تجارت فارکس

کندل استیک

خانه | آموزش فارکس مقدماتی | آموزش کندل استیک Candlesticks ❤ و نمودارهای شمعی ژاپنی

آموزش کندل استیک Candlesticks ❤ و نمودارهای شمعی ژاپنی

کندل استیک

در ادامه مبحث آموزش فارکس نوبت به یادگیری کندل استیک ها رسیده است. در این جلسه میتوان گفت بصورت رسمی وارد آموزش تخصصی فارکس میشوید. برای مرور دروس قبلی، باید گفت که تا اینجای آموزش فارکس آموختیم که:

 • چطور به بازار فارکس وارد شویم
 • آموختیم که بازار فارکس مناسب چه افرادی میباشد
 • آموختیم که چطور یک بروکر فارکس انتخاب کنیم
 • آموختیم چگونه در فارکس افتتاح حساب کنیم
 • آموختیم که شیوه های واریز و برداشت در بازار فارکس چگونه هستند
 • آموختیم که متاتریدر چیست و آموزش نصب متاتریدر را دیدیم
 • آموختیم که تریدینگ ویو چیست و چگونه یک حساب رایگان در تریدینگ ویو داشته باشیم
 • آموختیم که سبک معاملاتی داشته باشیم و با انواع آن آشنا شدیم

از اینجا به بعد آموزش‌های فارکس کمی کاربردی تر و شاید سخت تر باشد پس کمربندها رو محکم ببندید. اگر با معامله گران و تحلیل گران بازار فارکس صحبت کنید مشاهده خواهید کرد که عده زیادی از آنها از معاملات خود سود چندانی ندارند یا حتی همچنان پس از مدت طولانی در یک حساب مجازی فعال هستند.

شاید این دوستان با وجود اطلاعات فراوانی که دارند اما با کوچکترین اشتباه سرمایه خود را از دست بدهند. این اتفاق برای هرکدام از ما خواهد افتاد اگر آموزش فارکس را بصورت پیوسته و اصولی ندیده باشیم. در درس قبل در خصوص سبک های معاملاتی صحبت کردیم پس از اینجا به بعد وارد آموزش هایی خواهیم شد که یا به تنهایی یک استراتژی معاملاتی فارکس را آموزش میدهند یا از دروس عمومی هستند که در تمامی استراتژی های فارکس کاربرد دارند و لازم است به آنها توجه کرد.

ما از آموزش های عمومی شروع میکنیم تا شما به خوبی آماده شوید تا در مبحث استراتژی های معاملاتی بتوانید به خوبی با آموزش فارکس مربوطه رابطه برقرار کنید و آنرا درک کنید. در این مقاله، به معرفی و آموزش کندل استیک Candlesticks میپردازیم. اسم قشنگیه میدونم منم اولین باری که شنیدم همچین اسم با کلاسی به ذهنم رسید. جالب تر این میشه که بعد از این جلسه متوجه خواهید شد که چقدر کاربردی است.

خب متاتریدر خودتان را باز کنید و یک چارت را انتخاب کنید. البته قبلش باید توی حساب دمویی که طبق آموزش های قبلی دادیم وارد شده باشید. از اینجا به بعد هر مثالی که میزنیم توقع داریم شما در متاتریدر خودتون مثالهای مشابه رو پیدا کنید.

تاریخچه نمودارهای کندل استیک

درواقع به طور دقیق این نمودار، نمودار شمعی ژاپنی نام دارد. بخش تاریخچه نمودارهای شمعی در حقیقت فقط یک درس مختصر تاریخی است پس فعلا نمیخواد در متاتریدر خودتان دنبال چیزی بگردید ولی پیشنهاد میکنم دقیق این مبحث رو مطالعه کنید. برای افرادی که علاقه دارند تا نسبت به تاریخچه دقیق این موضوع اطلاع داشته باشند. در نتیجه اگر ترجیح میدهید مستقیما به نقطه ورود به بحث وارد شوید. از مبحث تاریخچه صرف نظر کنید هرچند مطالعه آن وقتی از شما نخواهد گرفت و خالی از لطف نیز نمیباشد.

بیاید بینیم چه اتفاقی در ژاپن در اواخر دهه ۱۵۰۰ تا اواسط دهه ۱۷۰۰ رخ داده است. ک منجر به این شده است تا ما مبحثی بعنوان کندل های ژاپنی داشته باشیم.

چرا کندل های ژاپنی؟

دلیل آن بسیار واضح است چرا که نمودارهای شمعی ژاپنی از ژاپن سرچشمه گرفته است

کندل استیک های ژاپنی
نمودارهای شمعی (Candlesticks) کندل استیک های ژاپنی

 

در سالهای  ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ میلادی، ژاپن از چندین استان تشکیل شده بود،  اما در حال حاضر یک کشور واحد و یکپارچه وجود تحت عنوان ژاپن وجود دارد. در آن زمان که کشور مستقلی بعنوان ژاپن امروزی وجود نداشت، برای کنترل مناطق  همسایه  جنگهای داخلی مسنمر بین اربابان فئودالی رخ داده است:

کندل استیک ژاپنی

تاریخچه کندل استیک های ژاپنی

در اوایل قرن ۱۶۰۰ میلادی، سه ژنرال بزرگ ژاپنی با یکدیگر متحد شدند. در بین این سه ژنرال یکی از آنها سر انجام شوگان شد و خانواده او از سال ۱۶۰۳ تا ۱۸۶۷ میلادی بر ژاپن متحد حکومت کردند. به این دوره تاریخی دوره توکوگاوا گفته میشود. در این دوره رفاه در ژاپن حاکم بود و زندگی مسالمت آمیزی بین ژاپنی ها در جریان بود. اثرات رفاه و زندگی مسالمت آمیز موجب شد تا یک بازار متمرکز برای معاملات برنج ایجاد کنند.

استیو نیسون نویسنده کتاب تکنیک های نمودار سازی شمعی، بیشترین تلاش برای توسعه و ترسیم شمع های ژاپنی مربوط است به یک تاجر برنج این تاجر افسانه ای برنج که هوما نام داشت با استفاده از تجزیه و تحلیل شمعدان ها توانست پول زیادی بدست بیاورد که به همین دلیل به او لقب تاجر افسانه ای برنج داده میشود.

تاریخچه کندل استیک

به احتمال زیاد ایده ها نظریات اصلی استیو نیسون در طول سالا بارها مورد بررسی قرار گرفته و به همین دلیل دچار تغییراتی شده است اما آنچه او بعنوان اصول معاملاتی رواج داد. بعنوان پایه و اساس روشهای مدرن در کندلهای شمعی میباشد و امروز همچنان مورد استفاده هستند. برگردیم به مبحث آشنایی و آموزش کندل استیک که یقینا یکی از کاربردی ترین آموزش های فارکس خواهد بود.

وقتی صحبت از آموزش کندل استیک میکنیم در واقع میخواهیم با کندل شناسی آشنا شویم. در کندل شناسی معروفترین و کاربردی ترین کندل ها و نمودارهای بازار فارکس نمودارهای شمعی هستند. از نمودارهای شمعی با عنوان شمع های ژاپنی یاد میکنیم چرا که اگر تاریخچه را مطالعه کرده باشید، متوجه میشوید که ظهر این نمودارها به ژاپن بر میگردد و مواردی که در تاریخچه توضیح داده شد.

این مقاله برای شما مفید است:   انواع دستورات معاملاتی فارکس

آموزش تنظیم نمودار بر اساس نمودار شمع های ژاپنی در متاتریدر

در اولین قدم از آموزش کندل استیک در مبحث نمودارهای شمعی باید نمودار خودتان را در حالت نمودار شمع های ژاپنی قرار دهید برای این منظور مانند تصویر زیر اقدام کنید.

تنظیم نمودار در متاتریدر بر روی کندل استیک شمع های ژاپنی
تنظیم نمودار در متاتریدر بر روی کندل استیک شمع های ژاپنی
 1. این بخش را تیک بزنید
 2. روی علامت ذره بین دومرتبه کلیک کنید تا چارت را بزرگتر مطابق تصویر بالا به شما نمایش دهد
 3. تمام چارت شما در حالت نمایش کندل های شمعی  بر اساس این آموزش کندل استیک در آمده است.

آموزش تفسیر نمودارهای ژاپنی

در اولین قدم از آموزش کندل استیک در مبحث نمودارهای شمعی باید نمودار خودتان را در حالت نمودار شمع های ژاپنی قرار دهید برای این منظور مانند تصویر زیر اقدام کنید.

کندل استیک خوانی
کندل استیک خوانی

 

در تصویر فوق مقادیر زیادی وجود دارد که باید آنها را بدانید. اجازه دهید ما برای شما آنها را توضیح دهیم. شرایطی وجود داشته که انسانها به شیوه ای با یکدیگر سخن میگفته اند تا دیگران منظور و مفهوم آنرا متوجه نشوند و از درک آن محروم بمانند. برای روشن شدن به این موارد توجه کنید:

BULL: معامله گر در مورد افزایش قیمت حدس می زند.

BEAR: معامله گر در مورد کاهش قیمت گمانه زنی می کند.

خرس ها و گاوها در کندل استیک
خرس ها و گاوها در کندل استیک
نتیجه این میشود که شمع صعودی یک دوره افزایش قیمتی را نمایش خواهد داد درحالی که در یک شمع نزولی دقیقا شاهد نمایش یک دوره کاهش قیمتی خواهیم بود. همانطور که میبینید توسط یک شمع شما یک دوره را در قاب زمانی میتوانید ببینید.
مثال: در نمودار هفتگی یک شمع دارای اطلاع مربوط به یک هفته است. برای اینکه بیشتر متوجه منظور من شوید به مثال زیر دقت کنید.
از ساعت یک بعد الظهر هر ۱۵ دقیقه یکبار به نمودار یورو دلار نگاه کنید. پس از یک ساعت چیزی که مشاهده خواهید کرد این است:
نجزیه و تحلیل نمودارهای کندل استیک
نجزیه و تحلیل نمودارهای کندل استیک

۱:۰۰ بعد از ظهر: شمع باز می شود، اما در این زمان، قیمت بازشدن و قیمت فعلی یکسان است، بنابراین شمع بدنه ای ندارد.

۱:۱۵ PM: در طی آن پانزده دقیقه که به دنبالش نبودید، خریداران کاملا فعال  بودند. به عبارتی دیگر  آنها مسیر حرکتی قیمت را با خریدهای خود ادامه داده اند بنابراین در این لحظه شمع صعودی است.

۱:۳۰ بعد از ظهر: فروشندگان دیگر چاره ای نداشتند جز واکنش نشان دادن. آنها با سرعت کامل وارد معاملات شدند و موفق شدند اندکی قیمت را عقب بیندازند. اکنون شمع دارای ضخامت بالایی است، اما قیمت آن همچنان بالاتر از باز شدن شمع است.

۱:۴۵ بعد از ظهر: همانطور که معلوم است ، فروشندگان بسیار قوی هستند. چگونه این را  فهمیده ایم؟ قیمت مانند سنگ افتادن شاهد نزول شدید است. اکنون، شمع تبدیل به شمعی نزولی  می شود چرا که فروشندگان توانسته اند قیمت را قبل از باز شدن شمع جدید به پایین حرکت دهند و یک حالت نزولی ایجاد کنند.

۲:۰۰ بعد از ظهر: خریداران نفس عمیقی کشیدند و با اندکی مکث پس از صبر و بررسی  دست بکار میشوند و آنها بسیار خوب عمل کردند. آنها نه تنها قیمت را به سمت باز شدن شمع جرکت داده اند بلکه حتی فراتر از قیمت باز شده نیز رفتند. در نتیجه این شمع نیز در حال صعودی بسته میشود. با این وجود فیتیله های بلند این شمع  نشان می دهد که جدال و رقابت شدیدی بین خریداران و فروشندگان برقرار شده است. با گذشت یک ساعت، یک شمع ساعتی جدید باز می شود و دوباره دعوا شروع می شود.

کندل ها چطور کار می کند؟

دوست عزیز در این آموزش کندل استیک حتما باید تک تک مواردی که گفته میشود را به دقت درک کنید. پیشنهاد من این هست که یک قلم و دفتر بردارید هرچه در این درس تا اینجا یاد گرفته اید را یادداشت کنید. در ادامه هم مطالب جدید را حتما برای خودتان نسخه برداری کنید تا در صورت نیاز سریعا در دسترس شما باشد. بدنه شمع نشان دهنده فاصله ای میباشد که بین قیمت باز شدن و قیمت بسته شدن ایجاد شده است.

دو فیتیله دو طرف شمها حرکت قیمت را نمایش میدهند. دو نقطه بالایی و پایینی شمع با قله فیتیله شمع در بالا یا پایین آن مشخص میشود. قبل از اینکه وارد مبحث اصلی که همان الگوهای شمعی میباشند وارد شویم، یک موضوع مهم دیگر را نیز باید بدانید.

رنگ بندی کندل های ژاپنی در نمودارهای شمعی

رنگبندی شمعهای ژاپنی
رنگبندی شمعهای ژاپنی

رنگ شمعهای شما در هر سکوی معاملاتی به راحتی قابل تنظیم است، بنابراین می توانید از هر نوع رنگی که می خواهید برای شمع های صعودی و نزولی استفاده کنید. اگر می بینید که برخی از معامله گران از شمعدانهای سفید برای شمعدانهای صعودی و سیاه برای دوره های نزولی استفاده می کنند، از این کار خودداری کنید. هرچند این مورد کاملا سلیقه ای است اما بهترین حالت شمعهای سبزرنگ برای کندلهای صعودی و شمعهای قرمز برای کندلهای نزولی است.

این مقاله برای شما مفید است:   دوره آموزش فارکس جلسه دوم آموزش نصب متاتریدر

الگوهای شمعی در کندل استیک Candlesticks

الگوهای شمعی در کندل استیک چه بصورت یک شمع و چه بصورت ترکیبی از چندین شمع ایجاد میشوند. این الگوها بینشی سریع از روانشاسی معاملات اخیر را به شما ارایه میدهند. شما با نگاه کردن به آنها سریعا متوجه چیزی شگفت انگیز خواهید شد. بله وقتی اسم الگوهای مختلف به میان می آید برای شما به کرار قیاس بین تجارت و یک مبارزه در نبرد شکل خواهد گرفت.

ترید یا جنگ در میدان نبرد
ترید یا جنگ در میدان نبرد

به عنوان مثال، پس از شنیدن عباراتی مانند “مرد حلق آویز”، فکر می کنید بازار از وضعیت خوبی برخوردار است؟ احتمالا نه. اگر به این فکر کنید این اصطلاحات معنی دارد:

نبرد بی پایان بین خریداران و فروشندگان وجود دارد. وقتی شمعی بسته می شود، بسته به اینکه کدام طرف در آن دوره قوی تر باشد، می بینید که آیا شمع صعودی است یا نزولی است. به همین روش، وقتی الگوی شمعی  ظهور می شود، می تواند صعودی یا نزولی باشد. هنگامی که الگوی شمعی صعودی را در روند نزولی مشاهده می کنید. به عنوان الگوی شمعی معکوس عمل می کند که نشانگر پایان روند فعلی است. همین موضوع برای الگوی شمعی نزولی در روند صعودی نیز صادق خواهد بود.

یک نکته در آموزش کندل استیک Candlesticks

بیشتر الگوهای صعودی و صعودی نیز در صورت ظاهر شدن در روند خاص خود می توانند به عنوان یک الگوی ادامه عمل کنند (برای مثال ، یک الگوی صعودی در روند صعودی). با این وجود، معامله گران تمایل دارند که روی سیگنال های واژگونی تمرکز کنند. حال باید این موضوع را درک کنید:

وارونگی روند یک شبه اتفاق نمی افتد. در عوض، معمولا در مراحل مختلف ، با تغییر روانشناسی بازار، به کندی اتفاق می افتند. با توجه به این، الگوهای شمع معکوس مانند چراغ های ترمز قرمز خودرو عمل می کنند.

چراغ قرمز خودرو در الگوهای شمعی ژاپنی
چراغ قرمز خودرو در الگوهای شمعی ژاپنی

ابن الگوهای برگشتی نشان دهنده این هستند که حرکت رو به جلو متوقف شده است. اما به هیچ وجه به این معنی نیست که راننده ماشین را برعکس کرده و در جهت مخالف حرکت کند. یقینا این مثال برای شما مفهموم بود پس به هیچ وجه با شکل گیری یک الگوی معکوس ما نیازی به ورود به معامله در جهت روند نداریم و این فقط یک هشدار برای ما است تا احتیاط کنیم.

پس برای اینکه بخواهیم شروع یک روند معکوس را بعنوان یک سیگنال درنظر بگیریم و معامله کنیم نیاز به بررسی های بیشتری دارد تا با تاییدیه های بیشتر تصمیم به ورود در جهت خلاف بازار شویم برای این امر میتوانید از اندیکاتورها استفاده کنید. کندلهای ژاپنی فقط یک شمع هستند که قیمت باز و بسته شدن را نمایش میدهند، علاوه بر اینها در کنار الگوهای صعودی و یا نزولی یکسری الگوهای دیگر با نام الگوهای عدم تعادل نیز هستند.

این الگوها یک شمع تنها هستند که قیمت باز و بسته شدن آنها یکسان است یا حداقل نزدیک به هم است، جالب است که گاهی هر روندی مکث میکند و در حالت فعلی کمی میماند تا شمعهای قویتری را در قیمت بالاتر یا پایینتر ایجاد کند پس همیشه صبور باشید

برترین الگوهای شمعی ژاپنی در کندل استیک Candlesticks

اگر به دنبال الگوهای شمعی کاربردی برای معاملات فارکس هستید در این آموزش کندل استیک، به شما خواهیم آموخت که کاربردی ترین الگوهای شمعی در کندل استیک کدام الگوها هستند. در ذیل به لیست ساده ای از قابل اطمینان ترین الگوها که می تواند به شما کمک کند تا درآمد بیشتری از بازار فارکس داشته باشید، اشاره می کنیم:

الگوهای کندل استیک قوی
الگوهای کندل استیک قوی

 

کندل استیک قوی 2 3
الگوهای کندل استیک قوی

 

الگوهای کندل استیک قوی
الگوهای کندل استیک قوی

انواع الگوهای کندل استیک

الگوهای فارکس و غیر فارکس

وقتی صحبت از الگوهای شمعی فارکس می شود، متوجه می شوید که برخی از آنها به نظرکمی متفاوت از الگوهای موجود در کتاب ها هستند.

الگوهای کندل استیک متفاوت
الگوهای کندل استیک متفاوت

 

زیرا این الگوها عمدتا برای تجارت در بازار سهام نوشه شده اند و شامل شکاف های قیمتی نیز می شوند. این شکاف بین شروع بازار یک روز تا شروع آن در روز بعد اتفاق می افتد. این شکاف قیمتی ناشی از خرید یا فروش بالای سهام است که به طور ناگهانی ایجاد شده است. به نمودار زیر (برگرفته از آدرس Investing.com) توجه کنید:

کندل استیک در سهام آمازون
کندل استیک در سهام آمازون

به دلیل ماهیت ۲۴ ساعته بازار فارکس، هنگام معامله ارز گاهی شاهد شکاف هایی خواهید بود.

forex_chart
forex_chart

این شکاف های گاه به گاه در بازار فارکس تقریباً همیشه در زمان شروع بازار(یکشنبه ها) اتفاق می افتد.

الگوهای مارابوزو

الگوهای شمعی مارابوزو به وضوح وضعیت بازار را پیش بینی می کنند. بنابراین، در موارد مانند شکسته شدن یا واژگونی می تواند فوق العاده مفید باشد.marubozu pattern 4

هر چه شمع طولانی تر باشد، قدرت خرید یا فروش شدت بیشتری پیدا می کند. واقعیت جالب: کلمه “مارابوزو” در زبان ژاپنی به معنای چیزی شبیه سر طاس یا تراشیده شده است، که شکل آن الگو از آن برگرفته شده است.

الگوی چکشی و مرد به دار آویخته

بدنه هر دو الگو حداقل باید نیمی از طول فیتیله باشد البته یک سوم آن باشد مناسب تر است. رنگ شمع ها اهمیتی ندارد؛ فقط باید به روند پیشین توجه کنید تا بدانید که الگو از نوع چکشی است یا مرد حلق آویز. به طور کلی، یک الگوی چکشی هنگامی که بعد از سه یا چند شمع متوالی پشت سرهم ظاهر می شود، بهترین سیگنال خود را نشان می دهد. کندل چکش را به طور کامل در این مقاله آموزش داده‌ایم.

این مقاله برای شما مفید است:   آموزش انتخاب بهترین بروکر فارکس ✔️
الگوی کندل استیک مرد آویزان صعودی
الگوی کندل استیک مرد آویزان صعودی

از طرف دیگر، الگوی مرد به دار آویخته هنگامی که پس از یک سری شمع های صعودی ظهور می کند معتبرتر است. الگوی مرد به دار آویخته نیز در یک مقاله مجزا کامل توضیح داده شده است.

 

الگوی مرد آویزان نزولی
الگوی مرد آویزان نزولی

الگوی پوشاننده

یک الگوی صعودی معمولا پس از یک روند نزولی ظاهر می شود. درمقابل، الگوی شمعی پوشاننده نزولی تمایل دارد هنگامی که روند بازار در قله ی روند صعودی است، ظهور پیداکند.

الگوی کندل استیک مرد آویزان صعودی
الگوی کندل استیک مرد آویزان صعودی

نوع معکوس الگوی پوشاننده، از الگوی معکوس مرد به دارآویخته و چکشی تاحدی قوی تر است. چون در این هنگام خرید و فروش با هیجان زیادی در حال انجام است و می تواند به راحتی در شمع بعدی ظهور یابد.

 

الگوی کندل استیک پوشاننده نزولی
الگوی کندل استیک پوشاننده نزولی

الگوی هارامی

الگوهای هارامی معکوس الگوهای پوشاننده هستند.

harami_patterns الگوهای کندل استیک
harami_patterns الگوهای کندل استیک

نکته ای که اهمیت دارد این است که یک الگو بایستی معتبر باشد. شمع دوم باید بالای بدنه نیمه شمع بسته شود. گرچه آنها به عنوان الگوهای معکوس در نظر گرفته می شوند. اما یک الگوی هارامی صعودی یا نزولی تاحدودی از الگوهای معکوس چکشی، مرد حلق آویز و یا الگوهای پوشاننده کمتر قابل توجه هستند.

الگوی ستاره صبحگاهی و ستاره شامگاهی

هنگامی که الگوی ستاره صبحگاهی را می بینید، آن را به عنوان اولین نشانه ی پیش بینی روند نزولی معکوس کنید.

الگوی ستاره صبحگاهی
الگوی ستاره صبحگاهی

به گفته نیسون، نام این الگو از آن جا برگرفته شده است که همانطورکه ستاره صبح (سیاره عطارد) که طلوع خورشید را پیش بینی می کند این الگو نیز قیمت های بالاتری را نیز پیش بینی می کند. الگوی ستاره شامگاهی نقطه مقابل الگوی ستاره صبحگاهی است. درست مانند ستاره عصر (سیاره زهره) قبل از تاریکی، این الگوی شمعی پایان صعود را نشان می دهد.

الگوی ستاره شامگاهی
الگوی ستاره شامگاهی

 

الگوی شمعی دوجی

دوجی شمعی است که قیمت های باز و بسته آن تقریباً برابراست. بنابراین، این الگو نیاز به احتیاط و تامل دارد و تردید را ایجاب می کند. این الگو بسته به طول فیتیله های آن ۴ نوع دارد:

Classic Doji: این نوع دارای یک فتیله کوچک و فوقانی و بالایی است.
Long-Legged Doji: دارای یک فتیله بلند و بالا و پایین است که تقریباً برابر است.
نکته: این نوع الگو نشان می دهد که معامله گران فعال تر شده و ممکن است مقداری تغییرجدی در قیمت ایجاد گردد.
Dragonfly Doji: زمانی ظاهر می شود که دوجی دارای فیتیله ای بسیار طولانی پایین باشد.
Gravestone Doji: این الگو وقتی ظاهر می شود که دوجی دارای فتیله ای بسیار بلند است.

الگوی کندل استیک دوجی
الگوی کندل استیک دوجی

الگوی کندل فرفره

به اسباب بازی فرفره که الهام بخش نامگذاری این الگو بوده است فکر کنید. اگر به اندازه کافی بچرخد، به یک حالت عمودی می رسد و در این حالت می ماند تا اینکه یک نیروی خارجی روی آن تأثیر بگذارد. مانند گرانش یا کسی که آن را لمس می کند. وقتی فرفره به آرامی و به طور هموار در حال چرخش است، شما نمی دانید چه موقع از حرکت می ایستد و یا به چه راهی هدایت خواهد شد.

مشابه این اتفاق در بازار  فارکس بسیار زیاد رخ می دهد. خریداران قیمت را به شدت بالاتر و فروشندگان قیمت را به شدت پایین ترمی برند، اما سرانجام، شمع نزدیک به باز شدن بسته می شود. بدیهی است که ما نمی توانیم بفهمیم که چند معامله کننده در حال خرید یا فروش هستند. لذا، هنگامی که یک فرفره در حال چرخش است می دانیم که سرانجام واژگون می شود.

آیا الگوهای کندل استیک واقعا کار می کنند؟

به طور خلاصه در پاسخ به سوال فوق می توان گفت بله. در هرحال این الگوها جادویی نیستند و یک شبه نمی توان نتیجه گرفت. کسانی که به دنبال معجزه هستند، از تکنیک های نمودار شمعی و درواقع به صورت کلی از معامله ناامید خواهند شد.  هیچ تکنیک، الگوی یا روشی واحد وجود ندارد که همیشه کارامد باشد و برای این منظور به ترکیبی از تکنیک ها نیاز دارید. بهترین راه این است که از الگوهای شمعی بعنوان تقویت کننده تجزیه تحلیل های خود استفاده کنید.

به عنوان مثال می توانید تصورکنید که یک الگوی چکشی را طی روندی نزولی مشاهده می کنید. اگر بلافاصله شما آن جفت ارزی را خریداری کنید، اشتباهی بزرگ است. درهرحال اگر که مشاهده کردید الگوی چکش در خط حمایتی نشان داده می شود. نشانگر RSI به یک سیگنال خرید می دهد که بازه زمانی بالاتر صعودی و … است. سپس می توانید خرید را انجام دهید.

اگر این آموزش کندل استیک را به خوبی یاد گرفته اید شاید بد نباشد که در زمان اضافه خود برای کسب اطلاعات بیشتر دو آموزش دیگر در خصوص نمودارهای شمعی که در استراتژی پرایس اکشن کاربرد دارند را نیز مطالعه کنید یقینا آنها نیز برای شما جذاب خواهند بود.

4.8/5 - (6 امتیاز)

بروکر آمارکتس
بروکر آمارکتس
بروکر کپیتال اکستند
بروکر کپیتال اکستند
بروکر ارانته
بروکر ارانته
بروکر لایت فارکس
بروکر لایت فارکس
بروکر نورد اف ایکس
بروکر نورد اف ایکس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
سرفصل های مقاله
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها