انواع بروکر های فارکس: ECN، STP، DMA، Market Maker و Hybrid

تاریخ آخرین بروزرسانی: 15 می 2023
در بررسی انواع بروکر های فارکس یک نکته مهم در مقایسه میان بروکر فارکس، این است که چگونگی اجرای معاملات مشتریان و اینکه آیا آن ها سمت دیگر هر سفارش و معامله را به دست می‌آورند یا خیر، باید مد نظر قرار گیرد. در عمل، تقریباً همه بروکر های فارکس، با یکی از پنج مدل کاربری رایج بروکر، عمل می‌کنند، اگرچه برخی از بروکر ها ممکن است از ترکیب دو یا چندین از این مدل ها استفاده کنند. از آنجایی که تفاوت های بین این مدل ها به معنای این است که بروکر ها ممکن است روش های اجرای سفارشات قابل تغییر و متفاوتی داشته باشند، بنابراین بهتر است برای انتخاب بهترین روش اجرای سفارشات برای کسب و کار تجارت فارکس خود، نحوه عملکرد هر یک از این مدل ها را بدانید. در بخش های زیر، این مدل های مختلف بروکر فارکس شرح داده و مقایسه می‌شوند تا به شما در تصمیم گیری مهم در مورد انتخاب نوع بروکر مشارکتی کمک کنند.  

انواع بروکر های فارکس

با توجه به اینکه بازار فارکس به عنوان یک بازار پویا و پیچیده تلقی می‌شود، انواع مختلفی از بروکر ها در این بازار وجود دارند. این بروکر ها ممکن است به صورت ECN، STP، Market Maker و یا Hybrid عمل کنند. بروکر های ECN به معنای Electronic Communication Network هستند و به عنوان واسط بین خریدار و فروشنده در بازار فعالیت می‌کنند. در این حالت، بروکر از دو طرف سفارشات را دریافت کرده و آن‌ها را با هم تطبیق می‌دهد. این نوع بروکر ها به عنوان قطبهای لیکویدیتی برای بازار فارکس شناخته می‌شوند. بروکر های STP به معنای Straight Through Processing هستند و به عنوان واسط بین خریدار و فروشنده در بازار فعالیت می‌کنند. در این حالت، سفارشات به صورت مستقیم و بدون واسطه در بازار اجرا می‌شوند. بروکر های STP به دلیل اجرای سریع تر سفارشات نسبت به بروکر های دیگر محبوبیت بیشتری در بین معامله‌گران دارند.

بروکر ECN یا الکترونیک کامیونیکیشن نتورک

یکی از انواع بروکر های فارکس بروکرهای فارکسی هستند که از مدل ECN استفاده می‌کنند، به مشتریان خود امکان دسترسی مستقیم به بازار فارکس Interbank را برای قیمت گذاری و اجرا ارائه می‌دهند که معمولاً شامل یک پلتفرم تجارت ECN است. تریدرها باید پلتفرم تجارتی که توسط بروکرهای ECN ارائه می‌شود را امتحان کنند تا بهترین پلتفرم ECN برای نیازهای خاص خود پیدا کنند. به طور عملی، استفاده از مدل اجرای ECN برای معاملات مشتری، به این معنی است که یک بروکر فارکس دارای بدون دسک معامله گر (No Dealing Desk یا NDD) است و به عنوان رابط میان مشتریان و بازار ارز بزرگ عمل می کند. انتخاب یک بروکر فارکس NDD به تریدر در کاهش هر دو مارکت میکر و میز معاملات آنها که هر دو ممکن است از معاملات آنها سود ببرند، کمک می کند. بیشتر بروکرهای فارکس ECN، اطلاعات سفارش و نرخ های تبادل در زمان واقعی را نمایش می‌دهند که به محض تغییر، بروزرسانی می‌شود و قیمت گذاری آن‌ها برای معاملات، مستقیماً از بازار فارکس Interbank است. همچنین، از آنجا که معاملات به صورت الکترونیکی انجام شده، بروکرهای فارکس ECN معمولاً نرخ خطا انسانی کمتری دارند. یکی از پیشرفت های قابل توجه در کار با این نوع بروکر، کاهش خطر بازنویسی نقل قول است. این مسئله می‌تواند به نفع تریدرهای خبره باشد که معمولاً از سطح بالای نوسانات بازار در اطراف انتشار داده های اقتصادی عمده مانند گزارش NFP یا رویدادهای خبری دیگر، بهره می‌برند. یکی دیگر از مزایای قابل توجه استفاده از بروکر ECN، این است که به تریدرها اجازه می‌دهد تا در بازه های زمانیی که معمولاً نقل قول یک بازار ساز واحد ارائه می‌دهد، با سپرده هایی که به طور قابل توجهی بسته تر است، معامله کنند. با این حال، به دلیل اینکه اسپردهای معاملاتی برای اجرای معاملات ECN به صورت پهنای ثابت معمولی تعیین نمی‌شود و ممکن است در زمان هایی که بازار بسیار نوسان دارد به شدت نوسان پذیر باشد، این می‌تواند موجب ورود بعضی از عدم قطعیت در قیمت گذاری که یک تریدر معمولاً می‌تواند دسترسی معمولی به آن را داشته باشد، شود. برخی از بروکرهای فارکسی که از مدل ECN استفاده می کنند، هزینه اجرای معاملات را به عنوان کارمزد به صورت یک شهریه ثابت بر مبنای هر معامله در نظر می‌گیرند، که برای کسانی که تمایل به معامله با مقادیر بالاتر و کمتر فراوان دارند، مفید است. در مقابل، برخی از بروکرهای ECN دیگر به سادگی پهنای اسپردهای معاملاتی را که مشتریان آن‌ها می‌توانند با آن معامله کنند، افزایش می‌دهند و هزینه‌هایی را که به مقدار هر معامله انجام شده نسبت مستقیم دارند، دریافت می‌کنند. این نوع بروکر ECN ممکن است برای تریدرهایی که تمایل به معامله فراوان با مقادیر کمتر دارند، مناسب باشد. [elementor-template id="52272"]

بروکر STP یا پردازش مستقیم

بروکرهای فارکسی که از پردازش مستقیم (STP) استفاده می‌کنند، عموماً یک سیستم معاملاتی کاملاً خودکار برای مشتریان خود دارند. آن‌ها هیچ میز معاملاتی ندارند و به همین دلیل به عنوان بروکر بدون دسک معاملات یا NDD شناخته می‌شوند. این نوع مدل بروکر فارکس گاهی به عنوان مدل بروکر A-Book نیز شناخته می‌شود. این سیستم معاملات STP به طور معمول هر تجارت را الکترونیکی پردازش می‌کند و آن‌ها را مستقیماً به یک گروه انتخاب شده از شرکت های بازار فارکس Interbank، که به عنوان ارائه دهندگان نوسان قیمت شناخته می‌شوند، برای اجرا در نرخ های رقابتی وارد می‌کند. سفارشات به نمایندگی از مشتریان به صورت ناشناس توسط بروکر در این زیرمجموعه بازار فارکس وارد شده و اعضای آن بر اساس روابط معاملاتی بروکر انتخاب می‌شوند. بزرگترین مزیت استفاده از بروکر STP این است که هیچ خطای انسانی، تأخیر یا هزینه‌ای مرتبط با هر معامله ایجاد نخواهد شد. این بدان معنی است که یک تریدر می‌تواند جلوگیری کند دیگران در معاملاتشان دخالت کنند که ممکن است خطاها، هزینه‌ها و تأخیرهای غیرقابل پذیرشی را به وجود آورند. یکی دیگر از مزایای استفاده از یک بروکر فارکس STP این است که پایداری بهتری وجود دارد، زیرا قیمت‌ها از چندین شرکت بازار به دست می‌آیند و نه فقط از یک ارائه دهنده نوسان قیمت مانند مدل مارکت میکر. این به طور کلی بهترین قیمت‌گذاری، نقل قول های دقیق تر و پهنای اسپردهای معاملاتی بسته تر را نسبت به خدمات ارائه شده توسط یک بروکر فارکس که فقط یک منبع برای نقل قول های خود دارد، به معنی می‌دهد.  

بروکر DMA یا دسترسی مستقیم به بازار

بروکرهای فارکس گاهی از مدل دسترسی مستقیم به بازار یا DMA برای اجرای معاملات برای مشتریان خود استفاده می‌کنند. این سرویس خودکار، سفارشات مشتری را با قیمت های معاملاتی ارائه شده توسط تولید کنندگان بازار حرفه ای در بانک ها یا سایر ارائه دهندگان نوسان قیمت اصلی، مطابقت می‌دهد. علاوه بر این، در مدل DMA، همه سفارشات مشتری به صورت مستقیم به تولید کنندگان نوسان قیمت منتقل می‌شوند. دسترسی مستقیم به بازار واقعی، فقط با اجرا در قیمت بازار، اجرای غیر دسک معاملاتی است که از دید تریدر شفاف تر است. به عکس از خدمات اجرای فوری ارائه شده توسط برخی از بروکرها که عموماً شامل پر کردن سفارش توسط بروکر خود و سپس تصمیم گیری در مورد اینکه آیا باید خطر را با سایر ارائه دهندگان نوسان قیمت تمام شود یا خیر است، که به مشتری کمتر شفافیت دارد. بروکرهای DMA معمولاً فقط پهنای اسپردهای متغیر را به مشتریان خود ارائه می‌دهند، به جای پهنای ثابت معاملاتی. علاوه بر این، پلتفرم اجرای معاملاتی ارائه شده توسط بروکرهای فارکس DMA، به طور کلی یک احتساب ثابت به معاملات مشتریان یا هزینه کارمزد بر مبنای هر معامله دریافت می‌کند. در کل، بروکرهای فارکس ECN نیز به مشتریان خود خدمات DMA را ارائه می‌دهند. با این حال، برخی از بروکرهای STP فارکس نیز خدمات DMA را به مشتریان خود ارائه می‌دهند، اما این همیشه صدق نمی‌کند.  

بروکر مارکت میکر فارکس

بروکر فارکسی که به عنوان مارکت میکر عمل می‌کند، عموماً یک میز معاملاتی یا DD را اجرا می‌کند و با نقل قول پهنای خرید / فروش به مشتریان، درآمد خود را به عنوان سود کسب می‌کند. این نوع بروکرها با هدف کسب هر چه بیشتر از آن پهنای اسپردها برای منافع خود به عنوان سود اقدام می‌کنند. این مدل بروکر، به معنی این است که بروکر عموماً یک قیمت بازار دو طرفه با پهنای اسپردهای معاملاتی ثابتی را که به هر جفت ارزی که به مشتریانش نقل قول داده می‌شود، به مشتریان خود ارائه می‌دهد. این نوع مدل بروکر فارکس گاهی به عنوان مدل بروکری B-Book هم شناخته می‌شود. اگرچه این مدل درگیر پذیرش ریسک بازار است زیرا بروکر در واقع در برابر مشتریان خود تجارت می‌کند، اما مارکت میکینگ به دلیل نرخ سودزیادی بالای تریدران خرده‌فروش و اینکه بیشتر پهنای اسپردهای معاملاتی از معاملات مشتریان با استفاده از این مدل به عنوان سود درآمده و نه دریافت کارمزد ساده، به طور سنتی یکی از مدل های محبوب برای بروکرهای فارکس بوده است. نمودار نشان داده شده در شکل 1، نشان می دهد که چقدر تعداد زیادی از تریدران خرده‌فروش به طور بیش‌ازحد به سود کسب در تجارت ارز اعتقاد دارند در مقایسه با تعداد کمتری از این تریدران که در واقع پول در تجارت ارز کسب کرده اند. این نتایج نشان می دهند که 84 درصد از تریدران خرده‌فروش معتقدند که می توانند با تجارت فارکس پول درآورند در حالی که تنها 30 درصد از آنها در زمان تجارت پول سود کسب کرده اند.  
انواع بروکر های فارکس

انواع بروکر های فارکس

مقایسه درصد تریدران خرده‌فروش فارکس که باور دارند که می توانند پول درآورند در مقابل کسانی که واقعاً پول در تجارت فارکس کسب کرده اند. این داده های سودآوری بر اساس دفاتر حسابی فردی بروکر با NFA در ربع دوم سال 2013 برمبنای جمع آوری شده است. در زمان‌های نوسانات بالای بازار، مارکت میکرها گاهی نیاز به گسترش پهنای اسپردهای معاملاتی خود را حس می‌کنند. علاوه بر این، ممکن است مارکت میکر قیمت‌ها را مجدداً نقل قول کند اگر بازار قبل از آنکه مشتری تصمیم به معامله گیرد، حرکت کرده باشد. قیمت‌های معاملاتی نقل شده به معمول به مدت کوتاهی برای مشتری نگه داشته می‌شوند که به طور سنتی به عنوان "تا زمانی که نفس گرم است" توصیف می‌شود. مهم است به یاد داشته باشید که یک مارکت میکر فارکس، می‌تواند قیمت نقل شده خود را بالای یا پایین تر از نرخ تبادل بازار موجود، بسته به نظریه بازار و موقعیت موجود در آن داشته باشد. برخی از مارکت میکرها علاوه بر این، عادت دارند تا قصد مشتریان خود را بخوانند و در صورتی که فکر کنند مشتری فروشنده است، قیمت خود را کاهش داده یا در صورتی که فکر کنند مشتری خریدار است، قیمت خود را افزایش دهند. یک مشکل جدی تر به نام "spread popping" نیز وجود دارد، که در آن یک مارکت میکر ممکن است پهنای اسپرد خود را تغییر داده و سبب اجرای یک سفارش stop loss شود. مارکت میکرهایی که در مؤسسات مالی بزرگ فعالیت می‌کنند حتی می‌توانند با ایجاد فشار کافی بر روی بازار، سبب اجرای یک سفارش stop loss شده و از تراکنش‌هایی که با قیمت های بهتر داشته اند استفاده کنند. همچنین، در هنگام قرار دادن سفارشات توسط تریدران فارکس با مارکت میکرها، مارکت میکرها می‌توانند تصمیم بگیرند اجرای سفارش را به تأخیر بیندازند یا در تلاش برای کسب سود بیشتر، قبل از سفارشات تجارت کنند. بروکرهایی که از مدل مارکت میکر استفاده می کنند، همیشه حالت معکوس یک تراکنش مشتری را دربرمی‌گیرند. این بدان معناست که زمانی که مشتری فروشنده است، مارکت میکر باید از او بخرد و زمانی که مشتری خریدار است، مارکت میکر باید به او بفروشد. این باعث ایجاد احتمال ریسک تعارض منافع بین بروکر فارکس مارکت میکر و مشتریانش می‌شود. سطح شفافیت قیمت‌گذاری بروکرهای مارکت میکینگ معمولاً کمتر از بروکرهای استفاده کننده از روش های دیگر اجرای معاملات است. علاوه بر این، مشتریان می توانند توسط یک مارکت میکرها به عنوان برنده یا بازنده پروفایل شوند و این می تواند به مارکت میکر در تصمیم گیری برای نگه داشتن یا افست تجارت مشتری در بازار پس از اجرای آن کمک کند. علاوه بر این، اگر تجارت مشتری یک مقدار بزرگ باشد، ممکن است مارکت میکر با سایر ارائه دهندگان نقدینگی بزرگ، مانند بانک های تجاری بزرگ فعال در بازار فارکس Interbank، هرگونه ریسک نامطلوب را با افست کردن سفارش مشتری در بازار، تعدیل کند. آنها ممکن است با تماس با چندین مارکت میکر برای درخواست قیمت و انتخاب بهترین پیشنهاد (ها) موجود برای پر کردن مقداری که می‌خواهند افست کنند، اقدام کنند.  

بروکر فارکس هیبرید

برخی از بروکرهای فارکس از یک مدل هیبرید برای پردازش تراکنش های مشتری استفاده می کنند که شامل ترکیب دو یا چند نوع مدل بروکر فارکس است. این می تواند به یک تریدر، در صورتی که فکر می کند ترکیب این مدل ها برای راهبری استراتژی تجاری خود مناسب است، بهترین گزینه را ارائه دهد. علاوه بر این، برخی از بروکرهای فارکس یک نوع اجرا را برای حساب های خاصی ارائه می دهند و یک نوع دیگر را برای حساب های دیگر. مثالی از این می تواند در جایی باشد که تریدران با حجم بالا می توانند یک حساب ECN باز کنند، درحالی که تریدران با حجم کم باید از طریق یک دفاتر خریداری به سود خرده‌فروشی بروند، زیرا ارائه دهندگان نقدینگی بزرگ به طور کلی علاقه ای به انجام تراکنش های کوچک مانند آن ندارند. یک نمونه از هیبرید رایج، ترکیب مدل های ECN یا DMA و STP به یکدیگر است که باعث خلق یک سرویس دفاتر خریداری فارکس الکترونیک کاملاً شده است. این ترکیب محبوب، به بروکر فارکس امکان پذیری برای کاملاً اتوماسیون کردن ورود سفارش، قیمت‌گذاری پخش دفاتر خریداری، و اجرای معاملات در بخش اجرای معاملات کمک می‌کند. علاوه بر این، استفاده از این نوع هیبرید مدل ECN یا DMA و STP معمولاً به بروکر فارکس امکان می‌دهد که پس از تکمیل توسعه سیستم، هزینه های خود را به طور قابل توجهی کاهش دهند. این به معنای این است که آنها می توانند یا یک سرویس اجرای معاملات با تخفیف ارائه دهند، یا تلاش کارکنان انسانی خود را برای ارائه خدمات مشتری با کیفیت بالا، آموزش، تجزیه و تحلیل بازار و فروش به جای سرویس خود، تمرکز دهند تا برند خود را از رقبا متمایز تر کنند. یکی دیگر از مزایای قابل توجه این مدل هیبرید، نرخ خطا نسبتاً پایین است زیرا افرادی که برای بروکر فارکس کار می کنند، به صورت مستقیم در فرآیند اجرای معاملات شرکت نمی کنند. با این حال، خطاهای برنامه نویسی، نقض امنیتی، هک کردن، از دست دادن برق یا داده و خطاهای عدم عملکرد سیستم، حتی با یک سیستم دفاتر خریداری ECN یا DMA و STP به طور کاملاً اتوماتیک فارکس، ممکن است رخ دهد و به دلیل عدم وجود حافظه انسانی یا ضبط صدا برای مراجعه در صورت نیاز، از بین بردن اطلاعات سخت تر باشد.  

بروکر فارکس MTF یا Multilateral Trading Facility

یک تحول جالب در بازار فارکس خرده‌فروشی، مربوط به مدل استفاده شده توسط برخی از بروکرهای آنلاین فارکس است که به صورت مشابه با بورس های مالی منظم عمل می کنند، اگرچه واقعیتاً این وضعیت را ندارند. در اتحادیه اروپا، این بروکرها تحت مقررات MiFID به عنوان Multilateral Trading Facilities شناخته شده و در ایالات متحده آمریکا ممکن است به عنوان Alternative Trading Systems شناخته شوند. در اصل، یک MTF یک شرکت سرمایه گذاری است که خریداران و فروشندگان را با یکدیگر به صورت قراردادی ترکیب می کند. این شرکا با توجه به یک مجموعه از قوانین از طریق روش های عملیاتی داخلی سیستم عمل می کنند. برخی از بروکرهای آنلاین فارکس به عنوان MTF ها عمل می کنند و این می تواند یک راه حل جالب برای تریدرانی باشد که به دنبال یک محیط بازار بورسی با هزینه پایین تر از بورس های منظم با کمبود کمیسیون هستند، مانند بورس ارز شیکاگو که نیز ارزها معامله می شوند. در کل، MTF به یک تریدر شفافیت قابل توجه، یک سیستم معاملاتی منصفانه، اجرای خوب تراکنش ها و کاهش هزینه های بروکری در مقایسه با بورس های منظم سنتی را ارائه می دهد. انتخاب نوع مناسب بروکر فارکس آنلاین برای تأمین نیازهای تجاری شما، به طور معمول به دلیل نوع استراتژی تجاری استفاده شده توسط شما وابسته به آن است. علاوه بر این، مقدار سرمایه تجاری که در حساب تجاری شما در دسترس است و فرکانس معاملات شما ممکن است از اهمیت زیادی برخوردار باشد. بسیاری از تریدرها همچنین تمایل دارند که از سازندگان بازار خودداری کنند به دلیل تضاد بین منافع ممکن و قیمت گذاری ناشفافی که می تواند باعث اجرای یک معامله در یک قیمت خارج از بازار موجود شود. علاوه بر این، افرادی که به مقدار بالاتری معامله می کنند، به دلیل اینکه معاملات آنها مستقیماً در بازار فارکس Interbank با نقدینگی بالا قرار می گیرد، به اجرای تراکنش خود از طریق یک بروکر فارکس ECN یا STP تمایل دارند که احتمالاً باعث کاهش Spreadهای خرید و فروش، زمان اجرا و ریسک خطای انسانی شود. انتخاب یک مدل که شامل ورود سفارش الکترونیک است، همچنین می تواند تریدر را از دست دادن وقت و انرژی در ارتباط با سازندگان بازار و دفاتر خریداری آنها نجات دهد. همچنین، در شرایط بازار سریع که نرخ ارز به سرعت در حال حرکت است، بروکر فارکس قادر است ریسک و ناراحتی از تجربه re-quote را روی سفارشات تریدر کاهش دهد. به عنوان مقابله، تریدرهایی که در فعالیت های تجاری اجتماعی شرکت می کنند، ممکن است ترجیحات مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال، آنها ممکن است اطلاعات آماری در مورد موقعیت جمعیت را بپذیرند تا بتوانند همراه با آنها بروند یا به عکس با اکثریت مخالفت کنند. این ممکن است نیاز به یک نوع ویژه از مدل بروکر فارکس داشته باشد که این اطلاعات مفید تجارت اجتماعی را نشان می دهد. این ویژگی تجارت اجتماعی، معمولاً توسط Multilateral Trading Facilities یا MTF ها پشتیبانی می شود و اطلاعات موقعیت همچنین می تواند از بورس های منظم دریافت شود.   منبع: فارکس ترینینگ گروپ
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها