بهترین روز معامله فارکس در هفته کدام است؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 12 ژوئن 2023

بهترین روز معامله فارکس چه روزی است؟ درواقع با توجه به اینکه بازار فارکس یک بازار جهانی بر اساس تقابل نرخ جفت ارزهاست و این بدین معنی است که این بازار 24 ساعته در 5 روز هفته فعال است. ولی شما که نمی‌توانید 24 ساعته به معامله بپردازید پس بهتر است بدانید چه روزهایی در هفته و چه ساعت‌هایی بهترین زمان برای معامله در بازار فارکس است. در واقع چگونه می‌توانید در زمان کمتر سود بیشتری کسب کنید.

بهترین زمان معامله فارکس

بازار فارکس یک بازار 24 است اما اینگونه نیست که همه جفت ارزها در 24 ساعت شبانه روز نوسان داشته باشند بلکه بسته به موقعیت جغرافیایی کشورهای مبدا و باز شدن و اعلام نرخ ارز هر کشور از طرف بانک‌ها نوسانات در جفت ارز مربوط تا پایان روز کاری شروع می شود.

در واقع فارکس از ساعت 1:30 بامداد با شروع سشن سیدنی آغاز و در ساعت 1:30 بامداد روز بعد با سشن نیویورک پایان مییابد. در این بین سشن‌های پر نوسان و مهم لندن و توکیو نیز قرار دارند. از نظر زمانی بهترین وقت معامله زمانی است این سشن‌های معاملاتی باهم تداخل دارند. در این زمان‌ها بازار بیشترین نوسان را دارد.

بهترین زمان معامله فارکس
بهترین زمان معامله فارکس

تصویر بالا شروع بازار هر منطقه را به وقت ساعت مبدا گرنویچ یا همان منطقه اروپای شرقی انشان می‌دهد شروع بازار هر منطقه به وقت تهران به شکل زیر است.

 • بازار بورس استرالیا(سیدنی): 1:30 بامداد تا 10:30 بامداد
 • بازار بورس ژاپن(توکیو): 3:30 بامداد تا 12:30ظهر
 • بازار بورس انگلیس(لندن): 11:30 بامداد تا 20:30
 • بازار بورس آمریکا(نیویورک): 16:30عصر تا 1:30 بامداد

بیشترین حجم معاملات و نوسان بازار در زمانی است که این بازارها با هم تلاقی دارند.

سشن‌های معاملاتی مبحث گسترده‌ای است که پیش از این به طور مفصل به آن پرداخته‌ایم اما اکنون میخواهیم بگوییم اگر تریدر تمام وقت نیستید و تنها می‌خواهید در بهترین روز و بهترین زمان بازار معامله کنید کدام روزها و ساعت‌ها برای معامله بهتر است.

فاکتورهای تاثیرگذار در معامله فارکس

تریدرها در بازار فارکس بر اساس استراتژی و سبک معاملاتی متفاوتی دارند و در هر سبک معاملاتی فاکتورهای متفاوتی تاثیرگذارند. به طور مثال برای یک اسکلپر نوسان بیشتر در زمان کوتاه‌تر مهم است.

برای یک پوزیشن تریدر قیمت واقعی بازار که نتیجه حجم بالای معاملات است از اهمیت بیشتری برخورددار است.به طور کلی می‌توان عوامل زیر را تاثیرگذارترین فاکتورها در انتخاب بهترین روز معامله فارکس دانست:

 • حجم معاملات: در زمانی که حجم معاملات در بازار فارکس بیشتر است قیمت‌ها واقعی‌تر و معامله منطقی‌تر است
 • نوع جفت ارز: نوسان هر جفت ارز در ساعت و روزهای مختلف متفاوت است
 • توجه به اخبار: معامله روی خبر ممنوع است اما اعلام اخبار وقتی پوزیشن باز دارید می‌تواند تحلیل شما را از بین ببرد. معمولا مهم‌ترین اخبار پیش از باز شدن بازار آمریکا اعلام می‌شود.
 • وضعیت روانی تریدر: بهترین ساعت و بهترین روز معامله اگر خسته یا بی‌حوصله باشید و نتوانید تمرکز کنید می‌تواند باعث نابودی حساب شما شود.

بهترین روز معامله فارکس

ما نمی‌توانیم بگوییم شما کی شرایط بهتری برای معامله دارید یا کی روی مود معامله‌گری و شکوفا کردن استعدادتان هستید اما می‌توانیم به شما نشان دهیم بازار کی پر نوسان‌تر است و بهترین روز معامله فارکس کدام است. به جدول زیر توجه کنید:

بهترین روز معامله فارکس
بهترین روز معامله فارکس

جدول بالا بر اساس ساعت آمریکا است که حدود 8 ساعت و نیم با ایران اختلاف ساعت دارد.

روز جمعه در این جدول به عنوان روز پر نوسانی نشان داده نشده است اما باید بدانید این میزان نوسان برای نیمی از روز جمعه است زیرا بازار در روز جمعه از ساعت 12 EST تا 17 دچار یک رکود می‌شود پس در واقع نیمی از روز جمعه نیز روز پرکار و پرنوسان در نظر گرفته می‌‍شود.

طبق جدول بالا روزهای میانی هفته (سه‌شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه) بهترین روز معامله فارکس هستند زیرا نوسان جفت ارزها در این روزها بیشتر است و موفقیت اکثر استراتژی‌ها و تریدرها بسته به نوسان بازار است.

بدترین روز معامله فارکس

ممکن است بگویید روزی که بهترین روز معامله فارکس نباشد بدترین روز است اما اینگونه نیست. ابتدا باید بدانید بدترین روز معامله در فارکس روزی است که شرایط مناسبی برای معامله کردن ندارید.

وقتی خسته، بی‌حوصله هستید یا ذهنتان درگیر موضوعی است که نمی‌توانید روی تحلیل بازار تمرکز کنید. در چنین شرایط علاوه بر تحلیل نادرست ممکن است بسیار احساسی عمل کنید و نتوانید مدیریت سرمایه صحیح را رعایت کنید.

پس از این مهم برخی روزهای دیگر نیز برای معامله چندان مناسب نیستند اما باز هم بستگی به استراتژی و سبک معاملاتی شما دارد. به طور موردی این روزها به شکل زیر است.

 • یکشنبه‌ها: تعطیلات آخر هفته است و همه در حال استراحت هستند.
 • جمعه‌ها: در نیمه پایانی روز جریان نقدینگی آمریکا افت شدیدی دارد و بازار در حریان نیست.
 • روزهای تعطیل: تعطیلی در هر بخش جغرافیایی میتوانید در بخش‌های دیگر تاثیرگذار باشد.
 • اخبار و رویدادها: معامله در این زمان‌ها ریسک بسیار بالایی دارد.تریدرهای زیادی در چند ثانیه کل سرمایه خود را از دست داده‌اند.
چند توصیه مهم و کاربردی

ساعت‌ها و روزهای اعلام شده برای تریدرهای تمام وقت است که می‌توانند وقت خود را با بازار تنظیم کنند. اگر ترید شغل دوم شماست پس در زمان شروع بازار یعنی ساعت 1:30 بامداد در حال استراحت هستید و نیمه ابتدایی روز نیز سرکار هستید. برای شما بهترین ساعت معامله به وقت ایران ساعت 4 عصر تا 9 شب است.

اگر نمی‌توانید بهترین روز معامله فارکس و سشن‌های معاملاتی را بخاطر بسپارید اصلا نگران نباشید اندیکاتورهایی وجود دارد که زمان سشن‌ها را روی چارت به شما نشان می‌دهد و قبل از شروع هر سشن معاملاتی با آلارمی شما را آگاه می‌کنند. نمونه‌ا ی از این اندیکاتور در سایت تجارت فارکس با اسم اندیکاتور سشن موجود است.

و در پایان اگر تایم شما خیلی محدودتر است و این زمان‌ها برای شما مناسب نیست از بازار پرسود فارکس ناامید نشوید و کناره‌گیری نکنید شما می‌توانید به سبک معاملاتی (سوئینگ تریدینگ) یا (پوزیشن تریدرینگ) معامله کنید و آموزش های مارا دنبال کنید.

ما در ادامه آموزشهای خود در مقالات متعدد دیگری به شما خواهیم آموخت که چگونه میتوانید به یک معامله گر موفق در بازار فارکس تبدیل شوید و با توجه به تایم زمانی که دارید بهترین روز معامله فارکس را در کنار بهترین ساعت معامله فارکس را انتخاب کنید.

دقت داشته باشید موفقیت در فارکس به همین سادگی نیست که شما با مطالعه یک یا چند مقاله یا مثلا یادگیری بهترین روز معامله فارکس سریعا به سود برسید، شما نیاز دارید تا تمامی آموزشها را بصورت کامل بیاموزید و سپس بصورت عملی آنها را بکار بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها