رسم صحیح خطوط روند ✔️

تاریخ آخرین بروزرسانی: 11 نوامبر 2022

قبل از اینکه به مبحث رسم صحیح خطوط روند وارد شویم باید بگوییم که بسیاری از معامله‌گران با تکنیک‌های پرایش اکشن و قیمت معاملاتی با استفاده از خطوط حمایت و مقاومت افقی آشنا هستند، اما برخی معامله‌گران انجام معاملات با استفاده از خطوط روند را دشوار می‌دانند، و البته تایید میکنید که بسیار سخت است، زیرا تجزیه و تحلیل خط روند به کمی احتیاط بیشتر از طرف معامله‌گر نیاز دارد.

رسم صحیح خط روند

خطوط روند برای کمک به تعیین روند و همچنین قدرت آن روند بسیار مفید هستند. امروز قصد داریم نگاه دقیق تری به این تکنیک مهم یعنی شیوه رسم صحیح خط روند جهت بهبود انواع روشهای تحلیل تکنیکال بیندازیم.

ترند لاین فارکس چیست؟

تجزیه و تحلیل خط روند در فارکس یک روش قیمت بسیار مهم است که قبل از هر چیز به ما در تشخیص روند کمک می کند.  ترند لاین یا همان خطوط روند حرکت قیمت یک جفت ارزی فارکس را زمانی که قیمت در حال افزایش یا کاهش است اندازه گیری می کند. به این ترتیب دو نوع خط روند وجود دارد:

خط روند روند صعودی

زمانی که جفت های فارکس چه جفت ارزی باشد چه هر نماد دیگری که قابل معامله هستند در حال افزایش است، روند صعودی داریم. به این ترتیب، قیمت کندل های پایین تر و بالا تر را ثبت می کند. خط روند صعودی باید در زیر قیمت قرار گیرد و باید کف جفت ارز را به هم متصل کند. به این ترتیب خط روند صعودی به عنوان پشتیبان قیمت عمل می کند.

خط روند روند نزولی

روند نزولی ویژگی مخالف روند صعودی دارد. ما از یک خط روند نزولی برای اندازه گیری عملکرد قیمت در طول کاهش قیمت استفاده می کنیم.

به این ترتیب، روند نزولی قیمت را مجاب می‌کند که سطوح پایین‌تر و پایین‌تر را ثبت کند. این نشان دهنده کاهش قیمت است. خط روند نزولی باید در هنگام کاهش قیمت بالاتر از کندل قیمت قرار گیرد. خط روند نزولی نقش مقاومت را برای قیمت بازی می کند.

نحوه رسم صحیح خط روند

برای رسم صحیح خطوط روند (نزولی یا صعودی)، ابتدا باید یک روند را شناسایی کنید. بنابراین، بیایید به یک نمودار نگاهی بیندازیم.

رسم صحیح خط روند
رسم صحیح خط روند

این نمودار روزانه جفت ارز USD/CAD است. آیا می توانید روندی را در نمودار پیدا کنید؟ انجام این کار از نظر بصری بدون کمک خط روند دشوار است. اما هنگامی که خط روند خود را به نمودار اضافه می کنیم، می بینید که حداقل سه روند جزئی در اینجا وجود دارد. به تصویر زیر نگاه کنیم.

رسم خط روند
رسم خط روند

این همان نمودار USD/CAD است، اما این بار، ما سه خط روند را اضافه کرده‌ایم. دو تا از آنها نزولی (قرمز) و یکی از آنها صعودی (سبز) است. اساساً رسیم صحیح خطوط روند کار سختی نیست، اما گاهی اوقات ممکن است دشوار باشد. پس بیایید وارد جزئیات رسم صحیح خطوط روند شویم.

برای اینکه درک بهتری از نحوه ترسیم خطوط روند به دست آوریم، ابتدا باید ترکیب نوار شمعی معمولی را بشناسیم . هر کندل ژاپنی از پنج عنصر تشکیل شده است - بدنه، بالای بدنه، پایین بدنه، بخش بالایی و بخش پایینی. برای ایجاد خط روند مناسب باید این عناصر را درک کنیم. بنابراین، اگر می‌خواهید یک خط روند صعودی ایجاد کنید، باید شمع‌های پایینی و پایین بدنه شمع را در نمودار مشخص کنید.

اغلب اوقات شما از کندل برای ایجاد خط روند استفاده می کنید، با این حال، می توانید از بدنه شمع در مواردی استفاده کنید که نوسانات نوسانات کوتاه مدت خارج از محدوده طبیعی خط روند شیب دار رخ می دهد. سپس، اگر قیمت به سمت بالا حرکت می کند، اینها را با یک خط مستقیم وصل می کنید.

دو قانون مهم برای رسم صحیح خطوط روند

اگر واقعا میخواهید شیوه رسم صحیح خطوط روند را یادبگیرید پس آشنایی و البته اجرای دقیق این دو قانون بسیار ضروری است.

برای تأیید یک روند، به حداقل سه نقطه در همان خط نیاز دارید!

هنگام ترسیم خطوط روند، باید حداقل دو نقطه داشته باشید. برای تأیید تمایل شیب دار حمایتی یا مقاومتی ، به یک نقطه تأیید سوم نیاز دارید که روی همان خط دو نقطه قبلی قرار دارد. اجازه دهید این را در نمودار USD/CAD به شما نشان دهم:

نقطه سوم ترسیم خط روند
نقطه سوم ترسیم خط روند

بنابراین، روند صعودی ما با کف اول و دوم شروع می شود. پایین سوم سیگنال تایید روند است. فلش‌های بعد از تأیید به تست های بعدی حمایتی اشاره می‌کنند که در ناحیه خط روند ما قرار دارند.

هرگز فکر نکنید که روند در یک خط قرار دارد. روند یک خط نیست، بلکه یک منطقه است.

هنگامی که یک خط روند صعودی ایجاد می کنید، باید شمع های پایین بدنه را در نظر بگیرید. اغلب فتیله‌های پایینی کندل‌ها ممکن است از محدوده خط روند خارج شوند. با این حال، ما می دانیم که باید خط روند را به عنوان یک منطقه در نظر بگیریم و نه به عنوان یک خط واحد که روی سنگ نوشته شده است.

به این ترتیب، اگر برخورد کندل خط روند را بشکند، این به این معنی نیست که روند شکسته شده است. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که با این حرکت و برخورد با خطوط روند، تمایل بیشتری برای واکنش های قیمتی در سطوح خط روند وجود خواهد داشت و در بسیاری از مواقع شاهد شکست های کاذب در اطراف این مناطق خواهید بود.

این دومین نکته ای است که برای رسم صحیح خطوط روند جهت معامله کردن با آن باید به آن دقت زیادی داشته باشید.

عبور کندل از خط روند
عبور کندل از خط روند

این مثال دیگری در جفت فارکس USD/CAD است. در تصویر، یک خط روند نزولی بزرگ را در نمودار روزانه USD/CAD مشاهده می کنیم. سومین حرکت رو به بالای نمودار خط روند را تایید می کند. آخرین نوسان رو به بالای روند نزولی خارج از خط روند است.

با این حال، از عمل قیمت در این تست متوجه شدیم که بیشتر واکنش قیمت و کندل در محدوده خط روند بسته شد، و تعداد زیادی فتیله در اطراف این منطقه وجود داشت، که نشان می‌دهد قیمت رد می‌شود زیرا تلاش می‌کرد از آن عبور کند. در نتیجه، قیمت قبل از اینکه در نهایت روند را در تلاش نهایی بشکند، افت دیگری را ثبت می کند.

هنگام ترسیم خطوط روند، همیشه بهتر است این کار را به صورت دستی انجام دهید تا اینکه به یک اندیکاتور خط روند برای ترسیم خط برای شما تکیه کنید. اندیکاتورهای خودکار خط روند وجود دارند که خطوط روند را برای شما ترسیم می کنند، اما اکثر آنها چندان قابل اعتماد نیستند.

یقینا شما اگر برای رسم صحیح خط روند این قانون را نادیده بگیرید دچار ضررهای بزرگی خواهید شد.

معامله با خط روند

از آنجایی که در مورد چگونگی شناسایی روندها و ایجاد خطوط روند بحث کردیم، اکنون می‌توانیم سبک را تغییر دهیم و معامله را پس از رسم صحیح خطوط روند بحث کنیم. بنابراین بیایید اکنون در مورد ترکیب استراتژی معاملاتی خط روند صحبت کنیم.

ما با چند قانون اساسی برای معامله با خطوط روند شروع می کنیم. سه اتفاق اساسی در خط روند وجود دارد که می توان آنها را معامله کرد - حرکت روند، اصلاح و شکست . اکنون به بررسی هر یک از این موارد می پردازیم.

معامله حرکت روند

هنگامی که خط روند را تأیید می کنیم، می توانیم برای معامله با حرکت روند آماده شویم. با تأیید خط روند، ما یک منطقه واضح برای نقطه ورود موقعیت خود داریم. به این ترتیب، اگر یک روند صعودی را تأیید کنیم، می‌توانیم جهش بعدی را از آن خط روند معامله کنیم، با این فرض که عمل قیمت تحلیل ما را تأیید می‌کند. به تصویر زیر نگاهی بیندازید:

معامله حرکت روند
معامله حرکت روند

خط آبی یک خط روند حرکت نزولی قیمت است که می بینید. سه فلش سه نقطه پایه هستند که روند را تشکیل می دهند. توجه کنید که فلش سوم سبز است. این چنین است، زیرا منطقه ای از تأیید روند را نشان می دهد. می توانید بعد از فلش ورودی سبز که روی نمودار مشخص شده است، AUD/USD را سل بگیریم. همچنین پس از نزدیک شدن قیمت به خط روند، شاهد یک شمع نزولی قوی هستیم. این یک سیگنال ورودی خوب ارائه کرد.

پس از تایید روند (فلش سبز)، جفت AUD/USD فارکس یک حرکت روند رو به پایین ایجاد می کند. سپس شاهد یک کندل نزولی جدید و یک اصلاح جدید در روند هستیم. قیمت با خط روند آبی در تعامل است و سپس دوباره به سمت پایین منعکس می شود. AUD/USD پایین ترین سطح قبلی خود را می شکند و سطحی پایین تر را ایجاد می کند.

حرکت بعدی به سمت خط روند آخرین حرکت در نظر گرفته می‌شود، اگرچه یک جهش کوچک 1 دوره ای از آن وجود دارد. قیمت AUD/USD پس از آن با یک کندل بسته شده صعودی قوی روند را شکست. این سیگنالی است مبنی بر اینکه این روند ممکن است به پایان برسد یا به احتمال زیاد متوقف شود. در این مورد ممکن است فروشندگان AUD/USD بخواهند معاملات موفق خود را ببندند.

میبینید که معامله بر اساس رسم صحیح خط روند زیاد هم کار سختی نیست و این یک مزیت است، البته برای خروج میتوان از روشهای دیگری هم استفاده کرد که ما در مقالات دیگر مربوط به استفاده از نقاط حمایت و مقاومت به آنها اشاره کرده ایم.

اصلاحات معاملاتی خطوط روند

اکنون به شما نشان می‌دهم که چگونه اصلاحات حرکت‌های پرطرفدار را شناسایی و معامله کنید. با این حال، من می خواهم تأکید کنم که معاملات ضد روند برای معامله گران حرفه ای است. دلیل این امر این است که این یک ابتکار مخاطره آمیز برای اصلاحات معاملاتی است. اما اول…

اصلاح روند در فارکس چیست؟

تصحیح (حرکت اصلاحی) حرکتی است که پس از یک روند حرکتی واکنشی انجام می شود و قیمت را به منطقه خط روند باز می گرداند. یک حرکت اصلاحی باید کوچکتر از حرکت ترند باشد. همچنین، در بیشتر موارد، اصلاحات نسبت به مرحله روند ترند، زمان بیشتری برای تکمیل شدن نیاز دارند.

در نتیجه، اصلاحات قطعا ریسک بیشتری دارند و برای معامله جذابیت کمتری دارند. برای نشان دادن نحوه انجام اصلاحات در محتوای خطوط روند، از یک کانال برای مثال خود استفاده می کنیم. به تصویر زیر نگاهی بیندازید:

کانال روند
کانال روند

این نمودار هفتگی GBP/USD است. به دو خط روند موازی صعودی (آبی) توجه کنید. دایره های سیاه با اعداد مراحل مربوط به روند را به شما نشان می دهند. فلش‌های سبز حرکت‌های صعودی در کانال را به شما نشان می‌دهند ، در حالی که خطوط قرمز به حرکت‌های اصلاحی اشاره می‌کنند.

وقتی کانال داریم معمولا با حرکت سوم قیمت الگو را تایید می کنیم. به عبارت دیگر، در صورت وجود روند صعودی تنها به دو کف قیمتی نیاز داریم و نه به سه مورد که در بالا توضیح داده شد. دلیل این امر این است که پس از حرکت سوم قیمت، دو کف قیمتی در یک خط صعودی و دو تا سقف قیمتی در یک خط صعودی دیگر داریم که موازی با خط اول است. به این ترتیب الگو تایید می شود.

اولین حرکتی که می توان معامله کرد در  نقطه شماره 4 است. شما باید نقاط یک و سه را روی نمودار به هم وصل کنید تا خط بالایی را بکشید، سپس یک خط موازی از پایین نقطه 2 بکشید و آن را به سمت ادامه چارت بکشید. این خط به عنوان خط روند موازی شناخته می شود و یک تکنیک محبوب است که بسیاری از معامله گران از آن آگاه نیستند. اکثر معامله‌گران از تأییدیه‌ای که در آزمون مجدد نقطه 5 می‌آید، به‌عنوان یک تنظیم معامله بالقوه استفاده می‌کنند.

توجه داشته باشید که اصلاحات از نظر تغییر قیمت کمتر است، زیرا برخلاف روند کلی است. یک معامله گر مخالف روند در بالای خط روند بالایی با اهداف نزدیک به انتهای کانال، فروش می کند. همانطور که می بینید این استراتژی نسبت به پتانسیلی که در معاملات با روند صعودی داریم بسیار کمتر مطلوب است.

شکست و برگشت خط روند معاملات

از آنجایی که ما یاد گرفته‌ایم که چگونه نوسانات را با استفاده از واکنش های روند و مخالف روند معامله کنیم، اکنون به شما نشان می‌دهم که چگونه شکست‌های خط روند را معامله کنید.

به عنوان مثال، اگر قیمت به صورت جهت دار در حال حرکت باشد و تمایل به اوج های بالاتر و پایین ترین سطح را نشان دهد، وضعیت روند صعودی داریم. اما همانطور که می دانیم، این الگو احتمالاً در نقطه ای متوقف می شود و معکوس می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، قیمت جهت خود را تغییر می دهد و در جهت مخالف حرکت می کند.

معامله گران باید مراقب شکست های احتمالی خط روند باشند، زیرا این یک راه جذاب برای شروع حرکت جدید قیمت است. با این حال، هر عبور قیمت از طریق خط روند برای تأیید یک الگوی معکوس کافی نیست. همانطور که قبلاً گفتم، معمولاً قیمت کمی فراتر از محدوده خط روند است و خط روند هرگز نباید به عنوان یک خط دقیق در نظر گرفته شود. اساساً، حمایت و مقاومت خط روند باید به عنوان یک منطقه به جای یک خط غیرقابل نفوذ در نظر گرفته شود.

معامله گران باتجربه به خوبی می دانند که تأیید برگشت یک علم دقیق نیست. من این فرآیند را به چهار مرحله تقسیم کرده ام تا ساختار معمول یک شکست خط روند را درک کنم. تصویر زیر چهار مرحله را به شما نشان می دهد که باید هنگام تلاش برای تایید یک معکوس روند با استفاده از خطوط روند تشخیص دهید.

چهار مرحله شکست روند
چهار مرحله شکست روند

این طرح ساده چهار علامتی را که برای تایید یک معکوس نیاز دارید را نشان می دهد. بیایید با استفاده از یک مثال خط روند صعودی به این موضوع بپردازیم.

شکست در روند رخ می دهد. زمانی که قیمت یک شمع زیر خط روند بسته می شود.

قیمت بیشتر کاهش می یابد و کندل نزولی ایجاد می کند که کمتر از داده های قیمت قبلی در داخل خط روند است. ما یک خط حمایت افقی در نوسانات پایین می کشیم، که محرک تایید برگشت ما خواهد بود .

سپس قیمت افزایش می یابد و روند شکسته شده قبلی را به عنوان یک مقاومت آزمایش می کند.

تست مجدد نیازی به لمس خط شکسته ندارد. دلیل این امر این است که خط روند باید به عنوان یک منطقه و نه به عنوان یک خط واحد در نظر گرفته شود. علاوه بر این، قیمت حتی می تواند فراتر از منطقه خط روند شکسته شده افزایش یابد.

قیمت دوباره کاهش می یابد و سطح حمایت از قبل تعیین شده (خط قرمز) را می شکند. این سیگنال تایید معکوس است. وقتی این سیگنال چهارم را دریافت می کنید، دلیل محکمی برای این باور دارید که قیمت جهت معکوس خواهد داشت. شما می توانید جفت ارز را بر اساس باور معکوس قوی کوتاه کنید. 

همچنین مهم است که به این نکته اشاره کنیم که معامله گران عمده ممکن است در آزمایش مجدد خط روند به دنبال فروش باشند. این پتانسیل سود بالاتری را فراهم می کند و معامله گران با تجربه قیمت معمولاً این نوع ورود را ترجیح می دهند.

همین نشانه ها برای یک روند نزولی وجود دارد، اما همه چیز در جهت مخالف است. بیایید ببینیم که چگونه این چهار قانون در نمودار GBP/USD ما که در بالا بحث کردیم اعمال می شود.

معامله با چهار مرحله شکست روند
معامله با چهار مرحله شکست روند

این همان خط روند موازی است که به عنوان یک کانال در نمودار هفتگی GBPUSD که در بالا بحث کردیم ترسیم شده است. با این حال، این بار، ما علاقه مند به رویدادهای پس از شکسته شدن خط روند هستیم.

ما نقاط شمرده شده ای داریم که چهار مرحله فرآیند معکوس را نشان می دهد. شماره 1 به لحظه ای اشاره می کند که قیمت خط روند صعودی را می شکند. به شمع قرمز قوی که خارج از خط روند شیب دار به سمت بالا بسته می شود توجه کنید. این یک شکست با سرعت بالا به سمت روند نزولی در نظر گرفته می شود.

شماره 2 کاهش قیمت را به زیر کف قبلی خود و نوسان رو به پایین ایجاد شده نشان می دهد.

شماره 3 آزمایش مجدد خط روند شکسته را نشان می دهد که اکنون مقاومت در نظر گرفته می شود. معامله گران تهاجمی به دنبال ورود به این منطقه خواهند بود. یک نقطه ورود خوب بعد از بسته شدن شمع قرمز قوی است که از نوار دوجی در مقاومت خط روند جدید پیروی می کند.

و شماره 4 شکست قوی در زیر نوسان پایین را نشان می دهد.

به نوار قرمز قوی توجه کنید که به شدت در زیر خط نوسان نگهدارنده بسته می شود. این یک فرصت کوتاه تایید شده در GBPUSD خواهد بود. پس از آن، در یک دوره 5 ماهه به طور قابل توجهی کاهش می یابد. این نوع سیستم معاملاتی خط روند، تصویر واضحی از آنچه در حال حاضر با روند یک جفت ارز اتفاق می‌افتد به شما می‌دهد.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا به شما بیاموزیم که چطور با رسم صحیح خطوط روند معاملات خود را فیلتر کنید یا حتی از روشهای مختلف با رسم صحیح خط روند و کانال قیمت بصورت مستقل اقدام به معامله کنید. علاوه بر این موارد یادگرفتید که چگونه میتوانید با رعایت 4 قانون ساده شکسته شدن روند را نیز تحلیل کرده و تشخیص دهید و به سادگی آنرا نیز معامله کنید.

بعنوان جمع بندی موارد زیر را مجدد مرور کنید و اگر سوالی در خصوص رسم صحیح خطوط روند داشتید در بخش نظرات مطرح کنید.

 • خطوط روند یک ابزار تجزیه و تحلیل ضروری برای معامله گران فارکس است.
 • دو نوع خط روند وجود دارد:
  • خطوط روند نزولی
  • روند صعودی
 • برای رسم صحیح خط روند 2 نکته را باید در نظر بگیرید:
  • پایین بدنه شمعی و شمع های نزولی برای روندهای صعودی
  • سقف های بدنه شمعی و شمعدان های صعودی برای روندهای نزولی
 • هنگام تجزیه و تحلیل روندهای بالقوه، این سه قانون مهم را به خاطر بسپارید:
  • برای تایید تمایل به حداقل سه نقطه در یک خط نیاز دارید.
  • خط روند به یک منطقه و نه به یک خط در نمودار پاسخ می دهد.
  • به طور معمول هر چه روند قدیمی تر باشد، منطقه نوسان روند گسترده تر است.
 • سه استراتژی اصلی معامله بر اساس رسم صحیح خط روند وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد:
  • معامله در جهت حرکت های پرطرفدار.
  • اصلاحات معاملاتی خط روند.
  • معامله بر اساس شکسته شدن خط روند.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها