شاخص کانال کالا چیست؟⚡عملکرد اندیکاتور CCI

تاریخ آخرین بروزرسانی: 21 اکتبر 2023
شاخص کانال کالا یا اندیکاتور CCI یک شاخص استفاده شده در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی و فارکس است. شاخص کانال کالا یک شاخص اسیلاتور است و به گروه شاخص های تکنیکال نوسانگر تعلق دارد. این شاخص توسط دونالد R. لامبرت اختراع شد و جزئیات و عملکرد آن برای اولین بار در مجله تحلیل تکنیکال به نام کالاها در سال 1979 منتشر شد. آقای لامبرت یک تاجر نبود، بلکه از زمینه تحصیلی تحصیلات ریاضیات، آمار و حسابداری برخوردار بود که به او در تدوین شاخص کانال کالا کمک کرد. آقای لامبرت شاخص کانال کالا را برای شناسایی چرخه های بازار کالا توسعه داد. اینجاست که نام "کالا" بخشی از نام این شاخص را تشکیل می دهد. اگرچه شاخص کانال کالا ابتدا برای تحلیل بازارهای کالا توسعه یافت، اما اکنون به طور گسترده ای در دارایی های مختلف استفاده می شود؛ از سهام و ETF ها تا آتی و فارکس نقطه. به عنوان یک شاخص مبتنی بر تکانه، شاخص کانال کالا به گروه اشاره دهنده های ارتعاشی تعلق دارد. اینگونه شاخص ها به طور معمول حول مقادیر ثابت حرکت می کنند و تغییرات حجم یا تکانه را نشان می دهند. ارزش های معمول ترین نشانگرهای ارتعاشی از 0 تا 100 یا -100 تا +100 می باشد. اینگونه شاخص ها معمولاً در پنجره فرعی زیر نمودار قیمت قرار می گیرند. از شاخص هایی مانند شاخص کانال کالا در معاملات فارکس به طور عمده برای شناسایی شرایط خرید بیش از حد و فروش بیش از حد در بازار استفاده می شود، اما می توان از آن به روش های مختلف دیگر نیز استفاده کرد. علاوه بر شناسایی شرایط خرید بیش از حد و فروش بیش از حد (OB / OS)، شما همچنین می توانید از شاخص کانال کالا در معاملات فارکس برای اندازه گیری قدرت روند استفاده کنید. به طور معکوس، معامله گران فارکس نیز از شاخص کانال کالا برای هشدار در مورد شرایط بازار بیش از حد (وقتی که روندها قویتر یا ضعیفتر هستند) استفاده می کنند. بسیاری از مبتدیان در معاملات فارکس معمولاً یک اندیکاتور تکنیکال را با استفاده از مجموعه یکنواختی از قوانین اعمال می کنند. سپس تا اینکه بازارها در حال حرکت یا رنجینه هستند، قوانین را بی توجه به آنها اعمال می کنند. به همین دلیل است که بیشتر مبتدیان شکایت می کنند که شاخص های مانند شاخص کانال کالا به طور مورد انتظار عمل نمی کنند. آنچه بسیاری نمی دانند این است که شاخص های مانند شاخص کانال کالا می توانند به طور کاملاً متفاوتی به شرایط بازار تغییر کنند. بنابراین، استفاده از آنها به روش استاندارد به نتایج بهینه منجر نخواهد شد. این درس به شما کمک خواهد کرد تا هر گونه ابهامی را در مورد استفاده از شاخص کانال کالا یا استراتژی معاملاتی CCI برطرف کنید. همچنین به شما کمک می کند تا ریاضیات پشت ارزش های شاخص کانال کالا را درک کنید. همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه سیگنال های تکنیکال از شاخص CCI را به درستی بخوانید و در فارکس استفاده کنید. آخرین اما مهمترین، خواهید دانست چگونه این دانش را به کار ببندید و چگونه تحلیل تکنیکال خود را در استفاده از شاخص کانال کالا بهبود ببخشید.  

شاخص کانال کالا

این متن درباره بازارهای مالی و فارکس است و به توضیح نماینده شاخص کانال کالا می‌پردازد. این شاخص یک اسیلاتور است که بین سطوح ثابت +100 و -100 نوسان می‌کند. تنظیمات دیگری که می‌توان استفاده کرد، +200 و -200 با دوره نگاهی ۱۴ است. وقتی شاخص کانال کالا فارکس بالاتر از سطح استاندارد +100 می‌رود یا پایین‌تر از -100 می‌رود، سیگنالی از سطوح خرید بیش از حد و فروش بیش از حد در بازار می‌دهد. شاخص کانال کالا در متاتریدر نمایش داده می‌شود. این یکی از بسیاری از نشانگرهای استاندارد است که به طور پیش فرض در دسترس است، بنابراین شما نیازی به دانلود هیچ نشانگر سفارشی ندارید.  
شاخص کانال کالا

شاخص کانال کالا

شاخص کانال کالا فارکس به گروهی از نوسانگرها تعلق دارد که نیروی محرکه را اندازه‌گیری می‌کنند.   نیروی محرکه چیست؟ در فیزیک، نیروی محرکه به عنوان مقدار حرکت در یک جسم متحرک توصیف می‌شود. نیروی محرکه به وسیله جرم و سرعت اندازه‌گیری می‌شود. شما احتمالاً در حال حاضر می‌پرسید که چگونه یک مفهوم در فیزیک به بازارهای فارکس راه یافت؟ وقتی به بازارهای مالی می‌رسد، فارکس به عنوان مثال، نیروی محرکه کمی معنای متفاوتی دارد. با این حال، مفهوم کلی همچنان همان است. در امور مالی، نیروی محرکه به عنوان تمایل قیمت اوراق به ادامه رشد یا ادامه نزول توصیف می‌شود. بیایید از طریق یک توضیح ساده از نیروی محرکه بگذریم. تصور کنید شما با موتور سیکلت سواری می‌کنید. وقتی شما گاز را بیشتر می‌زنید، تلاشی انجام می‌دهید (موتورها شروع به بکشیدن بیشتر گاز می‌کنند و پیستون‌ها ماشین را حرکت می‌دهند). بعد از مدتی موتور سیکلت شما شروع به سرعت گرفتن می‌کند. حتی اگر شما گاز را کم کنید، نیروی محرکه که ساخته شده است، همچنان سیکلت را به جلو حرکت خواهد داد (حتی بدون هیچ تلاشی). در یک نقطه‌ای، هنگامی که نیروی محرکه شروع به کاهش می‌کند، سیکلت شما نیز شروع به کاهش سرعت می‌کند. در نهایت سیکلت شما به سرعت می‌رسد. شاخص کانال کالا فارکس به سادگی سرعت رشد یا نزول قیمت‌ها را محاسبه و به صورت تصویری نشان می‌دهد. سرعتی که قیمت یک امنیت رشد یا نزول می‌کند، به شما خواهد گفت که آیا قیمت ادامه حرکت در همان جهت را خواهد داشت یا خیر. البته، وقتی نیروی محرکه کاهش می‌یابد، می‌توانید انتظار داشته باشید قیمت کاهش یابد. یا یک اصلاح یا تغییر جهت کامل را داشته باشید یا حتی به صورت کناری حرکت کنید. همینقدر ساده است.  

تنظیمات شاخص کانال کالا (اندیکاتور CCI)

شاخص کانال کالا سه متغیر دارد که شما می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید.
  • دوره
  • نوع قیمت
  • سطوح
دوره: دوره در تنظیمات شاخص کانال کالا برای تعیین تعداد دوره‌های نگاه به عقب استفاده می‌شود. تنظیمات استاندارد CCI شامل ۱۴ دوره است. این مقدار می‌تواند بر اساس استراتژی CCI فارکسی که استفاده می‌کنید تغییر کند. نوع قیمت: نوع قیمت یک گزینه کشویی است که می‌توانید انتخاب کنید. تنظیمات استاندارد شامل "قیمت معمولی" است. قیمت معمولی به طور ساده میانگین قیمت بالا، پایین و نزدیک است. قیمت معمولی = (بالا + پایین + نزدیک) / ۳ سطوح: آخرین مورد، سطوح در شاخص کانال کالا است. به طور پیش فرض، سطوح به -۱۰۰ و +۱۰۰ تنظیم شده‌اند. البته این مقادیر همچنین قابل تغییر هستند. در شکل ۲، می‌توانید شاخص کانال کالا را در پلتفرم معاملاتی متاتریدر ببینید. ما فقط از مقادیر پیش فرض برای سادگی استفاده می‌کنیم. ما از شاخص کانال کالا فارکس استاندارد با تنظیمات پیش فرض استفاده می‌کنیم که یک دوره نگاه به عقب ۱۴ روزه است. این به عنوان پایه برای محاسبه داده CCI برای ۱۴ دوره گذشته استفاده می‌شود. (اگر بر روی نمودار روزانه استفاده شود، این ۱۴ روز خواهد بود و اگر بر روی نمودار ۱ ساعته استفاده شود، این ۱۴ ساعت گذشته خواهد بود). قیمت معمولی، که میانگین بالا، پایین و نزدیک است، بر اساس محاسبه اصلی CCI استفاده می‌شود و مقادیر +۱۰۰ و -۱۰۰ برای شاخص کانال کالا تنظیم شده‌اند. آنچه می‌توانیم مشاهده کنیم این است که وقتی شاخص کانال کالا بالاتر از +۱۰۰ می‌شود، نشان‌دهنده توانمندی قوی رو به بالا است (قیمت به همان جهت حرکت خواهد کرد). به طور مشابه، وقتی شاخص کانال کالا پایین‌تر از -۱۰۰ می‌شود، شاخص نشان می‌دهد که توانمندی قوی رو به پایین وجود دارد و به ادامه کاهش قیمت اشاره می‌کند.  
شاخص کانال کالا

شکل 2: شاخص کانال کالا در متاتریدر با تنظیمات پیش‌فرض

محاسبه اندیکاتور CCI

تا اینجا یاد گرفته‌ایم که اندازه‌گیری شتاب چیست و چگونه شاخص کانال کالا برای نشان دادن شتاب در قیمت استفاده می‌شود. حالا زمان آن رسیده است که محاسبه CCI را درک کنیم تا تصویر کاملی از نحوه نشان دادن ارزش‌ها توسط این نشانگر داشته باشیم. شاخص کانال کالا از عبارت ریاضی زیر برای محاسبه شتاب استفاده می‌کند:
  • CCI = [(قیمت معمولی - میانگین متحرک ۲۰ دوره‌ای قیمت معمولی) / (۰.۰۱۵ × انحراف معیار)]
  • قیمت معمولی = (بالا + پایین + بسته) / ۳
میانگین متحرک ساده ۲۰ دوره (SMA) میانگین متحرک ساده قیمت معمولی برای ۲۰ دوره گذشته است. ۰.۰۱۵ یک ثابت است که برای تنظیم یا اصلاح ارزش‌های CCI استفاده می‌شود تا بیشتر وقت در محدوده -۱۰۰ تا +۱۰۰ قرار گیرد. انحراف معیار از کمتر کردن ارزش SMA ۲۰ دوره‌ای قیمت معمولی از قیمت معمولی به دست می‌آید. سپس ارزش‌ها جمع شده و تقسیم بر تعداد کل دوره‌ها (که ۲۰ است) می‌شود. اگر محاسبات فوق برایتان کمی پیچیده به نظر برسد، نگران نباشید. مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که شاخص کانال کالا از قیمت معمولی استفاده می‌کند و آن را با ارزش میانگین متحرک ساده ۲۰ دوره مقایسه می‌کند. سپس نتیجه تقسیم بر ثابت (۰.۰۱۵) می‌شود تا CCI بیشتر وقت در محدوده +۱۰۰ تا -۱۰۰ قرار گیرد و انحراف معیار نشان می‌دهد چقدر قیمت از قیمت میانگین خود کمتر شده است. بطور کلی، وقتی شتاب در قیمت قوی است، می‌توانید انحرافی از قیمت میانگین را انتظار داشته باشید. تا زمانی که شتاب وجود دارد، قیمت به همان جهت (صعودی یا نزولی) ادامه می‌دهد. اما وقتی شتاب کاهش می‌یابد (همانطور که از ارزش CCI بالای +۱۰۰ یا پایین -۱۰۰ مشخص می‌شود)، می‌توانید انتظار داشته باشید قیمت به میانگین برگردد. به عبارت دیگر، اصلاحی در جهت قیمت اخیر. به طور خلاصه، محاسبه CCI نشان می‌دهد چقدر سریع قیمت‌ها در حال صعود یا نزول هستند، با حرکت در محدوده‌های ثابت ذکر شده. حال که متوجه شدیم چگونه شاخص کانال کالا کار می‌کند، مرحله بعد آن است که بدانیم از این نشانگر چگونه استفاده کنیم. موارد استفاده از شاخص کانال کالا سیستم معامله CCI می‌تواند به سه روش زیر ساخته شود، بسته به نحوه رفتار بازارها.   1. نشانگر روند شاخص کانال کالا به عنوان یک نشانگر روند می‌تواند برای نشان دادن قدرت روند استفاده شود. وقتی یک روند شتاب قوی دارد، احتمال بالایی وجود دارد که قیمت ادامهٔ صعود یا نزول داشته باشد. این بدان معناست که می‌توانید انتظار داشته باشید قیمت در همان جهت ادامه یابد. بنابراین، بار دیگر که می‌خواهید بدانید قدرت روند یک اوراق بهادار چقدر است، به سادگی به شاخص کانال کالا نگاه کنید. استفاده از شاخص کانال کالا به عنوان یک نشانگر روند، زمانی که با سایر نشانگرهای روند مانند میانگین‌های متحرک ترکیب می‌شود، ایده‌آل است. این کمک می‌کند که در یک رالی قاعده‌ها را انتخاب کنید یا در یک نزول قله‌ها را انتخاب کنید. به عبارت دیگر، با استفاده از CCI به عنوان یک نشانگر روند، می‌توانید زمان ورود خود را در یک روند مشخص کنید. در شکل ۳، این مسئله به صورت تصویری توضیح داده شده است. شما میانگین متحرک نمودار قیمت را برای دوره‌های ۵۰ و ۲۰ اعمال کرده‌اید. وقتی میانگین متحرک کوتاه مدت (۲۰) بالاتر از میانگین متحرک بلند مدت (۵۰) است، روند صعودی را مشخص می‌کند. حالا، با استفاده از شاخص کانال کالا، می‌توانید ببینید که هر بار شتاب خریداری بازار زیر سطح -۱۰۰ قرار می‌گیرد.  
CCI به عنوان یک نشانگر روند

شکل ۳: CCI به عنوان یک نشانگر روند

  وقتی شاخص کانال کالا شروع به افزایش از -۱۰۰ می‌کند، روند خریداری ادامه می‌یابد و به تاجران یک سطح مناسب برای ورود به روند می‌دهد. چگونه می‌توانید از نشانگر روند CCI استفاده کنید؟ استفاده از CCI به عنوان یک نشانگر روند می‌تواند به شما کمک کند تا زمان ورود به یک روند را بهتر تنظیم کنید. به جای خرید در بالاترین قیمت و یا فروش در پایینترین قیمت، که معمولاً در بیشتر معامله‌گران اتفاق می‌افتد، شاخص کانال کالا می‌تواند به شما نشان دهد که زمان مناسبی برای ورود به یک روند چیست. 2. شناسایی انحراف مانند بیشتر شاخص‌های نوسانی دیگر، شاخص کانال کالا هم می‌تواند برای شناسایی انحراف استفاده شود. در این حالت، می‌توانید ارتفاعات یا پایین‌ترین قیمت‌ها را با ارزش‌های شاخص کانال کالا مقایسه کنید. به طور کلی، افت و خیزهای پایین‌تر یا ارتفاعات بالاتر (یا افت و خیزهای بالاتر و پایین‌تر) در قیمت باید در ارزش‌های CCI نیز منعکس شود. وقتی میزان اختلاف بین ارتفاعات و پایین‌ترین قیمت‌ها وجود داشته باشد، می‌توانید انحراف CCI را به عنوان یک اصلاح قیمت تصور کنید. وقتی انحراف CCI رخ می‌دهد، معمولاً همزمان با کاهش نیروی حرکت است. و ما می‌دانیم که وقتی نیروی حرکت کاهش می‌یابد، قیمت احتمالاً باید متوقف شود یا جهت خود را تغییر دهد.  
 نشانگر انحراف CCI

شکل ۴: نشانگر انحراف CCI

  در شکل ۴، می‌توانید الگوی انحراف CCI را مشاهده کنید. در اولین حالت، قیمت یک ارتفاع بالاتر را نشان می‌دهد. این باید به این معنی باشد که شاخص کانال کالا نیز باید یک ارتفاع بالاتر را نشان دهد. در عوض، ما یک ارتفاع پایین‌تر در شاخص کانال کالا دریافت می‌کنیم که انحراف نرمالی است. این نشان می‌دهد که نیروی حرکت دارد کاهش یابد و بنابراین می‌توان انتظار داشت قیمت کاهش یابد. در حالت دوم، چیزی متفاوت می‌بینید. در اینجا، قیمت یک پایین‌ترین قیمت بالاتر را نشان می‌دهد، اما CCI یک پایین‌ترین قیمت پایین‌تر را نشان می‌دهد. این نیز انحراف در حال کار است و نشان می‌دهد که نیروی حرکت دارد دوباره افزایش می‌یابد. برای نمودار فوق، این به این معنی است که جفت ارز دوباره در حال ادامه روند صعودی خود است. چگونه می‌توانید از نشانگر انحراف CCI استفاده کنید؟ CCI می‌تواند انحراف را به قیمت نشان دهد. وقتی این اتفاق می‌افتد، به معامله‌گر هشدار داده می‌شود که قیمت احتمالاً به اصلاح خواهد رفت. در برخی موارد، تغییر روند هم ممکن است رخ دهد. بنابراین، بسیار مهم است که معامله‌گران هنگام رخداد انحراف CCI توجه کنند.   3. شناسایی سطوح بیش‌خرید و بیش‌فروش وقتی بازارها در محدوده قیمتی هستند، CCI می‌تواند برای نشان دادن شرایط بیش‌خرید و بیش‌فروش استفاده شود. این می‌تواند به ویژه برای معامله‌گرانی که می‌خواهند شکست خریداری یا معامله در محدوده‌ها را معامله کنند، مفید باشد. بهترین راه برای معامله در شرایط بیش‌خرید و بیش‌فروش با استفاده از شاخص کانال کالا، ابتدا شناسایی یک محدوده یا بازار به سمت کناری است. پس از آن، به دنبال ارتفاعات و پایین‌ترین قیمت‌هایی که توسط عملکرد قیمت تعیین می‌شوند، می‌گردید. سپس، هنگامی که قیمت به بالاترین محدوده می‌رسد، به دنبال این هستید که CCI پس از افزایش بیش از سطح +۱۰۰، اشاره‌ای به نیروی حرکت خسته کننده داشته باشد. این بدان معناست که شاخص کانال کالا باید در حال کاهش باشد پس از اینکه ابتدا زیر این سطح رفته است. معاملات شکست محدوده می‌تواند معامله شود، هنگامی که می‌توانید ببینید قیمت از حداقل قبلی محدوده عبور کرده و نیروی حرکت قوی است. در اینجا، شاخص کانال کالا در حال افزایش بالاتر از سطح +۱۰۰ خواهد بود. به سمت پایین، هنگامی که قیمت از محدوده پایین‌تری عبور می‌کند، به دنبال این هستید که ارزش‌های شاخص کانال کالا زیر سطح -۱۰۰ رفته باشد. شکل ۵ نشان می‌دهد که چگونه شاخص کانال کالا فارکس استفاده می‌شود وقتی بازارها به صورت کناری حرکت می‌کنند.  
CCI برای شرایط خرید بیش از حد و فروش بیش از حد

شکل ۵: CCI برای شرایط خرید بیش از حد و فروش بیش از حد

  در شکل ۵، ابتدا بازه افقی که توسط بازارها تشکیل شده است را رسم کردیم. می‌توانیم ببینیم که این یک بازار محدود در بازه است. استفاده از این شاخص کانال کالا می‌تواند برای تشخیص اینکه آیا تکانه قابل قبول است تا قیمت از بازه خارج شود یا نزدیک یکی از دو سطح برگردد، استفاده شود. در اولین حالت، قیمت تلاش می‌کند تا به بالاترین سطح بازه برسد. اما دقت کنید که تکانه به عنوان شاخص کانال کالا زیر +۱۰۰ برمی‌گردد. علاوه بر این، تفاوت در قیمت را نیز می‌بینیم. به طور ترکیبی، این اطلاعات به ما می‌گویند که احتمالاً بازار به سمت پایین حرکت خواهد کرد. در شکل ۶ زیر، ما قیمت را به سمت پایین گسترش داده‌ایم.  
اندیکاتور CCI

شکل ۶: قیمت با خواندن CCI زیر -۱۰۰ به سمت پایین شکست می‌خورد

  می‌توانیم شکست بازه پایین تر را ببینیم. در این حالت، دقت کنید که شاخص کانال کالا زیر -۱۰۰ می‌افتد و در آنجا می‌ماند. این نشانگر تکانه‌ی خرسانه قوی را نشان می‌دهد. به عنوان نتیجه، قیمت به صورت پیوسته به سمت پایین گسترش می‌یابد. یک استراتژی معاملاتی فارکس CCI به طور کلی به یکی از سه روش ذکر شده استفاده می‌شود. با در نظر گرفتن نحوه حرکت بازارها، می‌توانید یک سیستم معاملاتی CCI را به طور متناسب استفاده کنید و تجزیه و تحلیل هدف بازار را انجام دهید.  

معرفی مختصر اندیکاتور CCI

همان‌طور که در این مقاله توضیح داده شد، شاخص کانال کالا یک ابزار قدرتمند است که معامله‌گران می‌توانند به عنوان بخشی از رویکرد تکنیکال خود استفاده کنند. اگرچه نشانگر کانال کالا ممکن است شبیه به اکثر نشانگرهای دیگر نشانگرها باشد، اما به دلیل اینکه این نشانگر برای اندازه‌گیری تکانه قیمت بر اساس قیمت معمولی استفاده می‌شود، منحصر به فرد است. یک قیمت معمولی که شامل قیمت بالا، پایین و نزدیک است، اندازه‌گیری بهتری از تکانه نسبت به فقط قیمت پایانی است. قیمت‌های پایانی معمولاً با نشانگرهای دیگری مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) استفاده می‌شوند و در اینجا شاخص کانال کالا متفاوت است. داشتن درک خوبی از نحوه استفاده از یک استراتژی معاملاتی CCI می‌تواند به معامله‌گران به چندین روش کمک کند. از یک سو، شما نیازی ندارید که به نمودار خود نشانگرهای تکراری بیشتری اضافه کنید زیرا یاد گرفتیم که محاسبه CCI چگونه انجام می‌شود. با این حال، مهم است به این نکته اشاره کنیم که موفقیت در معامله‌گری فارکس تنها تا حدودی به سیستم معاملاتی استفاده شده توسط شما برمی‌گردد. یک سیستم معاملاتی CCI نیز متفاوت نیست. مهم است که عوامل دیگری نیز مدنظر قرار گیرند، از جمله توجه دقیق به مدیریت ریسک شما و تجزیه و تحلیل اصول بنیادی که قیمت را اداره می‌کنند.  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها