آموزش پرایس اکشن پرایس اکشن پیشرفته به زبان ساده:بخش نهم مفهوم عرضه و تقاضا

زمان حدودی مطالعه: 2 دقیقه

پرایس اکشن پیشرفته به زبان ساده:بخش نهم مفهوم عرضه و تقاضا

مفهوم عرضه و تقاضا در معامله به سبک پرایس اکشن کمک بزرگی برای تعیین سظوح خمایت و مقاومت است.در واقع اگر مفهوم عرضه و تقاضا را به درستی درک کرده باشید در هر چارت و در هر تایم فریمی میتوانید به راحتی سطوج جمایت و مقاومت را شناسایی و تعیین کنید.

 

بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان
بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

 

مفهوم عرضه و تقاضا

 

ساده ترین مفهوم عرضه و تقاضا بیان گر این است که حرکات قیمت در بازار بر اساس عرضه و تقاضا شکل میگیرد. اگر میزان تقاضا از عرضه بیشتر شود خریداران قیمت بالاتر را میپذیرند و قیمت بالا می رود. اگر میزان عرضه بیشتر از تقاضا شوند فروشندگان در قیمت پایین تر اقدام به فروش میکنند. به تصویر زیر توجه کنید.

مفهوم عرضه و تقاضا

خریداران در نقطه B اقدام به خرید کرده اند و انتظار دارد سطح مقاومت شکسته شود و قیمت بالا برود. فروشندگان نقطه A انتظار حفظ سطح مقاومت را دارند و با شکسته شدن مقاومت استاپ لاس معاملاتشان فعال می شود و در نقطه B از بازار خارج می شوند در نتیجه فشار خریداران بیشتر میشود و تقاضای خرید بیشتر می شود.

در نقطه C خریداران نقطه B که معاملات کوتاه مدت داشته اند معاملاتشان را در سود میبندند و خارج میشوند. تقاضای خرید کم میشود و در همین نقطه فروشندگانی با انگیزه شکسته نشدن مقاومت وارد معامله میشوند و میزان عرضه را زیاد میکنند در نتیجه قیمت پایین میاید. حال به نقطه D میرسیم.معامله گرانی که ورود نقطه B را از دست داده اند و منتظر نقطه ورود جدید بودند در این نقطه وارد معامله خرید میشوند.عده ای از معامله گرانی که در نقطه B سود کرده اند در این نقطه مجددا وارد معامله میشوند.تریدرهای کوتاه مدت نقطه C در این نقطه با سود خارج میشوند و تریدرهای نقطه B که به موقع خارج نشده اند با اندکی ضرر در این نقطه خارج میشوند و همه این ها موجب افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت میشود.

بروکر hycm پیشتاز در خدمات رسانی
بروکر hycm پیشتاز در خدمات رسانی

 

سطوح حمایت و مقاومت

 

براساس مفهوم عرضه و تقاضا میتوان سطوح حمایت و مقاومت را ترسیم کرد. طبق توضیحات فوق دیدیم که زمانی که موقعیتی برای خرید ایجاد شده است تا یک سطح بالاتر که موقعیت ورود جدید ایجاد میشود خریدارن در موقعیت جدید با سود خارج می شوند فروشندگان با انگیزه بازگشت روند وارد معامله می شوند یک موقعیت عرضه ایجاد می شود که یک سطح مقاومتی ایجاد کرده است. و بلعکس زمانی که یک موقعیت فروش ایجاد شوند تا یک سطح پایین تر و ایجاد نقطه ورود جدید فروشندگان با سود خارج مشوند خریدارن با انگیزه بازگشت روند وارد معامله میشوند و یک موقعیت عرضه تشکیل میشود که یک سطح حمایتی است.

اگر خط افقی در این نقاط رسم شود میبینید که معامله گران در آینده با رسیدن به این نقاط واکنش نشان می دهند و سطح حمایت و مقاومت را در چند موج حفظ میکنند. این سطح حمایت و مقاومت بهتر است نزدیک ترین سطح به موقعیت معامله باشد تا بتوانید از آن استفاده کنید. سطوح دور از موقعیت معامله معمولا در آینده نزدیک لمس نمیشوند و تکیه برآن بی فایده است.

سطوح حمایت و مقاومت

 

در تصویر بالا خط افقی  بیشترین برخورد را با قله ها و قعرها دارد و انتخاب صحیح مکان این خط در تحلیل پرایس اکشن بسار مهم است.

برخی مواقع بهتر از بجای خط از یک محدوده استفاده شود تا همه قله ها و قعرهارا دربر بگیرد.

 

مفهوم عرضه و تقاضا

رسم خطوط حمایت و مقاومت براساس مفهوم عرضه و تقاضا و تحلیل رفتار معامله گران برای همه آسان نیست. در ادامه آموزش پرایس اکشن روش رسم این سطوح را مفصلآ آموزش خواهیم داد.

 

بروکر برتر اروپا در سال 2020
بروکر برتر اروپا در سال 2020
بروکر فارکس CapitalXtend
بروکر فارکس CapitalXtend

 

برای مشاهده تمامی آموزشهای پرایس اکشن کلیک کنید

معامله گر حرفه ای فارکس
تیم تحریریه
چگونه معامله گر حرفه ای فارکس شویم؟

معامله گر حرفه ای فارکس  همه افرادی که در بازارهای مالی فعالیت می کنند لزوما موفق نیستند افرادی در بازارهای مالی موفق خواهند شد که حرفه ای عمل کنند.در این مقاله به شما آموزش می دهیم چگونه به یک معامله گر حرفه ای فارکس تبدیل شوید. سرفصل آموزشی معامله گر فارکس کیست؟ موفقیت در فارکس

مطالعه کنید
tejaratfx
کلاهبرداری بروکر های فارکس و لیست بروکرهای کلاهبردار فارکس

بروکر های کلاهبردار فارکس سلام دوستان در خدمتتون هستیم با معرفی کلاهبرداری بروکر های فارکس ما بعنوان یکی از فعالان قدیمی در بازارهای مالی بورس فارکس و بازار فارکس و بازار ارزهای دیجیتال تصمیم داریم تا تجربه بیش از 10 سال فعالیت در این بازار را برای شما به اشتراک بگذاریم. سر فصل های کلاهبرداری

مطالعه کنید
اسپرد چیست؟
تیم تحریریه
اسپرد چیست؟

اسپرد چیست؟ اسپرد (Spread) یکی از اصلی ترین مفاهیم پایه در فارکس است و به اختلاف میان قیمت خرید و فروش گفته می شود. سرفصل آموزشی اسپرد چیست؟ مفهوم قیمت خرید و فروش در فارکس فارکس یکی از بهترین بازارهای مالی برای سرمایه گذاری است که امروزه رشد چشمگیری داشته و سرمایه گذاران را از

مطالعه کنید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x
اسکرول به بالا