ربات‌های معامله خودکار فارکس🤖 کارایی اکسپرت فارکس چقدر است؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 17 اکتبر 2023
ربات‌های معامله خودکار فارکس یا همان اکسپرت فارکس همیشه مورد توجه تریدرها بوده است، اما سوال اصلی این است که آیا ربات‌های معامله خودکار فارکس واقعا کار می‌کنند؟ برای پاسخ به ای سوال چند عامل باید مدنظر قرار گیرد تا معنای واقعی سوال روشن شود. ابتدا باید گفت که ربات‌های معامله خودکار فارکس واقعا کار می‌کنند، به این معنی که بر اساس مجموعه‌ای از معیارهای برنامه‌ریزی شده، به طور خودکار موقعیت‌ها و معاملات فارکس را برای شما شروع و انجام می‌دهند. با این حال، اینکه برنامه ربات واقعا در بازار فارکس با سود معامله می‌کند، بسیار به عملکرد قیمت‌گذاری مشاهده شده در بازار و همچنین به پارامترها و قوانین خاصی که توسط توسعه‌دهندگان در نرم‌افزار ربات فارکس برنامه‌ریزی می‌شود، وابسته است. این مقاله از مجموعه مقالات رایگان آموزش فارکس است، برای دیدن سایر مقالات روی آموزش فارکس کلیک کنید.  

ربات‌های معامله خودکار فارکس

ابتدا منطقی است که بیان کنیم ربات معامله خودکار فارکس فیزیکی و مکانیکی نیست که در جلوی کامپیوتر شما نشسته و برای شما تجارت فارکس انجام می‌دهد. ربات فارکس یک سیستم ربات تجارت خودکار است که شامل یک نرم‌افزار برنامه‌ریزی شده با مجموعه‌ای از قوانین و پارامترها است که به طور خاص برای شروع و لیکویده کردن معاملات در بازار فارکس با استفاده از یک روش اتوماسیون تجارت الکترونیکی طراحی شده است. بسیاری از ربات‌های معامله خودکار فارکس به صورت مشترک به عنوان مشاوران حرفه‌ای یا EAs شناخته می‌شوند که در پلتفرم معاملات آنلاین فارکس متاتریدر معروف برای انجام معاملات فعالیت می‌کنند. این سیستم‌های تجارت فارکس به عنوان مشاوران حرفه‌ای شناخته می‌شوند زیرا هنگام شروع و لیکویده کردن موقعیت‌ها در حساب خود با استفاده از نرم‌افزار متاتریدر ، به نرم‌افزار نظارتی متاتریدر و تاجری که از آن استفاده می‌کند "مشاوره" می‌دهند.  
ربات‌های معامله خودکار فارکس

ربات‌های معامله خودکار فارکس

 

چرا از ربات‌های معامله خودکار فارکس استفاده کنیم؟

هدف اصلی ربات‌های معامله خودکار فارکس و مشاوران حرفه‌ای، به تاجر که آن‌ها را اجرا می‌کند بدون دخالت تاجر، به طور خودکار پول در بازار فارکس کسب کردن است. به عبارت دیگر، ربات یا مشاور حرفه‌ای معاملات را بدون نیاز به نشستن در کامپیوتر یا انجام هر کار دستی، شروع و لیکویده می‌کند. ربات‌های معامله خودکار فارکس می‌توانند در پیدا کردن نقاط ورود و خروج بهینه برای معاملات، محاسبه اندازه موقعیت‌های ایده‌آل و انجام معاملات بر اساس قوانین موجود در یک طرح تجارت پیش‌تعیین شده مؤثر باشند. بر اساس سطح ریسکی که تاجر تمایل دارد بپذیرد، بیشتر ربات‌های معامله خودکار فارکس می‌توانند موقعیت را بر اساس مجموعه‌ای از پارامترها و سیگنال‌هایی که بر اساس یک یا چند شاخص فنی و سطوح نرخ تبادل ارز در بازار فارکس تعیین می‌شود، شروع کنند. اگر تصمیم می‌گیرید که با ربات‌های معامله خودکار فارکس معامله را شروع کنید، ابتدا باید تحقیقی انجام دهید زیرا سودآوری مشاوران حرفه‌ای مختلف موجود در بازار ممکن است متفاوت باشد. یک مشاور حرفه‌ای که ممکن است ارزش توجه را داشته باشد، سیستم 1000pip Climber است. این مشاور حرفه‌ای عملکرد قوی‌ای دارد که از طریق MyFxBook تأیید شده است.   چگونگی کار ربات‌های معامله خودکار فارکس بیشتر نرم‌افزارهای ربات معامله‌گر فارکس بر اساس تحلیل فنی نرخ تبادل ارزهای بازار ارز کار می‌کنند و عموماً به همان شیوه کار می‌کنند، بدون توجه به نوع سیستم معامله‌گری رباتیکی که معامله‌گر خریداری کرده است. سیگنال‌های خرید و فروش توسط ربات‌های معامله خودکار فارکس بر اساس شرایط بازار و سیگنال‌های فنی بر اساس سطوح گذشته و حاضر نرخ ارز، همراه با پارامترهای فنی خاصی که توسط معامله‌گر انتخاب می‌شوند و اغلب قابل تنظیم هستند، تولید می‌شوند. نتیجه این است که ربات‌های معامله خودکار فارکس سیگنال خرید یا فروش تولید می‌کنند زمانی که همه عوامل بازار مرتبط و شرایط معاملاتی دیگر در برنامه معاملاتی معامله‌گر برآورده شده باشند. اگرچه تقریباً تمام سیستم‌های ربات‌های معامله خودکار فارکس که در حال حاضر در بازار وجود دارند تنظیمات پیش‌فرضی دارند، اما این تنظیمات می‌توانند تنظیم شوند تا به نیازهای ریسک و سرمایه‌گذاری هر معامله‌گر فردی که از نرم‌افزار استفاده می‌کند، بپوشند. تصویر زیر نمونه‌ای از یک مشاور حرفه‌ای با نام MarketTracker در متاتریدر 4 را نشان می‌دهد.  
MarketTracker

MarketTracker

تصویر از MarketTrader Expert Advisor در حال اجرا در متاتریدر 4. متن سفید بین خطوط قرمز افقی در بخش بالا و سمت چپ نشان‌دهنده پارامترهای معاملاتی مختلف است، مانند سطح خسارت فعلی، تعداد سفارشات باز فعلی، سطح خسارت مطلوب، اندازه لات بعدی که معامله می‌شود و غیره. پیکان‌های قرمز و آبی روی عملکرد قیمت نشان می‌دهند که جایگاه‌ها آغاز شده‌اند و متن سفید نماینده نتیجه تجارت از نظر پیپس است. نمودار در جعبه نشانگر در پایین تصویر نشان دهنده تحول در کل موجودی حساب تجاری در رنگ آبی و توانمندی در حساب تجاری در رنگ سبز در طول زمان است.  
انواع مختلف ربات‌های معامله خودکار فارکس هرچند برخی از ربات‌های معامله خودکار فارکس به صورت کاملاً مستقل و به عنوان برنامه‌های کامپیوتری مستقل اجرا می‌شوند، اما برخی دیگر - مانند "مشاوران خبره" محبوب که در متاتریدر عمل می‌کنند - می‌توانند به همراه نرم‌افزارهای دیگر برای نظارت و معامله در بازار فارکس کار کنند. برای استفاده از ربات MT4، کاربر باید ابتدا حساب معاملاتی فعال و پرداخت شده با یک کارگزار فارکس داشته باشد، نرم‌افزار متاتریدر 4 را بر روی کامپیوتر خود دانلود کند و نسخه کارآمد نرم‌افزار مشاور خبره را که با سیستم معاملاتی ربات MT4 قابل استفاده است، داشته باشد. در بسیاری از موارد، می‌توان از حساب تجاری آزمایشی فارکس استفاده کرد تا تاجر بتواند نرم‌افزار مشاور خبره را تست کند. بسته‌های مستقل به طور معمول یک پلتفرم معاملاتی برای ربات‌های معامله خودکار فارکس ارائه می‌دهند که شامل جریان داده و تولید کننده سیگنال معاملاتی مالکیتی است. این نوع تاجر سیستم فارکس به طور کلی به صورت اشتراکی ارائه می‌شود و تاجر هزینه ماهیانه ای پرداخت می‌کند.   ارزیابی سودآوری ربات‌های معامله خودکار فارکس به طور مستقل از نوع سیستم استفاده شده، تحقیقات اینترنتی می‌تواند روشن کننده باشد که کدام ربات‌های معامله خودکار فارکس بهترین هستند و چقدر موفقیت دیگران در استفاده از انواع مختلف نرم‌افزار رباتیک بوده است. با این حال، باید توجه داشت که بسیاری از بررسی‌ها در مورد سیستم‌های معاملاتی فارکس واقعی نیستند و بنابراین به طور معمول گزارش نادرستی از سودآوری محصول ارائه می‌دهند. بهترین روش برای ارزیابی سودآوری یک سیستم و اینکه آیا برای تاجر فارکس مورد استفاده قرار خواهد گرفت، استفاده از رویکرد عملی است تا ببیند که نرم‌افزار چقدر مناسب نیازهای تاجر است. با دانلود نرم‌افزار آزمایشی و یادگیری نحوه انجام تست بازگشت در متاتریدر، تاجر می‌تواند به ارزیابی دقیق‌تر و آگاهانه‌تری از سودآوری بالقوه هر ربات معاملاتی فارکس که قصد خرید آن را دارد، برسد. برای تعیین اینکه آیا یک ربات معاملاتی خاص به صورت سودآور معامله خواهد کرد، سیستم باید با استفاده از داده‌های تاریخی و با استفاده از پارامترهای پیش‌فرض تست شود تا ببینیم آیا سیستم نتایج مثبت تولید می‌کند یا خیر. تاجر همچنین می‌تواند انتخاب کند که سیستم را در محیط بازار با استفاده از یک حساب آزمایشی کاغذی تست کند که بیشترین کارگزاران آنلاین فارکس ارائه می‌دهند. علاوه بر این، بیشتر بسته‌های ربات‌های معامله خودکار فارکس اشتراک‌های آزمایشی رایگان، بسته نرم‌افزاری نمایشی یا خرید تضمین‌شده را ارائه می‌دهند تا نرم‌افزار قبل از تعهد منابع مالی به یک حساب زنده تست شود. تاجر سپس می‌تواند نرم‌افزار را تست کند و با وارد کردن پارامترهای خود، تعیین کند که ربات با برنامه معاملاتی خود به صورت سودآور عمل خواهد کرد یا خیر.  

مزایای استفاده از ربات‌های معامله خودکار فارکس

ربات‌های معامله خودکار فارکس می‌توانند ابزارهای موثری برای تعیین نقاط ورود و خروج بهینه در بازار، محاسبه اندازه موقعیت‌ها و اجرای معاملات برنامه تجاری باشند. بسته به سطح ریسکی که معامله‌گر حاضر است بپذیرد، بیشتر ربات‌های معامله خودکار فارکس معامله‌ها را بر اساس سیگنال‌ها و پارامترهای تعیین شده و پیش‌تعیین شده به‌وسیله شاخص‌های فنی و سطوح تبادل در بازار شروع می‌کنند. بعضی از مزایای قابل توجه استفاده از ربات‌های معامله خودکار فارکس شامل موارد زیر می‌شود: دسترسی - سیستم‌های معاملاتی FX بسیار آسان برای خرید و دانلود هستند و می‌توانند در یک ساعت نصب و استفاده شوند. اتوماسیون - بیشتر ربات‌های معاملاتی فارکس سیستم‌های کاملاً خودکار را ارائه می‌دهند و به معامله‌گر اجازه می‌دهند تا در حالی که "ماشین" بی‌خیالی به‌طور مداوم معامله می‌کند، بر روی فعالیت‌های دیگر تمرکز کند. حذف عامل احساسی انسان - احساسات انسانی برای هر دو مبتدیان و حرفه‌ایان می‌توانند به شدت مضر برای فرایند معامله باشند. معاملات خودکار این عامل را که برای همه معامله‌گران مشکلات روانشناختی را دارد، حذف می‌کند. قابلیت برنامه‌ریزی - سیستم‌های معاملاتی خودکار به طور کلی برای برنامه‌ریزی کامل قابلیت ارائه دارند و به معامله‌گر اجازه می‌دهند تا سطوح ریسک، سطوح سود و سایر متغیرها را تنظیم کند. بهینه‌سازی پارامترهای سیستم فارکس خودکار برای شروع و لغو معاملات یکی از کلیدهای افزایش سودآوری در استفاده از این نوع سیستم‌ها است. تقریباً تمام ربات‌های معامله خودکار فارکس بر اساس رویکرد تحلیل فنی می‌باشند و معمولاً به یک شیوه مشابه کار می‌کنند، بدون توجه به نرم‌افزاری که برای خرید انتخاب می‌شود. سیگنال‌های خرید و فروش بر اساس شرایط بازار تولید می‌شوند و نرم‌افزار بر اساس سطوح تاریخی و حاضر، سیگنال‌های فنی را تفسیر می‌کند. بعد از رسیدن به برخی پارامترهای فنی، سیگنال خرید یا فروش تولید می‌شود و نرم‌افزار ربات معامله را اجرا می‌کند. این پارامترهای فنی قابل تنظیم هستند و به معامله‌گر اجازه می‌دهند تا سطوح خود را برای تولید معاملات خرید و فروش تنظیم کنند.  
اکسپرت فارکس

اکسپرت فارکس

  مثال معامله با ربات‌های معامله خودکار فارکس به عنوان مثال، فرض کنید که یک میزان بالایی در نرخ تبادل AUD/USD رخ داده است. بسته به تنظیمات پارامترهای معاملاتی ربات FX و طبیعت برنامه تجاری معامله‌گر، ربات‌های معامله خودکار فارکس ممکن است معیارهای خود را برای شروع یک معامله خرید تولید کنند. پس از این اتفاق، نرم‌افزار یک سطح ورود و اندازه موقعیت بهینه را تعیین می‌کند. پس از تعیین سطح ورود به موقعیت بلند، به طور معمول یک سفارش خرید صادر می‌شود که معامله‌گر را به نرخ تبادل AUD/USD بلند می‌کند، یا در سطح بهینه‌ای که توسط پارامترهای معاملاتی نرم‌افزار تعیین شده است، یا در بازار. به طور کلی، نرم‌افزار قبلاً مکان بهینه برای به‌دست آوردن سود را تعیین کرده است و پس از پر شدن سفارش خرید، یک سفارش فروش وارد می‌کند. در همان زمان، نرم‌افزار به طور خودکار سطحی را تعیین می‌کند که باید سفارش توقف ضرر وارد شود تا در صورتی که بازار در جهت معکوس پس از تشکیل موقعیت اولیه حرکت کند، ریسک معامله‌گر را محدود کند. پس از اجرای هر یک از سفارش‌ها، سفارش توقف ضرر یا سود را لغو می‌کند. در مثال فوق، سفارش توقف ضرر با سطح تحمل ریسکی که معمولاً توسط معامله‌گر تعیین می‌شود، وارد می‌شود. این یک پارامتر قابل تنظیم است که توسط معامله‌گر در سطح ریسکی که در هر معامله خاصی حاضر است بپذیرد، تنظیم می‌شود.  

کارایی ربات‌های معامله خودکار فارکس چقدر است؟

با وجود ادعاهای غیر واقعی که سازندگان ربات‌های معامله خودکار فارکس می‌کنند و وعده‌های معاملات سودآور، طبق گفته دولت فدرال، بیشتر این بسته‌های نرم افزاری کلاهبرداری هستند. بسیاری از منابع قابل اعتماد تجاری، مانند روزنامه وال استریت جورنال یا فاینانشال تایمز، حتی درباره آنها نمی‌نویسند، مگر اینکه آنها را به عنوان کلاهبرداری به عموم معرفی کنند. اگرچه ربات‌های معامله خودکار فارکس معمولاً با ادعاها و توصیفات از افراد زیادی تبلیغ می‌شوند، اما بسیاری از این ادعاها ثابت شده است که غلط هستند و تعداد زیادی سرمایه‌گذار با استفاده از این ربات‌های معاملاتی خودکار پول خود را از دست داده‌اند. برخی از افراد حتی کل حساب معاملاتی خود را با استفاده از یک ربات فارکس از دست داده‌اند. همچنین اگرچه ربات‌های معامله خودکار فارکس می‌تواند به تعداد زیادی نمودار و اطلاعات بپردازد، اما بسیاری اوقات نرم افزار به اطلاعات نادرست یا تغییرات قیمتی ناشی از خرابی پاسخ می‌دهد که یک معامله‌گر واقعی احتمالاً آن‌ها را صاف کند. اگرچه ربات می‌تواند وظایف بسیار پیشرفته را انجام دهد، اما نرم افزار هنوز قادر به تفکر خلاق و استفاده از داوری واقعاً خوب نیست. در حال حاضر، نرم افزار معاملاتی ربات فارکس محدود به ایجاد معاملات بر اساس عملکرد گذشته، برنامه‌نویسی فعلی و پارامترهایش است. علاوه بر محدودیت‌هایی که توضیح داده شد، یک ربات‌های معامله خودکار فارکس معمولی تحلیل بنیادی یا بین بازاری را در نظر نمی‌گیرد. و این می‌تواند باعث بروز ضررهای قابل توجهی برای معامله‌گر شود در صورت وقوع رویدادی جغرافیایی یا اقتصادی فوق العاده. با این حال، یک معامله‌گر با تجربه می‌تواند از یک سیستم خودکار برای بررسی تغییرات فنی استفاده کند و برخی از معاملات خود را بر اساس سیگنال‌های تولید شده قرار دهد. معامله یک فعالیت انسانی است و حرکات بازار نشان دهنده روانشناسی جمعی انسان‌ها است. اگر معاملات سودآور به راحتی می‌بود، همه در خانه خود نشسته با ربات‌های معاملاتی خود پول زیادی درآورده بودند که این مورد صحیح نیست. حتی حرفه‌ای‌ها که از الگوریتم‌های پیچیده با کامپیوترهای بسیار پیشرفته‌تری برای معامله استفاده می‌کنند، عنصر انسانی را نادیده نمی‌گیرند و برنامه‌های معاملاتی الگوریتمی خود را با دقت بسیار زیادی نظارت می‌کنند. اگرچه این برنامه‌های معاملاتی خودکار در برخی اوقات می‌توانند تا حدودی سودآور باشند، در طولانی مدت فقط افرادی که به طور مداوم پول از نرم افزار معاملاتی فارکس خودکار درآورند، سود می‌برند. همچنین، بسیاری از این برنامه‌ها بازار را تمام می‌کنند، به این معنی که سودهای کوچکی را کسب می‌کنند و محدوده تلفات را گسترده قرار می‌دهند که می‌تواند در دوره‌های باخت بسیار آسیب‌زا برای یک حساب معاملاتی باشد. نکته دیگری که وجود دارد این است که شرایط بازار فارکس به طور مداوم تغییر می‌کند و می‌تواند توسط فعالیت بانک‌های مرکزی و معامله‌گران بزرگ تحریک شود. یک برنامه نرم افزاری نمی‌تواند تمام عواملی را که بر جهت یک نرخ تبادل تأثیر می‌گذارند را در نظر بگیرد، بدون توجه به اینکه چندین شاخص فنی را می‌تواند نظارت کند. اگرچه بسیاری از افراد می‌خواهند به راحتی پول در معاملات درآورند، سرمایه‌گذاری در ربات‌های معامله خودکار فارکس ممکن است برای یک معامله‌گر بسیار بیشتر از سرمایه اولیه‌اش هزینه داشته باشد. با این حال، یک ربات معاملاتی می‌تواند برای معامله‌گر مفید باشد و به او بینش اضافی در بازار بدهد. با این حال، باور کردن در اینکه این یک واحد معاملاتی مستقل است که می‌توانید آن را تنظیم کنید و در حالی که سودهای معاملاتی را تجمع می‌کند، یک رویا به دست نیافتنی است.   نتیجه گیری: ربات‌های معامله خودکار فارکس ارزش ریسک را ندارند. به عنوان نتیجه، تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق ارز بیش از این است که فقط نصب متاتریدر، باز کردن و تأمین مالی یک حساب در یک کارگزاری فارکس آنلاین و خرید یک مشاور خبره برای معامله کنید. به جای ریسک کردن پول با خرید ربات‌های معامله خودکار فارکس، یک معامله‌گر مبتدی معمولاً بهتر است که در سرمایه‌گذاری دریافت آموزشی عمیقتر درباره بازار فارکس سرمایه‌گذاری کند. چنین چیزهایی مانند یادگیری درباره تحلیل فنی و اساسی، توسعه برنامه معاملاتی خود و معامله در یک حساب آزمایشی برای آزمایش ایده‌های معاملاتی تا زمانی که توانایی استفاده از یک استراتژی مناسب و قابل قبول در بازارها را پیدا کنند. معامله در بازار فارکس نیازمند هیچ میانبر واقعی نیست، به همین دلیل که به ندرت درباره یک میلیونر فارکسی که از ربات‌های معامله خودکار فارکس استفاده می‌کند، خواهید شنید، شاید با استثنای سازندگان نرم افزاری که با فروش سیستم‌های خود به عموم ثروتمند می‌شوند. این توسعه دهندگان نرم افزارهای ربات عموماً بر انگیزه و تنبلی عمومی جامعه بازی می‌کنند. منطقی است که فکر کنیم که اگر سیستم‌هایشان واقعاً برتر بودند، آن مالکیت معنوی را به فروش نمی‌رساندند، بلکه آن را برای خودشان استفاده می‌کردند تا میلیون‌ها دلار از بازار استخراج کنند.  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها