آموزش کامل و تصویری الگوی چکش و دوجی و هارامی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 18 می 2023
الگوهای چکش، دوجی و هارامی در پرایس اکشن، به طور متفاوت با الگوهای ستاره دنباله دار و مرد آویزان که در بخش قبلی آموزش پرایس اکشن داده شد عمل میکنند، در  الگوی چکش و دوجی و هارامی در انتهای روند ظاهر می‌شوند و معمولاً باعث تغییر جهت بازار می‌شوند. برای درک بهتر این بخش، مراحل استفاده از الگوهای شمعی ژاپنی و چهار نوع حرکت بازار را مطالعه کنید.

الگوی چکش

الگوی چکس یا چکش برعکس الگوهای bullish reversal هستند که در انتهای روند نزولی نشانه صعود هستند. به تصویر الگوی چکس دقت کنید و تفاوت آن را با الگوی مردآویزان ببینید.
الگوی چکش

الگوی چکش

  اگر انتهای یک روند نزولی کندلی را مشاهده کنم که یک سایه پایین (حداقل دوبرابر بدنه ) دارد، باید بدانم که یک الگوی چکش ظاهر شده است. این کندل نشان دهنده این است که فروشندگان سهام خود را با قدرت فروخته اند و خریداران وارد بازار شده اند  که در نتیجه قیمت بالاتر از قیمت باز شذن بسته شده است. فشار خریدارانی که با قدرت بیشتری وارد بازار شده اند به فروشندگان غلبه کرده است و باعث تغییر جهت روند بازار از نزولی به صعودی خواهد شد. البته اگر قیمت پایین تر از قیمت باز شدن بسته شود اما کندل یک سایه پایین دو برابر بدنه داشته باشد در واقع یک چکش قرمز باشد باز هم نشانه بازگشت روند از نزولی به صعودی است اما نسبت به رنگ سبز کندل(کندل صعودی) قدرت کمتری دارد. در این حالت، من می‌توانم به احتمال بسیار زیاد در اوایل روند صعودی باشم و بهتر است منتظر بمانم تا قیمت به محدوده‌ی قبلی خود بازگردد و سپس وارد معامله شوم. همچنین، در صورتی که قیمت با سایه‌ی بالا دو برابر بدنه باز شود، نشانه‌ی احتمال روند نزولی است و باید از خرید خودداری کنم. با استفاده از این دانش، من می‌توانم به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای، تصمیمات بهتری در خرید و فروش ارز و سایر دارایی‌ها بگیرم.

الگوی چکش معکوس

به تصویر زیر دقت کنید و تفاوت یک الگوی چکش معکوس را با یک الگوی ستاره دنباله دار مشاهده کنید.
الگوی چکش معکوس

الگوی چکش معکوس

در این تصویر، من یک سایه بالا دو برابر بدنه که در انتهای یک روند نزولی رخ داده است را مشاهده میکنم، پس یک الگوی چکش معکوس مشاهده می‌کنم. سایه بالایی نشان دهنده قدرت خریداران است، اگرچه قدرت فروشندگان غالب شده است و یک الگوی چکش برعکس شکل گرفته است. با این حال، با توجه به مباحث قبل، در یک روند نزولی، الگوی ادامه دهنده هیچ نشانه‌ای از قدرت خریداران ندارد. در کندل چکش معکوس، سایه بالایی کاملاً فشار فروشندگان را نشان می‌دهد و بازهم نشانه یک الگوی برگشتی است.

قدرت الگوی چکش

با توجه به توضیحات بالا:
  • سایه پایین(کندل چکش) نشانه قدرت بیشتر است.
  • هرچه سایه بلندتر باشد نشانه قدرت بیشتر است.
  • در روند نزولی به صعودی رنگ سبز نشانه قدرت بیشتر است.
قدرت الگوی چکش

قدرت الگوی چکش

در تصویر بالا میبینید که در همه کندل ها سایه بالایی تشکیل شده است که یعنی خریدارن در آخرین لحظات سعی کرده اند روند بازار را تغییر دهند اما موفق نشده اند تا زمانی که یک سایه پایین نشانه غالب شدن قدرت خریدارن شکل گرفته است و روند بازار را از نزولی به صعودی تغییر داده است.  

الگو دوجی (Doji)

حتما شما هم تا کنون کندل هایی را دیده اید که هیچ بدنه ای ندارند و فقط سایه بالایی یا پایینی یا سایه دو طرفه دارند این نوع کندل ها به الگوی دوجی معروف هستند. الگوهای دوجی نشانه سردرگمی بازار هستند. در واقع قدرت خریدارن و فروشندگان به یک اندازه است و هیچکدام نمیتواند به دیگری غالب شود. میتوانید انواع الگوی دوجی را در تصویر زیر مشاهده کنید.
الگو دوجی (Doji)

الگو دوجی (Doji)

سه نوع الگوی دوجی میبینیم که هر سه بدون بدنه هستند.
  1. الگوی اول:دوجی معمولی که سایه بالا و پایین دارد به نام Long Legged شناخته می شود.
  2. الگوی دوم:سایه بالایی دارد شبیه سنگ قبر است و به نام Gravestone معروف است.
  3. الگوی سوم:سایه پایینی دارد و شبیه سنچاقک است و به نام Dragonfly معروف است.
۱. در الگوی اول فروشندگان و خریدارن به یک اندازه تلاش کرده اند تا روند بازار را به دلخواه تغییر دهند. ۲. در الگوی دوم سایه بالایی نشان میدهد ابتدا قدرت خریدارن بیشتر بوده است اما در انتها فروشندگان قیمت را به قیمت بازگشایی برگردانده اند. ۳. در الگوی سوم سایه بالایی شنان می دهد ابتدا قدرت فروشندگان بیشتر بوده اما خریداران اجازه تشکیل کندل نداده اند و قیمت را به اول برگردانده اند.  

الگوی هارامی (Harami)

الگوی هارامی، به همراه الگوی چکش و الگوی دوجی، یک الگوی برگشتی است، با این تفاوت که متشکل از دو کندل است و نه یک کندل، همچنین با ترکیب دو کندل، الگوی هارامی شکل میگیرد. در تصویر زیر به خوبی میتوانید این الگو را مشاهده کنید.
الگوی هارامی (Harami)

الگوی هارامی (Harami)

در این الگو کندل اول یک کندل قوی صعودی با بدنه بلند و کشیده و سایه کوتاه است که نشانه صعود است. کندل دوم یک کندل با بدنه کوتاه و سایه بلند با رنگ مخالف است که نشانه برگشت روند بازار و نزولی شدن است.

کدام تفسیر از این الگو درست است؟

این الگو هارامی است که نشانه تضعیف یکباره بازار و بازگشت روند بازار است.
تفسیر الگوی هارامی

تفسیر الگوی هارامی

دو الگوی بالا هر دو الگوهای هارامی هستند که در ادامه یک روند صعودی یا نزولی تشکیل می شوند، نشانه تضعیف یکباره بازار و تغییر روند در جهت مخالف روند فعلی بازار هستند. اگر رنگ دو کندل ترکیبی هارامی مخالف هم باشند الگو بسیار قوی تر است. توجه داشته باشید که کندل دوم حتما باید داخل بدنه کندل کندل اول قرار بگیرد.  

الگوی کراس هارامی (Cross Harami)

  الگوی هارامی با ترکیب دو کندل ساخته شده است، با این اختلاف که کندل دوم دوجی است و باید درون بدنه کندل اول قرار گیرد. من با استفاده از الگوی هارامی می‌توانم به راحتی نقاط ورود و خروج بازار را تشخیص داده و در نتیجه، تصمیمات خرید و فروش خود را بر اساس آن‌ها بگیرم. همچنین با استفاده از الگوی هارامی می‌توانم محدوده حرکت قیمت را تخمین بزنم و در نتیجه، در زمان خرید و فروش، بهترین تصمیم را بگیرم. این الگوی معمولاً در بازارهای مالی برای تحلیل قیمت استفاده می‌شود و می‌تواند برای تحلیل هر نوع دارایی مالی مانند ارزها، سهام، اوراق قرضه و غیره مفید باشد.  
الگوی کراس هارامی (Cross Harami)

الگوی کراس هارامی (Cross Harami)

  معمولا پس از الگوی هارامی چون بازار به یکباره تضعیف شده است روند بازار در جهت مخالف رشد زیادی خواهد داشت. بنابراین، اگر شما در حال خرید در بازار هستید و نمودار روند بازار هارامی را نشان می‌دهد، باید احتیاط کنید و از خرید خودداری کنید. بهتر است صبر کنید تا بازار به استحکام خود بازگردد و سپس تصمیم خود را بگیرید. همچنین، اگر شما دارای سهم هایی هستید که در حال رشد در بازار هارامی هستند، باید به دقت نظر خود را بررسی کنید و احتمال تضعیف بازار را در نظر بگیرید. در کل، همیشه باید با دقت و احتیاط عمل کرد و در تصمیمات خود از تحلیل دقیق و شناخت کامل بازار استفاده کرد.
اشتراک در
اطلاع از
7 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

در پارگراف آخر از قسمتِ: الگوی چکش معکوس، نوشته‌اید که:
«در کندل چکش معکوس، سایه بالایی کاملاً فشار فروشندگان را نشان می‌دهد و بازهم نشانه یک الگوی برگشتی است.»
در حالی که باید می‌نوشتید: … کاملاً فشار خریداران را نشان می‌دهد و…

ممنون بابت این همه سخاوت در بیان جزئیات. پاینده باشید.

دراین بخش چرا در مورد رفتار فروشنده ها وخریدار ها چیزی نگفتید؟؟؟

ممنون تشکر بابت آموزش های زیباتون