آموزش وارد کردن دیتای قیمت گذشته فارکس به متاتریدر ۴

تاریخ آخرین بروزرسانی: 18 مارس 2024

وارد کردن دیتای قیمت گذشته فارکس به متاتریدر یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که شما برای اینکه بتوانید از استراتژی خودتان در گذشته بکتست گرفته و یا اندیکاتور یا اکسپرت خودتان را در استراتژی تستر در گذشته بازار بررسی کنید، به آن نیاز خواهید داشت.

لازم به ذکر است که چنانچه شما دیتای صحیح گذشته بازار را در متاتریدر نداشته باشید، بررسی گذشته بازار به شکل صحیح صورت نگرفته، همچنین برای اینکه بتوانید بکتست با دقت بالا یا اصطلاحا بکتست ۹۰% بگیرید، نیاز دارید تا آموزش ارائه شده در این مقاله را مطالعه کنید. اگر دوست دارید که سایر تنظیمات متاتریدر را یاد بگیرید، این مقاله را مطالعه کنید.

ایمپورت دیتای قیمت گذشته فارکس به متاتریدر۴

برای وارد کردن دیتای قیمت گذشته فارکس باید چند گام را طی کنید. این آموزش بر اساس وارد کردن دیتای قیمت گذشته بازار به متاتریدر 4 تهیه شده اما از همین روش در متاتریدر 5 هم میتوانید استفاده کنید.

دانلود دیتای قیمت فارکس

اگر میخواهید تست استراتژی یا اکسپرت معتبری داشته باشید، باید این اطلاعات را از یک سایت معتبر دانلود کنید. سایت هیست دیتا  www.histdata.com یک سایت معتبر جهت دانلود دیتای قیمت گذشته فارکس است. البته کامل نیست ولی برای جفتهای ارزی میتواند بهترین سایت باشد.

دیتای قیمت گذشته فارکس
دیتای قیمت گذشته فارکس

برای دانلود دیتای قیمت گذشته فارکس همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، تمام جفت‌های ارزی مورد نیاز شما در جدول وجود دارد. با کلیک برروی جفت ارز، وارد صفحه‌ای خواهید شد که دیتای قیمت از سال ۲۰۰۰ میلادی تا کنون را مشاهده خواهید کرد. بر روی سال مورد نظرتان کلیک کنید تا فرآیند دانلود انجام شود.

بسیاری از کاربران علاوه بر دیتای جفتهای ارزی به دنبال دانلود دیتاهای دیگری چون دیتای داوجونز نیز هستند که در کامنتها بارها مشکل خود را در دانلود آن اعلام کرده اند، از این رو ما در جدول زیر نیز دیتای مورد نیاز در موارد خواسته شده توسط کاربران را نیز برای دانلود قرار داده ایم.

برای دانلود و استفاده ابتدا روی کادر آبی رنگ مورد نظر کلیک کنید تا دیتا برای شما دانلود شود سپس آنرا از حالت فشرده خارج کنید.

شما توسط سایت معرفی شده یا بخش زیر به سادگی میتوانید دیتای مورد نظرتون رو دانلود و طبق آموزش زیر در متاتریدر فراخوانی کنید. چنانچه دیتای مورد نظر شما نه در سایت معرفی شده و نه در لینکهای زیر نیست در بخش نظرات اعلام کنید تا ما آنرا برای شما آماده و به لیست بالا اضافه کنیم.

از اونجایی که حجم پیامها چه در بخش چت سایت و چه در تلگرام بسیار زیاد هست دوستان لطف کنین کمی رعایت کنید با کمی سرچ و جستجو هم در 90 درصد مواقع به نتیجه میرسید اما اگر بازهم نرسیدید در بخش نظرات اعلام کنید ما در کنارتون هستیم.

دیتای USA30IDXUSD | داوجونز

دیتای بیتکوین به دلار

[elementor-template id="52272"]

اضافه کردن فایل zip به متاتریدر 4

فایل دانلود شده از این وبسایت به صورت فشرده .zip بوده که برای وارد کردن آن به متاتریدر ۴، ابتدا باید این فایل زیب را از حالت فشرده خارج کرده و در مکانی ذخیره نموده و آدرس محل ذخیره را بخاطر بسپارید.

دیتای گذشته یورو دلار

دیتای گذشته یورو دلار

سپس وارد متاتریدر ۴ شوید.

وارد کردن دیتای گذشته به متاتریدر ۴

وارد کردن دیتای گذشته به متاتریدر ۴

برگه  History Center را از یکی از روش‌های زیر همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، باز کنید.

  • وارد سربرگ و قسمت Tools شده و History Center را انتخاب کنید.
  • در متاتریدر کلید F2 را فشار دهید.

پنجره زیر باز خواهد شد. در سمت چپ پنجره باز شده، می‌توانید Symbols را مشاهده نمایید. دقت داشته باشید که بسته به نوع بروکر، جفت ارزهای متفاوتی را مشاهده می‌کنید. جفت ارز مورد نظرتان را که دیتای قیمت آن را دانلود کرده‌اید، از این لیست انتخاب کنید.

دیتای گذشته بازار

دیتای گذشته بازار

پس از انتخاب جفت ارز مورد نظر، بانک اطلاعات تایم ۱ دقیقه (حتی اگر تایم دیگر مد نظر شماست در این مرحله فقط و فقط تایم ۱ دقیقه) را انتخاب کنید. مطابق تصویر بالا، رکوردهای تایم انتخاب شده نمایش داده می‌شود که در اینجا ۵۳۲ رکورد است. حال برای وارد کردن دیتای قیمتی دانلود شده خودتان،  برروی Import (کادر قرمز) کلیک کنید.

دیتای قیمتی بازار

دیتای قیمتی بازار

 

وارد کردن دیتای قیمت گذشته فارکس به متاتریدر ۴

پنجره‌ای مطابق تصویر بالا باز خواهد شد. بدون ایجاد هیچ تغییری در تنظیمات متاتریدر 4، برروی Browse (کادر قرمز) کلیک کنید. آدرس فایل دانلود شده‌ای که از حالت فشرده خارج کرده‌اید را وارد یا انتخاب کنید. پس از وارد کردن آدرس، کمی صبر کنید. بسته به سرعت سیستم شما، ممکن است خواندن و واردن کردن این اطلاعات کمی زمانبر باشد. پس از وارد کردن اطلاعات، همانند تصویر زیر، داده‌ها به صورت جدول لیست خواهد شد.

import دیتا در متاتریدر

import دیتا در متاتریدر

پس از وارد کردن اطلاعات مانند تصویر بالا، داده‌ها به صورت جدول لیست خواهد شد. پس از اینکه جدول داده‌ها را مشاهده کردید برروی OK کلیک کنید.

تایید وارد کردن دیتای قدیمی بازار

تایید وارد کردن دیتای قدیمی بازار

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، تعداد رکورد تغییر کرده و اطلاعاتی که وارد کردید به رکورد قبلی اضافه شده است. این تعداد نمایش نسبی بوده و ممکن است میزان رکورد بیشتری در متاتریدر برای شما نمایش داده شود. وقتی تعداد رکورد تغییر کرد، یعنی تا اینجا کارتان را درست انجام داده‌اید. حال برروی Close کلیک کرده و این پنجره را ببندید. در صفحه اصلی متاتریدر از سربرگ Tools  روی Options کلیک کنید.یا کلیک ترکیبی Ctrl+O فشار دهید.

تنظیمات متاتریدر بعد ایمپورت دیتا

تنظیمات متاتریدر بعد ایمپورت دیتا

تنظیمات متاتریدر بعد ایمپورت دیتا

در پنجره Options تب Charts را باز کنید. ما میخواهیم نرم افزار متاتریدر بیشترین میزان رکورد را در چارت برای ما نمایش دهد. مطابق تصویر بالا در فیلد Max bars in chart عدد ۹۹۹۹۹۹۹۹ را وارد کنید. سپس برروی OK کلیک کنید. تا کنون ما توانسته ایم دیتای قیمت گذشته بازار برای تایم یک دقیقه را به متاتریدر ۴ وارد کنیم. اما ممکن است ما نیاز به این دیتا در تایم فریم دیگری داشته باشیم. برای این کار، باید از اسکریپتی که در خود متاتریدر ۴ موجود است استفاده کنیم.

تبدیل دیتای قیمت تایم یک دقیقه به تایم دلخواه

جفت ارزی که داده‌های آن را را وارد نرم افزار کردیم را از مسیر File: New Chart باز کنید. چارت جفت ارزی مورد نظر که دیتای آن را وارد متاتریدر کردید باز کنید. دکمه اسکرول اتومات چارت که علامت فلش زرد رنگ به سمت راست را دارد خاموش کرده تا چارت به صورت اتوماتیک به انتها نرود.

سپس با زدن دکمه Home بر روی کیبورد به ابتدای چارت بروید. اگر طبق این آموزش درست پیش رفته باشید مشاهده میکنید که  تاریخ اولین داده مربوط به سالی است که اطلاعات آن را وارد کرده اید. اما این اطلاعات مورد نیاز ما نیست ما باید این اطلاعات را به تایم فریم دلخواه تغییر دهیم.

باز زدن دکمه Ctrl+N پنجره Navigator باز می‌شود. در پنجره Navigator، منوی اسکریپت را باز کنید و اسکریپت PeriodConverter را پیدا کرده و آن را کشیده و بر روی چارت بیاندازید. با این کار پنجره تنظیمات این اسکریپت ظاهر می شود.

تبدیل دیتای چارت به تایم های بالاتر

تبدیل دیتای چارت به تایم های بالاتر

تنظیمات تبدیل دیتای قیمت تایم یک دقیقه به تایم دلخواه

در این پنجره ابتدا در تب Common دقت کنید که تیک عبارت Allow DLL imports خورده باشد. سپس وارد تب Inputs شوید. در این تب شما در کادر نمایش داده شده باید عددی را وارد کنید. این عدد نشان دهنده تایم فریم دلخواه شماست. توجه داشته باشید که این عدد باید حتما به دقیقه وارد شود. مثلا برای ۵دقیقه عدد ۵ و برای یک ساعت عدد ۶۰ را وارد کنید.

تبدیل دیتای چارت به تایم فریم دلخواه

تبدیل دیتای چارت به تایم فریم دلخواه

ما در اینجا عدد ۱۵ که نشان دهنده تایم فریم ۱۵ دقیقه است را وارد کرده‌ایم. بر روی OK کلیک کنید. بسته به سرعت سیستم شما کمی زمان میبرد تا پس از بسته شدن این پنجره فرآید تبدیل تکمیل شود. پس از گذشت چند دقیقه اکنون داده های شما به تایم دلخواه تبدیل شده اند. برای اینکه به درستی متوجه شویم داده ها تبدیل شده اند کافیست مراحل ذیل را انجام دهید.

از منوی فایل گزینه Open Offline را انتخاب کنید. سپس در پنجره باز شده جفت ارز مورد نظر خود را که در جلو آن تایم آن را نیز نوشته انتخاب  و کلیک نمایید.

بررسی دیتای تبدیل شده

همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می‌کنید، تعداد ۴۴۱۵۹۹ میله قیمت در چارت ۱۵ دقیقه از تاریخ ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۹ درج شده است. این یعنی که تبدیل داده ها به صورت موفقیت آمیز بوده است. پس از انجام مراحل فوق شما در چارت مورد نظر خودتان دیتایی دقیق دارید که برای تایم فریمهای مورد نیاز خودتان آنرا تبدیل کرده اید و می‌توانید گذشته بازار را به خوبه مورد بررسی قرار دهید. حالا شما می‌توانید به سادگی یک بکتست فوق العاده ۹۰% از اکسپرت مورد استفاده خودتان داشته باشید. برای آشنایی با بهترین اکسپرت‌ فارکس این مقاله را مطالعه کنید.

بکتست ۹۰% با استفاده از دیتای صحیح

به تصویر زیر دقت کنید:

بکتست ۹۰% بعد آپدیت گذشته بازار در طلا

بکتست ۹۰% بعد آپدیت گذشته بازار در طلا

ما طبق مراحل فوق، چارت طلا را در گذشته بهینه کردیم و با وارد کردن دیتای گذشته بازار اقدام به بکتست گیری از یکی از اکسپرتهای در دست تهیه کرده ایم.  همانطور که در این تصویر مشاهده می‌کنید:

  1. یک بکتست بدون هیچگونه اروری گرفته ایم
  2. درصد کیفیت بکتست ۹۰% است
  3. مشخص شدن درصد ریسک اکسپرت بعد از ایمپورت دیتای صحیح

یقینا اگر همین بکتست را در دیتایی دیگر بگیریم با نتیجه ای دیگر رو برو خواهیم شد. اهمیت داشتن دیتای صحیح در متاتریدر بسیار زیاد بوده، پس پیشنهاد می‌کنیم حتما همین امروز نسبت به دانلود و ایمپورت دیتای قدیمی در چارت خود اقدام کنید.

دیتای قیمت گذشته فارکس در تایم فریم

بهترین روش برای تبدیل دیتای قیمت از یک دقیقه به دیگر تایم فریم ها در بالا به شما گفته شد اما گاها برای تبدیل دیتای قیمت گذشته فارکس یا سهام یا ارزهای دیجیتال دیتای تایم یک دقیقه در بازه بلند مدت موجود نیست، در این مواقع میتوانید از دیتای موجود در تایم فریم بالاتر مثلا 5 دقیقه استفاده کنید و آنرا به تایم فریم دلخواه تغییر دهید.

یا اینکه دیتای قیمت گذشته فارکس در تایم فریم مورد نظر مثلا 4 ساعته را دانلود و بصورت مستقیم در بخش تایم فریم 4 ساعته ایمپورت دیتا کنید.

آواتار سید مهدی حق شناس

سید مهدی حق شناس

من سید مهدی حق شناس هستم و از سال 2008 بصورت حرفه ای در بازارهای مالی مختلف منجمله فارکس فعالیت دارم. خوشحال میشم نظرتون رو در مورد مقالات من در هر مقاله با من به اشتراک بزارین.
اشتراک در
اطلاع از
62 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام وقت به خیر؛ممنون از ارايه خوبتون یه نکته میخواستم عرض کنم اینکه در قسمت تبدیل تایم فریم ذکر نشده که چارت باید در حالت آفلاین باز بشه.و اگه کسی در حالت آنلاین این کار رو انجام بده؛موفق نمیشه.ممنون

سلام از متن آموزشی تان بسیار سپاسگزارم
مسئله من را براحتی حل کرد
همیشه موفق و پیروز باشید

سلام وقت بخیر ممنون بابت مطالب خوبتون،برای تبدیل دیتا تاH4 اوکیه ولی به دیلی تبدیل نمیشه یعنی تایم فریم اچ 4 به پایین اوکیه بعد یه سوال دیگه میتونیم خودمون یه چارت بسازیم دیتایی که میخوایم مثلا طلا از 2010 داریم تا امروز جداگانه پیاده سازی کنیم روش کاری به دیتای بروکر نداشته باشیم.سپاس

من فقط دیتای یک دقیقه تو این سایت دارم، چرا؟

سلام خسته نباشید
من دیتاهارو وارد متاتریدر کردم ولی الان میخوام پاکشون کنم ( میخوام بشه مثل حالت اولش ک مثلا فقط تا 6 ماه خود نرم افزار میشد دید). ممنون میشم راهنمایی کنید

اصلا بخش دیتا نداره واسم

آقا این اسکریپت برای داوجونز که خودتون اینجا گذاشتین 2 ساعت طول کشید کارشو انجام بده به 5 دقیقه ای چارت رو تبدیل کنه. اما وقتی کارش تموم شد رو تایم فریم 5 دقیقه کلیک کردم اعمال نشده بود. از منوی فایل گزینه Open Offline هم میزنم درست نشون میده که اضافه شده اما روی چارت نمیاره. همه مراحل رو با دقت و درست انجام دادم و چند بار چک کردم. فقط رو همون تایم فریم 1 دقیقه تایم 5 دقیقه رو میاره با کلی غلط. ساعت های اشتباه. از ساعت 1 میپره رو ساعت 10. گپ های نا متعارف. پایان روز اشتباه. مشکل از کجاست ؟

سلام من این دیتا رو با ویندزور و آمارکتس تست کردم دقیقا همونطوریه. متاتریدر 4. با دقت تک تک مراحل رو رفتم. حتی قبل اسکریپت کردن دیتا درست نیست. شما هفته اول دیتا رو چک کنین میبینین. روز 22 مارچ 2020 فقط 3 ساعتش هست تو این دیتا و بقیه روزا ام همینطوری ناقص ان

درود بر شما وقت بخیر
بعد از وارد کردن فایل هیستوری ، چارت رو که دیدم متوجه شدم تعداد کندل ها کم هستند ، مثلا بین ساعت 17:00 تا 18:00 کندل ها وجود ندارند ، کل سال ها این مشکل را دارند و حتی خط های سپریتر یا جدا کننده روزها ، هم بهم ریختس ، راهکاری برای این مشکل دارید ؟

سلام من دیتای نمودار را از سال 2000 گذاشتم ولی بکتست کار نمیکند؟

سلام. من دیتای طلا 2022 رو وارد کردم اما اشتباهه. اصلا کندل ها و حجم معاملات با با سشن نیویورک ولندن همخونی نداره و خیلی هم گپ های نا متعارف در چارت وجود داره. میشه یک سایت دیگه معرفی کنید.

سلام خسته نباشید. همه مراحل درست بود من متا تریدر و بستم باز کردم نیست الان دیتا ممنون میشم راهنمایی کنید. حتی مثلا چندتا خط کشیدم تو قسمت آبجکت لیست نشون میده اما نیستن اصلا اون تایم روی چارت نیست

خسته نباشید برای سال 2022 رو دانلود کردم ازین سایت ولی اشتباهه دیتا متاسفانه. سایت دیگه میشه معرفی کنین

ایا امکانش هست دیتای گذشته بازار را از یک سیستم (که قبلا متاتربدر در ان نصب شده )به سیستمی جدید که به تازگی متاتریدر در ان نصب شده انتقال داد ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام فرمت دیتا های دریافتی برای متاتریدر چی هست

سلام و عرض ادب
من وقتی دیتا رو لود میکنم ، اگر متاتریدر رو ببندم و دوباره باز کنم، اون دیتایی که import کرده بودم نیست و دوباره باید وارد کنم.
ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام دوستان

بعد از باز کردن فایل زیپ شده دو فایل Excel و Word خواهید داشت و در تمام این سایت گفته شده از فایل Word برای بارگزاری دیتا استفاده بشه و من هم دو روز درگیر بودم ولی در نهایت کارم با بارگزاری فایل Excel راه افتاد و دیتا بارگزاری شد.

دوستانی که مشکل دارند لطفا تست کنند .

موفق باشید