خانه | پرایس اکشن پیشرفته | آموزش کندل های شمعی ژاپنی ( بخش دوم )

آموزش کندل های شمعی ژاپنی ( بخش دوم )

Candlestick Forex

در ادامه بخش اول دوره آموزش پرایس اکشن پیشرفته به زبان ساده، من به ادامه تعریف کندل استیک یا همان کندل های شمعی ژاپنی می‌پردازم. در بخش قبلی، با انواع کندل صعودی و نزولی آشنا شدیم و در این بخش می‌آموزیم که چگونه کندل قوی و ضعیف را تشخیص دهیم.

کندل استیک یا کندل های شمعی ژاپنی، نوعی نمودار است که برای تحلیل قیمت های بازار استفاده می‌شود. این نوع نمودار، ابتدا در ژاپن استفاده شده است و در حال حاضر به شدت در بازارهای مالی جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر کندل شامل سه قسمت است: بدنه (Body)، سایه بالا (Upper Shadow) و سایه پایین (Lower Shadow). بدنه کندل، قیمت باز و بسته را نشان می‌دهد و سایه ها، حداکثر و حداقل قیمت را نشان می‌دهند. اگر بدنه کندل به سمت بالا باشد، قیمت بسته بیشتر از قیمت باز است و در صورتی که بدنه کندل به سمت پایین باشد، قیمت بسته کمتر از قیمت باز است.

برای تشخیص کندل قوی و ضعیف، باید به سایه های کندل توجه کنید. در کندل قوی، سایه ها بسیار کوتاه و بدنه کندل بسیار بلند است. این نشان دهنده این است که قیمت باز و بسته نزدیک به یکدیگر بوده اند و تمایل به رشد داشته‌اند.

اما در کندل ضعیف، سایه ها بلند و بدنه کندل کوتاه است. این نشان دهنده این است که قیمت باز و بسته بسیار نزدیک به یکدیگر بوده‌اند و قیمت تمایل به کاهش داشته است.

به کمک تحلیل کندل های شمعی، می‌توانید موقعیت بازار را بهتر درک کنید و تصمیمات خرید و فروش بهتری بگیرید.

کندل های شمعی ژاپنی: روانشناسی کندل ها

کندل های شمعی ژاپنی
کندل های شمعی ژاپنی

 

یک روند از کندل های صعودی (گاوها) و کندل های نزولی (خرس ها) تشکیل می شود. برای تشخیص قدرت گاوها در مقابل خرس ها، باید به بدنه کندل ها توجه کنید. تصویر زیر را مشاهده کنید.

کندل شمعی ژاپنی
کندل شمعی ژاپنی

تصویر بالا، دو کندل صعودی و نزولی با اندازه همسان را نشان می دهد که نشان دهنده قدرت یکسان خریداران و فروشندگان است.

بیشتر بخوانید: بروکرهای مورد تایید تجارت فارکس

برای عضویت در کانال تلگرام ما روی آیکن تلگرام کلیک کنید

با عضویت در کانال تلگرام ما قادر خواهید بود تا همواره از آخرین بروزرسانی ها و مطالب تجارت فارکس مطلع باشید

کندل صعودی (گاوی)

حال در تصویر زیر، به اندازه بدنه یک کندل صعودی (گاوی) دقت کنید. میبینید که گاو با شاخش زیر سهام میزند و قیمت را بالا میبرد یعنی قیمت باز شدن کندل بالاتر از قیمت بسته شدن آن است و جهت حرکت کندل رو به بالاست.

این مقاله برای شما مفید است:   مفهوم عمده فروشی | مفهوم خرده فروشی فارکس
کندل صعودی (گاوی)
کندل صعودی (گاوی)

در اینجا خریداران هستند که قدرت کندل را تقویت میکنند، هرچه بدنه کندل های شمعی ژاپنی بزرگ تر باشد نشانه قدرت بیشتر خریداران است.

کندل صعودی یک الگوی نموداری در بازار سرمایه است که به عنوان یک اشاره‌گر مهم برای تحلیل تکنیکال به کار می‌رود. در این الگو، قیمت اولیه کاهشی است اما در ادامه با افزایش حجم خریداری، قیمت به سمت بالا حرکت می‌کند. کندل صعودی به خریداران نشان می‌دهد که قدرت خرید در بازار بیشتر از قدرت فروش است و احتمال ادامه روند صعودی و بالا رفتن قیمت‌ها بیشتر است.

کندل صعودی همچنین به عنوان یک الگوی افزایشی در بازار استفاده می‌شود. در این الگو، قیمت سهم در ابتدا کاهشی است اما در ادامه با افزایش تقاضا و حجم خریداری، قیمت به سمت بالا حرکت می‌کند. این الگو به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد که باید در بازار معامله کنند و احتمال افزایش بهره‌وری و سود بیشتر برای معامله گران در روند صعودی بیشتر است.

به طور کلی، کندل صعودی به خریداران اطمینان می‌دهد که قیمت‌ها در آینده به سمت بالا حرکت می‌کنند و بهتر است در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند.

کندل خرسی (نزولی)

حال در تصویر زیر، یک کندل نزولی (خرسی) را ملاحظه میکنید. در اینجا خرس با دستش روی سر سهم میزند و قیمت سهام پایین می آیند قیمت بسته شدن کندل پایین تر از قیمت باز شدن آن است و حرکت کندل نزولی و رو به پایین است.

کندل خرسی (نزولی)
کندل خرسی (نزولی)

در اینجا قدرت فروشندگان بیشتر از خریداران است هرچه قدرت فروشندگان بیشتر شود، بدنه کندل های شمعی ژاپنی بلندتر می‌شود.

کندل نزولی یک الگوی نموداری در بازارهای مالی است که به معنی افت قیمت است. این الگو با شکل هندسی یک کندل نمایش داده می‌شود که در آن در طول یک دوره زمانی، قیمت بازار برای فروشندگان بیشتر از قیمت خریداران بوده است.

در این الگو، قیمت باز اغلب بالاتر از قیمت بسته شده است و به همین دلیل، کندل نزولی به شکل یک مستطیل به پایین و یک خط عمودی به بالا مشخص می‌شود.

کندل نزولی در بازارهای مالی به دلیل نشان دادن افت قیمت‌ها برای سرمایه‌گذاران مهم است. این الگو می‌تواند به عنوان یک سیگنال برای فروش دارایی‌ها و یا خروج از بازار استفاده شود.

همچنین، این الگو می‌تواند به عنوان شاخصی از پایداری بازار و عدم رضایت سرمایه‌گذاران در نسبت به وضعیت فعلی بازار دلالت دهد. در کل، کندل نزولی به عنوان یک الگوی مهم در تحلیل فنی بازارهای مالی شناخته شده است.

قدرت بدنه کندل های شمعی ژاپنی

قدرت بدنه کندل های شمعی ژاپنی
قدرت بدنه کندل های شمعی ژاپنی

همانطور که در تصویر بالا میبنید:

  • بدنه بلند و کشیده یک کندل نشانه اشتیاق بالای خریداران و فروشندگان و قدرت بالای روند است.
  • بدنه کوتاه یک کندل نشانه شک و تردید در بازار و نشان می دهد قدرت خریدار و فروشنده برابر است.
این مقاله برای شما مفید است:   تایید ورود به معامله با الگوی شمعی ژاپنی

حال در تصویر پایین چند نوع کندل با بدنه متفاوت را میبینم (بدون در نظر گرفتن سایه ها).

 

چند نوع کندل شعمی
چند نوع کندل شعمی

حال در تصویر بالا چند نوع کندل با بدنه متفاوت را میبینم(بدون در نظر گرفتن سایه ها)

  1. کندل اول نشانه قدرت بالا خریداران و گاوها است و یک کندل قوی صعودی را نشان می دهد.
  2. کندل دوم با اینکه قدرت خریداران و گاوها بیشتر بوده است اما کندل ضعیف است.
  3. کندل سوم قدرت گاوها و خرس ها برابر است و یک کندل خنثی است
  4. کندل چهارم نشانه قدرت بیشتر فروشندگان و خرس ها است اما کندل ضعیف است.
  5. کندل پنجم نشانه قدرت بالا فروشندگان و خرس ها است و یک کندل قوی نزولی است.

 

آشنایی با سایه کندل های شمعی ژاپنی

تا اینجا، من قدرت کندل ها را از نظر بدنه ها مقایسه کرده ام، اما سایه کندل ها فقط برای زیبایی طراحی نشده است. سایه ها در کندل های شمعی ژاپنی نیز نشانه هایی از بازار را برای ما نمایان می کنند. به تصویر زیر دقت کنید.

آشنایی با سایه کندل های شمعی ژاپنی
آشنایی با سایه کندل های شمعی ژاپنی

 

کندل های سمت چپ سایه پایینی دارند: در حقیقت قیمت باز شده است، تا قیمت low ریزش داشته ولی آخر بازار برگشته و در قیمت بالا بسته شده است، یعنی قدرت خریداران غالب شده است.

کندل های سمت راست سایه بالایی دارند: قیمت باز شده و حتی در مقطعی تا نقطه High رشد کرده ولی آخر بازار برگشته و در قیمت پایین بسته شده است، یعنی قدرت فروشندگان غالب شده است.

برای بررسی بیشتر چند کندل با سایه متفاوت را مشاهده میکنید. برخی از این کندل ها با توجه به اندازه بدنه و سایه در تحلیل پرایس اکشن نام های متفاوتی دارند و شکل گیری این کندل ها در روند بازار نشانه تغییر یا تثبیت روند است.

8 حالت مختلف از کندل استیک
8 حالت مختلف از کندل استیک

کندل ۱: بدنه بلند و سبز نشان از اشتیاق زیاد خریداران برای خرید دارد.

کندل ۲: بدنه کوتاه تر شده یعنی خریداران کمی ضعیف شده اند و سایه پایینی بلند است.

در حقیقت سهم یک افت هم داشته ولی خریداران به سرعت سهم را برگردانده و حتی قیمت بسته شدن بالاتر از باز شدن است. بنابراین قدرت بالای خریدار رو نشان میدهد.

کندل ۳: بدنه کوتاه ولی قرمز، قدرت فروشندگان زیاد است. این قدرت را سایه بلند بالایی هم تایید می کند. سهم تصمیم به بالا رفتن داشته و یک ماکزیمم جدید ثبت کرده ولی خریداران منصرف شده و از سهم خارج شدند و فروشندگان فروختن اجازه رشد ندادند.

کندل ۴: این کندل نیز نزولی و خرسی است. سایه بالایی هم تایید کننده است. به اصطلاح به این نوع کندل چکش معکوس می گوییم. شکل آن شبیه چکش معکوس (Inverted Hammer) هست.

این مقاله برای شما مفید است:   جمع بندی و چک لیست آموزش پرایس اکشن پیشرفته به زبان ساده

کندل ۵: یک چکش زیبا، کندلی صعودی با فشار خرید فوق العاده زیاد در انتهای بازار، اینگونه کندل ها در دسته بندی کندل های برگشتی قرار می گیرند.مثلا اگر در انتهای روند نزولی این مدل کندل را دیدیم نوید برگشت سهم است.

کندل ۶: بدنه کندل وجود ندارد. دلیلش این هست که نقطه باز شدن و بسته شدن سهم یک قیمت بوده اما سایه های بالا و پایین نشان میدهد که سهم نوسان به سمت بالا و پایین داشته ولی زور هیچ یک از خریدارن یا فروشندگان نرسیده که سهم را حرکت دهند. در حقیقت به کندل های بدون بدنه به اصطلاح دوجی (Doji) می گوییم، به زبان ژاپنی معنی پیچ و میخ میدهد. می بینید که شبیه میخ هم هست.

کندل ۷: این هم نوعی دوجی هست، ولی با این تفاوت که یک نوسان مثبت هم داشتیم به این نوع کندل گریو استون ( Grave Stone) گوییم. در حقیقت معنی سنگ قبر میده که می بینید کاملا شبیه است.

کندل ۸: مجددا یک کندل دوجی با نوسان منفی این دفعه، این الگو دراگن فلای (DragonFly) نام داره یا همان سنجاقک خودمان، دراگن میشه اژدها حالا اگر پرواز کنه میشه سنجاقک 😉.

4.6/5 - (14 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا
4 ماه قبل

سلام.ممنون از شما که زحمت کشیدید و وقت گذاشتید و مطالب جامع و کاملی ارایه دادید .موفق باشید.

عناوین مطالب
اسکرول به بالا