💹 مقدمه ای بر الگوهای نمودار در بازار فارکس✨

تاریخ آخرین بروزرسانی: 20 ژوئن 2023

الگوهای نمودار فارکس یک ثبت تصویری از میزان عرضه و تقاضا در بازار فارکس هستند.این الگوها در تحلیل تکنیکال بازار فارکس برای یافتن نقطه ورود به معامله استفاده می شوند.

تحلیل براساس الگوهای نمودار فارکس به مراتب سخت تر از تحلیل براساس خط روند و سطوح حمایت و مقاومت است اما ترکیب استفاده از تحلیل الگوها و تحلیل خطوط روند و سطوح حمایت و مقاومت به مراتب دقیق تر است و پاسخگویی بهتری دارد.

تحلیل تکنیکال در بازار فارکس از الگوهای نمودار استفاده می‌کند تا میزان عرضه و تقاضا در بازار را تجزیه و تحلیل کند و نقاط ورود به معامله را شناسایی کند. الگوهای نمودار فارکس معمولاً بر اساس شکل‌ها و الگوهایی هستند که در نمودار قیمت‌ها تشکیل می‌شوند، مانند الگوهای معروف سر و شانه، سه‌پیک، سه‌نشانه و مثلث.

تحلیل براساس الگوهای نمودار فارکس نسبت به تحلیل براساس خطوط روند و سطوح حمایت و مقاومت پیچیده‌تر است، زیرا برای شناسایی و تشخیص الگوها، نیاز به تجربه و دقت بیشتری دارد.

اما استفاده از تحلیل الگوها به تنهایی نمی‌تواند به دقت کافی برای تصمیم‌گیری در معاملات منجر شود. بهترین روش تحلیل، ترکیبی از تحلیل الگوها و استفاده از خطوط روند و سطوح حمایت و مقاومت است.

استفاده از خطوط روند و سطوح حمایت و مقاومت، به تاخیر در شناسایی تغییرات قیمت کمک می‌کند و تمایل قیمت را بهتر درک می‌کند. با استفاده از این خطوط و سطوح، می‌توان نقاط ورود و خروج از معاملات را بهبود داد و مزیت ریسک و سود را بهبود بخشید.

همچنین، خطوط روند و سطوح حمایت و مقاومت می‌توانند به عنوان معیارهای تأیید الگوهای نمودار فارکس عمل کنند و احتمال موفقیت تراکنش‌ها را افزایش دهند.

الگوهای نمودار در بازار فارکس

صدها هزار نفر از فعالان بازار به دلایل بسیار مختلفی اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار می کنند:

امید به سود ، ترس از ضرر ، عواقب مالیاتی ، پوشش کوتاه ، پوشش اقتصادی ، تحلیل بنیادی ، تجزیه و تحلیل فنی ، توصیه های کارگزار و چند ده مورد دیگر. تلاش برای فهمیدن دلیل خرید و فروش شرکت کنندگان می تواند روندی دلهره آور باشد.

از آن جایی که همه این دلایل باعث ایجاد عرضه و تقاضا در بازار فارکس می شود و جهت بازار را تعیین میکند ، استفاده از روشی که به سادگی میزان عرضه و تقاضا و روند آتی بازار را نشان دهد بسیار مهم است.

الگوهای نمودار با تلفیق نیروهای عرضه و تقاضا در یک تصویر مختصر ، خرید و فروش را در نظر می گیرند و به عنوان یک ثبت تصویری کامل از تمام معاملات ، چارچوبی را برای تجزیه و تحلیل نبرد بین خریداران و فروشندگان فراهم می کنند.

از همه مهمتر ، الگوهای نمودار و تجزیه و تحلیل فنی می تواند به تعیین پیروزی در این نبرد کمک کند ، به معامله گران و سرمایه گذاران اجازه می دهد تا بر اساس آن موقعیت خود را تعیین کنند.

از الگوها در هر تایم فریم معاملاتی چه داده های داخل روز(دقیقه،ساعت) چه داده های روزانه و ماهانه در جهت معامله کوتاه مدت و بلند مدت استفاده کرد.

برخی از این الگوها مانند الگوی ستاره صبح گاهی یا الگوی انگلفینگ در داده های داخل روز دیده می شوند و برخی دیگر مانند الگوی سر و شانه ممکن است در یک بازه چند ماهه خود را نشان دهند.

الگوهای نمودار

تصویر بالا تشکیل یک الگوی انگلفینگ را در انتهای یک روند صعودی و در تایم فریم روزانه نشان می دهد.

یک کندل که شامل داده های یک روز است این الگو را تشکیل داده است.

الگوی نمودار سر و شانه

تصویر بالا تشکیل الگوی سر و شانه در یک روند بلند مدت در تایم فریم روزانه نشان می دهد.

داده های روزانه 7 ماه در کنار یکدیگر این الگو را تشکیل داده است.

الگوهای نمودار در نمودار قیمتی شمع های ژاپنی به صورت تک کندل استیک یا چند کندلی شکل می گیرند و انواع مختلف و تفاسیر متفاوتی دارند.

موقعیت تشکیل الگوی نمودار بسیار مهم است زیرا ممکن است الگویی که در پایان یک روند نزولی شکل میگیرند و نشانه بازگشت روند هستند در پایان یک روند صعودی کاملا بی معنی باشند.

برخی از این الگوها تنها در زمان برخورد با خطوط روند یا روی سطح حمایت و مقاومت دارای تفسیر و معنا می باشد.

به همین دلیل بهتر است قبل از مطالعه الگوهای نمودار در بازار فارکس تحلیل خطوط روند و تحلیل سطوح حمایت و مقامت را مطالعه کنید و با رسم آن ها آشنا شوید.

(برای مطالعه این مباحث میتوانید وارد صفحه آموزش متوسطه فارکس در همین سایت شوید یا از بخش جست و جو استفاده کنید.)

تاریخچه الگوهای نمودار فارکس

الگوهای نمودار فارکس
الگوهای نمودار فارکس

بیشتر درک ما از الگوهای نمودار را می توان به کار ریچارد شابکر نسبت داد. تجزیه و تحلیل فنی و سود بازار سهام او در سال 1932 ، پایه های تجزیه و تحلیل الگوی مدرن را بنا نهاد.

ما همچنین می خواهیم آقایان Shahabacker ، Edwards و Magee و John Murphy را به عنوان نیروهای محرک این مقالات و درک ما از الگوهای نمودار تأیید کنیم.

شباکر اظهار داشت:

تحلیل الگو ممکن است ساده به نظر برسد ، اما به هیچ وجه کار ساده ای نیست.

علم خواندن نمودار به آسانی حفظ شکل ظاهری برخی الگوها و تصاویر و یادآوری آنچه که آنها به طور کلی پیش بینی می کنند ، نیست.

هر نمودار سهام عمومی ترکیبی از الگوهای مختلف بی شماری است و تجزیه و تحلیل دقیق آن بستگی به مطالعه مداوم ، تجربه طولانی و دانش همه جانبه از تحلیل فنی و بنیادی دارد.

همچنین مهم از جزئی ترین جزئیات یک نمودار قیمتی را ببینید و الگوهای مختلف و واکنش آن ها را در مقابل هم بشناسید و فرمول های خاص و حفظی تفسیر نمودار را بخاطر داشته باشید.

استفاده از الگوهای نمودار برای دو دسته از افراد اصلا توصیه نمی شود؛

دسته اول افرادی هستند که در شناسایی و تفسیر الگوها کاملا متعصبانه عمل می کنند اینگونه افراد ممکن است الگوهایی را بنابر تعصب خود شناسایی کنند که از نظر افراد دیگر اصلا این الگو شکل نگرفته است و به واقع نیز همین گونه است.

یا تفسیر متفاوتی از الگویی داشته باشند که نتیجه نیز اشتباه در تفسیر را نشان میدهد اما همچنان با تعصب خود برخورد می کنند و منتظر نتیجه درست از شناسایی و تفسیر اشتباه خود از الگوها هستند.

دسته دوم افرادی هستند که بیش از حد به الگوها اطمینان می کنند زیرا هیچ دو الگویی کاملا مشابه هم نیست و مکان شکل گیری الگو،گپ قیمتی در الگوها و مواردی دیگر در دو الگوی مشابه متفاوت است.

این تفاوت در الگوها باعث تفسیر و نتیجه متفاوت می شود به همین دلیل است که می گویند الگوها صد در صد قابل اعتماد نیستند و بهتر است در کنار روش های تحلیلی مانند خط روند و سطوح حمایت ومقاومت یا حتی استفاده از اندیکاتور ها استفاده شوند.

 

الگوی سر و شانه

در نمودار AMZN در تصویر بالا یک الگوی سر و شانه در بلند مدت تشکیل شده است که بنابر تفسیر این نمودار روند قیمت پس از تشکیل الگو و رسیدن به سطح حمایت باید حداقل به اندازه فاصله سر تا شانه ریزش داشته باشد.

اما از طرفی با مراجعه به گذشته بازار میبینید که سطح حمایتی که این الگو تشکیل شده است یک سطح حمایت بسیار قوی است.

روند قیمت با هر بار رسیدن به این سطح به بالای حمایت بازگشت پیدا کرده است.

در نمودار اینچنینی نمیتوان تنها به تفسیر الگو اعتماد کرد زیرا تحلیل سطح حمایت قوی تر عمل می کند.

الگوهای ادامه دهنده روند و الگوهای بازگشت روند

دو اصل مهم در تحلیل تکنیکال فارکس می گوید؛

  • قیمت ها ادامه پیدا میکند.
  • تاریخچه قیمت ها تکرار می شود.

روند صعودی نشان می دهد قدرت در دست خریداران است و روند نزولی نشان میدهد قدرت در دست فروشندگان است.

روندها همیشه صعودی یا نزولی باقی نمی ماند و تغییر جهت می دهند و این همان جاست که باید منتظر ظهور الگوهای نمودار باشیم.

هر چند الگوهای خاصی مانند کانال موازی نشانه ادامه روند قدرتمند در بلند مدت است اما به طور کلی الگوها به دو دسته تقسیم می شوند؛

  • الگوهای ادامه دهنده روند
  • الگوهای بازگشت روند

الگوهای بازگشت روند نشانه تغییر جهت روند بازار هستند و خود به دو دوسته الگوهای بازگشتی در روند نزولی و الگوهای بازگشتی در روند صعودی تقسیم می شوند.

الگوهای ادامه روند نشانه ادامه دار بودن روند هستند و تنها به منزله یک مکث در روند نمودار ظاهر می شوند سپس ادامه روند دوباره از سرگرفته می شود.

الگوی ادامه دهنده روند

اما به این دلیل که یک الگو در انتهای یک روند قوی یا یک روند بلند مدت ظاهر شده است نشانه تغییر روند نیست بلکه ممکن است به منزله یک مکث و سپس ادامه روند باشد.

همچنین  ما میتوانیم می‌توان به طور مشخص مکث و سپس ادامه روند را مورد بررسی قرار داد. برای این منظور، نیاز است که با جزئیات بیشتری درباره روند و الگوهای قبلی و بعدی آن صحبت کنیم.

با توجه به توصیفی که درباره‌ی الگوی در انتهای روند قوی یا بلندمدت داده شده است، می‌توان فرض کرد که الگوی جدیدی در این روند ظاهر شده است که به نوعی به پایان یا اوج رسیده است. اما این الگو، ممکن است به منزله‌ی یک مکث موقت باشد که پس از آن روند با نیرو و قدرت بیشتری ادامه خواهد یافت.

اگرچه این الگو می‌تواند یک تغییر را نشانه‌دهنده باشد، اما مهم است که به دقت بیشتری درباره‌ی روند و سیاست‌های قبلی و بعدی آن بررسی کنیم. در صورتی که بتوانیم الگوهای پیشین را بررسی کنیم و رابطه‌ی آن‌ها با این الگوی جدید را درک کنیم، می‌توانیم بهترین تخمینی درباره‌ی ماهیت این مکث و ادامه روند برآورد کنیم.

عوامل مختلفی می‌توانند منجر به ایجاد چنین الگویی شوند، از جمله تغییرات در عرضه و تقاضا، تحولات اقتصادی، تغییر در عرصه‌ی رقابت و حتی تغییرات سیاسی. بنابراین، بررسی این موارد و تحلیل آن‌ها به ما کمک می‌کند تا پیش‌بینی بهتری درباره‌ی مکث و ادامه روند انجام دهیم.

ما میخواهیم هر کدام از الگوهای نمودار فارکس را به تفسیر و با جزئیات به شما آموزش دهیم به همین دلیل برای هر الگو آموزش جداگانه ای در نظر گرفته ایم که میتوانید در بخش های بعدی آموزش مطالعه کنید.

الگوهای نمودار در بازار فارکس چیست؟

الگوی نمودار در بازار فارکس یکی از ابزارهای تحلیل تکنیکال و ثبت تصویری میزان عرضه و تقاضا است.

 با بخاطر سپردن شکل ظاهری و تفسیر هر الگو میتوانید جهت روند آتی بازار را پیش بینی کنید.

از الگوهای نمودار فارکس در چه تایم فریمی میتوان استفاده کرد؟

الگوها انواع مختلفی دارند که گاهی یک کندل به تنهایی یک الگو را تشکیل می دهد و گاهی از ترکیب چند کندل یک الگو به وجود می آیند.

به طور کلی از الگوهای نمودار در میتوان در هر تایم فریمی از داده های داخل روز تا داده های روزانه و ماهانه استفاده کرد.

در کنار تحلیل الگوها از چه تحلیل تکنیکالی استفاده کنیم؟

الگوی نمودار با این که تحلیلی دقیقی است اما به تنهایی کافی نیست بهتر است در کنار الگوها برای تایید از تحلیل خطوط روند یا سطوح حمایت و مقاومت یا حتی اندیکاتورها استفاده کنید.

الگوهای نمودار در فارکس به چند دسته تقسیم می شوند؟

الگوهای نمودار انواع مختلفی دارند اما به طور کلی الگوها در دو دسته الگوهای ادامه روند و الگوهای بازگشت روند جای می گیرند

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها