خانه | آموزش فارکس مباحث تکمیلی | پورتفولیو چیست؟

پورتفولیو چیست؟

پورتفولیو معاملاتی

پورتفولیو یکی از اصطلاحات مهم در بازارهای مالی است که شامل یک طرح تجاری می شود و می تواند به معامله گران در بازارهای مالی در زمینه سرمایه و ایجاد برنامه معاملاتی کمک کند. در این پست به این موضوع خواهیم پرداخت و بیشتر با پورتفولیو تجاری و کاربرد آن در بازار فارکس آشنا خواهید شد.

پورتفولیو چیست؟

پورتفولیو یکی از اصطلاحات بسیار پرکاربرد در بازارهای مالی است که سرمایه گذاران با آن روبرو می شوند.پورتفولیو مجموعه ای از برنامه های معاملاتی را شامل می شود که معامله گران با استفاده از می توانند برای دستیابی به اهداف خود تلاش کنند.

به عبارتی پورتفولیو یک برنامه تجاری است که بیشتر سرمایه گذاران از آن استفاده می کنند.پورتفولیو در بازارهای مالی مانند بازار فارکس کاربردهای معتددی دارد اما بیشتر در بخش سرمایه گذاری آن مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی می توانند در بازارهای مالی به طور دائمی ماندگار شوند که برای هر اقدام خود برنامه معاملاتی داشته باشند.پورتفولیو یک طرح تجاری است که می تواند به معامله گران در راستای برنامه معاملاتی آنها کمک کند.

پورتفولیو کاربرهای معتددی دارد و می تواند در بسیاری از زمینه ها استفاده شود اما در بازارهای مالی بیشتر در بخش سرمایه گذاری کاربرد دارد و توسط معامله گران مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مقاله از آموزش رایگان فارکس مفهوم پورتفولویو را به شما خواهیم گفت و کاربرد آن در بازار فارکس را آموزش می دهیم بنابراین اگر می خواهید با مفهوم این اصطلاح در فارکس آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کاربرد پورتفولیو در فارکس چیست؟

پورتفولیو شامل یک برنامه تجاری،طرح و پروژه و عملیات است که به شکل گروهی استفاده می شود.با استفاده از پورتفولیو یا طرح تجاری می توان برای دستیابی به یک یا چند هدف برنامه ریزی کرد.پروژه ها معمولا دارای یک شروع و پایان می باشند اما پورتفولیو می تواند به صورت بلندمدت مورد استفاده قرار گیرد و با استفاده از آن می توان یک برنامه معاملاتی ایجا کرد.

پورتفولیو در سرمایه گذاری مجموعه ای از دارایی های مالی و ابزارهای معاملاتی می شود که توسط یک معامله گر،یک موسسه یا یک کمپانی سرمایه گذاری به کار رفته می شود که در آن آشنایی با عوامل تاثیرگذار بسیار از اهمیت بالایی برخودار است.

پورتفولیو در فارکس یک طرح تجاری است که بیشتر در سرمایه گذاری این بازار کاربرد دارد.همانطور که می دانید در بازار فارکس آیتم های معاملاتی مختلفی وجود دارد که معامله گران می توانند آنها را معامله کنند که هر کدام از دارایی هایی که در بازار فارکس معامله می شوند براساس استراتژی مختلفی کار می کنند.

معامله گران در بازار فارکس باید بتوانند استراتژی که برای هر دارایی مناسب است را تشخیص دهند تا بتوانند بهترین نتیجه را در آینده مشاهده کنند،پورتفولیو در این راه می توان به معامله گران کمک کند تا طرح تجاری که مناسب دارایی باشد را پیدا کنند.به عبارتی پورتفولیو شامل برنامه هایی می شود که می تواند به معامله گران در جهت دستیابی آنها به اهداف خود در یک استراتژی کمک کند.

این مقاله برای شما مفید است:   اسیلاتورهای فارکس🔥 بهترین روش یافتن نقاط عطف

بسیاری از معامله گران در بازارهای مالی استراتژی معاملاتی دارند اما دقیقا نمی دانند چگونه از استراتژی معاملاتی خود به بهترین حالت ممکن استفاده کنند و به همین دلیل نمی توانند از استراتژی معاملاتی خود بازدهی مناسبی داشته باشند،اما طرح تجاری پورتفولیو می تواند به معامله گران کمک کند تا از استراتژی معاملاتی خود در زمان مناسب به بهترین نحو استفاده کنند.

دلیل اینکه معامله گران از استراتژی معاملاتی خود نمی توانند بازدهی مناسبی داشته باشند این است که آنها نمی توانند از قوانین استراتژی خود پیروی کنند اما زمانی که معامله گران طرح تجاری پورتفولیو را داشته باشند باعث می شود که آنها به استراتژی معاملاتی خود پایبند باشد.

به همین دلیل بسیار مهم است که معامله گران از یک طرح تجاری پیروی کنند زیرا اگر یک طرح تجاری صحیح نداشته باشند اگرچه استراتژی معاملاتی داشته باشند اما نمی توانند از آن به نحوه صحیح استفاده کنند طوری که بتوانند در آینده معاملات سودآوری انجام دهند.

همانطور که می دایند معامله گران در بازارهای مالی زمانی که وارد یک معامله واقعی می شوند احساسات مختلف به سمت آنها هجوم می آورد که این احساسات می توانند بسیار بر روی معاملات آنها تاثیر بگذارد.این اجساسان می تواند منفی یا مثبت باشد که احساسات منفی بسیار تاثیر بدی بر روی معاملات می گذارند و احساسات مثبت ممکن است باعث تصمیمات هیجانی شود.

بنابراین یکی دیگر از کاربردهای پورتفولیو در بازار فارکس می تواند جلوگیری از احساسات معامله گران باشد زیرا زمانی که معامله گران از یک طرح تجاری پیروی کنند دقیقا می دانند چه کاری باید انجام دهند و این باعث می شود که احساسات بر وی آنها تاثیری نداشته باشد.

همچنین زمانی که معامله گران از یک طرح تجاری پیروی کنند می توانند با اطمینان بیشتری معاملات خود را انجام دهند زیرا آنها می دانند تمام مولفه های مورد نیاز آنها در طرح تجاری وجود دارد.به عبارتی معامله گرانی که از پورتفولیو پیروی می کنند می توانند با خیال راحتتری معاملات خود را انجام دهند و این بر روی موفقیت در انجام معاملات سودآور بسیار تاثیرگذار است.

پورتفولیو چیست؟

چگونه یک پورتفولیو ایجاد کنیم؟

ایجاد پورتفولیو برای پیروی از آن یا ساختن یک برنامه تجاری در بازارهای مالی کار دشوار نیست و معامله گران می توانند به راحتی برای خود طرح تجاری ایجاد کنند تا به بهترین حالت ممکن معاملات خود را انجام دهند.

اولین کاری که باید برای ایجاد یک طرح تجاری انجام دهید این است که برای خود یک استراتژی معاملاتی داشته باشید.در بازارهای مالی استراتژی های معتددی وجود دارد که معامله گران می توانند در راستای انجام معاملات خود از آن استفاده کنند.

این مقاله برای شما مفید است:   تحلیل چند زمانه چگونه باعث موفقیت در فارکس می‌شود؟

ابتدا معامله گران باید استراتژی های معتدد را بررسی کنند و سپس از این استراتژی ها در یک حساب معاملاتی آزمایشی استفاده کنند تا بتوانند به نتیجه برسند کدام استراتژی برای آنها مناسب تر است و با سبک معاملاتی آنها همخوانی دارد.

مهم نیست که شما از استراتژی کوتاه مدت،میان مدت یا بلندمدت استفاده می کنید در اولین قدم برای ایجاد یک طرح تجاری باید برای خود یک استراتژی معاملاتی داشته باشید.

همانطور که گفتیم طرح تجاری بسیار کمک دهنده است و می تواند به معامله گران کمک کند معاملات موفقیت آمیز انجام دهند که موفقیت در این استراتژی با تکیه بر مولفه های مدیریت سرمایه امکان پذیر است.زمانی که معامله گران از طرح تجاری براساس مدیریت سرمایه استفاده کنند باعث می شود که ضررهای آنها کاهش یافته و افزایش سودآوری داشته باشند.

زمانی که شما بتوانید ضررهای خود را کاهش داده و سود خود را افزایش دهید دیگر نگرانی برای معاملات خود در آینده نخواهید داشت و می توانید به راحتی وارد معاملات جدید شوید و به تجزیه تحلیل آنها بپردازید.بنابراین یک طرح تجاری صحیح در قدم دوم مستلزم پیروی از اصول مدیریت سرمایه است.

برای اینکه یک مدیریت صحیح داشته باشید باید تلاش کنید تا ضررهای خود را کاهش دهید زیرا کاهش ضرر نوعی سودآوری در بازارهای مالی به شمار می رود و این یکی از اصلی ترین فاکتورهای مدیریت سرمایه به شمار می رود.

اقدام سومی که باید برای ایجاد یک طرح تجاری پورتفولیو داشته باشید این است که تمام فعالیت های خود را یادداشت کنید که شما می توانید این کار را در زمانی که در حال استراحت هستید یا زمانی که بازار تعطیل است(شبه و یکشنبه) انجام دهید.زمانی که شما فعالیت های خود را یادداشت کنید می توانید کارهای خود را تجزیه تحلیل کنید و از دلیل سود و زیان خود را آگاهی داشته باشید.

قطعا زمانی که فعالیت های خود را تجزیه تحلیل کنید متوجه خواهید شد که دلیل اصلی ضرر شما در معاملاتتان چه بوده است و می توانید دلیل آن را به ذهن خود بسپارید تا در معاملات آینده خود دوباره آن را تکرار نکنید که این کار به طرز غیرقابل باوری بر روی کاهش ضرر در معاملات تاثیر گذار است.

همانطور که با تجزیه تجلیل فعالیت خود می توانید نسبت به دلایل ضرر خود آگاه شوید می توانید دلیل سودآوری خود را نیز بررسی کنید و در معاملات بعدی خود با استفاده از آن معاملات سودآور و موفقیت آمیزی انجام دهید.

زمانی که فعالیت های خود را مکتوب کنید می توانید از نقاط قوت و نقاط ضعف خود اگاهی داشته باشید و با افزایش نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف در کنار یک استراتژی معاملاتی صحیح و اصول مدیریت سرمایه در بازارهای مالی شاهد پیشرفت و موفقیت خود باشید.

این مقاله برای شما مفید است:   مفهوم نسبت پوت/کال و چگونگی ارزیابی بازار

فاکتورهای پورتفولیو چیست؟

در یک طرح تجاری که معامله گران استفاده می کنند باید فاکتورهای مهم که ممکن است در طرح تجاری آنها تاثیر گذار باشد را بررسی کنند.

اولین فاکتوری که باید معامله گران پیش از استفاده از یک طرح تجاری بررسی کنند این است که چه میزان نسبت به معامله کردن در بازار مالی مورد نظر اطلاعات دارند و می خواهند چه چیزی را معامله کنند زیرا مطمئنا آیتم های معاملاتی متفاوت هستند. اگر معامله گران به این نتیجه رسیدند که اطلاعاتی نسبت به بازار و چیزی که می خواهند معامله کنند ندارند باید پیش از اینکه برای ایجاد طرح تجاری اقدام کنند تلاش کنند اطلاعات خود را در آن زمینه افزایش دهند.

سپس آنها باید تعیین کنند که هدف آنها از انجام معامله چیست آیا معامله در بازارهای مالی را به عنوان شغل تمام وقت خود در نظر گرفته اند یا شغل اصلی دیگری دارند و در کنار آن معامله گری را به عنوان شغل پاره وقت خود در نظر گرفته اند.

به عبارتی معامله گران باید تعیین کنند که درآمد اصلی آنها از کجا تعیین می شود.اگر درآمد آنها از شغل دیگری است که معامله گری شغل پاره وقت آنها برای درآمدزایی بیشتر است ممکن است مدیریت سرمایه آنچنان برای آنها اهمیت نداشته باشد اما اگر معامله گری شغل اصلی آنها باشد باید اصول مدیریت سرمایه را یاد بگیرند تا بتوانند با پایبندی به این اصول از سرمایه خود محافظت کنند و با کسب سود درآمد داشته باشند.

سخن پایانی

امروزه بازارهای مالی بسیار گسترده شده اند و افراد زیادی از سرتاسر دنیا وارد بازارهای مالی شده اند،بنابراین اگر می خواهید جزو معامله گران ماندگار در بازارهای مالی شوید باید تلاش کنید برای خود یک طرح تجاری ایجاد کنید.

یک طرح تجاری براساس فاکتورهای اساسی برنامه ریزی می شود که می تواند برای معامله گران بسیار کمک دهنده باشد و به آنها مجموعه ای از برنامه و طرح را ارائه دهد که با استفاده از آن ضررهای خود را کاهش داده و با افزایش سودآوری معاملات موفقیت آمیز انجام دهند.

افرادی می توانند در بازارهای مالی تبدیل به معامله گران دائمی و ماندگار شوند که یک قدم از سایر معامله گران جلوتر باشند و دقیقا بدانند که می خواهند چه برنامه معاملاتی را در بازار مالی پیاده سازی کرده و از آن استفاده کنند.

البته معامله گران باید تلاش کنند پورتفولیو را براساس فاکتورها و اصول صحیح آن ایجاد کنند تا بتوانند بازدهی مناسبی داشته باشند که یک طرح تجاری صحیح مستلزم یک برنامه معاملاتی است و پایبندی به قوانین و اصول آن می باشد.

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عناوین مطالب
اسکرول به بالا