ابر ایچیموکو ⚡ و معاملات فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 6 سپتامبر 2023
ابر ایچیموکو یک نشانگر نمودار نسبتاً مرموز، محبوب در بین بسیاری از معامله‌گران فارکس است. ابر ایچیموکو یک ابزار تحلیلی است که در بازار فارکس استفاده می‌شود. این ابزار توسط یک تاجر ژاپنی به نام گوچیو هاسودا ابداع شد و امروزه یکی از محبوب‌ترین نشانگرها در بین معامله‌گران فارکس محسوب می‌شود. این نشانگر از چندین خط و سطح ساخته شده است که به صورت هندسی در نمودار قرار می‌گیرند و درک و تفسیر آنها اطلاعات مهمی را در مورد جهت حرکت قیمت‌ها و قوت روند بازار ارائه می‌دهد. این نشانگر برای تحلیل روند بازار، تشخیص سطوح پشتیبانی و مقاومت، ارائه سیگنال‌های خرید و فروش و تعیین سطوح وقفه و استراحت مورد استفاده قرار می‌گیرد. توانایی‌های چندگانه ابر ایچیموکو و ساختار کامل آن باعث شده است که به عنوان یکی از ابزارهای مهم در تحلیل تکنیکال در بازار فارکس مورد توجه قرار گیرد. ما با بحث در مورد ابر ایچیموکو شروع می‌کنیم، سپس به یادگیری درباره چگونگی محاسبه و نقشه‌برداری آن می‌پردازیم، و در نهایت من چند راهکار عملی برای معامله با آن را ارائه خواهم داد.  

ابر ایچیموکو چیست؟

ایندیکاتور ابر ایچیموکو از سه خط با عملکرد میانگین متحرک و یک ناحیه به نام "ابر" تشکیل شده است. ایندیکاتور ابر ایچیموکو گاهی هم به عنوان ایچیموکو کینکو هیو یا ابر کومو اشاره می‌شود. حالا بیایید به یک نمودار فارکس خام نگاهی بیندازیم و آن را با یک نمودار با ایجاد ایچیموکو کلاود مقایسه کنیم. در زیر، یک نمودار استاندارد جفت ارز EUR / USD را مشاهده می کنید:
نمودار ساده ایچیموکو

نمودار ساده ایچیموکو

این یک نمودار ساده و کم جزئیات است؛ ما به راحتی می‌توانیم ببینیم که عملکرد قیمت در حال پیشروی در یک روند نزولی است. حالا بیایید ابر ایچیموکو را به نمودار اضافه کنیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد:
ابر ایچیموکو

ابر ایچیموکو

نه، آیا این یک آشفتگی نیست؟ "این اولین چیزی است که بیشتر معامله‌گران در هنگام برخورد با ایندیکاتور ابر ایچیموکو فکر می‌کنند. در نمودار، سه خط میانگین متحرک - قرمز، آبی و سبز - را می‌بینید. شما همچنین ابر را که شامل منطقه نارنجی در نمودار است، مشاهده می‌کنید. اگرچه به نظر چشم غیر متخصصانه کمی پرت و پلا به نظر می‌رسد، اما برای معامله‌گر ایچیموکو، درون نمودار روشن است.

محاسبه گر ایچیموکو

بنابراین، همانطور که می‌توانید از نمودار ابر ایچیموکو بالا ببینید، سه خط و ابر وجود دارد. از آنجایی که ابر توسط یک سطح بالاتر و پایین تشکیل شده است، ما در نمودار کلی٪ 5 خط داریم. هر یک از این خطوط شامل عملکردهای متحرک میانگین هستند، و خطوط به داده‌های گذشته از تعدادی از دوره‌ها در نمودار توجه می‌کنند، اما با این حال، بین ایچیموکو و SMA یا EMA استاندارد تفاوت‌های مشخصی وجود دارد. پارامترهای پیش فرض ابزار ایچیموکو 9، 26، 52 هستند. توضیحات زیر در مورد ساختار هر خط به شما نزدیک‌تر به درک اینکه چگونه ایچیموکو ساخته شده است، خواهد کرد.  

چیوکو اسپن

خط سبز در ایچیموکو ایندیکاتور چیوکو اسپن نامیده می‌شود. اگر به خط سبز روی نمودار بالا نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که چیوکو اسپن سبز، عملکرد قیمت جفت ارز را تقلید می‌کند. با این حال، خط به چپ به مدت 26 دوره منتقل شده است. به این صورت، خط چیوکو اسپن، یک مؤلفه تأخیری منتقل شده در ساختار ابر کومو است.  

تنکان سن

خط قرمز در ایچیموکو ایندیکاتور تنکان سن نامیده می‌شود. این خط همچنین عملکردهای متحرک میانگین را دارد. این خط، برای یک فریم زمانی 9 دوره، بالاترین و پایین‌ترین نقاط را در نمودار در نظر می‌گیرد. تنکان سن میانگینی از دو دوره بالا / پایین در نمودار در طول 9 دوره‌ای است که از آخرین 9 دوره تشکیل می‌شود.  

کیجون سن

خط آبی در ابر ایچیموکو به کیجون سن یا خط اصلی نیز معروف است. این خط دقیقاً همان توابع خط قرمز تنکان سن را دارد. تنها تفاوت آن این است که کیجون سن به جای 9، 26 دوره را در نظر می‌گیرد. کیجون سن آبی، میانگینی از بالاترین و پایین‌ترین دوره در نمودار را در طول 26 دوره اخیر تشکیل می‌دهد. با توجه به اینکه کیجون سن بیشتر دوره‌ها را در نظر می‌گیرد نسبت به تنکان سن، کندتر است و پاسخگوی حرکت قیمت‌ها با تأخیر بیشتری است.  

"ابر" (سنکو اسپن)

همانطور که گفتیم، ابر منطقه نارنجی در نمودار Metatrader بالاست. توجه کنید که این توسط یک سطح بالا و پایین تشکیل می‌شود که از دو خط تشکیل شده است. خط اول که نقش اصلی در تشکیل ابر را دارد، میانگین بالاترین و پایین‌ترین خطوط کیجون سن و تنکان سن را محاسبه می‌کند. همچنین، این خط به 26 دوره به جلو (راست) منتقل شده است. خط دیگر ابر، میانگین نقطه بالا و پایین نمودار را در بازه زمانی 52 دوره در نظر می‌گیرد. همانند خط دیگر ابر، این خط نیز 26 دوره به راست منتقل شده است. این دو خط به طور مداوم با یکدیگر تعامل دارند. علاوه بر این، با توجه به اینکه منتقل شدن آن‌ها برابر است، تمایل دارند دو خط را در نزدیکی یکدیگر نگه دارند. هم‌اکنون که با ساختار نمودار ابر آشنا شدیم، به برخی از سیگنال‌های معاملاتی ایچیموکو خواهیم پرداخت. استفاده از استاپ لاس در هنگام معامله با ایچیموکو توصیه می‌شود تا شما از هر حرکت قیمت سریع در جهت معکوس محافظت شوید. با این حال، ما برای قرار دادن استاپ لاس خاصی مکانی را در نظر نمی‌گیریم و شما می‌توانید آن را به فاصله‌ای نسبی، بر اساس شرایط فعلی نوسان پذیری، فراتر از ابر قرار دهید تا قیمت در طی نوسانات عادی بازار به آن نرسد. برای معامله با استفاده از سبک ایچیموکو، ما باید از خطوط این اندیکاتور برای بستن معاملات خود استفاده کنیم تا از استفاده از هدف ثابت یا سفارشات استاپ لاس دنبال‌کننده جلوگیری شود. حالا چند سیستم معاملات ابر ایچیموکو را بررسی خواهیم کرد.  

استراتژی معاملاتی ابر - کیجون سن

در این استراتژی معاملاتی ابر ایچیموکو، هنگامی که قیمت از ابر خارج می‌شود، به بازار وارد می‌شویم. ما در جهت شکست قیمت وارد بازار می‌شویم و سعی می‌کنیم یک روند را بگیریم. هنگامی که قیمت به سمت ما شروع به حرکت می‌کند، ما تا زمانی که حرکت قیمت خط کیجون سن آبی را در جهت معکوس شکست دهد، در معامله باقی خواهیم ماند. در زیر نحوه عملکرد این استراتژی معاملاتی را مشاهده می‌کنید:
استراتژی معاملاتی ابر - کیجون سن

استراتژی معاملاتی ابر - کیجون سن

این نمودار روزانه GBP/USD برای ماه‌های ژوئیه 2014 تا فوریه 2015 است. در این تصویر یک روند نزولی کلاسیک نشان داده شده است که می‌توان با استفاده از الگوی ایچیموکو به آن معامله کرد. نمودار با حرکت قیمت زیر ابر نارنجی شروع می‌شود. این یک سیگنال فروش را در نمودار نشان می‌دهد و یک معامله‌گر ایچیموکو به دنبال کوتاه کردن کابل خواهد بود. دقت کنید که پس از آن، قیمت به یک روند نزولی وارد می‌شود. کاهش نسبتاً شدید است. در طول این کاهش، حرکات اصلاحی چندانی ایجاد می‌کند که به سختی قیمت GBP/USD را از خط کیجون سن آبی عبور می‌دهد. با این حال، قیمت مقاومت خود را در خط آبی پیدا کرده و به سمت پایین خود ادامه می‌دهد. پیکان‌های سیاه در نمودار نشان می‌دهند که در لحظاتی قیمت به عنوان مقاومت خط کیجون سن تست شده است. با توجه به اینکه تلاش‌های شکست برای شکستن خط کیجون سن موفقیت آمیز نبود، معامله کوتاه باید به صورت جدی ادامه داده شود. شش ماه پس از سیگنال کوتاه در نمودار، قیمت GBP/USD بالا می‌رود و بالای خط کیجون سن بسته می‌شود. این یک سیگنال خروج از معامله را در نمودار ایجاد می‌کند. بنابراین، معامله کوتاه باید در شمعی که بالای خط آبی ایچیموکو بسته می‌شود، بسته شود.  

استراتژی معاملاتی ابر - چینوکو اسپن - تنکان سن

در این روش معاملاتی ابر ایچیموکو، هنگامی که قیمت از ابر خارج می‌شود، به بازار وارد می‌شویم. ما در جهت شکست ابر، به دنبال گرفتن یک روند، زوج ارز فارکس را معامله می‌کنیم. پس از آنکه قیمت در جهت ما شروع به حرکت می‌کند، ما تا زمانی که اسپن سبز چینوکو، خط تنکان سن قرمز را شکست ندهد، در معامله باقی خواهیم ماند. به این صورت است:
استراتژی معاملاتی ابر - چینوکو اسپن - تنکان سن

استراتژی معاملاتی ابر - چینوکو اسپن - تنکان سن

در حال حاضر نمودار ساعتی زوج ارز EUR/USD برای 26 آوریل تا 4 مه 2016 را مشاهده می‌کنیم. نمودار ایچیموکو نیز به نمودار ما الحاق شده است. تصویر نمودار با شکست قیمت از ابر در جهت صعودی شروع می‌شود. دایره سبز، لحظه‌ای را نشان می‌دهد که قیمت یک شمع را بالای ابر بسته است. این سیگنال خرید است که ما برای وارد شدن در زوج ارز EUR/USD به طول می‌انجامد. همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت بلافاصله پس از آن شروع به حرکت به سمت بالا می‌کند. اکنون نیاز داریم تا اسپن سبز چینوکو را دنبال کنیم. مشاهده می‌کنید که پس از حرکت قیمت، اسپن سبز چینوکو به سمت بالا شروع به حرکت می‌کند. در طول حرکت قیمت به سمت بالا، اسپن سبز چینوکو فاصلهٔ نسبی از حرکت قیمت را افزایش می‌دهد. این نشانگر قدرت روند صعودی است. یک هفته پس از سیگنال خرید در نمودار و روند صعودی پیاپی، قیمت یک قله ایجاد می‌کند و شروع به کاهش شدید می‌کند. این حرکت اسپن سبز چینوکو را نیز نشان می‌دهد. پس از تشکیل قله، قیمت به اندازه کافی کاهش می‌یابد تا بتواند خط سبز چینوکو را از خط قرمز تنکان سن عبور دهد. طبق استراتژی ما، این سیگنال خروج است و معامله خرید باید در این زمان خاتمه یابد.  

استراتژی معاملاتی ابر

در تکنیک ابر خالص، فقط از ابر برای تحلیل ایچیموکو استفاده می‌کنیم. هنگامی که قیمت از ابر خارج می‌شود، وارد بازار می‌شویم. معامله ما در جهت شکست خواهد بود. در معامله خود تا زمانی که قیمت دوباره وارد ابر شود و آن را به سطح معکوس بشکند، باقی خواهیم ماند.
استراتژی معاملاتی ابر

استراتژی معاملاتی ابر

این نمودار قیمت، نمودار 4 ساعته از زوج ارز USD/JPY برای مارس و آوریل 2016 را نشان می‌دهد. تصویر نشان می‌دهد که قیمت در یک روند نزولی است. برای این مثال، قوانین معاملاتی ابر ایچیموکو را پیاده می‌کنیم. تصویر با قیمتی شروع می‌شود که بالای ابر و سپس به طور سریع پایین‌تر از ابر قرار می‌گیرد. شکست نزولی از طریق ابر می‌تواند برای فروش زوج ارز USD/JPY استفاده شود. همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت پس از آن شروع به کاهش می‌کند. این کاهش نسبتاً شدید است و USD/JPY پس از حدود 4.5 درصد کاهش ارزش، شروع به از دست دادن قدرت می‌کند. پس از رسیدن به یک قیمت پایین، شروع به تجمع می‌کند و سپس شروع به حرکت به سمت بالا، به سمت ابر می‌کند. پس از یک تردید کوتاه در و خارج از ابر از سمت پایین، قیمت به طرف بالا از ابر شکست می‌خورد. این یک سیگنال جدید بسیار قوی خرید طولانی مدت و همچنین یک سیگنال خروج کوتاه را در نمودار ایجاد می‌کند. معامله فروش باید در لحظه‌ای بسته شود که قیمت یک شمع را بالای ابر ببندد. شما می‌توانید مشاهده کنید که ابر، پر تأخیرترین قسمت از ابزار معاملاتی ایچیموکو است. در نتیجه، این استراتژی زمانی بسیار موفق است که زوج ارز فارکس در یک روند است، اما به طرف دیگر، می‌تواند برای شما بسیاری از سیگنال‌های نادرست را در زمانی که زوج ارز در حال تجمع است، ارائه دهد. در طول بازه‌ها، شما اغلب قیمت را بین بالایی و پایینی ابر دیده و با ایجاد اثر whipsawing با بسیاری از سیگنال‌های نادرست، همراه خواهید بود. توجه داشته باشید که در این سه استراتژی معاملاتی، فقط از شاخص ابر ایچیموکو استفاده کردیم و هیچ چیز دیگری را برای تحلیل معاملاتی به کار نبردیم. بسیاری از معامله‌گران، به ویژه کسانی که در ژاپن و سایر کشورهای شرقی فعالیت می‌کنند، برای تحلیل معاملات خود به طور قابل توجهی یا به صورت انحصاری، به این شاخص معاملاتی اعتماد دارند. همچنین، شاید متوجه شده باشید که در هر سه استراتژی معاملاتی خود، از شاخص ابر استفاده کرده‌ایم. این به دلیل این است که ابر، بخش مهم‌ترین شاخص ایچیموکو است. ابر معمولاً برای باز کردن معاملات در معاملات با استفاده از ایچیموکو استفاده می‌شود.  

سفارشی کردن شاخص ابر ایچیموکو

ابزار ابر کومو به طور کامل قابل شخصی سازی است. شما همیشه می‌توانید بخش‌های شاخص ابر را حذف و اضافه کنید تا بهترین سبک معاملاتی خود را پیدا کنید. اگر با استراتژی کومو معاملات می‌کنید، شاخص ایچیموکو شما ممکن است به صورت زیر تنظیم شود:
سفارشی کردن شاخص ابر ایچیموکو

سفارشی کردن شاخص ابر ایچیموکو

در تصویر نمودار زیر، فقط ابر به عنوان بخشی از شاخص ایچیموکو وجود دارد. ما خط کیجون سن، خط تنکان سن و اسپن چینوکو را حذف کرده‌ایم. اگر شما ترجیح می‌دهید با استفاده از ابر فقط معاملات خود را انجام دهید، پس این الگوی نمودار بهترین راهنمایی را برای معاملات شما فراهم می‌کند. همین اصل برای دو استراتژی دیگری که در مورد آن صحبت کردیم، صدق می‌کند. اگر با استفاده از ابر و خط کیجون آبی معامله می‌کنید، نمودار شما ممکن است به صورت زیر تنظیم شود:
سفارشی کردن شاخص ایچیموکو

سفارشی کردن شاخص ایچیموکو

توجه داشته باشید که ما نیز خط کیجون آبی را به ابر اضافه کرده‌ایم تا نمودار ابر ایچیموکو را به استراتژی معاملاتی خود سازگار کنیم. بنابراین، خط تنکان سن قرمز و اسپن سبز چینوکو در این مثال نمایش داده نمی‌شوند. حالا به نمایش گذاردن یک گزینه سوم برای سفارشی سازی نمودار با استفاده از شاخص ایچیموکو بپردازیم:
شاخص ایچیموکو

شاخص ایچیموکو

در این مورد خط کیجون نیز حذف شده است. در عین حال، خط تنکان سن قرمز و اسپن چینوکو را اضافه کرده‌ایم. به این ترتیب، اگر بخواهیم این استراتژی معاملاتی را پیاده کنیم، تصویری واضح‌تر خواهیم داشت. همانطور که مشاهده می‌کنید، شاخص معاملاتی ابر ایچیموکو به طور کامل به نیاز شما سازگار خواهد شد. شما همیشه می‌توانید بخش‌های شاخص را اضافه و حذف کنید. همچنین، اگر در حال بازگشتی سیستم معاملاتی مبتنی بر ایچیموکو هستید، همیشه می‌توانید دوره‌های اجزای مختلف ایچیموکو را تغییر دهید تا به بهبود تلاش بهینه سازی خود کمک کنید. اما مطمئن شوید که اگر در حال انجام آزمون بهینه سازی هستید، داده‌های تست را به صورت رو به جلو و بازگشتی بررسی کنید تا از منحرف شدن نتایج جلوگیری کنید. به طور خلاصه، شاخص ایچیموکو یکی از ابزارهای معاملاتی کاربردی ولی کمتر استفاده شده در دسترس معامله گران حرفه‌ای فارکس است. هنگامی که به درستی استفاده می‌شود، یک مجموعه غنی از اطلاعات و گزینه‌های استراتژیک را ارائه می‌دهد و به صورت کامل قابل شخصی‌سازی است تا به سبک معاملاتی شما بپردازد.   خلاصه و نتیجه گیری به زبان ساده، شاخص ایچیموکو که همچنین به نام Ichimoku Kinko Hyo یا ابر کومو شناخته می‌شود، از تعامل بین قسمت‌های مختلف خود به عنوان یک ابزار فنی برای تجزیه و تحلیل بازار استفاده می‌شود. شاخص ابر کومو به تنهایی یک ابزار بسیار خوب است و نیازی به ابزارهای دیگری ندارد. این شاخص از سه خط و یک ابر تشکیل شده است. خط Kijun Sen مقدار متوسطی را بین بالاترین و پایین‌ترین دوره روی نمودار در 26 دوره گذشته نشان می‌دهد. خط Tenkan Sen مقدار میانگین دو دوره‌ای را که شامل بیشترین و کمترین قیمت در نمودار در 9 دوره گذشته است، نشان می‌دهد. همچنین، خط Chinoku Span به صورت دقیق کپی عملکرد قیمت را نشان می‌دهد، اما به عقب 26 دوره منتقل شده است. ابر کومو از دو خط تشکیل شده است. خط اول ابر مقدار میانگین بالاترین و پایین‌ترین Kijun Sen و Tenkan Sen در 26 دوره گذشته روی نمودار را نشان می‌دهد. همچنین، این خط به عقب 26 دوره (ستون‌ها) منتقل شده است. خط دوم ابر نقطه میانی بین بالاترین و پایین‌ترین قیمت‌ها در 52 دوره گذشته را نشان می‌دهد. همچنین، این خط به عقب 26 دوره منتقل شده است. سه استراتژی معاملاتی ایچیموکو عبارتند از:
  • ورود به بازار هنگامی که قیمت در جهت شکست خط ابر حرکت کرد. در معامله باقی بمانید تا زمانی که قیمت خط کیجون آبی را در جهت مخالف شکست دهد.
  • ورود به بازار هنگامی که قیمت در جهت شکست خط ابر حرکت کرد. در معامله باقی بمانید تا زمانی که خط سبز چینوکو به سمت خط تنکان سن سبز حرکت کند.
  • ورود به بازار هنگامی که قیمت در جهت شکست خط ابر حرکت کرد. در معامله باقی بمانید تا زمانی که قیمت خط ابر را در جهت مخالف شکست دهد.
برای هر یک از این استراتژی‌ها، توصیه می‌شود که از سفارش محدودیت ضرر مبتنی بر شدت نوسانات بازار (volatility based stop loss order) استفاده کنید. استراتژی‌های ایچیموکو در دوره‌های روندی جفت ارز بهتر عمل می‌کنند تا در دوره‌های تجمعی. شاخص ابر ایچیموکو به صورت کامل قابل شخصی‌سازی است. شما همیشه می‌توانید بخش‌هایی از آن را حذف کنید و یا دوره‌ها را تنظیم کنید تا به سبک معاملاتی شما بپردازد.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها