خانه | آموزش فارکس تحلیل چارت | نمودار خطی: تعریف، انواع، کاربردها، مثال‌ها

نمودار خطی: تعریف، انواع، کاربردها، مثال‌ها

نمودار خطی چیست؟

نمودار خطی یکی از انواع نمودار فارکس است که در تحلیل تکنیکال و فاندامنتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکثر معامله‌گران فارکس از نمودار کندل استیک استفاده می‌کنند بخاطر اطلاعات و الگوهایی که در کندل‌ها نهفته است، اما از کاربرد دیگر نمودارها همچون نمودار خطی غافل می‌مانند.

نمودار خطی چیست؟

نمودار خطی یا گراف خطی نموداری است که از خطوط برای اتصال نقاط داده جداگانه استفاده می‌کند. یک نمودار خطی مقادیر کمی را در یک بازه زمانی مشخص نمایش می‌دهد.

در امور مالی، نمودارهای خطی معمولاً برای نشان دادن عملکرد تاریخچه قیمت یک دارایی یا اوراق بهادار استفاده می‌شوند. نمودارهای خطی را می‌توان با تجسم‌های دیگر داده ها از جمله نمودار میله ای، نمودار دایره ای، و نمودارهای کندل استیک (در معاملات) مقایسه کرد.

نکات کلیدی

  • یک نمودار خطی نقاط داده‌ای را به هم متصل می‌کند که معمولاً مقادیر قیمتی کمتر را در یک بازه زمانی مشخص نشان می‌دهند.
  • نمودار خطی از دو محور تشکیل شده‌اند: محور x (افقی) و محور y (عمودی) که از نظر گرافیکی با (x,y) مشخص می‌شوند.
  • در سرمایه گذاری، در زمینه تحلیل تکنیکال، نمودارهای خطی کاملاً آموزنده هستند و به کاربر اجازه می دهند روندها را تجسم کند.
  • در حالی که نمودارهای خطی در بسیاری از زمینه های مختلف برای اهداف مختلف استفاده می‌شوند، رایج ترین عملکرد آنها ایجاد یک تصویر گرافیکی از تغییرات مقادیر در طول زمان است.
  • در امور مالی، نمودارهای خطی برای ایجاد نمایش های بصری ارزش‌ها در طول زمان، از جمله تغییرات در قیمت اوراق بهادار استفاده می‌شود.
نمودار خطی
نمودار خطی

نمودارهای خطی چه می‌گویند؟

نمودارهای خطی از نشانگرهای نقطه داده استفاده می‌کنند که با خطوط مستقیم به هم متصل می شوند. این نقاط داده که توسط خطوط مستقیم به هم متصل شده اند، به تجسم روند قیمت کمک می‌کنند.

در حالی که نمودارهای خطی در بسیاری از زمینه‌های مختلف برای اهداف مختلف استفاده می‌شوند، به ویژه هنگامی که لازم است یک تصویر گرافیکی از تغییرات مقادیر در طول زمان ایجاد شود، مفید هستند.

نمودارهای خطی اغلب در امور مالی برای ایجاد نمایش های بصری ارزش ها در طول زمان، از جمله تغییرات در قیمت اوراق بهادار، برگه های درآمد شرکت و تاریخچه شاخص های اصلی سهام استفاده می شود.

آنها همچنین برای مقایسه اوراق بهادار مختلف مفید هستند. در سرمایه گذاری، به ویژه با توجه به حوزه تحلیل تکنیکال، از نمودارهای خطی توسط سرمایه گذاران برای تجسم روندها استفاده می شود که می‌تواند به آنها در تجزیه و تحلیل آنها کمک زیادی کند.

برای نمودارهای خطی محدودیت هایی وجود دارد. به عنوان مثال، نمودارهای خطی اغلب هنگامی که نقاط داده بیش از حد وجود دارد وضوح خود را از دست می دهند.

همچنین دستکاری بصری آنها برای دستیابی به جلوه های خاص آسان است. به عنوان مثال، درجه ظاهری تغییر را می‌توان با تنظیم محدوده نقاط داده روی محورها به صورت بصری دستکاری کرد.

نمودار خطی چگونه تشکیل می‌شود؟

نمودارهای خطی از دو محور تشکیل شده است: محور x (افقی) و محور y (عمودی). هر محور نشان دهنده یک نوع داده متفاوت است و نقاطی که در آنها تلاقی می کنند (0,0) است. محور x یک محور مستقل است زیرا مقادیر آن به هیچ چیز اندازه گیری شده وابسته نیست. محور y محور وابسته است زیرا مقادیر آن به مقادیر محور x بستگی دارد.

هر محور باید بر اساس داده های اندازه گیری شده در امتداد آن محور برچسب گذاری شود. سپس، هر محور باید به افزایش مناسب تقسیم شود (به عنوان مثال، روز اول، روز دوم، و غیره).

به عنوان مثال، اگر تغییرات قیمت سهام در دو هفته قبل را اندازه گیری کنیم، محور x نشان دهنده زمان اندازه گیری شده (روزهای معامله در دوره) و محور y قیمت سهام را نشان می دهد.

هنگام استفاده از نمودارهای خطی برای ردیابی قیمت سهام، نقطه داده ای که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، قیمت بسته شدن سهام است.

به عنوان مثال، فرض کنید که در روز اول معاملات، قیمت یک سهام معین 30 دلار بود که منجر به یک نقطه داده در (1، 30 دلار) می شود. در روز دوم معاملات، قیمت سهام 35 دلار بود که منجر به نقطه داده در (2، 35 دلار) شد.

این مقاله برای شما مفید است:   مقدمه ای بر الگوهای نمودار بازار فارکس

هر نقطه داده توسط خطی ترسیم شده و به هم متصل می‌شود که تغییرات مقادیر در طول زمان را به صورت بصری نشان می‌دهد. اگر ارزش سهام روزانه افزایش می یافت، خط به سمت بالا و راست شیب می‌گردد. برعکس، اگر قیمت سهام به طور پیوسته در حال کاهش بود، آنگاه خط به سمت پایین و به راست شیب می‌‌گردد.

انواع نمودار خطی

سه نوع اصلی نمودار خطی وجود دارد. اگرچه هر نوع اساساً ریشه در اصول یکسانی دارد، اما هر کدام موقعیت منحصر به فرد خود را دارند که در آن بهترین روش اجرا و استفاده است.

نمودار خطی ساده

نمودار خطی ساده ابتدایی ترین نوع نمودار خطی است. در این نمودار، تنها یک متغیر وابسته ردیابی می شود، بنابراین تنها یک خط وجود دارد که تمام نقاط داده را روی نمودار به هم متصل می‌کند.

تمام نقاط نمودار مربوط به یک مورد است و تنها هدف نمودار ردیابی تغییرات آن متغیر در طول زمان است. این نمودار نمی‌تواند برای مقایسه متغیر با متغیر دیگر استفاده شود زیرا فقط متغیر نمودار است.

در مثال زیر، محور x زمان و محور y تغییر سال به سال قیمت برای همه کالاهای مصرفی در ایالات متحده است. این نمودار از شاخص قیمت مصرف کننده نرخ تورم سالانه را نشان می‌دهد و از آنجایی که تنها یک مجموعه از داده ها (همه اقلام) را تجزیه و تحلیل می کند، تنها یک خط وجود دارد.

نمودار خطی ساده
نمودار خطی ساده

نمودار خطی چندگانه

در یک نمودار چند خطی، بیش از یک متغیر وابسته بر روی نمودار ترسیم می‌شود و با یک متغیر مستقل (اغلب زمان) مقایسه می‌شود. معمولاً به متغیرهای وابسته مختلف خطوط رنگی متفاوت داده می‌شود تا بین هر مجموعه داده تمایز قائل شوند. هر خط فقط به نقاط موجود در مجموعه داده های داده شده خود مربوط می‌شود. خطوط بین متغیرهای وابسته تلاقی نمی‌کنند.

به عنوان مثال، نمودار خطی زیر دوباره شاخص قیمت مصرف کننده را نشان می‌دهد. با این حال، این نمودار تغییر قیمت را برای سه دسته مختلف نشان می‌دهد: مراقبت های پزشکی (قرمز)، کالاها (سبز)، و پناهگاه (آبی).

در این نمودار، می‌توان مشاهده کرد که رشد قیمت کالاها در جولای 2022 بیشتر از دو دسته دیگر بوده است. با این حال، هزینه‌های سرپناه یا درمانی معمولاً گروه‌هایی بودند که در دهه گذشته تورم بالاتری را تجربه کردند.

نمودار خطی چندگانه
نمودار خطی چندگانه

نمودار خطی مرکب

یک نمودار خطی مرکب از چندین متغیر مشابه یک نمودار خطی چندگانه استفاده می‌کند. با این حال، متغیرها اغلب روی هم چیده می‌شوند تا مقدار کل را در همه متغیرها نشان دهند. این نه تنها کاربران را از رابطه بین هر یک از متغیرها آگاه می کند، بلکه نحوه تغییر کل را نیز مطلع می‌کند.

در مثال زیر از آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA)، پنج متغیر وابسته وجود دارد که از مناطق خشک غیرعادی تا مناطق استثنایی خشکسالی متغیر است. شدیدترین داده‌های خشکسالی ابتدا نمودار شد و هر فضای خالی زیر آن نمودار خطی قرمز تیره بود.

سپس، مجموعه‌های بعدی از داده‌ها پس از ترسیم ترسیم شدند، با ناحیه خالی زیر هر یک از آن خطوط، رنگ‌های مربوطه را سایه انداخته بودند. در مجموع، این رابطه بین توصیفات خشکسالی و همچنین درصد کل مساحت زمین ایالات متحده در این دسته‌ها را به تفکیک سال نشان می‌دهد.

نمودار خطی مرکب
نمودار خطی مرکب

هر بخش نمودار خطی چه معنایی دارد؟

نمودارهای خطی ممکن است بسته به ویژگی های اختیاری یا قالب بندی متفاوت باشد. نمودارهای خطی با بالاترین کیفیت و آسان‌ترین ویژگی‌های زیر را دارند:

عنوان

نمودارهای خطی ممکن است عنوانی در بالای نمودار داشته باشند تا به طور خلاصه توضیح دهند که نمودار چه چیزی را نشان می دهد. مگر اینکه به کاربر زمینه نوشتاری ارائه کنید، کاربر اغلب برای درک بهتر داده‌هایی که وارد می‌شوند به عنوان تکیه می‌کند.

عنوان ممکن است به‌طور خاص یک بازه زمانی یا محدودیت‌هایی را برای داده‌ها (یعنی عنوان مناسب برای نمودار خط ترکیبی) مشخص کند. می تواند “سطح زمین خشک ایالات متحده در سال، 2000-2015” باشد).

این مقاله برای شما مفید است:   کاربرد ابزار فیبوناچی ریترسمنت در تحلیل تکنیکال فارکس

علائم و اختصارات

علائم و اختصارات توضیح می دهد که هر متغیر وابسته چیست و چگونه می توان مجموعه های مختلف داده را تشخیص داد. در مثال بالا، هر متغیر وابسته با رنگ خاص خود مشخص شده است. کادری که معنی هر رنگ را توضیح می دهد، علائم و اختصارات است.

داده ها

هر مورد از داده ها در یک نمودار خطی مرجعی به منبع متفاوتی است که متغیر وابسته را به یک متغیر مستقل مرتبط می کند. این اطلاعات روی نمودار شماست.

این آیتمی است که نقاطی را ایجاد می کند که به هم متصل می شوند تا خطوط نمودار شما را تشکیل دهند. در برخی از مثال‌ها همانطور که در بالا مشاهده شد، ممکن است مجموعه‌های متعددی از داده‌ها در یک نمودار واحد ترکیب شده باشند.

برای اطمینان از حفاظت و صحت داده ها، شرکت ها ممکن است تحلیلگر یکپارچگی داده یا موقعیت های مشابهی برای نظارت بر فعالیت پایگاه داده داشته باشند.

محور X

محور x مجموعه ای از اطلاعات است که در امتداد بخش افقی و صاف در پایین نمودار خط قرار دارد. در اکثر نمودارهای خطی، محور x با زمان مرتبط خواهد بود، خواه ماه های مختلف یک سال باشد یا تعداد هفته هایی که از عرضه محصول گذشته است.

محور Y

محور y مجموعه ای از اطلاعات است که در امتداد عمودی و سمت چپ نمودار اجرا می شود. برخی از تکرارهای نمودارهای خطی دارای این مجموعه اطلاعات در سمت راست هستند.

در هر صورت این اعداد اقلام مورد اندازه گیری را حساب می کنند. گراف ممکن است از صفر شروع شود، اگرچه مواردی وجود دارد که شروع از یک عدد بالاتر منطقی تر است.

خط

آخر، ما خط را داریم. خط تمام نقاط داده را در یک متغیر وابسته به هم متصل می کند. حرکت این خط نشان دهنده افزایش و کاهش اطلاعات در طول زمان است.

همچنین می توان آن را به راحتی با خطوط دیگر مقایسه کرد تا زمانی که همه مجموعه داده ها در دوره های زمانی مشابه اندازه گیری شوند. اگرچه این خط بیش از حد ساده شده است، اما می تواند به مدیریت اطلاع دهد که چه اقداماتی باید برای بهبود عملیات یا برنامه ریزی استراتژیک انجام شود.

بیشتر بخوانید: بروکرهای مورد تایید تجارت فارکس

برای عضویت در کانال تلگرام ما روی آیکن تلگرام کلیک کنید

با عضویت در کانال تلگرام ما قادر خواهید بود تا همواره از آخرین بروزرسانی ها و مطالب تجارت فارکس مطلع باشید

ایجاد نمودار خطی در اکسل

می توانید از نمودار خطی در اکسل برای نمایش روندها در طول زمان استفاده کنید. در اکسل، اگر برچسب های متنی، تاریخ، یا چند برچسب عددی در محور افقی (محور x) دارید، نمودارهای خطی مناسب هستند.

در اینجا مراحل ایجاد نمودار خطی در اکسل آمده است. (اگر از برچسب های عددی استفاده می کنید، قبل از ایجاد نمودار خطی، سلول A1 را خالی کنید):

سرصفحه های ستون مورد نظر خود را در ردیف 1 وارد کنید. این ستون ها مجموعه های مختلف داده را توصیف می کنند (به عنوان مثال در مثال زیر، سرصفحه ها داده ها را بر اساس حیوان متمایز می کنند).

مقدار محور x خود را در ستون A وارد کنید. در مثال زیر، داده ها بر اساس سال تقسیم شده اند، بنابراین سال های 2017 تا 2022 در ستون اول فهرست شده اند.

داده های خود را وارد کنید برای هر سلولی که مربوط به هدر و سال است، یک شکل مربوطه را وارد کنید. اگر داده ای وجود ندارد، “0” را وارد کنید.
پس از وارد کردن مقادیر خود، محدوده را انتخاب کنید (هر محدوده ای که آن مقادیر را در بر می گیرد).

اگر می‌خواهید نمودار شما شامل سرصفحه‌ها و برچسب‌ها باشد، سطر اول و ستون اول را انتخاب کنید، به عنوان مثال، با انتخاب A1:D7، محور x را می‌توان به عنوان «سال» و محور y را به عنوان «تعداد حیوانات» برچسب‌گذاری کرد. ‘.

در تب Insert، در گروه نمودارها، روی نماد خط (“درج نمودار خط”) کلیک کنید.

این مقاله برای شما مفید است:   کاربرد چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال فارکس

روی “خط با نشانگرها” کلیک کنید. این یک نمودار خطی مشابه تصویر زیر ایجاد می کند که در آن هر نقطه داده با یک نقطه بزرگتر مشخص شده است و این نقاط با یک خط نازک تر به هم متصل می شوند. بسیاری از این موارد قالب بندی را می توان تنظیم کرد.

ایجاد نمودار خطی در اکسل
ایجاد نمودار خطی در اکسل

موارد استفاده از نمودار خطی

ابزارهای مختلف تجسم داده ها به بهترین وجه برای اهداف خاص استفاده می شوند و نمودار خطی نیز از این قاعده مستثنی نیست. بسته به داده های زیربنایی، یک نمودار خطی بهترین است برای:

ردیابی تغییرات در طول زمان. نمودار خطی معمولاً با دوره های زمانی در محور x و مقدار وقوع در محور y قالب بندی می‌شود. هر دوره یک سال بود، اما هزینه‌های خط را می‌توان به روز، هفته، ماه یا سایر مقادیر زمانی تقسیم کرد (یعنی روزهایی که مدیر عامل جدید استخدام شده است).

ردیابی تغییرات کوچکتر محدوده نمایش داده شده در یک نمودار را می توان برای بزرگنمایی بهتر روی داده هایی که ممکن است زیاد متفاوت نباشد تغییر داد.

در مقایسه با انواع دیگر نمودارها، یک نمودار خطی را می توان به گونه ای قالب بندی کرد که افزایش های بسیار کوچکی در محور y داشته باشد که به وضوح نشان می‌دهد که چگونه تغییرات کوچک در طول زمان رخ داده است.

مقایسه تغییرات در بیش از یک گروه. در مثال بالا، مقایسه مقدار سه نوع هزینه مختلف در یک تصویر بسیار آسان است. از آنجایی که هر خط با رنگ متفاوتی نمایش داده می‌شود، می توان چندین نوع یا گروه از داده ها را به طور همزمان ردیابی کرد و به طور یکپارچه با یکدیگر مقایسه کرد.

مجموعه داده های پیوسته از آنجایی که یک نمودار خطی متکی بر یک سویه از داده های ناگسستنی است، حداقل یک متغیر از یک نمودار خطی باید پیوسته باشد. در بیشتر موارد، این متغیر زمان است.

مجموعه داده های غیرمستمر (یعنی تعداد حیوانات در 10 باغ وحش بزرگ جهان) مناسب نخواهد بود زیرا دلیلی برای پیوند دادن هر نقطه داده با یک خط وجود ندارد. یک نمودار میله ای مناسب‌تر خواهد بود.

نمودار خطی برای چه مواردی استفاده می شود؟

نمودارهای خطی برای ردیابی تغییرات در بازه‌های زمانی مختلف استفاده می‌شود. نمودارهای خطی همچنین می توانند به عنوان ابزاری برای مقایسه استفاده شوند: برای مقایسه تغییرات در یک دوره زمانی مشابه برای بیش از یک گروه.

چگونه نمودار خطی در امور مالی مفید است؟

نمودارهای خطی در امور مالی مفید هستند زیرا در ایجاد نمایش های بصری روندها در طول زمان بسیار مؤثر هستند. به همین دلیل، اغلب برای نشان دادن نحوه عملکرد یک سهام در یک دوره زمانی خاص استفاده می‌شود.

3 نوع نمودار خطی چیست؟

یک نمودار خطی ممکن است یک نمودار خطی ساده، نمودار خطی چندگانه یا نمودار خطی مرکب باشد. هر نوع نمودار دارای درجات مختلفی از متغیرهای وابسته است و اینکه کاربر چگونه می خواهد رابطه بین این متغیرها را نمایش دهد.

اجزای یک نمودار خطی چیست؟

نمودارهای خطی می توانند از نظر عنوان، برچسب ها، نشانگرها، سبک خط و سایر ویژگی های غیر ضروری بسیار قابل تنظیم باشند. با این حال، تمام نمودارهای خطی باید دارای یک محور x (متغیر مستقل)، یک محور y (مقدار متغیر وابسته) و داده های ورودی (متغیرهای وابسته) باشند. نقاط داده برای هر متغیر وابسته که بر روی نمودار مشخص شده اند توسط یک خط به هم متصل می شوند.

سخن پایانی

هنگام تجزیه و تحلیل داده ها در طول زمان، یکی از بهترین تصاویر گرافیکی داده ها، نمودار خطی است. یک نمودار خطی اغلب از زمان به عنوان محور x و یک کمیت عددی در محور y خود استفاده می‌کند.

هنگامی که نقاط داده در نمودار مشخص می شوند، تمام نقاط داده در یک متغیر وابسته با یک خط به هم متصل می‌شوند، که آن را به ابزار بسیار مفیدی برای تجزیه و تحلیل تغییرات در طول زمان برای یک یا چند متغیر تبدیل می‌کند.

منبع این مقاله: اینوست پدیا

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عناوین مطالب
اسکرول به بالا