استفاده از فیبوناچی برای کسب سود بیشتر

تاریخ آخرین بروزرسانی: 22 جولای 2023
آیا تاکنون از فیبوناچی در معاملات فارکس شنیده‌اید؟ اگر نشنیده‌اید، پس به جای مناسب آمده‌اید. و حتی اگر شنیده باشید، ممکن است چیزی یاد بگیرید. امروز قصد دارم به شما اهمیت دنباله فیبوناچی در معاملات فارکس و اهمیت آن به عنوان سطوح پشتیبان و مقاومت بالقوه را توضیح دهم. این مقاله از جمله مقاله های رایگان  آموزش فارکس است که برای شما قرار گرفته شده است، برای خواندن مقالات بیشتر رو آموزش رایگان فارکس کلیک کنید.  

فیبوناچی

احتمالاً قبلاً درباره اعداد مشهور فیبوناچی شنیده‌اید. اما واقعاً اهمیت این اعداد در معاملات چیست؟ خب، ما قصد داریم به آن بپردازیم، اما ابتدا کمی به تاریخچه پرداخته وارد شویم. قرونی قبل، ریاضیدانی به نام لئوناردو فیبوناچی، یک رابطه جالب بین اعداد معرفی کرد. او یک دنباله اعداد معرفی کرد که با صفر و یک (0، 1) شروع می‌شود. سپس به هر عدد، عدد قبلی را اضافه می‌کند که نتیجه دنباله زیر را تشکیل می‌دهد: 0، 1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21، 34، 55، 89، 144، 233، 377، 610، 987، 1597، 2584، 4181، 6765، 10946... ...و به همین ترتیب. دوباره توجه کنید که هر عدد از این دنباله از جمع دو عدد قبلی شکل می‌گیرد. پس، چه چیز جالبی درباره این سری اعداد فیبوناچی وجود دارد؟ فیبوناچی رابطه‌ای جالب بین اعداد در دنباله خود کشف کرد. او متوجه شد که هر عدد 61.8% از عدد بعدی در مجموعه است. درست است! او چیز دیگری را نیز کشف کرد. هر عدد در مجموعه، 38.2% از عدد دو جایگاه به دست راست در دنباله است. بیایید یک مثال را بررسی کنیم: بگیرید عدد 987 را از مجموعه فیبوناچی و با عدد بعدی در دنباله، که 1597 است، مقایسه کنیم. 987 / 1597 = 0.61803381 وقتی 0.61803381 را به صورت درصد تبدیل می‌کنید، عدد 61.803381٪ می‌شود، به عبارت دیگر 61.8%. بیایید یک مثال دیگر را بررسی کنیم: ما همان عدد 987 را می‌گیریم و اکنون می‌خواهیم ببینیم این عدد با عددی که دو جایگاه به دست راست آن در مجموعه قرار دارد (2584)، چه رابطه‌ای دارد. پس، اینجاست: 987 / 2584 = 0.38196594 وقتی 0.38196594 را به صورت درصد تبدیل می‌کنید، به عدد 38.196594 می‌رسید که به 38.2٪ گرد می‌شود. در صورتی که فکر می‌کنید این یک تصادف است، من برای شما نمونه دیگری ارائه خواهم کرد: این بار ما یک عدد بزرگتر را انتخاب می‌کنیم - 4181. حالا ببینیم این عدد با عددی که در کنار آن قرار دارد (6765)، چه درصدی رابطه دارد. 4181 / 6765 = 0.61803400 وقتی 0.61803400 را به صورت درصد تبدیل می‌کنیم، به عدد 61.803400٪ می‌رسیم که به 61.8٪ گرد می‌شود. حالا بیایید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد اگر عدد 4181 را بر عددی که سه جایگاه به دست راست آن قرار دارد (10946)، تقسیم کنیم: 4181 / 10946 = 0.38196601 پس از تبدیل 0.38196601 به صورت درصد، به عدد 38.196601٪ می‌رسیم که پس از گرد کردن به 38.2٪ می‌شود. یک نسبت دیگر از دنباله فیبوناچی استخراج می‌شود. هر عدد در مجموعه برابر با 23.6٪ از عددی است که سه جایگاه به دست راست آن قرار دارد. عدد 2584 را در نظر بگیرید. اگر دنباله را پیمایش کنید، خواهید دید که سومین عدد به دست راست آن 10946 خواهد بود. و بنابراین... 2584 / 10946 = 0.2360679700347159 وقتی این عدد را به صورت درصد تبدیل می‌کنیم، به 23.60479700347159٪ می‌رسیم. پس از گرد کردن، این 23.6٪ است. این نحوه کار مجموعه اعداد فیبوناچی است.  

اعداد فیبوناچی در طبیعت

برای درک رابطه تحلیل فارکس با نسبت‌های فیبوناچی، نیاز داریم که این ارقام را از یک زاویه متفاوتی بررسی کنیم. فیبوناچی به سرعت متوجه شد که نسبت‌های خود در سراسر جهان طبیعی وجود دارند و نسبت‌های 38.2٪ و 61.8٪ دارای اهمیت ویژه‌ای هستند. نسبت‌های 61.8٪ و 38.2٪ در کل دنیای ما وجود دارند. این ارزش‌ها را در سراسر دنیای طبیعی پیدا می‌کنید - در گیاهان، در حیوانات، در فضا، در موسیقی، در اثر انگشتان انسان‌ها و حتی در چهره‌های انسانی! به تصویر زیر نگاه کنید:  
فیبوناچی

فیبوناچی

  این شکل اسپیرال فیبوناچی پایه است. توجه کنید که حجم هر قطعه از این شکل برابر با دنباله فیبوناچی خودش است: 1، 1، 2، 3، 5، 8 و این اسپیرال به بی‌نهایت ادامه پیدا می‌کند. بنابراین ، وقتی نگاه دقیق‌تری به اسپیرال فیبوناچی بیندازید، آیا به شما آشنا به نظر می‌رسد؟ اجازه دهید تصاویری دیگر را به شما معرفی کنم:    
فیبوناچی در طبیعت

فیبوناچی در طبیعت

    همه چهار تصویر نشان دهنده‌ی اسپیرال فیبوناچی در طبیعت هستند. از آنجایی که چشم انسان به طور مداوم اشکال فیبوناچی را می‌بیند، در طول قرون، به آن‌ها عادت کرده و آن‌ها را به عنوان هماهنگ و هماهنگی پذیرفته است. این درک نیز برای روانشناسی انسان و ویژگی‌های صورت اعمال می‌شود. اگر چهره‌ای با پارامترهای فیبوناچی منطبق باشد، به طور کلی توسط دیگران به عنوان زیبا و جذاب دریافت می‌شود. به تصویر زیر نگاه کنید:  
فیبوناچی در طبیعت

فیبوناچی در طبیعت

  این تصویر یک گوش انسان با اندازه و شکل مطلقاً به تناسب نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید، اسپیرال فیبوناچی به تصویر اضافه شده است و نشان می‌دهد که پارامترهای گوش با دنباله فیبوناچی همخوانی دارند. گوش در تصویر بالا به دلیل پاسخگویی به نسبت‌های فیبوناچی، زیبا به چشم انسان تلقی می‌شود. از آنجایی که چشم انسان به طور مداوم این نسبت را در طبیعت مشاهده می‌کند، در طول قرون به آن شکل‌ها که با ارزش‌های فیبوناچی مطابقت دارند، عادت کرده است و آن‌ها را به عنوان زیبا تشخیص می‌دهد. حالا به این تصویر نگاه کنید:    
فیبوناچی در انسان

فیبوناچی در انسان

  این تصویر یک پرتره چهره است که در بالا دارای واکنش شدید نسبت به فیبوناچی می‌باشد. و به طور کلی قابل قبول است که این چهره جذاب و زیبا تلقی شود. از طرف دیگر، چهره‌هایی که پارامترهای آن‌ها به اندازه کافی با ارزش‌های فیبوناچی سازگار نیستند، به احتمال کمتری در دید چشم انسان جذابیت دارند. بعضی از شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان از دنباله فیبوناچی و معنای آن در درک انسان‌ها بهره می‌برند. به عنوان مثال، بسیاری از لوگوهای معروف در سراسر جهان هدفمندانه با نسبت‌های فیبوناچی همخوانی داده شده‌اند تا بتوانند به چشم انسان جذابیت داشته باشند. به لوگوی زیر نگاه کنید:    
فیبوناچی در طراحی لوگو

فیبوناچی در طراحی لوگو

  من حساب می‌کنم که لوگوی این شرکت رو تشخیص میدید. آره، این لوگوی معروف اپل است. این لوگوی شرکت به طور کامل با نسبت فیبوناچی همخوانی دارد تا جذاب و قابل درک برای چشم انسان باشد. جالبه، نه؟    

پیاده‌سازی فیبوناچی در معاملات

ببینید، ما اکنون دیدیم که اعداد فیبوناچی چگونه با جهان طبیعی و ادراک انسانی مرتبط هستند. اما چگونه می‌توانیم فیبوناچی را در معاملات فارکس به کار ببریم و چگونه می‌توانیم با استفاده از نسبت‌های فیبوناچی تجزیه و تحلیل خود را بهبود بخشیم؟ تصور کنید قیمت یک جفت ارز در بازار فارکس در نتیجه غلبه گاوها بر روی خرسها به سمت بالا در حال حرکت است. سپس ناگهان، خرسها گاوها را شکست می‌دهند و جهت قیمت برعکس می‌شود. قیمت شروع به کاهش در برابر روند قبلی می‌کند، اما برای چه مدت؟ در اینجا نسبت‌های فیبوناچی قابل استفاده هستند و می‌توانند در تصمیمات معاملاتی ما مفید باشند. وقتی روند اصلی به پایان رسیده و حرکت مخالفی رخ می‌دهد، احتمالاً حرکت مخالف به نسبت ۳۸.۲٪ یا ۶۱.۸٪ از روند قبلی خواهد بود. دلیل این موضوع این است که سرمایه‌گذاران معمولاً پس از بازگشت قیمت به نسبت‌های ۳۸.۲٪ یا ۶۱.۸٪ از روند کلی، نگرش خود را تغییر می‌دهند. همانطور که قبلاً گفته شد، طبیعت انسانی با نسبت‌های فیبوناچی در محیط طبیعی آشنا شده است و بنابراین برای معامله‌گران که بخشی از محیط طبیعی هستند، عادتی طبیعی است که در این سطوح واکنش نشان دهند. احتمالاً معامله‌گران هنگام تعامل قیمت با سطح مهم فیبوناچی، جنبه‌های خود را تغییر می‌دهند. اکنون که درک پایه‌ای از دنباله فیبوناچی و تأثیرات آن در بازارهای مالی داریم، تمرکز خود را بر روی ابزارهای مختلف معامله گران متمرکز می‌کنیم که به ما کمک می‌کنند این سطوح پنهان را در یک نمودار پیدا کنیم.  

بازگشت فیبوناچی

این ابزار معروفترین ابزار فیبوناچی است و در تقریباً هر پلتفرم معاملاتی فارکس قابل دسترسی است. این ابزار شامل یک خط است که برای پیدا کردن روند اصلی استفاده می‌شود. با تنظیم دستی خط بر روی خط روند، سطوح فیبوناچی به طور خودکار در نمودار قیمت رسم می‌شوند. وقتی ابزار بازگشت فیبوناچی را در نمودارتان قرار می‌دهید، خطوط افقی را دریافت خواهید کرد که سطوح ۰٫۰۰، ۲۳٫۶، ۳۸٫۲، ۵۰٫۰، ۶۱٫۸ و ۱۰۰ را نشان می‌دهند. هنگامی که سطوح بازگشت فیبوناچی را دریافت کردیم، می‌توانیم تجزیه و فیبوناچی خود را شروع کنیم. بیایید بهتر ببینیم چگونه عمل می‌کند:    
فیبوناچی

نمودار فیبوناچی

    این نمودار 60 دقیقه‌ای جفت ارز پر معاملات EUR/USD است. زمان نمودار از 6 ژانویه تا 21 ژانویه 2016 است. همانطور که مشاهده می‌کنید، ما روند اصلی را با علامت گذاری قاع به بالای روند مشخص کرده‌ایم. این را برای محاسبه نسبت‌های بازگشت فیبوناچی استفاده خواهیم کرد. خطوط افقی درصد فیبوناچی را بر اساس دنباله فیبوناچی نشان می‌دهند. بیایید ببینیم چگونه قیمت به سطوح فیبوناچی در این نمودار واکنش نشان می‌دهد: پس از پایان روند صعودی، قیمت کاهش می‌یابد و در سطح 61.8٪ بازگشت فیبوناچی پشتیبانی می‌یابد. پس از عقب‌نشینی به بالای روند، EUR/USD به سطح بازگشت 38.2٪ رسیده و آن را تست می‌کند. توجه کنید که قیمت حدود سه بار این سطح را آزمایش می‌کند. سپس به طور کمی به سطح 23.6٪ افزایش می‌یابد. قیمت این سطح را آزمایش می‌کند و دوباره کاهش پیدا می‌کند. بعد از پایین رفتن قیمت به سطح ۶۱.۸٪، دوباره کاهش پیدا می‌کند و چند بار آن را تست می‌کند. سپس مجدداً به سطح ۱۰۰٪ افزایش می‌یابد. سپس یک نزول دیگر رخ می‌دهد تا سطح ۳۸.۲٪ را تست کند. بعداً، یک بازگشت دیگر را از منطقه بازگشت فیبوناچی ۳۸.۲٪ می‌بینیم. تجزیه و فیبوناچی می‌تواند به عنوان بخشی از استراتژی معاملاتی یا به عنوان یک روش معامله جداگانه استفاده شود. یک مجموعه ساده از قوانین می‌تواند شامل رفتن در خرید هر زمانی که قیمت از سطح ۶۱.۸٪ یا ۳۸.۲٪ عقب می‌افتد. سپس یک سفارش محافظت از ضرر را درست زیر پایین‌ترین نقطه بازگشت قرار دهید. اگر قیمت به سمت شما حرکت کند، ضرر محافظتی را به بالا تغییر دهید. اگر قیمت یک سطح جدید فیبوناچی را بشکند، ضرر محافظتی را به وسط آن سطح فیبوناچی و سطح پایین‌تر منتقل کنید. با پیروی از این قوانین، می‌توانید تجزیه و فیبوناچی را در تصمیمات معاملاتی خود به کار بگیرید و بهبود نتایج معاملات خود را ممکن سازید. لازم به ذکر است که هیچ استراتژی معاملاتی تضمینی برای موفقیت ندارد و همیشه مناسب است استفاده از تکنیک‌های مدیریت ریسک صحیح و در نظر گرفتن عوامل دیگر قبل از اتخاذ تصمیمات معاملاتی باشد. نگه دارید تا قیمت به سطح ۰.۰۰٪ برسد یا تا زمانی که سفارش محافظت از ضرر فعال شود. حالا بیایید این استراتژی را روی نمودار فوق اجرا کنیم:
 • دایره سبز اول نشان می‌دهد که قیمت برای اولین بار از سطح ۶۱.۸٪ برمی‌خیزد.
 • هنگامی که قیمت به آن سطح می‌رسد و به سمت صعودی جهت پرش می‌کند، در خرید وارد شوید.
 • در این موقعیت، سیگنال بستن معامله هنگامی است که قیمت به سطح ۰.۰۰٪ می‌رسد.
 • این موقعیت بلند می‌توانست سودی معادل ۱۳۶ پیپز تولید کند.
 • موقعیت بلند بعدی باید در دایره دوم باشد که قیمت از سطح ۳۸.۲٪ برمی‌خیزد.
 • متأسفانه، یکی از آخرین مهره‌های شمع در طول بازگشت به سفارش محافظت از ضرر برخورد کرده است.
 • این موقعیت باعث تولید یک ضرر ۱۰ پیپز می‌شود.
 • موقعیت بلند سوم می‌تواند فوراً پس از کاهش به ۶۱.۸٪ در دایره سبز سوم رخ دهد.
 • یک افزایش برمی‌خیزد و وقتی سطح ۲۳.۶٪ به سمت بالا شکسته شود، باید سفارش محافظت از ضرر بین ۲۳.۶٪ و ۳۸.۲٪ تنظیم شود.
 • پس از تجمع درباره سطح ۲۳.۶٪، قیمت کاهش پیدا می‌کند و به سفارش محافظت از ضرر می‌رسد.
 • از این موقعیت بلند می‌توانستید ۴۱ پیپز صعودی سود کنید.
 • در دایره سبز بعدی، موقعیت بلند چهارم را می‌بینید. بعد از بازگشت از سطح ۳۸.۲٪، در خرید وارد شوید.
 • این موقعیت بلند مستقیماً به سطح ۰.۰۰٪ که سیگنال بستن است، منجر می‌شود.
 • از این معامله بلند می‌توانید ۷۶ پیپز صعودی سود کسب کنید.
 • حتی در این نمودار فرصتی برای معامله پنجم وجود دارد. باید بلافاصله پس از بازگشت از سطح ۳۸.۲٪ در دایره سبز آخر در خرید وارد شوید.
 • دوباره، سیگنال بستن با شکستن سطح ۰.۰۰٪ می‌آید.
 • این موقعیت بلند محتمل ۶۶ پیپز صعودی است.
  مجموع نتیجه این استراتژی ساده تجزیه و فیبوناچی که روی نمودار بالا اجرا شده است، می‌توانست سودی معادل ۳۰۹ پیپز ایجاد کند. اما به خاطر داشته باشید که این مثال تجارتی بسیار ساده است و صرفاً برای نشان دادن قدرت سطوح فیبوناچی در معاملات ارائه شده است. با این حال، وقتی سطوح کلیدی پشتیبانی و مقاومت را با سطوح بازگشت فیبوناچی ترکیب می‌کنید، قدرت واقعی تجارت فیبوناچی مشخص می‌شود. بنابراین، وقتی در این سطوح همزمان پشتیبانی و مقاومت دارید، احتمال بالایی وجود دارد که قیمت‌ها در آنجا نگه داشته شوند.  

پرچم فیبوناچی

این یک ابزار فیبوناچی دیگر است که بسیار مفید است. این بر اساس فیبوناچی است، اما شکل متفاوتی در نمودار دارد. شما پرچم فیبوناچی خود را به همان روشی که با بازگشت فیبوناچی انجام می‌دهید، رسم می‌کنید، فقط روند را شناسایی کرده و شاخص را روی آن کشیده می‌شود. سایر اجزای پرچم فیبوناچی به طور خودکار ظاهر می‌شوند. این سه خط قطری هستند که عمودی با ۳۸.۲٪، ۵۰٪ و ۶۱.۸٪ از بالای روند فاصله دارند. بعد از قرار دادن پرچم فیبوناچی بر روی نمودار، مشاهده می‌کنیم که قیمت به نحوی به سطوح قطری فیبوناچی واکنش نشان می‌دهد. تصویر زیر به شما بهتر درک خواهد کرد.    
نمودار فیبوناچی

نمودار فیبوناچی

    این نمودار روزانه EUR/USD برای دوره 30 مه تا 3 نوامبر 2010 است. ما روند اصلی را شناسایی کرده‌ایم و ابزار پرچم فیبوناچی را قرار می‌دهیم. پیکان‌های سیاه کوچک نشان می‌دهند که قیمت از سطوح پرچم فیبوناچی برمی‌خیزد. دایره‌های قرمز نشان می‌دهند که سطوح شکست می‌شوند. توجه کنید که قیمت چگونه با خطوط روندی پرچم فیبوناچی تعامل دارد:
 • بعد از پایان روند، قیمت از طریق ۳۸.۲٪ سقوط می‌کند.
 • سپس قیمت به ۵۰.۰ رسیده و به سمت بالا برمی‌خیزد.
 • سپس یک آزمون از سطح ۳۸.۲٪ که قبلاً شکسته شده است و در عین حال یک مقاومت است، و یک بازگشت نزولی از این سطح را مشاهده می‌کنیم.
 • سپس قیمت به ۶۱.۸٪ رسیده و به عنوان یک پشتیبان در سه بار پشت سر هم آزمایش می‌شود.
 • بعد از سومین بازگشت، قیمت به سمت بالا پرش می‌کند و سطح ۵۰.۰ را شکسته می‌کند.
 • افزایش ادامه پیدا می‌کند و ما شکستن سطح ۳۸.۲ را مشاهده می‌کنیم.
 • بعداً، سطح ۲۳.۶٪ به عنوان یک پشتیبان آزمایش می‌شود.
  بیایید بگوییم می‌خواهیم یک سیستم ساده فیبوناچی ایجاد کنیم تا با استفاده از پرچم‌های فیبوناچی در تجارت فعالیت کنیم. آنچه می‌توانیم انجام دهیم این است که هر بار که قیمت از ۳۸.۲٪ یا ۶۱.۸٪ باز می‌گردد، می‌توانیم یک موقعیت خرید بلند ایجاد کنیم. سطوح توقف باید مستقیماً زیرین بخش آزمایش‌ها قرار داده شود. معامله می‌تواند تا زمانی که قیمت یکی از سطوح پرچم را به سمت نزولی شکست دهد، نگه داشته شود. میخواهم که در مورد تجارت سیستم فیبوناچی اطلاعات بیشتری به شما ارائه دهم. در این حالت ما هیچ بازگشتی از ۳۸.۲٪ نداریم. با این حال، سه بازگشت از ۶۱.۸٪ وجود دارد. بیایید به شبیه‌سازی تجارت نهایی بپردازیم:
 • بلافاصله پس از اولین بازگشت از ۶۱.۸٪، موقعیت خرید را آغاز کنید.
 • قیمت به سمت بالا حرکت می‌کند و سپس به ۶۱.۸٪ برای آزمایشی دوباره سقوط می‌کند.
 • این سطح قیمت را تحمل می‌کند و ما یک افزایش قیمت دیگر مشاهده می‌کنیم.
 • در هنگامی که قیمت یک شمع را زیر ۶۱.۸٪ بسته کند - سومین کف در آن سطح - معامله را ببندید.
 • از این تجارت می‌توان بهره‌مند شد و ۲۲ پیپ سود کسب کرد.
 • سپس می‌توانیم در هنگام بسته شدن یک شمع بالای ۶۱.۸٪ دوباره موقعیت خرید را آغاز کنیم.
 • معامله را تا زمانی که قیمت دقیقاً زیرین سومین کف در ۶۱.۸٪ یا زمانی که مشاهده می‌کنید قیمت یکی از سطوح پرچم را به سمت نزولی شکسته می‌کند، نگه دارید.
 • قیمت با افزایش قوی به سمت بالا از طریق ۵۰.۰٪ و ۳۸.۲٪ حرکت می‌کند.
 • سپس ۲۳.۶٪ به عنوان یک پشتیبان آزمایش می‌شود.
 • تا زمانی که قیمت ۳۸.۲٪ را به سمت نزولی شکسته می‌بینید، با معامله همراه باشید.
مهم است که توجه داشته باشید که این یک مثال ساده برای نشان دادن استفاده از پرچم‌های فیبوناچی در تجارت است. اما قدرت واقعی پرچم‌های فیبوناچی و همچنین بازگشت‌های فیبوناچی، از تلاقی با ابزارهای دیگر تحلیل تکنیکال به دست می‌آید.   خلاصه به طور خلاصه می‌توان گفت که فیبوناچی از توالی اعدادی شروع می‌شود که با عدد قبلی جمع می‌شوند و عدد بعدی را در توالی ایجاد می‌کنند - 0، 1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21، 34، 55 و غیره. ارتباط بین این اعداد نسبت‌های پایه فیبوناچی را تولید می‌کند که شامل 61.8٪ و 38.2٪ است. این نسبت‌ها در همه جا در جهان طبیعی پیدا می‌شوند. از آنجایی که انسان‌ها به صورت ناخودآگاه با نسبت‌های فیبوناچی روبرو می‌شوند، طبیعت انسانی به طور سازگاری برای درک این نسبت‌ها به عنوان نسبت هارمونیک تطبیق یافته است. نسبت فیبوناچی در بازارهای مالی نیز وجود دارد، زیرا بازارها در واقع تنها نماینده احساسات انسانی هستند. وقتی قیمت جهت حرکت خود را تغییر می‌دهد، شدت برگشت احتمالاً در حدود ۳۸.۲٪ و ۶۱.۸٪ از اندازه جهت قبلی شروع به دودلانه شدن یا حتی متوقف شدن می‌کند. بعضی از ابزارهای فیبوناچی برای اندازه‌گیری این نسبت‌ها در نمودار شامل بازگشت‌های فیبوناچی و پرچم فیبوناچی هستند. ابزارهای فیبوناچی باید همراه با روش‌های دیگر تحلیل فنی استفاده شوند و هنگامی که همسویی فنی در اطراف این سطوح وجود داشته باشد، احتمال وجود یک الگوی تجارت با احتمال بالا وجود دارد.   منبع: فارکس ترینینگ گروپ
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها