☢ اینترنت ملی و سرنوشت بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ❌

تاریخ آخرین بروزرسانی: 18 مارس 2024

این روزها با اوج گرفتن مباحث و مطرح شدن رسمی طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس شورای اسلامی در کشور ایران یکی از بزرگترین دغدغه های فعالان در بازار فارکس و بازار ارزهای دیجیتال رونمایی از اینترنت ملی است.

در این پست به بررسی تاثیر این طرح در بازار فارکس و بازار ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت. همچنین به توضیح کلی طرح صیانت و شیوه های متصور جهت اتصال به بازارهای مالی بین المللی در صورت ایجاد شدن اینترنت ملی ( اینترانت ) اشاره میکنیم.

از آنجایی که این مبحث بسیار مهم و سرنوشت ساز برای کسب و کارهای اینترنتی مخصوصا فعالان دو بازار بزرگ مالی دنیا (( بازار فارکس + بازار ارزهای دیجیتال )) است لطفا این پست را به اشتراک بگذارید.

❌طرح صیانت: این طرح برای صیانت فضای مجازی است
♻️تاثیر بر فارکس: احتمالا با محدودیت پهنای باند اثر خواهد داشت
💹مشکل نرم افزارها: احتمال ایجاد مشکل برای نرم افزارها هست
💰هزینه: احتمالا با اجرایی شدن هزینه های فعالان بازار ارز بیشتر خواهد شد.

هیچ اطلاعات دقیقی از محدودیت هایی که اعمال خواهد شد وجود ندارد. اما یقینا هرگونه محدودیتی میتواند روی فعالیت در بازارهای مالی چه فارکس و چه رمز ارزها اثر مستقیم داشته باشد.

[elementor-template id="52272"]

اینترنت ملی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال

4.2/5 - (5 امتیاز)

سر فصل های این پست

طرح صیانت از حقوق کاربران چیست ؟

طرح صبانت از حقوق کاربران در ابتدا با نام صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

در ابتدای امر وقتی طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت تصور این بود که منظور از فضای مجازی محدود به شبکه های پیام رسان مانند تلگرام و اینستاگرام است اما بعد از مطرح شدن و انتقادات گسترده نسبت به این طرح نمایندگان آنرا از دستور کار خارج کردند.

بر خلاف انتظار ها دوباره در چند روز اخیر این طرح به دستور کار بازگشت اما این بار طراحان تصمیم گرفتند که این بررسی ابعاد این طرح در صحن علنی مجلس نباشد و به دور از چشم کارشناسان و کاربران در کمیسیون تخصصی بررسی شود.

بدترین اتفاق زمانی رخ داد که با تصویب نمایندگان این طرح بعنوان یک طرح که بر اساس اصل 85 قانون اساسی میباشد مورد بررسی قرار گرفت.

به عبارتی ساده تر این طرح هنوز تصویت نشده اما بعد از بررسی در کمیسیون تخصصی که مجلس مشخص کرده است نه در صحن علنی (( در صورتی که در صحن علنی میبود عموم مردم از مفاد و روال بررسی این طرح مطلع می شدند )) به شورای نگهبان ارسال و بصورت آزمایشی اجرا خواهد شد و در نهایت در صورت رضایت نمایندگان تصویت نهایی با مجلس خواهد بود.

اما همانطور که گفتیم در ابتدا برداشت این بود که این طرح در خصوص صیانت از کاربران فضای مجازی است اما با منتشر شدن طرح اولیه و سپس بروزرسانی طرح که در 37 ماده میباشد مشخص شد که عبارت صیانت ار کاربران بیشتر به این طرح مربوط است تا صرفا فضای مجازی چرا که در این طرح هر آنچه که شما را بواسطه اینترنت به خارج از کشور متصل میکند تحت الشعاع قرار خواهد داد بعنوان مثال ساده ترین موضوع شما برای یک جستجوی ساده در گوگل نیز مجاز نخواهید بود و ممکن است با کاهش یا بستن پهنای باند (( دقیقا در طرح مطرح شده است )) دسترسی شما حتی به جستجو گر گوگل نیز محدود شود و حتی با ابزاری جهت دور زدن آی پی هم دیگر قادر به یک سرچ و جستجوی ساده نخواهید بود.

در واقع اینطور به نظر میرسد که این طرح به گونه ای طراحی شده است که کشور را به سمت اینترانت یا همان اینترنت ملی هدایت کند.

از لینک زیر میتوانید آخرین بروزرسانی طرح در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی را دانلود و مشاهده کنید.

فایل پی دی اف طرح صیانت از کاربران

تاثیر طرح صیانت از حقوق کاربران بر بازار فارکس و ارزهای دیجیتال

از آنجایی که احتمال اجرایی شدن این طرح در دو بخش متصور است ابتدا باید آنها را از هم جدا و تفکیک کرد.

1: درصورت اجرایی شد در حد محدود سازی شبکه های اجتماعی.

2: درصورت محدود سازی اینترنت و پهنای باند.

اگر فایل بالا رو دانلود کنید و مطالعه بفرمایید مشاهده میکنید که در این طرح برای پلتفرم های خارج از کشور  شرایطی تعیین شده است مانند اینکه آنها باید در کشور ثبت شوند و مواردی از این قبل به نظر شما گوگل اقدام به ثبت در ایران خواهد کرد ؟

یا کدام بروکر فارکس یا صرافی ارزهای دیجیتال با توجه به قوانین موجود در ایران و صد البته تحریم ها میتوانند در ایران به ثبت برسند ؟

پس اگر این طرح صرفا در راستای محدود سازی شبکه های اجتماعی باشد مشکل خاصی برای افراد فعال در بازارهای مالی چه بازار فارکس و چه بازار ارزهای دیجیتال ایجاد نخواهد کرد اما اگر این طرح در حالت دوم یعنی محدود کردن کلی اینترنت اجرایی شود بسیار مشکل ساز خواهد بود.

در این بحث تصمیم به بررسی جوانب و مشکلات و ایرادات این طرح نداریم چرا که ما کارشناس این موضوع نیستیم ما در خصوص تاثیر این طرح بر روی فعالیت فعالان در بازارهای مالی شامل بازار فارکس و بازار ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت.

به نظر میرسد بیشترین محدودیت در صورت اجرایی شدن این طرح برای فعالان بازارهای ارزهای دیجیتال و رمز ارزها خواهد بود . 

از آنجایی که آنچه در طرح مطرح است کاهش محدودیت در پهنای باند برای سایت ها و پلتفرم ها میباشد تاثیر مستقیمی بر بازار ارزهای دیجیتال خواهد داشت چرا که شما چه برای انجام معاملات در صرافی ها مثلا در صرافی  HOTBIT و چه برای نگهداری رمز ارزها چه در صرافی چه در لجر فیزیگی و چه در خصوص امکان نقدشوندگی و تبدیل به ریال یا برعکس با مشکل بزرگی مواجه خواهید بود.

طی چند ماه اخیر شاهد حساسیت بسیار بالا از سمت دولت و نمایندگان در خصوص ساماندهی رمز ارزها و استفاده از آنها و البته استخراج آنها بوده ایم.

یقینا در صورتی که تصمیم به محدود سازی پهنای باند گرفته شود بعد از شبکه های مجازی چون اینستاگرام و جستجوگرهایی چون گوگل نوبت به صرافی های معاملاتی چه داخلی و چه خارجی در خصوص رمز ارزها خواهد رسید.

این مشکل در بازار فارکس کمتر است اما بازهم یک مشکل و ایراد خواهد بود یقینا بعنوان مثال در هر دو بازار چه بازار رمز ارزها و چه فارکس در صورت محدود شدن پهنای باند چه صرافی رمز ارز و چه بروکر فارکس شما عملا سرعت اتصال شما به سایتهای آنها و احتمالا آی پی های آنها محدود خواهد بود.

هرچند در بازار فارکس از آنجایی که اتصال به سایت با اتصال به پلتفرم معاملاتی متفاوت است از شیوه های متعددی میتوان بخش معاملات را پیگیری کرد اما همچنان اصل مشکل پابرجا خواهد بود.

پس متوجه شدید که مشکل بزرگتر برای فعالان ارزهای دیجیتال است هرچند برای فارکس کارها نیز مشکلاتی وجود خواهد داشت و شاید در مرحله بعد از فعالان رمز ارزها نوبت به بازار فارکس برسد.

بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

مشکلات رایج برای فعالان بازارهای مالی با اینترنت ملی

در زیر به چند مشکل بزرگی که برای فعالان ارزهای دیجیتال ایجاد میشود اشاره میکنیم :

  • دسترسی به سرویس‌های مربوط به bitcoin core مختل می‌شود.
  • دسترسی ماینر‌ها به استخر‌های استخراج دچار مشکل می‌شود.
  • ممکن است کیف پول‌های ارز دیجیتال مثل لجر نانو و تراست والت غیر قابل دسترس شوند.
  • کار با صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی مختل می‌شود (هرچند هم‌اکنون به علت تحریم‌ها مشکلات زیادی برای کابران ایرانی وجود دارد).
  • آگاهی دانش کابران ایرانی از بازار ارزهای دیجیتال کاهش می‌یابد.
  • افرادی که به صورت فریلنسری در پروژه‌های بلاکچین و ارز دیجیتال فعالیت می‌کردند، دچار مشکل می‌شوند.
  • امکان تبدیل و چنج ارزها به ریال و برعکس بسیار محدود خواهد شد.

مشکلات احتمالی برای فعالان بازار فارکس :

  • با افت سرعت مواجه خواهید بود و احتمالا قطعی های مکرر
  • برای واریز و برداشت دیگر روش ریالی از حالت فعلی خارج خواهد شد و روشهایی مانند وبمانی کاربردی تر خواهد بود هرچند تهیه خود وبمانی یک مشکل بزرگ خواهد بود.
  • احتمال قطعی و عدم دسترسی به متاتریدر وجود خواهد داشت.

موارد زیاد دیگری را میتوانیم برای هر دو بازار مالی مطرح کنیم اما تصمیم به بزرگنمایی زیاد نداریم تنها کافی است که درک کنید که قبل از آمدن اینترنت ملی باید به فکر باشید.

در ادامه به بررسی چند راهکار خواهیم پرداخت.

راهکار فعالیت در بازارهای مالی در صورت اجرایی شدن طرح صیانت

اینترنت ملی

آنچه که باید به آن توجه داشته باشیم این است که ما هنوز نمیدانیم دقیقا چه چیزی در نهایت تصویب و اجرایی خواهد شد پس مواردی که در ادامه بیان میکنیم بر اساس همین فایلی است که بر اساس آخرین اصلاحات طرح در دسترس قرار گرفته است.

پس نمیتوانیم این راهکارها را بعنوان یک روش قطعی یا راهکار صد در صدی عنوان کنیم و فقط برای این است که در گوشه ذهن خود داشته باشید.

استفاده از سرور مجازی ویندوز VPS

چند سال پیش که بخاطر یکسری مسائل مشکل اتصال اینترنت و پهنای باند داشتیم ما طبق بررسی که انجام دادیم تونستیم بدون هیچ مشکلی بوسیله وی پی اس یا همان سرور مجازی ویندوز به اینترنت بین الملل دسترسی پیدا کنیم .

البته سرور مجازی دارای محدودیت هایی هم هست مثلا مشکل گرافیکی و سرعت پایینتر در لود صفحات وو که بازهم مخصوصا برای فعالان بازار فارکس کار راه انداز هست.

شاید در صورتی که کار به نوعی باشه که یکسری آی پی ها و سایتها و پلتفرم های خاص با محدودیت پهنای باند مواجه باشند نه کل بستر اینترنت با استفاده از سرور مجازی ویندوز مشکل رو تاحدی بر طرف کرد.

هزینه یک سرور مجازی ویندوز با کیفت بالا در حال حاضر برای 6 ماه حدود یک ملیون و 500 هزار تومن هست که خوب احتمالا اگر همچین اتفاقی بیافته قیمت ایناهم سر به فلک میکشه.

یکی از کارهایی که ما بعد مشکلات قبلی بسیار جدیتر دنبال کردیم این بود که معاملات و استراتژی های خودمون رو تبدیل به اکسپرت کردیم اینطوری در بازار فارکس با داشتن یک سرور مجازی و ران کردن اکسپرت حتی اگه برای چند روز دسترسی نداشته باشیم اکسپرت فارکس بجای ما معاملات رو انجام میده.

استفاده از اینترنت ماهواره ای

اینترنت ماهواره ای نیز در این مدت بسیار مورد بررسی قرار گرفته و یکی از پیشنهادها برای رفع این مشکل است اما بر اساس تحقیقات ما دسترسی به اینترنت ماهواره ای بصورت رسمی بر روی تمام نقاط ایران فراهم نشده است.

شاید در برخی شهر های مرزی و مخصوصا جنوب کشور مانند قشم و کیش کاربرد داشته باشد و از اینترنت ماهواره ای کشورهای عربی بتواند استفاده کند اما آنچه یقینی است بصورت رسمی و کامل بر روی کشور ایران قرار ندارد و قابل دسترس نیست.

برفرض قابل دسترس بودن تازه دوتا مشکل بزرگ خواهیم داشت :

1: لوازم اتصال به اینترنت ماهواره ای در دسترس نیست و یقینا بصورت قاچاق آن با اجناس تقلبی فراوان همراه خواهد بود بماند که هزینه لوازم اتصال بین 1500 تا 1800 دلار است.

2: شارژ ماهیانه 100 دلار خواهد بود که هم قیمت بالایی هست و هم مشکل در پرداخت رو چکار کنیم ؟

یک جورایی در حال حاضر این مورد منتفی است.

بروکر برتر اروپا در سال 2020

استفاده ازسیم کارت موبایل بین الملل

برخی سیم کارت های بین الملل هم هستند که امکان اتصال اینترنت رو دارن البته اینکه آیا اونها با توجه به کشور مبدا میتونن اتصال اینرنت داشته باشند یا نه خودش جای بحث هست اما سیم کارت بین الملل بیشتر مورد استفاده توریست ها هست مثلا شما در چین هم با قوانین مشابه مواجه هستید.

اما توریست ها و مسافران با استفاده از سیم کارت بین الملل دسترسی محدود به اینترنت بین الملل خواهند داشت.

برای معامله مسافرت کنید 😂

خنده دار ترین حالت که البته در چند سال پیش چند نفر از دوستان مجبور به استفاده از اون شدن مسافرت به خارج کشور هست.

در زمان قطعی های قبلی اینترنت برخی دوستان که معاملات سنگین داشتند برای مدیریت معاملات و خارج شدن از پوزیشن ها مجبور به مسافرت به کشور های همسایه شدن برای دسترسی به اینترنت.

شماهم میتونید مدام مسافرت کنید و تریدهاتون رو باز و بسته کنید 😉 .

جمع بندی و پیشنهاد بهترین حالت

پیش بینی میشه تا این طرح به اجرایی شدن بخواد برسه بازه زمانی حداقل یکساله مورد نیاز هست .

پیشنهاد میکنیم در پویش های مردمی مثل سایت کارزار و جمع آموزش امضا مشارکت داشته باشید و در اولین اقدام با همراهی عمومی تلاش کنیم که این طرح کلا از دستور کار خارج بشه یا نهایت بخش های زیادیش تغییر کنه.در انتهای همین بخش لینک سایت و بخش نظرسنجی سایت کارزار رو میزارم براتون حتما دو دقیقه وقت بزارید یک امضای دیجیتال هست هیچ ضرری هم نداره.

تا این لحظه بیش از 900 هزار امضا برای این درخواست از جناب آقای قالیباف و نمایندگان جمع آوری شده شماهم مشارکت کنید.

در قدم دوم بهتر هست بیشتر با طرح آشنا بشین در کلاب هاوس رومهای بررسی متعددی در این خصوص ایجاد میشه که میتونید از اونها استفاده کنید تا اطلاعات شما در خصوص این طرح افزایش پیدا کنه آیدی من در کلاب هاوس رو داشته باشید و فالو کنید تا در رومهایی که هستم شماهم مطلع بشید و بتونیم باهم بیشتر در تماس باشیم : @smhagh 

اگر برای عضویت در کلاب هاوس نیاز به دعوت نامه داشتید در بخش نظرات همین پست شماره موبایل خودتون رو وارد کنید تا براتون دعوتنامه ارسال کنم (( پیامتون پاک میشه تا کسی دسترسی به شماره شما نداشته باشه صرفا برای من یکبار ارسال خواهد شد ))

اما در صورتی که خدای نکرده این طرح اجرایی شد چه کنیم ؟ 😔

برای فعالان بازار ارزهای دیجیتال که واقعا نمیدونم چه راهکاری میشه ارائه کرد بجز اینکه دعا کنیم.

اما برای فعالان بازار فارکس به نظر من بهترین و مطمئن ترین راهکار این هست که اولا یک اکسپرت معاملاتی خوب یا پیدا کنید یا یک استراتژی قوی اگر دارید رو تبدیل به اکسپرت کنید.

یک وی پی اس ویندوز با کیفیت تهیه کنید و آماده باشید در صورتی که محدودیت بصورت جزئی بود که با همون وی پی اس قادر به معامله و انجام کارها خواهید بود.

اگه اتصال به وی پی اس هم مشکل بود حداقل کاری که میشه کرد این هست که اکسپرتی که آماده کردید رو یکبار حالا چه به زحمت به سرور متصل بشین چه یک مسافرت برین روی حسابتون فعال کنید تا بجای شما معاملات رو انجام بده.

یقینا اگر این طرح پیاده سازی بشه دوستان هموطن عزیز طی چند ماه راه حلی برای رفع مشکل پیدا میکنند پس در این مدت از سرور مجازی میتونید استفاده کنید.

به نظر شخصی من با توجه به چیزی که در متن این طرح هست بحث فیلتر کردن نخواهد بود بحث محدود سازی برای سایت ها و پلتفرم های خاص هست پس بعید میدونم استفاده از وی پی اس محدودیتی ایجاد بشه براش .

کانال تلگرام ما رو دنبال کنید یقینا اگر خبر جدید یا راهکار جدیدی ایجاد شد در کانال تلگرام و همین پست اطلاع رسانی خواهیم کرد.

ّبروکر فارکس ifc markets

ّبروکر فارکس ifc markets

عضویت در کانال تلگرام تجارت فارکس امضای درخواست لغو طرح در سایت کارزار

طرح صیانت از کاربران چیست ؟

طرح صیانت از کاربران چند وقتی است بعنوان یک طرح پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی مطرح است که در دستور کار قرار گرفته و به کمیسیون ارجا داده شده است. با تصویب این طرح احتمال مسدود سازی برخی سایت ها و شبکه های اجتماعی خواهد شد.

آیا اینرنت ملی با طرح صیانت ارتباط دارد؟

یکی از احتمالات در صورت تصویب طرح صیانت کاربران این است که اینترنت بین الملل به سمت اینترنت ملی یا همان اینترانت خواهد رفت.

راه های دور زدن اینترنت ملی چیست؟

با واژه دور زدن کلا مخالف هستیم پیشنهاد میکنیم این پست رو مطالعه کنید تا راهکارها رو در صورت اجرایی شدن بدونید و البته بهتر هست در پویش های مردمی و درخواست از نمایندگان در خصوص خارج کردن این طرح از دستور مشارکت داشته باشید.

آیا با طرح صینانت ازکاربران دسترسی به اینستاگرام بسته خواهد شد؟

با توجه به آنچه که در طرح مطرح است که هر یک از پلتفرم های خارجی یا شبکه های اجتماعی خارجی موظف هستند که در کشور ایران حضور پیدا کنند و ثبت بشن و از طرفی با توجه به تحریم ها و قوانین داخلی بعید هست اینستاگرام همچین کاری بکنه در صورت اجرایی شدن اگر همین طرح نهایی بشه به احتمال زیاد دسترسی به اینستاگرام و شبکه های اجتماعی دیگر محدود خواهد شد.

چطور درخواست کنیم که طرح صیانت از کاربران لغو شود؟

پویش های مردمی بسیاری ایجاد شده بعنوان مثال پویش جمع آوری امضا زیر نامه و درخواستی از آقای دکتر قالیباف و دیگر نمایندگان مجلس که درخواست کرده است که این طرح و حتی بررسی آن لغو شود.این پویش را در سایت کارزار میتوانید مشاهده کنید همچنین در این پست لینک پویشنهای مختلف قرار داده شده است.

پویش های مخالفت با طرح صیانت از کاربران چیست؟

در حرکتهای مردمی و نهادی پویشهای مختلفی ایجاد شده است که درخواست لغو بررسی این طرح و اجرایی شدن آنها را دارد در این پست لینک این پویشها مانند روم های کلاب هاوس و سایتهایی نظر پویش کارزار قرار گرفته که میتوانید از آن استفاده کنید.

اگر در بازار فارکس فعال هستید.حتما در وی شارژ یک حساب داشته باشید.

وی شارژ اولین صرافی بروکرهای فارکس
اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایا نمیشه رفت مناطق ازاد کار کرد ؟؟اونجام ینی قطعه

این یک دکان خواهد بود …خرید وی پی اس و غیره …در حالی‌که قبلاً از این خبرا نبود ….چقدر پول مهمه براشون..تا رضایت مردم

خداحافظ دنیا

مملکت نیست که گل و بلبله!