نمودار روزانه مبدا تحلیل بازار فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 30 نوامبر 2023
نمودار روزانه اطلاعاتی بسیار ارزشمند ارائه می‌دهد که نباید نادیده گرفته شود. بعد از خواندن این مقاله، شما باید درک قوی‌تری از این داشته باشید که چرا نمودار روزانه دوست صمیمی یک معامله‌گر است و چگونه می‌توانید زمانبندی روزانه را در روش خود ترکیب کنید.  

روش معامله در نمودار روزانه

آیا شما یک معامله‌گر کوتاه مدت یا یک معامله‌گر میان‌مدت هستید، به معامله روزانه علاقه دارید یا نه، همیشه باید به نمودار زمانبندی روزانه به عنوان یک بخش از تحلیل بازار روزانه خود ارجاع دهید. نمودار روزانه توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بانک‌های معاملاتی، معامله‌گران بزرگ و سایر بازیکنان بازار اصلی که معمولاً می‌توانند بازارها را حرکت دهند، پربازدیدترین زمانبندی است. نمودار روزانه بازار فارکس به یک معامله‌گر ارز اطلاعاتی حیاتی ارائه می‌دهد که با آن می‌تواند یک نگاه کلی به بازار داشته باشد و براساس آن، جهتی مثبت یا منفی برای معامله‌گری انتخاب کند. این اطلاعات قابلیتی ارزشمند است که به شما کمک می‌کند در طرف صحیح بازار باقی بمانید. تجزیه و تحلیل نمودار روزانه به شما کمک می‌کند تا بفهمید که در بازار فشار خرید یا فروش بیشتری وجود دارد و همچنین به شما کمک می‌کند تا خرید در مناطق مقاومت اصلی و فروش در مناطق پشتیبانی اصلی را اجتناب کنید. شما باید تحلیل قیمت‌های اخیر در بازه زمانی روزانه را انجام دهید و سوالات مربوط به شرایط بازار فعلی مانند:
  • آیا بازار در حال روندی شدن است؟ اگر بله، در کدام جهت است؟
  • آیا بازار در حال تجمع است؟ اگر بله، برداشت بالا و پایین چیست؟
  • کجاست سطح مقاومت بالاتر بعدی؟
  • کجاست سطح پشتیبانی پایین‌تر بعدی؟
  • آیا الگوهایی در نمودار در حال ظهور هستند؟
  • آیا ما نزدیک به نقطه محوری هفتگی یا عدد کامل مهمی هستیم؟
  • در مقایسه با قیمت فعلی، موقعیت میانگین متحرک دوره ۵۰ و ۲۰۰ چگونه است؟
مطمئن شوید که هنگامی که در حال بررسی لیست سوال های خود هستید، در عین حال نمودار را با سطوح کلیدی پشتیبانی و مقاومت و سایر نکات مهمی که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که بازار به سمت صعود، نزول یا بی طرفی حرکت کند. بعد از انجام این تمرین و تشکیل یک نظر مبتنی بر تحلیل صحیح، شما از یک نقطه نظر اطلاعاتی بیشتر معامله می کنید. به عبارتی دیگر، شما راحت تر معامله می کنید و بدون اینکه به خودتان شک کنید، معاملات را انجام می دهید.
نمودار روزانه

نمودار روزانه

الگوهای قابل اعتمادتر در نمودار روزانه

بسیاری از تازه واردانی که وارد بازار فارکس می شوند، به سمت معاملات بسیار کوتاه مدت و معاملات روزانه جذب می شوند. یکی از دلایل این امر این است که این تاجران باور دارند با معامله در فریم های زمانی کوتاه تر، فرصت های بیشتری برای معامله دارند و در نتیجه می توانند در طولانی مدت سود بیشتری کسب کنند. اگرچه به طور تئوری، این نوع اندیشیدن ممکن است منطقی به نظر برسد، اما در واقع فقط یک افسانه تجارتی است و افسانه‌ای که بسیاری از بازرگانان را به سمت نادرست هدایت می‌کند. باید درک کنید که سطوح پشتیبانی و مقاومت، الگوهای نمودار، الگوهای شمعی و سایر سیگنال‌های فنی در فریم‌های زمانی بزرگتر مانند چارت‌های فارکس روزانه و چارت‌های هفتگی قابل اعتمادتر هستند. عملکرد قیمت در نمودار روزانه صافتر است و به طور کلی می‌توانید حس واقعی از جهتی که بازار سعی در حرکت به سمت آن دارد، بدست آورید. این کار روزی چندان آسان نیست روی فریم‌های زمانی کوچکتر. وقتی از یک استراتژی تجارت پایان روز استفاده می‌کنید، قادر خواهید بود خطر و پاداش خود را به یک شکل با احتمال بالاتری ارزیابی کنید که در غیر این صورت روی چارت ساعتی یا ۱۵ دقیقه‌ای نمی‌توانید. نوسانات عرضه و تقاضا که در نمودار روزانه ایجاد می‌شوند، به طور کلی دقیق‌تر از فریم‌های زمانی کوچکتر هستند. داشتن یک حس قوی از سود و خطر واقعی در معامله که در نمودار روزانه نشان داده می‌شود، شما را به مراتب جلوتر از سایر بازرگانان خرده‌فروش قرار می‌دهد که این نوع تحلیل را نادیده می‌گیرند.    

تجارت کمتر، سود بیشتر

یکی از ساده‌ترین کارهایی که یک تریدر می‌تواند انجام دهد تا تجارت خود را تقریباً ناگهان بهبود بخشد، تغییر به فریم زمانی بالاتر است. اگر شما بر اساس نمودار ۱۵ دقیقه، ۳۰ دقیقه یا ۶۰ دقیقه در حال تجارت هستید، سعی کنید به نمودار ۲۴۰ دقیقه، ۴۸۰ دقیقه یا روزانه برای تجارت پایان روز بروید. این روش چندین مزیت دارد. اولاً، همانطور که قبلاً اشاره کردیم، سیگنال‌ها و الگوهای فنی که در این فریم‌های زمانی بالاتر ظاهر می‌شوند، قابل اعتمادتر و شایسته توجه شما هستند نسبت به الگوهایی که در فریم‌های زمانی پایین‌تر مشاهده می‌شوند. بسیاری از مواقع، آنچه که به نظر می‌رسد یک الگوی نمودار یا الگوی شمعی در نمودار ۱ ساعتی است، در واقع چیزی جز نویز بازار نیست. اما یک الگوی نموداری که به مدت چند هفته در فریم زمانی روزانه پیش‌روی می‌کند، قطعاً چیزی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. یک دلیل دیگری که تجارت بر روی نمودارهای روزانه در بازار فارکس بسیار مطلوب‌تر است و کمتر درباره آن صحبت می‌شود، مزیت هزینه تجارت است. به یاد داشته باشید که هزینه اسپردها و کمیسیون‌های دلال شما برای انجام یک معامله برای سود ۲۰ پیپ یا سود ۲۰۰ پیپ یکسان است. به عنوان مثال، اگر شما قصد دارید یک معامله برای جفت ارز USDCHF بگذارید و انتشار معاملاتی آن 2 پیپس باشد، آنگاه شما در نهایت 10٪ از سود را برای هدف 20 پیپس در مقایسه با 1٪ سود برای هدف 200 پیپس پرداخت خواهید کرد. حالا این تفاوت هزینه بسیار بزرگی است. بنابراین، اگر شما یک معامله‌گر بسیار کوتاه‌مدت هستید، نباید تأثیرات منفی این موضوع بر سود نهایی خود را در طولانی مدت نادیده بگیرید.  

کنترل میزان معاملات در نمودار روزانه

بعضی از معامله‌گران هنوز به فواید معاملات نمودار روزانه نرسیده اند، در حالی که بعضی دیگر از معامله‌گران مزایای معامله نمودار روزانه را درک کرده‌اند، اما مشکلات دیگری دارند که باید به طور کلی با آنها برخورد شود. بعضی از معامله‌گران به عملکرد معاملاتی معتاد هستند و نیاز روانی به ورود و خروج مداوم از بازار دارند. این مانند یک لرزش آدرنالین است که آنها نمی‌توانند از آن جدا شوند. این نوع معامله بیش از حد به طور طبیعی منجر به نتایج پایین‌تر یا بهترین حالت ممکن، منجر به انفجار حساب‌های آنها خواهد شد. تعدادی از معامله‌گران به مدیریت جزئی‌تر همه چیز علاقه‌مند هستند و به همین دلیل به‌صورت مداوم به مقام خود نگاه می‌کنند، نمودارها را بیش از حد تجزیه و تحلیل می‌کنند و در وارد و خارج شدن از مقام‌ها مقیاس می‌گیرند. این معامله‌گران بسیار فعال هستند و برای اینکه با تحلیل روزانه فارکس خود معامله کنند و اجازه دهند بازار کار خود را انجام دهد، با مشکلات بزرگی روبرو هستند. این معامله‌گران احساس می‌کنند که باید همیشه کنترل را در دست داشته باشند. آنها عموماً معامله‌گرانی با احساسات شدید هستند که معاملات خود را براساس حس گواره‌شان انجام می‌دهند. بهترین نصیحتی که می‌توانم به هر معامله‌گری که دشواری در کنترل احساسات خود در بازار دارد، این است که رویکرد "تنظیم و فراموش" در مدیریت معاملات را امتحان کند. این به این معنی است که شما باید همزمان با قرار دادن سفارش ورودی خود، محدوده خسارت توقف و هدف سود را تعیین کنید و سپس فقط از صفحه کامپیوتر دور شوید. با تمرین، معامله‌گر می‌تواند با استفاده از این نوع رویکرد مداومت‌زدایی بیشتری در بازار داشته باشد.  

