سفارش استاپ چیست؟ چه زمانی باید آن را ارسال کرد؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 26 فوریه 2023
سفارش استاپ یکی از دو نوع سفارش اصلی است که در بازار فارکس با آن مواجه خواهید شد: یعنی استاپ و لیمیت. نکته کلیدی در سفارش استاپ این است که همیشه در جهتی اجرا می شود که قیمت در حال حرکت است. به عنوان مثال، اگر بازار در حال حرکت به سمت پایین باشد، سفارش استاپ، فروش با قیمت از پیش تعیین شده کمتر از قیمت فعلی بازار خواهد بود. از طرف دیگر، اگر قیمت در حال حرکت به سمت بالا باشد، سفارش استاپ، خرید در زمانی خواهد بود که اوراق بهادار به قیمت از پیش تعیین شده بالاتر از قیمت فعلی بازار برسد. انواع مختلفی از سفارشات استاپ وجود دارد که بسته به پوزیشن شما و استراتژی کلی شما می توانند مورد استفاده قرار گیرند. در زیر مروری بر انواع مختلف سفارش های استاپ و چگونگی عملکرد آنها با توجه به پوزیشن شما (بدون پوزیشن، پوزیشن خرید و پوزیشن فروش) ارائه می گردد. سر فصل‌ها
  • هر زمان که پوزیشن باز دارید باید از سفارش استاپ لاس یا همان حد ضرر استفاده کنید تا اینگونه ضررهای احتمالی خود را محدود کنید.
  • سفارش استاپ انتری را می توان برای ورود به بازار در جهتی که بازار در حال حرکت است، استفاده کرد. در این حالت به آن، معاملات شکست یا معاملات بریک اوت گویند.
  • اگر بازار در حال حرکت به سمت بالا باشد، سفارش استاپ انتری شما را وارد پوزیشن خرید می کند. اگر بازار به سمت پایین حرکت کند، یک سفارش استاپ انتری شما را وارد پوزیشن فروش می کند.
  • شما می‌توانید سفارش حد ضرر خود را با استفاده از تریل کردن حد ضرر در جهت معامله حرکت دهید، تا اینگونه از ضرر زیادی جلوگیری کنید یا حتی بهتر از آن، از سود خود محافظت کنید.
  • برای ارسال سفارش استاپ خود می توانید از سطوح تکنیکال استفاده کنید.
سفارش استاپ

سفارش استاپ

سفارش استاپ لاس یا حد ضرر چیست؟

استفاده از یک سفارش استاپ لاس برای هر پوزیشنِ بازی توصیه می شود. سفارش استاپ لاس یا حد ضرر دقیقاً معنای آن همین است: یعنی برای ضرر حد تعیین می کند. اگر بازار برخلاف پوزیشن فعلی شما حرکت کند، سفارش استاپ لاس پوزیشن شما را در سطح از پیش تعیین شده می بندد. گذاشتن سفارش ‌های حد ضرر برای زمانی که نمی‌توانید بازار را فعالانه زیر نظر داشته باشید بسیار مهم هستند، و همیشه توصیه می‌شود برای هر پوزیشن بازی که دارید استاپ لاس قرار دهید تا در برابر اخبار ناگهانی بازار، انتشار آمار و موارد مشابه، از پوزیش خود محافظت کنید. به عنوان مثال، فرض کنید که شما روی سهام XYZ با قیمت 27 دلار خرید دارید و معتقدید که قیمت آن پتانسیل رسیدن به 35 دلار را دارد. با این حال، در سطوح قیمتی زیر 25 دلار، استراتژی شما نامعتبر می شود و می خواهید از معامله خود خارج شوید. سپس یک سفارش استاپ برای فروش XYZ با قیمت حدود 25 دلار یا کمی پایین تر (منظور کردن حاشیه خطا) قرار می دهید.

سفارش استاپ انتری

سفارش استاپ انتری برای ورود به بازار در جهتی که قیمت در حال حاضر در حال حرکت است استفاده می شود. به عنوان مثال، فرض کنید هیچ پوزیشنی ندارید، اما مشاهده می کنید که سهام XYZ در یک بازه رنج بین 27 تا 32 دلار حرکت می کند، و شما معتقدید که بزودی بالاتر خواهد رفت. در این مورد، می‌توانید یک سفارش استاپ انتری بالای بازه رنج فعلی (مثلاً 32.25 دلار با منظور کردن حاشیه خطا) قرار دهید تا زمانی که بازه رنج به سمت بالا شکسته شد، وارد بازار شوید. حال که وارد پوزیشن خرید شده اید، و اگر یک معامله گر منضبط باشید، باید فوراً یک سفارش حد ضرر در سیستم قرار دهید تا در صورت جعلی بودن شکست، ضرر خود را محدود کنید. [elementor-template id="52272"]

تریل کردن سفارش استاپ لاس

در ادامه سناریوی بالا، XYZ از بالای ناحیه رنج و عدد 32 دلار را می شکند، و سفارش استاپ لاس شما روی 32.28 دلار فعال شده است (بعدا توضیح خواهیم داد که چرا ممکن است سفارش شما دقیقاً با قیمت سفارش 32.25 دلار اجرا نشده باشد)، پس همینک شما وارد پوزیشن خرید شده اید. در ادامه، قیمت بالاتر می رود و اولین هدف قیمتی شما در 35 دلار را می زند. اکنون شاید بخواهید از سود خود محافظت کنید تا در صورتی که بازار پایین آمد سودها نپرند. شما می توانید این کار را با استاپ لاس معمولی که مثلاً 34 روی دلار قرار داده شده است، انجام دهید. این بدان معناست که در صورت برگشت بازار، حدود 1.72 دلار سود خود را در این معامله قفل خواهید کرد (34.00 دلار - 32.28 دلار = 1.72 دلار). در این مثال، از سفارش استاپ لاس برای محافظت از سود خود (به جای محدود کردن ضرر) استفاده کرده اید. در مثال بالا، پس از اینکه بازار به نفع شما حرکت کرد، شما به صورت دستی سفارش حد ضرر خود را بالا آوردید. برخی از بروکرهای آنلاین در پلتفرم های معاملاتی خود قابلیت تریل کردن حد ضرر را ارائه می دهند. این سفارشات قیمت را دنبال می کنند و به طور خودکار حد ضرر را با توجه به حرکات بازار جابجا می کنند. شما می توانید فاصله قیمتی خاصی را تعیین کنید که بازار باید برگردد تا حد ضرر شما بخورد. به عنوان مثال، می توانید 0.50 دلار یا 50 سنت را برای معامله سهام تعیین کنید، به این معنی که قیمت بازار که در حال حاضر 35 دلار است، باید 34.50 دلار باشد تا سفارش حد ضرر شما فعال شود. با این حال، اگر قیمت همچنان بالاتر رود، سفارش استاپ تریل همراه با آن افزایش می‌یابد و همیشه در فاصله 0.50 دلار از سقف قیمتی که قیمت به آن رسیده است باقی می‌ماند. به عنوان مثال، فرض کنید قیمت از 35 دلار به حرکت خود ادامه می دهد و بالاتر می رود به 36.75 دلار می رسد. سفارش استاپ لاس شما بدنبال قیمت رفته است و اکنون در 36.25 دلار (36.75 دلار - 0.50 دلار = 36.25 دلار) خواهد بود. تریل کردن استاپ ها یک روش عالی برای محافظت از سود و حفظ پوزیشن تا زمانی است که بازار نشان دهد که واقعاً برگشته است.

سفارشات استاپ را کجا قرار دهیم؟

یک سوال رایج که هم توسط معامله گران و هم سرمایه گذاران مطرح می شود این است که باید سفارش حد ضرر خود را در کجا قرار دهند. پارامتر های زیادی وجود دارد که باعث می شود نتوانیم پاسخ مطلقی با این پرسش دهیم، اما یک روش منطقی این است که به دو روش می‌شود: مالی و تکنیکال. حد ضرر مالی در نقطه ای قرار می گیرد که شما دیگر نمی خواهید ضرر مالی بیشتری را بپذیرید. به عنوان مثال، فرض کنید شما فقط حاضرید 5 دلار روی سهامی که اکنون با قیمت 75 دلار معامله می شود، ریسک کنید. این بدان معناست که شما یک حد ضرر مالی 5 دلاری برای هر سهم (یا 70 دلاری به عنوان قیمت) تعریف کرده اید و صرف نظر از هر اتفاق دیگری که می خواهد در بازار رخ دهد باید این محدودیت اعمال شود. یک حد ضرر تکنیکال در یک سطح تکنیکالی مهم، مانند سقف اخیر یا کف اخیر، درصدهای فیبوناچی اصلاح، یا روی میانگین متحرک خاص و.. قرار می گیرد. نکته کلیدی این است که، اگر پوزیشن بازی در بازار دارید، باید برای محافظت از سرمایه/پوزیشن خود، یک سفارش حد ضرر داشته باشید.

اسلیپیج در سفارش استاپ

قبلاً اشاره کردیم که اجرای سفارش حد ضرر ممکن است دقیقا روی قیمتی که شما مشخص کرده اید اجرا نگردد. فرض کنید قیمت استاپ انتری 32.25 دلاری گذاشته بودید، اما با قیمت 32.28 دلار یا بعبارتی 3 سنت بالاتر از آنچه که مشخص کردید، اجرا می شود. این تفاوت 3 سنت اسلیپیج نامیده می شود که ناشی از عوامل بسیاری همچون کمبود نقدینگی، نوسانات شدید و یا گپ قیمت (ناشی از اخبار یا آمار) است. اسلیپیج همچنین می تواند زمانی که یک حد ضرر اجرا می شود نیز رخ دهد. اگر هر یک از شرایط فوق اعمال شود، معامله گران باید منتظر اسلیپیج در اجرای سفارش حد ضرر خود باشند. در نتیجه، معامله‌گران باید از رویدادهای خبری و انتشار آمار اقتصادی آتی مطلع باشند، زیرا این موارد اغلب می‌توانند باعث نوسانات شدید و گپ قیمتی شوند که بالقوه منجر به اسلیپیج در اجرای سفارش استاپ شما می ‌شود. برای نشان دادن این موضوع، ممکن است شما سهام XZY را با قیمت 50 دلار با حد ضرر در 49.00 دلار پوزیشن خرید گرفته باشید. اخبار بد به رسانه ها می رسد و قیمت به سرعت تا 49.00 دلار کاهش می یابد. با توجه به نوسانات ناگهانی در بازار، حد ضرر شما در 48.95 دلار می خورد، یعنی 5 سنت اسلیپیج در سفارش شما به دلیل اخبار منتشر شده ایجاد شده است. به عنوان مثال، ممکن است بازار پایین‌تر رود و به 47.50 دلار برسد. در چنین حالتی آن اسلیپیج 5 سنت ممکن است چندان بد نباشد. مهمترین چیز این بود که شما یک سفارش حد ضرر برای محدود کردن ضررهای خود داشتید.

چرا وقتی پوزیشن باز دارم همیشه لازم است که حد ضرر بگذارم؟

قطعا اوضاع اینگونه نخواهد بود که در تک تک معاملات خود سود کنید. هر پوزیشنی این پتانسیل را دارد که علیه شما حرکت کند و شما را وارد ضرر کند. یک سفارش حد ضرر ضررهای شما را به حدود مشخصی که شما تعریف می کنید محدود می کند. توجه به این نکته مهم است که قبل از ورود به پوزیشن، باید یک استراتژی کامل (نقطه ورود، حد ضرر و حد سود) برای مدیریت پوزیشن خود داشته باشید. به این ترتیب، از عدم اطمینان و نگرانی ناشی از داشتن یک پوزیشن باز جلوگیری می کنید.

اگر سفارش استاپ انتری من اجرا شد چه کنم؟

حال شما یک پوزیشن در بازار دارید و باید حداقل یک سفارش حد ضرر S/L برای آن پوزیشن بگذارید. همچنین می توانید یک سفارش حد سود نیز T/P اضافه کنید. در کنار هم، اکنون سفارشاتی دارید که بالا و پایین سفارش شما را گرفته اند. چنین سفارش ‌هایی معمولاً با هم مرتبط هستند، به این معنی که اگر یکی اجرا شود دیگری لغو می شود، بعبارتی اگر سفارش T/P پر شود، سفارش S/L به طور خودکار لغو می‌شود و بالعکس.

کجا باید سفارش حد ضرر خود را قرار دهم؟

شما می توانید از یک حد ضرر مالی (چه مقدار پول حاضرم روی این پوزیشن از دست بدهم؟) یا یک S/L تکنیکال (قیمت باید به چه سطح تکنیکال مهمی برسد تا سناریوی معاملاتی شما نامعتبر شود؟) استفاده کنید؟ اینطور نیست که تک تک معاملات شما به سود بنشینند، بنابراین شما باید پیش از باز کردن پوزیشن، یک استراتژی داشته باشید و بدانید که کجا باید از ضرر بیشتر جلوگیری کرده و کجا باید سود خود را ببندید.

آیا باید سفارش حد ضرر خود را جابجا کنم؟

توصیه می شود فقط در صورتی حد ضرر خود را جابجا کنید که در جهت پوزیشن شما باشد. به عنوان مثال، تصور کنید روی سهام XYZ پوزیشن خرید دارید، و سفارش حد ضرر خود را 2 دلار زیر قیمت ورود خود گذاشته اید. اگر بازار همکاری کند و بالاتر رود، می توانید S/L خود را بالاتر ببرید تا پتانسیل زیان خود را محدود تر کنید، یا احتمالاً سود را قفل کنید. با این حال، هرگز نباید استاپ خود را بر خلاف پوزیشن خود حرکت دهید. با توجه به مثال بالا، تصور کنید که بازار همکاری نمی کند و در برابر پوزیشن خرید شما پایین تر آمد. با نزدیک شدن به سطح S/L از پیش تعیین شده شما، ممکن است کنترل و انضباط خود را از دست بدهید و بخواهید استاپ خود را بیشتر پایین بیاورید تا بتوانید پوزیشن خود را نگه دارید و از پذیرفتن باخت اجتناب کنید. چنین کاری شما را در معرض ضررهای بیشتر قرار می دهد و برخلاف استراتژی از پیش تعیین شده شما است. جابجا نکردن S/L و گذاشتن آن در سطح از پیش تعیین شده به معنای پیروی از استراتژی اصلی شماست. این همان چیزی است که ضررهای کوچک را از تبدیل شدن به ضررهای بزرگ باز می دارد.

سخن پایانی

سفارش های استاپ یک ابزار حیاتی موجود در جعبه ابزار معاملاتی یک معامله گر است. معامله‌ گران و سرمایه‌ گذاران در صورت داشتن پوزیشن باز، باید همیشه یک حد ضرر داشته باشند. در غیر این صورت، آنها بدون هیچ گونه محافظی معامله می کنند که می تواند خطرناک و پر هزینه باشد. اگر بازار به نفع شما حرکت کرد، می توان سفارش های استاپ را در جهت معامله جابجا کرد، اما هرگز نباید یک استاپ را خلاف جهتی که بازار در حال حرکت است گذاشت و بعبارتی دورتر برد. به عنوان مثال، اگر روی خرید هستید و بازار در حال پایین تر آمدن است، هرگز نباید استاپ خود را از جایی که در ابتدا قرار داده اید پایین تر بیاورید. امیدواریم که قبل از ورود به بازار، یک استراتژی معاملاتی کامل (نقطه ورود، حد ضرر و حد سود) تنظیم کرده باشید. به این ترتیب، ذهن و احساسات شما کنترل شما را بدست ندارند، بلکه فقط استراتژی شما است که در حال کار کردن است. منبع این مقاله: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها