تجارت فارکس

خانه | آموزش حرفه ای استراتژی های فارکس | آموزش استراتژی الگوی پترن 123

آموزش استراتژی الگوی پترن 123

پترن 123

کانال تلگرام ما

الگوی پترن 123 یکی از الگوهای ساده است که با معامله گران می توانند با استفاده از آن یک استراتژی معاملاتی قوی ایجاد کنند و از آن در معاملات در جهت یا برخلاف جهت استفاده کنند.

با اینکه استراتژی معاملاتی الگوی پترن 123 یکی از قوی ترین الگوهای بازارهای مالی است که معامله گران می توانند از آن استفاده کنند اما این استراتژی معاملاتی به طور کامل در اینترنت توضیح داده نشده است و آموزش کامل برای آن وجود ندارد.

در این درس از آموزش فارکس به شما استراتژی معاملاتی الگوی پترن 123 را به شما آموزش می دهیم اگر می خواهید با این استراتژی معاملاتی آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.الگوی پترن 123 یکی از الگوهای قوی در بازار فارکس است که می توان با استفده از آن نقاط ورود به معامله و خروج از ان را پیدا کرد و معاملات بازگشتی را انجام داد.

سرفصل های آموزشی استراتژی پترن 123

استراتژی پترن 123

 

4.5/5 – (6 امتیاز)

الگوی پترن 123 چیست؟

الگوی پترن 123 یکی از الگوهای قوی در بازارهای مالی است که به آن الگوی سقف و کف نیز گفته می شود.معامله گران با استفاده از الگوی پترن 123 می توانند یک استراتژی معاملاتی ایجاد کنند که با استفاده از آن معاملات در جهت روند یا بازگشتی انجام دهند.  الگوی پترن 123 یکی از الگوهای قدرتمند هارمونیک به شمار می رود و زمانی که الگوی پترن 123 به وجود می آید سایر الگوهای هارمونیک نیز تشکیل می شوند.به عبارتی الگوی پترن 123 اساس تمام الگوهای هارمونیک به شمار می رود.

معامله گران می توانند الگوی پترن 123 را در میانه یک روند و در پایان یک روند شناسایی کنند و از آن استفاده کنند. الگوی پترن 123 از سه نقطه تشکیل شده است.هنگامی که یک موج در الگوی پترن 123 شروع می شود به آن محل شروع موج در الگوی پترن 123 نقطه شماره 1 گفته می شود. زمانی که این موج در الگوی پترن 123 به پایان برسد به محل پایان موج در این الگو نقطه شماره 2 گفته می شود.

زمانی که موج 1 و 2 در الگوی پترن 123 به وجود می آید پس از آن قیمت در این الگو شروع به اصلاح خواهد کردکه این اصلاح در موج قبلی رخ می دهد.اما اگر اصلاح قیمت نتواند از موج شماره 1 رد شود و قیمت شروع به بازگشت کند موج شماره 3 به وجود خواهد آمد. این سه نقطه تشکیل شده در الگوی پترن 123 که موج نامیده می شوند هر یک از موج های کوچکتری تشکیل شده اند که به این موج های کوچکتر ایمپالس و کارکشن گفته می شود.

در الگوی پترن 123 موج های شماره 1،3،5 موج های ایمپالس و به موج های 2،4 موج های کارکشن گفته می شود که هر دونوع این امواج را می توانیم در الگوی پترن 123 پیدا کنیم. زمانی که نقطه 1،2،3 تشکیل می شود الگوی پترن 123 به وجود می آید.

این مقاله برای شما مفید است:   استراتژی کانال قیمت

استراتژی پترن 123 چیست؟

زمانی که در الگوی پترن 123 پنج موج به پایان می رسد به معنای این است که قیمت بازگشت خواهد داشت که در نهایت روند تغییر می کند و در این زمان موج شماره 1 تشکیل می شود.موج شماره 1 در الگوی پترن 123 بین 23%  تا 38% موج قبل از خود را اصلاح خواهد کرد.نقطه شروع را 1 و پایان آن را نقطه شماره 2  می نامیم.

نقطه شماره 1 و نقطه شماره 2 در امواج الیوت الگوی پترن 123 یک موج را تشکیل می دهند.زمانی که یک موج تشکیل می شود مقداری از آن اصلاح خواهد شد که این اصلاح قیمت از موج به میزان 38% الی 88% موج قبل خواهد بود.زمانی که این موج اصلاح شده به پایان می رسد موج شماره 3 تشکیل خواهد شد. به فاصله ای که میان امواج 2 و 3  به وجود می آید در امواج الیوت موج شماره 2 گفته می شود.زمانی که موج شماره 2 به پایان می رسد و موج شماره 3 شروع می شود الگوی پترن 123 تشکیل می شود.

زمانی که الگوی پترن 123 تشکیل شود می توان استراتژی آن را ایجاد که معامله گران با استفاده از این استراتژی می توانند معاملات در جهت روند و روند بازگشتی را معامله کنند. این استراتژی نیاز به ابزار معاملاتی خاصی ندارد و همه می توانند از این استراتژی فقط با مشاهده نمودارهای قیمتی استفاده کنند.البته معامله گران می توانند از اندیکاتورها در کنار این استراتژی استفاده کنند تا نتیجه بهتری را در آینده مشاهده کنند.

بهترین زمانی که معامله گران می توانند از استراتژی استفاده کنند در تایم فریم های کوتاه مدت می باشد.زیرا در تایم فریم های کوتاه مدت احتمال رخ دادن استاپ لاس ها کاهش می یابد و معامله گران نتیجه آن را زودتر مشاهده خواهند کرد. استراتژی الگوی ترن 123 جزو استراتژی های کاربردی به شمار می رود زیرا افراد زیادی از این استراتژی در بلندمدت استفاده کرده اند و نتایج خوبی را نشان داده است بنابراین اگر شما از استراتژی پترن 123 استفاده کنید می توانید معاملات سودآوری انجام دهید.

استراتژی الگوی پترن 123

چگونه الگوی پترن 123 را تشخیص دهیم؟

در امواج الیوت الگو دقت کنید زمانی که ریز موج های ایمپالس در الگو پایان یابند امواج کارکشن یا اصلاحی آغاز خواهند شد.موج های اصلاحی به شکل A B C که از سه موج در موج شماره 2 تشکیل شده است یا به شکل A B C D E که 5 موج در موج شماره 4تشکیل شده است به وجود می آید.

زمانی که موج اصلاحی شروع می شود آغاز موج را شمار 1 و پایان موج را شماره 2 می نامیم.این موج به طور کلی موج A نامیده می شود که بین 100% الی 161% موج قبلی خود حرکت خواهد کرد.سپس این موج(موجA) در 38% الی 88% پایان خواهد یافت و موج B آغاز می شود.

این مقاله برای شما مفید است:   استراتژی هانتر در فارکس

زمانی که موج B به پایان برسد موج C آغاز خواهد شد و زمانی که موج C به پایان برسد الگوی پترن 123 تکمیل می شود و ما می توانیم این الگو را شناسایی کنیم. همچنین حتما ضروری نیست که ما این الگو را در ابتدا یا انتهای آن شناسایی کنیم بلکه می توانیم آن را در میانه نیز شناسایی کرد که این روش بیشتر مناسب آن دسته از معامله گران است که از سبک های معاملاتی کوتاه مدت پیروی می کنند.

چگونه با استفاده از الگوی پترن 123 معامله کنیم؟

هنگامی که مشاهده کردید موج اصلاحی شروع شده است بدان معناست که الگوی پترن 123 آغاز شده است.در این زمان شما باید نسبت های فیبوناچی 61% الی 78% را تنظیم کنید و به عنوان ناحیه پایانی روند اصلاحی در نظر بگیرید.زمانی که قیمت وارد این ناحیه شد می توانید وارد یک موقعیت معاملاتی شوید.

البته باید به این نکته دقت داشته باشید که این روش معامله از ریسک بالای برخودار است و ممکن است در نهایت معاملات شما با استاپ روبرو شود بنابراین باید به نقطه ورود خود دقت داشته باشید و بتوانید موج های الگوی پترن را به طور صحیح شناسایی کنید. روش دوم که شما می توانید با استفاده از لگوی پترن 123 وارد معامله شوید این است که منتظر بمانید یک موج اصلاخی در این الگو به پایان برسد و زمانی که الگوهای بازگشتی در این الگو تشکیل شدند که می تواند الگوی ستاره صبحگاهی،ستاره شبانگاهی،الگوی دوجی،الگوی اینگالفینگ،الگوی دوجی باشد تشکیل شود و سپس وارد موقعیت معاملاتی شوید.

این روش نسبت به روش اول بهتر است زیرا اگر شما دجار استاپ شوید استاپ کوچک خواهد بود و در نتیجه موقعیت معاملاتی آن را پوشش خواهد داد.بنابراین پیشنها می شود که از این روش استفاده کنید. روش سوم که از روش اول و دوم بهتر است این است که شما سفاراشت خود را در زیر یا روی کندل شماره 2 پس از تشکیل الگوی پترن 123 قرار دهید که در این صورت اگر در سقف یا کف شکستی ایجاد شود موقعیت معاملاتی شما فعال خواهد شد.

چگونه با استفاده از الگوی پترن از معامله خارج شویم؟

برای اینکه با استفاده از الگوی پترن از معامله خارج شوید ابتدا باید از ابزار فیبوناچی استفاده کنید و نقاط تی پی را تعیین کنید که به شرح زیر می باشد. تی پی اول: 100%, تی پی دوم:127% , تی پی سوم:161%,تی پی چهارم:261% که اخرین تراز می باشد.

شما می توانید برای خروج از معامله از این نقاط فیبوناچی استفاده کنید.در این صورت می توانید با رسیدن قیمت به تی پی اول یعنی 100%، 50% درصد معامله خود موقعیت خود را خارج کنید و 50% معامله خود را باقی نگه دارید. زمانی که قیمت به تی پی دوم یعنی 127% رسید می توانید 50% باقی مانده موقعیت خود را نیز خارج کنید.در این صورت شما باید استاپ خود به روی 100 تغییر دهید. زمانی که قیمت به تی پی سوم یعنی 161% رسید دوباره می توانید 50% موقعیت خود را خارح کنید. در این زمان باید استاپ خود را بر روی 127 منتقل کنید.

این مقاله برای شما مفید است:   استراتژی فارکس روزانه 50 پیپ

زمانی که قیمت تی پی آخر یعنی 261% رسید می توانید 50% باقی مانده موقعیت معاملاتی خود را خارج کنید و باقی مانده موقعیت خود را همراه با روند رها کنید تا زمانی که با استاپ اوت روبرو شود. یک روش دیگر نیز وجود دارد که از روش اول آسان تر است به این صورتکه شما می توانید زمانی که قیمت به تی پی اول یعنی 100% رسید موقعیت خود را در حالت ریسک آزاد قرار دهید و زمانی که قیمت به تی پی دوم یعنی 127درصد رسید 50% موقعیت خود را از معامله خارج کنید و باقی مانده موقعیت را بر روی موج شماره 2  و 3 قرار دهید تا با استاپ اوت روبرو شود.

سخن پایانی

در این مقاله از اموزش فارکس با استراتژی الگوی پترن 123 آشنا شدید همانطور که دانتید این استراتژی یکی از اساسی ترین استراتژی های کاربردی به شمار می رود اما متاسفانه کمتر از ارزش آن به این استراتژی پرداخته شده است. این الگو بسیار ساده است و شناسایی آن نیز بسیار راحت است و با تکمیل امواج آن تشخیص داده می شود. معامله گران می توانند از این استراتژی در معاملات بازگشتی و در معاملات در جهت روند استفاده کنند.

این الگو نیاز به ابزار معاملاتی ندارد و معامله گران می توانند تنها با مشاهده چارت خود این الگو را پیدا کنند و با استفاده از استراتژی معاملاتی آن  نقاط ورود به معامله پیدا کنند و وارد معامله شوند.البته معامله گران می توانند از ابزارهای معاملاتی مانند اندیکاتورها استفاده کنند تا در نهایت یک نتیجه ایده آل تر را مشاهده کنند.

بهترین تایم فریمی که معامله گران می توانند از الگوی پترن 123 استفاده کنن تایم فریم کوتاه 10دقیقه،15دقیقه و 30 دقیقه می باشد زیرا می توانند زودتر نتیجه را مشاهده کنند. درکل استراتژی الگوی پترن 123 در طول زمان نتایج خوبی را از خود نشان داده است و توسط معامله گران بلندمدت زیادی مورد استفاده قرار گرفته است که اعتبار این الگو را تائید می کنند.بنابراین پیشنهاد می شود از این استراتژی استفاده کنید.

اگر در بازار فارکس فعال هستید.
حتما در وی شارژ یک حساب داشته باشید.

شارژ 3
وی شارژ صرافی 5 ستاره فارکس
5/5
4.5/5 - (6 امتیاز)
تیتر مباحث
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ❤️ بخشهای محبوب ❤️

  آموزش فارکس
  آموزش فارکس
  بروکر فارکس
  بروکر فارکس

  بروکرهای فارکس محبوب در ایران

  amarkets broker
  amarkets broker

  بروکر محبوب از نظر ارائه خدمات

  ✔️ محبوبیت روز افزون و خدمات نوین

  capitalxtend broker
  capitalxtend broker

  بروکر محبوب از نظر پشتیبانی

  ✔️ محبوبیت بدلیل پشتیبانی فعال

  alpari broker
  alpari broker

  بروکر محبوب از نظر سابقه

  ✔️ محبوبیت چند دهه میان ایرانیان

  errante broker

  بروکر محبوب از نظر اسپرد و کارمزد

  ✔️ محبوبیت بخاطر اسپرد و کارمزد اندک

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها