نمودار کندل استیک | آشنایی کندل استیک نمودار شمعی ژاپنی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 29 ژوئن 2024
کندل استیک ها اقدامات قیمت در بازار را مشخص می کنند ممکن است همیشه این قیمت ها ارزش واقعی سهام یا جفت ارز را نشان دهند اما نمودارخوان ها و تکنیمالیست ها می گویند چه قیمتی(تحلیل تکنیکال) مهم تر است از اینکه چرا این قیمت(تحلیل فاندامنتال)  به وجود آمده است. هر چند که برای استفاده صحیح از بازار هر دوی این ها به یک اندازه مهم هستند اما نمیتوان انکار کرد این شمع های کوچک ژاپنی چه اطلاعات مهمی را در اختیار ما میگذارند و آشنایی با آن ها چقدر در موفقیت در بازار فارکس تاثیرگذار هستند. برای مشاهده تمامی جلسات روی عبارت آموزش فارکس کلیک کنید. آموزش رایگان فارکس
نمودار کندل استیک

5/5 - (6 امتیاز)

سرفصل آموزشی کندل استیک ها

تاریخچه ابداع کندل استیک ها

ژاپنی ها از تجریه و تحلیل فنی نمودارها در قرن برای تجارت برنج استفاده می کردند و نسخه های متفاوتی از تجزیه و تحلیل فنی در ایالات متحده توسط چارلز داو در 1900 ابداع شد.هر چند این دو نوع تجزیه با هم متفاوت بوده اند اما نقاط اشتراک بسیاری باهم داشتند.
 • چه قیمتی مهم تر از آن بود که چرا این قیمت به وجود آمده است.
 • تمام اطلاعات بازار در قیمت ها نهفته است.
 • بازارها نوسان قیمتی دارند.
 • معامله گران بر اساس احساس ترس و طمع به قیمت ها نوسان میدهند.
 • و در آخر قیمتی که در بازار مشاهده میکنید. ممکن است ارزش واقعی سهام را نشان ندهد.
به گفته استیو نیسون ، نمودار کندل استیک اولین بار پس از سال 1850 ظاهر شد. بیشترین اعتبار برای توسعه کندل ها و ترسیم آن به یک تاجر افسانه ای برنج به نام Homma از شهر ساکاتا اختصاص دارد. به احتمال زیاد ایده های اصلی او در طول سالهای طولانی معاملات اصلاح و اصلاح شده است و در نهایت منجر به سیستم نمودار شمعی ژاپنی شده است که امروزه از آن استفاده می کنیم. ["adrotate banner="18"]

آشنایی با کندل استیک ها

ابداع کندل استیک ها و اصلا آن کمک بزرگی به بازارهای مالی جهت مشاهده هرچه بهتر اطلاعات قیمت بود و امروزه همچنان محبوب ترین نمودار در بازار فارکس و بازارهای مالی دیگر است.برای دستیابی به نمودار شمعی ژاپنی باید تعداد زیادی از شمعدان ها کنار هم قرار بگیرند که هر شمعدان حاوی اصلاعات قیمتی است. هر کندل در نمودار کندل استیک از دو بخش تشکیل شده است که یک قسمت تو خالی یا توپر که بدنه کندل را می سازد و خطوط باریک و بلند در طرفین بدنه که سایه کندل شناخته می شود و به نام های فیتله و دم نیز معروف است.مجموع بدنه و سایه کندل چهار اطلاعات قیمتی را در اختیار ما می گذارند.
 • قیمت باز شدن کندل(بدنه)
 • قیمت بسته شدن کندل(بدنه)
 • بالاترین قیمت کندل(سایه)
 • و پایین ترین قیمت کندل(سایه)
کندل ها را میتوان در دو نوع با بدنه خالی و بدنه توپر مشاهده کرد که پر و خالی بودن بدنه بستگی به قیمت بسته شدن کندل دازد.
 • بدنه تو خالی:اگر قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن قرارگیرد بدنه تو خالی می شود.در این حالت مرز پایین بدنه قیمت باز شدن و مرز بالا قیمت بسته شدن کندل را نشان می دهد.
 • بدنه توپر:اگر قیمت بسته شدن کندل پایین تر از قیمت باز شدن قرارگیرد بدنه توپر می شود.در این حالت مرز بالای بدنه کندل قیمت باز شدن و مرز پایین قیمت بسته شدن کندل را نشان می دهد.
کندل استیک Candlesticks در مقایسه با نمودارهای میله ای و خطی و شمعدان ها از نظر بصری برای معامله گران مطلوب تر است زیرا تنها با یک نگاه میتوان به سادگی چهار اصلاعات معهم قیمت را مشاهده و بررسی کرد.رابطه بین قیمت باز شدن و بسته شدن کندل اطلاعات مهمی از برای تحلیل رفتار معامله گران را نشان میدهد. اگر یک کندل تو خالی باشد و قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن قرار گیرد نشانه فشار خریدران در بازار است و بلعکس اگر کندل تو پر باشد و قیمت بسته شدن پایین تر از قیمت باز شدن قرارگیرد یعنی فشار فروشندگان در بازار بیشتر شده است. تصویر زیر مقایسه ای از نمودار شمعدان ژاپنی و نمودار میله ای را نشان می دهد.میتوانید ببینید که شمعدان ها چگونه اطلاعات بیشتری را نسبت به میله های قیمتی نشان میدهند. نمودار کندل استیک (Candle Stack)

تفاوت بدنه بلند و بدنه کوتاه در نمودار کندل استیک

به طور کلی هرچه بدنه کندل بلندتر باشد یعنی فاصله قیمت بسته شدن تا باز شدن بیشتر است و نوسان قیمت بیشتر بوده است که نشانه قدرت بیشتر خریداران یا فروشندگان است. بدنه کندل استیک کندل بلند و سفید:یک کندل با بدنه بلند و سفید(تو خالی)فشار شدید خریداران را نشان میدهد.در حالی که کندل های سفید صعودی هستند هر چه بدنه کندل بلند تر باشد یعنی پیشرفت قیمت از قیمت باز شدن تا قیمت بسته شدن بیشتر بوده است.بسته به موقعیت قرارگیری کندل ها در نمودار کندل های قوی هر کدام میتواند رفتار معامله گران را نشان دهد.پس از یک افت قیمت شدید شمعدان های بلند سفید می توانند نقطه عطف بالقوه یا سطح پشتیبانی را مشخص کنند. اگر خرید پس از مدت ها پیشروی، بیش از حد تهاجمی شود می تواند منجر به صعود بیش از حد شود. کندل بلند سیاه:یک کندل با بدنه بلند و سایه(تو پر) فشار شدید فروشندگان را نشان می دهد.در حالی که کندل های سیاه نزولی هستند هر چه بدنه کندل بلندتر باشد یعنی افت قیمت از قیمت باز شدن تا بسته شدن بیشتر بوده است.بسته به موقعیت قرارگیری کندل ها در نمودار ،کندل های فوی هر کدام میتوانند رفتار معامله گران را نشان دهند.پس از یک پیشرفت قوی قیمت یک شمعدان سیاه بلند می تواند نقطه عطفی را نشان دهد یا سطح مقاومت آینده را مشخص کند. پس از یک افت طولانی ، یک شمعدان سیاه بلند می تواند نشان دهنده وحشت یا تسلیم شدن باشد. ["adrotate banner="5]

تفاوت سایه بلند و کوتاه در نمودار کندل استیک

سایه ها میتوانند اطلاعات ارزشمندی در مورد معاملات در بازه زمانی کندل ها در اختیار ما قرار دهند.سایه بالایی اطلاعات معاملات خرید و سایه پایینی اطلاعات معالات فروش را نشان می دهند.یک سایه کوتاه نشان میدهد که اکثر معاملات در محدوده قیمت باز شدن و بسته شدن کندل ها بوده است در حالی که یک سایه کوتاه نشان میدهد معاملات از قیمت باز و بسته شدن فاصله گرفته اند و در قیمت های بالاتر یا پایین تر خرید و فروش شده اند. سایه کندل استیک یک شمعدان با سایه بلند بالایی و سایه کوتاه پایینی نشان میدهد در طول جلسه معاملاتی خریداران قدرت را در دست گرفته اند و قیمت را بالا برده اند اما در انتها این فشار فروشندگان بوده است که شعمدان را با قیمت پایین تر بسته است.این تحلیل برای کندل هایی با سایه پایینی بلند و سایه بالایی کوتاه برعکس است. آنچه در مواجه با کندل هایی با سایه های بلند کوتاه مهم است این است که بدانیم بسته شدن کندل در سمت سایه کوتاه تر نشان دهنده قدرت نیست بلکه در واقع این کندل ها دقیقا نشان دهنده سردرگمی و بی ثباتی بازار هستند و هر لجظه ممکن است قیمت ها به سمت طرف دیگر معاملات حرکت کنند.

الگوی کندل ماروبزو (Marubozu)

کندل ماروبزو الگوی کندل ماروبزو تنها یک بنه بلند دارد و فاقد هر سایه ای است.یک کندل ماروبزو سفید یا صعودی نشان میدهد قیمت بسته شدن کندل با بیشترین قیمت و قیمت باز شدن با کم ترین قیمت یکی است و یک کندل ماروبزو نزولی نشان میدهد قیمت بسته شدن کندل با کمترین قیمت و قیمت باز شدن کندل با بیشترین قیمت یکی است. کندل Marubozu یک کندل قوی صعودی یا نزولی است اگر ماربزو صعودی باشد یعنی در طول جلسه معاملاتی از ابتدا تا انتها قدرت در دست خریداران بوده است و ادامه روند صعودی است و یک کندل ماربزو نزولی نشان میدهد در طول جلسه معاملاتی از ابتدا تا انتها قدرت در دست فروشندگان بوده است و ادامه روند نزولی است.

الگوی کندل اسپینینگ تاپ (Spinning Top)

الگوی کندل اسپینینگ تاپ (Spinning Top) کندل هایی که بدنه کوتاه و سایه بلند متقارن در دو طرف دارند کندل اسپینینگ تاپ هستند به این کندل ها کندل فرفره نیز می گویند زیرا مانند فرفره بدنه کوچک و دم بلند دارند.الگوی کندل اسپینینگ تاپ نشان می دهد جلسه معاملاتی فعال بوده است و سایه های بلند نشان می دهند خریداران و فروشندگان هر کدام سعی کرده اند جهت قیمت را به نفع خود تغییر دهند اما بدنه کوچگ گواه این است که قدرت هیچکدام نتوانسته است بردیگری غلبه کند. پس از یک روند صعودی ظاهر شدن یک کندل فرفره نشان میدهد فروشندگان وارد بازار شده اند و قدرت خریداران کم شده است که احتمال ایجاد یک وقفه قیمتی یا تغییر روند را نشان میدهد.ظاهر شدن کندل فرفره پس از روند نزولی نیز همین تحلیل را دارد و نشانه وارد شدن خریداران به بازر و کاهش قدرت فروشندگان است که ممکن است موجب وقفه قیمتی یا تغییر روند شود. ["adrotate banner="7]

الگوی کندل دوجی (Doji)

الگوی کندل دوجی زمانی شکل می گیرد که قیمت باز شدن و بسته شدن کندل در یک قیمت یا بسیار نزدیک بهم باشد یعنی کندل بدنه ندارد یا بدنه خیلی خیلی کوچکی دارد.سایه ها در کندل دوجی میتوانند متفاوت باشند خیلی بلند یا بلند یا حتی کوتاه و لازم نیست سایه ها باهم متقارن باشند. دوجی ممکن است به شکل یک بعلاوه ظاهر شود یا ممکن است شبیه یک صلیب یا صلیب معکوس باشد اما در هر حال یک الگوی خنثی است و هرگونه سوگیری قیمت براساس روند قبلی و تایید کندل بعدی است.یعنی اگر کندل دوجی در ادامه یک روند نزولی قوی ظاهر شود و کندل بعد از دوجی صعودی باشد دوجی پایان روند نزولی و نشانه تغییر روند بازار است. الگوی کندل دوجی (Doji) حالت ایده آل برای دوجی قیمت باز و بسته برابر است اما حتما لازم نیست این گونه باشد همین که تداعی گر یک کندل دوجی باشد نیز کافی است.دوجی حس بلاتکلیفی یا کشمکش بین خریداران و فروشندگان را منتقل می کند. قیمت ها در طول جلسه بالاتر و پایین تر از سطح افتتاح می شود ، اما در سطح افتتاحیه یا نزدیک آن بسته می شود. نتیجه یک توقف است. نه گاوها و نه خرس ها نتوانستند کنترل خود را به دست آورند و نقطه عطفی در حال شکل گیری است. الگوی کندل دوجی (Doji) اعتبار دوجی بستگی به کندل های قبل و بعد از دوجی دارد.نسبت به شمعدان های قبلی ، دوجی باید دارای بدنه بسیار کوچکی باشد که به صورت یک خط باریک ظاهر می شود. استیون نیسون خاطرنشان می کند که دوجی که در میان شمعدان ها با بدنه کوچک شکل می گیرد ، مهم تلقی نمی شود. با این حال ، دوجی که در میان شمعدان هایی با بدنه واقعا بلند شکل می گیرد ، مهم تلقی می شود.

تحلیل الگوی کندل دوجی در روند قیمتی

اعتبار کندل دوجی با روند قبلی و کندل های قبلی سنجیده می شود.پس از یک روند صعودی با کندل های سفید ظاهر شدن یک دوجی نشان می دهد فشار خرید در حال تضعیف است.پس از یک روند نزولی با کندل های سیاه کندل دوجی نشان میدهد فشار فروش در حال تضعیف است.الگوی دوجی نشان میدهند قدرت خرید و فروش در حال تقابل مساوی با یکدیگر هستند و تغییر جهت روند محتمل است.دوجی به تنهایی برای پیشبینی معکوس شدن روند کافی نیست و گاهی نیاز به تایید بیشتر است. کندل دوجی در روند صعودی کندل دوجی در روند نزولی کندل دوجی در روند صعودی:پس از چند کندل سفید صعودی تشکیل یک کندل دوجی نشان میدهد فشار فروشندگان به بازار اضافه شده است و قدرت خریداران در حال کاهش است.برای ادامه روند صعودی نیاز به بالا رفتن قدرت خریداران است.دوجی میتواند نشانه ای از تغییر روند باشد به شرطی که تشکیل روند نزولی تایید شود.تایید روند نزولی میتواند ایجاد یک گپ قیمتی به سمت نزول یا یک کندل قوی نزولی پس از دوجی باشد. کندل دوجی در روند نزولی:پس از چند کندل مشکی نزولی تشکیل یک کندل دوجی نشان میدهد فشار خریداران به بازار اضافه شده است و قدرت فروشندگان در حال کاهش است.برای ادامه روند صعودی نیاز به بالا رفتن قدرت فروشندگان است.دوجی میتواند نشانه ای از تغییر روند باشد به شرطی که تشکیل روند صعودی تایید شود.تایید روند صعودی میتواند ایجاد یک گپ قیمتی به سمت صعود یا یک کندل قوی صعودی پس از دوجی باشد.

کندل دوجی پایه بلند (Long leg Doji)

دوجی پایه بلند (Long leg Doji) دوجی پایه بلند کندلی است که قیمت باز و بسته شدن یکسان و سایه های بالا و پایین بسیار بلند دارد.این کندل به این معناست به این معنا که در محدوده‌هایی از زمان فشار تقاضا باعث شده که قیمت تا حد زیادی بالا برود و در محدوده‌هایی از زمان نیز فشار بالای عرضه قیمت را تا حدود زیادی پایین برده است. این امر نوسان زیاد بازار را نشان می‌دهد و باعث عدم قطعیت در معاملات سهم می‌شود. به همین دلیل سهم نیاز به استراحت خواهد داشت و احتمالا در بازار روند دار بعد از ظهور کندل دوجی پایه بلند، برای مدتی بازار سهم در محدوده همان دوجی پایه بلند نوسان ریز خواهد داشت و به اصطلاح رنج می‌شود.

کندل دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji)

دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji) کندل دوجی سنجاقک دارای یک سایه بلند در پایین است و قیمت باز و بسته شدن کندل و بالاترین قیمت باهم برابر است یا بسیار نزدیک است.شکل ظاهری دوجی سنجاقک مشابه یک T است. این کندل نشان می دهد در ابتدا تقاضا موجب باز شدن سهم شده است در طول جلسه معاملاتی فروشندگان با افزایش عرضه قیمت را بسیار پایین آورده اند اما در انتها نیز فشار خریداران موجب بسته شدن سهم در قیمت فروشندگان شده است. رفتار بازار پس از کندل دوجی سنجاقک بستگی به روند پیش از سنجاقک و کندل تایید پس از آن دارد اما اعتبار این کندل در انتهای روند نزولی و در محدوده حمایتی روند بیشتر است.اگر در انتهای یک روند نزولی دوجی سنجاقک شکل گیرید یعنی خریداران با قدرت وارد بازار شده اند و به دنبال تغییر روند بازار هستند و اگر کندل پس از سنجاقک نیز صعودی باشد به احتمال بسیار زیاد روند پیش رو یک روند صعودی خواهد بود

کندل دوجی سنگ قبر (Gravestone Doji)

دوجی سنگ قبر (Gravestone Doji) کندل دوجی سنگ قبر زمانی شکل میگیرد که قیمت باز شدن بسته شدن و حد پایین کندل برابر یا با اختلاف کمی از یکدیگر قرارگیرد و یک سایه بلند پایینی وجود داشته باشد.دوجی سنگ قبر نشان میدهد در طول جلسه معاملاتی فشار خریداران غالب بوده است اما در انتها این فروشندگان هستند که توانسته اند قیمت بسته شدن کندل را پایین بیاورند. پیشبینی از روند بازار پپس از تشکیل کندل دوجی سنگ قبر بستگی به روند پیش از سنگ قبر و تایید پس از آن دارد اما دوجی سنگ قبر در انتهای روند صعودی و محدوده مقاومتی اعتبار بیشتری دارد.فروشندگانی که توانسته اند قیمت بسته شدن کندل را پایین آورند ممکن است بتوانند روند قیمت را نیز تغییر دهند.بنابراین اگر روند پیش از سنگ قبر نزولی بود و یک کندل نزولی هم پس از آن ایجاد شد به احتمال زیاد شروع روند نزولی است. ["adrotate banner="11]

بازی گاو نر در مقابل خرس

همانطور که میداند گاو نر با شاخش زیر سهم می زند و قیمت را بالا میبرد و خرس با پنجه اش روی سر سهم میزند و قیمت را پایین می آورد.اگر بازار را یک بازی فوتبال در نظر بگیریم کندل استیک ها مشخص می کنند توپ چقدر در دست هر گروه بوده است و کدام گروه برنده شده اند.با این فرض میتوان اتفاقات زمین بازی را با 6 نوع کندل استیک نشان داد. تقابل گاو نر و خرس
 1. شمعدان های بلند سفید نشان می دهد که گاوها در بیشتر بازی توپ (تجارت) را کنترل می کردند.
 2. شمعدان های سیاه بلند نشان می دهد که خرس ها در بیشتر بازی توپ (تجارت) را کنترل می کردند.
 3. شمعدان های کوچک نشان می دهد که هیچ یک از دو تیم نمی توانند توپ را جابجا کنند و قیمت ها در همان جایی که شروع کرده اند به پایان رسید.
 4. سایه بلندتر پایین نشان می دهد که خرس ها در قسمتی از بازی توپ را در اختیار داشتند ، اما در پایان کنترل خود را از دست دادند و گاو نرها یک بازگشت چشمگیر انجام دادند.
 5. سایه بلند بالا نشان می دهد که گاو نرها بخشی از بازی را در اختیار داشتند ، اما در پایان کنترل خود را از دست دادند و خرس ها یک بازگشت چشمگیر انجام دادند.
 6. سایه بلند بالا و پایین نشان می دهد که هر دو خرس و گاو نر لحظات خود را در طول بازی داشتند ، اما هیچ کدام نتوانستند دیگری را کنار بگذارند ، و در نتیجه به نتیجه رسید.

آنچه کندل استیک ها به شما نمی گویند

کندل استیک ها قیمت باز شدن و بسته شدن سهام یا جفت ارز و بالاترین و پایین ترین قیمت را در یک دوره زمانی نشان میدهند اما نه نمودار شمعی ژانی نه نمودار میله ای نمیتوانند به ما بگویند ابتدا معاملات در قیمت بالا بوده است یا قیمت پایین در ابتدای جلسه معاملاتی فروشندگان بر بازار غلبه کرده اند یا در انتهای جلسه. ناگفته های کندل استیک ها در واقع شمعدان ها اقدامات قیمت را نشان میدهند اما نمیگویند کدام اقدام اول صورت گرفته است.بر این اساس یک کندل قوی صعودی فاصله بین قیمت باز شدن و بسته شدن سهام و بالاترین و پایین ترین قیمت سهم را نشان میدهند اما نمی گوید کدام اول بوده است.
 1. با یک فرضیه ممکن است قیمت سهام یا جفت ارز پس از باز شدن یک افت کوچک را برای تشکیل حد پایین قیمت و سایه پایینی تجربه کند سپس قیمت تا حد بالا معامله شود و بالا برود در انتها با یک افت کوچک دیگر قیمت بسته شود.
 2. با فرضیه دیگر ممکن است قیمت سهام یا جفت ارز پس از باز شدن با حرکات تیزی بالا برود و حد بالای قیمت را بسازد سپس با یک حرکت تیز دیگر پایین بیاید و حد پایین قیمت را بسازذ و دوباره برای بسته شدن قیمت در بالای قیمت باز شدن یک پیشرفت قیمتی دیگر را تجربه کند.
هر دوی این فرضیه ها منجر به ساختن یک کندل صعودی قوی می شود اما اگر میدانستیم کدام اقدامات اول صورت گرفته است میتوانستیم تحلیل دقیق تری از رفتار معامله گران در نتیجه پیشبینی بهتری از آینده بازار داشته باشیم.

روند قبل از الگوی های بازگشت روند

گرگ موریس در کتاب خود ، Candlestick Charting Explained ، خاطرنشان می کند ، برای اینکه الگویی به عنوان الگوی معکوس شناخته شود ، باید روند معکوس قبلی وجود داشته باشد. معکوس شدن صعودی نیاز به یک روند نزولی قبلی و معکوس نزولی نیاز به یک روند صعودی قبلی دارد. جهت روند را می توان با استفاده از خطوط روند ، میانگین های متحرک ، تجزیه و تحلیل فراز/فرود قیمت یا سایر جنبه های تحلیل تکنیکی تعیین کرد. تا زمانی که اوراق بهادار زیر خط روند نزولی خود ، زیر سطح بالای واکنش قبلی خود یا زیر میانگین متحرک خاص معامله می شد ، روند نزولی وجود داشت. طول و مدت زمان بستگی به ترجیحات فردی دارد. با این حال ، از آنجا که شمعدان ها ماهیتی کوتاه مدت دارند ، معمولاً بهتر است 1-4 هفته گذشته قیمت گذاری را در نظر بگیرید.

کندل استیک موقعیت (Candlestick Positioning)

برخی کندل استیک ها به صورت تکی تجزیه و تحلیل می شوند اما برخی دیگر با توجه به محل قرارگیری پس از کندل آخر تحلیل می شوند.این بدین معنی نیست که این الگوها دو کندلی هستند زیرا کندل ما قبل آخر در تحلیل فنی تاثیری ندارند بلکه فقط تایید میکنند کندل دوم الگوی درستی است از این دسته الگو ها میتوان به دو کندل اشاره کرد:
 • الگوی کندل ستاره (Star Position)
 • الگوی کندل هارامی (Harami position)

الگوی کندل ستاره (Star Position)

الگوی کندل ستاره (Star Position) گفته می شود که شمعدانی که از شمعدان قبلی فاصله دارد در موقعیت ستاره قرار دارد. شمعدان اول معمولاً دارای یک بدن واقعی بزرگ است ، اما نه همیشه ، و شمعدان دوم در موقعیت ستاره دارای یک بدن واقعی کوچک است. بسته به شمعدان قبلی ، شمعدان موقعیت ستاره به بالا یا پایین شکاف می یابد و جدا از عملکرد قیمت قبلی به نظر می رسد. این دو شمعدان می توانند هر ترکیبی از سفید و سیاه باشند. دوجی ، چکش ، ستاره های ثاقب و فرفره دارای بدنه واقعی کوچکی هستند و می توانند در موقعیت ستاره شکل بگیرند. چندین الگوی شمعدانی 2 و 3 وجود دارد که از موقعیت ستاره استفاده می کنند.

الگوی کندل هارامی (Harami Position)

الگوی کندل هارامی (Harami Position) شمعدانی که در بدن واقعی شمعدان قبلی شکل می گیرد در موقعیت هارامی است. هارامی در ژاپنی به معنی حامله است. به طور مناسب ، شمعدان دوم در داخل اول قرار دارد. شمعدان اول معمولاً دارای بدنه واقعی بزرگ و بدنه دوم بدن واقعی کوچکتر از اول است. سایه های (بالا/پایین) شمعدان دوم لازم نیست در قسمت اول قرار داشته باشند ، اگرچه ترجیح داده می شود. دوجی و تاپ های چرخان دارای بدنه واقعی کوچک هستند ، به این معنی که می توانند در موقعیت حرامی نیز شکل بگیرند. چندین الگوی شمعدانی 2 و 3 وجود دارد که از موقعیت حرامی استفاده می کنند.

کندل استیک بازگشتی (Long Shadow Reversals)

دو جفت الگوی معکوس شمعدانی وجود دارد که از یک بدنه کوچک ، یک سایه بلند و یک سایه کوتاه یا ناموجود تشکیل شده است. به طور کلی ، سایه بلند باید حداقل دو برابر طول بدنه واقعی باشد که می تواند سیاه یا سفید باشد.جهت سایه بلند و روند قبلی قیمت تعیین کننده روند آتی بازار هستند. جفت اول ، Hammer و Hanging Man ، شامل شمعدان های یکسان با بدنه کوچک و سایه های بلند پایین است. جفت دوم ، Shooting Star و Inverted Hammer نیز شامل شمعدان های یکسان است ، اما دارای بدنه کوچک و سایه های بالایی بلند است. تنها اقدام قبلی قیمت و تأیید بیشتر ماهیت صعودی یا نزولی این شمعدان ها را تعیین می کند. چکش و چکش معکوس پس از روند نزولی شکل می گیرند و الگوهای معکوس صعودی هستند ، در حالی که ستاره صبح گاهی و مرد به دار آویخته پس از روند صعودی شکل می گیرند و الگوهای معکوس نزولی هستند.

الگوی کندل چکش و مرد به دار آویخته

الگوی کندل چکش و الگوی کندل مرد آویزان یا مرد به دار آویخته هر دو از کندل های بازگشت روند هستند و تنها موقعیت مکانی آن ها نسبت به روند قبلی سوگیری روند آتی پس از این الگوها را مشخص می کند. هر دو کندل دارای یک بدنه واقعی کوچک یه سایه بالایی کوچک یا بدون سایه بالایی و یک سایه پایینی بلند که حداقل باید دو برابر بدنه باشد هستند.تنها تفاوت آن ها در نزولی و صعودی بودن کندل است. الگوی کندل چکش و مرد به دار آویخته الگوی کندل چکش:چکش یک الگوی معکوس صعودی است که پس از یک روند نزولی شکل می گیرد. چکش ها علاوه بر تغییر روند احتمالی ، می توانند قسمت های پایینی یا سطوح حمایتی را مشخص کنند. پس از نزول قیمت ، چکش ها نشان دهنده اصلاح قیمت صعودی هستند. پایین بودن سایه بلند پایین نشان می دهد که فروشندگان قیمت را در طول جلسه کاهش دادند. با این حال ، پایان قوی نشان می دهد که خریداران برای بازیابی یک جلسه محکم ، موقعیت خود را بازیابی کردند. اگرچه این ممکن است برای عمل کافی به نظر برسد ، اما چکش ها نیاز به تأیید صعودی بیشتری دارند. پایین بودن چکش نشان می دهد که فروشندگان زیادی باقی مانده اند. قبل از اقدام به فشار خرید بیشتر و ترجیحاً افزایش حجم ، نیاز است. تایید بازگشت روند قیمت پس از چکش می تواند از گپ قیمت به سمت بالا یا شمعدان صعودی قوی باشد. چکش شبیه به اوج فروش است و حجم زیاد می تواند به تقویت اعتبار بازگشت روند کمک کند. چکش و مرد آویزان در روند قیمتی مرد آویزان:مرد آویزان یک الگوی معکوس نزولی است که همچنین می تواند سطح بالا یا مقاومت را مشخص کند. پس از روند صعودی ، یک مرد آویزان نشان می دهد که فشار فروش در حال افزایش است. پایین بودن سایه بلند پایین تأیید می کند که فروشندگان قیمت را در طول جلسه کاهش داده اند. با وجود اینکه گاوها جای خود را دوباره به دست آوردند و قیمت ها را تا پایان بالا بردند ، ظاهر فشار فروش پرچم زرد را بالا می برد. همانطور که در مورد چکش گفتیم ، یک مرد آویزان قبل از اقدام نیاز به تأیید بازگشت روند به نزولی دارد. چنین تأییدی می تواند به عنوان یک گپ قیمت رو پایین یا شمعدان نزولی بلند بر روی حجم سنگین باشد.

الگوی کندل چکش معکوس و ستاره صبح گاهی

الگوی چکش معکوس و ستاره صیح گاهی نیز از الگوهای بازگشت روند هستند و تنها روند قبل از الگو سوگیری روند آتی بازار پس از این الگو ها را مشخص می کنند. این کندل ها از یک بدنه واقعی کوچک و یک سایه پایینی کوچک یا بدونه سایه و یک سایه بالایی بلند به اندازه حداقل دو برابر بدنه تشکیل شده اند. الگوی کندل چکش معکوس و ستاره صبح گاهی کندل ستاره صبح گاهی:ستاره صبح گاهی یک الگوی معکوس نزولی است که پس از یک روند صعودی و در موقعیت ستاره شکل می گیرد ، بنابراین نام آن نیز به همین دلیل است. یک ستاره صبح گاهی می تواند سطح بالقوه معکوس یا مقاومت را نشان دهد. شمعدان زمانی شکل می گیرد که قیمت ها در فضای باز با اختلاف بیشتری روبرو شوند ، در طول جلسه پیشرفت کرده و به بالاترین حد خود برسند. شمعدان بدست آمده دارای سایه بالایی بلند و بدنه کوچک سیاه یا سفید است. پس از یک پیشرفت بزرگ (سایه بالایی) ، توانایی خرس ها در پایین آوردن قیمت پرچم زرد را بالا می برد. برای نشان دادن تغییر اساسی ، سایه بالایی باید نسبتاً بلند و حداقل 2 برابر طول بدن باشد. تأیید نزولی پس از Shooting Star مورد نیاز است و می تواند به شکل گپ قیمت رو به پایین یا شمعدان نزولی بلند روی حجم سنگین ظاهر شود. چکش معکوس و ستاره صبح گاهی در روند قیمت چکش معکوس دقیقاً شبیه یک ستاره صبح گاهی است ، اما پس از افول یا روند نزولی شکل می گیرد. چکش های معکوس نشان دهنده سطوح بالقوه حمایت یا معکوس روند هستند. پس از کاهش ، سایه بلند بالا نشان دهنده فشار خرید در طول جلسه است. با این حال ، گاوها نتوانستند این فشار خرید را تحمل کنند و قیمت ها به خوبی از بالاترین سطح خود بسته شدند تا سایه بلند بالا ایجاد شود. به دلیل این شکست ، قبل از اقدام به تأیید صعودی نیاز است. یک چکش معکوس به دنبال آن یک گپ قیمت رو به بالا یا شمعدان صعودی بلند با حجم زیاد می تواند به عنوان تأیید صعودی عمل کند.

ترکیب کندل استیک ها (Blending Candlesticks)

برخی از الگوهای کندل استیک از ترکیب چند کندل ایجاد می شوند و این چند کندل در کنار هم میتوانند یک تحلیل داشته باشند و در واقع همانند یک کندل عمل کنند.این شمعدان مخلوط اصل الگو را در بر می گیرد و می تواند با استفاده از موارد زیر شکل بگیرد:
 • قیمت باز شدن اولین شمعدان
 • قیمت بسته شدن آخرین شمعدان
 • قیمت بالا و پایین الگو
ترکیب کندل استیک ها با استفاده از قیمت باز شدن شمعدان اول ، بسته شدن شمعدان دوم ، و بالا/پایین الگو ، یک الگوی انگلفینگ صعودی یا یک الگوی نفوذگر در یک چکش ترکیب می شود. سایه بلند و پایین هامر نشان دهنده یک برگشت بالقوه صعودی است. همانند چکش ، هر دو الگوی Bullish Engulfing و Piercing Pattern نیاز به تأیید صعودی دارند. الگوهای ترکیبی کندل استیک ترکیب شمعدانهای یک الگوی انگلفینگ نزولی یا الگوی ابر سیاه یک ستاره صبح گاهی ایجاد می کند. سایه بلند و بالا ستاره صبح گاهی نشان دهنده یک بازگشت احتمالی نزولی است. همانند Shooting Star ، Bearish Engulfing و Dark Cloud Patterns نیاز به تأیید نزولی دارند. الگوهای چند کندلی می توان بیش از دو شمعدان را با استفاده از دستورالعمل های یکسان ترکیب کرد: از شمعدان اول قیمت باز شدن کندل را بگیرید از آخرین شمعدان قیمت بسته شدن و قیمت بالا و پایین،بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت شمعدان ها است. ترکیب سه سرباز سفید یک شمعدان بلند سفید و ترکیب سه کلاغ سیاه یک شمعدان سیاه بلند ایجاد می کند.
آواتار سید مهدی حق شناس

سید مهدی حق شناس

من سید مهدی حق شناس هستم و از سال 2008 بصورت حرفه ای در بازارهای مالی مختلف منجمله فارکس فعالیت دارم. خوشحال میشم نظرتون رو در مورد مقالات من در هر مقاله با من به اشتراک بزارین.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها