خانه | آموزش فارکس مباحث تکمیلی | الگوی هارمونیک AB=CD

الگوی هارمونیک AB=CD

الگوی هارمونیک AB=CD:  اگر شما در حال مطالعه الگوهای هارمونیک هستید، بهترین نوع الگوهای را در مجموعه تریدرهای هارمونیک شامل الگوهای Gartley، Bat، Butterfly، Crab و Cypher در نظر دارید. اما یک الگوی هارمونیک کمتر شناخته شده با نام ABCD pattern وجود دارد که همان‌طور کارآمد است.

در این درس به بررسی عمیق الگوی هارمونیک AB=CD می‌پردازیم و به شما نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید از آن در برنامه تریدینگ شخصی خود بهترین استفاده را ببرید.

 

الگوی هارمونیک AB=CD چیست؟

الگوی هارمونیک AB=CD جزء مجموعه الگوهای شناخته شده هارمونیک است. برخی تریدرها به الگوی ABCD به عنوان AB=CD اشاره می‌کنند، در نتیجه به هر دو نام شناخته می‌شود.

AB=CD به عنوان ساده‌ترین الگوی هارمونیک در نظر گرفته می‌شود. یکی از دلایل این مسئله این است که این الگو نیازمندی‌های کمتری را نسبت به بیشتر الگوهای هارمونیک دارد. علاوه بر این، تشکیل ABCD را بسیار آسان تر می‌توان در چارت قیمت شناسایی کرد. حالا بیایید به نظریه AB=CD نگاهی بیندازیم.

الگوی هارمونیک AB=CD
الگوی هارمونیک AB=CD

رفتار قیمت در الگوی هارمونیک AB=CD با حرکت قیمت در جهت جدید (A) آغاز شده که بعداً سطح مهمی از نقطه تعادل را ایجاد می‌کند (B)، سپس یک قسمت از پای A را ابتدا پوشش می‌دهد (C) و در نهایت به سمت شکستن نقطه تعادل مهم ایجاد شده در B ادامه می‌دهد و تا رسیدن به فاصله معادل AB (D) ادامه پیدا می‌کند.

بنابراین هنگامی که پای CD به فاصله معادل پای AB برسد، انتظار می‌رود که حرکت قیمت CD عکس العملی در عین حال BC و CD به سطح‌های فیبوناچی خاص داشته باشد.

هنگامی که الگوی AB=CD تأیید شد، تریدرها به دنبال تنظیم نقاط ورودی در چارت در ابتدای عکس العمل ناشی از حرکت CD هستند. ایده این است که به طور زودبازده در بازار با پوزیشن تریدینگی همانند بعد از عکس العمل ناشی از حرکت CD وارد شوند.

دو نوع ABCD pattern وجود دارد، یکی bullish AB=CD و دیگری bearish AB=CD.

 

Bullish AB=CD

الگوی Bullish ABCD با کاهش قیمت (AB) شروع می‌شود که پس از آن وارونه و با افزایش قیمت (BC) همراه است. حرکت BC سپس به یک حرکت ناشی از خطر سقوطی جدید (CD) تبدیل شده که پایین‌تر از کف ایجاد شده در نقطه B قرار گرفته است. این همه در نمودار زیر نشان داده شده است:

Bullish AB=CD
Bullish AB=CD

این الگوی Bullish AB=CD استاندارد است. پس از اتمام حرکت قیمت CD، انتظار داریم که یک برگشت و افزایش قیمت رخ دهد. این با چیدمان فلش آبی در نمودار نشان داده شده است.

 

Bearish AB=CD

الگوی نمودار Bearish AB=CD به صورت کاملاً مشابه با Bullish AB=CD است، اما همه چیز برعکس است. الگو با خط AB مثبت شروع می‌شود که توسط یک حرکت ناشی از خطر صعودی جدید (BC) عکس العمل می‌دهد. سپس حرکت BC به یک حرکت ناشی از خطر سقوطی جدید (CD) تبدیل شده که بالاتر از قله در نقطه B قرار دارد.

هنگامی که این ویژگی‌ها را در گراف می‌بینید، می‌توانید انتظار داشته باشید که قیمت دوباره برگشت داده شود و یک دوره صعودی جدید ایجاد شود.

Bearish AB=CD
Bearish AB=CD

پتانسیل سقوطی الگو با فلش آبی در نمودار بالا نشان داده شده است.

توجه کنید که قبل از الگوی هارمونیک AB=CD تأیید شده، سه حرکت قیمتی وجود دارد؛ پای A، پای B و پای CD. و فقط هنگامی که پای CD به فاصله معادل پای AB برسد، می‌توانیم با شروع معامله خود را آغاز کنیم.

همانطور که مشاهده می‌کنید، الگوهای Bullish و Bearish ABCD انعکاسی از یکدیگر هستند. بنابراین، قواعد تریدینگی مشابهی را به هر دوی آن‌ها اعمال می‌کنیم، اما در جهت مخالف.

 

نسبت‌های فیبوناچی در الگوی AB=CD

الگوی نمودار AB=CD برای تأیید، باید با نسبت‌های خاص فیبوناچی هماهنگ شود. در زیر لیستی از سطح‌های فیبوناچی را مشاهده می‌کنید که با الگوی تریدینگی AB=CD همراه است.

دو قانون فیبوناچی با شکل AB=CD مرتبط هستند:

BC 61.8٪ بازگشت فیبوناچی از AB است.
CD 127.2٪ گسترش فیبوناچی از BC است.
همیشه باید سطوح فیبوناچی را هنگام تریدینگ به عنوان تأیید الگوی ABCD بررسی کنید. برای تأیید الزامات الگو، چندین ابزار فیبوناچی رایگان AB=CD برای Metatrader وجود دارد.

این مقاله برای شما مفید است:   معاملات پایان روز🌃 10 مزیت این نوع معامله

حالا به شما نشان می‌دهم که چگونه نسبت‌های فیبوناچی در الگوی هارمونیک AB=CD به کار گرفته می‌شوند:

نسبت‌های فیبوناچی در الگوی AB=CD
نسبت‌های فیبوناچی در الگوی AB=CD

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، BC باید 61.8٪ از AB باشد و CD باید گسترش 127.2٪ BC باشد. در عین حال، حرکت قیمتی AB و CD باید فاصله مساوی داشته باشند و حدوداً زمانی که برای توسعه می‌خواهند بگذرد، بایدیکسان باشند.

به عبارت دیگر، اگر شما به ایجاد الگوی AB=CD در رفتار قیمت نگاهی بیندازید و در عین حال جنبش‌ها با نسبت‌های خاص فیبوناچی هماهنگ باشند، آنگاه می‌توانید با اطمینان کامل فرض کنید که یک سیگنال قوی و با احتمال بالا روی چارت دارید.

 

سیستم تریدینگ AB=CD

برای تریدرهای مبتدی هارمونیک، بهتر است با راه‌اندازی ستاپ ABCD شروع کنند و پس از آن به الگوهای پیشرفته‌تر هارمونیکی مانند Crab، Bat و Butterfly بروند.

پس حالا، بیایید در مورد این صحبت کنیم که چگونه می‌توانید الگوی ABCD هارمونیک را ترید کنید. از آنجایی که این الگوی یک تشکیل منحصر به فرد است، برای ترید دارای قوانین خود است. اگر بتوانید چگونگی اجرای این مجموعه قوانین را یاد بگیرید، می‌توانید انتظار داشته باشید که با یک لبه مثبت در الگوی ABCD ترید کنید. پیشنهاد می‌شود که در بخش زیر مجموعه قوانین را با توجه به جزئیات بالا توجه بالایی داشته باشید.

 

نقطه ورود AB=CD

برای ورود به بازار در الگوی هارمونیک AB=CD، ابتدا باید تأییدیه برای صحت الگوی نمودار کسب کنید. این بدان معناست که باید دو جنبش قیمت موازی و مساوی در اندازه (AB=CD) پیدا کنید. در همان زمان، BC باید سطح 61.8٪ بازگشت فیبوناچی از AB باشد و CD باید گسترش 127.2٪ BC باشد. در عین حال، AB باید همچنین در زمان با CD برابر باشد. اگر شما قادر به شناسایی این ویژگی‌ها در نمودار قیمت هستید، آنگاه احتمالاً با یک الگوی AB=CD معتبر رو به رو هستید.

پس از تأیید الگو، باید در لحظه‌ای که در حرکت CD قیمت از گسترش 127.2٪ حرکت BC برمی‌خیزد، وارد بازار شوید. باید در جهت برگشتی که مخالف با پای CD است، معامله را آغاز کنید.

نقطه ورود AB=CD
نقطه ورود AB=CD

تصویر بالا یک الگوی Bearish ABCD را نشان می‌دهد. شما باید وقتی حرکت CD به گسترش فیبوناچی 127.2٪ از حرکت BC می‌رسد و سپس به پایین برمی‌گردد، در جهت فروش نگاه کنید.

همین موضوع در الگوی Bullish ABCD نیز صدق می‌کند. تفاوت آن این است که همه چیز به صورت معکوس خواهد بود.

 

استاپ لاس AB=CD

هنگامی که موقعیتی بر اساس سیگنال AB=CD باز می‌کنید، باید یک سفارش استاپ لاس را قرار دهید تا در صورت حرکت ناگهانی علیه معامله شما، محافظت شوید. مکان مناسب برای قرار دادن ستوپ لاس شما فقط در خارج از انتهای قیمتی تشکیل شده در پایان حرکت CD خواهد بود.

استاپ لاس AB=CD
استاپ لاس AB=CD

این تصویر همان طرحی است که در بالا مشاهده کردید. در این باره، با خط قرمز ضخیم روی تصویر به محل مناسب برای سفارش استاپ لاس اشاره شده است.

همانطور که در قبل بحث کرده‌ایم، الگوی AB=CD به ما فرصت ترید داده است تا از ابتدای یک برگشت قیمت بهره مند شویم. به عبارت دیگر، ما معامله را با ظهور روند جدید شروع می‌کنیم. این بدان معناست که نقطه ورود و سفارش استاپ لاس ما بسیار نزدیک به یکدیگر هستند. به این ترتیب، استراتژی فارکس ABCD نسبت پیروزی به باخت بسیار جذابی را ارائه می‌دهد.

 

تیک پروفیت AB=CD

حداقل هدفی که باید با سیستم تریدینگ ABCD خود دنبال کنید، یک جنبش قیمتی است که در اندازه با پای CD برابر باشد. به این ترتیب، محل شروع حرکت CD هدف شماست. به نمونه زیر نگاهی بیندازید:

تیک پروفیت AB=CD
تیک پروفیت AB=CD

جنبش قیمتی که پس از CD انتظار می‌رود، باید به سطح 100٪ بازگشت فیبوناچی از CD برسد. به عبارت دیگر، حرکت قیمتی که پس از CD رخ می‌دهد، باید به اندازه CD باشد، همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است.

این مقاله برای شما مفید است:   تنوع بخشی یک استراتژی معاملاتی

با این حال، این حداقل پتانسیل تشکیل است. به عبارت دیگر، قیمت در صورت ادامه حرکت، ممکن است جا به جایی کند و اگر بخشی از معامله را باز نگه داریم، می‌توانیم از حرکت بزرگتری بهره مند شویم.

بنابراین، پس از رسیدن به حداقل هدف، من عمدتاً 50٪ حجم معاملات را بسته و 50٪ دیگر را در معامله باز نگه می‌دارم تا تلاش کنم به موج ادامه‌یافته بپیوندم.

در این هنگام، مهم است که با استفاده از سطوح پشتیبانی و مقاومت، خطوط روند، کانال‌های قیمت، الگوهای چارت و نمودار شمعی، به دنبال نشانه های عملکرد قیمت باشید. هنگامی که شواهد به سمت جهت مخالف تغییر می‌کنند، باید معامله خود را با سود به دست آمده ببندید.

 

استراتژی تریدینگ ABCD

حال که الگوی هارمونیک AB=CD و قوانین مرتبط با آن را بررسی کردیم، حالا این مفاهیم را در یک استراتژی تریدینگ ABCD کامل ترکیب خواهیم کرد.

در ابتدا، تحلیل نمودار AB=CD را انجام می‌دهیم. دومین مرحله مهم، تأیید الگو است.

این بدان معناست که باید حرکت BC را ارزیابی کرده و مطمئن شویم که 61.8٪ از بازگشت فیبوناچی AB است و CD 127.2٪ از گسترش BC است. همچنین، پای AB باید در اندازه و مدت زمان با پای CD برابر باشد.

اگر الگوی بولیشی باشد، می‌توانیم در جهت بلند خرید کنیم و ستوپ لاس را زیر نقطه D قرار دهیم. سپس باید حداقل تا رسیدن به سطح نقطه C در معامله باقی بمانیم.

اگر الگوی بیریشی باشد، باید جفت فارکس را شورت کنیم و ستوپ لاس را بالای نقطه D قرار دهیم. سپس باید حداقل تا رسیدن به سطح نقطه C در معامله باقی بمانیم.

حالا این مفاهیم را با هم ترکیب کرده و به مثال AB=CD در یک نمودار واقعی توجه خواهیم داشت.

 

استراتژی تریدینگ ABCD
استراتژی تریدینگ ABCD

 

در حال حاضر با نمودار چهار ساعته GBP/USD برای ماه‌های مه تا ژوئیه 2014 روبرو هستیم. تحلیل سوینگ ABCD ما الگوی AB=CD را در نمودار شناسایی کرده است. این الگو به همراه خطوط آبی روی تصویر نمایش داده شده است. خطوط افقی سیاه و پیکان‌های سیاه به میزان فیبوناچی مربوط می‌شوند.

لازم به ذکر است که AB تقریباً با CD برابر است. همچنین، AB تقریباً با CD به مدت زمان یکسانی توسعه یافته است. BC، 61.8٪ بازگشت فیبوناچی حرکت AB و CD 127.2٪ گسترش BC است. بنابراین، ما اعتبار الگوی ABCD روی نمودار را تأیید می‌کنیم.

همانطور که مشاهده کرده‌اید، در اینجا الگوی بولیشی ABCD بر روی نمودار وجود دارد، زیرا حرکت AB و CD به پایین اشاره می‌کنند. به این ترتیب، انتظار داریم که این الگوی معتبر ABCD به یک حرکت قیمتی بلندمدت منجر شود.

حرکت CD در منطقه 127.2٪ گسترش فیبوناچی BC به اتمام می‌رسد و سپس قیمت به سمت بالا جهش می‌کند. پس از توجه به این نکته، زمان برای اجرای معامله بلند می‌رسد. باید سفارش ستوپ لاس خود را زیر نقطه پایینی حرکت CD قرار دهید، همانطور که با خط ضخیم قرمز روی نمودار نشان داده شده است.

پس از چند آزمایش گسترش فیبوناچی 127.2٪، قیمت GBP/USD شروع به افزایش می‌کند. چند هفته بعد، قیمت کیبل به حداقل هدف الگو می‌رسد، به عبارت دیگر، قیمت به سطح بالای C رسیده است. در اینجا دو گزینه قابل قبول خواهیم داشت – یا کاملاً معامله را بسته و سود را به دست آوریم، یا یک قسمت از معامله را بسته و یک قسمت را باز نگه داریم تا به یک حرکت قیمتی بعدی برسیم.

در این مورد خاص، اگر تصمیم بگیرید که برای کسب سود بیشتر در معامله باقی بمانید، تصمیم شما پاداش خود را خواهد داد. در طول راه بالا، قیمت فقط یک پایین تر از قبلی را بوجود می‌آورد و هیچ منطقه پشتیبانی حیاتی را آزمایش نمی‌کند که موقعیت طولانی ماست. بنابراین، بهترین کار این است که معامله را تا زمان شکست یکی از سطوح پشتیبانی قیمت در ادامه نگه دارید.

این مقاله برای شما مفید است:   بالن آپشن

این اتفاق در تاریخ 4 ژوئیه 2014 اتفاق می‌افتد زمانی که GBP/USD از سطح آخرین پایین خود که با رنگ زرد در نمودار مشخص شده است، کاهش می‌یابد. این یک سیگنال خروج از این معامله را فراهم می‌کرد.

توجه کنید که حداقل هدف این الگوی هارمونیک AB=CD تنها نصف حرکت کل قیمت از این مثال است. این نشان می‌دهد چرا برای مدتی طولانی در بازار با معامله برنده حرکت کنید، بسیار مهم است.

حالا به یک الگوی AB=CD فارکس دیگر نزدیک می‌شویم.

