آموزش فارکس تحلیل چارت Chart Analysis

مجموعه تجارت فارکس برای اولین بار در میان سایتهای فارسی زبان در قالب دوره آموزش فارکس 0 تا 100 در بخش سوم آموزش خود به موضوع چگونگی آنالیز چارت یا همان تحلیل چارت پرداخته است.

در این بخش شما قادر هستید تا تمامی مباحث آموزش تحلیل چارت را بصورت پیوسته مطالعه کنید و به رایگان بیاموزید.

در این دوره آموزشی شما هر آنچه در خصوص تحلیل چارت نیاز دارید را خواهید آموخت و فقط کافی است بصورت پیوسته جلسات آموزشی را یکی پس از دیگری بیاموزید.

آموزش فارکس تحلیل چارت Chart Analysis

این دوره آموزش بخش سوم از آموزش فارکس میباشد اگر هنوز در ابتدای کار هستید ابتدا جلسات موجود در دوره های اول و دوم را از لینک های زیر مشاهده و مطالعه بفرمایید.

دقت داشته باشید که همواره تاکید داشته ایم که تمامی محتوی این سایت رایگان بوده و نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نخواهید داشت.

سرفصل جلسات آموزش فارکس تحلیل چارت | آنالیز چارت

انواع نمودار فارکس و کاربرد آن در بازار فارکس

نمودار فارکس دنباله ای از قیمت بازار جهانی فارکس در بازه زمانی خاص است.

از نمودارهای فارکس برای تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال بازار فارکس استفاده می کنند.

در این پست بصورت کاملا واضه در خصوص نمودارها و انواع آنها در بازارهای مالی مخصوصا در بازار فارکس توضیح داده ایم. 
بعنوان اولین جلسه آموزش فارکس باید از این جلسه شروع کنید.
انواع نمودار فارکس
سطوح حمایت و مقاومت

آشنایی با سطوح حمایت و مقاومت

در نقاط کلیدی که در نمودار قیمتی عرضه و تقاضا در مقابل هم قرار می گیرد سطوح حمایت و مقاومت تشکیل می شود.

سطوح حمایت و مقاومت نشانه تقابل خریداران و فروشندگان در بازارهای مالی است.

در این آموزش بیشتر در مورد  سطوح و کاربرد آن در چارت فارکس صحبت کرده ایم.

 

آشنایی با خط روند(trend line) در بازار فارکس

خط روندی خط مستقیمی است که دو یا چند نقطه قیمت را به یکدیگر متصل می کند و در آینده امتداد می یابد. شناسایی روند فعلی بازار برای پیشبینی روند آتی بازارهای مالی همچون فارکس حائز اهمیت است.

از خط روندها بعنوان سطوح حمایت و مقاومت مورب نیز نام برده می شود و تمام قوانین سطوح حمایت و مفاومت برای خط روند نیز صادق است.

آشنایی با خط روند(trend line) در بازار فارکس
آشنایی با انواع گپ قیمتی در بازار فارکس

آشنایی با انواع گپ قیمتی در بازار فارکس

گپ قیمتی به شکاف قیمتی بین دو بازه زمانی در نمودارهای قیمتی گفته می شود.

گپ نشان دهنده محدوده ای است که در آن هیچگونه معامله ای انجام نشده است. به طور معمول گپ قیمت بین یک روز تعطیل و یک روز باز شکل می گیرد.

گپ میتواند رو به بالا یا رو به پایین در جهت افزایش یا کاهش قیمت باشد. گپ قیمت رو به بالا گپ صعودی و گپ رو به پایین گپ نزولی شناخته می شود.

مقدمه ای بر الگوهای نمودار بازار فارکس

الگوهای نمودار فارکس یک ثبت تصویری از میزان عرضه و تقاضا در بازار فارکس هستند.این الگوها در تحلیل تکنیکال بازار فارکس برای یافتن نقطه ورود به معامله استفاده می شوند.

تحلیل براساس الگوهای نمودار فارکس به مراتب سخت تر از تحلیل براساس خط روند و سطوح حمایت و مقاومت است اما ترکیب استفاده از تحلیل الگوها و تحلیل خطوط روند و سطوح حمایت و مقاومت به مراتب دقیق تر است و پاسخگویی بهتری دارد.

الگوهای نمودار بازار فارکس
نمودار حجمی کندل استیک

نمودار حجمی کندل استیک آرمز

نمودار حجمی کندل استیک توسط ریچارد آرمز ابداع شده است.آرمز خالق اندیکاتور معروف Arms index Trin در مکالمه با چیپ اندرسون از وضعیت نمودارها راضی نبود و معتقد بود این نمودارها چیزی کم دارند.

به همین علت از ترکیب بین نمودارهای کندل استیک و اندیکاتور EquiVolume نموداری ابداع کرده است که علاوه بر قیمت باز و بسته شدن و بالاترین و پایین ترین قیمت کندل میزان حجم معالات در هر کندل را نیز در عرض کندل ها نشان میدهد.

نمودار حجم کندل استیک (CandieVolume)

نمودار حجم کندل استیک (CandieVolume) را میتوان نمودار بهینه سازی شده نمودار حجمی کندل استیک (EquiVolume) دانست.نمودار حجم کندل استیک همان کندل های شمعی ژاپنی است که فاکتور حجم در عرض کندل نیز به آن اضافه شده است اما برخلاف نمودار آرمز ظاهر آشناتری دارد و بررسی فاکتورهای قیمت در این نمودار راحت تر است. 

نمودارخوان ها با استفاده از نمودار کندل ولوم یا همان حجم کندل استیک میتوانند پنج فاکتور قیمت باز شدن و بسته شدن،بالاترین و پایین ترین قیمت و همچنین حجم معاملات در هر دوره زمانی را در یک نمودار مشاهده کنند.

نمودار حجم کندل استیک
استراتژی ایمپالس سیستم

استراتژی ایمپالس سیستم

استراتژی ایمپالس سیستم برگرفته از سیستم معاملاتی ایمپالس الدر (Elder Impulse System) ابداع شده توسط الکساندر الدر است که به اختصار به استراتژی EIS نیز معروف است.

الدر در کتاب “به اتاق تجارت من بیا” گفته است : سرعت روند کند یا تند می شود و نقاط عطف معامله مشخص می شود . بنابراین از استراتژی ایمپالس سیستم جهت تعیین نقاط ورود و خروج معامله میتوان استفاده کرد.این استراتژی را تنها توسط دو اندیکاتور معروف و محبوب MA و MACD-Histogram میتوان پیاده سازی کرد.

الگوی سقف دوقلو و کف دوقلو

الگوی کف و سقف دو قلو یکی از الگوهای بازگشت روند که نقاط ورود به معامله و حد سود و ضرر هر معامله را نشان می دهد.این الگو در هر نموداری از جمله خطی ، میله ای یا شمعی ژاپنی قابل شناسایی است اما در نمودار شمعی ژاپنی جزییات بیشتری دیده می شود.

الگوی سقف دوقلو از دو قله و یک کف قیمتی تشکیل شده است که در انتهای روند صعودی جهت تغییر روند به نزولی ظاهر می شود.الگوی کف دوقلو از دو دره و یک سقف قیمتی تشکیل شده است که در انتهای روند نزولی جهت صعودی شدن روند ظاهر می شود.

الگوی سقف دوقلو و کف دوقلو
الگوی سر و شانه سقف و کف

الگوی سر و شانه سقف و کف

الگوی سر و شانه سقف و کف از سری الگوهای بازگشت روند است.ظاهر شدن این الگو در انتهای یک روند نشانه ای از تغییر جهت روند بازار که نقطه ورود به معامله و حد سود و ضرر معامله را نشان می دهد.

الگوی سر و شانه از این رو به این اسم معروف شده است که دارای دو قله قیمتی(شانه) در طرفین یک قله بلندتر(سر) است و هر سه قله قیمتی در بازگشت با یک سطح حمایتی که به خط گردن معروف است برخورد می کنند.شکست خط گردن نشانه ای از تغییر روند بازار است.

الگوی سقف و کف سه قلو

الگوی سقف و کف سه قلو (Triple Top Reversal) یکی از قوی ترین الگوهای بازگشت روند است که ظاهری مشابه الگوی کف و سقف دوقلو دارد اما تحلیل آن مشابه الگوی سر و شانه است.

الگوی کف و سقف سه قلو در انتهای روند صعودی یا نزولی میان مدت تا بلند مدت ظاهر می شود و نشانه تغییر روند بازار در میان مدت یا بلند مدت است.اساس کار این الگو واکنش نسبت به سطوج حمایت و مقاومت و شکست سطح برای تغییر جهت روند بازار است.

الگوی کف و سقف سه قلو
الگوی کف گرد

الگوی کف گرد (Rounding Bottom)

الگوی کف گرد که به اسم های متفاوتی همچون نیم دایره پایین یا کاسه نیز معروف است یکی از الگوهای بازگشت روند در بازار فارکس است. این الگو معمولا در نمودار هفتگی در ادامه روند نزولی پس از یک مکث قیمتی جهت صعودی شدن روند بازار ظاهر می شود.

الگوی کف گرد معمولا در پایان روندهای بلند مدت ظاهر می شود و  گاهی در روندهای میان مدت نیز میتوان آن را یافت اما اگر در پایان یک روند کوتاه مدت الگویی مشابه کف گرد مشاهده کردید باید بدانید هیچ اعتباری ندارد.

الگوی پرچم و پرچم سه گوش

الگوی پرچم (Flag) و پرچم سه گوش (Pennant) از سری الگوهای ادامه دهنده روند هستند و بعنوان یک مکث قیمتی در ادامه یک روند قیمت شاپی ظاهر می شود.زمانی که روند کوتاه مدت جاری از روند بلند مدت قوی فاصله بگیرد و روند جاری به شکل یک پرچم یا پرچم سه گوش باشد باید بدانید به احتمال قوی روند بلند مدت دوباره از سرگرفته خواهد شد.

شکست سطح حمایت یا مقاومت پرچم به معنی از سرگیری روند قبلی و نشانه ورود به معامله است و پیشروی روند معمولا به اندازه میله پرچم است که حد سود معامله را تعیین می کند.

الگوی پرچم
الگوی مثلث متقارن

الگوی مثلث متقارن

الگوی مثلث متقارن (symmetrical triangle) تا حدودی مشابه الگوی پرچم است و در دسته الگوهای ادامه دهنده روند قرار میگیرد اما بسته به شرایط بازار  میتواند الگوی بازگشت روند نیز باشد.بنابراین این الگو از آن الگوهایی نیست که به محض ظاهر شدن روند بازار را پیشبینی کنید و باید تا زمان شکست الگو منتظر بمانید.

مثلث متقارن در انتهای یک روند قوی بلند مدت تشکیل می شود و یک منطقه فشرده سازی قیمت جهت تعیین ارزش واقعی سهام یا جفت ارز است اگر شکست بازار در جهت روند پیش از الگو باشد معمولا یک روند قوی و بلند مدت خواهد بود.

الگوی مثلث صعودی و نزولی

الگوی مثلث صعودی و نزولی همانند الگوی مثل متقارن یک الگوی ادامه دهنده روند است و تحلیل مشابه ای دارد.تفاوت این دو الگو در شکل ظاهری آن هاست.الگوی مثلث صعودی و نزولی یک سطح حمایت یا مقاومت کاملا افقی دارد و نوسانات قیمتی در این الگو به گونه ای است که خط روند کوتاه مدت الگو به سمت سطح حمایت یا مقاومت الگو میل پیدا می کند و تشکیل مثلث می دهد.

تعیین نقطه ورود به معامله و حد سود و ضرر همانند الگوی مثلث متقارن است و اگر روند قیمت ئس از الگو در جهت ادامه روند پیش از الگو باشد یک روند بلند مدت و قوی است.

الگوی مثلث متقارن
الگوی مثلث متقارن

الگوی مستطیل صعودی و نزولی

الگوی مستطیل صعودی و نزولی یکی از پرکاربردترین الگوهای بازار فارکس است که در دسته الگوهای ادامه دهنده روند قرار میگیرد. الگوی مستطیل را میتوان یک محدوده رنج قیمت ، محدوده ازدجام معاملات یا محدوده تقابل قدرت خریداران و فروشندگان دانست.

الگوی مستطیل پایان محدوده رنج بازار را پیشبینی میکند و از آنجایی که نوسانات بازار پس از محدوده رنج وسیع است زمان مناسبی برای ورود به معامله را نشان میدهد.از این الگو در تایم فریمی میتوان استفاده کرد ولی معمولا الگوهایی که در تایم فریم های میان مدت تشکیل می شوند اعتبار بیشتری دارند. 

الگوی کانال قیمت صعودی و نزولی

الگوی کانال قیمت یک الگوی ساده اما پرکاربرد است زیرا معامله گر تکنیکال اولین چیزی که بررسی میکند روند قیمت است و خط کانال موازی با خط روند رسم می شود که الگوی کانال قیمت را تشکیل می دهد.

کانال قیمت نیز مانند دیگر الگوهای ادامه دهنده روند اگر بازگشتی نباشد ادامه دهنده است اما کاربرد این الگو زمانی بیشتر می شود که میتوان از آن علاوه بر پیشبینی روند قیمت پس از الگو برای معامله در درون کانال نیز استفاده کرد.

الگوی کانال قیمت
الگوی اندازه گیری حرکت

الگوی اندازه گیری حرکت

الگوی اندازه گیری حرکت یک الگوی ترکیبی سه بخشی است که از دو بخش الگوی بازگشتی و یک بخش الگوی ادامه دهنده میانی تشکیل شده است اما در مجموع یک الگوی ادامه دهنده روند محسوب می شود.هر بخش الگو میتواند یکی از الگوهای بازگشتی یا ادامه دهنده باشد اما معمولا ترکیب سه کانال قیمت متداول تر است.

شکل گیری کامل یک الگوی سه بخشی ممکن است بیشتر از چند ماه زمان ببرد به همین علت از این الگو بیشتر جهت معاملات درون الگویی استفاده می شود.

الگوی فنجان و دسته

الگوی فنجان و دسته در سال 1998 توسط ویلیام انویل در کتاب “چگونه میتوان از طریق سهام درآمد کسب کرد” معرفی شده است.این الگو در ادامه روند صعودی بعنوان مکث قیمت و نشانه ای از تدوام روند صعودی ظاهر می شود.الگوی فنجان و دسته وارونه نیز در ادامه روند نزولی به نشانه تدوام روند نزولی ظاهر می شود.

در برخورد با این الگو باید جانب احتیاط را حفظ کنید زیرا تا زمان شکست سطح مقاومت دسته الگو نمیتوان مطمئن بود روند تدوام پیدا خواهد کرد و ممکن است روند قیمتی بازگشتی شود.

الگوی فنجان و دسته
نمودار کندل هیکن آشی

نمودار کندل هیکن آشی

شکل ظاهری نمودار کندل هیکن آشی با نمودار شمعی ژاپنی یکسان است با این تفاوت که کندل های هیکن آشی توسط داده های کندل قبل تعریف می شوند.هیکن(Heikin) به معنای “متوسط” و آشی(Ashi) به معنی “سرعت” است پس کندل های هیکن آشی متوسط سرعت کندل ها را نشان میدهنذ.

از کندل های هیکن آشی میتوان جهت تعیین روند بازار،پیشبینی روند آتی بازار و شناسایی الگوهای تحلیل تکنیکال استفاده کرد.

نمودار کاگی (Kagi charts)

استیو نیسون در کتاب “Beyond Candlesticks” اشاره میکند که نمودار کاگی در اواخر قرن نوزدهم در ژائن اختراع شده است.اساس کار این نمودار بدین صورت است با صرف نظر از محور زمان تنها نوسانات قیمت را براساس حجم معاملات نشان میدهد.

نمودار کاگی برای شناسایی نقاط احتمالی ازگشت روند استفاده می شود و تا زمانی که حداقل نوسان مورد نیاز رخ ندهد بازگشت روند تایید نمی شود که همین ریسک معاملات را کم میکند.

نمودار کاگی
نمودار رنکو

نمودار رنکو (Renko charts)

رنکو برگرفته از کلمه ژاپنی Renga وبه معنی آجر است.دلیل این نوع نام گزاری این است که در این نمودار نیز مانند کاگی از محور زمان صرف نظر شده است و تغیییرات قیمت زمانی نشان داده می شود که نوسانات از یک حداقلی بیشتر باشد در نتیجه هر نوسان قیمت مانند یک آجر یا بلوک در نمودار دیده می شود.

به گفته تحلیل گرانی که از این نوع نمودار استفاه می کنند روند قیمت در نمودار رنکو بهتر از هر نمودار دیگری قابل شناسایی است در نتیجه نقاط بازگشت قیمت بهتر تعیین می شود.

نمودار سه خط شکست

نمودار سه خط شکست نوعی دیگر از نمودارهای حذف محور زمان است.در این نمودار نیز مانند نمودار کاگی و رنکو تغییران قیمت زمانی نمایش داده می شود که حداقل نوسان رخ دهد اما این نوسان حداقلی توسط ما تعیین نمی شود بلکه همانطور که از نام نمودار پیداست خط جدید قیمت زمانی ثبت می شود که قیمت بسته شدن آن بالاتر یا پایین تر از سه خط قیمت قبل از خود باشد.به همین علت در این نمودار هیچ دو خط قیمتی در یک راستا وجود ندارد و روند کلی بازار بهتر قابل شناسایی است.

 

نمودار سه خط شکست
کندل استیک

آشنایی با کندل استیک در نمودار شمعی ژاپنی

کندل استیک با نشان دادن چهار فاکتور قیمت باز شدن و بسته شدن  ، بالاترین و پایین ترین قیمت سهام یا جفت ارز در یک دوره زمانی ارزش جفت ارز یا سهام را مشخص میکنند.هرچند ممکن است ارزش واقعی جفت ارز در این اقدامات قیمت نشان داده نشود اما تکنیکالیست ها میگویند چه قیمتی از اینکه چرا این قیمت به وجود آمده است مهم تر است.به همین علت مهم است که هر تحلیل گر تکنیکالی قبل از هرچیز با تمام جنبه های نمودار شمعی ژاپنی و کندل استیک ها و مهم ترین الگوهای کندل استیک آشنا شوند.

کندل شمعی و روش های تجزیه و تحلیل فنی

کندل شمعی اطلاعات زیادی را در اختیار معامله گر قرار می دهد و الگوهای سنتی مثل هامر میتوانند نقاط بازگشت روند را نشان دهند به همین جهت میتوان از این کندل ها جهت تایید سیگنال هایی که از طریق دیگر روش های تجزیه و تحلیل فنی به دست می آید استفاده کنیم.

در این بخش میخواهیم تعامل بین کندل های شمعی و روش های تحلیل مانند استفاده از اندیکاتور میانگین متحرک ،الگوهای کلاسیک و … را نشان دهیم که نیاز از پیش از این با این روش ها و کندل های شمعی آشنایی داشته باشید.

کندل های شمعی
الگوهای بازگشتی کندل استیک

الگوهای بازگشتی کندل استیک در سطوح مقاومت

بازگشت روند از سطوح مقاومت یکی از بهترین نقاط برای ورود به معامله است در صورتی که بتوانید بازگشت روند را به موقع و درست پیشبینی کنید.الگوهای بازگشتی کندل استیک که در سطوح  مقاومت ظاهر می شوند اکثر اوقات موجب پیش آگاهی صحیحی از زمان بازگشت روند می شوند.

الگوهای بازگشتی در سطوح مقاومت بسیار فراوان هستند و به خاطر سپردن همه آن ها بسیار دشوار است در این بخش به معرفی پرکاربردترین الگوهای بازگشت روند در سطوح مقاومت پرداخته ایم.

الگوهای بازگشتی کندل استیک در سطوح حمایت

بازگشت روند از سطوح حمایت یکی از بهترین نقاط برای ورود به معامله است در صورتی که بتوانید بازگشت روند را به موقع و درست پیشبینی کنید.الگوهای بازگشتی کندل استیک که در سطوح حمایت ظاهر می شوند اکثر اوقات موجب پیش آگاهی صحیحی از زمان بازگشت روند می شوند.

الگوهای بازگشتی در سطوح حمایت بسیار فراوان هستند و به خاطر سپردن همه آن ها بسیار دشوار است در این بخش به معرفی پرکاربردترین الگوهای بازگشت روند در سطوح حمایت پرداخته ایم.

الگوهای بازگشت کندل استیک
چنگال اندروز

کاربرد چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال

چنگال اندروز (Andrew’s Pitchfork) توسط آلن اندروز توسعه یافته است و یکی از روش های تحلیل تکنیکال به روش ترسیم کانال قیمتی است که به تحلیل خطوط میانی (Median Lines) نیز معرروف است.

اگر با رسم کانال قیمتی آشنایی داشته باشید رسم و استفاده از چنگال اندروز بسیار ساده است.این روش تحلیل به طور خلاصه می گوید تا زمانی که قیمت ها در کانال باقی بمانند روند ادامه پیدا میکند و هر زمان از کانال خارج شوند زمان شکست روند است.

کاربرد چرخه های زمانی در تحلیل تکنیکال

چرخه های زمانی یک رویداد است مانند چرخه زمانی طبیعت که شامل 12 ماه و 4 فصل است که به طور منظم تکرار می شود.چرخه های زمانی در بازارهای مالی مانند بازار فارکس نیز وجود دارد که شامل رکود بازار و کف های قیمتی و صعود بازار و سقف های قیمتی می شود که به طور منظم تکرار می شوند.چرخه زمانی و چرخه های قیمتی بخشی از تجزیه تحلیل بازار فارکس است و نیروهای محرک چرخه ها باعث حرکت قیمت و تکرار بیشترین و کمترین قیمت ها طی بازه های زمانی مشخصی می شوند.درست است که وقایع، دقیقا به همان شکل گذشته تکرار نمی‌شوند اما الگوی مشابهی در میان همه آنها وجود دارد

چرخه های زمانی
ابزار فیبوناچی ریترسمنت

کاربرد ابزار فیبوناچی ریترسمنت در تحلیل تکنیکال

نسبت های فیبوناچی توسط لئوناردو فیبوناچی ابداع شده است و به گفته این دانشمند و دیگر دانشمندها به وفور در طبیعت یافت می شوند.نسبت های فیبوناچی در بازارهای مالی نیز بسیار پرکاربرد هستند و ابزار فیبوناچی ریترسمنت یا فیبوناچی اصلاحی یکی از ابزارهای برگرفته از همین نسبت ها هستند.

از ابزار فیبوناچی ریترسمنت برای یافتن پایان موج اصلاح و شروع موج جدید حرکت استفاده می شود و نقاط مناسبی برای ورود به معامله را تعیین میکند.استفاده از ابزار فیبوناچی ریترسمنت در کنار دیگر استراتژی های ریسک معاله را کم میکند.

کاربرد ابزار کمان فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

ابزار کمان فیبوناچی همانند ابزار فیبوناچی ریترسمنت بر اساس نسبت های فیبوناچی طراحی شده است با این تفاوت که کمان فیبوناچی برخلاف فیبوناچی اصلاحی منقضی می شود.یعنی اگر یک موج اصلاح با برخورد با سطوح حمایت و مقاومت در زمان بازگشت قدرت کافی شکست سطح و شروع موج حرکت را نداشته باشد و مجدد در جهت اصلا پیشروی کند بر اساس این پیشروی باید کمان دیگری از سقف و کف قیمت جدید رسم کرد.رسم کمان فیبوناچی بسیار ساده است اما باید دقت کنید که کمان را به شکل معکوس رسم نکنید.

ابزار کمان فیبوناچی
ابزار بادبزن فیبوناچی

کاربرد ابزار بادبزن فیبوناچی در تحلیل تکنیکال

ابزار بادبزن فیبوناچی مانند ابزار فیبوناچی ریترسمنت براساس نسبت های فیبوناچی طراحی شده است اما عملکرد بادبزن فیبوناچی مانند کمان فیبوناچی است یعنی عامل زمان نیز به این ابزار اضافه شده است.بادبزن فیبوناچی براساس خط روند رسم می شود حال هرچه خط روند گسترش و نوسان قیمت بیشتری داشته باشد خط پایه بادبزن وسیع تر می شود و خطوط بادبزن که براساس خط پایه رسم می شوند با گسترش و زاویه بیشتر رسم می شوند که قیمت های بیشتری را در بازه زمان در برمیگیرند.از بادبزن فیبوناچی نیز جهت یافتن پایان موج اصلاح و شروع موج حرکت جدید استفاده می شود.

کاربرد ابزار فیبوناچی زمانی در تحلیل تکنیکال

ابزار فیبوناچی زمانی چرخه های زمانی را به صورت مجموعه خطوط عمودی براساس نسبت های فیبوناچی نشان می دهد.این ابزار برخلاف ابزارهای کمان و بادبزن فیبوناچی که تنها مبتنی بر قیمت بود مبتنی بر زمان است و کاری به تغییرات قیمتی ندارد.

با ابزار فیبوناچی زمانی میتوانید بدون نیاز به هیچگونه محاسباتی چرخه های زمانی را براساس دو نقطه رسم کنید سطوح حمایت و مقاومت و نقاط ورود و خروج معامله را شناسایی کنید.چون تغییرات قیمت در این ابزار تاثیری ندارد باید در کنار دیگر روش های تحلیل استفاده شود.

ابزار فیبوناچی زمانی
ابزار خطوط مقاومت سرعت

کاربرد ابزار خطوط مقاومت سرعت در تحلیل تکنیکال

خطوط مقاومت سرعت (Speed Resistance Lines) ، که گاهی اوقات به آنها Speedlines نیز گفته می شود ، توسط Edson Gould توسعه یافته اند.خطوط مقاومت سرعت (“SRL”) ، که گاهی اوقات 1/3-2/3 خط نامیده می شوند ، مجموعه ای از خطوط روند هستند که حرکت قیمت را به سه قسمت مساوی تقسیم می کنند. آنها از نظر ساخت و تفسیر شبیه به Fibonacci Fan Lines هستند.با استفاده از خطوط مقاومت سرعت میتوان نقاط بالقوه بازگشت روند را شناسایی کرد.این ابزار در کنار دیگر روش های تحلیل تکنیکال ریسک معامله را کمتر می کند.

کاربرد ابزار کانال رگرسیون راف در تحلیل تکنیکال

کانال رگریسیون راف (Raff Regression Channel) توسعه یافته توسط گیلبرت راف برگرفته از کانال های رگرسیون خطی است از این کانال ها به اسم راف کانال نیز یاد می شود.رگرسیون در لغت به معنای بازگشت است و معمولا زمانی استفاده می شود که منظور بازگشت قیمت به مقدار میانگین یا متوسط باشد.کانال رگرسیون دارای سه خط بالا و پایین و میانی است که در زمان روند‌دار بودن قیمت رسم می شود و تا زمانی که قیمت در داخل کانال باقی بماند روند ادامه دار است زمانی تغییر روند تایید می شود که قیمت از یکی از خط های بالایی یا پایینی کانال به طور کامل خارج شود.

ابزار کانال رگریسیون راف

به زودی ...

در حال آماده سازی 

 

انتشار به زودی ….

bezodi