اندیکاتور Zig Zag

تاریخ آخرین بروزرسانی: 3 ژوئن 2023
اندیکاتور Zig Zag احتمالاً یکی از ابزارهای بسیار کم ارزش استفاده شده در تحلیل فنی است. بر خلاف سایر اندیکاتورهای معاملاتی، اندیکاتور Zig Zag اغلب در پس زمینه قرار دارد و بیشتر به عنوان یک ابزار ثانویه توسط بسیاری از معامله‌گران استفاده می‌شود. اما روش‌های فوق العاده دیگری برای استفاده از ابزار zig-zag وجود دارد. می‌توان آن را به عنوان یک ابزار برای شناسایی نقاط مهم، کمک به شمارش موج‌های الیوت و پیدا کردن سطوح حمایت و مقاومت استفاده کرد. معامله‌گران می‌توانند با استفاده از سبک معاملاتی خود، تکنیک‌های دیگری را ابداع کنند که بر اساس استراتژی اندیکاتور zigzag باشد.   اندیکاتور zigzag بر روی انواع نمودارها کار می‌کند. به عنوان مثال، وقتی اندیکاتور zigzag را در یک نمودار شمعی یا نمودار میله‌ای استفاده می‌کنید، می‌تواند اوج‌ها و سقوط‌ها را رسم کند. از سوی دیگر، هنگام استفاده از یک نمودار خطی که از قیمت‌های پایانی استفاده می‌کند، اندیکاتور zigzag بر اساس قیمت پایانی رسم می‌شود. در برخی موارد، رفتار اندیکاتور zigzag، به نوع نرم‌افزار نموداری که استفاده می‌شود، بستگی دارد. بیشترین استفاده از اندیکاتور zigzag در پلتفرم معاملاتی MT4 با در نظر گرفتن قیمت‌های بالا و پایین صورت می‌گیرد، به طوری که نوع نمودار مورد استفاده مهم نیست. اندیکاتور zigzag در واقع با توجه به تنظیمات، حرکت قیمت‌ها را فیلتر کرده و روند بازار را رسم می‌کند، در حالی که اصلاحات کوچک قیمت را نادیده می‌گیرد. در تصویر زیر که نمایش دهنده یک اندیکاتور zigzag فارکس است. نام آن از روشی که شاخص خطوط zig zag را همراه با نقاط بالا و پایین بازار قیمت رسم می‌کند، بر می‌آید.  
اندیکاتور zigzag

اندیکاتور zigzag

  اندیکاتور zigzag بسیار چند منظوره است و در این مقاله، شما یاد خواهید گرفت چگونه از اندیکاتور zigzag در معاملات فارکس استفاده کنید. شما یاد خواهید گرفت که چگونه از ابزار  zigzag استفاده کنید و تنظیمات را بهینه کنید. علاوه بر این، ما به بررسی برخی از مثال‌های استفاده از اندیکاتور zigzag در ساخت استراتژی‌های معاملاتی مختلف خواهیم پرداخت.  

اندیکاتور zigzag و تنظیمات آن

اندیکاتور zigzag در مورد تنظیمات بسیار ساده است. فقط سه متغیر وجود دارد که باید استفاده شود یا بهتر است بگوییم سه تنظیم. با وجود فقط سه تنظیم، اندیکاتور zigzag می‌تواند برای متناسب شدن با شرایط بازار مختلف، تغییر کند. شکل 2 پارامترهای اندیکاتور zigzag را نشان می‌دهد. من برای پلتفرم MT4 از این تنظیمات اندیکاتور zigzag استفاده می‌کنم. در نرم‌افزار نموداری که شما استفاده می‌کنید، تنظیمات پیش‌فرض ممکن است متفاوت باشد.
شکل 2 اندیکاتور زیرگزاگ

شکل 2 اندیکاتور زیرگزاگ

  عمق اولین تنظیم در اندیکاتور zigzag است. این حداقل تعداد نوارهایی است که در آن هیچ گونه کمینه یا بیشینه دومی از نوار وجود ندارد. انحراف در تنظیم دوم، تعداد پیپ‌ها یا امتیازهای (بسته به بازار) پس از شکل گیری حداقل یا حداکثر قبلی است. پشتیبانی نیز آخرین تنظیم است و حداقل تعداد نوارهایی را که بین آنها می‌توان بالا و پایین را رسم کرد، نشان می‌دهد. با همگرایی این سه تنظیم، اندیکاتور zigzag می‌تواند رسم شود. فهمیدن چگونگی کار تنظیمات برای اندیکاتور zigzag  مهم است زیرا باعث می‌شود روش رسم مقادیر و شناسایی نقاط بالا و پایین در اندیکاتور zigzag منطبق با شرایط فعلی بازار شود. برای درک اینکه چگونه پارامترهای شاخص کار می‌کنند، به شکل 3 زیر نگاه کنید.  
شکل 3 اندیکاتور زیرگزاگ

شکل 3 اندیکاتور زیرگزاگ

  zigzag بالا بر اساس تنظیمات پیش فرض 12، 5 و 3 رسم شده است. در نقطه 1، بالای اصلی اولیه که شکل گرفته بود را داریم. پس از آن، هفت نوار دیگر یک حداقل جدید شکل گرفت. دلیل اینکه این حداقل شکل گرفته بود، این است که نقطه پایین اصلی در قیمت در سه نوار قبلی بود. در نقطه دوم، پس از شکل گیری حداقل، نوارهای بعدی همچنان به شکل یک حداقل بالاتر ادامه دادند. چهار نوار بعد، در نقطه سوم یک بالای دیگر شکل گرفت. باز هم می‌توانید مشاهده کنید که هم انحراف و هم بالا در نوار پنجم رخ داد (پشتیبانی حداقل 3 بود). حال که مکانیک اندیکاتور zigzag فارکس را می‌فهمیم، توجه خود را به استفاده از آن در معاملات واقعی معطوف می‌کنیم.  

چگونه از اندیکاتور zigzag در فارکس استفاده کنیم؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، اندیکاتور zigzag می‌تواند به چندین روش مورد استفاده قرار بگیرد. می‌تواند به عنوان ابزار تأیید عمل کند و همچنین به تجار Elliot Wave با شمارش موج کمک کند. علاوه بر این، اندیکاتور zigzag می‌تواند در شناسایی الگوهای هارمونیک مخصوصا در فارکس بسیار مفید باشد؛ در واقع، ابزار zig zag یکی از عناصر اساسی شاخص تشخیص الگوی هارمونیک zup است، که یک شاخص شناسایی الگوی هارمونیک بسیار محبوب برای Metatrader است. مهم است که بدانید که اندیکاتور zigzag دوباره رسم می‌شود. بنابراین، اگر یک حداقل جدید یا بالایی در محدوده تعیین شده شکل گرفته باشد، می‌توانید انتظار داشته باشید که اندیکاتور zigzag دوباره رسم شود. برای مشاهده این فرآیند، می‌توانید به سادگی اندیکاتور zigzag را به هر نمودار در زمان واقعی اضافه کنید و مشاهده کنید که چگونه این شاخص دوباره رسم می‌شود. به طور پشتیبانی، اندیکاتور zigzag به نظر ثابت می‌آید، اما در واقع، این یک ابزار پویا و خود تنظیم‌شونده است. بسیاری از معامله گران از استفاده از اندیکاتور repainting خودداری می‌کنند، زیرا فکر می‌کنند که این نوع شاخص قابل اطمینان نیست. اما در واقع، یک اندیکاتور repainting به سادگی برای قیمت‌ها به عنوان یک ابزار پویا تنظیم می‌شود. به طوری که اندیکاتور zigzag در واقع به نوارهای بالا یا پایین تنظیم می‌شود، تا زمانی که یک حداقل جدید یا بالای جدید شکل گیرد. ما می‌دانیم که بر اساس تحلیل فیبوناچی، قیمت به طور معمول 38-50٪ از مرحله قبلی را بازگشت می‌دهد. ترکیب این با سطوح نوسانی که توسط اندیکاتور zigzag نشان داده می‌شود، می‌تواند به منظور فراهم کردن یک سیگنال همپوشانی مؤثر باشد. علاوه بر این، هنگامی که یک خبر منتشر می‌شود، بازار ممکن است به قوی ترین روند خود ادامه دهد و اغلب نشانه های بازگشت کمی دیده می‌شود. در این حالت، می‌توانید از تنظیمات Zig Zag حساس‌تری استفاده کنید تا با شرایط جدید بازار در حال راندمان مناسب همخوانی داشته باشد. فقط کافیست تا کمی تمرین و تجربه داشته باشید تا رفتار اندیکاتور zigzag را در نمودار قیمت خود تشخیص دهید. با این حال، معامله گران نباید از اندیکاتور zigzag به صورت مجزا استفاده کنند. همیشه توصیه می‌شود که از اندیکاتور zigzag در کنار سایر تحلیل‌های فنی استفاده شود تا به تأیید همپوشانی برای سیگنال‌ها برسیم. برای مثال، استفاده از اندیکاتور zigzag با یک میانگین متحرک بلندمدت می‌تواند به عنوان یک استراتژی اندیکاتور zigzag در نظر گرفته شود که در آن، میانگین متحرک بلندمدت می‌تواند تأیید کند که بازار در حال رشد یا افول است. سپس اندیکاتور zigzag می‌تواند برای فراهم کردن سیگنال‌های ورود به جهت روند بلندمدت استفاده شود. بنابراین، در یک روند صعودی که توسط میانگین متحرک بلندمدت تعریف شده است، می‌توانید منتظر شکل گیری یک حداقل zig-zag باشید، منتظر باشید تا قیمت از پایین به بازار بازگردانده شود تا تأیید شود که پایینی شکل گرفته و سپس به بازار وارد شوید. به زودی یک نمونه چنین استراتژی را در یک نمودار بیشتر شرح خواهیم داد.  

تنظیمات و تغییرات اندیکاتور zigzag

یکی از پرسش‌های رایج این است که آیا یک تنظیم بهترین اندیکاتور zigzag است. در حالی که بسیاری از نظریه ها در این زمینه وجود دارد، واقعیت این است که تنظیمات مناسب اندیکاتور zigzag می‌تواند در بازار به بازار متفاوت باشد. برای مثال، تنظیمات مشابهی که در بازار ارز مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممکن است برای سهام کاربردی نباشد. علاوه بر این، عامل نوسانات نیز وجود دارد. بعضی اوقات، نوسانات می‌تواند نقش مهمی را بازی کند و حتی می‌تواند تنظیمات فعلی را غیرقابل استفاده کند. بنابراین، برای یک شاخص مانند zigzag (و در اکثر موارد با شاخص‌های دوباره رسم)، اولویت دارد که معامله گران تنظیمات را به صورت مداوم نظارت کرده و آن‌ها را براساس شرایط بازار تنظیم کنند. ممکن است با تنظیمات مختلفی برای یک دارایی یا ابزار در مقابل دیگری پایان یابید، یا همچنین ممکن است با تغییر تنظیمات برای همان بازار یا شاخص در صورت تغییر شرایط بازار یا نوسانات پایان یابید. علاوه بر اندیکاتور zigzag استاندارد که به طور عمومی در دسترس است، می‌توانید نسخه‌ای از این ابزار را پیدا کنید. در این حالت، اندیکاتور zigzag بالا و پایین را هنگامی که قیمت با یک درصد تغییر می‌کند رسم می‌کند. با این حال، تفاوت اصلی آن در این است که حداقل‌ها و بیشینه‌های کامل ثبت نمی‌شوند بلکه فقط تغییرات درصدی را نشان می‌دهد. این شاخص Zig Zag مبتنی بر درصد در بیشتر پلتفرم‌های چارتینگ forex مانند mt4 در دسترس نیست زیرا این رویکرد در بازار سهام بیشتر استفاده می‌شود. تغییرات درصدی در بازار سهام بسیار رایج هستند و می‌توان به منظور ایجاد استراتژی‌های معاملاتی سفارشی از آن استفاده کرد. تنظیمات 10٪ به عنوان نمونه، مطمئناً می‌کند که اندیکاتور zig zag منتظر تغییر حداقل 10٪ در بازار (به سمت بالا یا پایین) برای رسم بیشینه و کمینه اصلی می‌شود. همانند اندیکاتور zig zag معمولی، این اندیکاتور zig zag سفارشی نیز بالا و پایین را رسم می‌کند و به همین دلیل قادر است با تصویر نمایش دادن بازگشت قیمت در بازار، قابل استفاده باشد. یک ویژگی منحصر به فرد این اندیکاتور zig zag سفارشی این است که می‌تواند از بالا و پایین قیمت (هنگام استفاده از نمودار موشکی یا چارت نوار) استفاده کند یا می‌تواند از نمودار خطی استفاده کند که تنها قیمت‌های پایانی استفاده می‌شود.  

چه استراتژی‌های معاملاتی می‌توانید با اندیکاتور zig zag استفاده کنید؟

روش‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان از اندیکاتور zig zag استفاده کرد. به عنوان شروع، یک روش محبوب برای استفاده از اندیکاتور زیگزاگ در شناسایی الگوهای نمودار است. الگوهای کلاسیکی نموداری مانند الگوی سر و شانه، مثلث‌ها، کندها و خم شده‌های صعودی و نزولی با استفاده از ابزار Zig Zag به راحتی قابل شناسایی هستند. چنین رویکردی برای استفاده در استراتژی‌های معاملات مبتنی بر عملکرد قیمت مناسب است. در شکل 4، مثالی از الگوی سر و شانه با استفاده از اندیکاتور زیگزاگ آورده شده است.  
شکل 4 اندیکاتور زیرگزاگ

شکل 4 اندیکاتور زیرگزاگ

  در مثال فوق، الگوی واضحی از سر و شانه‌های قیمت در نمودار قیمت دیده می‌شود. به طور معمول، معامله کردن با چنین الگوهایی می‌تواند بسیار نسبی باشد. اما با کمک اندیکاتور zigzag، روشن است که چگونه الگوی H&S شکل گرفته است. همچنین، شکست خط گردنی پشتیبان سر و شانه با شمع قوی نزولی قابل مشاهده است. یکی دیگر از روش‌های استفاده از اندیکاتور زیگزاگ، ترکیب آن با سایر شاخص‌های فنی است. در شکل 5، از یک تلاقی میانگین متحرک 20 و 50 با zigzag استفاده می‌شود.  
شکل 5 اندیکاتور زیرگزاگ

شکل 5 اندیکاتور زیرگزاگ

  در مثال فوق، می‌توانیم  اندیکاتور زیگزاگ را در حال کار ببینیم. میانگین های متحرک با هم تطابق داشته و نشان می‌دهند که در بازار روند صعودی وجود دارد. سؤال اینجاست: "کجا می‌توانیم زمان‌های مناسبی برای خرید در پایین‌های بازگشت به این روند صعودی پیدا کنیم؟" می‌توانیم با استفاده از شاخص zig zag وضوح را بدست آوریم. پرچم قرمز اول نشان دهنده بالاترین نقطه قیمتی در نزدیکی منطقه مقاومتی اخیر است، که توسط پایینی که توسط پرچم سیاه نشان داده شده است، دنبال می‌شود. پس از این حرکت قیمتی، شکست قیمت از مقاومت افقی و پس از آن شروع به بازگشت کرد. می‌توانید ببینید که کمینه بعدی Zig Zag تقریباً یا نزدیک به بالاترین قبلی (جایی که مقاومت اولیه به عنوان پشتیبان آزمایش شده است) همزمان با آن است. در مثال فوق، پس از رسم کمینه جدید، می‌توان به یک موقعیت خرید طولی اقدام کرد. همچنین می‌توان با دیدن الگوهای شمع و عملکرد قیمت به عنوان تأیید اضافی برای گرفتن یک موقعیت خرید طولی به دنبال آن بود. پس از پرچم سیاه دوم (جایی که یک کمینه بالاتر شکل گرفته است)، می‌توانیم ببینیم که قیمت در نتیجه از سطح پشتیبانی به شدت بالا حرکت کرده است. گرفتن یک موقعیت خرید طولی در بازار با قرار دادن توقف در کمینه قبلی بازویی است که با تعیین هدف اول به بالاترین قبلی که شکل گرفته بود تنظیم می‌شود. این سیستم معاملاتی zigzag بسیار ساده است و با آزمایش‌های بیشتر قابل بهبود است. اما نکته این است که ترکیب آن با دیگر رویکردهای مبتنی بر فنی، می‌تواند به شما کمک کند تا وضوح بیشتری در تجزیه و تحلیل خود داشته باشید و احتمال موفقیت معامله را افزایش دهید. تجزیه و تحلیل بازار با استفاده از اندیکاتور zig zag می‌تواند به چندین روش انجام شود. همانطور که قبلاً بیان شده است، اندیکاتور Zig Zag برای شناسایی بالاترین و پایین‌ترین نقاط در بازار مفید است. با استفاده از این ابزار، معامله‌گران متوجه خواهند شد که پس از شکل گیری یک کمینه یا بیشینه و شکل گیری کمینه‌ها و بیشینه‌های بعدی، سطوح قبلی قیمت دوباره نمی‌شوند. بنابراین، معامله‌گران می‌توانند از این اطلاعات استفاده کرده و به بالاترین و پایین‌ترین نقاط اخیر نگاه کرده و سطوح پشتیبانی و مقاومت مختلف را رسم کنند. گاهی اوقات هم می‌توانید تجمعاتی از کمینه‌ها و بیشینه‌ها پیدا کنید که بیشتر به عنوان سطوح مهم در بازارهای مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند.  
شکل 6 اندیکاتور زیرگزاگ

شکل 6 اندیکاتور زیرگزاگ

  در نمودار فوق، تجزیه و تحلیل بازار با رسم سطوح بالاترین و پایین‌ترین قبلی انجام شده است. اگر به دوره‌ای که با پرچم قرمز مشخص شده است، توجه کنید، می‌توانید یک تلاقی از پشتیبانی قبلی (خط سیاه) و سطح مقاومت (خط قرمز) را مشاهده کنید. این رفتار عملکرد قیمت نشان می‌دهد که یک بالاترین و پایین‌ترین شکل گرفته است و سطح مقاومت قوی را نشان می‌دهد. قیمت در نهایت به پایین‌ترین مرحله می‌روید و از کمینه قبلی عبور می‌کند.   نتیجه‌گیری چگونه معامله‌گر می‌تواند از اندیکاتور zigzag بهره ببرد؟ پاسخ ساده این است که حداقل باید از اندیکاتور zigzag برای رسم سطوح پشتیبانی و مقاومت در نمودار قیمت خود استفاده کنید. همانطور که نشان داده شده است، اندیکاتور زیگزاگ می‌تواند برای شناسایی الگوهای نمودار کلاسیک و با یک روش مبتنی بر متوسط متحرک برای معاملات استفاده شود. علاوه بر این، اندیکاتور zig zag معمولاً با معاملات هارمونیک استفاده می‌شود. به دلیل آنکه معاملات هارمونیک پسوندهای قیمت و بازگشت را اندازه گیری می‌کند، اندیکاتور zigzag به شناسایی این سطوح قیمتی کمک می‌کند. همچنین، اندیکاتور zigzag می‌تواند برای شمارش موج‌های الیوت استفاده شود. با این حال، در بیشتر موارد، باید تنظیماتی برای پارامترهای شاخص اعمال شود، زیرا شمارش موج الیوت در برخی موارد ممکن است نسبی باشد. در نتیجه، معامله‌گران باید اندیکاتور zig zag را با رویکرد تحلیل فنی خود آزمایش کنند. معامله‌گران مختلف سبک‌های مختلف معاملاتی دارند، بنابراین در حالی که برخی از آن‌ها ممکن است اندیکاتور zig-zag را به عنوان یک ابزار معاملاتی پشتیبانی بسیار خوب بدانند، دیگران ممکن است آن را به عنوان یک ابزار مفید در نظر نگیرند. با صرف کردن کمی زمان برای آزمایش این ابزار، شما بهتر خواهید دانست که چگونه در برنامه معاملاتی خود می‌توانید از آن استفاده کنید.   منبع: فارکس ترینینگ گروپ
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها