هدجینگ در فارکس چیست؟

استراتژی هجینگ

کانال تلگرام ما

افرادی که در بازارهای مالی مشغول به فعالیت هستند یک هدف مشترک دارند و هدف همگی آنها کاهش ریسک و افزایش سود در معاملات است.امروزه روش های زیادی در بازارهای مالی ابداع شده است که معامله گران می توانند از آنها برای دستیابی به هدف خود استفاده کنند.یکی از این روش ها در بازهای مالی هدجینگ یا همان هجینگ است.

هدجینگ در فارکس به معامله گران کمک خواهد کرد که ریسک معاملات خود را به میزان قابل توجه ای کاهش دهند و با این کار از سرمایه ای که وارد بازار مالی کرده اند محافظت کنند. معامله گران برای استفاده از هدجینگ در فارکس ابتدا باید شناخت کافی از مفهوم این روش در بازارهای مالی داشته باشند زیرا اگر بدون آشنایی از روش هجینگ در فارکس استفاده کنند ممکن است حساب معاملاتی آنها از دست برود.

بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله از آموزش فارکس مفهوم هدجینگ در فارکس را به شما آموزش دهیم،اگر می خواهید با این مفهوم در بازار فارکس آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

هدجینگ در فارکس (Heading) که به صورت مخفف به آن هجینگ در فارکس نیز گفته می شود به معنای محافظت است که از سرمایه معامله گران در بازارهای مالی محافظت خواهد کرد.

تفاوتی نمیکند که شما بگویید هدجینگ در فارکس یا بگویید هجینگ در فارکس هر دو به یک معنی میباشند. در پستی دیگر در خصوص استراتژی هدجینگ در بازار فارکس صحبت کرده ایم و در این پست در خصوص مفهوم هدجینگ در فارکس و اینکه چه افرادی باید از این روش استفاده کنند سخن خواهیم گفت.

5/5 – (1 امتیاز)

هجینگ در فارکس

بروکر Nordfx
بروکر Nordfx

سرفصل های آموزشی هجینگ در فارکس

هدجینگ در فارکس چیست؟

کلمه هج یا همان هدج در لغت به معنای محافظت است.هدجینگ در فارکس یک روش محافظت از سرمایه است که به صورت مخفف به آن هج یا هدج گفته می شود.

همانطور که می دانید در بازارهای مالی ریسک زیادی وجود دارد و افرادی که سرمایه خود را وارد این بازارها می کنند همیشه دغدغه محافظت از سرمایه خود را دارند.این افراد می خواهند با سرمایه ای که وارد بازار مالی کرده اند سود کنند اما از ریسک موجود در این بازارها نیز هراس دارند.

اما ریسک یک جزو جداناپذیر از بازارهای مالی است و معامله گران اگر می خواهند سرمایه خود را چندین برابر کنند و هدف آنها دستیابی به سود می باشد باید ریسک کنند.بنابراین معامله گران نمی توانند ریسک را به کل از معامله گری حذف کنند اما می توانند با استفاده از روش های موجود ریسک را کاهش دهند.

طبیعی است که این موضوع دغدغه معامله گران در بازارهای مالی مانند فارکس باشد زیرا آنها سرمایه خود را وارد بازاری می کنند که غیرمتمرکز است و قطعیت ندارد و ممکن است با هر اخبار فاندامنتالی نوسانات آن افزایش یا کاهش یابد و بازار برخلاف انتظار آنها شروع به حرکت کند.

در بازارهای مالی هیچ چیزی به عنوان صددرصد وجود ندارد و تفاوتی ندارد شما جزو معامله گران مبتدی یا حرفه ای باشید زیرا معامله گران حرفه ای نیز نمی توانند بازار را صددرصد پیش بینی کنند و آنها نیز براساس حدس و گمان بازار را پیش بینی خواهند کرد.

درست است که روش های بسیار زیادی برای پیش بینی بازار وجود دارد که ممکن است معامله گران در استفاده از این روش ها نیز بسیار حرفه ای باشند اما آنها نیز همیشه  بازگشت روند در نمودارهای قیمتی برخلاف انتظار خود را احتمال می دهند و به دنبال روشی هستند که از سرمایه خود در برابر اتفاقات غیر قابل پیش بینی محافظت کنند.

روش های بسیار زیادی وجود دارد که معامله گران می توانند با استفاده از آنها ریسک را در معاملات خود کاهش دهند آنها می توانند با تحلیل صحیح بازار با اطمینان بیشتری وارد بازار شوند و ریسک معاملات را کاهش دهند یا می توانند از مدیریت سرمایه در معاملات خود استفاده کنند تا از سرمایه خود محافظت کنند.

یکی از روش های کاهش ریسک در معاملات استفاده از هجینگ در فارکس است.این روش می تواند برای معامله گران بسیار کمک دهنده باشد اما متاسفانه تعداد افرادی که در بازارهای مالی از این روش اطلاع دارند بسیار کم است.

هجینگ در فارکس یک استراتژی بسیار کاربردی است که در ابتدا توسط صندوق های سرمایه گذاری مورداستفاده قرار می گرفت اما با گذشت زمان این روش وارد بازارهای مالی مختلف شد و توسط معامله گران حرفه ای مورد استفاده قرار گرفت. هجینگ در فارکس یک استراتژی است که به معامله گران کمک می کند تا از سرمایه خود در برابر هر خطری که ممکن است آنها را تهدید کند محافظت کنند و به نوعی به بیمه شباهت دارد.زمانی که شما خانه یا ماشین خود را بیمه می کنید از مال خود در برابر اتفاقات احتمالی محافظت خواهید کرد.هجینگ نیز سرمایه شما را در بازارهای مالی بیمه خواهد کرد.

همانطور که می دانید بیمه به معنای این نیست که ما از اتفاقات احتمالی جلوگیری کنیم زیرا این اتفاقات غیرقابل پیش بینی هستند بلکه بدان معناست که زیان خود را در این اتفاقات کاهش دهیم.هجینگ در فارکس نوعی بیمه است که از حرکات غیرقابل پیش بینی بازارهای مالی جلوگیری نمی کند بلکه زیان خود در پی آنها را کاهش می دهد.

ّبروکر فارکس ifc markets
ّبروکر فارکس ifc markets

مفهوم هدجینگ در فارکس چیست؟

عوامل بسیار زیادی بر روی بازار فارکس تاثیر می گذارد و نوسانات در این بازار را به حرکت در می آورد که این نوسانات در بازار فارکس نیز بر روی معاملات معامله گران تاثیر می گذارد. هدجینگ در فارکس روشی است که از معاملات معامله گران در برابر نوسانات و اتفاقاتی که می تواند بر روی معاملات تاثیر بگذارد محافظت خواهد کرد و با این کار باعث می شود که ریسک در معاملات معامله گران کاهش یابد.

همانطور که قبلا به شما آموزش دادیم برخی دارایی ها در بازار فارکس با یکدیگر همبستگی مثبت یا منفی دارند که در همبستگی مثبت دارایی های در یک جهت و در همبتسگی منفی دارایی های برخلاف جهت یکدیگر حرکت می کنند.

از آنجا که مفهوم هجینگ به معنای معامله در دو جهت برخلاف یکدیگر است. بنابراین برای اینکه از هجینگ در فارکس استفاده کنیم باید دو دارایی که با یکدیگر دارای همبستگی منفی هستند را انتخاب کنیم و وارد معامله شویم.

اگر همبستگی جفت ارزها را به یاد نمی آورید بهتر است دوباره آموزش آن را مطالعه کنید زیرا همبستگی در هدجینگ بسیار کاربردی است.

برخی از کارگزاری به معامله گران اجازه خواهند داد که که یک جفت ارز را به طور همزمان خریداری کرده و بفروشند یا به عبارتی وارد معامله خرید و فروش در یک جفت ارز شوند که این کار به آنها کمک خواهد کرد که در صورت زیان در معامله اول خود در معامله دوم آن را جبران کنند.همچنین آنها می توانند از استراتژی هجینگ در این نوع معامله استفاده کنند.

زمانی که شما دو جفت ارز را در بازار فارکس که دارای همبستگی مثبت هستند معامله می کنید آنها به دلیل همبستگی که میان آنها وجود دارد رفتار قیمتی مشابهی را از خود نشان خواهند داد.بنابراین شما می توانید آنها را با یکدیگر با روش هجینگ در فارکس هدج کنید.

در این صورت شما با یکی از جفت ارزها وارد معامله خرید می شوید و با جفت ارز دیگر وارد معامله فروش خواهید شد.در این صورت اگر در یکی از آنها ضرر کنید با سود پوزیشن دیگر خود ضرر را جبران خواهید کرد و صبر می کنید تا زمانی که هر دو جفت ارز وارد مرحله سود شوند و سپس معامله را می بندید و در نتیجه سود می کنید.

بنابراین هجینگ در فارکس در معاملات شما از سرمایه شما به این صورت محافظت خواهد کرد و شما می توانید همزمان دو معامله را باز نگه دارید و زمانی که در یکی از آنها دچار ضرر می شوید در معامله دیگر خود سود کنید و ضرر و زیان خود را پوشش دهید.

هجینگ در فارکس

3
بروکر کپیتال اکستند

استراتژی هجینگ در فارکس چیست؟

استراتژی هجینگ در بازارهای مالی مانند بازار فارکس بسیار متداول است و عمدتا براساس دارایی های برخلاف جهت یکدیگر معامله می شود اما روش های این استراتژی بسیار متنوع می باشد و شما می توانید از آن به روش های مختلف استفاده کنید.

یکی از روش های استراتژی هجینگ در فارکس این است که شما تعداد معاملات خود را کاهش دهید و معاملات سودآور انجام دهید.این کار بدین صورت انجام می شود که شما پیش از ورود به معاملات خود حدسود را برای خود تعیین کنید و زمانی که به حدسود رسیدید از معامله خارج شوید.

یکی از کارهای دیگری که می توانید در این راستا انجام دهید این است که معاملات خود را به روش اسکالپینگ انجام دهید.اسکالپینگ یکی از سبک های معاملاتی کوتاه مدت است که شما در تایم فریم های کوتاه معاملات معتددی را انجام می دهید و می توانید سودهای ناچیزی را به دست آورید اما زمانی که سود کل معاملات خود را جمع کنید در مجموع به سود قابل توجه ای خواهید رسید.

در استراتژی هجینگ در فارکس شما می توانید دارایی هایی را معامله کنید که بیشتر مورداستفاده قرار می گیرند.به عبارتی اگر شما دارایی هایی را معامله کنید و میزان عرضه و تقاضا بالایی دارند نوسانات کمتری را مشاهده خواهید کرد و به این روش می توانید ریسک معاملات خود را کاهش دهید.

به عنوان مثال جفت ارزهای اصلی که شامل دلار آمریکا هستند میزان عرضه و تقاضا آنها زیاد است و بسیاری از معامله گران از آنها استفاده می کنند بنابراین با انتخاب آنها می توانید نوسانات کمتری را تجربه کنید و معامله خود را با اطمینان بیشتری انجام دهید.

شما می توانید برای استفاده از استراتژی هجینگ در فارکس هر کدام از این روش ها را می خواهید انتخاب کنید و این کاملا بستگی به نوع معامله گری شما دارد.به عنوان مثال معاملات اسکالپ به معامله گران مبتدی پیشنهاد نمی شود زیرا در مدت زمان کمی انجام می شود و نیاز به دقت و سرعت عمل بالایی دارد که بیشتر توسط معامله گران حرفه انجام می شود.

اما به معامله گران مبتدی استفاده از جفت ارزهای اصلی که میزان تقاضا و عرضه آنها زیاد است پیشنهاد می شود زیرا آنها می توانند در هر زمانی که می خواهند وارد معامله خرید یا فروش شوند.انجام معاملات کم اما سودآور نیز به همه معامله گران چه مبتدی و چه حرفه ای پیشنهاد می شود.

بنابراین شما باید سبک معاملاتی خود را در نظر بگیرید و هدف خود را از ورود به بازارهای مالی تعیین کنید سپس با استفاده از روش های هجینگ در فارکس تصمیم بگیرید که می خواهید از کدام روش این استراتژی استفاده کنید.

چه افرادی از هجینگ در فارکس استفاده می کنند؟

همانطور که دانستید افرادی که در بازارهای مالی مشغول به فعالیت هستند به دلیل اینکه دغدغه محافظت از سرمایه خود را دارند از استراتژی هجینگ در فارکس استفاده می کنند اما این استراتژی فقط توسط معامله گران مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه شرکت های بزرگ نیز می توانند از این روش در کار خود استفاده کنند.

شرکت های بزرگ که در زمینه بازارهای مالی مشغول به فعالیت هستند مانند معامله گران در معرض اتفاقات غیرقابل پیش بینی قرار دارند و آنها نیز دغدغه ریسک را در کار خود دارند و تمایل دارند که این ریسک و خطرات احتمالی را کاهش دهند. ریسک در شرکت های بزرگ با ریسک بازارهای مالی که معامله گران متحمل می شوند متفاوت است اما مفهوم هجینگ در کار هر دو آنها یکسان است و شرکت های بزرگی که از این استراتژی استفاده می کنند از مزایای آن بهره مند می شوند.

این شرکت ها ممکن است با نوسانات مختلف در ارتباط باشند که می توان به نوسانات نرخ ارز داخلی یا نوسانات موارد خام اشاره کرد به عنوان مثال آنها با نوسانات نفت خام در ارتباط هستند و می توانند در خرید و فروش آن از استراتژی هجینگ استفاده کنند. درکل این شرکت ها می توانند با استفاده از استراتژی هجینگ از سرمایه خود و افرادی که در این شرکت ها فعالیت می کنند محافظت کنند و استفاده از روش کاربردی به شرکت های بزرگ پیشنهاد می شود.

سخن پایانی

در این مقاله از آموزش فارکس با مفهوم هجینگ در فارکس آشنا شدید همانطور که دانستید این استراتژی بسیار کاربردی است و توسط شرکت های بزرگ و تریدرها استفاده می شود و می تواند به آنها در کاهش ریسک معاملاتشان کمک کند.

استراتژی هجینگ در بازارهای مالی بسیار رایج است و روش های متنوع دارد و معامله گران موفق از این استراتژی در معاملات موفقیت آمیز خود استفاده خواهند کرد.

اگر شما جزو معامله گران تازه کاری هستید که به تازگی وارد بازارهای شده اید به شما پیشنهاد می کنیم از این روش در حساب های آزمایشی دمو استفاده کنید تا کار با آن را یاد بگیرید و سپس از آن در معاملات واقعی خود استفاده کنید تا کاهش ریسک را در معاملات خود مشاهده کنید.

اگر در بازار فارکس فعال هستید.
حتما در وی شارژ یک حساب داشته باشید.

شارژ 4
وی شارژ صرافی 5 ستاره فارکس
5/5
5/5 - (1 امتیاز)
تیتر مباحث
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ❤️ بخشهای محبوب ❤️

  آموزش فارکس
  آموزش فارکس
  بروکر فارکس
  بروکر فارکس

  بروکرهای فارکس محبوب در ایران

  amarkets broker
  amarkets broker

  بروکر محبوب از نظر ارائه خدمات

  ✔️ محبوبیت روز افزون و خدمات نوین

  capitalxtend broker
  capitalxtend broker

  بروکر محبوب از نظر پشتیبانی

  ✔️ محبوبیت بدلیل پشتیبانی فعال

  alpari broker
  alpari broker

  بروکر محبوب از نظر سابقه

  ✔️ محبوبیت چند دهه میان ایرانیان

  errante broker

  بروکر محبوب از نظر اسپرد و کارمزد

  ✔️ محبوبیت بخاطر اسپرد و کارمزد اندک

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها