اشتباهات رایج معامله‌گران📈10 اشتباه رایج

تاریخ آخرین بروزرسانی: 5 فوریه 2024
اشتباهات رایج معامله‌گران که برخی از آنها به دلیل عدم آگاهی یا تجربه ناکافی در میدان معاملات اتفاق می‌افتد، می‌تواند به معامله‌گران ضررهای مالی قابل توجهی برساند. در دنیای پرچالش بازار فارکس، معامله‌گران با تجربه و تازه‌کار، گاهاً در معاملات خود با اشتباهات روبرو می‌شوند، این اشتباهات رایج معامله2گران به خصوص در معاملات معامله‌گران مبتدی به صورت مکرر رخ می‌دهند که می‌توانند تأثیرات جدی بر عملکرد مالی آنان داشته باشند. با شناخت این اشتباهات و درک اعتبار اقتصادی وجود آنها، معامله‌گران می‌توانند برنامه معتبری را برای جلوگیری از این اشتباهات اجتناب‌ناپذیر تدوین کنند. همچنین، درک چگونگی مدیریت ریسک و ایجاد استراتژی‌های صحیح می‌تواند به بهبود عملکرد معاملاتی و کاهش تأثیر این اشتباهات کمک کند. این مقاله به شرح ده اشتباه رایج معامله‌گران که  در معاملات برجسته تر است و راه‌های پیشگیری از آنها خواهد پرداخت. این اشتباهات جزء یک فرآیند یادگیری مداوم هستند که تاجران باید به طور عادی با آنها آشنا شوند تا از تکرار اشتباهات ناپسند جلوگیری کنند. همچنین به بررسی عمق اشتباهات رایج معامله‌گران در بازار فارکس پرداخته و راهنمایی‌هایی برای جلوگیری از آنها ارائه خواهیم داد. این مقاله برای تازه‌کارانی که به دنبال ورود به این بازار پویا هستند، تا تاجران با تجربه که همچنان با چالش‌ها مواجه هستند، مفید خواهد بود.

اشتباه 1: فعالیت بدون برنامه معاملاتی

یکی از اشتباهات رایج معامله‌گران در بازارهای مالی فعالیت بدون داشتن یک برنامه معاملاتی مشخص است. معامله‌گرانی که بدون یک برنامه معاملاتی فعالیت می‌کنند، معمولاً در رویکرد خود به صورت تصادفی عمل می‌کنند، زیرا در استراتژی آن‌ها هیچ سازگاری وجود ندارد. استراتژی‌های معاملاتی دستورالعمل‌ها و رویکردهای پیش‌تعیین شده‌ای برای هر معامله دارند. این امر از حرکات غیرعقلانی معامله‌گران که یکی از اشتباهات رایج معامله‌گران در بازارهای مالی به دلیل حرکات معکوس بازار است جلوگیری می‌کند. بنابراین پایبندی به یک استراتژی معاملاتی کلیدی است. زیرا داشتن یک استراتژی معاملاتی موجب می‌شود معامله‌گران مسیر اصلی سبک معاملاتی خود را به سمت و سوی مناطق ناشناخته ترک نکنند. چرا که این در نهایت منجر به اشتباهات معاملاتی به دلیل عدم آشنایی می‌شود. به یاد داشته باشید که استراتژی‌های معاملاتی ابتدا باید در یک حساب دمو یا همان آزمایشی آزمایش شوند. هنگامی که معامله‌گران با استراتژی آشنا و راهبرد را درک کردند، می‌توانند این را به حساب واقعی منتقل کنند.

اشتباه 2: استفاده بیش از حد از لوریج

مارجین/لوریج اشاره به استفاده از پول وام‌گرفته برای باز کردن موقعیت‌های فارکس دارد. در حالی که این ویژگی نیاز به سرمایه شخصی کمتر در هر معامله دارد، امکان ضرر افزایش یافته واقعی است. استفاده از لوریج بیش از حد سود و زیان‌ها را بزرگ‌تر می‌کند، بنابراین مدیریت میزان لوریج امری حیاتی است. کارگزاران نقش مهمی در حفاظت از مشتریان خود ایفا می‌کنند. بسیاری از کارگزاران سطح‌های لوریج بیش از حد ا مانند 1000:1 ارائه می‌دهند که معامله‌گران مبتدی و باتجربه را در معرض خطر قرار می‌دهد این باید در نظر گرفته شود هنگام انتخاب یک کارگزار مناسب موردتوجه قرار گیرد.

اشتباه 3: فقدان هماهنگی تایم فریم

گسترش استراتژی‌های فارکس متناسب با دوره‌های زمانی مختلف، یک مهارت اساسی برای معامله‌گران است. این تطابق با زمان به تاجران کمک می‌کند تا بهترین استراتژی را انتخاب کرده و زمان مناسب برای ورود و خروج از معاملات را برآورده سازند.
  1. استراتژی اسکالپینگ (Scalping): - زمان کوتاه: استراتژی اسکالپینگ بر روی دوره‌های زمانی خیلی کوتاه متمرکز است، معمولاً در حدود 1 تا 5 دقیقه. - هدف: بدست آوردن سود از نوسانات کوچک قیمت در بازار به طور سریع. - استفاده از نقاط ورود و خروج فوری.
  2.  استراتژی روزانه (Day Trading): - زمان متوسط تا کوتاه:معاملات ممکن است یک روزه یا چند روزه باقی بمانند. - هدف:بهره‌گیری از نوسانات در طول یک روز و خاتمه معاملات در پایان هر روز.
  3. معامله‌گری موقعیت (Position Trading): - زمان بلند:ممکن است چند هفته یا حتی چند ماه به طول بینجامد. -هدف بهره‌گیری از روندها و تحولات طولانی مدت در بازار.
مهمترین نکته این است که معامله‌گران، استراتژی‌های خود را با دوره‌های زمانی که بهترین بازده را دارند هماهنگ کنند. همچنین، مطالعه و تست مداوم استراتژی‌ها با داده‌های تاریخی در حساب آزمایشی می‌تواند به بهترین شکل اجرای استراتژی‌ها در زمان واقعی کمک کند. در نهایت، انتخاب یک استراتژی بر اساس ریسک تحملی و هدف مالی شخصی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
اشتباهات رایج معامله‌گران

اشتباهات رایج معامله‌گران

اشتباه 4: حداقل تحقیق

معامله‌گران فارکس موظف به سرمایه‌گذاری در تحقیقات مناسب برای استفاده و اجرای یک استراتژی خاص معاملاتی هستند. مطالعه بازار به عنوان آنچه باید باشد، آگاهی از روندهای بازار، زمان ورود/خروج و تأثیرات اصلی مهم است. هر چه بیشتر زمان به بازار اختصاص داده شود، درک بهتری از خود محصول خواهد داشت. در داخل بازار فارکس، تفاوت‌های حساس بین جفت‌های مختلف و نحوه عملکرد آن‌ها وجود دارد. این تفاوت‌ها نیاز به بررسی دقیق دارند تا در بازار انتخاب شده موفق شوند. واکنش به رسانه‌ها و نصایح بی‌اساس باید بدون تأیید از استراتژی و تجزیه و تحلیل انجام نشود. این یکی از اشتباهات رایج معامله‌گران است. این به این معنی نیست که این نکات و اطلاعات رسانه‌ای باید نادیده گرفته شوند، بلکه قبل از اقدام بر اساس اطلاعات، به صورت سیستماتیک بررسی شوند.

اشتباه 5: نسبت ریسک به پاداش ضعیف

یکی از اشتباهات رایج معامله‌گران این است که نسبت مثبت ریسک به پاداش اغلب توسط آنها نادیده گرفته می‌شود که ممکن است منجر به مدیریت ناکارآمد خطر شود. نسبت مثبت ریسک به پاداش، مانند 1:2، به مزیت پتانسیل دوبرابر خطر ممکن بر روی معامله اشاره دارد. نمودار زیر یک معامله طولانی در جفت ارز EUR/USD با نسبت مثبت 1:2 را نشان می‌دهد. معامله در سطح 1.12698 با یک توقف در سطح 1.12598 (10 پیپ) و یک حد در سطح 1.12898 (20 پیپ) باز شد. یک نشانگر موثر برای کمک به شناسایی سطوح توقف و حد در بازار فارکس، متوسط ​​دامنه واقعی (ATR) است که از نوسانات بازار برای تعیین نقاط ورود و خروج استفاده می‌کند.
اشتباهات رایج معامله‌گران نسبت ریسک به پاداش

اشتباهات رایج معامله‌گران نسبت ریسک به پاداش

بنابراین داشتن یک نسبت ریسک به پاداش در ذهن به مدیریت انتظارات معامله‌گران کمک می‌کند؛ و  عدم آن یکی از مهم‌ترین اشتباهات رایج معامله‌گران به شمار می‌رود، چرا که پس از تحقیقات زیاد توسط DailyFX، مدیریت نادرست خطر به عنوان شماره یک اشتباهات رایج معامله‌گران اثبات شده است.

اشتباه 6: تجارت مبتنی بر احساسات

یکی دیگر از اشتباهات رایج معامله‌گران در بازارهای مالی تجارت مببتنی براحساسات است. معامله‌گری احساسی معمولاً منجر به معاملات غیرمنطقی و ناموفق می‌شود. معامله‌گران بعد از معاملات زیان‌آور، معمولاً موقعیت‌های اضافی باز می‌کنند تا جبران زیان قبلی را به عمل آورند. این معاملات معمولاً هیچ پشتوانه آموزشی نه فنی و نه اساسی ندارند. برنامه‌های معاملاتی برای جلوگیری از این نوع معاملات وجود دارند؛ از طریق اجرای یک برنامه معاملاتی محکم، معامله‌گران می‌توانند از انجام معاملات احساسی و غیرمنطقی خودداری کنند. این برنامه‌ها، مراحل دقیقی را برای ورود و خروج از معاملات تعیین می‌کنند و به معامله‌گران کمک می‌کنند تا بازدهی مطلوب را در محیط بازار دشوار حفظ کنند. از طریق متابعت دقیق از برنامه معاملاتی، معامله‌گران می‌توانند از انجام تصمیمات تصادفی در اثر احساسات جلوگیری کرده و از تداخل احساسی در فرآیند تصمیم‌گیری خود دوری کنند. همچنین اجرای برنامه معاملاتی به صورت منظم به معامله‌گران کمک می‌کند تا از افزایش موقعیت‌های بدون پشتوانه تحلیلی و تعلیمی خودداری کنند و از جبران زیان‌ها با معاملات بی‌ارتباط خودداری کنند. به طور خلاصه، اجرای برنامه معاملاتی به عنوان یک راهنمای قوی می‌تواند معامله‌گران را از ورود به معاملات احساسی و بی‌اساس خودداری کرده و آنها را در مسیر موفقیت در بازارهای مالی هدایت نماید.

اشتباه 7: اندازه معاملات متناقض

اندازه معامله ، برای هر استراتژی معاملاتی بسیار حائز اهمیت است. یکی از اشتباهات رایج معامله‌گران این است که بسیاری از آنها اندازه‌های نامناسب را نسبت به اندازه حساب خود معامله می‌کنند. در نتیجه، خطر افزایش یافته و ممکن است حساب راحذف کنند. تجارت فارکس توصیه می‌کند که حداکثر 2٪ از اندازه کل حساب را به عنوان خطر در نظر گرفته شود. استفاده از اندازه بیشتر یکی از اشتباهات رایج معامله‌گران است. به عنوان مثال، اگر حساب حاوی 10,000 دلار باشد، حداکثر 200 دلار خطر در هر معامله پیشنهاد می‌شود. اگر معامله‌گران این قانون عمومی را رعایت کنند و اندازه معاملات خود توجه داشته باشند فشار از مواجهه با خطرات اضافی بر حساب برداشته خواهد شد. به یاد داشته باشید که این خطرات اضافی می‌توانند بسیار پرریسک باشند.

اشتباه 8: تجارت در بازارهای بیشمار

معامله در چند بازار به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که تجربه لازم را برای تسلط به این بازارها کسب کنند بدون این که سطح چند بازار را به سطح بسیاری از بازارها نزدیک کنند. بسیاری از معامله‌گران مبتدی در بازار فارکس به دنبال معامله در چندین بازار هستند که به دلیل عدم درک موفقیت نمی‌یابند. این کار در صورت نیاز باید در حساب آزمایشی انجام شود.معاملات غیرمنطقی معمولاً موجب می‌شود که معامله‌گران معاملاتی را بدون توجیه اساسی/تکنیکی مناسب در بازارهای مختلف انجام دهند. به عنوان مثال، هوس بیت‌کوین در سال 2018 بسیاری از معامله‌گران  را در زمان نادرست جذب کرد. متأسفانه، بسیاری از معامله‌گران در مرحله "ترس از از دست دادن" یا "شادمانی" از چرخه بازار وارد شدند که منجر به زیان‌های قابل توجهی شد.

اشتباه 9: عدم بررسی معاملات

استفاده مکرر از یک دفترچه معاملات به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که نقاط ضعف استراتژیک ممکن را شناسایی کرده و همچنین جوانب موفق را بشناسند. این موضوع باعث ارتقاء درک کلی معامله‌گر از بازار و استراتژی برای آینده می‌شود. بررسی معاملات نه تنها اشکالات را برجسته می‌کند بلکه جوانب مفید را نیز که باید به طور مداوم تقویت شوند. با داشتن یک دفترچه معاملات معامله‌گران قادر خواهند بود تا نقاط ضعف استراتژیک ممکن را شناسایی کرده و نقاط موفق را تجربه کنند. این کار به بهبود درک کلی معامله‌گر از بازار و استراتژی وی کمک می‌کند که در تصمیم‌گیری‌های آینده موثرتر عمل کند. بررسی معاملات نه تنها اشکالات را مشخص می‌کند، بلکه جوانب مثبتی را هم که باید به طور مداوم تقویت شوند، برجسته می‌سازد. این ابزار به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که از تجربیات گذشته خود یاد بگیرند و بهبودهای لازم را در استراتژی معاملاتی‌شان ایجاد کنند. عدم استفاده از دفترچه معاملات یکی دیگر از اشتباهات رایج معامله‌گران است.

اشتباه 10: انتخاب یک کارگزار نامناسب

تعداد زیادی از دارایی‌های مشتقه قراردادهای بازده ثابت (CFD) در سطح جهانی وجود دارد، بنابراین انتخاب مناسب برای یکی از آن‌ها ممکن است دشوار باشد. پایداری مالی و نظارت صحیح از موارد اساسی هستند که باید قبل از باز کردن حساب با یک کارگزار بررسی شوند. این اطلاعات باید به راحتی در وب‌سایت کارگزار قابل دسترس باشند. بسیاری از کارگزاران در کشورهایی که دستورالعمل‌ها ضعیف هستند، مورد نظارت قرار گرفته‌اند تا از مقررات در مناطق سخت‌گیرانه‌تر مانند ایالات متحده (قانون تبادل کالا) و انگلیس (FCA) دور بزنند. اولویت اصلی ایمنی است؛ با این حال، داشتن یک پلتفرم راحت و سهولت در اجرا نیز برای انتخاب یک کارگزار بسیار مهم است. آشنایی با پلتفرم و هزینه‌ها باید قبل از معامله با سرمایه واقعی به مدت کافی زمان داده شود.
اشتباهات رایج معامله‌گران: انتخاب بروکر نامناسب

اشتباهات رایج معامله‌گران: انتخاب بروکر نامناسب

خلاصه اشتباهات رایج معامله‌گران در بازارهای مالی

داشتن پایه‌های صحیح برای معامله در بازار فارکس مهم است پیش از هر گونه معامله واقعی. اخذ زمان برای درک نکات مثبت و منفی معاملات در بازار فارکس، به معامله‌گران در آینده کمک می‌کند. تمام معامله‌گران در نهایت اشتباه خواهند کرد، اما کاهش آنها و همچنین از بین بردن تکرار این اشتباهات باید تمرین شود و به عنوان رفتار معمولی درآید. اصلی‌ترین تمرکز این مقاله، پایبندی به یک برنامه معاملاتی با مدیریت ریسک مناسب و یک سیستم مرور مناسب است.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها