دانلود و آموزش اندیکاتور PVO اندیکاتور محاسبه درصدی حجم ????

تاریخ آخرین بروزرسانی: 9 دسامبر 2023

نوسانگر درصد حجم (PVO) یک ابزار حرکت بازار بر اساس حجم معاملات است. این اندیکاتور فارکس تفاوت بین دو میانگین متحرک مرتبط با حجم را به عنوان درصدی از میانگین متحرک بزرگتر نمایش می دهد.

همانند اندیکاتورهای MACD و Oscillator Price Percentage (PPO)، PVO نیز با استفاده از خط سیگنال، هیستوگرام و خط مرکزی نمایش داده می شود. وقتی که مقدار EMA با حجم کوتاه‌تر از EMA با حجم طولانی‌تر است، اندیکاتور PVO به صورت مثبت نشان داده می‌شود؛ و وقتی که مقدار EMA با حجم کمتر از EMA با حجم طولانی‌تر است، مقدار این اندیکاتور منفی می‌شود.

این اندیکاتور فارکس می‌تواند برای پیش‌بینی حرکت قیمت به سمت بالا یا پایین مورد استفاده قرار گیرد. همچنین، می‌توان از آن برای تأیید یا رد سیگنال‌های دیگر در بازار استفاده نمود. به طور معمول، تصدیق یک شکست یا حفظ یک حمایت در روند صعود یا افزایش مثبت PVO را تأیید می‌کند.

محاسبات اندیکاتور PVO

تنظیمات پیش‌فرض برای این اندیکاتور (12،26،9) همانند اندیکاتورهای MACD یا PPO می‌باشد. این به این معنی است که هنگامی که حجم EMA 12 روزه بیشتر از EMA 26 روزه حرکت می‌کند، اندیکاتور PVO به شکل مثبت نمایش داده می‌شود.

وقتی که حجم EMA 12 روزه به زیر حجم EMA 26 روزه حرکت می‌کند، اندیکاتور PVO به صورت منفی نمایش داده می‌شود. اندازه مثبت یا منفی PVO به دوره EMA 12 روزه نسبت به EMA 26 روزه بستگی دارد.

به عنوان مثال، یک PVO برابر با 5 نشان‌دهنده این است که حجم EMA 12 روزه 5 درصد بیشتر از EMA 26 روزه است. در مقابل، یک PVO برابر با -3 نشان‌دهنده این است که حجم EMA 12 روزه 3 درصد کمتر از EMA 26 روزه است.

هیستوگرام PVO همانند هیستوگرامهای MACD و PPO عمل می‌کند. هیستوگرام PVO مثبت است زمانی که PVO در بالای خط سیگنال خود (EMA 9 روزه) قرار دارد، و منفی است زمانی که PVO زیر خط سیگنال قرار دارد.

لطفاً توجه داشته باشید که PVO در 100 ضرب می‌شود تا اعشار به دو مکان منتقل شود.

نوسانگر درصد (PVO):((میانگین متحرک نمایی 12 روزه از دوره جلد - میانگین متحرک نمایی 26 روزه دوره) / میانگین متحرک نمایی 26 روزه از دوره) x 100

خط سیگنال: میانگین متحرک نمایی 9 روزه PVO

هیستوگرام PVO: PVO - خط سیگنال

آموزش اندیکاتور PVO

به طور کلی ، هنگامی که اندیکاتور PVO مثبت باشد ، حجم بالاتر از حد متوسط و هنگامی که اندیکاتور PVO منفی است ، کمتر از حد متوسط است. یک PVO منفی و در حال افزایش نشان می دهد که سطح حجم در حال افزایش است. یک PVO مثبت و در حال سقوط نشان می دهد که سطح حجم در حال کاهش است.

نمودارشناسان می توانند از این اطلاعات برای تأیید یا رد حرکت در نمودار قیمت استفاده کنند. حتی اگر اندیکاتور PVO بر اساس یک فرمول نوسان ساز حرکت ساخته شده باشد ، لازم به یادآوری است که میانگین های متحرک همواره عقب می مانند.

میانگین متحرک نمایی 12 روزه شامل داده های حجم 12 روزه است که داده های جدیدتر وزن بیشتری دارند. یک میانگین متحرک نمایی 26 روزه بیشتر تأخیر می کند زیرا شامل 26 روز داده است. این بدان معنی است که اندیکاتور  PVO (12،26،9) گاهی اوقات می تواند با اقدام قیمت هماهنگ نباشد.

اندیکاتور PVO MT5

دانلود اندیکاتور PVO

اندیکاتور PVO بصورت پیشفرض در پلتفرم متاتریدر 4 یا 5 موجود نمیباشد و شما باید این اندیکاتور فارکس را دانلود کنید و در متاتریدر خودتان فراخوانی کنید.

برای دانلود این اندیکاتور در متاتریدر 4 از کادر زیر اقدام کنید

برای دانلود این اندیکاتور در متاتریدر 5 از کادر زیر اقدام کنید

پس از دانلود فایل مربوطه، ابتدا باید آن را از حالت فشرده خارج کنید تا به فایل اصلی اندیکاتور دسترسی پیدا کنید. فایل مورد نظر را در پوشه اندیکاتور متاتریدر 4 یا متاتریدر 5 خود کپی نمایید و سپس یکبار متاتریدر خود را دوباره فراخوانی کنید.

در این روند، با دانلود اندیکاتور PVO از لینک‌های فوق، به سهولت و بدون نیاز به محاسبات دستی و زحمت‌آفرین، به این اندیکاتور فارکس دسترسی خواهید داشت. عملاً استفاده از اندیکاتور PVO به منظور ساده‌سازی و افزایش سرعت در تحلیل برای تحلیلگران و تکنیکالیست‌ها طراحی شده است.

به جای اینکه وقت زیادی را برای محاسبات دستی صرف کنید، با اجرای این اندیکاتور، تمام این محاسبات به صورت خودکار بر روی چارت نمایش داده می‌شود، که این امر به سرعت و کارایی تحلیل کمک می‌کند.

تایید شکست روند با اندیکاتور PVO

برای تأیید شکست یا مقاومت در برابر مقاومت، می‌توان از نوسانگر (PVO) بهره گرفت. اغلب شنیده‌ایم که حجم معاملات در بازار حرکت قیمت را تأیید می‌کند. در اینجا، شکست پشتیبانی در همراهی با افزایش حجم، اعتبار بیشتری نسبت به پشتیبانی با حجم کم دارد.

همینطور، مقاومت در برابر افزایش حجم، نشان‌دهنده علاقه بیشتر به خرید است و افزایش شانس موفقیت در معاملات را دارد. نمودار زیر نشان‌دهنده شکل PVO (12،26،9) برای شرکت Volero (VLO) است که تأیید برتری را نشان می‌دهد.

با کاهش PVO تا اواسط سپتامبر، میزان کاهش در ماه آگوست کاهش یافت. در ادامه، واکنش PVO ظاهر شد، اما تا اواخر اکتبر به قلمرو مثبت منتقل نشد. این نشان‌دهنده بود که حجم EMA 12 روزه در نهایت از میانگین متحرک نمایی 26 روزه عبور کرد و حجم در حال افزایش بود.

اگرچه VLO هنوز در اولین شکست PVO در رنج گیر قرار داشت، اما با شکست دوم در اندیکاتور PVO، مقاومت شکست. شکست حجم این تأیید را کرد و VLO در مسیر پیشرفت خود ادامه یافت.

تایید شکست اعتبار با اندیکاتور PVO

نمودار Archer Daniels Midland (ADM) شکاف حمایت و مقاومت را نشان می دهد که با افزایش در اندیکاتور  PVO تأیید شده است.

  • سهام در آغاز ماه اوت شکست که اندیکاتور PVO با یک جهش شدید به سمت روند مثبت حرکت کرد.
  •  سهام پس از یک دوره سه ماهه با شکاف و افزایش مجدد اندیکاتور PVO حمایت را شکست.

توجه کنید که چگونه اندیکاتور  PVO هر دو بار به 20 افزایش یافت. این بدان معنی است که دوره میانگین متحرک نمایی 12 روزه حدوداً 20 درصد بیشتر از دوره 26 ماهه میانگین متحرک نمایی بود.

تایید شکست اعتبار با اندیکاتور PVO 1

تنظیمات دقیق اندیکاتور PVO

تکنیکال‌آنالیز‌گران می‌توانند از اندیکاتور PVO برای برجسته کردن افزایش حجم در یک دوره خاص استفاده کنند. در یک سال تقریباً 250 روز تجاری وجود دارد. بنابراین، میانگین متحرک نمایی 250 روزه میانگین وزن‌دار سالانه را با وزن‌دهی نسبت به دوره‌های اخیر نمایش می‌دهد.

استفاده از این روش برای میانگین متحرک نمایی طولانی در PVO، می‌توانیم یک میانگین متحرک نمایی متوسط کوتاه را برای برجسته کردن افزایش حجم انتخاب کنیم.

PVO (1،250) وقتی حجم 1 روزه بالاتر از EMA دوره 250 روزه باشد، مثبت خواهد بود. PVO (5،250) زمانی مثبت است که حجم 5 روزه میانگین متحرک نمایی بالاتر از میانگین متحرک نمایی 250 روزه باشد.

نمودار Merck (MRK) نشان‌دهنده نوارهای حجم با یک میانگین متحرک نمایی 5 روزه با رنگ آبی و یک میانگین متحرک نمایی 250 روزه با رنگ قرمز است. PVO (1،250) در اولین پنجره نشانگر (سبز) و PVO (5،250) در پنجره نشانگر پایین (سیاه) نشان داده شده‌اند. خط سیگنال نمایش داده نمی‌شود زیرا هیچ پارامتری برای آن وارد نشده است.

PVO (5،250،9) نشان‌دهنده PVO با استفاده از EMA 9 روزه برای خط سیگنال می‌باشد.

تنظیم دقیق اندیکاتور PVO

در نمودار بالا ، می بینیم که PVO (1،250) وقتی یک نوار حجم بالاتر از میانگین متحرک نمایی 250 روزه (فلش های سبز) افزایش می یابد ، مثبت می شود. PVO (5250) هنگامی که Volume EMA 5 روزه به بالای Volume EMA 250 روزه (فلش های آبی) حرکت کرد ، مثبت شد.

همانطور که انتظار می رود ، PVO (1،250) بیشتر از خط صفر عبور می کند و فقط کمی سریعتر است. اساساً ، وقتی که PVO مثبت باشد (1250) حجم بالاتر از حد متوسط و در صورت منفی بودن کمتر از حد متوسط است.

شکست در حجم بالاتر از متوسط نسبت به حجم کمتر از متوسط قوی تر است. این مسئله در مورد شکست پشتیبانی و حمایت ها  نیز صادق است.

جمع بندی آموزش اندیکاتور PVO

اندیکاتور PVO یا درصد اسیلاتور حجم (PVO) یک نمایشگر حرکت است که روی حجم تأثیر می‌گذارد. این اسیلاتور به دلیل تغییرات ملموس کمی در روند، ممکن است به صورت کاملاً متغیر باشد. واگرایی‌های صعودی و نزولی برای PVO مناسب نمی‌باشند.

به جای اینکه به دنبال واگرایی‌ها باشیم، بهتر است نمودارشناسان به دنبال نشانه‌های افزایش حجم با حرکت به سمت منطقه مثبت و نشانه‌های کاهش حجم با حرکت به سمت منطقه منفی باشند. افزایش حجم می‌تواند شکست یا مقاومت را تأیید کند.

به همین ترتیب، افزایش یا شکست یک نقطه حمایت در حجم کم ممکن است از مقاومت کمتری برخوردار باشد. همانند تمامی ابزارهای تحلیل فنی، استفاده از نوسانگر حجم درصدی (PVO) به همراه دیگر جنبه‌های تحلیل فنی نظیر الگوهای نمودار و نوسانگرهای حرکت، بسیار حائز اهمیت است.

با این حال، همواره باید به یاد داشته باشیم که هیچگاه نباید از یک اندیکاتور یا اسیلاتور به تنهایی برای تصمیم‌گیری درباره نقاط ورود یا خروج استفاده کنیم. همواره باید از این ابزار به همراه دیگر ابزارها و اسیلاتورها بهره ببریم.

نکته مهم دیگری که قبلا هم به آن اشاره شده است، این است که استفاده از چند اندیکاتور در کنار یکدیگر باید اصولی باشد و به هیچ عنوان نباید از اندیکاتورهای هم راستا که یک کار را انجام می‌دهند، در کنار هم برای تأیید استفاده کرد.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها