استراتژی معاملاتی تلاقی⚡تلاقی تایید موفقیت شماست

تاریخ آخرین بروزرسانی: 17 اکتبر 2023
استراتژی معاملاتی تلاتی اشاره به دریافت نتیجه یکسان از تحلیل‌های متفاوت دارد. در واقع تلاقی در لغت به معنای گرد آمدن دو یا چند چیز است. ین مقاله درباره قدرت استراتژی معاملاتی تلاقی (Trading Confluence) در بازار فارکس است. ترید جفت ارزهای خارجی اغلب به عنوان هنر تلقی می‌شود تا به عنوان علم، چون نیاز به استفاده از تجربه و بینش برای تولید سود مداوم دارد. برای موفق شدن به عنوان یک تریدر بازار ارز خارجی، باید یک مزیت داشته باشید که به شما امکان می‌دهد سود مداومی را کسب کنید. یک مزیت که به شما اجازه می‌دهد که وقتی برنده هستید کافی‌ست، وقتی که در یک معامله پول از دست دادید، کمتر از برنده شدنتان را از دست بدهید. ترید با تلاقی می‌تواند به شما مزیت افزایشی بدهد که برای موفقیت در بازار ارز خارجی نیاز دارید. در این مقاله ما به تلاقی روش‌های تحلیلی در بازار فارکس اشاره می‌کنیم. اگر نیاز دارید در مورد هر یک از این روش‌ها بیشتر بدانید بهتر است به صفحه آموزش فارکس صفر تا صد مراجعه کنید.

استراتژی معاملاتی تلاقی

به طور خلاصه، ترید با استراتژی معاملاتی تلاقی به معنای ترکیب بیش از یک تکنیک یا تجزیه و تحلیل تجاری برای افزایش شانس برد در یک معامله است . به عنوان مثال، تحلیل تکنیکال مطالعه استفاده از الگوهای قیمت گذشته برای پیش بینی حرکت جهتی آینده یک جفت ارز یا هر دارایی مبنایی دیگر است. بنابراین، اگر از یک ابزار تحلیل تکنیکال تکی استفاده کنید که مثلاً نرخ دقت 60 درصدی در پیش بینی حرکت قیمت دارد، و سپس یک ابزار دیگر تحلیل تکنیکال غیرهمبسته را برای فیلتر کردن تصمیم خود بکار ببرید، آنگاه شانس برد خود را افزایش خواهید داد. این ایده اصلی پشت ترید تلاقی فارکس است. و روش‌های بسیاری وجود دارد که یک تریدر می‌تواند این مفهوم تلاقی را در برنامه ترید خود به کار ببرد.
استراتژی معاملاتی تلاقی

استراتژی معاملاتی تلاقی

استراتژی معاملاتی تلاقی در تحلیل تکنیکال

استراتژی معاملاتی تلاقی در تکنیکال زمانی رخ می‌دهد که یک تنظیم ترید با استفاده از چندین ابزار تحلیل تکنیکال یافت می‌شود، و همه این اشکال مستقل از تجزیه و تحلیل برای جهت حرکت قیمتی آینده مشابهی اشاره کنند. به عنوان مثال، وقتی از یک اندیکاتور تکنیکال نوسانی مانند استوکاستیک استفاده می‌کنید، می‌تواند یک سیگنال شرایط بازار بیش از حد خریداری نزدیک به یک منطقه مقاومت اصلی تولید کند. این منطقه مقاومت ممکن است یک عدد بزرگ گرد (BRN) نیز باشد. اگر بر اساس این چندین عامل فنی یک سفارش فروش بگذارید، در واقع از تلاقی تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنید.  
استراتژی معاملاتی تلاقی در تحلیل تکنیکال

استراتژی معاملاتی تلاقی در تحلیل تکنیکال

شکل 1: معامله کردن با استراتژی معاملاتی تلاقی با استفاده از اندیکاتور استوکاستیک، خط روند و سطوح پشتیبانی و مقاومت این نمودار روزانه جفت ارز یورو/دلار استرالیا (EURAUD) است. در این مثال، می‌توانیم ببینیم که اندیکاتور استوکاستیک به وضوح در بالای سطح 80 قرار داشت (شماره 1). معامله‌گران فارکس این شرایط بازار را به عنوان نشانه‌ای از بازار بیش‌خریدگی می‌دانند. وقتی بازار در شرایط بیش‌خریدگی است، نشان می‌دهد که قیمت ممکن است به زودی مسیر روند فعلی را معکوس کند یا حرکتی واگرایانه در جهت مخالف آغاز کند. ثانیا، همان لحظه‌ای که قیمت EURAUD به سطح 1.5575 رسید، یک خط روند نزولی شکل گرفت (شماره 2)، جایی که قیمت چندین بار از بالای خط روند عبور کرد، اما نتوانست بر روی آن در فریم زمان روزانه بسته شود. شکل گیری خط روند نشان می‌دهد که شتاب بالشونده بالای این سطح قیمت کاهش یافته است. بعد، می‌توانید ببینید که قیمت EURAUD سطح 1.5200 را به عنوان یک منطقه محوری روانی مهم (شماره 3) احترام گذاشت، جایی که بازار قبلاً هم به عنوان پشتیبان و هم به عنوان مقاومت شناخته شده بود. بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای فارکس سطوح قیمتی که با اعداد گرد ختم می‌شوند را به عنوان سطوح روانی مهم می‌دانند، بنابراین این سطح پشتیبانی و مقاومت اهمیت ویژه‌ای داشت. وقتی در یک سطح پشتیبانی یا مقاومت تلاقی قیمت رخ می‌دهد، اغلب معامله‌گران نهادینه، سازندگان بازار و سایر شرکت‌کنندگانی که این سطوح قیمت را به‌عنوان مناطق مناسب برای قرار دادن سفارش‌های معلق خود می‌بینند، جذب می‌شوند. بنابراین، خریداران و فروشندگان در اطراف این نوع سطوح قیمتی تلاشی برای تسلط بر یکدیگر دارند. تنظیم معامله در شکل 1، تلاقی روی نمودار قیمتی سه عامل فنی مختلف را نشان می‌دهد - 1) یک اندیکاتور تکنیکال که احتمال تغییر ناگهانی در روند را نشان می‌دهد، 2) شکل‌گیری یک خط روند نزولی که قیمت EURAUD را از حرکت به سمت بالا بازداری می‌کند، و 3) فشردگی قیمتی که سمت پایین را ترجیح می‌دهد و به‌صورت اتفاقی در اطراف یک عدد گرد روانی مهم قرار دارد. وقتی قیمت EURAUD در تاریخ 15 ژوئن 2016 زیر منطقه محوری در حدود 1.5200 بسته شد، یک حرکت نزولی را نشان داد. اگر شما در همان لحظه که قیمت زیر سطح 1.5200 بسته شد، یک سفارش فروش قرار داده بودید و سطح توقف خود را در بالای خط روند، در حدود 1.5415 نگه داشته بودید، این معامله خاص می‌توانست در طی دو هفته آینده حدود 700 نقطه سودزا داشته باشد.  
استراتژی معاملاتی تلاقی با اندیکاتورها

استراتژی معاملاتی تلاقی با اندیکاتورها

حال نگاهی به نمودار روزانه EURUSD در شکل 2 بیندازیم. در اینجا دو اندیکاتور تحلیل تکنیکال مختلف برای شناسایی تلاقی استفاده شده است: 1) تراز عبور میانگین ساده (SMA) از SMA (5) و SMA (21)، و 2) اندیکاتور جهت حرکت متوسط ​​(ADX) با تنظیمات پیش‌فرض. ابتدا، در تاریخ 2 اکتبر 2016، اندیکاتور ADX (اندیکاتور جهت حرکت متوسط) (به شماره 1 نشان داده شده) یک سیگنال فروش تولید کرد زمانی که -DI بالای خط +DI قرار گرفت. در این نقطه، می‌توانید یک سفارش فروش بر اساس آن عامل تنها قرار دهید. با این حال، اگر به دقت سیگنال‌های خرید و فروش قبلی تولید شده توسط اندیکاتور ADX نگاه کنید، متوجه می‌شوید که به دلیل شرایط بازار محدوده‌ای، بیشتر این سیگنال‌ها منجر به هیچ حرکت جهتی قابل توجه در قیمت نشدند. بنابراین، اگر سیگنال ADX را با استفاده از ابزار تحلیل روند مانند تراز عبور میانگین استفاده کنید، احتمالاً احتمال گرفتن یک روند ظاهر شده را افزایش خواهد داد. چهار روز پس از سیگنال ADX، می‌توانید مشاهده کنید که SMA 5 زیر SMA 21 عبور کرد (به شماره 2 نشان داده شده است). در سه روز پس از تراز عبور میانگین، EURUSD یک روند نزولی را آغاز کرد که قیمت را حدود 350 نقطه پایین‌تر ساخت. با استفاده از استراتژی معاملاتی تلاقی در نمودار قیمت، می‌توانید در زمان مناسب وارد بازار شوید و در این معامله سود کسب کنید. به انتخاب ابزارهای تحلیل تکنیکال برای معامله تلاقی دقت کنید. استفاده از سیگنال استراتژی معاملاتی تلاقی که شامل چندین روش تحلیل تکنیکال است، استراتژی معامله بسیار قدرتمندی در ترازنامه تجارتی شماست. با این حال، هنگام توسعه و استفاده از سیستم‌های مبتنی بر تلاقی، باید درک کاملی از اندیکاتور‌هایی که استفاده می‌کنید، داشته باشید. به عنوان مثال، در شکل 2، ما از دو مجموعه اندیکاتور استفاده کردیم، اما توجه کنید که هر دوی اینها اندیکاتور‌های دنبال کننده روند هستند. اگر از یک نماینده مانند استوکاستیک با ADX استفاده کنیم، نماینده ممکن است زمانی که روند نزولی در حال شروع است، یک سیگنال بیش‌خرید تولید کند. اینگونه سیگنال‌های متناقض می‌توانند گیج‌کننده باشند و ممکن است هنگام معامله در زمان واقعی مانع شوند. این به ویژه در فریم‌های زمانی کمتر صحیح است، جایی که قیمت در مدت زمان کوتاه به سرعت حرکت می‌کند. بنابراین، هنگامی که استراتژی مبتنی بر تلاقی را برای معامله فارکس اعمال می‌کنید، باید بسیار دقت کنید که چگونه ابزارهای تحلیل تکنیکال خود را انتخاب کنید. در صورت امکان، هنگامی که شرایط بازار به نظر می‌رسد به یک محدوده، از ابزارهای مناسب برای یک بازار تحت تأثیر قرار گرفته استفاده کنید، مانند نماینده‌ها. اما از تکرار استفاده از ابزارهای تجارت بسیار هم‌ارتباط و در نظر گرفتن آن به عنوان یک تلاقی معتبر خودداری کنید.  

استراتژی معاملاتی تلاقی با استفاده از عملکرد قیمت

هنگام معامله با استراتژی معاملاتی تلاقی، شما نیازی ندارید که اندیکاتور‌های فنی پیچیده یا چندین ابزار تحلیل تکنیکال را ترکیب کنید. به جای آن، می‌توانید از تلاقی عملکرد قیمت ساده و سطوح پشتیبانی و مقاومت ساده استفاده کنید. و معامله با تلاقی ساده عملکرد قیمت همان چیزی است که بیشترین ترجیح می‌دهم. در بخش بعدی، درباره چگونگی استفاده از تلاقی عملکرد قیمت با سطوح پشتیبانی و مقاومت ساده صحبت خواهیم کرد.  
استراتژی معاملاتی تلاقی با عملکرد قیمت

استراتژی معاملاتی تلاقی با عملکرد قیمت

  همین حالا به شکل 3 بالا از نمودار روزانه AUDUSD توجه کنیم. با استفاده از این نمونه نمودار، در مورد این صحبت خواهیم کرد که چگونه می توانید الگوهای ساده قیمت را با سطوح اصلی پشتیبانی و مقاومت ترکیب کنید. توجه کنید که دو منطقه محوری اصلی شناسایی کرده ایم که در طول نیمه دوم سال 2016 به عنوان سطوح هم پشتیبانی هم مقاومت عمل کردند. اولین منطقه، عدد بزرگ 0.7500 است. سطح دوم پشتیبانی و مقاومت اصلی کمی جالب است، زیرا سطح 0.7575 است. اعداد ترکیبی مانند 0.7575، 1.1111، 1.3366، 0.8888 و غیره به عنوان مناطق محوری روانشناختی ویژه در نظر گرفته می شوند، به سادگی به خاطر می آیند. به عنوان یک پیش بینی خودباوری عمل می کنند. همانطور که می بینید، برای AUDUSD ، 0.7575 به عنوان یک منطقه محوری اصلی عمل کرد که قیمت در برخی مواقع هم پشتیبانی و هم مقاومت پیدا کرد. وقتی ما سه کندل پین که با شماره 1، 2 و 3 شناسایی شده اند را به دقت بررسی می کنیم، می بینیم که همه این کندل ها پس از لمس یکی یا هر دو از دو منطقه پشتیبانی و مقاومت اصلی که در نمودار قیمت شناسایی کرده ایم، شکل گرفته اند. اگرچه کندل پین اول از نظر تکنیکال یک پین بار است، اما دم کوچکی دارد و من توصیه نمی کنم آن را معامله کنید. با این حال، کندل پین شماره 2 و 3 هر دو کندل های مناسبی با دم بلند هستند. اگر فقط یک سفارش خرید در انتظار قرار دهید واقع شود بالای بالاترین قیمت هر یک از این دو کندل و تا زمانی که اولین بسته شدن زیر شمع قبلی را داشته باشید، این معامله سودآور خواهد بود.  
استراتژی معاملاتی تلاقی با الگوهای تک کندلی

استراتژی معاملاتی تلاقی با الگوهای تک کندلی

  در این مثال بعدی، قصد داریم ایده‌ی پشتیبانی و مقاومت را با سطوح مختلف بازگشت فیبوناچی ترکیب کنیم و آن را تقویت کنیم. در شکل ۴، نمودار قیمت GBPUSD را داریم. توجه کنید که سطح ۱.۴۱۷۵ به خوبی با سطح ۵۰٪ بازگشت فیبوناچی همخوانی دارد. این نوع همخوانی عملکرد قیمت، جایی است که شما مناطق پشتیبانی و مقاومتی را که با سطوح فیبوناچی تلاقی دارند، می‌بینید و این سیگنال‌ها بسیار قدرتمند هستند. همانطور که قبلاً اشاره شد، منطق پشت ترکیب چندین سطح قیمت مختلف با اهمیت متفاوت این است که تعداد بیشتری از معامله‌گران این سطح‌ها را تماشا می‌کنند و مقدار قابل توجهی از دستورات معاملاتی در اطراف این مناطق تلاقی قیمت قرار می‌گیرند. بنابراین، وقتی بازار بالاتر یا پایین‌تر از این نوع سطوح تلاقی چندلایه می‌شکند، قیمت به سمت شکست حرکت بسیار سریعی دارد. به دلیل شتاب قیمت از این مناطق، معامله‌گران فارکس می‌توانند با معامله‌ی نوارهای عملکرد قیمتی مانند نوارهای پین یا نوارهای بیرونی در اطراف این نوع مناطق تلاقی، سودآوری قابل توجهی داشته باشند. همان‌طور که در شکل ۴ می‌بینید، شکستی بالاتر از نوار پین مثبت (با شماره ۲ مشخص شده) باعث شد که شتاب مثبت GBPUSD افزایش یابد و قیمت به سرعت به سطح ۲۳.۶٪ بازگشت فیبوناچی برسد. اگر شما یک دستور معامله‌ی خرید قرار داده‌باشید که بالاتر از بالای نوار پین مثبت باشد، بر اساس این تلاقی تکنیکال، این تنظیمات سودآوری خواهد داشت.  
استراتژی معاملاتی تلاقی با سطوح حمایت و مقاومت

استراتژی معاملاتی تلاقی با سطوح حمایت و مقاومت

ما قبلاً به این پرداختیم که چگونه می‌توانید از تلاقی اندیکاتور‌های تکنیکال و خطوط روند استفاده کنید. اکنون نشان می‌دهیم چگونه می‌توانید خطوط روند را با سطوح پشتیبانی و مقاومت ترکیب کنید تا تلاقی قیمتی را هم معامله کنید. در شکل ۵، می‌توانید ببینید که سطح ۱.۲۹۰۰ در USDCAD در تاریخ ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۶ به عنوان یک منطقه پشتیبانی عمل کرد (با شماره ۱ مشخص شده) و سپس در تاریخ ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۶، این همان سطح جلوی افت بیشتر قیمت USDCAD را گرفت (با شماره ۲ مشخص شده). روز بعد، در ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۶، USDCAD زیر سطح ۱.۲۹۰۰ نفوذ کرد اما در نهایت یک نوار پین مثبت شکل گرفت (با شماره ۳ مشخص شده)، که نشان دهنده ادامه روند صعودی بود. اگر شما یک دستور خرید قرار داده بودید که فقط بالاتر از بالای این نوار پین باشد، بر اساس این تلاقی سه‌عاملی، این معامله تعداد قابل توجهی پیپ درآمد کسب می‌کرد. هدف از تمامی معاملات مثالی که آورده‌ایم، ارائه ایده‌هایی برای ترکیب خطوط روند، سطوح پشتیبانی و مقاومت، نوارهای عملکرد قیمتی و سایر انواع تحلیل‌ها برای ایجاد یک استراتژی معاملاتی بر پایه‌ی تلاقی است. وقتی شما معاملات خود را براساس قدرت تلاقی انجام می‌دهید، در نهایت نتیجه‌ی بهتری از معاملات خود به دست می‌آورید.  

استراتژی معاملاتی تلاقی در تحلیل بنیادی

علاوه بر استفاده از قدرت استراتژی معاملاتی تلاقی در تحلیل تکنیکال، شما می‌توانید تحلیل بنیادی صحیح را با نمودارهای تکنیکال ترکیب کنید تا یک استراتژی تجارت جامع توسعه دهید. بیشتر تریدرهای حرفه‌ای فارکس رویدادهای تقویم اقتصادی را دنبال می‌کنند، مانند نرخ بهره شبانه کلیدی، نرخ استخدام، آمار درخواست مزایای بیکاری، اندیکاتور قیمت مصرف‌کننده و اندیکاتور‌های اقتصادی مختلف دیگر. شما نیازی ندارید تا اقتصاددان باشید تا داده‌های بنیادی ابتدایی که بیشترین ارتباط را با تریدرها دارند را درک کنید. فقط اطلاع داشتن از داده‌های قبلی، چه پیش‌بینی کنسانسوس بود و چگونه اندیکاتور واقعی از پیش‌بینی یا انتظار اندیکاتور انحراف کرده یا نکرد، می‌تواند به ما کمک کند تا بفهمیم چگونه اخبار اقتصادی بر جفت‌های ارزی مربوطه تأثیر خواهند داشت. به عنوان مثال، اگر یک اعلان برای دلار آمریکا صادر شود و اعداد با یک خواندن ضعیف وارد شوند و شما به دلیل عوامل نمودار تکنیکال قبلاً منفی در مورد دلار هستید، در این صورت این تحلیل ترکیبی باعث تقویت و تأیید نظریه تجارت شما خواهد شد. بنابراین، در این مورد اگر قصد داشتید دلار را کوتاه کنید، این کار را بر اساس دیدگاه ترکیبی بنیادی و تکنیکال نسبت به دلار آمریکا انجام می‌دهید. بسیاری از مواقع، با ترکیب داده‌های بنیادی ابتدایی با تحلیل تکنیکال، می‌توانید شانس برد خود را ضربه بزنید و نرخ برد خود را به طور چشمگیری بهبود دهید.   نتیجه‌گیری هیچ قاعده سخت و سریعی در مورد اینکه چگونه می‌توانید از استراتژی معاملاتی تلاقی بهره‌برداری کنید وجود ندارد. شما می‌توانید چندین اندیکاتور تکنیکال را ترکیب کنید تا یک تلاقی پیدا کنید و در صورتی که همه این اندیکاتور‌ها به هم مرتبط باشند، معامله را انجام دهید. به طور جایگزینی، می‌توانید سطوح حمایت و مقاومت اصلی را شناسایی کنید و منتظر شدت قیمت در اطراف این سطوح شدیداً عملکرد قیمت را شکل دهید و معامله را در جهت تکانه عملکرد قیمت انجام دهید. همچنین می‌توانید به عوامل بنیادی توجه کنید و آن را به همراه تحلیل تکنیکال ترکیب کنید تا دقت معاملات خود را افزایش دهید. به خاطر داشته باشید که حمایت و مقاومت ایجاد شده در اطراف سطوح کلیدی، مانند اعداد گرد بزرگ و بازگشت فیبوناچی، همیشه مهم هستند زیرا این مناطق محوری هستند که بسیاری از تریدرها در نظر می‌گیرند. شما همیشه باید سعی کنید قبل از قرار دادن معامله در بازار، این مناطق اهمیت را شناسایی کنید. در نهایت، بدون توجه به اینکه کدام روش تلاقی فارکس را انتخاب می‌کنید در هنگام توسعه استراتژی تجارت شخصی خود استفاده کنید، همیشه باید آرسنال خود را تنوع بخشیده و عوامل مختلف تکنیکال و بنیادی را ترکیب کنید تا شانس برد خود را افزایش دهید.  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها