آموزش و راهنمای گام به گام انتخاب بهترین سبک معاملاتی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 15 ژانویه 2023

بهترین سبک معاملاتی

انتخاب بهترین سبک معاملاتی در بازار فارکس یکی دیگر از مواردی است که در ادامه مباحث آموزش فارکس به آن خواهیم پرداخت و در مورد آن صحبت خواهیم کرد. در درسهای قبلی مطالبی را برای شما عنوان کردیم مانند افتتاح حساب در بازار فارکس یا آموزش دانلود متاتریدر و آموزش نصب آن همچنین در جلسه قبل با شیوه ثبت نام در سایت تریدینگ ویو آشنا شدید. برای مشاهده تمامی مباحث آموزش فارکس اینجا را کلیک کنید. برای فعالیت در بازار فارکس شما نیاز به آموزش فارکس کاربردی و روان دارید.

ما تمامی تلاش خودمان را کرده ایم تا در تمامی جلسات آموزشی کاربردی ترین آموزش فارکس را بصورت ساده و روان بدور از اضافه گویی برای شما ارائه کنیم.  از طرفی در هر یک از مباحث آموزش فارکس گاها بعلت اینکه تلاش داریم تمامی مبحث را در یک جلسه به اتمام برسانیم باعث شده است که برخی از جلسات آموزش فارکس کمی طولانی باشد. از شما درخواست داریم که اگر به دنبال این هستید که بصورت صحیح و کاربردی هر آموزش فارکس را تا انتهای پست به دقت مطالعه کنید و تا به درک کامل آن نرسیده اید به مبحث بعدی وارد نشوید.

انتخاب بهترین سبک معاملاتی در بازار فارکس

  باید در همین اول یک مورد را به شما تذکر دهیم و آن این است که سبک معاملاتی در بازار فارکس با استراتژی معاملاتی در بازار فارکس کاملا متفاوت است. شما برای اینکه یک استراتژی معاملاتی در بازار فارکس داشته باشید در قدم اول باید برای خودتان یک سبک معاملاتی در بازار فارکس ایجاد کنید. در بخش آموزش فارکس به انتخاب استراتژی معاملاتی بازار فارکس خواهیم پرداخت، اما در این پست در مورد سبک معاملاتی در بازار فارکس و انتخاب آن صحبت خواهیم کرد .  

سبک معاملاتی در بازار فارکس چیست؟

  سبک معاملاتی در بازار فارکس به معنی شیوه و روش چیدمان کاری شما و آماده سازی لوازم و اجزاء مورد نیاز شما جهت معاملات در بازار فارکس است.

انواع سبک های معاملاتی در بازار فارکس

  سبک معاملاتی در بازار فارکس را میتوان در دسته بندی های مختلف به اشکال مختلف تقسیم کرد. در این پست آموزش فارکس ما بر اساس شیوه تقسیم استراتژی معاملاتی فارکس در درسهای بعد بیشتر در خصوص آن صحبت خواهیم کرد سبک های معاملاتی در بازار فارکس را بیان میکنیم.

[elementor-template id="52272"]

سبک معاملاتی بنیادین یا فاندامنتال
 

سبک معاملاتی فاندامنتال

  در این سبک معاملاتی افراد با استفاده از اخبار و دنبال کردن اتفاقاتی که در سایر کشورها رخ داده است یا در حال رخ دادن است اقدام به تحلیل بازار فارکس میکنند.این نوع تحلیل بسیار مشکل است چرا که شما با هر خبر بسته به درجه اهمیت آن باید یک پازل را درجایی قرار دهید و این پازل شما برای تکمیل شدن به هر سمتی نیاز به دقت در چیدمان دیگر پازل ها دارد. این نوع از تحلیل را تحلیل بنیادین مینامیم و این سبک از معامله گری را سبک بنیادین یا سبک فاندامنتال. برای استفاده از سبک معاملاتی فاندامنتال باید با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشورهای مختلف و بررسی تاثیر گذاری شرایط اقتصادی و اخبار و اتفاقات داخلی آن کشور بر روی ارزش پول آن کشور و حتی تاثیر این اتفاقات در جهان به تحلیل بازار فارکس در چارتهای مربوطه یا وابسته بپردازیم. در حقیقت در سبک معاملاتی فاندامنتال شما بر اساس شواهد اتفاق افتاده و شرایط موجود از وضع یک کشور یا یک منطقه جغرافیایی پیش بینی از آینده بازار فارکس خواهید داشت که اگر درست باشد سود آور خواهد بود. با یک مثال سعی میکنم این موضوع را بیشتر توضیح دهم: تصور کنید در کشوری مانند عربستان که به نوعی بزرگترین تولید کننده نفت در خاورمیانه است یک اتفاق سیاسی مانند یک جنگ رخ داده باشد. یا یک تصمیم سیاسی مانند کاهش میزان تولید نفت توسط این کشور گرفته شود. تاثیر مستقیم این تصمیم یا این اتفاق آن خواهد بود که عرضه نفت در بازار جهانی کم خواهد شد. همانطور که میدانید هرچه عرضه کمتر باشد و تقاضا بیشتر موجب این میشود که با افزایش قیمت روبرو باشیم. پس در این سبک معاملاتی در بازار فارکس بر اساس این اتفاق میتوانیم با امید به افزایش قیمت نفت آنرا با یک معامله خرید همراهی کنیم به امید اینکه قیمت نفت افزایش پیدا کند. از طرف دیگر در این سبک باید به ابعاد دیگر این پازل نیز دقت داشت بعنوان مثال در صورت تصمیم عربستان برای کاهش تولید نفت باید بررسی کرد. آیا کشور دیگری اقدام به افزایش تولید و صادرات نفت خواهد کرد تا قیمت فعالی را حفظ کند؟ همانطور که مشاهده میکنید این نوع از معاملات و این سبک از معاملات سختی و پیچیدگی دارد. و از طرفی در صورت تسلط کافی ریسک کم و سود آوری بالاتری نیز خواهد داشت.
سبک معاملاتی تکنیکال بازار فارکس
 
سبک معاملاتی تکنیکال بازار فارکس

سبک معاملاتی تکنیکال بازار فارکس

  در این سبک معاملاتی در بازار فارکس دیگر خبری از بررسی اتفاقات اقتصادی و سیاسی و اجتماعی در یک کشور یا در یک منطقه جغرافیایی نیست در این سبک شما فقط و فقط با چارت پیش روی خودتان اقدام به بررسی و تحلیل بازار فارکس میکنید. در سبک معاملاتی تکنیکال عموما دو دسته بندی وجود دارد: سبکهای معاملاتی بدون هرگونه ابزار خارجی غیر از چارت و نمودار بازا سبکهای معاملاتی با توجه به ابزار خارجی مانند اندیکاتور ها و اسیلاتورها   در سبک معاملاتی تکنیکال شما با بررسی نمودار و قیمت و نوسانات بازار در چهار چوب استراتژی که دارید اقدام به تحلیل میکنید و با پیشبینی آینده بازار اقدام به معامله در بازار خواهید کرد که در صورت تشخیص درست برای شما سود آور و در صورتی که تشخیص شما اشتباه باشد و پیشبینی شما غلط معامله شما منجر به ضرر خواهد شد.  

دسته بندی سبک های معاملاتی در بازار فارکس بر اساس مدت زمان

  سبک معاملاتی در بازار فارکس بر اساس مدت زمان به سه دسته کلی تقسیم میشود  

سبک معاملاتی کوتاه مدت

  در این سبک معاملات بصورت کوتاه مدت که عموما به معاملات زیر یک ساعت گفته میشود انجام میشود. در سبک معاملات کوتاه مدت بازار فارکس استراتژی هایی چون اسکالپ جایگاه بزرگی دارند . در مبحث آموزش فارکس پست استراتژی های معاملاتی به این موضوع و معرفی چند استراتژی کوتاه مدت و اسکالپینگ خواهیم پرداخت .  

ویژگی های سبک معاملاتی بازار فارکس در بازه کوتاه مدت

  1 : معاملات در بازه زمانی و یک مقیاس زمانی کوچک باز و بسته میشوند . مدت زمان این معاملات از چند ثانیه تا چند دقیقه خواهد بود .   2: حجم معاملات در این نوع از سبک معاملاتی بزرگ است و حد سود و حد ضرر کوچک . معامله گران در این سبک به دنبال موقعیت های قطعی با سودهای کوچک در ابعاد بزرگ هستند . در بخش آموزش استراتژی فارکس در استراتژی های اسکالپ به این موضوع خواهیم پرداخت .   3 : مدت زمانی که باید برای این نوع از سبک معاملاتی اختصاص داد بسیار زیاد است گاها ممکن است ساعتها در روز به بررسی بازار بپردازید و هیچ موقعیتی برای معامله پیدا نکنید .   4: در این سبک از معاملات در بازار فارکس نیاز به دقت بالا و بررسی مداوم حرکات بازار دارید . شاید نیاز باشد بارها و بارها به حرکات بازار و نوسانات قیمت خیره شوید و ساعتها به صفحه نمودار چشم بدوزید تا شاید یک موقعیت با درصد مناسب برای ورود را پیدا کنید .   5: سبک معاملاتی کوتاه مدت نیاز به تمرکز ثابت دارد . در این سبک از معاملات باید شما بدور از هر مشغله ای با تمرکز بر نمودار و چارت بصورت ثابت و مستمر درحال تحلیل و بررسی بازار باشید . به زبان ساده تر اعصاب فولادین میخواد تا در این نوع از سبک معاملاتی موفق باشید .   این سبک معاملاتی علاوه بر موارد بالا مناسب افرادی است که بتوانند بصورت مستمر در طول روز وقت خود را برای بررسی بازار بگذارند و در حقیقت افرادی که تنها شغل آنها و تنها روش در آمد آنها از بازار فارکس است از این سبک استفاده میکنند .  
مزایا و معایب سبک معاملاتی کوتاه مدت در بازار فارکس :
  افرادی که سبک معاملاتی کوتاه مدت را برای فعالیت در بازار فارکس انتخاب میکنند از یکسری مزایا و معایب این سبک باید اطلاع داشته باشند . از آنجا که ما در مباحث آموزش فارکس تمامی تلاش خودمان را بر این امر معطوف کرده ایم که به ساده ترین شکل ممکن کامل ترین آموزش بازار فارکس را ارائه کنیم لازم دانستیم این مبحث را در همین پست مطرح کنیم و به آن بپردازیم .  
مزایای سبک معاملاتی کوتاه مدت :
  1: ریسک حداقلی در هر معامله : در معاملات سبک کوتاه مدت عموما به این شکل است که ریسک در هر معامله در کمترین حالت ها تعیین میشود و بجای آن حجم افزایش میبابد .   2: دقت بالای سیستم معاملاتی یا همان استراتژی بکار رفته در سبک معاملات کوتاه مدت : در این نوع از معاملات و در این سبک استراتژی هایی مورد استفاده توسط افراد حرفه ای قرار میگیرند که از دقت بالایی برخوردار هستند و در این سبک معاملاتی مهم نیست که چند موقعیت در روز به دست بیاید برعکس مهم دقت بالا و درصد بالای اطمینان به تحلیل است .   3: سبک معاملاتی کوتاه مدت نیازی به تحلیل بنیادین یا فاندامنتال ندارد . برخلاف دو سبک دیگر که باید همیشه نیم نگاهی به فاندامنتال داشته باشید اینجا نیازی به همان نیم نگاه هم نیست فقط کافی است بدانید زمان اعلام اخبار چه ساعتی است و از معامله کردن در زمان اخبار اجتناب کنید و تمام .   4:ریسک رویدادها و اتفاقات در طول شب که شما در خواب هستید را نخواهید داشت . همانطور که گفتیم معاملات در سبک کوتاه مدت از چند ثانیه تا نهایت یک ساعت بسته میشوند. چه با سود باشد و چه با ضرر شما از معامله در زمان کوتاهی خارج خواهید شد . پس ریسک اتفاقات در نیمه شب را ندارید و نیازی به بیدار خوابی  و استرس شبانه نیز ندارید .   5 :فرصت های فراوان در سبک کوتاه مدت در طول روز : یکی دیگر از مزایای این سبک این است که شما با تسلط کافی بر یک روش کوتاه مدت میتوانید در روز با بررسی های مختلف در چارتهای مختلف بهترین چارت  و نمودار دارای روند را پیدا کنید و پس از آن قادر خواهید بود تا تعداد زیادی موقعیت با درصدهای بالا در بازار را یافته و معامله کنید .  
معایب معایب سبک معاملاتی کوتاه مدت :
  1: سطح فشار روانی و استرس در این سبک بسیار زیاد است .   2: در هر بروکری نمیتوان از این سبک معاملاتی استفاده کرد چرا که هم باید سرعت معاملات و هم سرعت خروج از معامله در آن بروکر بالا باشد از طرفی برخی بروکر های فارکس این سبک را ممنوع میدانند .   3: نرخ ریسک به ریوارد در این سبک معاملاتی در بازار فارکس معمولا پایین است و معمولا برابر میباشد .   4: در این سبک اسپرد بیشتری نسبت به دیگر سبکهای معاملاتی پرداخت میشود .  

سبک معاملاتی میان مدت

  در سبک معاملاتی میان مدت مدت زمان شروع یک معامله تا خارج شدن از آن بصورت معمول بین یک ساعت تا یک روز خواهد بود و برای خارج شدن از یک معامله در این سبک معاملات فارکس به زمان بیشتری نیاز است.   در سبک معاملات میان مدت در بازار فارکس روشها و استراتژی های متعددی وجود دارد که در بخش استراتژی های فارکس در مورد آنها مفصل صحبت خواهیم کرد و به آموزش استراتژی های معاملاتی در سبک معاملات میان مدت خواهیم پرداخت.   در این سلسله مباحث از آموزش فارکس تلاش میکنیم تا چیزی را از قلم نیاندازیم پس عجله نکنید حتما بصورت مفصل آموزش فارکس جامعی در خصوص استراتژی های فارکس در سبک میان مدت ارائه خواهیم کرد .     در این سبک معاملات بصورت میان مدت که عموما به معاملات بین یک ساعت تا یک روز زمان میبرد گفته میشود. در سبک معاملات میان مدت بازار فارکس استراتژی های متعددی وجود دارد مانند استراتژی های نوسان گیری. در مبحث آموزش فارکس پست مخصوص استراتژی های معاملاتی به این موضوع خواهیم پرداخت .  

ویژگی های سبک معاملاتی بازار فارکس در سبک میان مدت

  معامله گران در سبک میان مدت معامله هایشان را بصورت پراکنده در طول روز انجام میدهند . افرادی که از معامله در سبک میان مدت استفاده میکنند  گاها تا یک روز کامل درگیر خروج از معامله خود هستند . حجم ریسک در این استراتژی به مراتب کمتر نسبت به استراتژی های کوتاه مدت میباشد چرا که با توجه به لاتیج کمتری که مورد استفاده قرار میگیرد حتی با اینکه فاصله حدضرر بزرگتر است ریسک کمتری خواهید داشت .   در سبک معاملاتی میان مدت شما حتما باید از انظباط و صبوری کافی برخوردار باشید تا در موقعیت صحیح وارد یک معامله شوید و در یک موقعیت صحیح از معاملات خود خارج شوید . در سبک معاملاتی میان مدت معامله گران از دو روش تحلیلی استفاده میکنند : عده ای از روش تحلیلی بنیادین یا همان فاندامنتال استفاده میکنند و بعد از اعلام اخبار ترید میکنند . عده بیشتری نیز از روش تحلیل تکنیکال استفاده میکنند و استراتژی خاصی برای خود دارند .   در سبک میان مدت معامله گر بازار فارکس میبایست بصورت دقیق تحرکات بازار را زیر نظر داشته باشد و از طرفی هم باید برای ورود و خروج  وقت بیشتری را صرف کنند . این سبک مناسب افرادی که شغل تمام وقت دیگری دارند به هیچ وجه نیست و به آنها توصیه نمیشود .  
مزایا و معایب سبک معاملاتی میان مدت در بازار فارکس :
  همانطور که اشاره کردیم این سبک نیز دارای مزایا و معایبی خواهد بود و بر اساس همین مزایا و معایب یقینا برای همه افراد مناسب نخواهد بود و کاربردی نخواهد داشت . برای اینکه بهتر با مزایا و معایب این سبک معاملاتی بازار فارکس آشنا شوید با دقت ادامه این پست که در خصوص آموزش فارکس و معرفی سبک های معاملاتی است را مطالعه کنید .  
مزایای سبک معاملاتی میان مدت :
  1: پتانسیل و بازدهی بالا در این سبک مشهود است .   2: معامله گران در این سبک معاملاتی از نسبت ریسک به ریوارد مناسبی برخوردار هستند و معمولا نسبت ریسک به ریوارد (( درصد ضرر به درصد سود )) یک به دو یا یک به سه میباشد .   3:در سبک میان مدت شما قابلیت تحلیل و سرمایه گذاری بر روی روندهای کوتاه مدت را دارید   4:ریسک معاملات باز در شب و استرس و بی خوابی را معمولا نخواهید داشت .   5: فرصت کافی برای بررسی و تحلیل همزمان چندین نمودار و جفت ارزی همواره فراهم است .  
معایب سبک معاملاتی میان مدت :
  1: شما بسیار نیاز به نظم و صبر در استفاده از این سبک معاملاتی دارید . پس اگر آدم صبوری نیستید اصلا سمت این سبک معاملاتی نروید .   2: در این سبک شما نیاز به چند استراتژی دارید تا بسته به تحرکات و شرایط بازار از روش و استراتژی فارکس کاربردی استفاده کنید .   3: اشراف کامل بر روی اخبار اقتصادی و بنیادین بازار باید داشته باشید که کمی کار را دشوار میکند .   4: نیازمند تحمل ضررهای بزرگتر نسبت به استراتژی کوتاه مدت در بازار هستید .   در سبک معاملاتی میان مدت استراتژی های متعدد مورد استفاده قرار میگیرد که در بخش آموزش فارکس پست مربوطه بیشتر به آن خواهیم پرداخت اما بعنوان مثال میتوانیم به استراتژی فارکس بر اساس الگوهای نموداری - استراتژی فارکس بر اساس رفتار قیمت اشاره کنیم .  

سبک معاملاتی بلند مدت

  در سبک معاملات بلند مدت هر معامله برای بازه های زمانی بیشتر از یک روز برنامه ریزی میشود . معامله گرانی این سبک معاملاتی بازار فارکس را انتخاب میکنند که عموما از زمان زیادی برای اینکه نمودار را بررسی کنند برخوردار نیستند و بصورت روزانه در حد یک تا دو ساعت زمان خود را برای تحلیل نمودار قیمت در بازار فارکس صرف میکنند. تایم معاملاتی در این سبک معاملاتی بازار فارکس تایم فریم 4 ساعته و روزانه است . استراتژی های مورد استفاده در این سبک معاملاتی متفاوت هستند ولی اکثرا از استراتژی معاملاتی الیوت در تایم فریم 4 ساعته و روزانه برای سبک معاملاتی بلند مدت استفاده میکنند . در بخش آموزش فارکس و پست معرفی استراتژی های فارکس در سبک معاملاتی بلند مدت به توضیح بهترین استراتژی های کاربردی فارکس در سبک بلند مدت خواهیم پرداخت .    

ویژگی های سبک معاملاتی بازار فارکس در سبک بلند مدت

  معاملات در سبک معاملاتی بلند مدت معمولا بین 2 تا 5 روز کاری دوام دارند و گاها تا ماهها نیز ادامه میابند در سبک معاملاتی بلند مدت از حجم ورودی بسیار پایین استفاده میشود (( در مقایسه با دو سبک دیگر )) نسبت ریسک به ریوارد (( نسبت حد ضرر به حد سود )) در این سبک بسیار بالاست بعنوان مثال گاها نسبت ضرر به نسبت سود یک به 10 نیز میباشد .   این سبک معاملاتی بازار فارکس واقعا مناسب افرادی است که زمان زیادی برای تحلیل بازار ندارند .  
مزایای سبک معاملاتی بلند مدت :
  1: پتانسیل بازدهی بسیار بالا در این سبک وجود دارد .   2: مناسب تمامی افراد با هر میزان زمان برای تحلیل در بازار فارکس است .   3:نیازی به بررسی مداوم بازار و تمامی نوسانات بازار ندارید .   4: توجه زیادی به اخبار بنیادین و فاندامنتال نخواهید داشت .   5: به دلیل حجم ورودی پایین و ریسک کم آن استرس و فشارهای روانی کمتری خواهید داشت .   6: حتی با اینکه معاملات شما در طول شب نیز باز هستند اما برای شما ایجاد استرس نخواهند کرد .    
معایب سبک معاملاتی بلند مدت :
  1: شما قادر به کسب سود از روندهای کوتاه مدت فقط با ترید در سبک بلند مدت نخواهید بود .   2: صبر و انضباط بسیار بسیار بسیار زیادی را نیاز دارید .     در سبک بلند مدت استراتژی های فارکس متعددی کاربرد دارند اما معروفترین آنها استراتژی الیوت است .    

چرا باید یک سبک معاملاتی در بازار فارکس داشته باشیم ؟

  اگر آموزش را تا به اینجا به دقت مطالعه کرده باشید یقینا متوجه شده اید که هر سبک معاملاتی بازار فارکس درای خصوصیات مزایا و معایبی است که شما چنانچه تصمیم به فعالیت جدی در بازار فارکس دارید حتما باید بسته به روحیات و شرایط خودتان یکی از انواع سبک های معاملاتی در بازار فارکس را انتخاب کنید. چرا که بر اساس سبک معاملاتی که برای خود انتخاب میکنید قادر خواهید بود تا در ادامه آموزش فارکس به انتخاب استراتژی مناسب اقدام کنید و آموزش فارکس را بصورت منظم ببینید.   شاید بتوانید همزمان هم از سبک معاملاتی بلند مدت و هم کوتاه مدت استفاده کنید اما لازمه آن این است که در ابتدا بسته به شرایط فعلی خودتان در یکی از سبکها به کسب مهارت بپردازید . پس از کسب موفقیت در سبک معاملاتی بازار فارکس که انتخاب کرده اید میتوانید نسبت به آموزش سبک معاملاتی بازار فارکس در دسته های دیگر نیز اقدام کنید .   امیدوار هستیم که این آموزش فارکس که برای شما آماده کرده ایم توانسته باشد به خوبی برای شما روشن و شفاف بیان کند که شما به چه چیزی در این مرحله از سلسله جلسات آموزش فارکس نیاز دارید .   همچنین اکنون وقت آن فرا رسیده تا در سایت وی شارژ یک حساب باز کنید تا در آینده نزدیک برای استفاده  

از خدمات شارژ و برداشت ریالی پروفایل شما در آن سایت آماده باشد

 

افتتاح حساب در سایت وی شارژ اولین صرافی فارکس در ایران اینجا ???? کلیک کنید

 
سوالات متداول :
سوال : بهترین سبک معاملاتی در بازار فارکس چیست ؟   جواب : ما در این پست سبکهای معاملاتی در بازار فارکس را معرفی میکنیم و به بررسی مزایا و معایب هرکدام پرداخته ایم شما میتوانید هرکدام را که میپسندید بعنوان ببهترین سبک معاملاتی در بازار فارکس انتخاب کنید .  
سوال : سبک معاملاتی کوتاه مدت در بازار فارکس چیست ؟
  جواب : یکی از رایج ترین و پر ریسک ترین سبکهای معاملاتی در بازار فارکس سبک کوتاه مدت است که در این پست مزایا و معایب آنرا برشمرده ایم .  
سوال : سبک معاملاتی بلند مدت در بازار فارکس چیست ؟
  جواب : سبک معاملاتی بلند مدت یکی از بهترین سبکهای معاملاتی در بازار فارکس است با ریسک پایین و سود آوری مناسب . برای مشاهده مزایا و معایب این سبک این پست را مطالعه کنید .  
سوال : سبک معاملاتی میان مدت در بازار فارکس چیست ؟
  جواب : سبک رایج در میان اکثر فعالان در بازار فارکس سبک معاملاتی میان مدت است با تعداد زیادی استراتژی های کاربردی که در این پست به بررسی آن و بررسی مزایا و معایب آن پرداخته ایم .  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها