آموزش جامع تحلیل فاندامنتال ❤️ اصول کاربردی فارکس و سهام

تاریخ آخرین بروزرسانی: 18 ژوئن 2023
تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال یا همان بنیادین، بررسی عواملی است که بر رشد اقتصاد، گروه های صنعتی و شرکت ها تأثیر می گذارد. در تحلیل بنیادین فارکس همانند سایر روش های تجزیه و تحلیل، هدف این است که حرکت های آینده قیمت، پیش بینی شده و سود کسب کنید.

مراحل تحلیل فاندامنتال چیست؟

همانطور که در این مقاله بصورت مفصل توضیح داده شده، مراحل تحلیل فاندامنتال از سه مولفه: 

 • پیش بینی اقتصادی
 • انتخاب یک گروه معاملاتی
 • پیاده سازی معاملات

تشکیل شده است و قابل استفاده است.

تحلیل فاندامنتال یا تحلیل تکنیکال؟

یقینا شما اگر یک تحلیل گر تکنیکال بازار فارکس باشید بازهم نیاز است به میزان حداقلی با تحلیل فاندامنتال نیز آشنایی داشته باشید و از آن استفاده کنید.

آیا با تحلیل فاندامنتال به سود میرسم؟

اینکه بخواهیم بگوییم که با تحلیل فاندامنتال به سود میرسید یا نه بسیار ساده است، چرا که هر کاری علمی را نیاز داشته و هر علمی اگر به خوبی کسب شده باشد منتهی به نتیجه خواهد شد. علم تحلیل فاندامنتال نیز اگر به خوبی کسب شده باشد، سود آور خواهد بود.

پیرو مقالات قبلی در خصوص آموزش انواع تحلیل در بازارهای مالی و بعد از مقاله قبلی با عنوان تحلیل تکنیکال، نوبت به آموزش کامل تحلیل فاندامنتال یا همان تحلیل بنیادین رسیده است. آنچه مهم است، این است که اگر میخواهید یک تحلیل‌گر حرفه‌ای در بازار فارکس باشید و حتی اگر مصمم هستید که از شیوه تحلیل تکنیکال استفاده کنید، لازم است که با تحلیل فاندامنتال در سطح متوسطه آشنایی کامل داشته باشید و حداقل، اصول و مبنای اولیه‌ی این سبک تحلیلی را بدانید. در ادامه این مقاله، تمامی مبانی و اصول Fundamental Analysis بیان خواهد شد.

لازم به ذکر است این آموزش از دوره رایگان آموزش فارکس سایت تجارت فارکس است و چنانچه تمایل دارید به تمامی جلسات آموزشی دسترسی داشته باشید کافی است، روی عبارت آموزش فارکس کلیک کنید.

تحلیل فاندامنتال
4.8/5 - (17 امتیاز)

تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل بنیادی یا همان فاندامنتال روشی برای بررسی عواملی است که بر رشد اقتصاد، گروه‌های صنعتی و شرکت‌ها تأثیر می‌گذارد. در تحلیل بنیادین همانند سایر تحلیل‌ها، هدف این است که از حرکت‌های آینده قیمت پیش بینی شده و از آن سود کسب کنید. در سطح شرکتی، تحلیل بنیادی ممکن است شامل بررسی داده‌های مالی، تیم مدیریت، مفهوم تجارت و رقابت باشد. در سطح صنعت، ممکن است نیروهای عرضه و تقاضا برای محصولات ارائه شده بررسی شود.

برای اقتصاد ملی یا همان اقتصاد یک کشور، ممکن است تجزیه و تحلیل بنیادی بر داده‌های اقتصادی متمرکز باشد تا رشد فعلی و آینده اقتصاد را ارزیابی کند. برای پیش بینی قیمت سهام، تحلیل بنیادی ترکیبی از تجزیه و تحلیل اقتصادی، صنعتی و شرکتی است تا ارزش منصفانه سهام را پیش بینی کرده و ارزش آینده را پیش‌بینی کند. اگر ارزش منصفانه با قیمت فعلی سهام برابر نباشد، تحلیلگران بنیادین معتقدند که سهام یا بیش از حد ارزش گذاری شده و یا کم ارزش شده و در نهایت قیمت بازار به سمت ارزش منصفانه گرایش پیدا می‌کند.

تحلیل گران فاندامنتال معتقدند که بازارها از لحاظ ضعف کارآمد هستند. با این باور که قیمت‌ها به طور دقیق تمام اطلاعات موجود را منعکس نمی‌کنند، تحلیلگران بنیادی به دنبال استفاده از اختلاف قیمت‌های ایجاد شده هستند. در تحلیل فاندامنتال جفت ارزهای فارکس نیز تحلیل‌گران از همین قانون و رویه پیروی کره و با بررسی عوامل مختلفی مانند رشد داخلی یک کشور یا یک ناحیه و حتی با بررسی عوامل سیاسی و یا جنگ و موارد اینگونه، تلاش میکنند تا ارزش واقعی یک ارز را پیدا کرده و در تحلیل خود به دنبال پیشبینی قیمت آینده آن جفت ارزی هستند.

[elementor-template id="52272"]

آموزش تحلیل فاندامنتال رایگان | بنیادی

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی یکی از روش‌های تحلیل بازار فارکس است. از آنجایی که گفتیم برخی معتقدند همه چیز در نمودار قیمت منعکس نمی‌شود نیاز است به عنوان یک معامله‌گر فارکس بتوانید عوامل تاثیر گذار روی وضعیت اقتصادی کشورها، ارزش سهام شرکت‌ها و ارزش کالاها و ... را بررسی کنید.

آموزش تحلیل بنیادی به شما کمک می‌کند نوسانات ناگهانی قیمت در اثر یک رویداد اساسی شما را نه تنها شکفت زده نکند بلکه کاملا آماده باشید تا از این موقعیت بهره‌مند شوید. آموزش تحلیل فاندامنتال یا بنیادی سخت نیست آما انقدرها هم ساده نیست که در یک مقاله و یک بخش آموزشی با آن آشنا شوید.

برای آموزش تحلیل فاندامنتال نیاز به خرید دوره آموزشی یا پرداخت حق اشتراک یا هیچ هزینه دیگری ندارید. ما در صفحه آموزش فارکس در سربرگ آموزش فارکس 0 تا 100 آموزش تحلیل بنیادی رایگان را از پایه بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای برای شما قرار داده‌ایم. از طریق دکمه‌های زیر نیز می‌توانید به بخشی از این آموزش‌ها دسترسی داشته باشید.

تحلیل فاندامنتال فارکس

فارکس بازار معامله برابری نرخ جفت ارزهاست معامله‌گران فارکس ارزش یک ارز را در برابر دیگری میخرند یا می‌فروشند و بدیهی است که مسائل مهمی مانند وضعیت اقتصادی کشورها، رویکرد سیاسی کشورها، اتفاقات یک منطقه و سیاست‌های پولی روی ارزش ارز کشور در نتیجه بازار فارکس تاثیرگذار باشند.

در بازار مالی پویا و پرنوسانی مانند بازار فارکس استفاده از تحلیل بنیادی در کنار دیگر تحلیل‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما معامله‌گران فارکس باید در نظر داشته باشند تحلیل بنیادی مناسب معاملات کوتاه مدت نیست و باید دید بلند مدت‌تری داشته باشید، زیرا هر عاملی تاثیر خود را طی چند روز، چند هفته یا حتی چند ماه نشان خواهد داد.

آموزش تحلیل فاندامنتال رایگان | بنیادی

در ابتدا باید بدانیم که تفاوت تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال در چیست؟ در حقیقت تحلیل بنیادین یا همان فاندامنتال برای تایم های بلند مدت استفاده میشود. اما برعکس آنچه دیگران و در سایتهای دیگر بیان شده باید بدانید که تحلیل فاندامنتال همواره در تمامی استراتژی ها رایج کاربرد دارد و ربطی به معامله گری فارکس در تایم فریم ندارد.

تفاوت اصلی تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال در این است که در تحلیل تکنیکال شما با چارت و داده های نمودار سر و کار دارید اما در تحلیل بنیادین ما بر اساس اخبار و رویدادهایی که در جهان چه از جنبه های اقتصادی (که بیشترین تاثیر را بر بازار دارد) و چه از جنبه های سیاسی مانند جنگ و تحریم و غیره اقدام به معامله خواهیم کرد. از نظر ما تحلیل تکنیکال همواره تحت تاثیر فاندامنتال قرار میگیرد.تحلیل

تفاوت تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال

تحلیل فاندامنتال بهتر است یا تحلیل تکنیکال؟

این موضوع را نمیتوان بصورت کلی پاسخ داد. در حقیقت اگر بیشتر با تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکال آشنا شوید خواهید فهمید که در حقیقت هردو زیر شاخه یک چیز هستند. همانطور که تحلیل تکنیکال بعنوان مثال در سطح برگشتی قرار میگیرد. از نظر بنیادین هم ممکن است همین اتفاق بیافتد. اما از نظر کاربردی تحلیل فاندامنتال در سطح پایه برای همه لازم است.

چه شما از روش تحلیل تکنیکال استفاده کنید چه فاندامنتال بازهم باید نیم نگاهی به بنیادین داشته باشید و اون رو زیر نظر بگیرید. تصور کنید که شما از تحلیل تکنیکال استفاده میکنید یقینا باید از تقویم اقتصادی که یک بخش در بنیادین یا همان فاندامنتال هست اطلاع داشته باشید. چرا که در هنگام اعلام اخبار اقتصادی نباید به هیچ وجه معامله جدیدی بر اساس یک تحلیل تکنیکال باز کرد و باید منتظر شد بازار بعد از واکنش به آن خبر اقتصادی مجدد مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد.

سرعت به نتیجه رسیدن در انواع تحلیل

اگر شما از تحلیل فاندامنتال استفاده کنید احتمال اینکه معاملات شما به نتیجه برسد، بازه زمانی بیشتری را نیاز دارد و عملا در غیر از یک روش (ترید مستقیم روی اخبار) معاملات در تحلیل بنیادین معاملاتی میان مدت یا بلند مدت هستند. اما سرعت به نتیجه رسیدن در تحلیل تکنیکال بالاتر است چرا که بیشتر استراتژی ها در تحلیل تکیکال روشهای معاملاتی کوتاه مدت و میان مدت هستند.

مراحل انجام تحلیل فاندامنتال

حتی اگر هیچ روش روشنی برای انجام تحلیل فاندامنتال وجود نداشته باشد، در ترتیب ارائه یک تحلیل بنیادین، بر اساس تفکیک داده‌ها اقدام میکنیم. این روش از یک رویکرد بالا به پایین استفاده کرده که با اقتصاد کلی شروع شده و سپس از گروه‌های صنعتی به شرکت‌های خاص کاهش می‌یابد. به عنوان بخشی از فرایند تجزیه و تحلیل، به یاد داشته باشید که همه اطلاعات نسبی هستند.

گروه‌های صنعت در مقایسه با سایر گروه های صنعت و شرکت ها در برابر سایر شرکت‌ها مقایسه می‌شوند. معمولا شرکت‌ها با شرکت‌هایی در همان گروه مقایسه می‌شوند. به عنوان مثال، یک اپراتور مخابراتی (Verizon) با یک اپراتور مخابراتی دیگر (SBC Corp) مقایسه شده، نه با یک شرکت نفتی (مثلا شرکت ChevronTexaco).

بروکر برتر اروپا در سال 2020

پیشبینی اقتصادی در تحلیل فاندامنتال

اولین و مهمترین نکته در یک برنامه تحلیلی از بالا به پایین، ارزیابی کلی اقتصاد است. اقتصاد مانند جزر و مد بوده و گروه‌های مختلف صنعت و شرکت‌های خصوصی مانند قایق هستند. وقتی اقتصادی رشد میکند، اکثر گروه‌ها و شرکت های صنعت سود برده و رشد می‌کنند. وقتی اقتصاد رو به زوال است، اکثر بخش‌ها و شرکت‌ها معمولا متضرر می‌شوند.

در حقیقت، بسیاری از اقتصاددانان، توسعه اقتصادی و انقباض را به سطح نرخ بهره پیوند می‌دهند. نرخ بهره نیز به عنوان شاخص اصلی در بازار سهام مشاهده می‌شود. در تصویر زیر، نمودار S&P 500 و عملکرد اسکناس 10 ساله طی 30 سال گذشته آورده شده است. اگرچه دقیق نیست، اما همبستگی بین قیمت سهام و نرخ بهره دیده می‌شود. هنگامیکه یک سناریو برای اقتصاد کلی ایجاد شد، یک تحلیل گر بنیادین فارکس می‌تواند اقتصاد را به گروه‌های مختلف صنعتی تقسیم کند.

پیشبینی اقتصادی با کمک تحلیل فاندامنتال
انتخاب گروه معاملاتی در تحلیل فاندامنتال

انتخاب گروه معاملاتی

اگر پیش بینی برای اقتصاد نشان دهنده‌ی رشد آن باشد، گروه‌های خاصی احتمالا بیشتر از گروه‌های دیگر سود خواهند برد. یک سرمایه گذار می‌تواند زمینه را برای گروه‌هایی که برای بهره مندی از فضای اقتصادی فعلی یا آینده مناسب هستند، محدود کند. اگر انتظار می‌رود بیشتر شرکت‌ها از توسعه بهره مند شوند، در این صورت، ریسک در سهام عددی نسبتا کم خواهد بود و یک استراتژی رشد محور توصیه می‌شود. یک استراتژی رشد ممکن است شامل خرید فناوری، بیوتکنولوژی، نیمه هادی و سهام دوره‌ای باشد.

اگر پیش بینی شود اقتصاد منقبض میشود، یک سرمایه گذار ممکن است یک استراتژی محافظه کارانه تر را انتخاب کرده و به دنبال شرکت‌های با درآمد ثابت باشد. یک استراتژی فارکس ممکن است شامل خرید کالاهای اصلی مصرف کننده، آب و برق و سهام مرتبط با انرژی باشد. همین موضوع در بازار ارز نیز صادق است، وقتی پیشبینی اقتصادی نشان دهنده رشد ارزش دلار باشد یقینا ارزهای دیگر در مقابل آن تضعیف خواهند شد، اما آنچه لازم است به آن دقت داشته باشیم این است که برخی ارزها کمتر و برخی بیشتر نوسان خواهند داشت.

انتخاب گروه معاملاتی در تحلیل فاندامنتال
انتخاب گروه معاملاتی با تحلیل فاندامنتال

از همین رو بهتر است که یک گروه از سهام یا جفت ارزها را بررسی کرده و برای خودمان آماده کنیم. برای ارزیابی پتانسیل یک گروه صنعتی، یک سرمایه گذار باید نرخ رشد کلی، اندازه بازار و اهمیت اقتصاد را در نظر بگیرد. در حالیکه شرکت به تنهایی هنوز مهم است، گروه صنعت آن احتمالا به همان اندازه یا بیشتر بر قیمت سهام تأثیر می‌گذارد.

در هر صورت، چه بازار سهام را در نظر بگیریم و چه بازار ارزها را، شاهد خواهیم بود که با رشد یک افتصاد سهام یا ارزهای وابسته همه باهم به حرکت در خواهند آمد. بهترین حالت این است که بتوانیم از میان آنها، لیستی ایجاد کنیم که بیشترین نوسان را خواهند داشت.

اصول تحلیل فاندامنتال
نمودار قیمت دارایی‌های پیوسته

به تصویر فوق دقت کنید تا متوجه شوید وقتی میگوییم نوسان در برخی از ارزها یا سهام بیشتر است و در برخی کمتر، منظورمان چیست. در بالا سمت چپ تصویر، نام هر دارایی را در با همان رنگ نمایش داده است. 

مزایای تحلیل فاندامنتال

شیوه تحلیلی فاندامنتال نیز مانند تحلیل تکنیکال یا هر روش دیگری، دارای مزایایی است که در ادامه به عنوان برخی از آنها خواهیم پرداخت.

قدرت تحلیل بلند مدت

تحلیل بنیادین یا همان تحلیل فاندامنتال برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت بر اساس روندهای بسیار بلند مدت خوب است. توانایی شناسایی و پیش بینی روند طولانی مدت اقتصادی، جمعیت شناختی، فناوری یا مصرف کننده می‌تواند به نفع سرمایه گذاران صبوری باشد که گروه‌ها یا شرکت‌های صحیحی را انتخاب می کنند.

تحلیل فاندامنتال به شما این امکان را میدهد تا با یک آنالیز صحیح تبدیل به یک معامله گر در سبک معاملات بلند مدت شوید. هرچند لزوما نیازی به این نیست که معاملات بلند مدت داشته باشید و میتوانید از استراتژی‌های فاندامنتال کوتاه مدت و میان مدت استفاده کنید (در بخشی مجزا به آموزش هر کدام خواهیم پرداخت).

قابلیت تعیین ارزش ذاتی

تحلیل بنیادی به شناسایی شرکت‌هایی که ارزش خوبی دارند کمک می‌کند. برخی از افسانه‌ای ترین سرمایه گذاران بلند مدت که با استفاده از تحلیل فاندامنتال فارکس بسیار موفق بوده‌اند عبارتند از گراهام و دود، وارن بافت و جان نف که به عنوان قهرمانان این امر شناخته می شوند.تجزیه و تحلیل بنیادی می‌تواند به شرکت‌های دارای دارایی های ارزشمند، ترازنامه قوی، درآمد پایدار و قدرت ماندن کمک کند. همچنین با تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس شما میتوانید ارزش و جایگاه هر جفت ارزی را نیز بررسی کرده و به آن اعتبار ببخشید.

دقت بالا

یکی از بارزترین و ملموس‌ترین مزایای تحلیل بنیادی، دقت بالا و درک کامل از وضعیت بازار است. پس از چنین تحقیق و تحلیل دقیق، یک سرمایه گذار با عوامل اصلی درآمد و سود یک شرکت و یا یک اقتصاد آشنا خواهد شد. انتظارات از درآمد و خود درآمد می‌تواند محرک قدرتمند قیمت سهام باشد. در بازار فارکس نیز دقت بالایی که با تحلیل وضعیت اقتصادی برای شما ایجاد خواهد شد، شما را قادر خواهد ساخت تا در صدر افرادی که به شروع یک رشد اقتصادی یا یک نزول در بازار پی میبرید قرار بگیرید.

درک خوب می‌تواند به سرمایه گذاران کمک کند از شرکت‌هایی که مستعد کمبود هستند دوری کرده و شرکت‌هایی را که همچنان به ارائه خدمات خود ادامه می‌دهند، شناسایی کند. دقت بالا و درک صحیح به شما در بازار فارکس کمک خواهد کرد تا جفت ارزهایی که به حالت کما یا رنج وارد شده‌اند را نیز شناسایی کرده و از آنها دوری کنید. همچنین قادر خواهید بود بهترین جفتهای ارزی که در شروع یا در یک روند خوب هستند را نیز شناسایی کرده و با آنها همراه شوید. تجزیه و تحلیل بنیادی علاوه بر درک معامله گری فارکس، به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد درک درستی از محرک‌های اصلی ارزش و شرکت‌ها در یک صنعت داشته باشند.

با تحلیل فاندامنتال بازار فارکس، سرمایه گذاران می‌توانند موقعیت خود را در شناسایی موقعیت‌های پر خطر (فناوری)، کم خطر (برنامه های کاربردی)، رشد گرا (رایانه)، ارزش محور (نفت)، غیر چرخه‌ای (کالاهای اصلی مصرف کننده) شناسایی کنند. یا در معاملات جفت ارزهای فارکس قادر خواهند بود جفت‌های ارزی پر ریسک و کم ریسک را به خوبی شناسایی کنند.

تمامی این موارد از دقت بالای تحلیل بنیادین حاصل شده و همین امر باعث میشود که به شما بگوییم بسیار لازم از که آموزش تحلیل بنیادین را به خوبی ببینید و از آن استفاده کنید، حتی اگر شیوه معاملاتی شما در سبک معاملاتی از نوع تحلیل تکنیکال باشد.

تحلیل همزمان چند دارایی

از دیگر مزایای تحلیل فاندامنتال فارکس این است که شما یک تحلیل فاندامنتال انجام میدهید و سپس با توجه به تاثیر آن بر روی گروهی از سهام یا شاخص ها و جفتهای ارزی میتوانید در چندین جفت ارزی معامله داشته باشید.

بعنوان مثال وقتی شما تحلیل بنیادین خودتان را بر روی پوند انگلستان انجام میدهید و به این نتیجه میرسید که پوند انگلستان بنا به دلایل بنیادین باید رشد داشته باشید. میتوانید در گروه بزرگی از جفتهای ارزی که پوند انگلستان در آن دخیل است، معامله داشته باشید. مثلا پوند به دلار آمریکا یا پوند به یورو یا پوند به ین یا پوند به فرانک سوئیس و بسیاری موارد دیگر.

بروکر Nordfx

بروکر Nordfx

محدودیت های تحلیل فاندامنتال

شاید مزایایی که برای شما گفتیم شما را بسیار تشویق کرده باشد که در بازار فارکس از تحلیل فاندامنتال استفاده کنید اما صبر کنید در کنار هر مزیتی یکسری معایب نیز وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره میکنیم.

زمان‌بر

تحلیل بنیادی ممکن است بینش بسیار خوبی ارائه دهد، اما می‌تواند بسیار وقت گیر باشد. مدل‌های وقت گیر اغلب ارزیابی‌هایی تولید می‌کنند که با قیمت فعلی وال استریت مغایرت داشته باشد. وقتی این اتفاق می افتد، تحلیلگر اساسا ادعا می‌کند که کل تحلیل را اشتباه کرده است. همین امر باعث میشود تا مجدد به بررسی داده‌های بنیادین در بازار فارکس بپردازد و از این رو یک تحلیل صحیح و دقیق فاندامنتال میتواند بسیار زمان بر باشد.

متدهای متعدد تحلیل فاندامنتال

تکنیک های ارزیابی و بررسی در تحلیل فاندامنتال بسته به گروه صنعت یا بازار فارکس و مشخصات هر شرکت، متفاوت است. به همین دلیل، تکنیک و مدل متفاوتی برای صنایع مختلف و شرکت‌های مختلف مورد نیاز است. این می‌تواند بسیار وقتگیر بوده و می‌تواند میزان تحقیق انجام شده را محدود کند.

یک مدل مبتنی بر اشتراک ممکن است برای یک سرویس دهنده اینترنت (ISP) عالی باشد، اما به احتمال زیاد بهترین مدل برای ارزش گذاری یک شرکت نفتی نبوده و یقینا یک شیوه تحلیلی شاید برای بورس نیویورک بسیار مناسب باشد، اما برای بازار فارکس یقینا متفاوت خواهد بود.

سوگیری ذهنی

ارزش منصفانه برای یک سهام یا یک ارز، براساس فرضیات است. هرگونه تغییر در مفروضات رشد یا ضرایب می‌تواند ارزیابی نهایی را تا حد زیادی تغییر دهد. تحلیل گران بنیادی عموما از این موضوع آگاه بوده و از تحلیل حساسیت برای ارائه یک ارزیابی مورد اصلی، یک ارزیابی متوسط و یک بدترین ارزیابی استفاده می کنند.

با این حال، حتی در یک ارزیابی بدترین حالت، اکثر مدل‌ها تقریبا همیشه صعودی هستند، تنها سوال این است که: چقدر؟ نمودار زیر نشان می‌دهد که بسیاری از تحلیلگران بنیادی چقدر سرسخت هستند.

تاثیر برداشت ذهنی در تحلیل فاندامنتال
تاثیر برداشت ذهنی در تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال جانبدارانه است

در بخش سهام، بیشتر اطلاعاتی که برای تجزیه و تحلیل استفاده می‌شود، از خود شرکت است. شرکت‌ها برای مدیریت جامعه تحلیلگران و انتشار اطلاعات، از مدیران روابط سرمایه گذاران استفاده می‌کنند. در واقع داده‌هایی که در دسترس هستند،عموما آن چیزهایی هستند که از سمت شرکت‌ها ارائه میشوند نه چیزی بیشتر.

در بخش فارکس و جفت ارزها نیز اطلاعاتی که در اختیار تحلیل گران فاندامنتال قرار میگیرد، همان چیزهایی است که از سمت دولت‌ها منتشر میشوند. البته بخشی از اطلاعات که جنبه‌های سیاسی دارند، غالبا بصورت عمومی منتشر شده و در دسترس هستند. اما آنچه در تحلیل بنیادین بیشتر در دسترس است، مواردی است که جانبدارانه منتشر شده و تجزیه و تحلیل صحیح آنها و تایید واقعی بودن یا نبودن آن توسط تحلیل گر فاندامنتال، بسیار دشوار است.

عدم تعریف صحیح ارزش واقعی

وقتی ارزیابی‌های بازار فراتر از هنجارهای تاریخی باشد، فشار برای تنظیم رشد و فرض‌های چند برابر برای جبران وجود دارد. اگر وال استریت برای سهام 50 برابر سود ارزش‌گذاری کند و فرض کنونی 30 برابر باشد، تحلیلگر بنیادین تحت فشار قرار گرفته تا این فرض را بالاتر ببیند. یک گفته قدیمی وال استریت وجود دارد: ارزش هر دارایی (سهام) فقط آن چیزی است که کسی مایل است برای آن بپردازد (قیمت فعلی).

همانطور که قیمت سهام در نوسان است، فرضیه‌های رشد و ضرب نیز تغییر می‌کنند. آیا ما باید وال استریت و قیمت سهام را باور داشته باشیم یا تحلیل گران و مفروضات بازار را؟ قبلا اینگونه بود که جریان نقدی یا سود آزاد با یک ضرب استفاده می‌شد تا به یک ارزش منصفانه برسد. در سال 1999 میلادی، شاخص S&P 500 معمولا با 28 برابر جریان نقدی رایگان به فروش می‌رسید. با این حال، از آنجا که بسیاری از شرکت‌ها ضرر می‌کردند و در حال از دست دادن سرمایه خود هستند، ارزش گذاری یک کسب و کار به عنوان چند برابر درآمد آن ایجاد شده است.

 به نظر می‌رسد که این درست است، با این تفاوت که چندین برابر بیشتر از ارزش واقعی بسیاری از سهام ها بود! برخی از شرکت‌ها با سود 30 برابر بیشتر معامله در نظر گرفته شدند و همین امر باعث عدم تعریف صحیح ارزش منصفانه بود. در بازار فارکس اگر به بخش جفت ارزها نیز نگاهی بیاندازید، ارزش منصفانه هر ارز نیز توسط کشورها دستکاری میشود.

بعنوان مثال دلار آمریکا بصورت مداوم در تلاش برای بالابردن ارزش پول ملی خود است. مانند تمامی کشورها که همین امر باعث می‌شود که گاها ارزش سازی صورت گرفته و عدم تعریف صحیح از ارزش منصفانه و واقعی برای دلار آمریکا بوجود بیاید.

ّبروکر فارکس ifc markets

ّبروکر فارکس ifc markets

ابزارهای تحلیل فاندامنتال

اگر شما تمایل به استفاده از روش بنیادین یا همان تحلیل فاندامنتال دارید. حتما باید برخی سایتهای مهم را همواره مورد بررسی قرار دهید و از آخرین اخبار و اتفاقات جهان با خبر باشید تا بتوانید تحلیل درستی از بازار بدست بیاورید. ما در ادامه به چند سایت معتبر برای استفاده از تحلیل فاندامنتال اشاره میکنیم. پس یکی از ابزار تحلیل بنیادین این است که بتوانید با سایتهای خبری کار کنید. همچنین شما برای تحلیل فاندامنتال به یک ابزار تحلیل بنیادین دیگر نیز نیاز دارید. شما بعنوان یک ابزار باید حتما به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشید.

سایت فارکس فکتوری برای تقویم اقتصادی فارکس

سایت فارکس فکتوری را از این آدرس زیر میتوانید مشاهده کنید. در این بخش از سایت فارکس فکتوری شما با تقویم اقتصادی مواجه هستید مانند تصویر زیر:

سایت فارکس فاکتوری برای تقویم اقتصادی فارکس
سایت فارکس فاکتوری برای تقویم اقتصادی فارکس

در بخش تقویم اقتصادی در سایت فارکس فکتوری ما با یک تقویم کامل از لحظه دقیق حتی به ثانیه برای انتشار اخبار اقتصادی رو برو هستیم که توسط سایت Forex factory گرد آوری شده است. این اخبار اقتصادی بسته به نوع اهمیت در رنگبندی های مختلف قرار گرفته اند که شما با توجه به رنگ هر خبر میتوانید از درجه اهمیت و میزان تاثیر آن بر بازار مطلع شوید. همچنین در بخش تقویم اقتصادی شما قابلیت های متنوعی چون فیلترینگ و تنظیم ساعت و ... را در اختیار دارید.

برای فعالان بازارهای مالی و مخصوصا افرادی که از استراتژی فاندامنتال استفاده میکنند. سایت فارکس فکتوری Forex factory و بخش تقویم اقتصادی آن بسیار مهم و اساسی میباشد. در بخش تقویم اقتصادی سایت فارکس فکتوری Forex factory شما به سادگی با تنظیم ساعت سایت بر روی ساعت منظقه سکونت خودتان قادر خواهید بود تا از لحظه دقیق انتشار اخبار اقتصادی مطلع شوید.

همچنین شما امکان مشاهده نتیجه خبر در گذشته و پیش بینی جدید آنرا نیز دارید. وقتی هم که خبر منتشر شد شما رقم جدید و نتیجه حاصله از آن خبر را نیز میتوانید مشاهده کنید. ما در مقاله‌ی دیگری آموزش کامل کار با سایت فارکس فکتوری را ارائه کرده‌ایم، چرا که باور داریم مهم نیست چه سبک معاملاتی فارکس را انتخاب میکنید. چه سبک معاملاتی از نوع تکنیکال باشد و چه از نوع فاندامنتال یکی از سایتهایی که همواره باید آنرا مورد بررسی قرار دهید بخش تقویم اقتصادی سایت Forex factory است.

سایت بلومبرگ Bloomberg

برای وارد شدن به سایت بلومبرگ از  این لینک زیر استفاده کنید. پس از وارد شدن به سایت بلومبرگ شما با صفحه ای مشابه تصویر زیر رو برو خواهید شد.

سایت بلومبرگ
سایت بلومبرگ

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید در سایت بلومبرگ بصورت لحظه ای اخبار اقتصادی و فن آوری از سر تا سر دنیا منتشر میشود و شما با مشاهده و مطالعه آنها دسترسی مستقیم به اخبار و اتفاقات و حتی تحلیل های کارشناسان بین المللی  خواهید داشت.

به نقل از ویکی پدیا: بلومبرگ نیوز (انگلیسی: Bloomberg News‎) یک خبرگزاری بین‌المللی مستقر در ایالت نیویورک، ایالات متحده آمریکا است. محتوای تولیدی بلومبرگ نیوز از طریق بلومبرگ تلویژن, بلومبرگ بیزنس‌ویک, Bloomberg.com در دسترس قرار دارد. بلومبرگ نیوز در آغاز در سال ۱۹۹۰ توسط مایکل بلومبرگ و متیو وینکلر برای پراکندن خبرهای مالی تأسیس شد. در سال ۲۰۱۰ این رسانه بیش از ۲۳۰۰ ویراستار و خبرنگار در سطح جهان داشته است.

اگر تصمیم دارید تحلیل فاندامنتال را به خوبی انجام دهید یکی از لازمه های شما تسلط کافی بر زبان انگلیسی میباشد تا بتوانید مقالات و اخبار سایت بلومبرگ را به خوبی ترجمه کنید. البته سایتها و کانالهای تلگرامی بلومبرگ به زبان فارسی هم راه اندازی شده است اما نه بصورت اورجینال بلکه توسط افرادی که مطالب را ترجمه میکنند و در سایت و یا کانال خود منتشر میکنند. اما آنچه مهم است این است که از آنجا که بصورت رسمی از طریق خود بلومبرگ این اتفاق صورت نمیگیرد همراه بخش عضیم و بزرگی از اخبار و مقالات منتشر شده در سایت بلومبرگ به زبان فارسی ترجمه نمیشوند.

سایت اف ایکس استریت (fxstreet) فارسی

سایت اف ایکس استریت fxstreet یک سایت همه کاره که تغریبا همه نوع خدمات تحلیلی را منتشر میکند. از تحلیل تکنیکال بگیرید تا تحلیل بنیادین و سیگنال و ... ما در این بخش به بخش اخبار و مقالات فاندامنتال سایت fxstreet توجه داریم. برای مشاهده سایت اف ایکس استریت fxstreet از این لینک استفاده کنید. در سایت اف ایکس استریت پس از ورود شما در صفحه اول با صفحه ای مشابه تصویر زیر روبرو میشوید.

سایت اف ایکس استریت fxstreet
سایت اف ایکس استریت fxstreet

در تصویر بالا 4 بخش را برای شما مشخص کرده ایم :

 1. آخرین خبر یا تحلیل یا مقاله منتشر شده در سایت .
 2. لیست آخرین اخبار منتشر شده در سایت.
 3. مقالات با بیشترین مخاطب.
 4. بخش تبلیغاتی هست که بروکر ها تبلیغشون رو میدن اینجا بزارن.

عوامل اقتصاد کلان در تحلیل فاندامنتال

فارکس بازار برابری ارزهاست در نتیجه افراد، بانک ها و شرکت های زیادی در این بازار وجود داشته و از آنجایی که ارزش یک ارز تاثیر مستقیم و بسزایی در زندگی افراد یک کشور دارد، پس بازار بسیار حساس و مهمی است. همانطور که میدانید در چند سال گذشته ارزهای کشورهایی چون ونزولا، ترکیه و ایران! کاهش ارزش چشمگیری را تجربه کرده اند. نرخ برابری این ارزها در برابر دلار خیلی کمتر از نصف شده است. تصویر زیر نشان دهنده افزایش ارزش دلار در برابر ارز لیر ترکیه را نشان می دهد.

در این نمودار نشان میدهد که دلار آمریکا در برابر لیر سه برابر شده است. در حقیقت لیر در برابر دلار یک سوم شده و کاهش چشمگیری داشته است. اما چرا ارز یک کشوری افت میکند و یا قوی میشود؟ چه عواملی در تحلیل فاندامنتال فارکس و یا ارزهای کشورهای مختلف موثر است؟

عوامل موثر در تغییر ارزش ارز

شاخص نرخ بهره، شاخص نرخ تورم، شاخص نرخ بیکاری، تولید ناخالصی داخلی، شاخص بهای تولید کننده،تراز بودجه، تراز تجاری، جواز ساخت و ساز مسکن

نمودار تغییرات دلار در برابر لیر ترکیه
نمودار تغییرات دلار در برابر لیر ترکیه

شاخص های تحلیل بنیادی

برخی از شاخص های اصلی تحلیل بنیادی که توسط معامله گران ارز برای تعیین قدرت کلی اقتصاد یک کشور و پیش بینی نرخ ارز استفاده می شود شامل تولید خالص داخلی یا تولید ناخالص داخلی، داده های اشتغال، تراز تجاری، خرده فروشی و اعداد تورمی مانند شاخص قیمت مصرف کننده یا CPI.

 برخی از آنها همچنین ممکن است به معامله گران ایده ای در مورد اینکه یک پیشبینی از آینده چگونه میتواند باشد، مانند تولید ناخالص داخلی اولیه یا اعداد نظرسنجی می دهد.

علاوه بر این، برخی از شاخص‌های اقتصادی در مفاهیم کلیدی تحلیل بنیادی  غالبا شاخص‌های دیگر را در سیگنال‌دهی، زمانی که اقتصاد رو به بالا یا پایین می‌رود هدایت می‌کنند. شاخص‌های اقتصادی اصلی شامل نظرسنجی‌های مدیر خرید، داده‌های شاخص قیمت تولیدکننده یا PPI و اعداد سفارش کالاهای بادوام است.

بیایید برای درک بهتر مفاهیم کلیدی تحلیل بنیادی نگاهی به برخی از شاخص های اصلی اقتصادی که توسط معامله گران فارکس استفاده می شود بیندازیم:

 • گزارش های استخدام – از جمله نرخ بیکاری، تعداد متقاضیان یا افراد بیکار متقاضی خدمات، سطح حقوق و دستمزد و سایر داده های مربوط به شغل.
 • تراز تجاری - تفاوت بین واردات و صادرات یک کشور که تأثیر مستقیمی بر تقاضای پول آن کشور دارد. کسری به این معنی است که کشور بیشتر از صادرات وارد می کند، در حالی که مازاد بر صادرات بیشتر از واردات است.
 • حساب جاری - یکی از دو جزء تراز پرداخت های یک کشور، حساب جاری تراز تجاری و در آمد خالص از نقل و انتقالات نقدی یک کشور است. مازاد ابن شاخص نشان می‌دهد که ارزش دارایی‌های خارجی یک کشور بیشتر از بدهی آن است، در حالی که کسری نشان‌دهنده عکس آن است.
 • تولید ناخالص داخلی – تغییرات در تولید ناخالص داخلی یک کشور می تواند اثرات قابل توجهی بر پول آن کشور داشته باشد. افزایش شدید تولید ناخالص داخلی نشان دهنده قدرت در اقتصاد است که می تواند افزایش ارزش پول آن را تحریک کند، به خصوص اگر بازار احتمال افزایش نرخ بهره را پیش بینی کند.
 • CPI - شاخص قیمت مصرف کننده: سطح قیمت محصولات را در سطح مصرف کننده نشان می دهد و یک شاخص تورمی کلیدی است. کنترل تورم یکی از اولین وظایف اکثر بانک های مرکزی بزرگ است، بنابراین تغییرات CPI می تواند مستقیماً بر سیاست پولی تأثیر بگذارد. افزایش تورم می‌تواند نشان‌دهنده افزایش نرخ بهره باشد، در حالی که قیمت‌های مصرف‌کننده پایین‌تر نشان‌دهنده نرخ‌های بهره پایین‌تر است.
 • PPI - شاخص قیمت تولیدکننده:  میزان هزینه‌ای را که تولیدکنندگان برای مواد خود قبل از ساختن محصول نهایی پرداخت می‌کنند، اندازه‌گیری می‌کند. این عدد بر پول یک کشور تأثیر می‌گذارد زیرا عدد PPI بالاتر نشان‌دهنده تورم مصرف‌کننده در آینده است، در حالی که عدد کمتر نشان‌دهنده عکس آن است. 
 • PMI – شاخص مدیران خرید: فعالیت مدیران خرید را بررسی می کند و می تواند یک شاخص اقتصادی پیشرو باشد. مدیران خرید عموماً اولین کسانی هستند که از افزایش یا کاهش در تولید آتی مطلع می شوند که می تواند نشان دهنده قدرت یا ضعف در بخش تولید باشد.
 • قیمت کالاها: قیمت کالاها می‌تواند تأثیر بسزایی بر ارزهای کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده داشته باشد و مستقیماً با چرخه‌های تورمی و تورم‌زدایی مرتبط است. قیمت‌های پایین‌تر کالاهایی مانند نفت خام مستقیماً بر حمل‌ونقل و در نتیجه هزینه کالاها تأثیر می‌گذارد و در نتیجه اعداد تورم را کاهش می‌دهد، در حالی که قیمت‌های بالاتر نفت معمولاً منجر به افزایش هزینه‌های حمل و نقل و تورم بالاتر می‌شود.
 • کیفیت اعتبار ملی - دلایل دیگر برای ارزیابی مجدد پول یک کشور این است که کیفیت اعتبار کشور طبق بررسی های یک آژانس رتبه‌بندی بزرگ بهبود یافته یا بدتر شود.

سیاست پولی بانک مرکزی

یکی دیگر از مفاهیم کلیدی تحلیل بنیادی بررسی سیاستهای پولی بانک مرکزی کشور مورد بررسی است. هر اقتصاد بزرگ دارای یک بانک مرکزی است که معمولاً ارز، نرخ بهره معیار و عرضه پول خود را مدیریت می کند. فعالیت‌های بانک مرکزی و سخنرانی‌های مقامات بانک مرکزی از نزدیک توسط معامله‌گران فاندامنتال برای یافتن سرنخ‌هایی درباره تغییرات سیاست‌های پولی آتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 • تصمیمات نرخ بهره: میزان بهره ای که بانک مرکزی دریافت می کند برای ارزیابی پول یک کشور بسیار مهم است. اگر بانک مرکزی یک کشور نرخ بهره بالایی را تعیین کند - به استثنای عوامل دیگر، مثلاً بی ثباتی سیاسی - پول آن کشور تمایل دارد دارایی های خارجی را از کشورهایی با نرخ بهره پایین تر جذب کند.
 • بیانیه‌های نرخ بانک مرکزی: اکثر بانک‌های مرکزی پس از انتشار نرخ، بیانیه‌ای صادر می‌کنند که در آن رأی کمیته سیاست پولی خود و دلایل تغییر یا بدون تغییر نرخ‌ها را شرح می‌دهد. در صورتی که رای سیاست گذاران غیرمنتظره باشد یا اگر بانک مرکزی برای تصمیم گیری های آتی نرخ ها رفتاری همراه با تندروی یا بدبینانه تر داشته باشد، این بیانیه می تواند بر بازار تاثیر بگذارد.
 • سخنان سیاستگذار و مقام بانک مرکزی: محتوای سخنرانی رئیس جمهور، رئیس کل یا سایر مقامات یک بانک مرکزی بزرگ گاهی اوقات می تواند نشانه هایی از سیاست پولی آینده بانک باشد که اغلب بر پول آن کشور تأثیر می گذارد. از دیگر سیاستگذاران کلیدی می توان به اعضای رای دهنده کمیته سیاست پولی بانک مرکزی اشاره کرد.
 • خرید دارایی و تسهیل کمّی: مقدار پولی که بانک مرکزی برای خرید اوراق بدهی و سایر دارایی ها برای حمایت از اقتصاد ضعیف استفاده می کند. افزایش یا کاهش در میزان اقدامات محرک می تواند تأثیر قابل توجهی بر پول یک کشور داشته باشد زیرا تغییرات در خرید دارایی می تواند نشان دهنده تغییر در نرخ بهره و عرضه پول باشد.

رویدادهای ژئوپلیتیک

یکی دیگر از مفاهیم کلیدی تحلیل بنیادی که همواره توسط معامله گران علاقمند به فاندامنتال مورد بررسی دقیق قرار میگیرد رویدادهای ژئوپلیتیک است.

 • جنگ: شروع یک جنگ یا آتش بس به طور قابل توجهی بر ارزش ارزهای صادر شده توسط کشورهای در حال جنگ و گاهی اوقات بسته به کشورهایی که درگیر هستند، بر بازار ارز به طور کلی تأثیر می گذارد. جنگ‌ها همچنین می‌توانند به‌طور قابل‌توجهی بر قیمت کالاها و سایر دارایی‌های تولید شده در کشورهای درگیر تأثیر بگذارند و در نتیجه بر ارز سایر کشورهایی که دارایی‌های مشابه تولید می‌کنند، تأثیر بگذارند.
 • انتخابات: تغییر رژیم یا اکثریت سیاسی می تواند به طور قابل توجهی بر ارزش پول یک کشور تأثیر بگذارد. اگر دولت آتی از مشوق های سرمایه و نرخ های بهره پایین تر حمایت کند، ارزش پول می تواند تاثیر منفی بگذارد. انواع دیگر آرای مردمی نیز می توانند به طور قابل توجهی بر ارزش گذاری یک ارز تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، همه پرسی در مورد خروج یک کشور از منطقه یورو ممکن است به طور قابل توجهی بر ارزش یورو تأثیر بگذارد.
 • تغییرات قدرت: ملتی که تغییر قدرت داشته است مانند کودتا یا تغییر اجباری رژیم، ممکن است یک تغییر ارزش کامل یا کاهش ارزش پول خود را تجربه کند.
 • بلایای طبیعی: زمانی که کشوری با یکی از بلایای طبیعی قابل توجهی مواجه می شود، معمولاً به دلیل نیاز به بازگرداندن پول برای کمک رسانی به کشور، در کوتاه مدت ارزش پول آن کشور افزایش می یابد. با این وجود، در درازمدت، اگر بلایای طبیعی تأثیر منفی قابل توجهی بر اقتصاد آن کشور بگذارد، ارز می‌تواند تأثیر نامطلوبی داشته باشد.

احساسات بازار در تحلیل فاندامنتال

یکی دیگر از مفاهیم کلیدی تحلیل بنیادی که باید به آن توجه داشت سطح احساسات بازار است. در بازار پر نوسان و البته پر طرفداری مثل بازار فارکس همواره احساسات نقش مهم و حیاتی داشته و دارد، پس باید احساسات بازار را به خوبی درک کرد.

 • ریسک پذیری/بیزاری: ریسک و بیزاری آخرین اصطلاح از اصطلاحات بازار هستند که برای اشاره به ترجیحات سرمایه گذاران برای ارزهای با بازده بالاتر و ریسک بالاتر در مقابل ارزهای با ریسک کمتر بعنوان پناهگاه امن استفاده می شوند. به عنوان مثال، در یک محیط بازار ریسک گریز، ثبات اقتصادی و سیاسی مطلوب است، بنابراین ین ژاپن و دلار آمریکا به طور کلی نسبت به ارزهای اصلی اروپایی و ارزهای کالایی مانند دلار استرالیا، نیوزلند و کانادا افزایش می یابد.
احساسات بازار در تحلیل فاندامنتال
 • نظرسنجی‌های مالی: علاوه بر ریسک‌پذیری و احساسات بیزاری که بر کل بازار تأثیر می‌گذارد، هر اقتصاد بزرگی شاخص‌های احساسات بازار را در قالب نظرسنجی‌ها و شاخص‌ها، عموماً به صورت ماهانه منتشر می‌کند. نظرسنجی های شاخص اعتماد مصرف کننده و مدیر خرید از جمله این موارد است.
 • شاخص‌های احساسات: نمونه‌هایی از شاخص‌های احساسات رایج شامل گزارش تعهد معامله‌گران یا COT است که موقعیت آتی انواع مختلف شرکت‌کنندگان در بازار را نشان می‌دهد. شاخص نوسان CBOE یا VIX که سطوح ترس سرمایه گذار را نشان می دهد. و CBOE Equity Put/Call نشان می‌دهد آیا سرمایه‌گذاران، خریدهای صعودی را به فروش‌های نزولی ترجیح می‌دهند یا بالعکس.

معامله روی اخبار اقتصادی

برخی از معامله گران بنیادی از اخبار اقتصادی و انتشار داده ها برای شروع یا بستن معاملات کوتاه مدت بر اساس نتایج منتشر شده استفاده می کنند. در حالی که ممکن است معامله روی اخبار اساسی ساده به نظر برسد، اغلب بازار آنطور که انتظار می رود واکنش نشان نمی دهد، یا در بسیاری از موارد در جهتی کاملاً مخالف با آنچه معامله گران به طور کلی انتظار دارند حرکت می کند. 

علاوه بر این، استراتژی‌های نوسانی که شامل خرید و فروش می‌شود، می‌تواند برای باز کردن یک موقعیت معامله در رنج در بازار مفید باشد که با یک حرکت قابل توجه در هر جهت افزایش می‌یابد.

راه دیگر برای استفاده از نوسانات شدید مربوط به اخبار هنگام معامله با فاندامنتال، ایجاد موقعیت خرید و فروش همزمان در یک جفت ارز با استاپ لاس کوتاه و سپس ادامه معامله از هر طرف - ترجیحا برای کسب سود - پس از انتشار خبر یا گزارش اقتصادی است. .

اکثر معامله‌گران حرفه‌ای سعی می‌کنند از داشتن یک موقعیت بزرگ بلافاصله قبل از انتشار اقتصادی با درجه اهمیت بالا اجتناب کنند، فقط به این دلیل که نوسانات بلافاصله پس از انتشار یک خبر مهم می‌تواند باعث ایجاد نوسان دو طرفه و لمس شدن حدضرر در هر دو طرف بازار شود.

علیرغم نوسانات، داشتن یک موقعیت در یک عدد می تواند به معامله گر اجازه دهد تا از نوسانات استفاده کند. معامله‌گر می‌تواند موقعیت خود را با سود خارج کند و احتمالاً موقعیت خود را معکوس کند تا از اثر «اصلاح بازار» که معمولاً پس از انتشار اخبار مهم رخ می‌دهد، استفاده کند.

استفاده از مفاهیم کلیدی تحلیل بنیادی در معاملات به معامله‌گر فارکس درک عمیق‌تری از واکنش بازار به انواع رویدادها می‌دهد. با این وجود، داشتن دانش تحلیل تکنیکال به همراه اصول بنیادی می تواند به معامله گر برتری قابل توجهی نسبت به معامله گری که تنها از یک روش استفاده می کند، بدهد. 

معاملات فاندامنتالی شامل گرفتن موقعیت های کوتاه مدت فارکس نیز می تواند منطقی باشد.

معامله گران بلندمدت در بازار فارکس، انتشار اخبار اقتصادی یک کشور را در یک دوره زمانی طولانی تر ارزیابی می کنند. این به معامله‌گر فارکس کمک می‌کند تا ارزیابی دقیق‌تری از وضعیت اقتصادی، محیط اجتماعی-سیاسی و سیاست پولی کشور مورد بررسی به منظور ایجاد موقعیت بلندمدت در بازار داشته باشند.

بنابراین صرف نظر از اینکه شما یک معامله گر کوتاه مدت یا بلندمدت هستید، استفاده از مفاهیم کلیدی تحلیل بنیادی صحیح می تواند به شما در فرآیند تصمیم گیری تجاری کلی کمک کند.  

چکیده تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال یا همان بنیادین می تواند ارزشمند باشد، اما باید با احتیاط از آن استفاده کرد. اگر در حال خواندن تحقیقاتی هستید که توسط یک تحلیلگر طرف فروش نوشته شده است، مهم است که با تحلیلگر پشت گزارش آشنا شوید. همه ما تعصبات شخصی داریم و هر تحلیل گر نوعی تعصب دارد. این هیچ مشکلی نداشته و تحقیقات هنوز هم می‌توانند از ارزش بالایی برخوردار باشند.

بیانیه‌ها و اطلاعیه‌های مطبوعاتی شرکت‌ها اطلاعات خوبی را ارائه می‌دهند، اما باید آنها را با درجه بدبینی بخوانید تا واقعیت‌ها را از آنچه به شما گفته میشود، جدا کنید. اطلاعیه‌های مطبوعاتی به طور تصادفی اتفاق نمی‌افتند. آنها یک ابزار مهم روابط عمومی برای شرکت‌ها هستند. تحلیل گران فاندامنتال باید خوانندگان ماهری شوند تا اطلاعات مهم را از پیدا کنند و از تبلیغات توخالی چشم پوشی کنند.

بهتر است بعد از این مقاله، به سراغ دوره جامع آموزش رایگان فارکس بروید تا اطلاعات ارائه شده در این مقاله را به صورت کاربردی فرابگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها