آموزش کندل شناسی در پرایس اکشن (بخش اول)

تاریخ آخرین بروزرسانی: 21 می 2023
من باور دارم که کندل شناسی در پرایس اکشن، اولین و مهم ترین مبحث آموزشی است. این مقاله، اولین قسمت آموزش پرایس اکشن پیشرفته است. همانطور که میدانید در تحلیل پرایس اکشن هیچ ابزار کمکی استفاده نمی شود پس آشنایی کامل و شناخت صحیح کندل ها که نشان دهنده حرکات قیمتی در بازار هستند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کندل ها به دو قسمت بدنه و سایه تقسیم می شوند. بدنه کندل نشان دهنده باز و بسته شدن قیمت در یک بازه زمانی مشخص است. همچنین، سایه ها نشان دهنده محدوده حرکت قیمت در آن بازه زمانی هستند. یک کندل کاملا سفید (یا سیاه) به معنی قیمت بسته شده در بالاترین (یا پایین ترین) نقطه بازه زمانی است. در صورتی که سایه های بالا و پایین کندل بلندتر باشند، نشان دهنده تقاطع قیمت با محدوده بیشتری است و ممکن است نشان دهنده تحولات شدید در بازار باشد. به طور کلی، کندل های سفید نشان دهنده رشد بازار و کندل های سیاه نشان دهنده نزول بازار هستند. اما برای تحلیل پیشرفته، باید به دقت سایه ها و بدنه ها توجه کرد و با استفاده از الگوهای مختلف کندل، به تحلیل دقیق تری از بازار برسیم.

کندل شناسی در پرایس اکشن

کندل شناسی در پرایس اکشن

کندل شناسی در پرایس اکشن

معامله گران پرایش اکشن بسیار ساده نگر و دقیق هستند، آن‌ها می‌دانند ابزارهای فارکس دقیق نبوده و اکثر اوقات درصد ریسک بالایی دارند. پس با آشنایی کامل با شرایط کنونی و آموزش های پایه و علم خودشان معامله می‌کنند. همه اطلاعات لازم، در کندل‌ها و شرایط قرارگیری آن‌ها نهفته است. یک کندل صعودی یا نزولی، یک دسته شمع ژاپنی که به شکل خاصی در کنار هم قرار گرفته است، آنچه شما برای پیشبینی نیاز دارید را به شما می‌دهند. فقط باید آن هارا کامل بشناسید و با دقت و تمرکز عمل کنید و مهمتر از همه، مبانی کندل شناسی در پرایس اکشن را بدانید.

کندل های صعودی و نزولی

کندل، بازتاب رفتار معامله گران بوده و هر برخورد و دیدگاه معامله گر در بازار، باعث تغییر موقعیت باز شدن و بسته شدن و قدرت و ضعف کندل‌ها می‌شود. یک کندل از ۴ قسمت تشکیل شده است:
  • بالاترین قسمت کندل که با High مشخص می شود و ماکزیمم قیمتی است که در آن دوره زمانی توسط سهم لمس شده است.
  • پایین ترین قسمت کندل که با Low مشخص شده و مینیمم قیمتی است که در آن دوره زمانی توسط سهم لمس شده است.
  • قیمت بازشدن یا Open در آن دوره زمانی
  • قیمت بسته شدن یا آخرین معامله سهم در آن دوره زمانی که با close مشخص شده است.

کندل صعودی در پرایس اکشن

به کندل های صعودی کندل گاو نر نیز گفته می شود که به شکل زیر است:
کندل صعودی در پرایس اکشن

کندل صعودی در پرایس اکشن

زمانی یک کندل صعودی است و به رنگ سبز ظاهر می‌شود (میتوان تنظیمات متاتریدر را برای رنگ کندل‌ها تغییر داد، رنگ استاندارد کندل صعودی سبز است) که قیمت بسته شدن کندل بالاتر از قیمت باز شدن کندل باشد (همانند تصویر بالا). در کندل صعودی، جهت حرکت قیمت به سمت بالا بوده و دو خط در دو طرف کندل وجود دارد که به آن سایه (shadow یا tail یا دنباله) می‌گوییم. سایه ها میزان نوسان قیمت را در هر کندل نشان می دهند در یک کندل صعودی قیمت در Open باز شده است تا قیمت Low پایین آمده است سپس قیمت بالا رفته و تا High رسیده است و در آخر قیمت در Close بسته شده است.

کندل نزولی در پرایس اکشن

به کندل نزولی، کندل خرس نیز گفته شده که در تصویر زیر، نمونه‌ای از آن قابل مشاهده است.  
کندل نزولی در پرایس اکشن

کندل نزولی در پرایس اکشن

زمانی یک کندل نزولی است و به رنگ قرمز ظاهر می شود (رنگ استاندارد کندل نزولی قرمز است) که قیمت بسته شدن کندل پایین تر از قیمت باز شدن کندل باشد (همانند تصویر بالا). در کندل نزولی، جهت حرکت قیمت به سمت پایین بوده و دو خط در دو طرف کندل وجود دارد که به آن سایه می‌گوییم. سایه‌ها، میزان نوسان قیمت را در هر کندل نشان می‌دهند. در یک کندل نزولی، کندل در قیمت Open باز شده، تا قیمت High بالا رفته و سپس تا قیمت Low نوسان کرده و پایین آمده و در آخر، در قیمت Close بسته خواهد شد.
ّبروکر فارکس ifc markets

ّبروکر فارکس ifc markets

قدرت یا ضعف کندل در پرایس اکشن

به کندل نمایش داده شده در تصویر زیر دقت کنید. کندل شناسی در پرایس اکشن به ما می‌گوید که این کندل، بدنه‌ای بلند و کشیده و سایه‌های کوتاه تر نسبت به بدنه دارد:  
قدرت یا ضعف کندل در پرایس اکشن

قدرت یا ضعف کندل در پرایس اکشن

بدنه کندل بلند و کشیده و سایه‌های کوتاه این کندل با تکیه بر کندل شناسی در پرایس اکشن به ما می‌گویند که:
  • قدرت خریداران یا فروشندگان زیاد است
  • بازار روند بر قدرت دارد
پس توجه کنید که:
  •  کندل با بدنه سبز بلند یعنی یک روند پرقدرت صعودی با قدرت خریداران بالا.
  • کندل با بدنه قرمز بلند یعنی روند پرقدرت نزولی با قدرت فروشندگان بالا.
حال به تصویر زیر دقت کنید:
کندل شناسی در پرایس اکشن

کندل شناسی در پرایس اکشن

با این که در کندل‌های تصویر بالا بدنه کوتاه بوده، اما سایه نیز نسبت به بدنه کوتاه است. این نوع کندل نشان دهنده یک کندل ضعیف نیست، اما کندل قوی هم نیست. این نوع کندل‌ها نشان دهنده این هستند که خریدارن یا فروشندگان پر قدرتی در این روند نقش نداشته و این روند بازار ضعیف است. این کندل ها بیشتر در روندهای ساید یا بیس‌ها دیده می‌شوند.

شناخت کندل‌های قیمتی در بازار سهام

کندل‌های قیمتی یکی از ابزارهای مهم تحلیلی در بازار سهام هستند که به کمک آن‌ها می‌توانیم تغییرات قیمتی را در بازه‌های زمانی مختلف مشاهده کنیم. هر کندل قیمتی شامل سه بخش است که شامل بالای کندل (high)، پایین کندل (low) و بدنه کندل (body) می‌باشد. بالای کندل نشان دهنده بیشترین قیمتی است که در آن بازه‌ی زمانی رخ داده و پایین کندل نشان دهنده کمترین قیمتی است که در آن بازه‌ی زمانی رخ داده. بدنه کندل نیز نشان دهنده بازه‌ی قیمتی بین باز شدن و بسته شدن بازار در آن بازه‌ی زمانی است. اگر بدنه کندل به خطوط سایر کندل‌ها متصل شود، آن‌ها را شمع‌های متصل (continuation candles) می‌نامند. با استفاده از شناخت کندل‌های قیمتی، می‌توان به نتایج مهمی در مورد رفتار بازار پی برد. از جمله مهمترین نتایجی که با کندل‌ها می‌توان به آن پی برد، حالت تقاضا و عرضه در بازار است. اگر بدنه کندل سبز رنگ باشد، نشان دهنده حالت تقاضای بیشتر در بازار است و اگر بدنه کندل قرمز باشد، نشان دهنده عرضه بیشتر در بازار است. همچنین، با توجه به طول بدنه کندل، می‌توان به نتیجه‌گیری در مورد قوت تقاضا یا عرضه در بازار پی برد. کندل‌های قیمتی یکی از ابزارهای مهم تحلیلی در بازار سهام هستند که به کمک آنها می‌توانم تغییرات قیمتی را در بازه‌های زمانی مختلف مشاهده کنم. هر کندل قیمتی شامل سه بخش است که شامل بالای کندل (high)، پایین کندل (low) و بدنه کندل (body) می‌باشد. بالای کندل نشان دهنده بیشترین قیمتی است که در آن بازه‌ی زمانی رخ داده و پایین کندل نشان دهنده کمترین قیمتی است که در آن بازه‌ی زمانی رخ داده. بدنه کندل نیز نشان دهنده بازه‌ی قیمتی بین باز شدن و بسته شدن بازار در آن بازه‌ی زمانی است. اگر بدنه کندل به خطوط سایر کندل‌ها متصل شود، آن‌ها را شمع‌های متصل (continuation candles) می‌نامیم. من با استفاده از شناخت کندل‌های قیمتی، می‌توانم به نتایج مهمی در مورد رفتار بازار پی برم. از جمله مهمترین نتایجی که با کندل‌ها می‌توان به آن پی برد، حالت تقاضا و عرضه در بازار است. اگر بدنه کندل سبز رنگ باشد، نشان دهنده حالت تقاضای بیشتر در بازار است و اگر بدنه کندل قرمز باشد، نشان دهنده عرضه بیشتر در بازار است. همچنین، با توجه به طول بدنه کندل، می‌توانم به نتیجه‌گیری در مورد قوت تقاضا یا عرضه در بازار پی برم. شناخت کندل‌های قیمتی در بازار فارکس در بازار فارکس و نمودارهای قیمتی، ما با کندل‌هایی سر و کار داریم که این کندل‌ها اطلاعات مفیدی از رفتار قیمت در بازه‌های زمانی مشخص را ارائه می‌دهند. من هر یک از کندل‌ها را به عنوان یک بدنه و دو موشک شامل Shadow یا Tail می‌شناسم. بدنه کندل نشان دهنده باز و بسته شدن قیمت در یک بازه زمانی است، در حالی که موشک‌ها نشان دهنده حداکثر و حداقل قیمت در آن بازه هستند. من این را میدانم که توانایی شناخت کندل‌های قیمتی به عنوان یکی از اصلی‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال می‌تواند به تجار به شناسایی الگوهای تکراری در رفتار قیمت کمک کند. بعنوان مثال، الگوی انعکاسی (Reversal Pattern) که به عنوان نشانه تغییر جهت روند قیمتی استفاده می‌شود، معمولا با استفاده از کندل‌های قیمتی شناسایی می‌شود. با شناخت کندل‌های قیمتی، معامله گران می‌توانند به راحتی رفتار قیمت را پیش‌بینی کنند و تصمیمات خود را بر اساس آن‌ها بگیرند. کندل شناسی در پرایس اکشن اولین گام برای یادگیری تحلیل به روش Price Action پیشرفت بود که در مقاله‌ی بعدی ادامه خواهد داشت.
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام بزرگواران من علی رضا هستم و 44 ساله از زاهدان و با سایت شما اشنا شدم و تصمیم به اموزش و یادگیری شدم .خیلی ساده و عالی توضیح دادید من لذت میبرم از اموزش. امیدوارم در کنار شما بتونم موفق بشم . به امید موفقیت همه