تقویم اقتصادی فارکس🗓️ دانستنی‌های تقویم اقتصادی و نکات مهم

تاریخ آخرین بروزرسانی: 14 مارس 2024
تقویم اقتصادی فارکس یکی از مهم‌ترین ابزارهای معاملاتی است که هر تریدر فارکس باید روزانه از آن استفاده کند. این تقویم اقتصادی فارکس است که اطلاعات مالی آینده، سخنرانی‌ها، جلسات نرخ بهره و بسیاری از اطلاعات را نشان می‌دهد. در ادامه، به برخی از بهترین روش‌های استفاده از یک تقویم اقتصادی برای راهنمایی تجارت ارز خود خواهیم پرداخت. ما یک تقویم اقتصادی فارکس که مشهورترین آنها نیز میباشد را برای شما فارسی سازی کرده ایم و با عنوان فارکس فکتوری اکنون در دسترس شماست. برای مشاهده تقویم فارکس فکتوری کافی است از منوی بالای سایت روی عبارت فارکس فکتوری فارسی کلیک کنید.  

تقویم اقتصادی فارکس

تقویم اقتصادی فارکس یک تقویم براساس رویداد است که تاجران از آن برای به روز نگه داشتن با اطلاعات مالی آینده استفاده می‌کنند. یک تقویم ارز دارای اطلاعاتی درباره رویدادهای اقتصادی آینده و گذشته کشورهای مختلف است و می‌تواند تجار را درباره گسترش نوسانات احتمالی جفت ارزهای خاص راهنمایی کند. هر ارز نماینده استقرار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی یک کشور است. در این رابطه، تغییرات در شاخص‌های اقتصادی یک کشور می‌تواند بر ارزش ارز مربوطه تأثیر بگذارد. زیرا هر جفت ارز فارکس، شامل دو ارز است و هر جفت نماینده تعادل احساسات بازار برای دو کشوری است که جفت ارز مربوطه را نمایندگی می‌کنند. به عنوان مثال، جفت ارز یورو/دلار ، شامل دو ارز یورو و دلار آمریکا است. یورو ارزی است که منطقه یورو را نشان می‌دهد و دلار آمریکا ایالات متحده را نشان می‌دهد. در این سناریو، اگر شما در حال معامله جفت ارز یورو/دلار باشید، به رویدادهای اقتصادی که از منطقه یورو و ایالات متحده منتشر می‌شوند علاقه‌مند خواهید بود، زیرا احتمالاً نوسانات بیشتری برای یورو/دلار ایجاد خواهند کرد. هنگامی که نوسانات ظاهر می‌شوند، احتمالاً روند‌هایی برای تجارت سودآور برای تاجران آگاه پدیدار خواهند شد.
تقویم اقتصادی فارکس

تقویم اقتصادی فارکس

رویدادهای مهم در تقویم اقتصادی فارکس

در تقویم اقتصادی فارکس، بسیاری از رویدادها ردیابی می‌شوند. برخی از این رویدادها تأثیر بزرگی روی ابزارهای ارزی خاص دارند، در حالی که برخی دیگر اهمیت زیادی ندارند. شناختن رویدادهایی که احتمالاً باعث افزایش نوسانات می‌شوند در مقابل رویدادهای دیگر که تأثیر کمتری بر قیمت ارز دارند بسیار حائز اهمیت است. در زیر لیستی از برخی از مجموعه‌های داده‌های مهم اقتصادی است که در یک تقویم اقتصادی تجارت ارز منتشر می‌شوند آمده است. اطلاعات شغلی
 • نرخ بیکاری
 • تغییر بیکاری
 • تغییر استخدام
 • حقوق غیر کشاورزی
 • مشاغل خالی
شاخص مدیریت خرید
 • شاخص مدیریت خرید (PMI)
 • شاخص تولید
 • شاخص ساخت و ساز
 • شاخص خدمات
 • شاخص غیر تولیدی
شاخص تورم
 • فروش خرده فروشی
 • فروش خرده فروشی هسته‌ای
 • اعتماد مصرف‌کننده
 • شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI)
 • شاخص قیمت تولید‌کننده (PPI)
 • CPI هسته‌ای
 • گزارش‌های تورم
داده‌های تجارت
 • واردات
 • صادرات
 • تراز تجاری
تولید ناخالص داخلی
 • تولید ناخالص داخلی (GDP)
 • رشد GDP
سیاست پولی
 • تصمیمات نرخ بهره
 • سخنرانی‌های مقامات:
 • دقایق جلسه FOMC
 • رئیس FED جانت یلن
 • رئیس ECB ماریو دراگی
 • فرمانده بانک انگلیس مارک کارنی
 • رئیس بانک ژاپن هاروهیکو کورودا
 • فرمانده بانک کانادا پولیوز
 • فرمانده بانک نیوزیلند ویلر
 • فرمانده بانک استرالیا لو
 • فرمانده بانک ملی سوئیس ژوردان
  در بالا شما رویدادهای مهم تقویم اقتصادی فارکس را که باید هنگام معامله ارزها دنبال شوند مشاهده می‌کنید. هر یک از این رویدادها احتمالاً نوسانات بیشتری را برای جفت ارزهای مرتبط خود به همراه خواهد داشت. اگر به جفت ارزهای دیگر علاقه‌مند هستید، باید به همان روشی که با کشورهای یاد شده انجام می‌دهید، سیاست‌های پولی در آن کشورها را دنبال کنید. به عنوان مثال، اگر در حال معامله لیر ترکیه هستید، باید از سیاست پولی اجرا شده توسط بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) آگاه باشید.  

تفسیر تقویم اقتصادی فارکس

هر اعلان داده اقتصادی شامل چندین نقطه داده است که برای معامله‌گران مهم است. وقتی به یک تقویم اقتصادی فارکس را نگاه می‌کنید، احتمالاً چندین فیلد را مشاهده خواهید کرد که به هر شاخص اقتصادی مربوط می‌شود. بیایید به عنوان مثال رشد سالانه تولید ناخالص داخلی چین پس از چهارمین سه ماهه سال ۲۰۱۶ را در نظر بگیریم. در یک تقویم اقتصادی فارکس مربوط به این رویداد، به طور معمول شاهد موارد زیر هستید. جمعه، ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷
زمان(GMT) واحد پول  اهمیت رویداد واقعی پیش بینی قبلی
02:00 CNY زیاد تولید ناخالص داخلی چین (Q4) (YoY) 6.8% 6.7% 6.7%
در بالا، تاریخ رویداد اقتصادی را می‌بینید - ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷، همراه با روز - جمعه. "زمان" به زمان دقیق اعلان اشاره دارد - ۰۲:۰۰ GMT از آنجا که ما زمان مرجع ما را به عنوان زمان مرجع تقویم خود انتخاب کرده‌ایم. در بخش "ارز" می‌توانید "CNY" را پیدا کنید - ارزی که احتمالاً رویداد بر روی آن تأثیر می‌گذارد. "اهمیت" نشان می‌دهد چقدر رویداد برای CNY از نظر تقلب ممکن مهم است. سپس می‌بینیم بخش "رویداد". توجه کنید که می‌گوید رشد تولید ناخالص داخلی چین (چهارمین سه ماهه) (نسبت به سال قبل) است. نام (چهارمین سه ماهه) و (نسبت به سال قبل) چه معنی دارند؟ (چهارمین سه ماهه) برای چهارمین سه ماهه سال است. هر سال مالی به چهار سه ماهه تقسیم می‌شود:
 • Q1: ژانویه - مارس
 • Q2: آوریل - ژوئن
 • Q3: ژوئیه - سپتامبر
 • Q4: اکتبر - دسامبر
  از آنجا که تقویم اقتصادی فارکس (چهارمین سه ماهه) را می‌گوید، این بدان معنی است که انتشار ما مربوط به چهارمین سه ماهه سال ۲۰۱۶ است. سپس (نسبت به سال قبل) را داریم. (نسبت به سال قبل) به معنای "نسبت به سال قبل" است. این بدان معنی است که ما یک انتشار سالانه داریم که شامل دوره Q1، Q2، Q3 و Q4 است. بخش "واقعی" داده انتشار فعلی را نشان می‌دهد که منتظر آن هستیم. "پیش‌بینی" به توقعات رسمی برای شاخص اشاره دارد - نتیجه نظرسنجی‌های آماری که توسط دولت چین انجام می‌شود. "قبلی" به آخرین انتشار داده تولید ناخالص داخلی چین (چهارمین سه ماهه) (نسبت به سال قبل) اشاره دارد. بنابراین، بر اساس داده‌های فوق می‌توانیم نتیجه بگیریم که دولت چین انتظار داشت تا تولید ناخالص داخلی کشور را در حالت تغییر نگه دارد که درصد ۶.۷٪ است. با این حال، به نظر می‌رسد که تولید ناخالص داخلی چین در ۶.۸٪ چاپ شده است، که ۰.۱٪ بیشتر از انتظارات گزارش شده است. این بدان معنی است که داده‌های تولید ناخالص داخلی چین بهتر از انتظارات است، که احتمالاً تأثیر مثبتی بر یوان چینی خواهد داشت. بیایید ببینیم چگونه یوان CNY به اعلان واکنش نشان می‌دهد:  
تفسیر تقویم اقتصادی فارکس

تفسیر تقویم اقتصادی فارکس

در بالا نمودار H4 جفت فارکس USD/CNY برای ۱۶ - ۲۳ ژانویه ۲۰۱۷ را می‌بینید. پیکان سیاه روی تصویر به لحظه‌ای اشاره می‌کند که تولید ناخالص داخلی چین (چهارمین سه ماهه) (نسبت به سال قبل) منتشر می‌شود. از آنجا که داده بهتر از انتظارات است (۶.۸٪ واقعی در مقابل ۶.۷٪ پیش‌بینی)، یوان چینی نسبت به دلار آمریکا ارزش می‌یابد و باعث می‌شود جفت فارکس USD/CNY کاهش یابد - دلار آمریکا در مقابل یوان کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر، یوان ۰.۶۶٪ در مقابل دلار آمریکا ارزش می‌یابد.  

نحوه استفاده از تقویم اقتصادی فارکس

معامله‌گران از تقویم رویدادهای اقتصادی استفاده می‌کنند تا انتشار داده‌ها را دنبال کنند و حرکت قیمت مانند آنچه که در مثال بالا نشان داده شد را بگیرند. اگر یک انتشار داده وجود داشته باشد که بهتر از پیش‌بینی باشد، احتمالاً خواهید دید جفت ارز مربوطه نسبت به سایر ارزها ارزش می‌یابد. بنابراین، ممکن است در نظر بگیرید که ارز کشوری که داده‌های بهتر از انتظارات را منتشر می‌کند را خریداری کنید، با فرض اینکه این ارز به دنبال انتشار اقتصادی خوش‌بینانه افزایش می‌یابد. برعکس، اگر انتشار بدتر از انتظارات باشد، برای نشان دادن آن می‌گویند که انتشار داده "بدتر" است، که احتمالاً به کاهش ارز مرتبط نسبت به سایر ارزها منجر می‌شود. در این موارد، ممکن است به فروش ارزی که قابلیت کاهش دارد فکر کنید.  

زمانبندی معاملات در استفاده از تقویم اقتصادی فارکس

زمان اجرای معامله در هنگام معامله با اخبار اقتصادی بسیار مهم است زیرا ارزها تقریباً به طور فوری به رویداد خبری واکنش نشان می‌دهند. با این حال، برخی از انتشارات داده‌ها ممکن است تاثیر طولانی مدتی نیز داشته باشند. به عنوان مثال، تصمیمات نرخ بهره در یک کشور را در نظر بگیرید. نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی به عنوان یک قیمت ارز و رژیم تنظیم کننده تورم استفاده می‌شود. هیچ کشوری نمی‌خواهد ارزش پایین (ارزان) یا بسیار بالا (گران) را ببیند. بنابراین، بانک‌های مرکزی می‌توانند نرخ بهره را در کشورهای مربوطه خود برای تحریک یا کاهش رشد و هزینه کردن تنظیم کنند. اگر نرخ بهره بالا باشد، هزینه وام نیز بالا خواهد بود. این بدان معنی است که سرمایه‌گذاران کمترین وام را می‌گیرند. این معمولاً خرج‌ها، تورم و ارزش ارز در آن کشور را کاهش می‌دهد. اگر نرخ بهره پایین باشد، وامها ارزانتر و جذابتر برای مردم خواهند بود. این معمولاً خرج‌ها، تورم و ارزش ارز در آن کشور را افزایش می‌دهد. بنابراین، نرخ بهره تأثیر طولانی مدتی بر جفت ارزها دارد.  

نمونه تقویم اقتصادی فارکس

جدول دو سطری که در بالا برای نشان دادن نحوه نمایش یک انتشار اقتصادی استفاده کردیم، فقط یک مثال رویداد است. اکنون به شما نشان می‌دهیم که تقویم اقتصادی فارکس واقعی چگونه است. یکی از محبوب‌ترین تقویم‌های اقتصادی آنلاین، تقویم اقتصادی فارکس فکتوری است. در زیر نمونه‌ای از تصویر تقویم اقتصادی فارکس فکتوری را مشاهده خواهید کرد:  
تقویم اقتصادی فارکس فکتور

تقویم اقتصادی فارکس فکتور

توجه کنید که این بار ما بسیاری از رویدادها را لیست کرده‌ایم. داده‌ها تقریباً به همان شیوه‌ای که در مثال قبلی ارائه شده است ساختار یافته شده است. با این حال، در اینجا شما می‌توانید روی "نمودار" هر رویداد اقتصادی کلیک کنید که تاریخچه گرافیکی اعلان‌های قبلی مربوط به شاخص اقتصادی مربوطه را به شما می‌دهد. همچنین، اگر روی "جزئیات" شاخص اقتصادی کلیک کنید، اطلاعات اضافی در مورد انتشار آینده، از جمله فرکانس اعلان و تاریخ انتشار بعدی، به شما داده می‌شود. "تأثیر" برای اهمیت انتشار اقتصادی است. توجه کنید که فیلد "تأثیر" شامل سه رنگ مختلف است:
 • زرد - تأثیر کم
 • نارنجی - تأثیر متوسط
 • قرمز - تأثیر بالا
  کم، متوسط و بالا، نوسانات مورد انتظاری هستند که رویداد ممکن است به همراه داشته باشد.  

استراتژی‌های معاملاتی با استفاده از تقویم اقتصادی فارکس

اکنون که با تقویم اقتصادی فارکس آشنا شده‌اید و می‌دانید چگونه داده‌ها را درون آن تفسیر کنید، چندین استراتژی استفاده شده توسط معامله‌گران خبره را به شما نشان خواهم داد.  

