خانه | آموزش فارکس مباحث تکمیلی | معامله گر سهام کیست؟ چه تفاوتی با بروکر سهام دارد؟

معامله گر سهام کیست؟ چه تفاوتی با بروکر سهام دارد؟

معامله گر سهام کیست؟

معامله گر سهام گاهی اوقات با بروکر سهام، سرمایه گذار سهام،  پوشش دهنده ریسک، آربیتراژگر، سفته باز اشتباه گرفته شود، اما معامله گر سهام عملکردی کاملا متفاوت از بروکر سهام یا بقیه دارد.

معامله ‌گر سهام کسی است که با تحلیل بازار سهام و خرید و فروش به موقع کسب سود می‌کند نه با جذب سرمایه و دلالی سهام. در این مقاله از آموزش فارکس میخواهیم با معامله گر سهام و انواع آن آشنا شویم و تفاوت آن را با بروکر سهام بررسی کنیم.

معامله گر سهام چیست؟

معامله گر سهام شخصی است که سعی می کند از خرید و فروش اوراق بهادار مانند سهام سود ببرد. معامله گر سهام می تواند حرفه ای (حقوقی) باشند مثل کسی که از طرف یک شرکت مالی معامله می کنند یا فرد حقیقی باشند که از طرف خودشان معامله می کنند. معامله گران سهام به طرق مختلف در بازارهای مالی مشارکت می کنند.

معامله گران حقیقی که به آنها معامله گران خرد نیز گفته می شود، اغلب اوراق بهادار را از طریق یک بروکر یا واسطه خرید و فروش می کنند.

معامله گران حقوقی یا نهادی اغلب بوسیله ی شرکت های سرمایه گذاری، مدیران سبد گردانی، صندوق های بازنشستگی یا صندوق های تامینی استخدام می شوند.

در نتیجه، معامله گران حقوقی می توانند تأثیر بیشتری بر بازارها داشته باشند زیرا معاملات آنها بسیار بزرگتر از معامله گران خرد است. تبدیل شدن به یک معامله گر سهام مستلزم گذاشتن سرمایه و زمان و همچنین بررسی و تحلیل و شناخت بازارها است.

معامله گر سهام
معامله گر سهام

سر فصل ها

  • معامله گر سهام می تواند شخص حقیقی باشد که با پول خود معامله می کند یا حرفه ای باشد که از طرف یک شرکت مالی معامله می کند.
  • معامله گران حقیقی از طریق یک بروکر یا واسطه دیگر خرید و فروش می کنند، در حالی که معامله گران حقوقی اغلب توسط شرکت های سرمایه گذاری استخدام می شوند.
  • معامله گران نقدینگی را در اختیار بازارها قرار می دهند و از روش ها و سبک های مختلفی برای تعریف استراتژی های خود استفاده می کنند.
  • انواع مختلف معامله گران سهام شامل معامله گران ساعتی، معامله گران سویینگ، معامله گران اصطلاحا “بخر و نگه دار” و معامله گران مومنتوم می شوند.

انواع معامله گر سهام از نظر استراتژی

معامله گر سهام (یا معامله گران اوراق بهادار) افرادی هستند که اوراق بهادار معامله می کنند. هدف اولیه آنها خرید و فروش سهام شرکت های مختلف و تلاش برای کسب سود کوتاه مدت از نوسانات قیمت سهام برای خود یا مشتریانشان است.

معامله گران نقش مهمی در بازار دارند زیرا نقدینگی مورد نیاز را فراهم می کنند که هم به سرمایه گذاران و هم به سایر معامله گران کمک می کند. نقدینگی به این معناست که حجم معاملات و همچنین خریداران و فروشندگان بقدر کافی در بازار حضور دارند تا بتوان سهام را به راحتی خرید یا فروخت.

عواملی که معامله گران سهام معمولا روی آنها تمرکز می کنند عبارتند از:

  • عرضه و تقاضا: معامله گران با بررسی نحوه حرکت قیمت ها و جریان پول در بازار، معاملات خود را در یک روز مشاهده می کنند.
  • الگوهای قیمت: معامله گران اغلب از تحلیل تکنیکال برای تعیین مسیر تحرک سهام استفاده می کنند. تحلیل تکنیکال از شاخص‌های مختلفی برای تحلیل حرکات و الگوهای قیمتی استفاده می‌کند تا بتواند عملکرد سهام در آینده را پیش بینی کند.
این مقاله برای شما مفید است:   حقوق و دستمزد غیر کشاورزی (NFP) ✔️ هر آنچه باید بدانید

اگرچه سبک های معاملاتی مختلفی وجود دارد، با این حال معامله گران به سه دسته مختلف تقسیم می شوند: معامله گران مطلع، غیر مطلع و شمی.

معامله گران مطلع

معامله گران مطلع را می توان به دو گروه معامله گران بنیادی و تکنیکال دسته بندی کرد که در تلاشند در معاملات خود به کسب سود بالاتر از کلیت بازار دست یابند.

معامله گر سهام بنیادی ممکن است بر درآمد، داده های اقتصادی و نسبت های مالی تمرکز کند. معامله گر بنیادی ممکن است با استفاده از تحلیل بنیادی اقدام به گرفتن پوزیشن هایی کند تا پیش بینی کند که اخبار خوب یا بد چه تاثیری بر سهام و صنایع مختلف خواهند داشت.

از سوی دیگر، معامله گر سهام تکنیکال برای تصمیم گیری های کلیدی به نمودارها، میانگین های متحرک، الگوهای معاملاتی و مومنتوم ها متوسل می شوند.

معامله گران غیرمطلع

معامله گران غیر مطلع رویکرد مخالف معامله گران مطلع را اتخاذ می کنند و به آنها معامله گران نویز نیز می گویند. معامله گران غیرمطلع بر اساس تحلیل فاندامنتال عمل نمی کنند، بلکه بر اساس نویز یا رفتار بازار در آن لحظه عمل می کنند.

پرایس اکشن یا رفتار قیمتی مترادف با نویز است. معامله گران غیرمطلع گاهی بر اساس تلاطم قیمت تصمیم می گیرند و سعی می کنند از آن برای کسب سود استفاده کنند. با این حال، برخی از معامله گران نویز از تحلیل تکنیکال نیز استفاده می کنند.

معامله گران شمی

معامله گران شمی معمولا از غرایز خود برای پیدا کردن فرصت اجرای معامله استفاده می کنند. گرچه آنها ممکن است از ابزارهایی مانند نمودارها و گزارش های سایر تحلیلگران نیز استفاده کنند، اما معمولاً به تجربه خود متکی هستند.

برای مثال، معامله‌گران شمی ممکن است تجربه‌ داشته باشند و ببینند بازارها چگونه تحت تأثیر بازیگران اصلی، رویدادها و.. قرار می‌گیرند که آنها را به درک بازار و احتمالاً معامله کردن بر آن اساس سوق می‌دهد.

معاملات سهام توسط حقیقی ها

افراد حقیقی می توانند بعنوان معامله گر سهام بسیار موفق باشند. استراتژی ها و تکنیک های معاملاتی وجود دارد که برای افراد حقیقی طراحی و ساخته شده اند.

معامله سهام ارزان قیمت (پنی استاک) یکی از استراتژی های بازار است که می تواند برای افراد بسیار سودآور باشد. سهام با قیمت تا 5 دلار را می توان سهام پنی یا ارزان قیمت در نظر گرفت.

معامله گران می توانند مقادیر زیادی از سهام پنی را با قیمت های پایین خریداری کنند و سود قابل توجهی در بازار کسب کنند. سهام پنی معمولاً در پلتفرم های خارج از بورس معامله می شود.

معاملات حقوقی ها

معامله گر سهام حقوقی یا نهادی ممکن است سبد سرمایه گذاری خود را برای سود زدن داشته باشند. این معامله گران معمولاً به دلیل هوش بازاری و توانایی خود در سود بردن از فرصت های آربیتراژ شهره عام و خاص هستند. این نوع معاملات اختصاصی یکی از عوامل و دلایل بحران مالی سال 2008 بود که متعاقباً منجر به تغییر قوانین شد.

معامله گران نهادی، آزادی عمل بسیار کمتری برای معاملات دارند. این معامله گران مسئول معاملات از طرف شرکت های سرمایه گذاری و سایر صندوق های ثبت شده هستند.

این صندوق ها دارای اهداف زیادی هستند: از شاخص سازی بصورت استاندارد گرفته تا استراتژی های خرید یا فروش کوتاه مدتی و حتی مبتنی بر آربیتراژ. این معامله گران در معامله اوراق بهادار موجود در صندوقی که به دنبال انجام معاملات برای آن هستند، تخصص دارند.

این مقاله برای شما مفید است:   معامله عرضه و تقاضا ⚖️درک مفهوم عرضه و تقاضا در معاملات فارکس

بسیاری از معامله گران همچنین برای مدیران سرمایه گذاری کار می کنند. آنها اغلب مسئول بخش قابل توجهی از معاملات آربیتراژ بازار نیز هستند. مدیران سبد گردان می توانند شامل صندوق های تامینی و مدیران سرمایه گذاری های خصوصی باشند.

این شرکت های سرمایه گذاری به طور فعال طیف گسترده ای از اوراق بهادار و ابزارهای مالی را به صورت روزانه معامله می کنند.

نکته: معامله گران سهام جدید باید به تجربه و استراتژی معامله گران موفق نگاه کنند و از اشتباه کردن نترسند.

بیشتر بخوانید: بروکرهای مورد تایید تجارت فارکس

برای عضویت در کانال تلگرام ما روی آیکن تلگرام کلیک کنید

با عضویت در کانال تلگرام ما قادر خواهید بود تا همواره از آخرین بروزرسانی ها و مطالب تجارت فارکس مطلع باشید

انواع معامله گران سهام از نظر سبک معاملاتی

انواع مختلفی از معامله گر سهام از نظر سبک معاملاتی وجود دارد که به طور کلی استراتژی ها و فلسفه های معاملاتی خاص خود را دارند. فهرست زیر از انواع معامله‌گران را نباید یک فهرست جامع دانست، زیرا همانطور که در بالا ذکر شد، معامله‌گران معمولاً هنگام انجام معاملات خود از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند.

معامله گر ساعتی

اصطلاح معامله‌گر ساعتی معمولاً برای توصیف شخصی استفاده می‌شود که در یک روز چندین پوزیشن باز می کند و می بندد. این معامله گران هرگز از یک روز معاملاتی به روز معاملاتی بعدی پوزیشنی را باز نمی گذارند، به همین دلیل است که به آنها معامله گران ساعتی می گویند.آنها معمولا سهام، آپشن ها، ارزها، معاملات آتی و حتی ارزهای دیجیتال معامله می کنند.

معامله گر سویینگ

معامله گر سهام که معامله گر سویینگ باشد زمان بیشتری را برای رصد سهام و ارزیابی فرصت های معاملاتی موجود صرف می کند. معامله گران سوئینگ ممکن است روزهای متمادی پوزیشنی را با هدف بدست آوردن حداکثر سود از حرکت قیمت باز نگه دارند.

معامله‌گران سویینگ ممکن است روزها یا هفته‌ها پیش از انجام معامله، بازار را مطالعه و بررسی کنند. زمانی که روند صعودی وجود دارد، خرید بگیرند و زمانی که انتظار می‌رود بازار به سقف حد خود رسیده باشد، بفروشند.

معامله گران سویینگ مانند بسیاری از معامله گران دیگر از الگوهای نموداری و تحلیل تکنیکال برای پیدا کردن نقاط ورودی و نقاط خروج استفاده می کنند.

معامله گر بخر و نگه دار (بای اند هولد)

معامله گر سهام می‌تواند معامله گر بخر و نگدار باشد، که معامله گر بلندمدتی است. این رویکرد رایج‌ ترین روش معامله گری است. در چنین حالتی معامله‌گر، سهام یک شرکت قوی را خریداری می‌کند و نه سهام یک شرکت محبوب و روند دار بازار را.

سرمایه‌گذار بر روی حرکات کوتاه‌مدت قیمت تمرکز نمی‌کند، زیرا هدف این است که سال‌ها سهام خود را نگه دارد با این باور که قیمت سهام شرکت در طول زمان، با توجه به پس‌زمینه‌های بنیادی و اقتصادی، افزایش می‌یابد.

معامله گران بخر و نگه دار ممکن است در طول دوره رکود بازار نیز همچنان سهام خود را نفروشند و بتوانند به سلامت از طوفان جان سالم بدر برند، با این باور که قیمت سهام پس از دوره رکود اقتصادی افزایش خواهد یافت.

این مقاله برای شما مفید است:   سرور مجازی وی پی اس فارکس چیست ؟

معامله گر مومنتوم

معامله گر مومنتوم با تمرکز بر افزایش قیمت سهام یا درآمد یا سود شرکت، یک پوزیشن خرید یا فروش را در سهام می گیرد. آنها پوزیشن های خود را با این فرض می گیرند که مومنتوم یا روند با قدرت ادامه خواهد داشت.

معاملات مومنتوم عبارتست از سود گرفتن از نوسانات قیمت یا همان تلاطم قیمت. معامله گران مومنتوم با افزایش قیمت و نوسان پوزیشن کوتاه مدتی می گیرند و با برگشت مومنتوم پوزیشن خود را می بندند.

معامله گر مومنتوم دائماً به دنبال موج بعدی بازار است: شبیه موج سواری که تلاش می کند روی موج بعدی که خود را به ساحل می زند سوار شود.

معامله گران سهام در برابر سرمایه گذاران سهام

معامله گر سهام نباید با سرمایه گذار سهام اشتباه گرفته شوند. معامله گران سهام حقوقی از پول شرکت ها استفاده می کنند و معمولاً بر معاملات کوتاه مدت تمرکز می کنند.

سرمایه‌گذاران سهام از پول خود برای خرید اوراق بهادار استفاده می‌کنند و معمولا معامله‌گران کوتاه ‌مدت نیستند. اگرچه، برخی از معامله‌گران خرد نیز معامله‌گران کوتاه‌ مدتی هستند.

بیشتر سرمایه گذاران سهام معمولا یک سهام دارند و به آن می چسبند تا قیمت آن بالا رود یا از طریق سود سهام برای خود درآمد ایجاد کنند. سود سهام پرداخت های نقدی سالانه توسط شرکت هاست که به سهامداران به خاطر خرید سهامشان به عنوان پاداش می دهند.

برخی از سرمایه‌گذاران سهام تا سال‌ها پوزیشن خود را نگه می دارند، به‌ویژه اگر سهام شرکتی که خریده اند قوی و خوش بنیه و خوش سابقه در پرداخت سود سهام باشد.

استراتژی‌های درآمد از طریق سود سهام بین افراد بازنشسته بسیار محبوب است زیرا به ایجاد جریان درآمد برای آنها کمک می کند.

تفاوت بین بروکر بورس و معامله گر سهام چیست؟

معامله گر سهام کسی است که سهام را خرید و فروش می کند، در حالی که بروکر سهام یک واسطه یا نهادی است که به معامله گر کمک می کند بتواند انجام این معاملات را برای خود تسهیل کند.

یک بروکر بورس در ازای دریافت کمیسیون، سفارشات سهام را از طرف مشتریان دریافت و اجرا می کند. بروکرهای بورس یا شرکت های کارگزاری همچنین ممکن است خدمات دیگری نظیر تحقیق و تحلیل سهام، مشاوره بازار، مدیریت سبد گردانی و غیره را نیز به مشتریان خود ارائه دهند.

معامله گر اوراق قرضه چیست؟

معامله گر اوراق قرضه کسی است که در معامله کردن اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه شرکتی یا اوراق خزانه تخصص دارد. برخلاف سهام، اوراق قرضه ممکن است همیشه در بورس معامله نشوند و باید از طریق کارگزاری یا بروکر که خدمات معاملات اوراق قرضه را ارائه می دهد، تهیه شود. اوراق قرضه معمولاً نسبت به سهام دارای تلاطم قیمت کمتری هستند.

معامله گر کالا چیست؟

معامله گر کالا کسی است که در معامله زدن کالاهایی مانند گندم، ذرت، دام، روغن، فلزات گرانبها و غیره تخصص دارد. معامله گران کالا ممکن است کالاهای فیزیکی را در بازار نقدی نیز معامله کنند، اما اغلب در مشتقات کالایی مانند قراردادهای آتی، سلف و قراردادهای آپشن معامله می کنند.

منبع این مقاله: اینوست پدیا

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عناوین مطالب
اسکرول به بالا