حدضرر AB=CD
حدضرر AB=CD

 

اینبار، جفت فارکس USD/JPY به مدت چهار ساعت در نمودار قرار دارد. بازه زمانی مورد نظر، ژوئن تا اوت 2013 است. تصویر الگوی بولیشی ABCD را نشان می‌دهد. خطوط آبی روی تصویر الگو را از نقطه A تا نقطه D بیان می‌کنند. سطوح افقی سیاه روی تصویر و دو پیکان سیاه درست متناظر با سطوح فیبوناچی مربوطه و شیفت جهتی در قیمت پس از تعامل با سطوح هستند.

حرکت AB تقریباً با حرکت CD در اندازه و زمان توسعه برابر است. در عین حال، BC، 61.8٪ حرکت AB را بازگشت می‌دهد و CD به میزان 127.2٪ گسترش فیبوناچی حرکت BC رسیده است. بنابراین، ما اعتبار الگو را تأیید می‌کنیم.

از آنجایی که شکل بالا یک الگوی ABCD بولیشی را نشان می‌دهد، پس از جهش قیمت از 127.2٪ گسترش BC، قصد خرید جفت فارکس USD/JPY را داریم.

پس از دریافت سیگنال جهش قیمت از سطح 127.2٪ گسترش، می‌توانیم ببینیم که قیمت شروع به حرکت به سمت بالا می‌کند. چند هفته پس از سیگنال طولانی در نمودار، عملکرد قیمت به حداقل هدف الگوی ABCD بولیشی می‌رسد. همانند قبل، در این لحظه دو گزینه قابل قبول وجود دارد – یا معامله را به صورت کامل ببندیم و سود را جمع آوری کنیم، یا یک قسمت از موقعیت باز رها کنیم و برای افزایش قیمت محتمل در معامله باقی بمانیم.

اگر تصمیم بگیرید که معامله USD/JPY را به صورت جدی ادامه دهید، شاهد یک القای قیمت دیگر در جهت بولیشی خواهید بود. با این حال، نتایج به اندازه مثال قبلی سودآور نیستند. دو هفته پس از اتمام حداقل هدف، عملکرد قیمت یک شمع بلند بسیار بزرگ و نزولی ایجاد می‌کند که یک پشتیبان مهم را در نمودار شکست می‌دهد.

ما این پشتیبان را با خط افقی زرد در تصویر بالا مشخص کرده‌ایم. این یک سیگنال فروش نسبتاً قوی در نمودار ایجاد می‌کند و هر موقعیت طولانی در این نقطه مشکوک می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

الگوی هارمونیک AB=CD از پایه‌ترین الگوهای هارمونیک است.

شرایط شکل گیری AB=CD عبارتند از:

 • ابتدای حرکت AB باید در اندازه با CD برابر باشد.
 • زمان توسعه AB باید با زمان توسعه CD برابر باشد.
 • BC باید 61.8٪ بازگشت حرکت AB را داشته باشد.
  CD باید 127.2% گسترش BC را برسد.

دو نوع الگوی هارمونیک AB=CD وجود دارد:

 • Bullish ABCD – AB کاهشی است، BC افزایشی است و CD کاهشی است. پتانسیل نتیجه مثبت است.
 • Bearish ABCD – AB صعودی است، BC نزولی است و CD صعودی است. پتانسیل نتیجه منفی است.

یک سیستم معاملاتی ABCD با احتمال بالا برای الگوی Bearish AB=CD به شرح زیر است: (برای یک تنظیم Bullish AB=CD برعکس واقع خواهد بود):

 • اعتبار الگو با اندازه AB و CD، و همچنین سطوح فیبوناچی مربوطه تأیید شود.
 • فروش کنید زمانی که بعد از رسیدن CD به 127.2٪ گسترش BC قیمت بازار از این سطح جهش مثبتی را نشان دهد.
 • یک stop loss بالاتر از نقطه D در نمودار قرار دهید.
 • برای حداقل حرکت قیمتی برابر با اندازه CD، معامله کنید.
 • یک قسمت از موقعیت خود را برای احتمال حرکت قیمتی بیشتر باز نگه دارید و از قوانین ساده عملکرد قیمت برای یافتن یک سیگنال خروج نهایی استفاده کنید.
5/5 - (9 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عناوین مطالب
اسکرول به بالا