تأثیر شاخص قیمت مصرف‌کننده بر حرکت قیمت ارز

تاریخ آخرین بروزرسانی: 17 اکتبر 2023
شاخص قیمت مصرف‌کننده که معمولا به CPI شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی مرتبط با تورم است که توسط معامله‌گران تبادلات خارجی و تحلیلگران بازار ارز استفاده می‌شود. معمولاً معامله‌گران از CPI برای ارزیابی سطح تورم در کالاهای مصرفی استفاده می‌کنند. تغییرات در سطح CPI به عنوان یک عامل مهم در تعیین ارزش دلار آمریکا در مقابل سایر ارزها محسوب می‌شود. بخش‌های زیر توضیح می‌دهند که CPI چیست، چه کسانی آن را تولید می‌کنند و کی منتشر می‌شود، علاوه بر این به جزییات در مورد اینکه چرا این شاخص اقتصادی برای معامله‌گران فارکس اهمیت بسیار زیادی دارد، می‌پردازند. شاخص‌ها مهم‌ترین بخش تحلیل فاندامنتال بازار فارکس است و از آن جایی که تحلیل تکنیکال و فاندامنتال دو پایه اصلی تجزیه و تحلیل بازار فارکس است باید به این شاخص‌ها به طور ویژه توجه داشته باشید. از صفحه آموزش فارکس صفر تا صد دیگر شاخص‌های تحلیل فاندامنتال را مطالعه کنید.

شاخص قیمت مصرف‌کننده

چندین شاخص اقتصادی وجود دارد که بر بازار فارکس تأثیر بسزایی دارند، اما شاخص قیمت مصرف‌کننده تأثیر بسیار زیادی روی بازار ارز دارد. این شاخص که ماهانه توسط سازمان آمار کار آمریکا منتشر می‌شود، تغییر میانگین قیمت‌هایی که مصرف‌کنندگان بابت سبدی از کالاها و خدمات پرداخت می‌کنند را اندازه‌گیری می‌کند. شاخص قیمت مصرف‌کننده یا CPI آمریکا نشان‌دهنده‌ی معیاری است که بیشترین استفاده را در اندازه‌گیری تورم قیمت دارد و به طور کلی به عنوان یک سنجه برای نقش سیاست‌های اقتصادی دولت در شرایط فعلی اقتصاد داخلی تلقی می‌شود. این شماره اطلاعات مهمی در مورد تغییرات قیمت به دولت، کارگران، کسب و کارها و شهروندان عادی ارائه می‌دهد و به عنوان یک راهنما برای تدوین سیاست‌های اقتصادی برای فدرال رزرو و کنگره استفاده می‌شود. علاوه بر این، این شاخص و اجزای آن برای تنظیم سایر سری‌های اقتصادی و ترجمه آن‌ها به دلارهای بدون تورم استفاده می‌شود. برخی از مثال‌های سری‌هایی که توسط CPI تنظیم می‌شوند، شامل فروش خرده فروشی، درآمد هفتگی و ساعتی و سایر اجزای حسابهای محصول و درآمد می‌شوند.
شاخص قیمت مصرف‌کننده

شاخص قیمت مصرف‌کننده

آنچه که شاخص قیمت مصرف‌کننده اندازه‌گیری می‌کند: شاخص قیمت مصرف‌کننده در واقع میانگین قیمت برای یک سبد کالا را که توسط دو گروه جمعیت عمده تجربه می‌شود، یعنی کارکنان اداری و تمام مصرف‌کنندگان شهری اندازه‌گیری می‌کند. گروه تمام مصرف‌کنندگان شهری تقریباً 90 درصد از کل جمعیت ایالات متحده را تشکیل می‌دهد و بر اساس تجربه قیمت‌گذاری تقریباً تمام ساکنان مراکز جمعیتی شهری بررسی می‌شود. این شاخص هزینه‌های حرفه‌ایان، فقیران، بازنشستگان، کارکنان اداری و کارگران حقوقی را در مناطق شهری نشان می‌دهد. با این حال، این شاخص اطلاعات هزینه‌های افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند، خانواده‌های کشاورزی، افرادی که در نیروی مسلح خدمت می‌کنند و افرادی که در مؤسسات زندانی و بیمارستان‌های روانی زندگی می‌کنند را حذف می‌کند. علاوه بر این، تورم مصرف‌کننده توسط دو شاخص برای تمام مصرف‌کنندگان شهری اندازه‌گیری می‌شود. این شامل شاخص قیمت مصرف‌کننده برای تمام مصرف‌کنندگان شهری یا CPI-U و شاخص قیمت مصرف‌کننده برای تمام مصرف‌کنندگان شهری با زنجیره‌ای یا C-CPI-U است. شاخص C-CPI-U از فرمولی استفاده می‌کند که تأثیرات جانبی مصرف‌کنندگان در دسته‌های مختلف را در پاسخ به تغییرات قیمت‌های نسبی نشان می‌دهد.   اعداد شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی کالاها و خدمات زیر تحت پوشش محاسباتی هستند که اداره آمار کار از آن برای محاسبه عنوان عدد CPI استفاده می‌کند: مواد غذایی و نوشیدنی - این شامل شیر، قهوه، صبحانه، مرغ، شراب، خوراکی و وعده های کامل غذایی است.
  • مسکن - اجاره مسکن اصلی، مسکن مالکیتی یا اجاره معادل مالکیت، مبلمان اتاق خواب و روغن سوخت.
  • پوشاک - موارد پوشاک، قیمت هایی که تمایل به فصلی بودن دارند.
  • حمل و نقل - این شامل بنزین، خودروهای جدید، بلیط هواپیما و بیمه خودرو است.
  • مراقبت های پزشکی - خدمات پزشک، داروهای تجویزی و سایر لوازم پزشکی، مراقبت های چشمی و خدمات بیمارستانی.
  • آموزش و ارتباطات - خدمات تلفن، شهریه دانشگاه، ارسال پست، نرم افزار کامپیوتر و لوازم جانبی کامپیوتر دیگر
  • تفریح - حیوانات خانگی و محصولات حیوانی، تلویزیون، تجهیزات ورزشی و هزینه های ورود به سرگرمی.
  • سایر - خدمات شخصی مانند مراقبت از زیبایی، خدمات مالی، هزینه های تشییع جنازه و محصولات تنباکو و سیگار.
شکل زیر نشان می دهد که درصد نسبی هر یک از هشت جزء فوق را که به عنوان CPI اصلی یا CPI-U شناخته می شود وقتی که آژانس آمار کار آن را در دسامبر 2015 مجدداً وزن گذاری کرد.  
شاخص قیمت مصرف‌کننده

شاخص قیمت مصرف‌کننده

  موارد دیگری که در لیست عنوان CPI وجود دارد شامل هزینه های کاربری دولتی مانند هزینه های فاضلاب و آب، عوارض و هزینه های ثبت خودرو و خودرو، مالیات های فروش و عوارض، و همچنین سایر هزینه های مستقیماً مرتبط با قیمت های کالاها و خدمات خاص است. با این حال، عدد CPI اصلی شامل مالیات درآمد و امنیت اجتماعی، سرمایه گذاری مانند سهام و اوراق بهادار، بیمه عمر و قیمت های ملک که به صرفه جویی مرتبط هستند و با خرید مستقیم هزینه های مصرف روزانه مرتبط نیستند، استثنا می شود.   اعداد شاخص قیمت مصرف‌کننده مرکزی علاوه بر عنوان عدد شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی، عدد CPI مرکزی که همزمان با نتیجه CPI اصلی منتشر می شود نشان دهنده تغییر قیمت های کالاها و خدماتی است که توسط مصرف کنندگان خریداری می شوند به استثنای هزینه های انرژی و غذا. به دلیل اینکه هزینه های غذا و انرژی بیش از یک چهارم CPI را تشکیل می دهند و این قیمت ها تمایل به نشان دادن سطح بالاتری از نوسان دارند، در بسیاری از موارد نوسانات آنها به تحریف روند پایه تورم منجر خواهد شد. بنابراین، بسیاری از اقتصاددانان، معامله گران فارکس و FOMC تمایل دارند تا عدد CPI مرکزی را نسبت به شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی معمولی که به طور گسترده توسط خبرگزاری ها گزارش می شود، بیشتر توجه کنند.  

تاریخ‌های انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده

داده‌های نرخ تورم هسته‌ای و کلان شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) به طور کلی حدود ۱۶ روز پس از پایان هر ماه گزارشی منتشر می‌شوند، اگرچه تاریخ واقعی انتشار می‌تواند میان ۱۴ و ۲۰ هر ماه متغیر باشد. داده‌های CPI که بیشترین توجه معامله‌گران فارکس را به خود جلب می‌کند، نشان دهنده تغییر درصدی قیمت متوسط سبدی از کالاها و خدمات خریداری شده توسط مصرف‌کنندگان نسبت به نمونه‌برداری ماه قبل است.  

چه کسانی اعداد CPI آمریکا را تهیه و انتشار می‌دهند؟

اعداد CPI آمریکا توسط آمار کاری ایالات متحده (BLS) تهیه و انتشار می‌یابد. جمع‌آورندگان داده‌های BLS، که به آنها کمک‌کنندگان اقتصادی نیز گفته می‌شود، به هزاران کسب و کار، فروشگاه‌های خرده‌فروشی، واحدهای اجاره، مکان‌های خدماتی و مراکز پزشکی در ایالات متحده مراجعه یا تماس می‌گیرند تا قیمت‌های هزاران کالا و خدمت مورد استفاده در اندازه‌گیری تغییرات قیمت در CPI را به دست آورند. کمک‌کنندگان اقتصادی BLS ماهانه حدود ۸۰۰۰۰ کالا را پیگیری می‌کنند تا نوسانات قیمتی را ارزیابی کنند. اگر کالا یا خدمت دیگری موجود نباشد، یا اگر کیفیت یا مقدار کالا تغییر کرده باشد، تغییرات در نظر گرفته می‌شود یا کالای جدیدی انتخاب می‌شود. سپس اطلاعات به دفتر ملی BLS ارسال می‌شود که در آنجا کارشناسان کالا موجود اطلاعات را مرور کرده و هر تغییر یا تنظیمات لازم را انجام می‌دهند.  

اهمیت داده‌های CPI برای معامله‌گران فارکس

شاخص قیمت مصرف‌کننده به معامله‌گران فارکس یک اندازه‌گیری از تورم کالاهای مصرفی در ایالات متحده ارائه می‌دهد. این شاخص معمولاً همراه با شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) استفاده می‌شود تا تقویتی از فشارهای تورمی در ایالات متحده به دست آید. سیاست‌گذاران پولی - مانند کسانی که در بانک فدرال رزرو کار می‌کنند و کسانی که به عنوان اعضای رأی‌دهنده در کمیته بازار باز فدرال یا FOMC به کار می‌روند - معمولاً داده‌های CPI و هرگونه روندی در نتایج اخیر را بررسی می‌کنند تا تصمیم بگیرند که آیا باید سطح نرخ بهره مبنایی مانند نرخ صندوق فدرال و نرخ اصلی را تغییر دهند یا خیر. تغییرات در این نرخ‌های کلیدی سپس به بقیه اقتصاد آمریکا به صورت تغییرات در نرخ اقتراض و وام‌دهی توسط بانک‌های تجاری منتقل می‌شود. چنین تغییراتی می‌تواند اقتصاد را در صورت کاهش نرخ بهره، تحریک کند یا در صورت افزایش نرخ بهره، شروع به کاهش اقتصاد کند.  

تفاوت شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی با  مرکزی

بسیاری از روزنامه‌ها و خطوط خبری مالی در گزارش کردن اعداد و ارقام واقعی شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا توسط اداره آمار کار و پیشرفت امور کارگران عمومی تمرکز می‌کنند که شامل قیمت‌های غذا و انرژی است. این عدد CPI آمریکا انتقادی از شاخص تورم خام را به عنوان تغییرات در هزینه متوسط خرید سبد ثابت کالاهای مصرفی در ایالات متحده برآورد می‌کند. از آنجا که این عدد تورم خام معمولاً سرخط‌ها را می‌سازد، بنابراین اغلب به عنوان "تورم مصرف‌کننده سرخط" در میان کارشناسان مالی شناخته می‌شود. برخلاف خبرنگاران خبر، بسیاری از تریدران فارکس و تحلیلگران بنیادی به جای آن تمایل دارند که به طور اولویتی به عدد شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی توجه کنند. این به این دلیل است که عدد اصلی معمولاً کمتر از عدد سرخط تورم خام تغییر پذیر است به این دلیل که قیمت‌های غذا و انرژی که در یک ماه گزارش می‌شوند، تمایل دارند به طور گسترده نوسان کنند. نگرانی آنها این است که نوسانات معمولاً در عدد سرخط شاخص قیمت مصرف‌کننده ناشی از تغییرات قابل توجه در قیمت‌های غذا و انرژی می‌تواند منجر به افزایش سریع تورم در کوتاه مدت شود که ممکن است روند اصلی افزایش قیمت‌ها را برای یک تحلیلگر یا تریدر که قصد دارد آنها را آشکار کند، مبهم کند. بنابراین، عدد شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی می‌تواند و به طور معمول توسط یک تریدر فارکس بنیادی برای ارائه یک تصویر بهتر از روند اساسی در تورم قیمت کالاهای مصرفی استفاده شود تا عدد CPI سرخط که به طور معمول نوسان پذیر و پیش‌بینی ناپذیرتر است.  

چرا شاخص قیمت مصرف‌کننده مهم است؟

تریدران فارکس که عناصری از تحلیل بنیادی را در تصمیم‌گیری‌های خود در ترید استفاده می‌کنند، به طور کلی تغییرات در شاخص قیمت مصرف‌کننده را به عنوان راهی برای ارزیابی سطح فشارهای تورمی در اقتصاد آمریکا از دیدگاه مصرف‌کننده متوسط آمریکایی استفاده می‌کنند. بطور کلی، افزایش تورم در ایالات متحده به عنوان اندازه‌گیری شده توسط CPI برای تریدران فارکس مهم است زیرا معمولاً منجر به افزایش نرخ بهره‌ای مرجع آمریکا توسط سیاست‌گذاران پولی آمریکا می‌شود که به عنوان اعضای رأی‌گیری در FOMC فدرال سیستم ذخایر آمریکا نشست دارند. این به این دلیل است که اعضای FOMC تمایل دارند تا افزایش تورم قیمت‌های مصرف‌کننده را به عنوان نشانه‌ای ببینند که نیاز به تنگ‌کردن سیاست پولی را با افزایش نرخ بهره‌ای مرجع برای کمک به کاهش اقتصاد و بازگرداندن تورم قیمت به سطوح معتدل‌تر دارند. علاوه بر این، کاهش شاخص تورم CPI آمریکا زیر سطوح هدف FOMC معمولاً منجر به کاهش نرخ بهره‌ای مرجع آمریکا می‌شود، زیرا سیاست‌گذاران اقتصاد آمریکا را به عنوان نیاز به تحریکی که نرخ بهره‌ای پایین‌تر می‌تواند فراهم کند، می‌بینند.  

هدف تورم FOMC

بانک فدرال رزرو و اعضای رأی‌گیری FOMC به طور کلی مقدار معتدلی از تورم را به عنوان یک چیز خوب می‌بینند زیرا نشان دهنده رشد پایدار اقتصاد است. بنابراین، آنها به طور کلی هدف تقریبی برای سطح تورم در اقتصاد آمریکا را تعیین و اعلام می‌کنند. هدف تورم در منطقه دو درصد در سال به نظر می‌رسد در بانک‌های مرکزی کشورهای توسعه یافته عمده رایج است، اگرچه ممکن است متغیر و قابل تغییر باشد. در مورد ایالات متحده، FOMC آن را در بیانیه نرخ سپتامبر 2016 خود یادداشت کرد که "کمیته معتقد است که تورم با نرخ 2 درصد (به عنوان اندازه‌گیری شده توسط تغییر سالانه در شاخص قیمت برای مصرف خانوارها و مصرف، یا PCE) بیشترین سازگاری را در طولانی مدت با وظیفه قانونی فدرال رزرو دارد." اگر FOMC هر تصمیمی را برای تغییر این نرخ تورم هدف اعلام کند، این تغییر معمولاً همراه با تغییر ارزش دلار آمریکا نسبت به سایر ارزها خواهد بود، به ویژه اگر این تغییر به طور گسترده پیش‌بینی نشده باشد و بنابراین به عنوان یک سورپرایز برای معامله‌گران ارز و اقتصاددانان ظاهر شود. به عنوان مثال، اگر FOMC هدف تورم خود را افزایش دهد، این باعث کاهش ارزش دلار آمریکا خواهد شد زیرا نرخ بهره واقعی احتمالاً افزایش خواهد یافت، در حالی که کاهش نرخ تورم هدف FOMC می‌تواند ارزش دلار آمریکا را افزایش دهد زیرا نرخ بهره واقعی احتمالاً کاهش خواهد یافت.  
هدف تورم FOMC

هدف تورم FOMC

 

واکنش معامله‌گران به نتایج CPI

وقتی معامله‌گران فارکس یک عدد CPI قوی ایالات متحده می‌بینند - با کلمه "قوی" به معنای این است که نتیجه تغییر درصد ماهانه در CPI بالاتر از انتظار است - این قوت به عنوان نشانه‌ای از سیاست پولی فشرده و در نتیجه بهره‌وری بالاتر دلار آمریکا در آینده می‌باشد. نتیجه‌ای از یک عدد قوی CPI، تولیدکنندگان بازار ارز ارزش دلار آمریکا را در نرخ‌های مختلف خود نشان می‌دهند و معمولاً معامله‌گران فارکس در مقابل ارزهای دیگر ممالک دلار آمریکا را خریداری می‌کنند به عنوان واکنش اولیه به افزایش عدد CPI. به عکس، وقتی معامله‌گران فارکس یک عدد ضعیف CPI مشاهده کنند که کمتر از انتظار بازار باشد، احتمالاً به آن به عنوان کاهش انتظارات درباره نرخ بهره مرجع و بهره‌وری پایین‌تر دلار آمریکا نگاه خواهند کرد. این نتیجه معمولاً باعث کاهش ارزش دلار آمریکا در بازار ارز خواهد شد، زیرا تولیدکنندگان بازار ارز ارزش آن را پایین‌تر قیمت‌گذاری می‌کنند و معامله‌گران دلار آمریکا را فروخته‌اند. یک عدد CPI که به طور معمول همراه با انتظارات بازار است، تأثیر کمی بر روی ارزش دلار آمریکا در بازار ارز خواهد داشت، زیرا سطح نتیجه مشاهده شده در نرخ تبادل دلار آمریکا در بازار ارز در نظر گرفته شده است.  

محاسبه نرخ بهره واقعی با شاخص قیمت مصرف‌کننده

بعضی از معامله‌گران فارکس همچنین دوست دارند در تجزیه و تحلیل اساسی خود، عدد تورم CPI را از نرخ بهره فعلی آمریکا کم کنند تا نتیجه‌ای برای نرخ بهره واقعی مربوط به اقتصاد آمریکا بدست آورند. این عدد نرخ بهره واقعی سپس می‌تواند با نرخ بهره واقعی مشابه موجود در اقتصادهای کشورهای دیگر مقایسه شود. انجام این تجزیه و تحلیل می‌تواند به معامله‌گران فارکس کمک کند تا پتانسیل ارزش‌آفرینی یا ارزش‌گذاری دلار آمریکا نسبت به ارزهای ملی دیگر را ارزیابی کنند زیرا چنین روندهایی به سود ارزهایی با نرخ بهره واقعی بالاتر است. به عنوان مثال، اگر نرخ بهره واقعی در ایالات متحده به نظر می‌رسد کاهش می‌یابد زیرا CPI در حال افزایش است اما نرخ بهره معیار ثابت می‌ماند، در این صورت این موضوع به عنوان یک نقطه ضعف برای دلار آمریکا در نظر گرفته خواهد شد. بنابراین، معامله‌گر فارکس به‌طور قابل توجهی انتظار می‌رود دلار آمریکا نسبت به ارزهای کشورهایی که نرخ بهره واقعی آنها ثابت یا در حال افزایش است، ارزش خود را از دست بدهد. از طرف دیگر، اگر نرخ بهره واقعی در ایالات متحده به نظر می‌رسد در حال افزایش است در حالی که CPI کاهش می‌یابد اما نرخ بهره معیار ثابت می‌ماند، در این صورت این موضوع می‌تواند برای دلار آمریکا حمایت اساسی فراهم کند و معامله‌گر می‌تواند به‌طور منطقی انتظار داشته باشد که دلار آمریکا در برابر ارزهایی که نرخ بهره واقعی آنها ثابت یا کاهش می‌یابد، ارزش خود را افزایش دهد.  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها