آموزش اندیکاتور OBV ❤ تشخیص روند و واگرایی+دانلود اندیکاتور

تاریخ آخرین بروزرسانی: 29 نوامبر 2023

اندیکاتور OBV، مخفف On Balance Volume، به عنوان یک نشانگر تجمعی، فشار خرید و فروش در بازار را اندازه گیری می‌کند. این اندیکاتور فارکس در روزهای صعودی حجم را افزایش می‌دهد و در روزهای نزولی کاهش می‌یابد.

این شاخص توسط جو گرانویل در سال 1963 در کتاب "کلید جدید سود بازار سهام" معرفی شد و یکی از اولین ابزارهای اندازه گیری جریان مثبت و منفی بود. تحلیلگران می‌توانند از OBV برای پیش‌بینی حرکات قیمت با بررسی واگرایی بین OBV و قیمت استفاده کنند یا از آن برای تأیید روند قیمت اقدام نمایند.

دانلود اندیکاتور OBV

اندیکاتور On Balance Volume که به اختصار از آن به اندیکاتور OBV یاد میکنیم یکی از اندیکاتورهای پیش فرض در متاتریدر نیست. ما نسخه متاتریدر 4 این اندیکاتور فارکس را در این بخش برای شما قرار داده این که میتوانید از داخل کادر زیر آنرا دریافت کنید.

بروکر برتر اروپا در سال 2020

پس از دانلود فایل بصورت فشرده را از حالت فشرده خارج کنید و اندیکاتور را در پوشه اندیکاتور متاتریدر 4 خودتان کپی کنید.

در ادامه به آموزش کامل کار و تحلیل و سیگنال گیری با اندیکاتور OBV را به شما توضیح خواهیم داد. در زیر به فرول محاسبات در این اندیکاتور خواهیم پرداخت که صرفا در جهت آشنایی شما با شیوه عملکرد این اندیکاتور فارکس است. اما شما در نهایت با استفاده از این اندیکاتور خواهید توانست بدون اینکه زمان زیادی را صرف محاسبات کنید تمامی محاسبات را بر روی چارت خود مانند تصویر زیر داشته باشید.

دانلود اندیکاتور OBV

محاسبات اندیکاتور OBV

خط On Balance Volume (OBV) به سادگی یک کلیت ملموس در حال اجرا از حجم مثبت و منفی است. حجم یک دوره زمانی هنگامی مثبت است که بسته شدن کندل  بالاتر از بسته شدن کندل قبلی باشد . وقتی که بسته شدن کندل آن بازه زمانی زیر بسته شدن کندل  قبلی باشد منفی خواهد بود.

  • اگر قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت بسته شده قبلی باشد:OBV فعلی = OBV قبلی + میزان فعلی
  • اگر قیمت بسته شدن زیر قیمت بسته قبلی است:OBV فعلی = OBV قبلی - حجم فعلی
  • اگر قیمت های پایانی برابر با قیمت بسته شده قبلی باشد:OBV فعلی = OBV قبلی (بدون تغییر)

در تصویر زیر میتوانید این محاسبات را بصورت تصویری مشاهده کنید.

محاسبات اندیکاتور OPV

در این مثال از داده های جدول بالا از Wal-Mart (WMT) استفاده شده است. ارقام حجم گرد شدند و در 1000 نشان داده شده اند. به عبارت دیگر ، 8،200 واقعاً برابر با 8،200،000 یا 8،2 میلیون سهم است.

ابتدا باید مشخص کنیم که وال مارت بسته است (1+) یا پایین است (-1). این عدد اکنون به عنوان ضریب حجم برای محاسبه حجم مثبت یا منفی استفاده می شود.

آخرین ستون (OBV) مجموع در حال اجرا را برای حجم مثبت / منفی تشکیل می دهد. از آنجا که OBV باید از جایی شروع شود ، مقدار اول (8200) به سادگی برابر با حجم مثبت / منفی دوره اول است.

نمودار زیر وال مارت را با حجم و OBV نشان می دهد.

مثال محاسبات اندیکاتور OPV

تفسر و توضیح اندیکاتور OBV

جان گرانویل، نظریه‌پرداز معروف، اساس این اندیکاتور فارکس را بر این تئوری گذاشت که حجم معاملات می‌تواند قبل از قیمت معاملات تشخیص داده شود. اندیکاتور OBV براساس ساختار و عملکرد خود پس از پایان هر روز یا هر بازه زمانی در نمودار، به عنوان مثال در نمودار روزانه، که بیشترین کاربرد را دارد، حجم معاملات را ارائه می‌دهد. 

در این اندیکاتور، قیمت‌ها بالاتر یا پایین‌تر از حجم معاملات روز گذشته خود خواهند بود. اگر قیمت در روز فعلی نسبت به روز قبل بالاتر بسته شود، حجم معاملات به حجم معاملات روز قبل افزوده خواهد شد.

در مقابل، اگر حجم معاملات منفی باشد، این نشانگر از حجم معاملات روز گذشته کاسته خواهد کرد. در روزهای بدون تغییر، حجم معاملات ثابت می‌ماند و هیچ تغییری نخواهد کرد.

بنابراین، زمانی که اندیکاتور OBV از حجم معاملات به عنوان یک معیار تعادلی استفاده می‌کند، اشاره به جمع کل اعداد حجم معاملات مثبت و منفی دارد. در نمودارها، خط مشخص‌کننده OBV افترا به محاسبات خود را نشان می‌دهد.

اگر جهت این خط به سمت بالا باشد، این نشانگر نشان‌دهنده افزایش حجم معاملات در روزهای مشخص است. در صورتی که جهت این خط به سمت پایین باشد، این به معنای کاهش حجم معاملات است.

تحلیلگران بازار مالی، از جمله در بازار فارکس، و تکنیکالیست‌ها می‌توانند با استفاده از این اندیکاتور، جهت قیمت و حجم معاملات را تشخیص داده و با داشتن همزمان این اندیکاتور و اندیکاتور مک دی (ولوم)، تأیید حرکات بازار را انجام دهند.

وقتی هر دو این اندیکاتور به یک جهت حرکت کنند، روند صعودی یا نزولی پایدار است. به عبارت دیگر، هر چه هر دو این اندیکاتور به یک جهت حرکت کنند، روند بازار همان جهت خواهد بود. در مقابل، اگر این دو اندیکاتور به طور متناقض حرکت کنند، واگرایی رخ خواهد داد.

خط موجود در اندیکاتور OBV افزایشی خواهد بود زمانی که حجم معاملات در آن روز یا بازه زمانی افزایش یابد و کاهشی خواهد داشت زمانی که حجم معاملات در آن بازه زمانی کاهش یابد. افزایش یا کاهش حجم، نشان‌دهنده فشار مثبت یا منفی در بازار است که در نهایت تأثیرگذار بر روند بازار خواهد بود.

گرانویل بیان کرده است که آنچه در محاسبات اندیکاتور OBV مشاهده می‌شود، بسیاری اوقات قبل از حرکت قیمت و بازار محاسبه شده است. بنابراین، مقدار مطلق در اندیکاتور OBV به تنهایی معیار قطعی نخواهد بود و تحلیل‌گران تکنیکال و چارتیست‌ها باید بر اساس ویژگی‌های خط OBV تمرکز کنند.

برای شروع، تعریف روند در OBV از اهمیت بالایی برخوردار است. سپس باید بررسی شود که آیا این روند با روند بلندتر هماهنگ است یا خیر. سومین گام، تعیین و مشخص کردن سطوح حمایت و مقاومت در چارت است. این سطوح می‌توانند نقاط مهمی در تحلیل باشند و اغلب به عنوان نقاط ورود یا خروج از معاملات در نظر گرفته می‌شوند.

در ادامه، با شکستن روند یا سطوح حمایت و مقاومت، تحلیلگر می‌تواند با استفاده از اندیکاتور OBV به سادگی یک سیگنال ورود مناسب را شناسایی کند. بنابراین، آیا شما به دنبال معامله در جهت روند هستید یا بر اساس حمایت و مقاومت می‌خواهید معاملات خود را انجام دهید، باید به بسته شدن شمع و قیمت توجه داشته باشید.

در نهایت، تحلیلگران می‌توانند با ترکیب دو اندیکاتور OBV و مک دی (ولوم) به راحتی جهت و حرکت بازار را تشخیص دهند. زمانی که هر دو این اندیکاتور به یک سمت حرکت می‌کنند، نشان‌دهنده یک روند پایدار است و وقتی به سمت معکوس حرکت می‌کنند، واگرایی را نشان می‌دهد.

در مجموع، خط OBV به اطلاعات مربوط به حجم معاملات افزوده می‌شود و با تحلیلگران مالی در تصمیم‌گیری در مورد روند بازار و نقاط ورود و خروج از معاملات کمک می‌کند. این ترکیب از اندیکاتورها به تحلیل‌گران این امکان را می‌دهد که با دقت بیشتری به تحولات بازار و شکل‌گیری روندها پاسخ دهند.

به طور کلی، استفاده از اندیکاتور OBV به تحلیلگران این امکان را می‌دهد که بر اساس حجم معاملات، میزان فشار مثبت یا منفی در بازار را تشخیص دهند و از این اطلاعات برای تصمیم‌گیری بهینه در معاملات خود استفاده کنند.

 

بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

واگرایی با اندیکاتور OBV

برای پیش‌بینی تغییر روند، می‌توان از سیگنال‌های واگرایی صعودی و نزولی بهره برد. این سیگنال‌ها بر اساس اصلی هستند که حجم معاملات از قبل بر قیمت‌ها مقدم است.