مدیریت ریسک در نمودار روزانه

هر تاجری باید یک برنامه مدیریت ریسک دقیق داشته باشد. در محدوده مدیریت ریسک، باید مسائلی مانند میانگین ریسک در هر معامله را که شما می خواهید بپذیرید، نسبت ریسک به پاداشی که به دنبال آن هستید، چگونگی مقابله با کاهش سرمایه و حداکثر میزان استفاده از اهرم را بررسی کنید. بعضی تاجران مبتدی به باور رسیده اند که قادر به معامله در نمودارهای روزانه نیستند زیرا باید به فاصله پیپ نسبتاً بزرگی نسبت به آنچه در یک فریم زمانی کوچکتر است، سفارش توقف را قرار دهند. و بنابراین، در صورت انجام این کار، خطر زیادی نسبت به حساب کوچک خود دارند. این فرضیه به طور کامل غلط است. اگرچه محدوده روزانه متوسط ​​یک جفت ارز بسیار بیشتر از محدوده متوسط ​​ساعتی یا چهار ساعتی است، تنها چیزی که یک تاجر باید در این مورد انجام دهد، کاهش اندازه موقعیت است تا برای توقف زیاد ممکن، تنظیم شود. و در نتیجه، با انجام این کار شما در واقع اهرم موثر خود را کاهش می دهید که در نتیجه ریسک کلی شما در بازار را کاهش می دهد. دوباره به خاطر داشته باشید که کار اصلی یک تاجر مدیریت ریسک است. و یکی از راه هایی که ما می توانیم ریسک را کاهش دهیم، کاهش اهرم است. بیایید با یک مقایسه مثالی این موضوع را توضیح دهیم. سناریو A: خرید 1 لات EURUSD با استاپ لاس 30 پیپ (خطر 300 دلار) سناریو B: خرید 0.2 لات EURUSD با استاپ لاس 150 پیپ (خطر 300 دلار) هر دو سناریو A و B دارای خطر 300 دلار هستند، اما در A ما یک لات کامل را معامله می کنیم و در B ما 0.2 لات معامله می کنیم. بنابراین، سناریو B از 1/5 اهرم سناریو A استفاده می کند. حالا فرض کنید هر دو موقعیت را در روز جمعه باز کنیم و آن را در طول آخر هفته نگه داریم. و فرض کنید در آغاز هفته جدید، EURUSD با 200 پیپ پایین‌تر از قیمت آخر هفته بازگشایی شود. حال اگر این اتفاق بیفتد، سناریو A 2000 دلار از دست خواهد داد در حالی که سناریو B فقط 400 دلار از دست خواهد داد. این تفاوت بزرگی است که به دلیل اثرات اهرم است. در زمانی که احساس می کنید استاپ لاس در سیگنال های فارکس روزانه شما از شما جلوگیری می کند، باید در نظر داشته باشید.  

روندهای واقعی در نمودار روزانه

در تجارت، همیشه سعی کنید راهی را با کمترین مقاومت طی کنید. این بدان معناست که اگر بازار در جهت خاصی حرکت می کند، احتمال ادامه قیمت در همان جهت وجود دارد تا زمانی که دلایل متضاد اثبات کننده وجود داشته باشد. استفاده از نمودار فارکس روزانه برای تحلیل فنی می تواند به شما در تحلیل روندهای واقعی در بازار کمک کند. هنگام نگاه کردن به نمودارهای fx روزانه برای یافتن روندها، باید مطمئن شوید که به مقدار مناسبی از داده ها نگاه می کنید. به طور معمول، شما باید تحلیل کنید 120 تا 150 قضبان روزانه قبلی در نمودار قیمت. این یک راهنمای تقریبی است، اما برای من به خوبی کار کرده است به عنوان استراتژی روزانه فارکس من برای تحلیل روندهای بازار. در زیر چند تکنیک ساده برای یافتن روندهای ظاهر شده و استقرار یافته در بازار با استفاده از نمودار روزانه آورده شده است. نقاط بالایی و پایینی - در طول یک روند صعودی، بازار نقاط بالاتری برجسته می سازد و نقاط پایینی بالاتری دارد. به طور معکوس، در طول یک روند نزولی، بازار نقاط پایینی پایین تری برجسته می سازد و نقاط بالایی پایین تری دارد. ۵۰ و ۲۰۰ روز SMA - دو میانگین متحرک مورد توجه در نمودار روزانه، میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه و ۲۰۰ روزه هستند. مکان قیمت نسبت به این میانگین ها را مقایسه کنید و در هنگام عبور قیمت از این سطوح، مراقب باشید زیرا این ممکن است شروعی باشد برای حرکت های آینده قیمت. خطوط روند - به سادگی آنها هستند، خطوط روند بسیار ارزشمند هستند زمانی که به شناسایی روند و نقاط ممکن برگشت می پردازند. به دنبال بستن شکست خارج از خط روند باشید زیرا این می تواند یک سیگنال هشدار زودرس از رخداد برگشت باشد.
روند قیمت در نمودار روزانه

روند قیمت در نمودار روزانه

تجارت از بالا به پایین در نمودار روزانه

تجارت با استفاده از رویکرد تحلیل از بالا به پایین، چیزی است که هر تاجر آینده باید در عادت کار کند. با این نوع تحلیل، شما به طور معمول با تجزیه و تحلیل فریم های زمانی بلند مانند نمودارهای ماهانه یا هفتگی شروع می کنید. سپس به نمودار روزانه می روید. تنها پس از انجام این کارها، تجزیه و تحلیل نمودارهای درون روزی مانند نمودار ۲۴۰ دقیقه، ۶۰ دقیقه یا پایین تر را شروع می کنید. روش چند زمانه می‌تواند به یک تاجر در انتخاب تجارت و فیلتر کردن تجارت‌های بد کمک کند. یکی از مهمترین زمان‌ها برای مد نظر قرار دادن در تحلیل چند زمانه، نمودار روزانه است. در اینجا، شرکت‌کنندگان اصلی بیشترین تحلیل خود را انجام می‌دهند و به همین دلیل می‌توانید یکی از بهترین سطوح پشتیبانی و مقاومت برای تجارت داشته باشید. بیشترین تریدرهای حرفه‌ای به هر حال از زمان‌بندی روزانه مطلع می‌شوند، بدون در نظر گرفتن زمانبندی تجارت خود. برای مثال، آیا شما یک تریدر روزانه یا تریدر میان‌مدت هستید، شما می‌خواهید در جهت حرکت سودمند نمودار روزانه تجارت کنید. اگر فقط به یک زمانبندی برای تجارت اعتماد کنید، زمانبندی تجارت خود، شما با محدودیتی تجارت می‌کنید و احتمال موفقیت در تجارت خود را کاهش می‌دهید. به عنوان مثال، ممکن است به طور مستقیم در سطح کلیدی پشتیبانی و مقاومت تجارت کنید، یا روند در زمانبندی تجارتی شما فقط یک اصلاح است، یا شما در برابر الگوی معکوس شمع روزانه تجارت می‌کنید، یا یک سری رویداد فنی غیرقابل پیش‌بینی دیگری را که ممکن است نادیده بگیرید.  

فرصت‌های معامله در حالت سوینگ

حالا که ما یک بحث عمیق در مورد برخی از مزایای استفاده از نمودار بازه زمانی روزانه داشتیم، بیایید در مورد اهمیت ترکیب نمودار روزانه برای تشخیص کلی بازار و استفاده از نمودار 240 دقیقه برای جستجوی سیگنال‌های فنی و تنظیم دقیق ورود به معامله صحبت کنیم. ترکیب نمودار روزانه برای شناسایی روند و نمودار 240 دقیقه برای یافتن فرصت‌های معامله و تنظیم دقیق ورود به معامله به طور کلی به عنوان رویکرد معامله سوینگ در نظر گرفته می‌شود. معامله‌گران سوینگ به طور معمول معاملات خود را حدود 2 تا 7 روز نگه می‌دارند. بازه زمانی معامله سوینگ فرصت‌های بسیاری برای معامله گران فراهم می‌کند تا به طور منظم با بازار در ارتباط باشند و در عین حال هزینه معاملات را به حداقل برسانند. در این زمینه، در مقایسه با معامله روزانه یا معامله موقعیت بلند مدت، بهترین روش است. اینجا یک راهی است که یک معامله‌گر سوینگ ممکن است دو بازه زمانی را در یک استراتژی منطقی ترکیب کند. او می‌تواند با نقاط کلیدی همه‌گیر روی نمودار روزانه شروع کند که شامل سطوح پشتیبانی/مقاومت، مناطق عرضه و تقاضا و سطوح فیبوناچی است. این به عنوان سطوح تصویر بزرگ او عمل می‌کند. سپس می‌تواند به نمودار 240 دقیقه بروید تا تعامل قیمت در این سطوح را تحلیل کند. این به عنوان بازه زمانی ورود به معامله او عمل می‌کند. او ممکن است به دنبال یک ردیف قیمت قدرتمند در قالب الگوی شمع برعکس یا یک شکست قدرتمند از طریق این سطوح اصلی زمان بالاتر باشد. در این صورت می تواند به سرعت ارزیابی کند و به طور متناسب عمل کند. با این رویکرد، معامله گر هم اندیشه در نظر می گیرد و هم رفتار قیمت در نمودار روزانه به همراه رفتار قیمت در نمودار 240 دقیقه ای. این ترکیب به عنوان تنظیمات معامله با احتمال بالاتری برای این معامله گر سوینگ عمل می کند.  

مزایای اضافی استفاده از نمودار روزانه

در زیر چند راه اضافی که معامله در فریم زمان روزانه نتیجه های شما را بهبود می بخشد آورده شده است: تجارت به صورت پاره وقت - برای شما هیچ الزامی وجود ندارد که یک معامله گر تمام وقت باشید یا تمام روز صفحه کامپیوتر را تماشا کنید تا یک معامله گر موثر باشید. در واقع، همانطور که در طول این درس بیان کرده ایم، کمتر معامله کردن معمولا منجر به نتایج بهتر می شود. و به عنوان یک مزیت اضافی، همچنین می توانید کار روزانه خود را انجام دهید تا همیشه منبع درآمد برای خود داشته باشید. یادگیری انضباط - معامله یکی از سخت ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. و یکی از دلایل این امر این است که آنچه در معامله احساس خوبی را ایجاد می کند، اغلب کار نادرستی است. عنصر انسانی ما در معامله علیه ما عمل می کند، به ویژه وقتی که در بازارها بیش از حد فعال هستیم. نمودار روزانه به ما کمک می کند تا یکمی عقب برگردیم و ما را مجبور می کند کمتر معامله کنیم. از بهترین معاملات استفاده کنید - بدون شک، قیمت و الگوهایی که در نمودار روزانه ظاهر می‌شوند، بیشترین قابلیت اعتماد را در هر بازه زمانی دارند. وقتی یک الگو در نمودار روزانه مشاهده می‌کنیم، احتمال موفقیت بسیار بالاست و می‌توانیم اطمینان بیشتری داشته باشیم که این الگو واقعی است و فقط ترفندهای سطحی نیست.   نتیجه‌گیری در طول این مقاله، اهمیت گنجاندن نمودار زمان روزانه در معاملات خود را تأکید کردیم. در واقع، تغییر از یک ذهنیت بازه زمانی پایین به یک ذهنیت بازه زمانی بالا، سریعترین و مؤثرترین راه برای افزایش نرخ موفقیت و سودآوری کلی است. من به شما چالش می‌دهم که یک آزمایش دستی یا رایانه‌ای از استراتژی خود انجام دهید و آن را در نمودار روزانه اجرا کنید، سپس نتایج آن را با زمانبندی‌های پایین‌تر مانند 60 دقیقه یا 30 دقیقه مقایسه کنید. حاضرم پول بگذارم که در اکثر موارد نتایج آزمایش روزانه بهتر باشد. علاوه بر مزایای مالی آشکار تجارت در زمانبندی روزانه، مزایای روانشناختی نباید کم ارزش شمرده شود. شما کمتر وقت خود را به صفحه کامپیوتر خود چسبانده و هر نوسانی را پیگیری نکنید. شما می‌توانید از رویکرد مدیریت معاملات تنظیم و فراموشی بهره‌مند شوید و در نهایت یاد بگیرید که فرآیند مهم تجارت را از نتیجه کم اهمیت تجارت خاص جدا کنید. امیدوارم که این درس برای شما مفید بوده باشد، اما به خاطر داشته باشید که تمام دانش در جهان بی‌فایده است مگر آنکه آن را درونی کنید و به همین مهمتر از همه، شروع به عمل کردن برای خودتان کنید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها