نمودار حجمی کندل استیک | نمودار آرمز در بازار فارکس ✔️

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 سپتامبر 2022

نمودار حجمی کندل استیک

نمودار حجمی کندل استیک توسط ریچارد آرمز ابداع شده است.آرمز خالق اندیکاتور معروف Arms index Trin در مکالمه با چیپ اندرسون از وضعیت نمودارها راضی نبود و معتقد بود این نمودارها چیزی کم دارند.

به همین علت از ترکیب بین نمودارهای کندل استیک و اندیکاتور EquiVolume نموداری ابداع کرده است که علاوه بر قیمت باز و بسته شدن و بالاترین و پایین ترین قیمت کندل میزان حجم معالات در هر کندل را نیز در عرض کندل ها نشان میدهد.

اکنون با این نمودارها یک نمودارشناسان تنها با یک نگاه میتوانند حجم نسبی،دامنه قیمت و حرکت قیمت از باز تا بسته شدن کندل را مشاهده کنند.

نمودار حجمی کندل استیک مشاهده دوره رایگان آموزش فارکس سر فصل های آموزش نمودار حجمی کندل استیک
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آشنایی با نمودارهای کندل EquiVolume

  نمودار حجمی آرمز با قرار دادن کندل استیک ها در داخل جعبه های EquiVolume ساخته می شود.جعبه های EquiVolume با نشان دادن حجم معاملات را در عرض کندل های استیک نشان میدهند.

  برای اینکه نمودار شمع های ژاپنی را به نمودار حجمی تبدیل کنید ابتدا باید اندیکاتور EquiVolume را از بخش دانلود اندیکاتورهای سایت تجارت فارکس دانلود و روی متاتریدر 4 بارگزاری کنید.

  زمانی که چارت با اندیکاتور EquiVolume به نمایش درمی آید شکل کندل ها عوض می شود و به جای فاکتورهایی که کندل استیک در اختیار ما قرار میداد سه فاکتور کندل های EquiVolume را مشاهده می کنید.

  کندل های Equi سه بخش را نمایش میدهند:

  • پایین ترین قیمت:مرز پایینی کندل
  • بالاترین قیمت:مرز بالایی کندل
  • حجم معاملات:عرض کندل

  از اصلاعات دیگری کندل های Equi نشان می دهند صعودی یا نزولی بودن کندل هاست:

  • کندل نزولی:در این نمودار اگر کندل بالاتر از کندل قبلی بسته شود کندل به رنگ مشکی
  • کندل صعودی:در این نمودار اگر کندل پایین تر از کندل قبلی بسته شود کندل به رنگ قرمز
  کندل های EquiVolume

  در نمودار شمعی ژاپنی حجم معاملات هر دوره عادی سازی شده است تا حجم به صورت درصدی دوره نشان داده شود به همین دلیل نمودار بر حسب محور X یکنواخت است و بازه زمانی هر ماه برابر با ماه های دیگر است بدون توجه به حجم معاملات در هر دوره.

  زمانی که میخواهیم از نمودار حجمی کندل استیک استفاده کنیم باید به این توجه داشته باشید که حجم معاملات هر دوره در عرض کندل نمایش داده می شود یعنی در نمودار روزانه که هر کندل نشان دهنده داده های یک روز کاری است روزی که حجم معاملات بیشتری داشته باشد نسبت به روزی که حجم معاملات کمتری داشته باشد کندل عریض تری دارد.

  همین باعث می شود داده ها بر حسب محور X یعنی محور زمان یکنواخت نباشد ماهی که حجم معاملات بیشتر باشد عرض بیشتری دارد نسبت به ماهی که حجم معاملات کمتری دارد.

  نمودار اول زیر IPG را با Arms CandleVolume طی یک دوره چهار ماهه نشان می دهد. توجه کنید که ماه اکتبر عرض بیشتری نسبت به ماه های دیگر اشغال کرده است.زیرا جعبه های Arms CandleVolume در این ماه بسیار عریض تر هستند. نمودار دوم IPG را با شمعدان های معمولی برای مقایسه نشان می دهد.

  اندیکاتور EquiVolume

  تصویر بالا نمودار روزانه شرکت IPG در یک بازه چهارماهه را با نمودار حجمی کندل استیک یا Arms CandleVolume نشان میدهد که اضافه شدن فاکتور حجم معاملات به هر کندل باعث عریض تر شدن نمودار در ماه اکتبر شده است و یکنواختی نمودار از نظر بازه زمانی را از بین برده است.

  این نمودار را با همین نمودار با کندل استیک های معمولی در تصویر زیر مقایسه کنید.

  ["adrotate banner="8"]

  نمودار کندل استیک

  آشنایی با نمودار کندل استیکا Candle Stack

  استفاده از نمودار شمعی ژاپنی در بین معامله گران فارکس متداول تر است زیرا اطلاعات بیشتری را از از شمع های ژانی یا همان کندل استیک ها بدست می آورند.

  یک کندل استیک 4 فاکتور مهم را نشان می دهد:

  • قیمت باز و بسته شدن کندل:سطح بالا و پایین بدنه کندل قیمت باز و بسته شدن را نشان می دهد.در کندل های صعودی پایین ترین سطح بدنه کندل،قیمت باز شدن کندل است و بالاترین سطح قیمت باز شدن کندل و در کندل های نزولی این سطوح بالعکس هستند.
  • بالاترین و پایین ترین قیمت:سایه ها در دو طرف بدنه کندل استیک بالاترین و پایین ترین قیمت را در دوره زمانی کندل نشان می دهند.
  • رنگ کندل ها:کندل ها بر اساس قیمت بسته شدن نسبت به کندل قبلی رنگ متفاوتی دارند.اگر قیمت بسته شدن یک کندل بالاتر از کندل قبلی باشد یک کندل صعودی(در اینجا رنگ مشکی)اگر قیمت بسته شدن کندل پایین تر از کندل قبلی باشد کندل نزولی(در اینجا رنگ قرمز)است.
  • تو پر و تو خالی بودن کندل ها:اگر قیمت بسته شدن کندل نسبت به قیمت باز شدن خودش پایین تر باشد کندل تو پر است و اگر قیمت بسته شدن کندل نسبت به باز شدن خودش بالاتر باشد کندل ها تو خالی هستند.
  کندل استیک Candlestick

  آشنایی با نمودار Arms CandleVolume

  کندها را در نوع نمودار قبلی با هم مقایسه کنید.در نمودار EquiV با اینکه حجم معاملات در کندل ها مشاهده می شود اما فاکتورهای دیگر کندل استیک مثل قیمت باز شدن و بسته شدن و بالاترین و پایین ترین قیمت داده های یک دوره به وضوح قابل مشاهده نیست.

  از طرف دیگر کند استیک ها با اینکه جزئیات قیمت هر دوره وتغییرات قیمت را به خوبی نمایش می دهند اما اطلاعاتی از حجم معاملات ارائه نمیکنند که در برخی از استراتژی ها مثل الگوهای تحلیل تکنیکال اطلاع از حجم معاملات در هر دوره برای تحلیل گر حائز اهمیت است.

  آرمز این مشکل را با ترکیب این دو نمودار حل کرده است.نموداری که آرمز طراحی کرده است به گونه ای است که تمام جزئیات قیمت کندل استیک ها و حجم معاملات کندل EquiV در یک کندل قابل مشاهده است.

  نمودارهای زیر مقایسه این سه نوع نمودار با یکدیگر هستند.

  نمودار EquiVolume
  نمودار کندل استیک (Candle Stack)
  نمودار Arms CandleVolume

  در نمودارهای بالا یک کندل را در هر سه نمودار با هم مقایسه کنید.

  به طور مثال کندل 25 نوامبر یک کندل نزولی توپر با یک سایه بلند پایینی با حجم متوسط است.در نمودار اول حجم کندل و قیمت باز و بسته شدن که نزولی بودن کندل است مشخص است.در نمودار دوم نزولی بودن کندل و سایه پایینی که نشانه فشار بیشتر فروشندگان است مشخص است که در نمودار اول فشار فروشندگان معلوم نیست اما نمودار آرمز در تصویر آخر هر 5 فاکتور را نشان میدهد.

  • کندل قرمز:این کندل یک کندل نزولی است.
  • کندل توپر:قیمت بسته شدن پایین تر از باز شدن است.
  • قیمت باز شدن و بسته شدن:سطح بالا و پایین بدنه توپر کندل
  • پایین ترین قیمت:سایه کندل کخ به صورت یک جعبه تو خالی دیده می شود.
  • حجم معاملات روزانه:عرض کندل روزانه نشان دهنده حجم معاملات روزانه در آن کندل است.

  بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

  بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

  تحلیل الگوهای کندل استیک با نمودار حجمی کندل استیک آرمز

  از نمودار آرمز میتوان برای بررسی الگوهای کندل استیک نیز استفاده کرد و با توجه به این که حجم معالات نیز در این الگوها مشخص است تحلیل دقیق تری از الگوهای کندل استیک ارائه می دهد.

  نمودار روزانه Costco (COST) شکل گیری الگوی انگلفینگ صعودی را در 9 اکتبر نشان میدهد.

  الگوی انگلفینگ یک الگوی تک کندلی در نمودارهای کندل استیک است که از سری الگوهای بازگشتی است.این الگو بدنه بزرگی دارد که بدنه کندل قبل از خود را کاملا پوشش می دهد.هر چه حجم معاملات در طول شکل گیری این کندل بیشتر باشد اعتبار کندل به عنوان یک کندل بازگشتی بیشتر است.

  یک کندل انگلفینگ صعودی و یک کندل انگلفینگ نزولی در تصویر زیر مشخص شده است.

  در نمودار زیر در 9اکتبر یک کندل انگلفینگ صعودی تشکیل شده است.این الگو علاوه بر اینکه کندل قبل از خود را کامل پوشش داده است بلکه بزرگترین کندل نمودار است که نشان می دهد حجم نمودار در دو ماه گذشته به بالاترین حد خود رسیده است.و کندل های صعودی بعد از آن نیز افزایش حجم و کندل بازگشتی را تایید می کنند.

  کندل 9 اکتبر با سطح حمایتی که در 30اگوست تشکیل شده است در یک سطح است و حمایت این سطح را تایید می کند.در ادامه روند پس از این الگو به سطح 126 می رسد و چند سقف قیمت جدید را ثبت می کند.

  الگوی کندل انگلفینگ در نمودار آرمز

  در همین نمودار در تاریخ 4 سپتامبر در سطح مقاومت یک گپ قیمتی تشکیل شده است و پس از آن یک کندل صعودی با حجم معاملات نسبتا بالا تشکیل شده است که شکست سطح مقاومت را تایید می کند.تا زمانی که کندل 5 سپتامبر کامل تشکیل نشده باشد شکست سطح مورد تایید نیست اما پس از تشکیل این کندل و شکل گیری کندل نزولی با حجم معاملات کمتر که نمیتواند کندل صعودی 5 سپتامبر را پوشش دهد غلبه قدرت خریداران اثبات می شود.

  روند صعودی تا سطح 119 که در گذشته بعنوان سطح مقاومت تایید شده است ادامه پیدا می کند اما نمیتواند به این سطح غلبه کند و با تشکیل الگوی انگلفینگ نزولی در تاریخ 20 سپتامبر روند بازگشتی شده است.

  ّبروکر فارکس ifc markets

  ّبروکر فارکس ifc markets

  نتیجه گیری از نمودار آرمز

  بررسی نمودار آرمز در حوزه الگوهای بازگشتی،تعیین سطح حمایت و مقاومت و گپ های قیمتی نشان داد نه تنها این نمودار نسبت به نمودار کندل استیک کمبودی ندارد بلکه نمایش حجم در عرضه کندل ها تحلیل کندل استیک ها را معتبرتر می کند و از خطای تحلیل اشتباه جلوگیری میکند.

  شکست یک سطح مقاومت با کندل صعودی که حجم معاملات کمتری را در بر می گیرد اعتبار کمتری دارد نسبت به کندل صعودی که حجم بالاتری از معاملات دارد.حجم معالات بالا در جهت ایجاد گپ قیمتی اعتبار گپ برای یک روند قدرتمند را تایید می کند و در انتها هر الگوی بازگشتی با عرض بیشتر در نمودار آرمز نشان دهنده یک بازگشت قدرت مند تر از الگوی بازگشتی است که با حجم معاملات پایین تشکیل شده است.

  برای استفاده از نمودار آرمز تنها نیاز به اندیکاتور EquiVolume و نمودار شمعی ژاپنی دارید و میتوانید تنظیمات این اندیکاتور را دقیقا به میل خود شخصی سازی کنید.

  اشتراک در
  اطلاع از
  2 نظرات
  تازه‌ترین
  قدیمی‌ترین
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها

  سلام وقتتون بخیر
  ممنون از مطالب مفیدتون
  چجوری میشه این اندیکاتور رو دانلود کنم
  من لینک دانلود پیدا نکردم