معامله در جهت اعلان

این یکی از رایج‌ترین استراتژی‌های معاملاتی خبری است. هدف این است که منتظر یک رویداد باشید و بلافاصله در جهت اعلان معامله کنید. اگر رویداد از انتظار بهتر باشد، آنگاه ارز مربوطه را خریداری کنید. اگر رویداد از انتظار بدتر باشد، به سادگی ارز را فروش کنید. سفارش توقف ضرر باید در سمت دیگر نقطه ورود شما قرار گیرد، ایده آلترین آن از یک نقطه قبلی عبور کند. با این حال، باید سعی کنید تا حدی توقف خود را کمی فشرده نگه دارید، زیرا در زمان انتشار و بلافاصله پس از آن انتظار می‌رود نوسان بالا باشد. اگر توقف تنگ باشد، احتمالاً قیمت از عملکرد قیمت واکنشی شما برای اوج و فرود خواهد خورد. بیایید این استراتژی را با مثالی نشان دهیم. در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۱۷، ایالات متحده یک بیشتر از نفت خام، ۴.۰۹۷ میلیون بشقاب روی پیش‌بینی ۱.۱۶۲ میلیون بشقاب اعلام کرد. علاوه بر این، انتشار قبلی از ذخایر نفت خام ایالات متحده برابر با ۷.۰۵۱ میلیون بشقاب است. این بدان معنی است که ذخایر نفت خام ایالات متحده افزایش ناگهانی ناخواسته‌ای داشته است. در ایالات متحده اضافه‌تری نفت وجود دارد و قیمت نفت به دلیل بیش‌تر شدن عرضه احتمالاً کاهش خواهد یافت. از آنجا که بخش قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده به تولید نفت بستگی دارد، کاهش قیمت نفت احتمالاً منجر به کاهش نرخ تبادل دلار آمریکا خواهد شد. بنابراین، احتمالاً دلار آمریکا نسبت به سایر ارزهای اصلی کاهش خواهد یافت. به عنوان یک نمونه، یک معامله‌گر خبره که این رویداد را ارزیابی می‌کند می‌تواند یک موقعیت بلند را در EUR/USD باز کند. منطق اصلی این معامله این است که دلار آمریکا باید کاهش یابد و یورو به عنوان نتیجه باید ارزش پیدا کند.
نمودار EUR/USD

نمودار EUR/USD

  نگاهی به نمودار EUR/USD بالا بیندازید که نمایش قیمت در زمان انتشار گزارش نفت خام آمریکا منفی است. یورو در مقابل دلار ارزش می‌یابد. دلار به دلیل کاهش قیمت نفت ارزش خود را از دست می‌دهد. بنابراین، جفت ارز EUR/USD افزایش می‌یابد. شما گزارش ناامید کننده موجودی نفت خام آمریکا را در مقایسه با داده‌های مورد انتظار می‌بینید، ممکن است تصمیم بگیرید EUR/USD را خریداری کنید در این فرض که جفت ارز احتمالاً افزایش خواهد یافت. شما می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را در زیر آخرین نقطه برخورد یا سطح پشتیبانی/مقاومت قرار دهید، اما مطمئن شوید که در جایگاه قرار دادن سرمایه‌گذاری خود بسیار آزادانه عمل می‌کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت افزایش شدیدی را ایجاد می‌کند و سپس وارد یک روند صعودی می‌شود. برای خروج از معامله، باید برخی از قوانین اصلی عملکرد قیمت را اعمال کنید. در این مورد، می‌توانید معامله را تا زمانی که قیمت در بالای خط روند قرار دارد، نگه دارید. اگر خط روند شکسته شود، می‌توانید معامله را ببندید و فرض کنید که روند صعودی احتمالاً به پایان رسیده است.  

اسکالپینگ با دو سفارش درانتظار

این استراتژی نشان می‌دهد که قبل از انتشار خبر، یک سفارش OCO (یک سفارش لغو سفارش دیگر) قرار دهید. بخش اول سفارش OCO باید یک سفارش خرید با قیمتی بالاتر از قیمت فعلی باشد و بخش دوم سفارش OCO باید یک سفارش فروش با قیمتی پایین‌تر از قیمت فعلی باشد.
 • سفارش خرید با قیمت بالاتر از قیمت فعلی خرید جفت ارز را انجام می‌دهد.
 • سفارش فروش با قیمت پایین‌تر از قیمت فعلی فروش جفت ارز را انجام می‌دهد.
شما احتمالاً حدس زدید که هدف از دو سفارش درانتظار، معامله جفت ارز در جهت افزایش نوسانات اولیه است - بی‌توجه به اینکه داده‌ها چگونه وارد می‌شوند - اگر داده‌های مورد انتظار بهتر از انتظار باشند، سفارش خرید ما فعال می‌شود و اگر داده‌ها بدتر از انتظار باشند، سفارش فروش ما فعال می‌شود. این استراتژی نیاز به افزایش نوسانات دارد، اگر جفت ارز حرکت شدیدی به هر دو سمت انجام دهد، سفارش مربوطه به طور خودکار اجرا می‌شود. بیایید ببینیم چطور کار می‌کند.  
اسکالپینگ با دو سفارش درانتظار

اسکالپینگ با دو سفارش درانتظار

مثال تاریخی ژانویه 2015 را برای شما می‌آورم که بانک مرکزی سوئیس سقف تبادل حداقل 1.20 فرانک سوئیسی به ارو برداشت کرد. نتیجه این کار، افزایش شگفت‌انگیز تبادلات نرخ ارز فرانک سوئیسی بود. اگرچه این یک اتفاق نادر است، اما مکانیک این استراتژی همچنان همان است که ما سعی در ارزیابی آن داریم. نمودار بالا نمایش داده است جفت ارز USD/CHF در زمان این رویداد خبری. دو خط در بالای نمودار نشان دهنده دو سفارش در انتظار است که می‌توانستید از آن‌ها برای محدود کردن قیمت قبل از انتشار نرخ بهره سوئیس استفاده کنید. سفارش متوقف کننده خرید باید با سطح سفارش متوقف کننده فروش برابر باشد. همچنین، سفارش متوقف کننده فروش باید با سطح سفارش متوقف کننده خرید برابر باشد. در مورد ما، نرخ‌ها با مقدار بسیار پایین -0.75% (مقدار منفی) منتشر شدند که باعث افزایش قابل توجهی در نرخ فرانک سوئیسی نسبت به سایر ارزهای اصلی شد. نتیجه این رویداد، کاهش قابل توجهی در USD/CHF بود (کاهش ارزش دلار نسبت به فرانک سوئیسی). این موضوع باعث فعال شدن سفارش OCO با پر شدن سفارش متوقف کننده فروش و قرار گرفتن شما در بازار با معامله کوتاه، و سفارش متوقف کننده خرید به طور خودکار لغو می‌شد. نتیجه‌گیری: اطلاعات اقتصادی منتشر شده در تقویم اقتصادی فارکس یک کشور ممکن است منجر به نوسانات در ارز آن کشور شود. تقویم اقتصادی فارکس ابزاری اطلاع‌رسانی است که شامل رویدادهای اقتصادی گذشته و آینده است. تاجران فارکس از تقویم اقتصادی فارکس برای پیگیری انتشار داده‌های اقتصادی و تأثیر آن‌ها بر ارزها استفاده می‌کنند. برخی از مهم‌ترین رویدادهای اقتصادی شامل گزارشات اقتصادی زیر است:
 • داده‌های شغلی
 • شاخص‌های مدیران خرید
 • شاخص‌های تورم
 • داده‌های تجاری
 • تولید ناخالص داخلی
 • سیاست‌های پولی
  انتشار اقتصادی بهتر از انتظار می‌تواند ارز آن کشور را تقویت کند. انتشار اقتصادی بدتر از انتظار می‌تواند ارز آن کشور را تضعیف کند. هر تقویم اقتصادی فارکس دارای چندین فیلد اصلی است:
 • زمان - زمانی که داده‌های اقتصادی منتشر خواهند شد.
 • ارز - جفت ارز که داده‌ها به آن مربوط می‌شود.
 • اهمیت - اهمیت رویداد برای ارز مربوطه.
 • رویداد - ماهیت رویداد.
 • واقعی (Act.) - مقدار کنونی که شاخص اقتصادی در حال حاضر منتشر می‌شود.
 • پیش بینی (Exp.) - مقدار مورد انتظار انتشار.
 • قبلی (Prev.) - مقدار قبلی که شاخص منتشر شده بود.
دو مورد از معروف‌ترین استراتژی‌های معامله با تقویم اقتصادی فارکس عبارتند از:
 • معامله در جهت انتشار
 • اسکالپینگ با دو سفارش در انتظار
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها