آموزش شاخص Chicago PMI

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 سپتامبر 2022

اگر تا به حال در بازارهای مالی مانند بازار بورس فعالیت کرده باشید احتمالا بارها شنیده باشید که شاخص بورس افزایش یا کاهش یافته است. اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که شاخص چیست یا شاخص ها چه تاثیری در بازارهای مالی می گذارند و چند نوع شاخص در بازارهای مالی تاثیر گذار هستند؟

درواقع شاخص معیاری است که تغییرات تاثیرگذار بر بازارهای مالی را اندازه گیری می کند به صورت درصد ارائه می دهد. شاخص Chicago PMI (شاخص مدیران خرید شیکاگو) یکی از انواع شاخص های تاثیرگذار در بازارهای مالی است. شاخص Chicago PMI یکی از شاخص های تاثیرگذار در بازارهای مالی از جمله بازار فارکس است که مربوط به منطقه شیکاگو در ایالات متحده آمریکا می باشد و سلامت اقتصاد در این منطقه را نشان می دهد.

در این آموزش از سلسله مباحث آموزش فارکس بیشتر با این شاخص مهم در بازار فارکس آشنا خواهیم شد، تا انتهای این پست همراه ما باشید.

فهرست مطالب

شاخص Chicago PMI چیست؟

شاخص Chicago PMI یا مدیران خرید شیکاگو (Purchasing Managers Index) یکی از شاخص های تاثیرگذار در بازارهای مالی است که یک شاخص منطقه ای محسوب می شود و همانطور که از نام این شاخص پیداست مربوط به منطقه شیکاگو در ایالات متحده آمریکا می باشد.درواقع این شاخص با صنعت شیکاگو ایالات متحده آمریکا در ارتباط است.

این شاخص می تواند نتیجه نظرات مدیران خرید در شیکاگو ایالات متحده آمریکا را نشان دهد و از مهم ترین داده ها در تحلیل فاندامنتال یا بنیادی در بازارهای مالی به شمار می رود چراکه می تواند به طور کلی وضعیت و قیمت سفارش محصولات در بخش صنعت شیکاگو را نشان دهد.

عددی که شاخص Chicago PMI نمایش می دهد عددی میان 0 تا 100 می باشد که عدد 50 در این شاخص به عنوان معیار در نظر گرفته شده است. بنابراین اگر این شاخص عددی کمتر از 50 را نشان دهد نشان دهنده رکود اقتصادی و اگر عددی بالای 50 را نشان دهد نشان دهنده رشد اقتصادی در منطقه شیکاگو ایالات متحده آمریکا است.

درواقع ما می توانیم با توجه به عددی که شاخص Chicago PMI به ما نشان می دهد به سلامت اقتصادی در منطقه شیکاگو در ایالات متحده آمریکا پی ببریم،اگر این عدد بالای 50 باشد می توانیم نتیجه گیری کنیم که اقتصاد شیکاگو در ایالات متحده آمریکا منبسط شده و رونق یافته است.

اما اگر شاخص Chicago PMI به ما عددی زیر 50 را نشان دهد می توانیم به این نتیجه برسیم که اقتصاد شیکاگو در ایالات متحده آمریکا منقض شده و کاهش یافته است. بنابراین می توانیم این شاخص را مبنا قرار دهیم و براساس عددی که شاخص Chicago PMI به ما نشان می دهد به افزایش یا کاهش نرخ ارز پی ببریم.

عددی که شاخص Chicago PMI به ما نشان می دهد بر روی نرخ تاثیرگذار می باشد و به طور مستقیم بر روی آن تاثیر می گذارد، این شاخص می تواند برای اقتصاددانان و افرادی که در بازارهای مالی مشغول به فعالیت هستند بسیار کمک دهنده باشد.

شاخص Chicago PMI از یک بخش مهم به نام diffusion index تشکیل شده است که به معنای شاخص پراکندگی می باشد و  به طور خلاصه نشان خواهد داد که آیا شرایط در بازار همانطور که توسط مدیران مشاهده می شود، در حال گسترش، ثابت ماندن یا انقباض است. این شاخص یکی از مهمترین شاخص‌ ها است. که به ما می گوید چه اتفاقی در آینده  اقتصاد پیش می آید.

بروکر آمارکتس

بروکر آمارکتس

شاخص Chicago PMI چگونه منتشر می شود؟

اکنون که با شاخص Chicago PMI آشنا شدید ممکن است برای شما این سوال پیش آمده باشد که شاخص Chicago PMI توسط چه افرادی مدیریت می شود؟این شاخص توسط یک موسسه به نام ISM(مدیریت تامین) به صورت ماهانه منتشر خواهد شد.

سپس یک نظرسنجی انجام می شود که این نظر سنجی با توجه به سهام آنها در تولید ناخالص داخلی انجام می گردد. به طور کلی 5 حوزه در شاخص Chicago PMI بررسی می شود که شامل:سطح موجودی،تولید،سفارشات جدید،تحویل عرضه کنندگان و اشتغال می شود.

درواقع موسسه SMI(مدیریت تامین) میان 400 نفر از مدیران که در 19 بخش از صنعت اصلی هستند نظر سنجی خواهد کرد و در این نظر سنجی سوالاتی از آنها پرسیده خواهد شد که آنها باید به این سوالات پاسخ دهند، سوالات در این نظر سنجی در ارتباط با کسب و کار هستند و آنها باید کوچک ترین تغییرات را لحاظ کنند.

درواقع مهم نیست که تغییرات باعث رشد یا ریزش شده یا ثابت مانده است.این تغییرات توسط موسسه SMI(مدیریت تامین) مورد بررسی قرار می گیرد و به طور دقیق اندازه گیری خواهند شد. این شاخص یکی از تاثیرگذار ترین شاخص ها است که به طور مستقیم کسب و کارها را مورد بررسی قرار می دهد و می تواند برای افرادی که با اقتصاد سر و کار دارند بسیار مفید و کمک دهنده باشد.

همچنین تحلیل گران در بخش اقتصاد می توانند با بررسی این شاخص مسائل مهمی مانند تولید ناخالص داخلی، میزان تورم، میزان اشتغال را که همگی در اقتصاد کشورها بسیار تاثیر گذار هستند را پیش بینی کنند، به همین جهت این شاخص می تواند برای معامله گران در بازارهای مالی که اقتصاد را پیش بینی می کنند نیز مفید باشد.

شاخص SMI یک شاخص اصلی است که نسبت به شاخص PMI از اهمیت بالاتری برخوردار است، از آنجا که شاخص PMI پیش از شاخص SMI آماده شده و منتشر می شود افراد می توانند از شاخص PMI استفاده کنند و با بررسی و تجزیه تحلیل آن شاخص SMI را نیز پیش بینی کنند.

دقت داشته باشید این دو شاخص با یکدیگر ارتباط تنگانگی دارند و دارای ضریب یکسانی هستند، بنابراین زمانی که شاخص PMI منتشر می شود اگر مشاهده نمودید که این شاخص دارای روند صعودی است و در حال رشد است می توانید نتیجه گیری کنید که شاخص SMI نیز صعودی خواهد بود و بالعکس.

چگونه شاخص Chicago PMI را محاسبه کنیم؟

همانطور که دانستید شاخص Chicago PMI یا همان مدیران خرید شیکاگو بین عددی میان 0 تا 100 می باشد که اگر این شاخص عددی بالاتر از 50 را نشان دهد نشان دهنده افزایش این شاخص است و اگر این شاخص عددی پایین تر از 50 را نشان دهد نشان دهنده کاهش آن می باشد و اگر این شاخص عدد 50 را نشان دهد نشان دهنده عدم تغییر در این شاخص می باشد.

دقت داشته باشید هرچه عددی که شاخص Chicago PMI نشان می دهد از عدد 50 که در این شاخص پیش فرض در نظر گرفته شده است و نشان دهنده عدم تغییر در شاخص می باشد فاصله بگیرد نشان دهنده تغییرات بیشتر در شاخص Chicago PMI  می باشد.

برای محاسبه شاخص Chicago PMI  کافی است از فرمول زیر استفاده کنید.

Chicago PMI= (P1 * 1) + (P2 * 0.5) + (P3 * 0)

P1 در این شاخص نشان دهنده درصدی از پاسخ ها می باشد که انبساط را نشان می دهند، P2 نشان دهنده درصدی از پاسخ ها می باشد که عدم تغییر را نشان می دهند و P3 نشان دهنده نشان دهنده درصدی از پاسخ ها می باشد که انقباض را نشان می دهند.

همچنین برخی از شرکت ها توانایی دارند که شاخص Chicago PMI را تولید کنند.به عنوان مثال می توان به شرکت IHS Markit Group اشاره کرد که این شاخص را برای شرکت های دیگر تولید می کند.

شخص Chicago PMI چه تاثیری بر بازارهای مالی دارد؟

اکنون که با شاخص Chicago PMI آشنا شده اید ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد که این شاخص چگونه بر روی بازارهای مالی جهانی مانند بازار فارکس تاثیر می گذارد و چرا این شاخص از اهمیت بالایی برخوردار است؟

همانطور که دانستید شاخص Chicago PMI یکی از مهم ترین شاخص های منطقه ای است که اقتصاد منطقه شیکاگو در ایالات متحده آمریکا را نشان می دهد که یکی از مهم ترین مناطق اقتصادی به شمار می رود و با اقتصاد رابطه مستقیم دارد به همین دلیل این شاخص می تواند بر روی اقتصاد بسیار تاثیرگذار باشد.

اگر در بازارهای مالی فعال باشید می دانید که اخبار اقتصادی یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روی این بازارها هستند و زمانی که اخبارهای مهم اقتصادی منتشر می شوند بر روی نوسانات بازارهای مالی تاثیر می گذارند، از آنجا که شاخص Chicago PMI با اقتصاد در ارتباط است می تواند بر روی بازارهای مالی تاثیرگذار باشد.

درواقع شاخص Chicago PMI یکی از مهم ترین اخبارهای اقتصادی است که توسط تحلیل گران در بازارهای مالی تجزیه تحلیل می شود.این شاخص به صورت ماهانه منتشر می شود و نسبت به درصد 50 می تواند انبساط یا انقباض اقتصاد را نشان دهد.

همانطور که اشاره کردیم به طور کلی در رابطه با شاخص Chicago PMI زمانی که درصد این شاخص از 50 کاهش می یابد نشان دهنده رکود اقتصادی می باشد و زمانی که درصد این شاخص به بالای عدد 50 افزایش می یابد نشان دهنده رشد اقتصادی می باشد.

بنابراین معامله گران در بازارهای مالی باید علاوه بر تجزیه تحلیل اخبارهای مختلف که بر روی بازارهای مالی تاثیر می گذارند به بررسی شاخص Chicago PMI نیز بپردازند و با توجه به عددی که این شاخص نشان می دهد برای معاملات خود تصمیم گیری کنند.

دقت داشته باشید هرچه عددی که شاخص Chicago PMI نشان می دهد از عدد 50 پایین تر باشد نشان دهنده یک معیار مثبت برای ارز آمریکا می باشد و هرچه درصد این شاخص از عدد 50 بالاتر باشد نشان دهنده یک معیار منفی است. به همین دلیل گفته می شود که شاخص Chicago PMI یکی از مهم ترین شاخص های افتصادی است.

بروکر کپیتال اکستند

سخن پایانی

در این مقاله از آموزش فارکس با یکی از مهم ترین شاخص های اقتصادی به نام شاخص Chicago PMI آشنا شدیم که یکی از مهم ترین شاخص های منطقه ای به شمار می رود. این شاخص که به آن مدیران خرید شیکاگو گفته می شود سلامت منطقه شیکاگو در ایالات متحده آمریکا را نشان می دهد.

اعداد و ارقام این شاخص توسط ISM(موسسه مدیریت تامین) در ایالات متحده آمریکا مدیریت می‌شود و به‌طور ماهانه منتشر ب نظرسنجی میان شرکت های خصوصی منتشر خواهد شد.از آنجا که این شاخص بر روی بازارهای مالی به شدت تاثیرگذار می‌باشد معامله‌گران آن را در تقویم اقتصادی خود یادداشت می کنند و موردبررسی قرار خواهند داد.

این شاخص بین اعداد 0 تا 100 نوسان می کند که عدد 50 در این شاخص نشان دهنده عدم تغییر آن می باشد، اگر این شاخص عددی بالای 50 را نشان دهد نشان دهنده رشد اقتصادی است و اگر عددی پایین 50 را نشان دهد نشان دهنده رکود ‌اقتصادی می باشد.

ممکن است طبق تفسیری که از این شاخص برداشت کرده‌اید تصور کنید که هرچه شاخص Chicago PMI عددی بالاتر از 50 را نشان دهد معیار بهتری در نظر گرفته می‌‌شود اما باید بدانید که بانک های مرکزی درصد 55 را در این شاخص بهترین معیار می دانند و به درصدهای بالاتر از 60 اهمیت نمی دهند زیرا آنها تمایل دارند اقتصاد با سرعتی معقول گسترش یابد.

به طور کلی شاخص Chicago PMI یکی از بهترین معیارهای برای آن دسته از افرادی می باشد که با اقتصاد سروکار دارند و در بازارهای مالی مشغول به فعالیت هستند. این شاخص در بازار فارکس نیز تاثیرگذار است و باید توسط افرادی که در این بازار مشغول به فعالیت هستند موردارزیابی قرار گیرد.

اگر در بازار فارکس فعال هستید.حتما در وی شارژ یک حساب داشته باشید.

وی شارژ اولین صرافی بروکرهای فارکس وی شارژ صرافی 5 ستاره فارکس 5/5
آواتار غزل خوشرو

غزل خوشرو

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها