خط افقی: تعریف، موارد استفاده، کاربرد در تحلیل تکنیکال

تاریخ آخرین بروزرسانی: 7 آوریل 2023
خط افقی در تحلیل تکنیکال جهت نشان دادن سطوح حمایت و مقاومت استفاده می‌شود. خط افقی اگر به درستی رسم شود نمودار قیمت قطعا به آن عکس العمل نشان خواهد داد، به همین جهت شناخت و رسم صحیح خطوط افقی بسیار مهم است.

خط افقی چیست؟

در تحلیل تکنیکال، یک خط افقی اغلب روی نمودار قیمت ترسیم می شود تا مناطق حمایت یا مقاومت را برجسته کند. در تحلیل هندسی، یک خط افقی موازی با محور x پیش می رود. به عبارت دیگر، در یک خط کاملا افقی، همه مقادیر روی خط دارای مقدار y یکسانی خواهند بود. نکات کلیدی
  • خط افقی معمولاً در تحلیل تکنیکال برای علامت گذاری مناطق حمایت یا مقاومت استفاده می شود.
  • یک خط افقی به موازات محور x اجرا می شود.
  • در تحلیل تکنیکال، خطوط افقی معمولاً در امتداد یک روند صعودی یا یک سری از آنها ترسیم می‌شود، جایی که هر قله در یک سری در یک سطح مشابه متوقف می‌شود. همین مفهوم در مورد روند نزولی نیز صدق می کند.

خط افقی به ما چه می‌گوید؟

خطوط افقی معمولاً در تحلیل تکنیکال برای برجسته کردن مناطق حمایتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، جایی که قیمت متوقف شد و سپس در موقعیت‌های قبلی افزایش یافت، یا مقاومت، جایی که قیمت متوقف شد و سپس در موقعیت‌های قبلی کاهش یافت. خطوط افقی با اتصال پایین‌های نوسانی مشابه برای ایجاد یک خط حمایت افقی ترسیم می‌شود. برای یک خط مقاومت افقی، ارتفاعات نوسان مشابهی متصل هستند. سپس خطوط افقی برای اهداف تحلیلی یا تجاری استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر قیمت یک دارایی بین خطوط افقی حمایت و مقاومت در حال حرکت باشد، آنگاه قیمت محدود به رنج در نظر گرفته می‌شود. حرکت به زیر خط افقی حمایت می‌تواند نشان‌دهنده کاهش بیشتر قیمت باشد، اما اگر حمایت حفظ شود و قیمت بالاتر برود، قیمت‌ها ممکن است در راه باشند و روند همچنان صعودی باشد. همین مفاهیم در مورد خطوط افقی مقاومت اعمال می شود. اگر قیمت بالاتر از مقاومت حرکت کند، ممکن است قیمت های بالاتری در راه باشد. اگر قیمت به مقاومت برسد و سپس شروع به کاهش کند، خط افقی حفظ شده و معامله گران منتظر قیمت های پایین تر خواهند بود. به عبارت ساده تر، یک خط افقی در هر نمودار جایی است که مقادیر محور y برابر است. اگر برای نشان دادن یک سری اوج در داده ها ترسیم شده باشد، یک نقطه داده که بالاتر از خطوط افقی حرکت می کند، نشان دهنده افزایش مقدار محور y نسبت به مقادیر اخیر در نمونه داده است.
خط افقی

خط افقی

خط افقی در تحلیل فاندامنتال

خطوط افقی در تحلیل فاندامنتال برای مقایسه ارزش ها یا قیمت ها در طول زمان استفاده می شود. این جنبه ای از تحلیل بنیادی خط افقی است که در آن یک تحلیلگر گزارش ها و صورت های مختلف سود را در طول زمان مقایسه می کند. در این نوع تجزیه و تحلیل، زمان به عنوان محور x افقی عمل می کند و به تحلیلگران اجازه می‌دهد تا درصد تغییرات را در طول زمان محاسبه کنند، ابزاری مفید برای نمایش درجه تغییر. تحلیل بنیادی خطوط افقی با استفاده از یک دوره پایه مشخص، به روند صورتهای مالی در چندین دوره نگاه می کند و معمولاً تغییرات دوره پایه را به دلار و درصد نشان می دهد. درصد تغییر ابتدا با تقسیم تغییر دلار بین سال مقایسه و سال پایه بر ارزش اقلام در سال پایه محاسبه می‌شود، سپس ضریب آن را در 100 ضرب می‌کنیم. برای مثال، وقتی می‌شنوید کسی می‌گوید درآمدها 10 درصد افزایش یافته است. سه ماهه گذشته، آن شخص از تحلیل افقی استفاده می‌کند. تجزیه و تحلیل خط  افقی را می‌توان بر روی هر آیتم در امور مالی یک شرکت، از درآمد گرفته تا سود هر سهم (EPS) استفاده کرد و هنگام مقایسه عملکرد شرکت های مختلف مفید است. [elementor-template id="52272"]

خط افقی در منحنی عرضه و تقاضا

منحنی های عرضه و تقاضا با قیمت در محور عمودی نمودار و مقدار تقاضا در محور افقی رسم می شوند. وقتی به منحنی های عرضه و تقاضا نگاه می کنیم، یک خط کاملاً افقی نشان می دهد که یک کالا دارای کشش کامل است یا اینکه تقاضای آن بلافاصله به تغییرات قیمت پاسخ می دهد. هنگامی که قیمت یک کالا یا خدمات کاملاً کشسان بالاتر از قیمت بازار افزایش می یابد، مقدار تقاضا به صفر می رسد. با کشش کامل، مصرف کنندگان به سادگی مایل نیستند بیش از یک قیمت خاص برای یک کالا یا خدمات هزینه کنند.

مثالی از نحوه استفاده از خط افقی در تحلیل تکنیکال

رسم  خطوط افقی یکی از ساده ترین اشکال تحلیل تکنیکال است، اما اطلاعات مهمی نیز ارائه می دهد. در نمودار زیر، یک خط افقی روی صندوق قابل معامله در بورس SPDR S&P 500 (SPY) (ETF) ترسیم شده است.
خط افقی در تحلیل تکنیکال

خط افقی در تحلیل تکنیکال

یک روند صعودی زمانی است که یک قیمت، نوسان های بالاتر و نوسان های پایین تر را ایجاد می کند. بنابراین، یک خط افقی می تواند زمانی که قیمت در حال رسیدن به اوج جدید است، برجسته شود، در این مورد، بنابراین نشانه هایی از روند صعودی را نشان می دهد. در نمودار SPY بالا، قیمت بالاتر از خط افقی حرکت می کند که یک روند صعودی را نشان می دهد. اگر قیمت به زیر خط افقی بازگردد، می تواند هشدار دهد که روند صعودی شکست خورده است و ممکن است قیمت های پایین‌تری در راه باشد. از این نظر، خطوط افقی مانند یک خط در شن عمل می‌کند، جایی که حرکت بالای خط صعودی است.

تفاوت بین خط افقی و خط روند

هر دوی این اصطلاحات می توانند به یک چیز اشاره داشته باشند: خطوط کشیده شده روی نمودار. در حالی که یک خط افقی به طور خاص افقی است، یک خط روند معمولاً در طول یک روند صعودی قیمت در امتداد پایین‌های نوسانی در حال افزایش زاویه‌دار است و در طول یک روند نزولی در امتداد نزول اوج‌های نوسانی کشیده می‌شود.

محدودیت های استفاده از یک خط افقی در تحلیل تکنیکال

یک خط افقی یک مانع واقعی برای قیمت نیست. این یک ابزار فنی است که ممکن است به معامله گران کمک کند تا تعیین کنند که آیا باید نزولی تر یا صعودی تر باشند. جایی که خطوط افقی کشیده می‌شود ذهنی است. همه معامله‌گران نمی‌ توانند خطوط افقی را در یک قیمت قرار دهند. در قیمت های بسیار مهم، جایی که ممکن است خطوط افقی رسم شود، ممکن است قیمت در اطراف آن اره شود. این می تواند باعث سردرگمی یا برخی معاملات بالقوه زیان شود تا زمانی که قیمت حرکت قاطع تری در بالا یا پایین خط انجام دهد. منبع این مقاله: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها