سطوح فیبوناچی گسترشی ( Fibonacci Extension)

تاریخ آخرین بروزرسانی: 29 نوامبر 2023
فیبوناچی گسترشی یا همان فیبوناچی اکستنشن یکی از ابزارهای مبتی بر سطوح فیبوناچی است. معامله گران معمولاً با سطوح بازگشت فیبوناچی آشنا هستند و حتی ممکن است آن را به طور مداوم در برنامه تجارت خود استفاده کنند. در این مقاله، به ابزاری کمتر شناخته شده از فیبوناچی خواهیم پرداخت که شما می توانید از آن برای یافتن سطوح پنهان پشتیبانی و مقاومت استفاده کنید. ما شما را با ابزار فیبوناچی گسترشی آشنا می کنیم و در مورد چگونگی استفاده از آن در تجارت خود صحبت خواهیم کرد.  

فیبوناچی گسترشی

فیبوناچی گسترشی یا اکستنشن گاهی اوقات به عنوان فیبوناچی گسترشی، یا پروژکشن فیبوناچی نیز شناخته می شوند و سطوح خارجی هستند که به عمق سطح 100٪ می روند. شما ممکن است با این سطوح مهم فیبوناچی آشنا باشید - 23.6٪، 38.2٪، 50.0٪ و 61.8٪. اینها به عنوان بازگشت داخلی در نظر گرفته می شوند که در داخل یک نوسان خاصی که تجزیه و تحلیل می شود، اندازه گیری می شوند. اما سطوح مهم فیبوناچی وجود دارند که به عمق سطح 100٪ می روند و عملکرد قیمت به طور معمول به آنها واکنش نشان می دهد. و این همان سطوح فیبوناچی گسترشی است. شاید بدانید که سطوح فیبوناچی به ما کمک می‌کنند تا اندازه حرکت قیمت فعلی را نسبت به قدم قبلی اندازه‌گیری کنیم. به طور معمول ، هنگام اندازه‌گیری برای بازگشت فیبوناچی داخلی ، ما به دنبال حرکت قیمتی تصحیحی در یک روند بزرگتر هستیم. و هنگامی که فیبوناچی گسترشی خارجی را اندازه‌گیری می‌کنیم ، به دنبال حرکت قیمتی اصلاحی پس از یک فاز اصلاحی هستیم. در این رابطه ، احتمالاً فهمیده‌اید که از آنجایی که درباره سطوح فیبوناچی بیشتر از 100٪ صحبت می‌کنیم ، این به معنای استفاده از پیش‌بینی‌های فیب برای اندازه‌گیری حرکت قیمت بزرگتر از قدم قبلی است. فیبوناچی گسترشی به طور مشابهی با بازگشت فیبوناچی کار می‌کند ، به‌طوری که از آنها به عنوان سطوح پشتیبان و مقاومت پنهان در بازار استفاده می‌کنید. عامل روانشناختی به همان شکلی کار می‌کند که در سطوح داخلی استاندارد فیب وجود دارد. حالا به شما این سطوح توسعه مهم را معرفی می‌کنم: 123.6٪ ، 138.2٪ ، 150.0٪ ، 161.8٪ و 261.8٪.  

محاسبه فیبوناچی گسترشی

ابتدا با توضیحی کوتاه درباره چگونگی محاسبه دنباله فیبوناچی شروع خواهم کرد. دنباله فیبوناچی از ۰ و ۱ شروع می‌شود و سپس با جمع کردن دو عدد قبلی عدد جدیدی ایجاد می‌کند. بنابراین دنباله فیبوناچی به صورت زیر محاسبه می‌شود: ۰، ۱، ۱، ۲، ۳، ۵، ۸، ۱۳، ۲۱، ۳۴، ۵۵، ۸۹، ۱۴۴ و ... حالا که می‌دانیم چگونه دنباله فیبوناچی را ایجاد کنیم، بهتر است به روابط عددی توجه کنیم. دریافت خواهید کرد که هر عدد در دنباله فیبوناچی به طور مداوم به ۶۱.۸٪ عدد بعدی نزدیک‌تر می‌شود. و هر عدد از دنباله به طور مداوم به ۳۸.۲٪ عدد دو موقعیت سمت راست آن نزدیک‌تر می‌شود. و هر عدد به طور مداوم به ۲۳.۶٪ عدد سه موقعیت سمت راست آن نزدیک‌تر می‌شود. بنابراین، این پایه ریاضی برای نسبت‌های ۲۳.۶٪، ۳۸.۲٪ و ۶۱.۸٪ فیبوناچی در دنباله است. عدد ۵۰.۰٪ به سادگی نقطه میانی ۰٪ و ۱۰۰٪ است که یک سطح دیگر است که تمایل به تأثیر بر روی قیمت دارد اما در واقع عدد فیبوناچی نیست. حالا بیایید به سراغ روابط عددی فیبوناچی بیش از ۱۰۰ برویم. این اعداد با استفاده از همان روش ولی به ترتیب برعکس محاسبه می‌شوند. بنابراین، اعداد اصلی فیبوناچی بالای 100 شامل: 123.6٪؛ 138.2٪، 150.0٪، 161.8٪ و 261.8٪ است. یک راه ساده برای به خاطر سپردن این سطوح اکستنشن فیبو استفاده از اضافه کردن 100 به هر یک از سطوح استاندارد فیبوناچی است: 23.6 + 100 = 123.6 38.2 + 100 = 138.2 50.0 + 100 = 150.0 61.8 + 100 = 161.8 و برای سطح 261.8، با اضافه کردن 200 به مهمترین سطح فیبوناچی - نسبت 61.8٪: 61.8 + 200 = 261.8 معمولاً، شما از بازگشت فیبو برای حرکت در داخل روند استفاده می کنید و به توسعه فیبو تغییر می دهید وقتی قیمت از سطح فیبوناچی 100٪ روند پایه عبور کند؛ این به این معنی است که عکس العمل بزرگتر از روند پایه اندازه گیری شده است.  
فیبوناچی گسترشی

فیبوناچی گسترشی

  یک نگاهی به این مثال بیندازید. این نمودار 30 دقیقه ای جفت ارز GBP/USD برای تاریخ 24 تا 30 ماه می 2017 را نشان می دهد. خط سبز روی نمودار یک روند صعودی نشان می دهد. این چیزی است که ما برای قرار دادن شاخص فیبوناچی استفاده می کنیم. ما آن را بین بالایی و پایینی این روند دراز می کنیم و سطوح در نمودار ظاهر می شوند. پیکان های سیاه لحظاتی را نشان می دهند که قیمت به سطوح فیبوناچی گسترشی واکنش نشان می دهد. اولین اکستنشن Fib سطح 123.6٪ است که از روند پایه پیش بینی می شود. قیمت در این منطقه مکث می کند و سپس قیمت به سطح 161.8٪ که قیمت به طور واضح به آن پشتیبانی می کند، شکست می خورد. سپس، ما یک شکست به طور کامل از سطح 161.8٪ فیبوناچی می بینیم و قیمت به سطح 261.8٪ کاهش می یابد که در آن پشتیبانی بیشتری پیدا می کند.  

ابزار فیبوناچی گسترشی در MT4

حالا لحظه ای وقت بگذارید تا در مورد قرار دادن ابزار فیبوناچی گسترشی روی نمودار صحبت کنیم. بیشتر پلتفرم های معاملاتی از جمله متاتریدر 4 ابزار فیبوناچی گسترشی را در کتابخانه شاخص های خود دارند. در نسخه پیش فرض پلتفرم MT4، ابزار فیبوناچی گسترشی در واقع همان شاخصی است که برای بازگشت فیبوناچی نیز استفاده می کنید.  
فیبوناچی در پلتفرم MetaTrader 4

فیبوناچی در پلتفرم MetaTrader 4

  تصویر بالا به شما موقعیت نشانگر فیبوناچی در پلتفرم MetaTrader 4 را نشان می‌دهد. وقتی روی دکمه کلیک می‌کنید، نشانگر فعال می‌شود و شما قادر خواهید بود سطوح فیبوناچی را رسم کنید. اما وقتی نشانگر را روی نمودار خود اعمال می‌کنید، متوجه می‌شوید که به طور پیش فرض، فقط سطوح 161.8% و 261.8% فیبوناچی گسترشی رسم خواهد شد. بنابراین، باید سطوح اکستنشن دیگر را به صورت دستی اضافه کنیم. برای این کار، باید روی نشانگر راست کلیک کرده و "ویژگی‌های فیبو" را انتخاب کنید. سپس باید به "سطوح فیبو" بروید و روی "اضافه کردن" کلیک کنید. فیلد اول، مقدار سطح مورد نیاز شماست. بنابراین، اگر می‌خواهید سطح 138.2% را نشان دهید، باید "1.382" را در زیر "سطح" اضافه کنید. در فیلد "توضیحات"، فقط "138.2" را درج کنید، زیرا این چیزی است که بالای آن در نمودار خواهید دید. برای دیگر سطوح فیبوناچی گسترشی که می خواهید در نمودار مشاهده کنید، همان کار را انجام دهید. پلتفرم این ترجیحات را ذخیره می کند و حالا این نشانگر به طور خودکار این سطوح را هر بار که از ابزار نشانه گذاری بازگشت فیبوناچی استفاده می کنید، ترسیم می کند.  

نحوه نشانه گذاری فیبوناچی گسترشی

اولین کاری که باید انجام دهید، پیدا کردن یک روند یا نوسانی است که می خواهید به عنوان پایه استفاده کنید. اندازه این پا برای قرار دادن سطوح فیبوناچی از جمله اکستنشن ها استفاده خواهد شد. هر سطحی که در نمودار مشاهده می کنید، بر اساس پا انتخاب شده است. پس، دو نقطه نوسانی را پیدا و انتخاب کنید و ساده ابزار فیبوناچی گسترشی را بین دو لبه آن نوسان کشیده و کشیده کنید.  
استفاده از حاشیه یک نوسان

استفاده از حاشیه یک نوسان

  تصویر بالا نمونه‌ای از چگونگی استفاده از حاشیه یک نوسان را نشان می‌دهد. اگر دو نقطه‌ی پیشنهاد شده در تصویر را در نظر بگیرید، سطوح فیبوناچی گسترشی به سمت پایین در طول روند نزولی که مشاهده می‌کنید، رسم می‌شوند.  
پشتیبانی فیبوناچی گسترشی

پشتیبانی فیبوناچی گسترشی

توجه کنید که قیمت چگونه با سطوح فیبوناچی گسترشی تعامل دارد. دو پیکان سیاه به مکان‌هایی اشاره می‌کنند که قیمت در آن‌ها در سطوح 161.8% و 261.8% فیبوناچی گسترشی، پشتیبانی پیدا می‌کند. اگر نوسانی که در حال اندازه‌گیری است، صعودی باشد، باید ابزار را از پایین‌ترین نقطه تا بالاترین نقطه نوسان کشید. اگر نوسانی که در حال اندازه‌گیری است، نزولی باشد، آنگاه باید نشانگر را از بالاترین نقطه تا پایین‌ترین نقطه حرکت به سمت پایین کشید. ایده این است که سطح 0.00% در انتهای نوسانی که به عنوان پایه می‌گیرید، قرار داشته باشد. زمانی که نشانگر را کشیدید، سطوح به طور خودکار بر روی نمودار قیمت رسم می‌شوند.  

معامله فیبوناچی گسترشی

حالا بیایید در مورد اینکه چگونه استفاده از فیبوناچی گسترشی به عنوان روشی سودآور برای نزدیک شدن به بازار صحبت کنیم. اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که فیبوناچی گسترشی به همان شکلی که سطوح بازگشت فیبوناچی استاندارد کار می‌کنند. اصلی‌ترین تفاوت این است که فیبوناچی گسترشی نشان‌دهنده وضعیت‌هایی هستند که در آن ترند فعلی بزرگتر از ترند پایه است - قیمت فراتر از سطح ۱۰۰٪ می‌رود.   نقطه ورود فیبوناچی گسترشی می‌توانید در نقاط فیبوناچی گسترشی وارد بازار شوید وقتی قیمت در یک سطح واکنش نشان می‌دهد یا مطابقت پیدا می‌کند. این ممکن است یک برگشت یا یک شکست باشد. اگر قیمت از یک سطح فیبوناچی گسترشی برگشت کند، ممکن است قیمت در حال تعلیق شدن یا تغییر جهت باشد. به این ترتیب، ممکن است بتوانید حرکت قیمت را به سمت سطح فیبو قبلی پیگیری کنید. در برخی موارد، ممکن است قیمت به وضوح از یک سطح فیبوناچی گسترشی عبور کند. در این صورت، می‌توانید در جهت شکست تجارتی را در نظر بگیرید و به سمت سطح توسعه بعدی هدف بزنید. بطور کلی، شما می‌توانید سطوح فیبوناچی را به همان شکلی که سطوح پشتیبانی و مقاومت دیگر را مورد استفاده قرار می‌دهید تجارت کنید. اصلی‌ترین تفاوت این است که سطوح فیبو به عنوان سطوح پنهان پشتیبانی و مقاومت در نظر گرفته می‌شوند که برای تجارت‌کنندگان غیر فیبوناچی قابل تشخیص واضح نیستند.   دستور توقف ضرر به طور کلی، می‌توانید دستور توقف ضرر خود را در سطح بعدی قرار دهید که از سطحی است که در آن معامله می‌کنید، دورتر است. در صورتی که این فاصله از نقطه ورود شما بسیار دور باشد، می‌توانید از یک قله/ته که به نقطه ورود شما نزدیک‌تر است استفاده کنید. گاهی اوقات، برای تعیین بهترین سطح سفارش توقف ضرر خود، باید خلاق باشید. در بخش بعدی از مثال‌ها، تصویر بهتری از این موضوع خواهید داشت. سطح سوددهی در معاملات، هیچ قطعیتی وجود ندارد. ما فقط در حوزه احتمالات و احتمال‌ها فعالیت می‌کنیم. بنابراین، مهم است که بفهمید که وجود دارد چنین چیزی به نام دقیقاً درک اینکه یک حرکت قیمت چقدر خواهد بود. همیشه می‌توانید یک هدف حداقل در سطح بعدی فیبوناچی گسترشی تنظیم کنید. با این حال، خواهید دید که قیمت بسیار اغلب از این حد به اندازه بیشتری حرکت می‌کند، بنابراین باید وضعیت بازار را در هر سطح ارزیابی کرده و به متناسب عمل کنید. در نظر گرفتن عوامل دیگر مانند نوسان قیمت و میانگین روزانه می‌تواند در تعیین هدف سود قابل قبول کمک کند. هرچه جفت ارزهای فارکس نوسان پذیرتر باشند، احتمال بروز حرکات بزرگتر در بازه زمانی مشخصی بیشتر است. و از طرف دیگر، هر چه جفت ارزهای فارکس کمتر نوسان پذیر باشند، احتمال بروز حرکات بزرگتر در بازه زمانی مشخصی کمتر است. همچنین، همیشه باید به دید بزرگتر توجه کنید. آیا قیمت در حال نزدیک شدن به یک سطح روانشناسی اصلی در فریم زمانی بالاتر است؟ ممکن است نشانه‌های قابل توجهی برای نقطه عطفی وجود داشته باشد که به آسانی در نمودار فریم زمانی معاملاتی شما قابل مشاهده نیست.  

مثال ابزار فیبوناچی گسترشی

حالا بیایید به برخی از مثال‌های معاملاتی بپردازیم که بسیاری از ایده‌هایی که تا کنون بحث کردیم را به شکلی روشن تر نشان می‌دهد. این مثال‌ها به شما در درک فرآیند معاملات با فیبوناچی گسترشی کمک خواهند کرد. خب، بیایید به نمونه اول زیر نگاهی بیندازیم:  
جفت ارز GBP/USD

جفت ارز GBP/USD

  در بالا، نمودار ساعتی جفت ارز GBP/USD برای تاریخ 29-31 مه 2017 را می‌بینید. تصویر نشان‌دهنده یک معامله‌ای است که احتمالاً به دنبال تحلیل با استفاده از ابزار فیبوناچی گسترشی اتفاق افتاده است. بنابراین، خط آبی نمایانگر حرکت نزولی است که به عنوان پایه می‌گیریم. سطوح نارنجی سطوح فیبوناچی - سطوح استاندارد و اکستنشن. توجه کنید که در انتهای حرکت نزولی که با رنگ آبی مشخص شده است، یک شمع Doji وجود دارد که احتمال توقف و برگشت قیمت را در نمودار پیش‌بینی می‌کند. قیمت برگشت کرد و GBP/USD شروع به افزایش کرد تا زمانی که به فیبوناچی گسترشی 161.8٪ برسد. پس از رسیدن قیمت به این سطح، شروع به تردید و از دست دادن نیرو به سمت بالا کرد. ناگهان، عملکرد قیمت الگوی شمع ستاره شوتینگ ایجاد کرد و از سطح فیبوناچی 161.8٪ برگشت. این یک سیگنال کوتاه خوب در نمودار است زیرا به نظر می‌رسد قیمت نمی‌تواند به سطح فیبوناچی گسترشی 161.8٪ برسد و با ایجاد یک الگوی ستاره شوتینگ، رد قیمت را نشان داده است. برای حفاظت از معامله خود در بازارهای مالی و فارکس، باید یک سفارش توقف ضرر در بالای نقطه ورود خود قرار دهید. از آنجایی که سطح بعدی در 261.8٪ قرار دارد که نسبتاً دور است، باید از سطح دیگری برای سفارش توقف استفاده کنیم. در این مورد، بالای شمع Shooting Star یک جای مناسب برای سفارش توقف شماست. توجه کنید که پس از ایجاد شمع Shooting Star در 161.8٪ فیبوناچی گسترشی، قیمت در جهت نزولی جلوه‌ای پیدا کرد و بازار مشکل شد. سطح 0.00٪ یک هدف خوب برای معامله است. حالا بیایید به مثال دیگری بپردازیم.  
جفت ارز USD/JPY

جفت ارز USD/JPY

  در بالا نمودار H1 از USD/JPY برای تاریخ 4 تا 16 می 2017 را می بینید. تصویر نمونه دیگری از سطوح فیبوناچی گسترشی نشان می دهد. خط آبی نقاط شروع و پایانی را نشان می دهد که به عنوان پایه استفاده می شوند. سطوح نارنجی سطوح استاندارد و فیبوناچی گسترشی هستند. توجه کنید که پس از خط پایه آبی مشخص شده، قیمت شروع به افزایش تند می کند که به سطح اکستنشن 261.8% می رسد. توجه کنید که قیمت چندین تاپ را در آنجا ایجاد می کند (پیکان های سیاه) که نشان می دهد قیمت به وضوح در این سطح مقاومت را پیدا کرده است. پس از تعامل دوم با سطح 261.8%، قیمت یک برگشت دیگر ایجاد می کند که فرصت قابل معامله ای است. ما یک فرصت خوب برای خرید کوتاه از برگشت داریم که نقطه ورود پیشنهادی است. سپس قیمت ترند نزولی مداومی را آغاز می کند که با خط روند بنفش بر روی نمودار مشخص کرده ایم. دستور توقف ضرر شما می تواند بالای برگشت با فاصله نسبتی به عنوان نشان داده شده در تصویر قرار گیرد. از آنجا که ما یک خط ترند نزولی خوب در نمودار داریم، می توانیم از آن برای تعیین نقطه خروج استفاده کنیم. توجه کنید که قیمت پس از دستیابی به سطح اکستنشن 123.6 درجه، یک اصلاح نسبتاً بزرگ را ایجاد می کند. سپس، قیمت افزایش می یابد و خط روند بنفش را شکست می دهد. این نقطه خروج خوبی برای معامله خواهد بود.   نتیجه‌گیری
  • گاهی به فیبوناچی گسترشی به عنوان افزونه‌های فیبوناچی یا پیش‌بینی‌های فیبوناچی اشاره می‌شود، اگرچه به صورت فنی اینها کمی متفاوت هستند.
  • فیبوناچی گسترشی پیش‌بینی‌های بیرونی بیشتر از ۱۰۰٪ هستند و می‌توانند به تعیین سطوح پشتیبانی و مقاومت کمک کنند.
  • مهم‌ترین سطوح فیبوناچی گسترشی  ها عبارتند از ۱۲۳.۶٪، ۱۳۸.۲٪، ۱۵۰٪، ۱۶۱.۸٪ و ۲۶۱.۸٪.
  • یک راه سریع برای یادآوری سطوح فیبوناچی گسترشی این است که سطوح فیبوناچی اصلی (۲۳.۶٪، ۳۸.۲٪، ۵۰٪ و ۶۱.۸٪) را بگیرید و ۱۰۰ به آنها اضافه کنید. در مورد ۲۶۱.۸٪، شما ۲۰۰ را به ۶۱.۸٪ اضافه می‌کنید.
  • ابزار فیبوناچی گسترشی در نسخه پیش‌فرض متاتریدر ۴ و بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی دیگر از جمله نینجاتریدر، ترید استیشن و مولتی چارت وجود دارد.
  • برای رسم پیش‌بینی‌های فیبوناچی، نیاز دارید به یک روند یا دو نقطه نوسان. شما از نقطه پایین و بالای روند با استفاده از شاخص فیبوناچی بازدهی معمولی استفاده می‌کنید. تمام سطوح به صورت خودکار در نمودار قرار می‌گیرند.
  • شما می‌توانید معاملات خود را آغاز کنید زمانی که قیمت از سطح اکستنشن عقب می‌افتد یا آن را شکست می‌دهد.
  • می‌توانید محدودیت‌های خود را در سطح فیبوناچی گسترشی بعدی قرار دهید، اما همیشه باید انعطاف‌پذیر باشید زیرا سطح فیبو ممکن است بسیار دور باشد. در این صورت، برای قرار دادن محدودیت از روش‌های عملکرد قیمت استفاده کنید.
  • انعطاف پذیری نیز هنگام تعیین هدف شما ضروری است. از آنجایی که هرگز نمی‌دانید قیمت چقدر ادامه پیدا خواهد کرد، همیشه باید تکنیک‌های عملکرد قیمت را با سطوح فیب مورد نظر خود همراه کنید وقتی نقطه خروج خود را انتخاب می‌کنید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها