۱۰ خطر معاملات فارکس ⚡

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 سپتامبر 2023
خطر معاملات فارکس: معاملات فارکس، یکی از پر ریسک ترین و هیجان انگیزترین بازارهای مالی جهان است که به صورت روزانه میلیاردها دلار در آن معامله می شود. اما با این همه جذابیت و امکاناتی که بازار فارکس دارد، یک خطر بزرگ نیز وجود دارد که هر سرمایه گذار باید آن را در نظر بگیرد و آماده باشد با آن روبرو شود: خطر معاملات فارکس. در این مقاله، به بررسی این خطرات و راهکارهایی که برای کاهش آنها وجود دارد، خواهیم پرداخت. هدف ما از این مقاله، آماده سازی شما برای روبرو شدن با خطرات معاملات فارکس است تا بتوانید با اطمینان بیشتری و با دانش لازم، به این بازار وارد شوید و به سود خوبی دست یابید.

خطر معاملات فارکس

در حین معاملات فارکس، باید به چندین خطر توجه کنید. بازار فارکس به تجار اجازه می‌دهد تا از مقدار قابل توجهی پول به صورت مارجینی استفاده کنند که می‌تواند سود عظیمی تولید کند یا خسارت بزرگی را به همراه داشته باشد. هر چقدر شما این خطرات را بهتر درک کنید و چگونگی نظارت و کنترل آن‌ها را بدانید، به عنوان یک معامله‌گر فارکس، آماده‌تر خواهید بود. در این مقاله به بررسی برخی از خطرات معاملاتی ارز در بازار فارکس می‌پردازیم و راهکارهای معاملاتی را ارائه می‌دهیم تا بتوانید این خطرات را به حداکثر کاهش داده و کنترل کنید.  

مدیریت ریسک فارکس

به عنوان یک معامله گر فارکس، اولین وظیفه شما مدیریت ریسک است که مسئول مدیریت پول و سطح خطر در نمایه پورتفولیو خود هستید. یکی از قوانین بنیادی در مدیریت ریسک فارکس این است که نباید خطراتی را بپذیرید که بیش از آنچه که می‌توانید از دست بدهید، باشد. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که معامله گران فارکس به صورت پیوسته انجام می‌دهند، استفاده بی‌رویه از اهرم است؛ برخی از آن‌ها حتی حداکثر مقداری را که بروکر فارکس خودشان ارائه می‌دهد را استفاده می‌کنند. این به طور آشکار یک دستورالعمل برای شکست است که توسط معامله گران بیش از حد پویا به زودی شناسایی خواهد شد. به علاوه، کنترل احساسات در نقش مهمی در برنامه کلی مدیریت ریسک شما بازی می‌کند. اگر نتوانید احساسات خود را کنترل کنید، در اجرای معاملات خود اشتباهات بحرانی ایجاد خواهید کرد. هنگامی که بازارها پویا می‌شوند، باید احساسات خود را کنترل کنید و با روشی منطقی و با سردسیر پاسخ دهید. تبدیل شدن به یک معامله گر آگاه با توجه به مدیریت ریسک، امکان‌پذیر است اما نیاز به تضمین کنترل و تأدیب خاصی دارد. شما باید یک برنامه ساختاری و خوب تدوین شده داشته باشید که شامل اجزای مختلف ریسک و چگونگی برخورد با هریک از آن‌ها است. حالا بیایید به نزدیک بررسی برخی از ریسک‌هایی که معامله گران فارکس نیاز به توجه دقیق به آن‌ها دارند، بپردازیم.  

خطر مارجین

مارجین یا خطر اهرم، نقش قابل توجهی در معاملات فارکس ایفا می‌کند. دقیقاً چیست؟ مارجین تجارت به شما اجازه می‌دهد که از اهرم استفاده کنید. معمولاً هنگامی که شما یک معامله فارکس انجام می‌دهید، لازم است تا تنها بخشی از ارزش کل موقعیت را به عنوان اعتبار خوبی برای آن قرار دهید. اگر شما می‌توانید اندازه موقعیت خود را با سرمایه اضافی وام‌گرفته شده افزایش دهید، معامله شما را به عنوان معامله با اهرم در نظر می‌گیرند. مقداری که باید به صورت پیش پرداخت قرار داده شود، به عنوان الزامات مارجین شناخته می‌شود. بسیاری از بروکرهای فارکس به مشتریان خود اجازه می‌دهند تا تا حداکثر ۱۰۰ برابر اهرم داشته باشند. اما فقط به این دلیل که آنها به اهرم بالایی اجازه می‌دهند، به معنای استفاده از آن، به هیچ وجه بهترین ایده نیست.  

خطر سیاسی

خطرات سیاسی و اقتصادی می‌تواند نقش مهمی در نحوه معامله در بازار فارکس ایفا کند. انتخابات به طور پیوسته در سراسر جهان برگزار می‌شوند. عوامل اقتصادی و سیاسی می‌توانند منظره سرمایه‌گذاری در یک کشور مشخص را تغییر دهند، که می‌تواند برای معامله گران فارکس خطر ایجاد کند. در طول انتخابات، لحظاتی از ناپایداری سیاسی و عدم اطمینان در یک کشور وجود دارد که معمولاً منجر به بیشتر شدن نوسانات نرخ ارز کشور می‌شود. به عنوان یک قاعده عمومی، شما باید نظارت دقیقی بر نتایج نظرسنجی‌های قبل از انتخابات داشته باشید تا با نتایج رای‌گیری مواجه نشوید. هنگامی که تغییراتی در دولت یک کشور رخ می‌دهد، فلسفه ساکنان کشور نیز به دلیل محیط سیاسی جدید ممکن است تغییر کند. تغییر حزب‌های سیاسی می‌تواند به تغییر رویکرد حکومت جدید نسبت به سیاست پولی و مالی منجر شود. زمانی که انتخابات غیرمنتظره‌ای در یک کشور رخ می‌دهد، ابهامات اضافی می‌توانند به وجود بیایند. انتخابات غیرمنتظره ممکن است به دلیل موارد مختلفی مانند عدم اعتماد، فساد یا رسوائی‌ها روی دهد. معمولاً، انتخابات غیربرنامه‌ریزی شده مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کنند و نوسان پذیری ارز یک کشور را افزایش می دهند. علاوه بر این، انتخابات غیر منتظره می‌توانند رویدادهای دیگری مانند تظاهرات یا اعتصابات کاری را به وجود بیاورند. برای شما بسیار سخت است که این رویدادها را پیش بینی کنید، با این حال، هر چقدر که در مورد امور سیاسی یک کشور آگاهانه باشید، به راحتی‌تر می‌توانید به تغییرات ناگهانی واکنش نشان دهید. استفاده از یک تقویم اقتصادی به شما اجازه می‌دهد که زمانی که اخبار مهم برنامه‌ریزی شده رخ می‌دهند را پیگیری کنید تا بتوانید معاملات خود را بهتر برنامه‌ریزی کنید. علاوه بر این، بسیاری از بروکرهای فارکس خود را به خبرهای زنده می‌پیوندند. باید رویدادها و اخبار جاری را که ممکن است بر موقعیت معاملاتی شما تأثیر بگذارند، پیگیری کنید.  
خطر معاملات فارکس

خطر معاملات فارکس

خطر نرخ بهره

یکی دیگر از عوامل اصلی خطر فارکس، نوسانات نرخ بهره است. ما می‌دانیم که وقتی یک شخص یا نهاد اقتصادی از یک قرض دهنده خاص وام می‌گیرد، قرض دهنده در مقابل نرخ بهره تعیین شده برای وام، پول را ارائه می‌دهد. معمولاً نرخ بهره دریافتی توسط قرض دهنده مشخص خواهد شد، با توجه به میزان ریسکی که قرض دهنده به خودش تحمیل می‌کند. به طور کلی، وام‌گیرندگانی که به عنوان ریسک بالا شناخته می‌شوند، نرخ بهره بالاتری برای وام خود پرداخت خواهند کرد. در عین حال، وام های کم ریسک ترادینگی که با خطر کمتری همراه هستند، به طور پیوسته به نرخ بهره کمتر پرداخت می‌کنند. بانک های مرکزی مسؤول تعیین سیاست های پولی در کشور خود برای ایجاد رشد و پایداری اقتصادی هستند. این نرخ بهره های نوساناتی در بازار فارکس را به دنبال دارند که تصمیمات متعددی را برای معامله گران به همراه دارد. مهم است به یاد داشته باشید که نرخ بهره کشور و نرخ ارز آن، اغلب به هم پیوند دارند. با دقت پیگیری تغییرات نرخ بهره، می‌توانید بدانید که موسسات بزرگ در کجا سرمایه خود را سرمایه گذاری می‌کنند تا بهترین بازده را از آن ببرند. بسیاری اوقات مؤسسات بزرگ به تجارت حمل و نقل تمرکز می‌کنند که یک تجارت مبتنی بر تفاوت نرخ بهره است. به طور کلی، جفت ارزهایی با نرخ بهره بالاتر جذب تقاضای بیشتری دارند.  

خطر نرخ ارز

خطر نرخ ارز در ساده‌ترین مفهوم خود، بستر خطری است که به دلیل تغییرات پویای ارزش ارزها ایجاد می‌شود. خطر نرخ ارز به خصوص برای شرکت‌هایی که فعالیت خود را در چند کشور انجام می‌دهند و یا به صورت منظم محصولات خود را صادر می‌کنند، بسیار مهم است. بسیاری از مواقع، سود و حاشیه سودی که یک شرکت چندملیتی به دست می‌آورد، به طور وثیق با تغییرات نرخ ارز در کشور خود و کشورهایی که در آنها فعالیت می‌کنند، پیوند دارد.  

خطر نوسان قیمت

نوسان قیمت نقش مهمی در بررسی خطرات تبادل ارز دارد. خطر نوسان قیمت، درجه تغییرات در بازارها را توصیف می‌کند و باید حتماً در فرایند تفکر یک معامله گر لحاظ شود. اگرچه بسیاری از معامله گران فارکس، به طور کلی نوسان قیمت را به عنوان عنصری خطرناک و نامطمئن می‌بینند، اما عوامل مثبتی هم در نوسان قیمت وجود دارند. بدون حداقل درجه‎ای از نوسان قیمت، تقریباً غیر ممکن است که یک معامله گر در فعالیت‌های تجاری خود سود بدهد. معمولاً، در زمان رویدادهای خبری با تأثیر بالا، نوسان قیمت می‌تواند افزایش یابد و به صورت نامتعادل بالا برود. به خصوص در این زمانها، نوسان قیمت می‌تواند تأثیرات منفی بر موقعیت معاملاتی یک مدیر سرمایه دارد.  

خطر اعتباری

هنگام معامله در بازارهای مالی، انتظار شما باید این باشد که فرد یا نهاد دیگری که در سمت مقابل معامله شما است، در صورتی که معامله به سمت شما پیش برود، بتواند وظایف خود را انجام دهد. خطر اعتباری خطری است که در آن یکی از طرفین توانایی پرداخت به طرف دیگر را ندارد. این ممکن است به خاطر شکست یکی از طرفین یا ورشکستگی آنها باشد. هدف مدیریت خطر اعتباری کاهش این خطرات است توسط مطابقت مناسب با ریسک اعتباری. هنگام معامله، باید قوانین و مقرراتی که کارگزار فارکس رعایت می‌کند را بشناسید. مهمترین امر این است که یک کارگزار فارکس در کشوری که در آن فعالیت می‌کند، به درستی نظارت شود و حفظ انبوهی مناسب در صورتی که طرف دیگر مرتبط با معامله نتواند خسارات تجاری خود را پوشش دهد، اهمیت دارد.  

خطر عملیاتی

یکی دیگر از ریسک‌های مرتبط با معاملات فارکس، خطر عملیاتی است. خطر عملیاتی زمانی به وقوع می‌پیوندد که فرآیندها، سیستم‌ها و افراد داخلی درگیر شوند. علاوه بر این، خطر عملیاتی می‌تواند شامل خطرهای قانونی، تقلب و امنیت باشد. معمولاً، خطر عملیاتی و مدیریت آن همراه هستند. به عنوان مثال، زمانی که یک کارگزار دارای یک تیم مدیریت قوی است، درجه خطر عملیاتی کاهش می‌یابد. برعکس، زمانی که مدیریت در یک محیط کسب و کار ضعیف باشد، خطر عملیاتی افزایش می‌یابد. به عنوان یک معامله گر فارکس، تعیین میزان خطر عملیاتی که شما در برابر آن قرار دارید، همیشه ساده نیست، با این حال، به عنوان یک معامله گر، مسئولیت شما برای تحقیق و ارزیابی عملکرد یک شرکت برای کاهش خطر عملیاتی به حداکثر است.  

خطر بروکر فارکس

قبل از اینکه سرمایه خود را به کارگزار بسپارید، می‌خواهید مطمئن شوید که تحقیقات لازم را انجام داده و یک کارگزار فارکس قابل اعتماد پیدا کنید. خطر کارگزار، می‌تواند در چندین حالت، شما و سرمایه کاری شما را تحت تأثیر قرار دهد. برخی کارگزاران فارکس غیرمنظم هستند و متأسفانه برخی از آنها به نفع شما عمل نمی‌کنند. امروزه، بسیاری از کارگزاران فارکس برای جذب مشتریان با یکدیگر رقابت می‌کنند و به عهده شما است که تحقیقات و بهره‌وری لازم را انجام دهید تا کارگزار مناسب‌تری برای خود پیدا کنید. در حالی که بسیاری از کارگزاران فارکس بزرگ دارای نظارت هستند، بعضی از کارگزاران کوچک در مناطق آفشور واقع شده‌اند که سازمان‌های نظارتی در آن ناموجود می‌باشند. یکی از دلایلی که برخی از کارگزاران فارکس انتخاب می‌کنند تا کسب و کار خود را در یک منطقه بدون نظارت به راه بیندازند، این است که با انجام چنین کاری، کارگزار می‌تواند هزینه‌های عملیاتی خود را به طور قابل توجهی کاهش دهد. هزینه‌های دریافت و حفظ یک مجوز نظارتی می‌تواند گران باشد. علاوه بر این، الزامات سرمایه‌ای که توسط سازمان‌های نظارتی تعیین می‌شوند، می‌تواند برای بسیاری از کارگزاران، که قادر به جذب سرمایه لازم نیستند، به عنوان یک مانع برای ورود به بازار عمل کند. به طور کلی، بهتر است با یک کارگزار فارکس همکاری کنید که تحت نظارت یک سازمان دولتی قرار دارد. هنگام همکاری با یک کارگزار فارکس منظم، نظارت مناسب می‌تواند شما را از شیوه‌های نامطمئن یا فعالیت‌های تقلبی محافظت کند. علاوه بر این، پیدا کردن کارگزار مناسب به شما در کاهش خطر اعتباری کمک می‌کند. در جهان، چندین سازمان نظارتی فارکس وجود دارد. لیست زیر، نظارت‌کنندگان بر اساس کشور را نشان می‌دهد:  
کشور سازمان نظارتی
استرالیا Australian Securities and Investment
ایالات متحده آمریکا Commodity Futures Trading Commission، National Futures Association
بریتانیا Financial Services Agency
نیوزیلند Financial Markets Authority
کانادا Investment Industry Regulatory Association
هنگ کنگ Hong Kong Securities Futures Commission
سنگاپور Monetary Authority of Singapore
ژاپن Financial Services Agency
 

خطر ازبین رفتن ارزش ارز

تخریب ارز یا خطر تخریب ارز چیست؟ تخریب ارز زمانی رخ می‌دهد که یک کشور نسبت به ارز کشور دیگری، ارزش ارز خود را به شکل قصورانه کاهش می‌دهد. تخریب ارز یک ابزار سیاست پولی است که توسط کشورهایی با نرخ تعویض ثابت استفاده می‌شود. تخریب ارز توسط دولت صادر کننده ارز تعیین می‌شود و نتیجه فعالیت دولتی است. یکی از دلایل عمده‌ای که یک کشور ارز خود را تخریب می‌کند، جلوگیری از عدم تعادل تجاری است. زمانی که یک کشور ارز خود را تخریب می‌کند، ارزش صادرات کشور را کاهش می‌دهد که باعث کاهش هزینه صادرات می‌شود و در نتیجه صادرات کشور رقابتی‌تر در بازار جهانی می‌شود. اگر یک کشور ارزش ارز خود را به شکل قصورانه کاهش دهد، آن کشور ممکن است برای کنترل تورم نرخ سود خود را افزایش دهد. تخریب ارز باعث می‌شود که محصولاتی که در یک کشور دیگر فروخته می‌شوند، جذاب‌تر باشند زیرا قیمت محصول در ارز کشور مبدأ نسبت به ارز کشور مقصد کاهش می‌یابد. یکی دیگر از خطرات بزرگ مربوط به تخریب ارز، به صورت روانشناسی است. تخریب ارز می‌تواند به عنوان نشانه ضعف اقتصادی در نظر گرفته شود که می‌تواند به خطر اعتبار کشور منتهی شود. در برخی موارد، تخریب ارز می‌تواند منجر به پدیده افزایشی شود که در آن کشورهای دیگر برای پاسخ به تخریب ارز کشور همسایه خود، ارز خود را تخریب می‌کنند. این نوع وضعیت باعث تشدید مشکلات اقتصادی در بازارهای جهانی می‌شود. هنگام معامله در بازار فارکس، مسئولیت شما این است که آگاه باشید کدام کشورها ارز خود را تخریب می‌کنند و چگونه می‌توانید از این وضعیت بهره ببرید.  

خطر تقلب

یکی دیگر از خطراتی که به عنوان یک معامله‌گر فارکس باید آگاه باشید، خطر تقلب است. در اوایل روزهای معامله آنلاین، تقلب در صنعت فارکس بیشتر شایع بود. در زمان‌های اخیر، تلاش‌های قابل توجهی برای ریشه کن کردن کارگزاران غیرقابل اعتماد انجام شده است. به منظور کاهش شانس همکاری با یک کارگزار غیرقابل اعتماد، باید تحقیقات لازم را در مورد کارگزار فارکسی که با آن کار می‌کنید، انجام دهید. همچنین، همانطور که در پیشین‌تر نیز گفته شد، باید مطمئن شوید که کارگزار در کشوری که در آن کار می‌کند، تحت نظارت قرار دارد. با انجام تحقیقاتی آنلاین، می‌توانید به اطلاعات زیادی درباره کارگزاران فارکس مطرح و نامطمئن دست پیدا کنید.   خطرات معامله گری در فارکس را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم یقینا این ده مورد تنها مواردی از خطرات معاملات فارکس نیست اما بصورت یقین این خطرات را میتوانیم از مهترین خطرات موجود برای معامله گران بازار فارکس است. اگر در مورد خطر معاملات فارکس شما هم نظری دارید میتوانید در بخش نظرات آنرا با ما درمیان بگذارید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها