آموزش الگوی ولف ویو در فارکس (Wolf Weve) ✔️

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 سپتامبر 2022

الگوی ولف ویو(Wolf Weve) یک الگوی تکرار شونده است که در نمودارهای قیمتی بازار فارکس تشکیل می شود.این الگوی توسط فردی به نام Bill Wolfe ابداع شده است.

نظریه ساختارموج بر اساس یک قانون فیزیک است که برای هر عمل یک عکس العمل برابر و در خلاف جهت وجود دارد.اغلب این عمل/عکس العمل نشان دهنده یک ریتم مشخص به همراه توانائی های خیلی معتبر آشکار برای تعلیم چشم است.

5/5 - (2 امتیاز)

آموزش الگوی ولف ویو

سرفصل های آموزشی الگوی ولف ویو

الگوی ولف ویو چیست؟ (Wolf Weve)

زمانی که در نمودارهای قیمتی بازار فارکس یک موج تکرار شونده و پیاپی به وجود می آید یک الگو را تشکیل می دهد که به آن الگوی ولف ویو (Wolf Weve) گفته می شود.این الگو را شخصی به نام بیل ولف Bill Wolfe ابداع کرده و توسعه یافته است به همین دلیل نام خود را بر روی این الگو گذاشته است. الگوی ولف ویو ما را به یاد قانون سوم انیشتین می اندازد که بیان می کند در مقابل هر عملی یک عکس المعل وجود دارد.به عبارتی هر کنش با یک واکنش همراه است.عکس العملی که در برابر عمل به وجود می آید همیشه برخلاف حرکت عمل به وجود می آید.این عمل و عکس العمل در الگوی ولف ویو کاملا واضح است.

بیل ولف که ابداع کننده الگوی Wolf Weve است یک معامله گر بود او متوجه شد در زمانی که قیمت در داخل یک کانال قیمتی شروع به حرکت می کند اگر در موج پنجم حرکت قیمت یک شکست کاذب ایجاد شود قیمت با یک بازگشت خلاف جهت روند شروع به حرکت خواهد کرد. همچنین ترسیم یک کانال قیمتی در نزدیکی امواج قیمت به معامله گران کمک خواهد کرد که حرکات قیمت در آینده را تشخیص دهند و به پیشبینی آنها از وضعیت آینده بازار کمک خواهد کرد.

بنابراین به این نتیجه میرسیم که برای شکل گیری یک الگوی Wolf Weve وجود یک کانال قیمتی ضروری است.اگر معامله گران در نزدیکی امواج قیمتی یک کانال قیمت رسم می کنند می تواند روند را به طور صحیح شناسایی کنند و نقاط ورود به معامله و خروج از آن را در نمودار بیابند. اگر شما جزو معامله گران حرفه ای بازارهای مالی باشید می دانید که قیمت در نمودار های قیمتی به شکل مستقیم حرکت نمی کند.بلکه قیمت از امواج کوچک و بزرگی تشکیل شده است که گاهی این امواج صعودی حرکت می کنند و گاهی نزولی حرکت خواهند کرد.

بنابراین امواجی که در الگوی ولف ویو تشکیل می شود می توانند کوچک یا بزرگ باشند.حتی گاهی ممکن است شما یک موج بسیار بزرگ را مانند موجی که در دریا دیده اید مشاهده کنید. مطمئنا الان برای شما سوال پیش آمده است که از کدام نوع کانال قیمتی باید استفاده کنید چراکه در بازار فارکس انواع مختلفی از کانال های قیمتی وجود دارد.در الگوی ولف ویو شما باید از کانال قیمتی هم فاصله استفاده کنید.کانال قیمتی هم فاصله کانالی است که خطوط آن به صورت موازی رسم می شود و قاصله میان قیمت را نشان می دهد.

الگوی ولف ویو در همه بازارها وجود دارد و یک معامله گر آن را کشف کرده است.بنابراین این الگو را من که این مقاله را برای شما می نویسم کشف نکرده ام،این الگو دارای قوانین می باشد که باید اصول آن را بشناسید و رعایت کنید که در ادامه به شما توضیح خواهیم داد.

تفسیر الگوی ولف ویو

به تصویر زیر دقت کنید.این شکل یک پترن صعودی(Bulish) الگوی ولف ویو می باشد.همانطور که مشاهده می کنید نقطه شماره 2 از نقاط دیگر در قسمت بالاتری قرار گرفته است و سقف را تشکیل می دهد. نقطه 3 نسبت به نقطه 1 در ناحیه پایین تری قرار گرفته است و نقطه 1 از نقطه 2 پایین تر قرار گرفته است.همچنین همانطور که مشاهده می کنید پس از نقطه 3 نقطه 4 یک سقف را تشکیل داده است.پس از نقطه 4  نقطه 5  یک کف را تشکیل داده است. نقطه 4  نقطه ای است که محلی مناسب برای ورود به معامله می باشد.بنابراین شما می توانید در این نقطه وارد معامله شوید تا زمانی که که به خط EPT برسد.

EPT : همانطور که مشاهده می کنید خط EPT خطی است که نقطه 2 را به 4  وصل می کند.این خط قیمت را به صورت احتمالی بیان می کند که ممکن است بازار به سمت آن شروع به حرکت کند.

ETA : همانطور که مشاهده می کنید ETA خطی است که از نقطه 1  به 3 رسم می شود و تقاطع خط ETA  با خط دیگری که نقطه 2 را به نقطه  3 وصل می کند نقطه دیگری را به ما نشان حواهد داد.

تقاطع این خطوط به ما نشان می دهد که قیمت چه میزان زمان احتمالی را برای رسیدن به خط EPA صرف خواهد کرد. پترن نزولی الگوی ولف ویو نقطه مقابل پترن صعودی الگوی ولف ویو است.

الگوی ولف ویو

قوانین الگوی Wolf Wave

همانطور که دانستید الگوی ولف ویو یک الگوی تکرار شونده است که در نمودارهای قیمتی همه بازارهای مالی قابل مشاهده است.اگر شما یک کانال قیمتی را رسم کنید به سادگی می توانید الگوی ولف ویو را در نمودار شناسایی کنید. اگر می خواهید الگوی ولف ویو را به طور کاملا صحیح شناسایی کنید باید قوانین آن را بدانید تا بتوانید یک الگوی ولف ویو بدون عیب و نقص را بیابید بنابراین به قوانینی که اشاره می کنیم دقت کنید و آنها را به خاطر بسپارید.

قانون 1: اولین قانون در ارتباط با الگوی ولف ویو که باید به آن دقت داشته باشید این است که الگوی ولف ویو در یک کانال قیمتی کاملا موازی در نمودارهای قیمتی بازار مالی شکل می گیرد بنابراین شما باید به میزان موازی بودن خطوط کانال قیمتی دقت داشته باشید. البته امکان دارد که دو خط کانال به طور صددرصد موازی نباشد اما باید دقت کنید که میزان انحراف میان دو خط کاملا بسیار کم باشد تا بتوان الگوی ولف ویو را تائید کرد.

قانون 2: قانون دوم در ارتباط با امواج الگوی ولف ویو است.این الگو از 5 موج ساخته شده است که امواج 1 و 2 کانال قیمتی را تشکیل می دهند و امواج 3 و 4  داخل کانال قیمتی هستند.بنابراین شما باید دقت کنید که امواج 3 و 4  باید حتما در کانال قیمتی که توسط امواج 1 و 2 ساخته شده است جا بگیرند.

قانون 3: قانون سوم در ارتباط با خطوط روندی که کانال قیمتی را تشکیل می دهند است.خطوط روند کانال قیمتی در الگوی ولف ویو باید با یکدیگر کاملا برابر باشند.به عبارتی خطوط کامال قیمتی باید نسبت به یکدیگر در تقارن باشند.

قانون 4: قانون چهارم در ارتباط با شکست امواج در روندهای صعودی و نزولی می باشد.این شکست که در موج 5 رخ می دهد در یک الگوی صعودی باید در بالای کانال قیمتی و در الگوی نزولی باید پایین کانال قیمتی باشد.

قانون 5: قانون پنجم الگوی ولف ویو را کامل می کند،این اتفاق اینگونه رخ می دهد که پس از شکست قیمت جعلی در قانون چهارم قبمت مجددا به داخل کانال قیمتی باز می گردد و در این صورت الگوی ولف ویو تکمیل می شود.

نکات الگوی ولف ویو

معامله گران بازارهای مالی که از الگوی ولف ویو استفاده می کنند هدف آنها دستیابی به یک روند است که ورود آنها به آن بسیار کوتاه مدت است و پس از مدتی کوتاه از معامله خارج می شوند و وارد روند بعدی خواهند شد. در ارتباط با نقاط الگوی ولف ویو نکاتی وجود دارد که معامله گران باید به آنها دقت داشته باشند.نکته اولی که باید به آن دقت کنید این است که در هر زمان که پترن الگوی ولف ویو را مشاهده کردید در همان زمان باقی بمانید. معامله گران تمایل دارند که در میان نقطه 2 تا  4  باقی بمانند اما باید دقت داشته باشند که اگر آنها در میان آن با نقطه 3 برخورد کردند باید به سرعت از معامله خارج شوند.

همچنین معامله گران تمایل دارند از نقطه 4 تا 5 با یک مسیر هموار روبرو شوند اما گاهی ممکن است این مسیر منحرف شود. پس از اینکه نقاط 1 2 3 در الگوی شما تشکیل کنید اگر می خواهید نقطه 4 را پیدا کنید باید از نقطه 1 به 3 یک خط رسم کنید و موازی با آن نیز یک خط از نقطه 2 رسم کنید،در این صورت اگر مشاهده کردید که خط 1 به 3 و خط  2 به 4  باهم هیچ برخوردی نداشتند بدان معناست که شما نقطه ولف 4  نخواهید داشت و خط ETA تشکیل نشده است.

در این زمان شما باید مسیر میان نقطه 2 به 3  را مشاهده کنید.ممکن است شما در این زمان یک گپ قیمتی را مشاهده کنید که در این صورت باید یک خط از نقطه 1 به گپ قیمتی رسم کنید که این خط نشان دهنده تعادل میان عرضه و تقاضا می باشد،اما اگر این خط از نقطه 3  رسم شود ممکن است تا نقطه  5 نیز کشیده شود. به ناحیه نقطه 3 تا خط موازی در الگوی ولف ویو به اصطلاح Sweet Zone گفته می شود.اگر شما بتوانید در ناحیه نقطه 3 وارد معامله شوید می توانید یک معامله بسیار خوب انجام دهید.

هرچه مسیر از نقطه 1 به  4 هموارتر و مستقیم باشد قیمت راحت تر می تواند این مسیر را طی کند.شما باید به حجم در ناحیه نقطه 3 دقت داشته باشید اگر در این ناحیه حجم کم باشد ممکن است سیگنال اشتباه باشد.همچنین اگر نتوانید از نقطه 1 به 4  خطی رسم کنید ممکن است تایم فریم اشتباهی را انتخاب کرده باشید. اگر مشاهده کردید که در الگوی Wolf Wave قیمت به نقطه 5  رسید می توانید باید یک خط موازی خط 2 به 4  را از نقطه  3  رسم کنید.به این نکته نیز دقت داشته باشید که ممکن است قیمت از نقطه 4 به 3 بازگشت داشته باشد.

گاهی خط 1 به 3(EAT) بسیار بالا یا پایین می باشد و قیمت نمی تواند از خط 1 به 3 به نقطه 5 برسد،در این حالت قیمت بازگشت خواهد داشت که به آن اصطلاحا Spik گفته می شود.این حالت بیشتر زمانی اتفاق می افتد که بازار در حال بازگشایی می باشد. اگر در الگوی ولف ویو مشاهده کردید که نقطه 5 حجم بالایی ندارد می توانید به یک نقطه پایین تر بروید زیرا احتمالا در آن نقطه موج برخلاف موج بال شروع به حرکت کند. همچنین به این نکته دقت داشته باشید اگر به جای یک نقطه 4 چندین نقطه وجود داشته باشد شما باید به هدف دقت کنید زیرا به ازای هر نقطه 4 یک هدف از خط 1 به 3  وجود خواهد داشت.

سخن پایانی

در این مقاله از آموزش فارکس الگوی Wolf Wave  را به شما آموزش دادیم.این الگو به سادگی در نمودارهای قیمتی معامله گران قابل مشاهده می باشد. همانطور که دانستید این الگو از 5 موج تشکیل شده است و نشان دهنده یک تعادل میان قیمت می باشد.این الگو در همه بازارهای مالی رخ می دهد که معامله گران باید برای تشخیص آن نوسانات را شناسایی کنند.

در این الگو امواج باید در یک زمان ثابت حرکت کنند،موج سوم و موج چهارم باید در بین کانال قیمتی که موج اول و دوم تشکیل داده اند قرار گیرد،همچنین موج سوم و چهارم باید با موج اول و دوم متقارت باشد. اگر معامله گران بتوانند الگوی ولف ویو را در نمودارهای قیمتی خود که یک الگوی بازگشتی جعلی می باشد را پیدا کنند می توانند معاملات بسیار خوب با نسبت ریسک به ریوارد مناسب انجام دهند. فقط برای اینکه الگوی ولف ویو را به طور صحیح پیدا کنید باید به نکاتی که به آنها اشاره کردیم دقت کنید و به مواردی مانند کانال قیمتی دقت داشته باشید.اگر بتوانید الگوی ولف ویو را به طور صحیح شناسایی کنید می توانید نقاط ورود به معامله و خروج از آن را بیابید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها