معامله ارزها در بازار فارکس چگونه است؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 14 مارس 2023
معامله ارزهای بین المللی و اوراق مشتقه ارزی در بازار الکترونیک جهانی فارکس است. این بازار هیچ مکان فیزیکی مرکزی ندارد، با این حال بازار فارکس بزرگترین و نقدشونده ترین بازار جهان از نظر حجم معاملات است که در آن هر روز تریلیون ها دلار دست به دست می شود. بیشتر حجم معاملات از طریق بانک ها، بروکر ها و موسسات مالی انجام می شود. بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته به جز روزهای تعطیل باز است. بازار فارکس در طول بسیاری از تعطیلات که بازارهای سهام بسته است باز است، اگرچه حجم معاملات ممکن است کمتر باشد. نام معامله ارزها، فارکس، از دو واژه Foreign و Exchange برگرفته شده است. این بازار اغلب به صورت اختصاری FX خوانده می شود. سر فصل‌ها
  • بازار فارکس FX یک شبکه الکترونیکی جهانی برای معامله ارز است.
  • این بازار قبلاً محدود به دولت ها و مؤسسات مالی بود، امروزه افراد حقیقی می توانند مستقیماً به معامله ارزها در فارکس بپردازند.
  • در بازار فارکس، سود یا ضرر ناشی از تفاوت قیمتی است که معامله‌ گر هنگام خرید و فروش یک جفت ارز می پردازد.
  • معامله گران ارزی به صورت نقدی معامله نمی کنند. بروکر ها معمولاً در پایان هر روز پوزیشن های باز را تجدید می کنند و بعبارتی پوزیشن گردانی می کنند.

معامله ارزها در بازار فارکس

بازار فارکس به گونه ای است که در آن می توان مقادیر زیادی از یک ارز را با ارزش معادل آن در ارز دیگری با نرخ فعلی بازار مبادله کرد. برخی از این معاملات به این دلیل صورت می گیرند که موسسات مالی، شرکت ‌ها یا افراد حقیقی نیاز تجاری به مبادله یک ارز با ارز دیگر دارند. به عنوان مثال، یک شرکت آمریکایی ممکن است دلار آمریکا را در ازای دریافت ین ژاپن معامله کند تا کالاهایی که از ژاپن سفارش داده شده و به ین قابل پرداخت است، را بتواند پرداخت کند. حجم زیادی از تجارت فارکس بر حسب گمانه زنی در مورد جهت ارزش ارزها است. معامله گران از جابجایی قیمت یک جفت ارز سود می برند.

جفت ارزهای فارکسی و مظنه های فارکس

معامله ارزها به صورت جفت ارز فهرست می شوند، مانند USD/CAD، EUR/USD، یا USD/JPY. آنها نشان دهنده دلار آمریکا USD در برابر دلار کانادا CAD، یورو EUR در برابر USD، و USD در برابر ین ژاپن JPY هستند. همچنین برای هر جفت ارز نرخی مانند 1.2569 وجود خواهد داشت. اگر این قیمت به جفت ارز USD/CAD مربوط باشد، به این معنی است که خرید یک دلار آمریکا 1.2569 دلار کانادا هزینه دارد. اگر قیمت به 1.3336 افزایش یابد، اکنون خرید یک دلار 1.3336 CAD هزینه دارد. ارزش دلار آمریکا افزایش یافته است (ارزش دلار کانادا کاهش یافته است) زیرا اکنون برای خرید یک دلار امریکا، مقدار بیشتری دلار کانادا باید بپردازید.
معامله ارزها

معامله ارزها

لات های فارکس

در بازار فارکس، معامله ارزها به صورت لات شامل میکرولات، مینی لات و لات استاندارد معامله می شوند. میکرو لات 1000 واحد از یک ارز معین، مینی لات 10000 و لات استاندارد 100000 است. بدیهی است که فارکس مبادله پول در مقیاس بزرگتر از رفتن به بانک برای تبدیل 500 دلار است. هنگام معامله در بازار الکترونیک فارکس، معاملات در بسته های ارزی انجام می شود و می توان آنها را در هر حجم دلخواه، در محدوده مجاز حساب معاملاتی معامله کرد. به عنوان مثال، می توانید هفت میکرو لات (7000) یا سه مینی لات (30000) یا 75 لات استاندارد (7500000) معامله کنید.

فارکس چقدر بزرگ است؟

بازار فارکس به چند دلیل بازاری منحصر به فرد است، یکی از اصلی ترین آنها مربوط به سایز و اندازه آن است. حجم معاملات به طور کلی بسیار بالا است. به عنوان مثال، بر اساس گزارش بانک تسویه وجوه بین‌المللی BIS، معاملات در بازارهای ارز در سال 2019 به طور متوسط 6.6 تریلیون دلار در روز بوده است. این مقدار تقریباً 25 برابر حجم معاملات جهانی اوراق بهادار (سهام) است. بزرگترین بازارهای مبادلات ارزی در مراکز مالی بزرگ جهان از جمله لندن، نیویورک، سنگاپور، توکیو، فرانکفورت، هنگ کنگ و سیدنی قرار گرفت اند.

معامله ارزها در بازار فارکس چگونه است؟

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته در مراکز مالی بزرگ در سراسر جهان باز است. این بدان معنی است که تقریباً در هر ساعتی که بخواهید می توانید به معامله ارزها بپردازید. در گذشته، معامله ارزها تا حد زیادی در انحصار دولت ها، شرکت های بزرگ و صندوق های تامینی بود. امروزه هر کسی می تواند در فارکس معامله کند. بسیاری از شرکت ‌های سرمایه‌گذاری، بانک‌ها و بروکرهای خرد به افراد حقیقی اجازه می‌دهند حساب باز کنند و ارز معامله کنند. هنگام معامله ارزها در بازار فارکس، شما در حال خرید یا فروش ارز یک کشور نسبت به ارز کشور دیگر هستید. اما هیچ مبادله فیزیکی پول از یک طرف به طرف دیگر مشابه یک دکه صرافی وجود ندارد. در دنیای بازارهای الکترونیکی، معامله گران معمولاً روی یک ارز خاص پوزیشن می گیرند با این امید که شاهد حرکت صعودی و قدرت گرفتن ارزی که می خرند (یا ضعیف شدن ارز در صورت گرفتن پوزیشن فروش) باشند تا بتوانند سود آن را به دست آورند. یک ارز همیشه نسبت به ارز دیگر معامله می شود. اگر ارزی را بفروشید، ارز دیگری را می‌خرید و اگر ارزی بخرید، دارید ارز دیگری را می‌فروشید. سود از تفاوت بین قیمت معامله (تراکنش ارزی) شما حاصل می شود.
معامله ارزها در بازار فارکس

معامله ارزها در بازار فارکس

معاملات نقدی (لحظه ای)

معامله ارزها در بازار نقدی برای تحویل فوری است که برای اکثر جفت ارزها دو روز کاری است. تنها استثنا مربوط به خرید یا فروش USD/CAD است که در یک روز کاری تسویه می شود. شنبه ها، یکشنبه ها و تعطیلات قانونی در مورد هر یک از ارزهای جفت ارز معامله شده شامل روز کاری نمی شود. در طول کریسمس و عید پاک، برخی از معاملات نقدی ممکن است تا شش روز تسویه آنها طول بکشد. وجوه در تاریخ تسویه (و نه در تاریخ انجام معامله) مبادله می شود. دلار آمریکا پر معامله ترین ارز در معامه ارزها است. یورو پر معامله ترین ارز مقابل (ارز دوم در یک جفت ارز) است و پس از آن ین ژاپن، پوند انگلیس و فرانک سوئیس قرار دارند. نوسانات بازار توسط ترکیبی از عوامل از جمله سفته بازی، تقویت و رشد اقتصادی و مابه التفاوت در نرخ های بهره هدایت می شود.

پوزیشن گردانی در فارکس FX

معامله گران خرد معمولاً نمی خواهند ارزهایی که می خرند را تحویل بگیرند. آنها فقط علاقمند به سود بردن از نوسانات جفت ارز هستند. به همین دلیل، اکثر بروکر های خرد به ‌طور خودکار پوزیشن های ارزی خود را در ساعت 5 بعدازظهر EST پوزیشن گردانی می کنند (نوعی تسویه معاملات در پایان هر روز کاری). در این حالت بروکر اساساً پوزیشن ها را یک بار ریست می‌کند و در ازای تفاوت نرخ بهره بین دو ارز در جفت ارز‌های نگهداری شده بستانکار یا بدهکار می‌کند. معامله ارزها ادامه می یابد و معامله گر نیازی به تحویل یا تسویه معامله ندارد. هنگامی که معامله بسته می شود، معامله گر بر اساس قیمت اولیه پوزیشن و قیمتی که پوزیشن در آن بسته شده است، به سود یا زیان می نشیند. بستانکاری یا بدهکاری پوزیشن گردانی می تواند به این سود اضافه کند یا از آن کم کند. از آنجایی که بازار معامله ارزها در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است، نرخ بهره اعتباری این روزها در روز چهارشنبه اعمال می شود. بنابراین، با حفظ پوزیشن در ساعت 5 بعد از ظهر در روز چهارشنبه منجر به بستانکار شدن یا بدهکار شدن سه برابر مقدار معمول می شود.

معاملات فوروارد در فارکس

هر معامله فارکس که برای تاریخی دیرتر از لحظه نقدی تسویه شود، پیش فروش یا معامله فوروارد در نظر گرفته می شود. قیمت با تعدیل نرخ نقدی برای حساب کردن مابه التفاوت نرخ بهره بین دو ارز محاسبه می شود. مقدار تعدیل «مقدار فوروارد» نامیده می شود. مقدار فوروارد فقط مابه التفاوت نرخ بهره بین دو بازار را منعکس می کند. آنها پیش بینی نمی کنند که بازار نقدی در فلان تاریخ در آینده چگونه معامله می شود. فوروارد یک قرارداد سفارشی شده است. می تواند برای هر مقدار پول باشد و می تواند در هر تاریخی که تعطیل نیست تسویه شود. همچون یک معامله نقدی، وجوه در تاریخ تسویه مبادله می شود. [elementor-template id="52272"]

معاملات آتی فارکس FX.

قرارداد آتی فارکس توافقی است بین دو طرف برای تحویل مقدار مشخصی ارز در یک تاریخ تعیین شده (انقضا)، در زمان آینده. قرارداد های آتی به مقدار های ارزی تعیین شده و با تاریخ انقضای تعیین شده معامله می شوند. برخلاف قرارداد فوروارد، شرایط قرارداد آتی غیرقابل مذاکره است. از تفاوت بین قیمت هایی که قرارداد خرید و فروش شده است سود حاصل می شود. بیشتر سفته بازان قراردادهای آتی را تا زمان انقضا نگه نمی دارند، زیرا این امر مستلزم تحویل/تسویه ارزی است که در قرارداد آمده است. در عوض، سفته بازان قراردادها را پیش از انقضا خرید و فروش می کنند و اینگونه سود یا زیان خود را در معاملات خود تحقق می بخشند.

تفاوت فارکس با سایر بازارها در چیست؟

تفاوت های عمده ای بین عملکرد فارکس و سایر بازارها مانند بازار سهام امریکا وجود دارد.

قوانین کمتر

بدان معنا که سرمایه گذاران بازار فارکس به اندازه سرمایه گذاران بازارهای سهام، آتی یا اختیار معامله (آپشن)، شامل استانداردها یا مقررات سختگیرانه نمی شوند. هیچ گونه اتاق معاملات پایاپای و هیچ نهاد مرکزی وجود ندارد که بر کل بازار معامله ارزها نظارت داشته باشد. شما می توانید هر زمان که بخواهید بفروشید، زیرا در معامله ارزها هرگز واقعا فروش نمی گیرید. چرا؟ زیرا اگر یک ارز را بفروشید، در اقع دارید ارز دیگری را می خرید.

هزینه ها و کمیسیون ها

از آنجایی که بازار فارکس غیرقابل نظارت مرکزی است، کارمزدها و کمیسیون ها در بین بروکرها بسیار متفاوت است. اکثر بروکرهای فارکس از طریق احتساب حاشیه سود در قیمت دهی به مشتریان (اسپرد) روی معامله ارزها درآمد کسب می کنند. برخی دیگر با گرفتن کمیسیون که بر اساس میزان معامله ارزها بالا و پایین می شود، درآمد کسب می کنند. برخی از بروکر ها از هر دو استفاده می کنند.

دسترسی کامل

هیچ محدودیتی برای اینکه چه زمانی می توانید و چه زمانی نمی توانید به معامله ارزها بپردازید وجود ندارد. از آنجایی که بازار فارکس 24 ساعته باز است، می توانید در هر زمانی از روز معامله کنید. تنها استثنا تعطیلات آخر هفته است، یا زمانی که هیچ مرکز مالی جهانی به دلیل تعطیلات باز نیست.

لوریج

بازار معامله ارزها اجازه می دهد تا لوریج های 50:1 را در امریکا معامله کنید و حتی در برخی از نقاط جهان شاید بالاتر باشد. این بدان معناست که یک معامله گر می تواند یک حساب به مبلغ 1000 دلار باز کند و تا 50000 دلار ارز بخرد یا بفروشد. لوریج شمشیر دو لبه است. هم سود را بزرگ می کند و هم زیان را.

نمونه ای از معاملات فارکس

فرض کنید یک معامله گر معتقد است که یورو در برابر دلار افزایش می یابد. یا می توانیم اینطور فکر کنیم که دلار نسبت به یورو کاهش خواهد یافت. معامله گر EUR/USD را با قیمت 1.2500 می خرد و پوزیشنی به ارزش 5000 دلاری می گیرد. در همان روز قیمت به 1.2550 افزایش یافت. معامله گر 25 دلار (5000 * 0.0050) سود می کند. اگر قیمت به 1.2430 کاهش یابد، معامله گر 35 دلار (5000 * 0.0070) ضرر خواهد کرد.
معامله فارکس

معامله فارکس

درباره پوزیشن گردانی

قیمت معامله ارزها به طور مداوم در حال تغییر است، بنابراین معامله گر ممکن است تصمیم بگیرد که پوزیشن خود را در طول شب باز نگه دارد. بروکر پوزیشن را می چرخاند و منجر به بستانکاری یا بدهکاری بر اساس تفاوت نرخ بهره بین منطقه یورو و امریکا می شود. اگر منطقه یورو دارای نرخ بهره 4% و امریکا دارای نرخ بهره 3% باشد، معامله گر در این مثال مالک ارز با نرخ بهره بالاتر است. بنابراین، در پوزیشن گردانی، معامله گر باید از آنجاییکه بستانکار است کمی پول دریافت کند. اگر نرخ بهره یورو کمتر از نرخ دلار بود، معامله‌گر در زمان پوزیشن گردانی بدهکار می ‌شود. پوزیشن گردانی می تواند بر تصمیمات معاملاتی تأثیر بگذارد، به خصوص اگر معامله بخواهد برای بلند مدت باز گذاشته شود. تفاوت ‌های زیاد در نرخ ‌های بهره می‌تواند منجر به بستانکاری یا بدهکاری قابل توجه در هر روز شود که می‌تواند سود معامله را به شدت افزایش یا کاهش دهد (یا ضررها را به شدت افزایش یا کاهش دهد). بیشتر بروکر ها خدمات لوریج را ارائه می دهند. بسیاری از بروکرهای در امریکا لوریج تا 50:1 را دارند. فرض کنیم معامله گر ما از لوریج 10:1 در این معامله استفاده می کند. اگر از لوریج 10:1 استفاده می کند، معامله گر نیازی به داشتن 5000 دلار در حساب خود ندارد، حتی زمانی که پوزیشنی به مبلغ 5000 دلاری معامله می کند. فقط 500 دلار لازم است. در این مثال، با در نظر گرفتن اینکه معامله گر فقط به 500 یا 250 دلار سرمایه معاملاتی (یا حتی کمتر در صورت استفاده از لوریج بالاتر) نیاز دارد، می توان به سرعت به سود 25 دلاری دست یافت. این نشان دهنده قدرت لوریج است. آن روی دیگر سکه این است که معامله گر به همان سرعت می تواند سرمایه خود را از دست بدهد. منبع این مقاله: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها