سفارش محدود خرید: تعریف، مزایا و معایب، و مثال

تاریخ آخرین بروزرسانی: 7 می 2023
بای لیمیت آردر یا سفارش محدود خرید، نوعی سفارش برای خرید است که در آن سفارش دهنده قیمت حداکثری را تعیین می‌کند که مایل است برای هر واحد از نماد یا جفت ارز یا سهام ووو پرداخت کند. اگر قیمت بازار برای آن سهم به زیر قیمت محدود تعیین شده توسط خریدار برسد، سفارش خرید به صورت خودکار اجرا می‌شود. البته در صورت عدم رسیدن قیمت به میزان مورد نظر، سفارش باز و در انتظار اجرا خواهد ماند. به این ترتیب، بای لیمیت آردر به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا در تعیین قیمت خرید دقیق تر عمل کنند و از پرداخت مبالغ بالاتر برای خرید جلوگیری کنند.  

سفارش محدود خرید چیست؟

یک سفارش محدود خرید یا Buy Limit Order، یک سفارش برای خرید دارایی با قیمتی برابر یا کمتر از یک مبلغ مشخص است و به تریدرها اجازه می‌دهد که مقداری را کنترل کنند که برای خرید آن پرداخت می کنند. با استفاده از یک سفارش محدود برای خرید، سرمایه گذار قطعاً آن قیمت یا قیمتی کمتر از آن را پرداخت خواهد کرد. اگرچه قیمت تضمین شده است، اما اعمال شدن سفارش تضمین نمی‌شود. در واقع، یک سفارش محدود خرید اجرا نخواهد شد مگر اینکه قیمت پایین‌تر یا مساوی با مبلغ محدود مشخص شده باشد. اگر دارایی به قیمت مشخص شده نرسید، سفارش اعمال نخواهد شد و سرمایه‌گذار ممکن است فرصت معامله را از دست بدهد. به عبارت دیگر، با استفاده از یک سفارش محدود خرید، سرمایه‌گذار تضمین می‌کند که قیمت تعیین شده یا بهتر را پرداخت می کند، اما تضمین نمی‌شود که سفارش او فعال شود. اگر سرمایه‌گذار انتظار دارد قیمت یک دارایی کاهش پیدا کند، سفارش محدود خرید یک سفارش منطقی است. اگر سرمایه‌گذار قیمت فعلی را نپردازد و یا در صورت افزایش قیمت دارایی، مبلغ بالاتری بپردازد، در این صورت سفارش خرید سقفی با توقف (Stop Limit Order) بهترین گزینه است.
سفارش محدود خرید

سفارش محدود خرید

نکات کلیدی این مقاله: - سفارش محدود خرید، یک سفارش برای خرید دارایی با قیمتی حداکثر مشخص شده است. - با این حال، پر شدن سفارش هیچ‌گونه تضمینی ندارد اگر قیمت به مبلغ محدود رسیده نباشد یا به سرعت بیشتری از قیمت سفارش عبور کند. - سفارش محدود خرید هزینه را کنترل می‌کند، اما در شرایط بازارهای پویا، فرصت‌های خوبی را از دست می‌دهد. - تمامی انواع سفارشات مفید هستند و مزایا و معایب خود را دارند.  

مزایای سفارش محدود خرید:

سفارش محدود خرید، تضمین می‌کند که خریدار بهترین قیمت ممکن را برای خرید دارایی دریافت می‌کند. این نوع سفارشات به سرمایه گذاران و تریدرها امکان ورود دقیق به یک پوزیشن را می‌دهد. به عنوان مثال، یک سفارش محدود خرید با مبلغ ۲.۴ دلار، زمانی صادر می‌شود که یک سهم با قیمت ۲.۴۵ دلار معامله می‌شود. اگر قیمت به ۲.۴۰ دلار برسد، سفارش به صورت خودکار اجرا می‌شود. به این معنی است که سفارش تا زمانی که قیمت به ۲.۴۰ دلار یا کمتر نرسیده باشد، اجرا نخواهد شد. یک مزیت دیگر سفارش محدود خرید، امکان بهبود قیمت است، زمانی که یک سهم در روز بعد از یک روز با قیمت متفاوت معامله شود. اگر تریدر یک سفارش خرید در مبلغ ۲.۴۰ دلار قرار داده و سفارش در طول روز معاملات فعال نشده باشد، تا زمانی که سفارش در محل قرار گیری باشد، می‌تواند از اصلاح قیمت به سمت پایین بهره ببرد. اگر قیمت در روز بعد با قیمت ۲.۲۰ دلار باز شود، تریدر سهام را با مبلغ ۲.۲۰ دلار خواهد خرید، زیرا این اولین قیمتی است که در ۲.۴۰ دلار یا کمتر در دسترس است. در حالی که تریدر با پرداخت قیمتی کمتر از انتظار خود، به سهام دسترسی پیدا می‌کند، باید بررسی کند که چرا قیمت به سمت پایین لغزیده است و آیا هنوز هم می‌خواهد این سهام را خریداری کند یا نه. برخلاف سفارش بازار که تریدر با قیمت پیشنهادی فعلی معامله می‌کند، سفارش محدود خرید در یک دفتر سفارشات بروکر در یک قیمت مشخص قرار می‌گیرد. این سفارش نشان می‌دهد که تریدر آماده خرید تعداد مشخصی سهم با قیمت محدود است. هنگامی که قیمت دارایی به سمت مبلغ محدود نزدیک شود، اگر فروشنده‌ای آماده فروش با قیمت سفارش خرید باشد، معامله انجام می‌شود.  

موارد خاص:

سفارش محدود بر روی دفتر سفارش قرار دارد و نشان می دهد که تریدر می خواهد با آن قیمت خریداری کند، بنابراین سفارش در قیمت پیشنهادی، معمولاً پایین‌تر از قیمت فعلی دارایی، قرار می‌گیرد. اگر قیمت به قیمت سفارش محدود خرید برسد و یک فروشنده با سفارش معامله کند (سفارش محدود خرید انجام شود)، سرمایه گذار با قیمت پیشنهادی خریداری کرده است و از پرداخت اسپرد جلوگیری کرده است. این ممکن است برای تریدرهای روزانه که سود‌های کوچک و سریع را هدف قرار می‌دهند، مفید باشد. برای سرمایه‌گذاران بزرگ سازمانی که در یک سهم موقعیت بسیار بزرگی دارند، سفارشات محدود افزایشی در سطوح قیمتی مختلف برای دستیابی به بهترین میانگین قیمت ممکن برای کل سفارش استفاده می‌شود. سفارشات محدود خرید در بازارهای پر نوسان هم مفید هستند. فرض کنید یک تریدر می‌خواهد یک سهم را خریداری کند، اما می‌داند که سهم به طور وحشتناکی در حال جابجایی است. می‌تواند یک سفارش خرید، که اولین قیمت در دسترس را تایید می‌کند، صادر کند یا از یک سفارش محدود خرید (یا سفارش خرید با توقف) استفاده کنند. فرض کنید سهم دیروز با قیمت ۱۰ دلار بسته شده باشد. سرمایه‌گذار می‌تواند یک سفارش محدود خرید در مبلغ ۱۰ دلار قرار دهد و اطمینان حاصل کند که بیشتر از آن پرداخت نمی‌کند. اگر سهم در روز بعد با قیمت ۱۱ دلار باز شود، سفارش فعال نخواهد شد، اما همچنین از پرداخت بیشتر از مبلغ مورد نظر خود صرف‌نظر کرده است.  

معایب سفارش محدود خرید:

سفارش محدود خرید اجرای دستور را تضمین نمی‌کند. اجرا فقط در صورتی صورت می‌پذیرد که قیمت دارایی به مبلغ محدود و مشخص شده رسیده و یک سفارش فروش با سفارش محدود خرید معامله کند. قیمت جاری به قیمت سفارش محدود خرید کافی نیست. تریدر ممکن است ۱۰۰ سهم را به قیمت مورد نظر خود برای فروش گذاشته باشد، اما ممکن است هزاران سهم دیگر نیز برای خرید با همان قیمت در صف انتظار باشند. سفارش محدود خرید امکان از دست دادن فرصت‌های خوب را دارد، زیرا قیمت دارایی ممگن است هرگز به مبلغ محدود نرسد و فرصت‌های خوب از دست داده شوند. سفارش محدود خرید به معنای پرداخت قیمت بالاتری است، اگر قیمت دارایی به مبلغ محدود نرسیده باشد و تریدر بخواهد با قیمت بالاتری خرید کند. بنابراین، قیمت باید اغلب به طور کامل مرحله قیمت سفارش محدود خرید را لمس کند تا سفارش محدود خرید اعمال شود. هر چه سفارش زودتر قرار داده شود، جایگاه سفارش در صف نیز زودتر در آن قیمت خواهد بود و احتمال پر شدن سفارش با این حالت افزایش می‌یابد. سفارشات محدود خرید می‌توانند منجر به از دست رفتن فرصت شوند. قیمت دارایی باید با قیمت سفارش محدود خرید معامله شود یا پایین‌تر، اما اگر این اتفاق نیفتد، تریدر وارد معامله خود نخواهد شد. یقینا به خوبی میدانید که کنترل هزینه‌ها و مقدار پرداختی برای یک دارایی مهم است، اما به دست آوردن یک فرصت نیز مهم است. در صورتی که یک دارایی به سرعت در حال رشد باشد، ممکن است قبل از اینکه به قیمت سفارش محدود خرید برسد، به صورت قابل توجهی افزایش یابد. از آنجا که هدف تریدر در این مورد تلاش برای دستیابی به یک حرکت صعودی و رو به بالا بود، با قراردادن یک سفارش که احتمال اجرا پایینی داشت، فرصت را از دست داد. اگر تریدر می‌خواهد به هر قیمتی وارد معامله شود، می‌تواند از یک سفارش مستقیم در بازار استفاده کند. اگر تریدر نمی‌خواهد قیمت را بالاتر از حد معقول پرداخت کند، اما همچنین می‌خواهد کنترل کند که چقدر پرداخت کند، سفارش محدود خرید با توقف نیز مؤثر است. برخی بروکرها برای سفارش محدود خرید هزینه کارمزد بیشتری نسبت به سفارش بازاری دریافت می‌کنند. این عملکرد به طور قابل توجهی منسوخ شده است، چرا که بیشتر کارگزاران هزینه یکسانی برای هر سفارش دریافت می‌کنند، یا بر اساس تعداد سهام معامله شده (یا مقدار دلار) هزینه کارمزد دریافت می‌کنند و بر اساس نوع سفارش هزینه کارمزد دریافت نمی‌شود.  

یک نمونه از سفارش محدود خرید:

قیمت سهم اپل با پیشنهاد 125.25 دلار و تقاضای 125.26 دلار در حال معامله است، زمانی که یک سرمایه‌گذار تصمیم می‌گیرد که می‌خواهد سهم اپل را به پورتفولیو خود اضافه کند. او چندین گزینه برای نوع سفارش دارد. می‌تواند از یک سفارش معاملاتی استفاده کند و سهم را با قیمت ۱۲۵٫۲۶ دلار خریداری کند (با فرض اینکه تقاضا همچنان در همان قیمت باقی مانده است و تعداد کافی سهم در آن قیمت برای پر کردن سفارش معاملاتی خرید وجود دارد) یا می‌تواند از یک سفارش محدود خرید با هر قیمتی کمتر از ۱۲۵٫۲۵ دلار استفاده کند. امکان دارد معامله گران فکر کند قیمت سهم طی چند هفته آینده کمی کاهش پیدا می‌کند، بنابراین درخواست خرید با محدودیت به قیمت 121 دلار را می‌دهد. اگر سهم شرکت اپل به قیمت 121 دلار یا کمتر معامله شود، سفارش خرید با محدودیت اجرا خواهد شد و بازرگان می‌تواند سهام را با قیمت 121 دلار تهیه کند که این به معنای صرفه جویی قابل توجه نسبت به قیمت 125.25/26 دلاری است که معامله گران در ابتدا دیده بوده است. اما این قیمت ممکن است به 121 دلار کاهش نیابد. بلکه ممکن است در طول چند هفته آینده، از پیشنهاد 125.25 دلار به 126، سپس 127 و در نهایت به 140 دلار برسد. به این ترتیب، قیمتی که معامله گر قصد خرید آن را داشت، از دست رفته است زیرا سفارش خرید با محدودیت به قیمت 121 دلار اجرا نشده است.  

چگونه یک سفارش محدود خرید را ثبت کنیم؟

برای قرار دادن یک سفارش خرید با محدودیت، ابتدا باید قیمت محدودی که برای خرید اوراق بهادار مورد نظر دارید تعیین کنید. قیمت محدود، حداکثر مبلغی است که شما برای خرید امنیتی حاضر هستید پرداخت کنید. در صورت فعال شدن سفارش شما، قیمت شما به مبلغ محدود یا کمتر پرداخت خواهد شد. همچنین شما باید تصمیم بگیرید که سفارش خرید با محدودیت شما چه زمانی منقضی می‌شود. شما می‌توانید این اجازه را داشته باشید که این سفارش در پایان روز معاملاتی منقضی شود البته به شرطی که به انجام نرسیده باشد. به علاوه، شما می‌توانید سفارش خرید خود را به عنوان good 'til canceled (GTC) قرار دهید. سفارش شما تا زمانی که اجرا شود یا شما تصمیم به لغو آن بگیرید باز می‌ماند. بروکر فارکس شما ممکن است زمانی که می‌توانید سفارش GTC را باز داشته باشید را محدود کند (معمولا تا 90 روز). همچنین، بسته به نوع سفارش خرید با محدودیت، ممکن است بخشی از سفارش شما به صورت فوری اجرا شود و بخش دیگری در انتظار معامله باشد. این نوع سفارش خرید با محدودیت به عنوان سفارش پارچه‌ای (Slice Order) شناخته می‌شود. همچنین، بسته به نوع اوراق بهاداری که قصد خرید آن‌ها را دارید، ممکن است برای قرار دادن سفارش خرید با محدودیت، نیاز به حساب با موجودی کافی داشته باشید. برای مثال، برای خرید اوراق بهادار با مبالغ بالا مانند سهام، احتمالاً نیاز به حساب با موجودی بالا و یا اعتباری دارید که بتوانید سفارش خرید با محدودیت خود را قرار دهید. با قرار دادن سفارش خرید با محدودیت، شما می‌توانید از دست دادن فرصت خرید اوراق بهادار با قیمت پایین جلوگیری کنید و در عین حال، از خرید با قیمت بالاتر به دلیل افزایش قیمت در آینده جلوگیری کنید. اما به هر حال، باید به دقت تصمیم بگیرید و از موجودی حساب خود و شرایط بازار آگاهی داشته باشید.  

سفارش توقف-محدودیت خرید چیست؟

سفارش خرید با محدودیت وقفه‌ای (buy stop-limit order) ویژگی‌های سفارش وقفه‌ای (stop order) و سفارش محدودیت دار (limit order) را ترکیب می‌کند. برای قرار دادن یک سفارش خرید با محدودیت وقفه‌ای، باید روی دو نقطه قیمت تصمیم بگیرید. نقطه قیمت اول وقفه است که به عنوان شروع قیمت هدف تجارت مشخص شده است. نقطه قیمت دوم، قیمت حداکثر خرید است که در محدوده قیمت هدف تجارت قرار دارد. همچنین باید فریم زمانی را تعیین کنید که در آن معامله شما اجرا می‌شود. بعد از رسیدن به قیمت وقفه، سفارش خرید با محدودیت وقفه‌ای به یک سفارش محدودیت دار تبدیل می‌شود. سپس سفارش محدودیت دار شما با بهترین قیمت مشخص شده توسط شما، اجرا خواهد شد. مزیت اصلی سفارش خرید با محدودیت وقفه‌ای آن است که به بازرگانان اجازه می‌دهد تا بهترین کنترل را بر روی قیمتی که به اوراق بهادار خود می‌خرند، داشته باشند.  

اگر یک سفارش محدود خرید اجرا نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر سفارش خرید با محدودیت اجرا نشود، آن سفارش بدون اجرا منقضی خواهد شد. سفارش ممکن است در پایان روز معاملاتی منقضی شود یا در صورت سفارش good 'til canceled (GTC)، وقتی بازرگان سفارش را لغو کند، منقضی خواهد شد. یکی از مزایای سفارش خرید با محدودیت این است که سرمایه‌گذار مطمئن است که قیمت مشخص شده یا کمتر را برای خرید اوراق بهادار پرداخت می‌کند. با این حال، یک نقطه ضعف آن این است که سرمایه‌گذار مطمئن نیست که سفارش او اجرا خواهد شد. همچنین، در صورتی که بازار بسیار نوساناتی باشد، ممکن است سفارش خرید با محدودیت به روز بعد یا به مدت بیشتری موکول شود، زیرا قیمت در بازه زمانی مشخصی که سفارش قرار دارد، ممکن است به محدودیت تعیین شده دست نیابد. در نهایت، سرمایه‌گذاران باید به دقت بررسی کنند که آیا سفارش خرید با محدودیت مناسب برای شرایط خاص بازار است یا نه، و از بررسی و تحلیل دقیق نوسانات بازار و وضعیت شرکت‌های مورد نظر خود استفاده کنند.   منبع: اینوستپدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها