سفارشات فارکس ⚡ انواع و کاربردها

تاریخ آخرین بروزرسانی: 31 آگوست 2023
سفارشات فارکس اولین چیزی که باید یاد بگیری، استفاده از سفارشات مختلف است که امکانش توسط بروکر فارکس ارائه میشه. هر سفارش تبعات خودشو داره. تعداد سفارشها به کارگزاری که استفاده می‌کنی بستگی داره. ولی خلاصه اینکه تقریبا ده سفارش مختلف هستن که بیشتر استفاده می‌شن. اگه سفارشت رو اشتباه بدی یا فراموش کنی، ممکنه زمان معامله با نمادها و جفتهای ارزی خسارت زیادی ببینی. بعضی سفارشها بهت کمک می‌کنن تا ضرر کنی یا سود کنی، بعضیا برای حفظ سودها و بعضیا هم برای اجرای یه استراتژی پیچیده که اکثرا فنی نیست استفاده می‌شن. یاد بگیر که چجوری از انواع سفارشها استفاده کنی و یه روش معاملاتی مناسب بسازی. این یه بخش مهم از آموزش تجارته که همه خریداران باید رعایت کنن. در دنیای معاملات فارکس، یکی از مهمترین عوامل موفقیت، یادگیری و استفاده از سفارشات مختلف است. هر سفارش در بازار فارکس، تبعات و اثرات خاص خود را دارد و انتخاب صحیح سفارش برای هر معامله، اهمیت بسیاری دارد. اما چه تعداد سفارش مختلف وجود دارد؟ این تعداد به کارگزاری که شما انتخاب می‌کنید بستگی دارد، اما به طور کلی می‌توان گفت که حدود ده سفارش مختلف وجود دارد که بیشترین استفاده را در بازار فارکس دارند. اگر سفارش خود را اشتباهی و یا به طور نادرستی انتخاب کنید، ممکن است با خسارت زیادی در معاملات با نمادها و جفت‌های ارزی مواجه شوید. برخی سفارش‌ها به شما کمک می‌کنند تا ضرر کمتری ببینید و یا سود بیشتری کسب کنید، در حالی که برخی دیگر برای حفظ سودها و برخی دیگر برای اجرای استراتژی‌های پیچیده و فنی به کار می‌روند. بنابراین، ضروری است که یاد بگیرید که چگونه از انواع سفارشات استفاده کنید و یک روش معاملاتی مناسب برای خود ایجاد کنید. این بخش از آموزش تجارت، بخشی بسیار مهم است که همه تجاران باید به آن توجه کنند. با یادگیری و استفاده صحیح از سفارشات مختلف، شما قادر خواهید بود تا بهترین نتیجه را در معاملات خود ببینید و به موفقیت در بازار فارکس دست یابید.

سفارشات فارکس

قسمت‌های زیر، مکانیزم و کاربرد ده نوع رایج‌تر از انواع سفارشات فارکس را شرح می‌دهند. خریداران باید بدانند که چگونه هر یک از این سفارشات را به درستی با استفاده از پلتفرم معاملاتی خود وارد کنند. علاوه بر این، هر نوع سفارش دارای ویژگی‌های خاصی است که خریدار باید با آن‌ها آشنا شود و بتواند استفاده مناسب آن‌ها را در فرآیند معاملاتی خود تشخیص دهد.

سفارشات بازاری فارکس

سفارش بازاری شاید ساده‌ترین و رایج‌ترین نوع سفارش برای یک خریدار فارکس باشد و به طور معمول توسط کارگزار یا دلال اجرا می‌شود، مگر در صورت ورود به اندازه بسیار بزرگ یا در بازارهای پر حرکت. همانطور که از نامش پیداست، سفارشات بازاری شامل خرید یا فروش جفت ارز با قیمت تعیین شده توسط بازار است. سفارشات بازاری می‌تواند توسط یک خریدار برای تأیید موقعیت با ورود طولانی یا کوتاه استفاده شود. همچنین، می‌تواند برای بستن یک موقعیت با خرید یا فروش آن استفاده شود. یکی از مزایای اصلی سفارشات بازاری این است که تقریباً همیشه اجرا می‌شود، تا زمانی که یک نرخ اجرا توسط کارگزار یا سازنده بازار قابل دسترس باشد. اما معایب استفاده از سفارشات بازاری این است که در صورت حرکت سریع بازار علیه معامله‌ای که شما قصد اجرای آن را دارید، یا در صورت عدم توانایی بازار برای جذب به اندازه کافی میزان مورد نظر شما به قیمت اعلام شده، ممکن است نرخی نامطلوب و ناگهانی دریافت کنید.  

سفارشات محدود فارکس

هر زمان که یک خریدار فارکس می‌خواهد نرخ بدترین معامله را که سفارش او باید در آن اجرا شود مشخص کند، این نوع سفارش به عنوان سفارش محدود شناخته می‌شود. سفارش‌های محدود می‌توانند برای متوقف کردن خسارت در موقعیت‌ها و همچنین برای کسب سود استفاده شوند. نام این نوع سفارش از آنجا نشأت می‌گیرد که خریدار درخواست داده است که تراکنش‌های وارد شده به صورت محدود برای آن‌هایی که با نرخ مشخص شده یا بهتر از آن اجرا شده‌اند، انجام شوند، حداقل در نظریه. در عمل، با این حال، سفارشات محدود به طور معمول با نرخ مشخص شده اجرا می‌شوند، اگرچه یک نرخ اجرای بهتر ممکن است توسط کارگزار یا سازنده بازار به عنوان یک روش برای جلب یک مشتری خوب ارائه شود. برخی از خریداران دوست دارند از نوع خاصی از سفارش محدود به نام Fill or Kill یا FOK استفاده کنند که می‌تواند دو شکل داشته باشد. نوع اول سفارش FOK، برای کارگزار دستور می‌دهد که سفارش را به صورت کامل در نرخ خاصی که فوراً وارد شده است پر کند یا آن را لغو کند. نوع دوم سفارش FOK دستور می‌دهد که کارگزار هر آنچه که می تواند از سفارش را در نرخ مشخص شده بلافاصله پر کند و سپس بقیه آن را لغو کند. این نوع سفارش محدود Fill or Kill بیشتر در معاملات با حجم بزرگ ارز استفاده می‌شود.  
سفارشات فارکس

سفارشات فارکس

سفارشات سوددهی یا Take Profit

سفارش سوددهی یا Take Profit یکی از رایج‌ترین انواع سفارش محدود است و همانطور که از نامش پیداست، به طور معمول توسط یک خریدار فارکس برای لیکید کردن یک موقعیت فارکس موجود با سود استفاده می‌شود، اگرچه به صورت فنی، سطح مشخص شده در یک سفارش سوددهی فقط باید بهتر از نرخ بازار فعلی باشد. اگر موقعیت اولیه خریدار یک موقعیت کوتاه باشد، سفارش سوددهی آن‌ها شامل خرید مجدد آن موقعیت کوتاه با یک نرخ پایین‌تر از بازار فعلی خواهد بود. به عبارت دیگر، اگر آن‌ها در حال نگهداری یک موقعیت بلند باشند که مورد سفارش سوددهی قرار دارد، آن موقعیت اگر بازار به سمت بالا حرکت کند و سطح سفارش مشخص شده را لمس کند، خواهد لیکید شد. گاهی اوقات، خریداران می‌توانند دستور سوددهی خود را به نوع All or Nothing یا AON تغییر دهند که به معنای آن است که سفارش باید یا به صورت کامل پر شود، یا هیچکدام پر نشود. سفارشات AON برای جلوگیری از پر شدن ناقص سفارشات استفاده می‌شوند که قابل قبول نباشد. به عنوان جایگزین، خریداران ممکن است بتوانند به گزینه دریافت پر شدن جزئی و مقدار کمتری از کل مقدار سفارش سوددهی علاقه مند باشند. این ممکن است در صورتی مفید باشد که کارگزار یا فروشنده سعی در پر کردن سفارش را در نرخ مشخص شده در دستور نداشته باشد و فقط یک بخش از سفارش را اجرا کند.  

سفارشات توقف سود (Stop Loss)

سفارش توقف سود یا Stop Loss نوع دیگری از سفارشات رایج است که به طور معمول برای لیکوید کردن یک موقعیت فارکس موجود استفاده می‌شود. این سفارشات در اغلب موارد به عنوان سفارش بازار اجرا می‌شوند هنگامی که سطح توقف سود توسط قیمت ارز به آن سطح رسیده است. به طور خلاصه، هنگامی که بازار به نقطه‌ای رسید که به نفع موقعیت فعلی نیست و نرخ تبادل به سطح مشخص شده توقف سود رسیده است، سفارش توقف سود اجرا می‌شود و معمولاً باعث می‌شود که خریدار خسارتی ببیند. با این حال، سفارش توقف سود خسارت‌های بیشتر خریدار را در صورت ادامه حرکت نرخ به سمت نامطلوب محدود می‌کند. این باعث می‌شود که وارد کردن سفارشات توقف سود به عنوان بخشی از استراتژی مدیریت خطر خریداران، بخش مهمی از راهبردهای آن‌ها باشد.  

سفارشات توقف محدود (Stop Limit)

سفارش توقف محدود یا Stop Limit دارای ویژگی‌های یک سفارش محدود و یک سفارش توقف است. به طور خلاصه، هنگامی که سطح توقف رسیده است، سفارش به یک سفارش محدود تبدیل شده و باید با نرخ محدود شده‌ای که مشخص شده است یا بهتر از آن اجرا شود. این نوع سفارش می‌تواند مفید باشد تا از زیاد شدن slippage به علت سفارشات توقف سود در بازارهای سریع جلوگیری کند، زیرا سفارشات توقف معمولاً با قیمت بازار بعدی قابل دسترسی اجرا می‌شوند. با این حال، خطر این نوع سفارش این است که بازار به سرعت از سطح توقف عبور کرده و به اندازه کافی برای اجرای سفارش با نرخ محدود شده‌ای که مشخص شده یا بهتر از آن است، بهبود نمی‌یابد.  

سفارشات توقف عقبگرد (Trailing Stop)

هنگامی که یک موقعیت فارکس برای خریدار به صورت قابل توجهی ارزش افزوده کرده و بازار در راستای تجارت حرکت می‌کند، سودها شروع به جمع شدن می‌کنند که خریداران به طور معمول می‌خواهند آن‌ها را حفاظت کنند. در این موقعیت، خریداران اغلب از سفارشات توقف عقبگرد استفاده می‌کنند که در آن حالت در صورت جمع شدن سود در موقعیت، سفارش توقف به صورت زیر نظر قرار می‌گیرد: در صورت موقعیت بلند نسبت به بازار، به سمت بالا برده می‌شود و در صورت موقعیت کوتاه نسبت به بازار به سمت پایین برده می‌شود. توقف عقبگرد اغلب در ابتدا به گونه‌ای قرار داده می‌شود که سودهای کسب شده محافظت شوند، اما در عین حال به سودهای بیشتر اجازه داده می‌شود که ادامه پیدا کنند. اگر سود بر روی موقعیت افزایش یابد، توقف عقبگرد به سمت بازار تغییر می‌کند تا در صورت بازگشت یا وارونگی، به سودهای بیشتر تضمین شده باشد. سفارشات توقف عقبگرد تحت عنوان سفارشات توقف ضرر نیستند زیرا سودها برداشت می‌شوند. با این حال، زیرا توقف عقبگرد به طور کلی در سطوحی قرار داده می‌شود که کمتر مساعد از بازار فعلی هستند، همچنان به عنوان سفارشات توقف شناخته می‌شوند.  

سفارش تا ابطال (Good Til Cancelled یا GTC)

سفارش تا ابطال به معنای این است که سفارش در بازار نگه داشته می‌شود و تا زمانی که خریدار سفارش را لغو نکرده باشد، قابل اجراست. بیشتر سفارشات محدود در بازار فارکس جایی که در آن قرار داده می‌شوند، معمولاً به عنوان سفارشات Good Til Cancelled یا GTC در نظر گرفته می‌شوند، بنابراین این نامگذاری در عمل در بین اکثر خریداران فارکس به کار نمی‌رود. با این حال، خریداران فراورده‌های مالی که در یک بورس مرکزی معامله می‌شوند ممکن است نیاز داشته باشند تا مشخص کنند سفارشی که وارد می‌کنند، به عنوان سفارش Good Til Cancelled محسوب شود. این به این دلیل است که در غیر این صورت، سفارش ممکن است یک سفارش روزانه باشد که در صورت عدم اجرا در پایان جلسه معاملاتی جاری باطل می‌شود.  

سفارش روزانه (Good for the Day)

سفارش روزانه یا Day Order به سادگی به عنوان یک سفارش روزانه شناخته می‌شود و در بازار فارکس کمتر استفاده می‌شود زیرا ارزها از بعدازظهر یکشنبه تا بعدازظهر جمعه به وقت نیویورک به صورت پیوسته معامله می‌شوند. سفارشات روزانه در بازارهای مرکزی مانند بازارهای بورس، جایی که هر روز معاملات در زمان خاصی خاتمه می‌یابد و در روز معاملاتی بعد ادامه دارد، بیشتر استفاده می‌شوند. همچنین، سفارش Good for the Day ممکن است توسط خریداران فارکسی که در بازار آتی بین المللی ارز (IMM) در بورس فارکس شیکاگو و یا پلتفرم‌های الکترونیکی آن عملیات می‌کنند، استفاده شود. با این حال، برخی از خریداران فارکس که در بازار OTC یا از طریق کارگزاران آنلاین عملیات می‌کنند، ممکن است بخواهند زمان لغو سفارش جدید برای باز کردن یک موقعیت را به پایان وقت کاری خود اختصاص دهند. این ممکن است به ویژه برای خریداران روزانه مورد ترجیح باشد که نمی‌خواهند شب را با موقعیتی بگذرانند.   سفارش OCO (One Cancels the Other) سفارش یکی را لغو می‌کند بیشتر به معنای این است که خریدار همزمان دو سفارش وارد می‌کند و اجرای یک سفارش منجر به لغو سفارش دیگر خواهد شد. مثالی از این موضوع می‌تواند در صورتی باشد که یک خریدار در یک موقعیت قرار گرفته و سپس همزمان یک سفارش سود انداز گیری و یک سفارش توقف ضرر حفاظتی وارد می‌کند. به عنوان مثال، بسیاری از خریداران می‌خواهند جلوگیری کنند که در صورت بسته شدن موقعیت موجود در سطح سود انداز گیری، یک موقعیت جدید به صورت نامطلوبی در سطح توقف ضرر حفاظتی ایجاد شود. در این مورد، خریدار می‌تواند مشخص کند که هر یک از دو سفارش باید در صورت اجرای دیگری لغو شود، با وارد کردن یک سفارش OCO هنگام قرار دادن سفارشات توقف ضرر حفاظتی و سود انداز گیری.   سفارش One Triggers the Other Order سفارش One Triggers the Other Order به طور معمول برای استفاده توسط خریداران استفاده می‌شود که می‌خواهند پس از اجرای یک سفارش، سفارش دیگری را وارد کنند. به عنوان مثال، یک خریدار ممکن است یک سفارش محدود به بازار دهد زیرا می‌خواهد در یک سطح خاص نرخ تبادل وارد شود. در صورتی که سفارش محدود بعداً اجرا یا فعال شود، خریدار ممکن است بخواهد سفارش توقف ضرر حفاظتی را وارد کند. همچنین، او ممکن است بخواهد سفارش سود انداز گیری را وارد کند تا در صورت حرکت موقعیت در جهت مطلوب، موقعیت بسته شود. وقتی با چنین سناریویی مواجه شدید، خریدار می‌تواند سفارش محدود اولیه خود را به بازار وارد کند تا در صورت اجرای آن، موقعیت مورد نظر را باز کند و از کارگزار خود بخواهد که یک سفارش یکی را فعال کند. در صورتی که سفارش اولیه فعال شد، سپس می‌خواهد سفارش توقف ضرر حفاظتی و سفارش سود انداز گیری را به بازار وارد کند. استفاده از نوع سفارش One Triggers the Other Order به خریداران اجازه می‌دهد تا به کارگزار خود مشخص کنند که این دو سفارش بعدی به بازار وارد نشوند مگر اینکه سفارش محدود اولیه اجرا شود. اگر سفارش محدود اولیه اجرا شود، آنگاه ورود سفارش توقف ضرر حفاظتی و سفارش سود انداز گیری مورد نظر به بازار فعال می‌شود.  

انحراف سفارش

اختلاف قیمت اجرای سفارش بازار یا توقف ضرر و سطحی که بازار برای یک سفارش بازار نقل قول داده شده است یا سطحی که سفارش توقف ضرر قرار داده شده در آن است، به عنوان انحراف سفارش شناخته می‌شود. انحراف سفارش در معاملات، زمانی بیشترین است که بازار فارکس در حال حرکت سریع و آب و هوای بازار به طور کلی کاهش یافته باشد که معمولاً شرایطی پس از اعلام اعداد اقتصادی عمده، اعلامیه‌های سیاست پولی و یا دیگر خبرهای مهمی که ممکن است بر بازارهای مالی تأثیر بگذارند، مشاهده می‌شود. بسیاری از خریداران خرده‌فروشی به منظور اندازه‌گیری کیفیت خدمات اجرای سفارش یک کارگزار فارکس آنلاین، سفارشات خود را در بازارهای سریع بررسی می‌کنند. برخی از بهترین کارگزاران آنلاین حتی سطوح سفارش را برای مشتریان خود تضمین می‌کنند و این باعث می‌شود که انحراف سفارش به صفر کاهش یابد. علاوه بر این، خریدارانی که از روش بررسی پشتیبانی برای تعیین و مقایسه سودآوری پتانسیلی چندین استراتژی معاملاتی استفاده می‌کنند، همیشه باید در نظر داشته باشند که احتمال انحراف سفارش وجود دارد، اگر قصد دارند با استفاده از سفارشات بازار یا توقف ضرر، وارد و خارج شوند. برای جلوگیری از نرخ اجرای بد سفارشات بازار به دلیل انحراف، یک خریدار با احتیاط در شرایط بازار سریع، گاهی اوقات تصمیم می‌گیرد از سفارش محدود به جای سفارش بازار استفاده کند. البته این کار با خطر عدم پر شدن سفارش همراه است، بنابراین ممکن است او سفارش محدود خود را با قیمتی بدهد که بدتر از نرخ بازار نقل قول شده است تا اجرای سفارش را تضمین کند. این کار به او اجازه می‌دهد تا نرخی را که نمی‌خواهد به آن قیمت بخرد یا فروش کند، مشخص کند و انحراف سفارش خود را تا حدودی کنترل کند. در واقع، سفارشات محدود اغلب توسط خریداران حرفه‌ای و نهادها استفاده می‌شوند که در ذهن دارند که با یک نرخ مبادله بودجه‌ای، یک معامله بزرگ را انجام دهند یا هنگامی که می‌خواهند از دریافت نرخ اجرای بد در سفارشات بازار هنگامی که نرخ مبادله به سرعت در حال تغییر است، جلوگیری کنند. سفارشات محدود در واقع به خریداران اجازه می‌دهند تا نرخ و قیمت را که می‌خواهند بخرند یا بفروشند را مشخص کنند. این به آنها اجازه می‌دهد تا به سفارشات خود یک حداکثر یا حداقل برای قیمت بگذارند، به عنوان مثال، یک خریدار ممکن است بخواهد فقط با نرخ ۱٫۳۰ دلار برای هر یورو بخرد و سفارش محدود خود را در آن نقطه قرار دهد. بنابراین، اگر نرخ مبادله به ۱٫۳۰ دلار برای هر یورو برسد، سفارش اجرا می‌شود و معامله به صورت خودکار به اتمام می‌رسد. استفاده از سفارشات محدود برای افراد حرفه‌ای و نهادها معمولاً باعث کاهش ریسک آنها در معاملات فارکس می‌شود و به آنها امکان می‌دهد تا با دقت بیشتری به معاملات خود بپردازند.  

وارد کردن سفارش بازار در متاتریدر

اکنون که در مورد رایج ترین انواع سفارش فارکس صحبت کردیم، به نظر می‌رسد مناسب است در عمل به بحث درباره چگونگی همزمان وارد کردن سفارش بازار، سفارش توقف ضرر و سفارش سود را داشته باشیم. در این مثال، ما از پلتفرم الکترونیکی معاملاتی محبوب MetaTrader 4 استفاده خواهیم کرد که به عنوان استاندارد برای معامله گران ارزی که از طریق کارگزاران فارکس آنلاین فعالیت می‌کنند، به شمار می‌رود. تصویر بالایی که در شکل 1 نشان داده شده است، صفحه تجارتی pop-up در MetaTrader 4 است که یک معامله پتانسیلی برای خرید جفت ارز EURUSD با حجم معامله یک لات را نشان می‌دهد. قیمت بازار کنونی در تصویر به عنوان پیشنهاد و تقاضا به ترتیب 1.10825 و 1.10839 نمایش داده شده است. علاوه بر این، معامله گر طبق برنامه معاملاتی خود، قصد دارد که در سطح سفارش توقف ضرر با قیمت 1.09990 و در سطح سفارش سود با قیمت 1.12850 ورود کند. لطفا توجه کنید که هشدار به این نکته کشیده شده است که قیمت اجرای واقعی ممکن است به طور قابل توجهی با قیمت نقل قول شده متفاوت باشد. بعد از زدن معامله گر روی دکمه خرید آبی در تصویر اول که نشان داده شده است، جعبه پاپ آپ به تصویر دوم در شکل 1 تغییر می‌کند و با تأیید جزئیات اجرای سفارش، نمایش داده می‌شود. این تصویر ابتدا شماره سفارش #98804552 را نشان می‌دهد، سپس جهت (خرید)، حجم معامله (1 لات)، جفت ارز (EURUSD)، نرخ اجرای معامله (1.10839) و تأییدیه بر اینکه سفارش بازار با موفقیت اجرا شده است. علاوه بر این، صفحه نمایش تأیید می‌کند که یک سفارش توقف ضرر برای این موقعیت جدید در سطح 1.0999 و یک سفارش سود در سطح 1.0839 وارد شده است.
وارد کردن سفارش بازار در متاتریدر

وارد کردن سفارش بازار در متاتریدر

جمع بندی در بازار فارکس، سفارشات یکی از عناصر اساسی برای انجام معاملات می‌باشند. سفارشات به معنای دستوراتی هستند که توسط تریدران به بروکرها داده می‌شود تا معاملات را انجام دهند. انواع مختلف سفارشات فارکس شامل سفارشات بازار، سفارشات معلق و سفارشات مشروط می‌باشند. سه نوع از پرکاربردترین سفارشات بازار فارکس عبارتند از: سفارشات بازار یا Market Orders: این نوع سفارشات زمانی صادر می‌شود که تریدر می‌خواهد معامله را به قیمت فعلی بازار انجام دهد. در این نوع سفارشات، تریدر نمی‌تواند قیمت ورود به معامله را تعیین کند و معامله بلافاصله انجام می‌شود. سفارش بازار به عنوان یکی از ساده‌ترین نوع سفارشات در فارکس محسوب می‌شود. سفارشات معلق یا Pending Orders: این نوع سفارشات زمانی صادر می‌شود که تریدر می‌خواهد معامله را در یک زمان مشخص در آینده انجام دهد. در این نوع سفارشات، تریدر می‌تواند قیمت ورود به معامله را تعیین کند. سفارشات معلق به تریدر اجازه می‌دهند تا بر اساس تحلیل‌های فنی و شرایط بازار، معامله را در زمان مناسب و با قیمت مناسب انجام دهند. انواع سفارشات معلق شامل سفارشات معلق خرید (Buy Limit)، سفارشات معلق فروش (Sell Limit)، سفارشات معلق تریلینگ استاپ (Trailing Stop) و سفارشات معلق استاپ (Stop Order) می‌باشند. سفارشات مشروط یا Conditional Orders: این نوع سفارشات زمانی صادر می‌شود که تریدر می‌خواهد معامله را بر اساس شرایط خاصی انجام دهد. در این نوع سفارشات، تریدر می‌تواند شرایط معامله را مشخص کند. سفارشات مشروط به تریدر اجازه می‌دهند تا معامله را بر اساس شرایطی مانند قیمت، زمان یا حجم معامله انجام دهند. انواع سفارشات مشروط شامل سفارشات مشروط خرید (Buy Stop) و سفارشات مشروط فروش (Sell Stop) می‌باشند. در نهایت، هر نوع سفارشی که در بازار فارکس صادر می‌شود، بسته به استراتژی و نیاز تریدر، می‌تواند منجر به سود یا ضرر شود. بنابراین، تریدران باید با دقت و با توجه به شرایط بازار سفارشات خود را انجام دهند.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها