فارکس در ایران | هرآنچه باید برای ورود به فارکس بدانید

تاریخ آخرین بروزرسانی: 30 می 2023

فارکس در ایران ذهینت‌های متفاوتی را به وجود آورده است. برخی تصور می‌کنن فارکس راهی برای یکشبه پولدار شدن است و برخی تصور می‌کنن فارکس تنها زمینه کلاهبرداری را در ایران فراهم کرده است. هر دوی این تصورات غلط است فارکس شغلی است همانند دیگر مشاغل مزایای و معایب خود را دارد. باید از خطرات آن آگاه بود و به قوانین آن پایبند بود و نباید درباره فارکس رویاپردازی کرد.

در مقاله با هر آنچه که بعنوان یک معامله‌گر فارکس در ایران باید بدانید آشنا خواهید شد و یاد می‌گیرید چگونه از خطرات فارکس در ایران پرهیز کنید تا موفق باشید.

فارکس در ایران
فارکس در ایران

آیا فارکس در ایران قانونی است؟

فارکس یک بازار جهانی است که متعلق به کشور یا منطقه خاصی نیست و افراد از سرتاسر جهان در این بازار فعالیت می‌کنند. از آنجایی که فارکس بازار غیر فیزیکی است و سرمایه گذاری در آن با ارز بین المللی انجام می‌شود، کشورها برای جلوگیری از خروج ارز، پیشگیری از کلاهبرداری افراد سودجو و جلوگیری از هرج و مرج قوانینی را برای کار در این بازار وضع کرده‌اند.

در کشورهایی مانند آمریکا، روسیه، اسپانیا، ترکیه، آلمان، امارات و بسیاری از کشورهای دیگر قوانین جامع و کاملی برای فعالیت در بازار فارکس چه بعنوان معامله‌گر و چه کارگزار وضع شده است. از طرفی این قوانین ممکن است در برخی کشورها دست و پاگیر باشد مانند اهرم لوریج که در بسیاری از کشورها بیشتر از 1:25 ارائه نمی‌شود.

از طرفی دیگر معامله‌گرانی که در این کشورها فعالیت می‌کنند از تمامی حقوق قانونی بهره‌مند هستند و هر مشکلی از جمله مشکل با کارگزاری‌ها، کلاهبرداری‌ها و ... را میتوانند از مراجعه قانونی پیگیری کنند و شامل قوانین رگولاتوری بین الملل نیز می‌شوند.

فارکس در ایران در سال 1390 پس از ایجاد شرکت‌های هرمی و سواستفاده برخی از افراد سودجو غیرقانونی اعلام شد. غیرقانونی شدن فارکس در ایران و قرار گرفتن ایران در لیست تحریم باعث شد شرایط کار در بازار فارکس برای ایرانیان کمی مشکل‌تر شود و از طرفی ایرانیان تحت حمایت رگولاتورهای جهانی نیز قرار نگیرند.

اگر بخواهیم دقیق‌تر به قانون فارکس در ایران بپردازیم طبق قانونی که در سال 90 از طرف سازمان بورس وضع شد جذب هرگونه سرمایه، ترغیب به سرمایه گذاری، ایجاد کارگزاری برای فرا بورس ( بورس بین الملل) یا همان فارکس ممنوع شد و در قانون مجازات اسلامی تا سه برابر جذب سرمایه جریمه و از 6 ماه تا یکسال حبس و یا هر دو مجازاتی در نظر گرفته شد.

اما این قانون تنها برای افرادی است که اقدام به راه‌اندازی کارگزاری می‌کنند یا به جذب سرمایه از افراد می‌پردازند، فعالیت در بازار فارکس به صورت فردی جرم انگاری نشده است و شامل مجازات نمی‌شود. و افرادی که سرمایه خود را در اختیار دیگران قرار داده‌اند نیز در زمان شکایت قربانی شناخته شده و با اینکه باید شامل قانون همکاری شوند، قربانی تلقی می‌شوند.

برای اطمینان بیشتر می‌توانید به سایت پلیس فتا مراجعه کنید که تصویر آن را در زیر قرار داده‌ایم.

قانون و مجازات فعالیت فارکس در ایران
قانون و مجازات فعالیت فارکس در ایران

نحوه شروع کار فارکس در ایران

بازار فارکس یک بازار غیر فیزیکی است که در آن نمادهای زیادی به صورت غیر حضوری معامله می‌شود.

از جمله این نمادها:

 • ارزها: نرخ برابری جفت ارزها در مقابل یکدیگر مانند یورو در برابر دلار EUR/USD
 • فلزات گران‌بها: فلزات گران‌بهایی مانند طلا، نقره
 • شاخص‌ها: سهام شرکت‌های بزرگ مانند داوجونز، نزدک
 • انرژی: گاز، نفت برنت، نفت دریای سیاه
 • ارز دیجیتال: جدیدا شاخص ارز دیجیتال نیز در بسیاری از بروکرها ارائه می‌شود.

حرکت این بازار بر اساس میزان عرضه و تقاضای معامله‌گران است که البته بیشترین تاثیر را نیروی‌های کلان اقتصادی در بازار فارکس دارند. نرخ ارزها با توجه به سیاست کشورها، نرخ بهره، اخبار اقتصادی تغییر می‌کنند. برای اینکه بتوانید در این بازار 24 ساعته و پر تلاطم معامله کنید نیاز به فضایی دارید که شما را به بازار واقعی فارکس متصل کند.

کارگزاری‌های فارکس( بروکر فارکس ) این فضا را در اختیار شما قرار می‌دهد. البته بدیهی است که طبق قوانین فارکس در ایران این بروکرها در داخل ایران حضور ندارند و به دلیل تحریم‌های جهانی همه بروکرها نمی‌توانند به مشتریان ایرانی خدمات دهند. اما جای نگرانی نیست بروکرهای معتبر زیادی هستند که به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهند.

برای شروع فعالیت فارکس در ایران ابتدا باید با بروکرهایی که به ایرانیان خدمات می‌دهند آشنا شوید، بهترین آن‌ها را انتخاب کنید، ثبت نام کنید و مدارک هویتی و سکونتی (کارت ملی، پاسپورت، قبوض خدماتی و یا فیش بانکی) جهت تایید حساب خود به بروکر ارائه دهید و حساب معاملاتی باز کنید.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

یکی از دغدغه‌های ایرانیان پیدا کردن بهترین بروکر فارکس است. از آنجایی که معامله‌گران ایرانی تحت حمایت قانون نیستند در صورتی که هر گونه مشکلی در رابطه با یک بروکر پیدا کنند نمی‌توانند از طریق قانونی مشکل خود را حل کنند و از آنجایی که بروکرهای تاپ دنیا به ایران خدمات نمی‌دهند این دغدغه بزرگ‌تر می‌شود.

لیست بروکرهایی که به ایرانیان خدمات می‌دهند را می‌توانید به سادگی با یک سرچ ساده در گوگل پیدا کنید اما اینکه به کدام بروکر می‌توان اعتماد کرد سخت است. برای انتخاب بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان ابتدا باید به اعتبار و نهاد نظارتی بروکر توجه کنید. بروکری که سرمایه زیادی داشته باشد، سرمایه شما را تضمین کند انتخاب بهتری است.

هر بروکری که نظر شما را جلب می‌کند بررسی کنید در سایت‌های مختلف سرچ کنید و نظر دیگر کاربران را مظالعه کنید. بی‌قانونی فارکس در ایران شرایط کلاهبرداری را به راحتی فراهم کرده است پس تنها به نظر و معرفی یک نفر توجه نکنید. سابقه بروکرها را می‌توانید به راحتی در گوگل پیدا کنید.

مورد بعدی که باید مورد نظر قرار دهید این است که بروکری که به بازار ایران و مشتری ایرانی اهمیت دهد امکانات خود را برای مشتریان ایرانی مناسب سازی می‌کند. به طور مثال با این قیمت دلار اسپرد پایین و پرداخت هزینه معاملاتی کم برای ایرانیان اهمیت ویژه‌ای دارد.

متاسفانه زبان بین الملل بین ایرانیان رایج نیست و معامله‌گران کمی به زبان انگلیسی مسلط هستند، حضور یک پشتیبان پاسخگو فارسی زبان در بروکری که می‌خواهید در آن فعالیت داشته باشید بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از بروکرهای فعال در بازار ایران پشتیبان 24 ساعته دارند که از طریق تلگرام، واتساپ، لایوچت و تماس تلفنی در دسترس هستند.

از دیگر فاکتورهای مهم برای ایرانیان ارائه لوریج بالاست که کمبود سرمایه شما را جبران کند و توان معاملاتی بیشتری را در اختیار شما قرار دهد و از همه مهم‌تر مشتری ایرانی به دلیل شرایط تحریم به همه شیوه‌های واریز و برداشت مانند مسترکارت، پی‌پال و ... دسترسی ندارد و بروکر باید شیوه واریز و برداشت مناسبی را در اختیار مشتری ایرانی قرار دهد.

واریز و برداشت فارکس در ایران

برای معامله در بازار فارکس در ایران نیاز دارید سرمایه خود را به ارز پایه یعنی دلار تبدیل کنید و به حساب خود در بروکر انتقال دهید. بروکرها شیوه واریز و برداشت متعددی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند اما همه این شیوه‌ها در ایران قابل استفاده نیستند. روش‌های واریز و برداشت در ایران اعتبارت است از:

 • پرفکت مانی: نوعی سیستم پرداخت الکترونیکی
 • رمز ارزها: تتر، بیت کوین و ..
 • ریالی: خرید دلار با ریال از صرافی داخلی

پرفکت مانی یک سیستم پرداخت الکترونیکی است این سیستم نیاز به تایید مدارک ندارد اما در صورتی که با ارسال مدارک حساب خود را تایید کنید کارمزد شما کمتر خواهد بود. رمزارزها در همه جا قابل استفاده هستند اما متاسفانه انتقال رمزارزها زمان‌بر است( بین 24 تا 72 ساعت) و شامل کسر کارمزد می‌شود که رقم کمی نیست.

بهترین روش انتقال سرمایه و واریز و برداشت فارکس در ایران روش ریالی است. صرافی‌های معتبر زیادی در ایران هستند که با بروکرها کار می‌کنند این صرافی‌ها ریال را از شما دریافت می‌کنند و حساب بروکر شما را با دلار شارژ می‌کنند و در زمان برداشت نیز بلعکس عمل می‌کنند. در اکثر صرافی‌‌ها مانند صرافی وی شارژ کمیسیونی به ازای این انتقال دریافت نمی‌شود و انتقال در کمترین زمان( از چند دقیقه تا یک ساعت) انجام خواهد شد.

درآمد فارکس در ایران

درآمد فارکس در ایران بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله:

 • بالانس حساب
 • آموزش فارکس
 • مدیریت سرمایه

شما به اندازه‌ سرمایه‌ای که دارید اجازه معامله دارید و به ازای معاملاتتان سود می‌کنید پس هرچه سرمایه شما بیشتر باشد تعداد و حجم معاملات شما بیشتر می‌شود در نتیجه سود شما نیز بیشتر می‌‎شود.

درآمد فارکس در ایران

برای اینکه بتوانید در معاملاتتان موفق باشید باید آموزش فارکس دیده باشید باید بتوانید بازار را تحلیل کنید و در معاملاتتان سود کنید. تسلط به تحلیل تکنیکال و فاندامنتال و برقراری ارتباط بین آن‌ها رمز موفقیت در معاملات فارکس و تعیین کننده میزان درآمد شماست. آموزش فارکس قبل از ورود به بازار فارکس بسیار مهم است.

و اخرین فاکتوری که میزان درآمد شما را تعیین می کند مدیریت سرمایه است. معامله‌گران حرفه‌ای زیادی با سرمایه بالا در بازار فارکس شکست خورده‌اند زیرا نتوانسته‌اند مدیریت سرمایه خود را رعایت کنند. نتوانسته‌اند از طمع، معامله احساسی، غرور و ... جلوگیری کنند.

اما اینکه می‌گوییم درآمد شما به اندازه درصدی از سرمایه شماست یعنی توقع سود بیش از حد نداشته باشید، تصور نکنید می‌توانید در مدت کوتاهی سرمایه خود را چند برابر کنید بلکه در بهترین حالت با یک استراتژی قوی می‌توانید به اندازه درصدی از سرمایه سود کنید و اگر بتوانید در بلند مدت این درصد را حفظ کنید سود مرکب شما چشمگیر خواهد بود.

مالیات فارکس در ایران

مالیات در کشورهای توسعه یافته که قوانین اقتصادی گسترده‌ای دارند اجتناب ناپذیر است. در یک کشور اروپایی یک معامله‌گر باید بخشی از سود خود را مالیات پرداخت کند. به طور مثال اگر در یک ماه 100 دلار سود کند باید 20دلار آن را مالیات دهد اما هنوز 80 دلار سود، مبلغ خوبی است.

در ایران قوانین مالیاتی نوظهور است و هنوز کامل نشده است. تاکنون برای فارکس در ایران و سود حاصل از این شغل مالیاتی پرداخت نشده است. اما خبر خوب این است که فارکس زیر مجموعه قوانین ارز دیجیتال قرار می‌گیرد و ارز دیجیتال کمترین درصد پرداخت مالیات را نسبت به همه مشاغل دارد.

خطرات فارکس در ایران

در بازار فارکس خطرات زیادی سرمایه شما را تهدید می‌کند. عمده‌ترین خطرات فارکس عبارتند از: ریسک نرخ بهره، ریسک نرخ ارز، خطرات ناشی از تغییر سیاست کشورها، ریسک اهرمی و ریسک معاملاتی. این خطرات در همه جای دنیا و برای همه معامله‌گران یکسان است به همین دلیل در آموزش فارکس راه‌های زیادی برای پرهیز از این خطرات گفته شده است.

اما خطراتی که یک معامله گر ایرانی فارکس در ایران را تهدید می‌کند، جدا از خطرات متداول جهانی است. اولین و بزرگترین خطر عدم دسترسی به اینترنت پر سرعت است. ممکن است در زمانی که یک موقعیت ورود به معامله عالی پیدا کرده‌اید یا در یک لحظه حساسی که میخواهید از معامله خارج شوید اینترنت شما قطع شود، این فاجعه است.

شما باید همیشه پیشبینی قطع اینترنت را داشته باشید و تمهیدات لازم را تدارک دیده باشید. اگر به صورت دستی در فارکس معامله می‌کنید تعیین حد سود و حد ضرر یکی از ملزومات معاملات شماست. زمانی که معامله باز دارید اگر اینترنت شما قطع شود، حد سود اجازه نمی‌دهد موقعیت را از دست بدهید و تعیین حد ضرر جلوی ضرر بیش از حد شما را خواهد گرفت. 

اگر از ربات‌های معاملاتی( اکسپرت فارکس) استفاده می‌کنید نیاز است به صورت 24 ساعته سیستم شما روشن و اینترنت شما متصل باشد. هر گونه خاموشی سیستم یا قطع اینترنت اکسپرت شما را غیرفعال خواهد کرد و از آن جایی که سود اکسپرت تلفیقی از سود و ضرر در یک بازه زمانی است با غیرفعال شدن ممکن است متحمل ضررهنگفتی شوید.

برای پرهیز از این خطر باید ربات معاملاتی خود را روی سرور مجازی ( VPS) فعال کنید. سرورهای مجازی به صورت 24 ساعته فعال هستند و خطر قطع اینترنت یا خاموش شدن سیستم را پوشش می‌دهند. بروکرهای زیادی VPS رایگان ارائه می‌دهند، اما از آنجایی که قیمت VPS زیاد نیست ما توصیه می‌کنیم سرور خود را به صورت داخلی و از سایت‌های معتبر تهیه کنید.

حساب اسلامی فارکس در ایران

یکی دیگر از سوالات مهم ایرانیان مبحث شرعی بودن درآمد فارکس در ایران است. مراجع مختلف نظرات متفاوتی راجع به سود حاصل از فارکس در ایران دارند همه مراجع احتیاط را لازم می‌دانند اما مراجعی که به طور کامل در جریان شرایط این کار قرار گرفته‌اند سود حاصل از فارکس را حرام نمی‌دانند.

سود فارکس به دو دلیل شبهه حرام بودن را ایجاد می‌کند اولین دلیل شبهه ربوی بودن و دلیل دیگر دست به دست نشدن کالا حین انجام معامله است. معامله‌گران مسلمان لازم است از هرگونه پرداخت یا دریافتی که شبه ربا باشد خودداری کنند. بروکرها به ازای نگهداری معامله شما در زمانی بیشتر از معمول( یک تا چند شب) بهره شبانه( سوآپ) دریافت می‌کنند و در حالتی نیز به شما بهره پرداخت می‌کنند.

پرداخت بهره شبانه یا دریافت بهره به ازای نگهداری سرمایه مصداق ربا و حرام است. برای پرهیز از این شرایط بسیاری از بروکرهایی که با ایرانیان کار می‌کنند مانند بروکر آلپاری، بروکر آمارکتس و دیگر بروکر حساب اسلامی در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند اما از آنجایی که سود حساب اسلامی برای بروکر بسیار کم است این حساب را تبلیغ نمی‌کنند.

حساب اسلامی به حساب Swap Free یا بدون بهره نیز معروف است زیرا در این حساب‌ها هیچ بهره‌ای دریافت و پرداخت نمی‌شوند اما در ازای آن محدودیت‌هایی نیز دارند که بروکرهای مختلف متفاوت است و لازم است به خوبی راجع به این حساب‌ها تحقیق کنید.

شبه دیگر حرام بودن تجارت فارکس عدم دست به دست شدن است. دین مبین اسلام تجارت را به صورت دست به دست مجاز می‌داند اما از آنجایی که احکام بر اساس شرایط زمانه تعیین می‌شود و هم اکنون نه تنها در فارکس بلکه در اکثر مشاغل تجارت به صورت آنلاین است درآمد حاصل حلال است به شرطی که تراکنش به سرعت انجام شود، در حساب اسلامی فارکس در ایران این شرایط محیا شده است که نقل و انتقالات فورا صورت گیرد.

خرید و فروش جفت ارز به دلیل اینکه ارزش مادی آن را خریداری می‌کنید، خرید و فروش کالاها بدین دلیل که وجود دارند و براساس میزان موجودیت ارزش‌گذاری می‌شوند و خرید و فروش سهام زیرا بخشی از ارزش سهام یک شرکت را خرید و فروش می‌کنید کامل حلال و اسلامی است. اما خرید و فروش اوراق قرضه به دلیل ارزش‌گذاری براساس نرخ بهره و قراردادهای آتی به علت معوق نبودن حرام است.

سخن پایانی

ورود به فارکس در ایران مانند هر شغلی دیگری دارای معایب و مزایای بسیاری است. باید آموزش ببینید و کاملا برای ورود به بازار فارکس آماده باشید. بدیهی است که اگر بدون آموزش و آمادگی وارد شغل نجاری شوید نیز چند انگشت خود را از دست بدهید. در بازار فارکس خطرات تنها سرمایه شما را تهدید می‌کند.

سود فارکس در ایران باعث چند برابر شدن سرمایه شما در یک ماه و شش ماه نمی‌شود. سود فارکس یک سود مرکب حاصل از سود ماهانه و افزایش سرمایه است که نیاز به حفظ دوام در بازار فارکس دارد. به جای اینکه با ریسک بالا معامله کنید و مانند 90 درصد معامله‌گران فارکس سرمایه خود را از دست بدهید. با ریسک پایین به طور مداوم سود کنید و باقی بمانید.

بازار فارکس بازاری پویا و در حال تغییر است بدیهی است که آموزش‌های این بازار نیز دائم در حال تغییر باشد. تحلیل و استراتژی که امروز برنده است ممکن است در شش ماه آینده باعث شکست شما شود. آموزش و اطلاعات خود را دائم بروز کنید و همانقدر که معامله می‌کنید آموزش ببینید و تحلیل کنید.

بدون تمرین در حساب‌های آزمایشی بدون سود و ضرر وارد فارکس در ایران نشوید و در ابتدا با سرمایه خیلی کم در حد حساب سنتی وارد بازار شوید. شکست‌های اولیه و عدم کسب درآمد، حتی ضرر کردن در ابتدای هر شغلی طبیعی است به مرور زمان با تمرین و تکرار و تجربه می‌توانید یک معامله‌گر موفق فارکس در ایران باشید.

آنچه در مقاله آموختید.
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید
  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها