خانه | آموزش فارکس مباحث تکمیلی | سفارش لیمیت جیست؟ عملکرد آن به چه صورت است؟

سفارش لیمیت جیست؟ عملکرد آن به چه صورت است؟

سفارش لیمیت چیست؟

سفارش لیمیت (Limit Order) این امکان را به شما می دهد که برای یک قیمت خاص سفارش خرید یا فروش ثبت کنید. این آپشن امکان بهره مند شدن از کسب سود احتمالی را افزایش می دهد. سفارش لیمیت، سفارش بازار، سفارش استاپ انعطاف پذیری بیشتری به معامله گران می‌دهند.

در بخش‌های قبلی آموزش فارکس با سفارش استاپ و سفارش مارکت آشنا شدیم. حال در این مقاله می‌خواهیم به بررسی عملکرد سفارش لیمیت بپردازیم و ببینیم چه تفاوتی با دیگر سفارش‌ها دارد.

سفارش لیمیت چیست؟

سفارش لیمیت در بازارهای مالی جهت خرید یا فروش سهام یا اوراق بهادار دیگر در یک قیمت مخصوص یا یک قیمت بهتر است. این گزینه به معامله گران اجازه می دهد تا قیمت هایی که در آن معامله می کنند، را بتوانند بهتر کنترل کنند.

یک سفارش لیمیت می تواند هم برای سفارش خرید و هم برای سفارش فروش اعمال شود:

  • سفارش لیمیت خرید فقط با قیمت مشخص شده یا قیمت پایین تر اجرا می شود.
  • سفارش لیمیت فروش فقط در قیمت مشخص شده یا بالاتر اجرا می شود.

گرچه قیمت تضمین شده است، اما اجرا شدن سفارش خیر. سفارشات لیمیت تنها در صورتی اجرا می شود که قیمت با شرایط مشخص شده سفارش مطابقت داشته باشد.

جایگزین سفارش لیمیت، سفارش بازار است، که معامله را با قیمت لحظه ای بازار بدون هیچ شرط و محدودیت انجام می دهد.

سر فصل‌ها

  • یک سفارش لیمیت تضمین می کند که یک سفارش در سطح قیمتی مخصوص یا بهتر از آن اجرا می شود.
  • با این حال، یک سفارش لیمیت تضمین نمی دهد که حتما اجرا یا اصطلاحا پر شود.
  • سفارشات لیمیت قیمت اجرا را کنترل می کند اما می تواند منجر به از دست رفتن فرصت ها در بازارهای سریع و متلاطم شود.
  • برای جلوگیری از ضررهای بزرگ، می‌توان از سفارشات لیمیت همراه با سفارشات حد ضرر استفاده کرد.
  • یک سفارش لیمیت معمولاً برای تعداد معینی روز (یعنی 30 روز)، تا زمانی که سفارش پر شود یا تا زمانی که معامله گر سفارش را لغو کند معتبر است.
سفارش لیمیت
سفارش لیمیت

نحوه عملکرد سفارشات لیمیت

سفارش لیمیت عبارتست از استفاده از یک قیمت از پیش تعیین شده برای خرید یا فروش اوراق بهادار. به عنوان مثال، اگر معامله‌گری به دنبال خرید سهام XYZ باشد اما لیمیت معادل 14.50 دلار گذاشته باشد، سهام را فقط با قیمت 14.50 دلار یا کمتر خریداری می‌کند.

اگر معامله‌گر به دنبال فروش سهام XYZ با لیمیت 14.50 دلار باشد، معامله‌گر هیچ سهمی را تا زمانی که قیمت 14.50 دلار یا بالاتر نرسیده باشد نمی‌فروشد.

این مقاله برای شما مفید است:   اسیلاتور ADX برای پیدا کردن روندها

با استفاده از سفارش لیمیت خرید، به سرمایه‌گذار تضمین داده می‌شود که فقط به قیمت سفارش لیمیت مشخص شده برای خرید یا بهتر از آن خرید می گیرد، اما تضمینی برای اجرای سفارش نیست.

یک سفارش لیمیت به معامله‌گر کنترل بیشتری روی قیمت اجرای اوراق بهادار می ‌دهد، به‌ ویژه اگر از استفاده از سفارش بازار در دوره‌های تلاطم بازار هراس داشته باشد.

یک سفارش لیمیت را می توان در موقعیت های مختلف اعمال کرد، مثلا زمانی که یک سهام خیلی سریع افزایش یا کاهش می‌یابد، و یک معامله‌گر می‌ترسد که از یک سفارش بازار استفاده کند.

به‌ علاوه، اگر معامله‌گر سهامی را رصد نکند و قیمت خاصی را در ذهن داشته باشد که خرید یا فروش در آن قیمت برای او راضی کننده است می تواند استفاده از سفارش لیمیت مفید باشد. برای سفارشات لیمیت نیز می توان تاریخ انقضا گذاشت.

بیشتر بخوانید: بروکرهای مورد تایید تجارت فارکس

برای عضویت در کانال تلگرام ما روی آیکن تلگرام کلیک کنید

با عضویت در کانال تلگرام ما قادر خواهید بود تا همواره از آخرین بروزرسانی ها و مطالب تجارت فارکس مطلع باشید

نمونه سفارش لیمیت

یک مدیر سبد گردان می‌خواهد سهام شرکت تسلا TSLA را بخرد، اما معتقد است که ارزش فعلی آن یعنی در حدود 750 دلار برای هر سهم بسیار بالاست و می‌خواهد سهام را در صورت کاهش به قیمت مورد علاقه خودش خریداری کند.

مدیر سبد گردان به معامله گران خود دستور می دهد تا در صورت کاهش قیمت به زیر 650 دلار، 10000 سهم تسلا را خریداری کنند، تا زمانی که دستور لغو سفارش را خودش بدهد.

سپس معامله گر سفارش خرید 10000 سهم با لیمیت 650 دلار را در سیستم می گذارد. اگر سهام به زیر آن قیمت رفت، معامله گر می تواند خرید سهام را آغاز کند. سفارش تا زمانی که سهام به حد مجاز مورد نظر مدیر سبد گردان برسد یا مدیریت سفارش را لغو نکند باز می ماند.

علاوه بر این، مدیریت مایل است سهام Amazon.com Inc. (AMZN) را بفروشد، اما احساس می کند که قیمت فعلی آن تقریباً 2300 دلار بسیار پایین است. مدیریت به معامله گر خود دستور می دهد که در صورت افزایش قیمت به بالای 2750 دلار، 5000 سهم را بفروشد، تا زمانی که خودش دستور لغو را بدهد. سپس معامله گر دستور فروش 5000 سهم را با لیمیت 2750 دلاری صادر می کند.

این مقاله برای شما مفید است:   حجم باز معاملات روزانه✔️معاملات آپشن

نکته: بروکر ها و شرکت‌های کارگزاری ممکن است به سفارش‌ های لیمیت در صورتی که قیمت پرت و غیرمنطقی باشند اجازه ثبت و اجرا ندهند.

سفارشات لیمیت در برابر سفارشات بازار

هنگامی که یک سرمایه گذار برای خرید یا فروش یک سهام سفارش ارسال می کند، دو گزینه اصلی از نظر قیمتی برای اجرای معامله وجود دارد:

سفارش “مارکت” یا “لیمیت”. سفارش های مارکت یا بازار معاملاتی هستند که به منظور اجرا در سریع ترین زمان ممکن با قیمت فعلی بازار انجام می شوند. برعکس، یک سفارش لیمیت، حداکثر یا حداقل قیمتی را تعیین می کند که شما مایل به خرید یا فروش با آن قیمت هستید.

خرید سهام را می توان با خرید خودرو قیاس کرد. شما می‌توانید قیمت درج شده روی برچسب را به فروشنده را بپردازید و خودرو را دریافت کنید یا می‌توانید درباره قیمت مذاکره کنید و از معامله خودداری کنید، مگر اینکه فروشنده قیمت شما را بپذیرد. بازار فارکس و بورس سهام نیز به روش مشابهی کار می کنند.

سفارش لیمیت در برابر سفارش بازار
سفارش لیمیت در برابر سفارش بازار

سفارش بازار مربوط به اجرای سفارش می شود. در چنین شرایطی سرعت اجرای معامله از قیمت اوراق بهادار مهم تر است. سفارشات لیمیت در درجه اول مربوط به قیمت اجرای سفارش می شوند. اگر ارزش اوراق بهادار در حال حاضر خارج از پارامترهای تعریف شده برای سفارش لیمیت باشد، معامله انجام نمی‌شود.

سفارش لیمیت چیست؟

سفارش لیمیت، دستوری است که به بروکر داده می شود تا اوراق بهادار را با قیمتی خاص یا بهتر بخرد یا بفروشد. بعبارتی راهی است که معامله گران می توانند معاملات را با قیمت های دلخواه بدون نیاز به رصد مداوم بر قیمت ها انجام دهند. همچنین روشی برای پوشش ریسک و به حداقل رساندن ضرر احتمالی با فروش گرفتن روی قیمت های معین نیز است.

یک سفارش لیمیت چگونه کار می کند؟

یک سفارش لیمیت سفارشی است که به کمک بروکر شما انجام می شود. این سفارش لیمیت، امنیت، مقدار، قیمت و اینکه آیا شما پوزیشن خرید دارید یا فروش را بیان می کند.

تا زمانی که قیمت بازار به قیمت مورد نظر نرسیده است، سفارش فعال نمی شود. حتی اگر برسد هم، اجرای سفارش ها تضمین شده نیست، به خصوص در بازارهای پر نوسان و متلاطم یا جفت ارزهای با نوسان شدید اما با حجم معاملات پایین.

تفاوت بین یک سفارش لیمیت و یک سفارش استاپ لیمیت چیست؟

سفارش لیمیت، سفارشی است که در آن درخواست خرید یا فروش اوراق بهادار در صورت برآورده شدن قیمت مشخص شده ای را دارد. یک سفارش استاپ لیمیت یک لایه اضافی ایجاد می کند یعنی اینکه بازار باید به قیمت خاصی برسد که با قیمت فروش فرق دارد.

این مقاله برای شما مفید است:   تریپل ویچینگ چیست؟

به عنوان مثال، یک سفارش برای فروش اوراق بهادار شما به قیمت 15 دلار احتمالاً زمانی اجرا می شود که قیمت بازار به 15 دلار برسد. از طرف دیگر، فقط در صورتی که قیمت سهم از 20 دلار به 16 دلار کاهش یافته باشد، می‌توان برای فروش اوراق بهادار به قیمت 15 دلار، یک سفارش استاپ لیمیت به سیستم ارسال کرد.

سفارش لیمیت چه مدت اعتبار دارد؟

مدت اعتبار سفارش لیمیت بستگی به شرایط تعیین شده توسط شما و سیاست بروکر شما دارد. بسیاری از بروکر ها به طور پیش فرض سفارشات را محدود به معاملات فقط همان روز می کنند.

هر گونه سفارش اجرا نشده یا پر نشده در بازارِ بسته بدون اینکه اجرا شوند، در پایان روز لغو می شود. بروکر های دیگر ممکن است چندین روز (یا چندین هفته) را فرصت دهند و بعد سفارش لیمیت را لغو کنند.

در هر حال، برخی از بروکر ها خدمات سفارش های لیمیت را ارائه می دهند. سفارش لیمیت تا زمانی که معامله گر به طور عمدی و شخصا آن را اجرا یا لغو کند معتبر خواهد بود.

چرا سفارش لیمیت من اجرا نشد؟

یک سفارش ممکن است به چند دلیل اجرا نشود. اولاً، سفارش  شما تنها زمانی فعال می شود که قیمت گذاری بازار با میزان یا مقدار لات مورد نظر شما مطابقت داشته باشد.

اگر یک اوراق بهادار بالاتر از سفارش خرید شما یا پایین تر از سفارش فروش شما معامله می شود، احتمالاً تا زمانی که پرایس اکشن بطور کامل و با حجم کافی روی اوراق بهادار شما انجام نشود، اجرا نخواهد شد.

سفارش لیمیت تنها در صورتی می تواند اجرا شود که اوراق بهادار دارای نقد شوندگی کافی باشد. اگر میزان سهام مورد معامله کافی نباشد که با قیمت خاصی که شما در سیستم قرار داده اید معامله شود، ممکن است سفارش شما اجرا نشود.

چنین چیزی برای سفارش‌ های بزرگ که روی اوراق بهادار کم ‌حجم قرار می‌گیرند، رایج ‌تر است. سفارشات لیمیت در روز عرضه اولیه (بویژه در خصوص رمز ارز ها) ممکن است به دلیل نوسانات سریع و تلاطم قیمت در اجرا شدن با مشکل مواجه شوند.

منبع این مقاله: اینوست پدیا

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عناوین مطالب
اسکرول به بالا