واگرایی صعودی درست زمانی ایجاد می‌شود که OBV به سمت بالا حرکت یا حداقلی جدید را تشکیل می‌دهد، حتی زمانی که قیمت‌ها در حال کاهش هستند. واگرایی نزولی هم زمانی رخ می‌دهد که خط در اندیکاتور OBV به سمت پایین حرکت یا حداقلی جدید را تشکیل می‌دهد، یا حتی با افزایش قیمت.

واگرایی بین OBV و قیمت به تحلیلگران می‌گوید که تغییراتی در قیمت احتمالی رخ خواهد داد. برای مثال، نمودار SBUX یک واگرایی سرسخت را در ماه ژوئیه نشان می‌دهد. در نمودار قیمت، SBUX به پایین‌ترین سطح خود در ماه ژوئن رسید و در اوایل ژوئیه نیز به پایین‌ترین حد پایین رفت. در عین حال، OBV بالاتر از پایین‌ترین سطح خود در ماه ژوئن قرار گرفت و واگرایی صعودی ایجاد کرد. SBUX یک هفته بعد مقاومت را شکست و در بازار با ادامه روند صعودی به افزایش 30+ درصدی دست یافت.

در نمودار دوم نیز مشاهده می‌شود که در حالی‌که Texas Instruments (TXN) در محدوده معامله می‌شود، OBV در حال رشد و حرکت به سمت بالا است. افزایش OBV در طول یک دوره معاملات نشان‌دهنده افزایش حجم نیز در حال افزایش است.

واگرایی با اندیکاتور OBV 1 واگرایی با اندیکاتور OBV

در مثال بعدی نمودار Medtronic (MDT) یک واگرایی نزولی را نشان می دهد که پایین ترین قیمت در حجم را نمایش میدهد. خطوط آبی رنگ ، دوره واگرایی را مشخص می کند. با پایین آمدن OBV ، MDT بالاتر رفت (43 به 45). همچنین توجه داشته باشید که اندیکاتور OBV در این دوره واگرایی حمایت خود را نیز شکسته است.

روند صعودی در OBV با شکست در پایین ترین سطح در فوریه معکوس شد و به روند نزولی تغییر پیدا کرد. از طرف دیگر ، MDT همچنان بالاتر می رفت. در نهایت Volume برنده روز شد زیرا MDT با کاهش به دهه 30 پایین ترین حجم را ثبت کرد.

نمودار دوم ، Valero Energy (VLO) را نشان می دهد که OBV در آوریل یک واگرایی نزولی و یک شکست حمایت را در ماه مه تشکیل می دهد.

واگرایی با اندیکاتور OBV 2 واگرایی با اندیکاتور OBV 3

افتتاح حساب لایت فارکس

تایید روند با اندیکاتور OBV

اندیکاتور OBV می تواند برای تأیید روند قیمت ، شکست روند صعودی یا شکست روند نزولی استفاده شود. نمودار بهترین خرید (BBY) سه سیگنال تایید کننده و همچنین تأیید روند قیمت را نشان می دهد.

اندیکاتور OBV و چارت BBY در ماه های دسامبر-ژانویه ، از مارس تا آوریل بالاتر ، از ماه مه تا آگوست و بالاتر از سپتامبر تا اکتبر حرکت کردند. روندهای مشخص شده در اندیکاتور OBV با روند موجود در چارت و نمودار BBY مطابقت کامل داشتند.

تایید روند با اندیکاتور OBV

اندیکاتور OBV به تأیید روند معکوس در چارت BBY نیز پرداخته است. توجه داشته باشید که در نهایت فوریه، نمودار BBY خط روند نزولی خود را شکست و OBV با شکست مقاومت در ماه مارس این اتفاق را تأیید کرد.

در اواخر آوریل، نمودار BBY روند صعودی خود را شکست و اندیکاتور OBV با شکست حمایت موجود در اوایل ماه مه این رخداد را تایید نمود. در اوایل سپتامبر، خط روند نزولی نمودار BBY شکست و یک هفته بعد اندیکاتور OBV با شکست روند قبلی، شکل‌گیری روند جدید را تایید کرد.

این سیگنال‌های همزمان نشان می‌دهند که حجم مثبت و منفی به طور کامل با قیمت هماهنگ است. گاهی اوقات، خط OBV گام به گام با بازار و چارت پیش می‌رود. در این حالت، OBV قوت روند اساسی را تأیید کرده و با قیمت و بازار هم‌گام حرکت خواهد کرد.

در تصویر زیر، نمودار (AZO) قیمت‌ها را به عنوان یک خط سیاه و اندیکاتور OBV را به عنوان یک خط صورتی نشان می‌دهد. از نوامبر 2009 تا اکتبر 2010، هر دو به طور مرتب بالاتر رفته‌اند. حجم مثبت در طول این روند نیز به قدرت خود ادامه داده و افزایش یافته است.

بررسی روند چارت با اندیکاتور OBV

اینکه در مثالها از سهام موارد اینگونه استفاده کرده ایم به این معنی نیست که اندیکاتور OBV مناسب چارت و بازار فارکس نیست در تصویر زیر به خوبی میتوانید مشاهده کنید که بعنوان مثال برای تشخیص روند چقدر قوی و حرفه ای در چارت فارکس نیز میتوان از این اندیکاتور استفاده کرد.

به تصویر زیر دقت کنید همچنین برای مشاهده در سایز بزرگتر میتوانید روی آن کلیک کنید

چارت فارکس و تشخیص روند با اندیکاتور OBV

در تصویر بالا 4 بخش را با عدد برای شما مشخص کرده ایم.

  1. شروع یک روند نزولی بوده که این روند را توسط اندیکاتور OBV میتوانید مشاهده کنید.
  2. در این بخش که کادر دور آن کشیده شده است مشاهده میکنید که بازار در یک رنج قرار گرفته و اندیکاتور OBV نیز نشانه هایی از افزایش را نمایش میدهد.
  3. در بخش سوم مشاهده میکنید که یک سوند صعودی شروع شده است و سپس در ادامه با خارج شدن از رنج قبلی توسط اندیکاتور OBV نیز روند صعودی جدید تایید و دنبال میشود.
  4. در بخش چهارن روند صعودی قبلی به اتمام رسیده و با تشکیل دو سقف در چارت مشاهده میکنید که یک مقاومت ایجاد شده است در ادامه بازار یک ریزش و اصلاح داشته است.

در همین بخش مشاهده میکنید روند رسم شده چه در چارت و چه در اندیکاتور OBV در یک نقطه یکدیگر را قطع میکنند و روند نزولی جدید شکل میگیرد و همانطور که کاملا مشخص است روند چارت و اندیکاتور OBV در ادامه قدم به قدم با یکدیگر حرکت میکنند و عملا یک روند نزولی جدید داریم.

ّبروکر فارکس ifc markets

ّبروکر فارکس ifc markets

جمع بندی آموزش اندیکاتور OBV

در آموزش این اندیکاتور، ما از مثال‌هایی استفاده کردیم که طراح این ایده بر آنها تکیه داشته است، و بیشتر از مثال‌های سهام استفاده نمودیم. حائز اهمیت است که این اندیکاتور در چارت‌های فارکس و جفت‌های ارزی به خوبی جوابگو می‌باشد.

On Balance Volume (OBV) یک اندیکاتور ساده است که از حجم و قیمت برای اندازه‌گیری فشار خرید و فشار فروش استفاده می‌کند. فشار خرید زمانی مشهود است که حجم مثبت بیشتر از حجم منفی باشد و خط OBV افزایش یابد. همچنین، فشار فروش زمانی حاکی است که حجم منفی از حجم مثبت بیشتر شود و خط OBV سقوط کند.

تحلیل‌گران یا تحلیلگران تکنیکال می‌توانند از اندیکاتور OBV برای تأیید روند اساسی استفاده کنند یا به دنبال واگرایی‌هایی باشند که ممکن است تغییرات قیمت را پیش‌بینی کند. مانند سایر اندیکاتورها، استفاده از اندیکاتور OBV همراه با دیگر جنبه‌های تجزیه و تحلیل تکنیکال نیز حیاتی است.

این اندیکاتور به تنهایی یک اندیکاتور مستقل نیست و می‌توان آن را با تحلیل الگوی پایه یا برای تأیید سیگنال‌های دیگر اندیگاتورها ترکیب کرد. البته باید به یاد داشت که استفاده از چند اندیکاتور که یک کار را انجام می‌دهند با هم، به ترتیب معقولی صورت گیرد.

این موضوع به اندازه کافی مهم است که در یک پست جداگانه به آن پرداخته‌ایم با عنوان "چند خطی بودن". اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر دارید، حتماً مطالعه کنید. در نهایت، تأکید می‌شود که شما باید از این اندیکاتور به تنهایی صرف نظر کنید و باید آن را به عنوان مکمل به دیگر اندیکاتورها یا استراتژی‌ها در تحلیل و معاملات فارکس خود ادغام نمایید.

آواتار سید مهدی حق شناس

سید مهدی حق شناس

من سید مهدی حق شناس هستم و از سال 2008 بصورت حرفه ای در بازارهای مالی مختلف منجمله فارکس فعالیت دارم. خوشحال میشم نظرتون رو در مورد مقالات من در هر مقاله با من به اشتراک بزارین.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها