اصلی‌ترین شاخص‌های اقتصادی فارکس📈 میزان تاثیر اخبار اقتصادی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 27 اکتبر 2023
شاخص‌های اقتصادی فارکس تاثیر چشمگیری روی بازار فارکس می‌گذارند. بازارهای فارکس بسیار کارا هستند و بسیاری از افراد معتقدند که تمام اطلاعات موجود در هر جفت ارز قیمت‌گذاری شده است. وقتی اطلاعات جدید در دسترس قرار می‌گیرد، ارزش جفت ارز به منظور بازتعادلی که توسط معامله‌گران ایجاد شده است، حرکت خواهد کرد. اطلاعاتی که ارزش یک جفت ارز را تغییر می‌دهند، می‌توانند به اشکال مختلفی باشند، اما مهم‌ترین آنها شاخص‌های اقتصادی فارکس هستند که باعث حرکت بازار ارز می‌شوند. اصلی‌ترین شاخص‌های اقتصادی فارکس به طور معمول به صورت اخبار اقتصادی ارائه می‌شوند که روزانه منتشر می‌شوند. اکثر رویدادهای اقتصادی اصلی که منتشر می‌شوند، توسط دولت‌های مستقل در سراسر جهان گزارش می‌شوند. علاوه بر این، چندین نقطه داده اقتصادی توسط سازمان‌های خصوصی منتشر می‌شوند که می‌توانند بازار را تحت تأثیر قرار دهند. این مقاله از سلسله مقالات رایگان اموزش فارکس است، برای دیدن سایر مقالات روی آموزش 0 تا 100 فارکس کلیک کنید.  

شاخص‌های اقتصادی فارکس

با استفاده از داده‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاران می‌توانند عملکرد یک اقتصاد را اندازه‌گیری کنند و میتواند به عنوان یکی از شاخص‌های اقتصادی فارکس قرار گیرد. هر چه داده‌ها قوی‌تر باشند، احتمال رشد بیشتر است. برعکس همینطور است، به طور کلی داده‌های اقتصادی ضعیف نشان‌دهنده کاهش رشد است. هدف معامله‌گران در معامله با داده‌های اقتصادی، اندازه‌گیری نحوه تصور شاخص‌های اقتصادی فارکس نسبت به انتظارات است. قبل از اعلامیه‌های اقتصادی، آنچه که بازار به طور کلی قیمت‌گذاری می‌کند، انتظارات واقعی که توسط تحلیلگران و اقتصاددانان منعکس می‌شود است. متغیرهای شناخته شده انتظارات هستند و ناشناخته عملیات واقعی است. از آنجا که جفت ارز می‌تواند بر اساس اطلاعات جدید به طور قابل توجهی حرکت کند، معامله‌گران همیشه سعی می‌کنند تا پیش بینی کنند که اعداد واقعی بعد از انتشار چگونه خواهند بود. تغییرات در داده‌های اقتصادی به طور معمول منجر به تغییرات بالقوه در نرخ بهره توسط بانک مرکزی می‌شوند. اعلانات اقتصادی آمریکا به طور قابل توجهی تحت نظر هستند زیرا تأثیر برداشت‌های شرکت‌کنندگان در بازار را که در تعیین نرخ بهره و سیاست پولی دیگر توسط فدرال رزرو می‌کند، تحت تأثیر قرار می‌دهند.  

چرا نرخ بهره برای بازار ارز مهم است؟

هر چند بانک مرکزی با استفاده از ابزارهایی مانند نرخ شبانه که بانک‌ها به یکدیگر قرض می‌دهند، کنترل نرخ بهره در قسمت کوتاه مدت را در دست دارد، اما قسمت های بلند مدت توسط شرکت‌های بازار تعیین می‌شوند. سطح نرخ بهره یک ارز نسبت به سطح نرخ بهره ارز دیگر عامل اصلی پشت حرکت‌های بازار فارکس است و میتواند یکی از شاخص‌های اقتصادی فارکس اصلی باشد. تفاوت نرخ بهره، تفاوتی بین سطح دو ارز سرمایه‌گذاری است. اگر ارز با نرخ بهره بالاتر را داشته باشید، دریافت پرداختی برای نگه داشتن ارز خود خواهید داشت. اگر ارز با نرخ بهره پایین‌تر را داشته باشید، باید برای نگه داشتن جفت ارز هزینه پرداخت کنید. نرخ بهره هر کشور در نرخ تعیین شده در آینده تعبیه شده است که در صورت انجام معامله بیش از نرخ نقدی که 2 روز کاری است، پرداخت یا دریافت خواهید کرد. به طور کلی، ارز با بهره بالاتر سرمایه‌گذاران را جذب می‌کند و ارزش جفت ارز را افزایش می‌دهد. بنابراین، بسیاری از معامله‌گران تفاوت نرخ بهره را پیگیری می‌کنند و به اخبار اقتصادی فارکس توجه می‌کنند زیرا باعث حرکت بازار فارکس می‌شوند. تفاوت نرخ بهره برای محاسبه نقاط فوروارد استفاده می‌شود که به نرخ نقدی اضافه (یا کم) می‌شود تا نرخ آینده تولید شود.  
شاخص‌های اقتصادی فارکس

شاخص‌های اقتصادی فارکس

تقویم اقتصادی چیست؟

یکی از شاخص‌های اقتصادی فارکس تقویم اقتصادی است. این ابزار ضروری برای پیگیری رویدادهای مالی است و به شما کمک می‌کند تا تعداد پیش‌بینی شده یک اخبار را نسبت به اطلاعات واقعی مشخص کنید. تقویم اقتصادی فارکس به تازه‌کاران و تاجران حرفه‌ای امکان می‌دهد درباره حرکات قیمتی احتمالی که به دلیل گزارش‌های اصولی رخ می‌دهد، مطلع شوند. یک تقویم اقتصادی بر رویدادهای اقتصادی تمرکز می‌کند و همچنین به شما نشان می‌دهد که کی جلسات بانک مرکزی، انتخابات سیاسی و حراج بندی برگزار می‌شود. روش‌های زیادی برای استفاده از یک تقویم مالی وجود دارد. از آنجا که می‌دانید که رویدادها کی رخ می‌دهند، می‌توانید ریسک خود را مدیریت کنید و موقعیت‌های مبتنی بر رویدادهای آینده را آغاز کنید. به عنوان مثال، اگر یک موقعیت EUR/USD دارید و ECB قصد دارد در هفته آینده جلسه برگزار کند، به احتمال زیاد مطلع می‌شوید که یک رویداد ممکن است منجر به نوسانات قابل توجهی شود. اگر قصد دارید یک موقعیت را آغاز کنید، این نوع اطلاعات بی‌قیمت است. رویدادها و رای‌های سیاسی می‌توانند نوسانات قابل توجهی ایجاد کنند. به عنوان مثال، پس از رای دادن برای خروج از اتحادیه اروپا در تاریخ 23 ژوئن 2016، پوند انگلیس به زمین خورد، اما اگر اطلاعی از این موضوع نداشته باشید، ممکن است به دلیل عدم آگاهی مقدار قابل توجهی پول از دست بدهید. یافتن یک تقویم مالی که شامل اطلاعات سیاسی و همچنین اطلاعات اقتصادی است، بسیار حیاتی است. علاوه بر این، ضروری است که یک تقویم مالی دارای اطلاعات بانک مرکزی باشید. هیچ چیز مانند یک تغییر غیرمنتظره در سیاست پولی نمی‌تواند جفت ارز را حرکت دهد. اما نه فقط اعلان واقعی را باید آگاه باشید، بلکه همچنین می‌خواهید بدانید که بیشتر تحلیلگران یا اقتصاددانان بانک مرکزی چه کاری قبل از رویداد انجام خواهند داد. تقویم‌های مالی بسیار زیادی وجود دارند، در وبسایت‌های معتبر مانند رویترز، بلومبرگ و کارخانه فارکس. اگر می‌خواهید یکی را سفارشی کنید، می‌توانید اطلاعات را خودتان در یک صفحه گسترده وارد کنید تا مطمئن شوید که تمام اطلاعاتی که برای تصمیم‌گیری تجارتی خود ضروری می‌دانید، را دریافت می‌کنید.  

شاخص‌های اقتصادی فارکس اصلی

هرچند که جلسات بانک مرکزی و رویدادهای سیاسی گاهی اوقات نوساناتی ایجاد می‌کنند، داده‌های اقتصادی ماهانه برنامه‌ریزی شده همواره زمینه‌ای را برای فرصت‌های معاملاتی برای تاجران اصولی فراهم می‌کنند. چندین نقطه‌ی داده‌ای از جمله اشتغال، تورم و تولید که به عنوان شاخص‌های اقتصادی فارکس اصلی بررسی می‌شوند، وجود دارند.  

گزارش‌های اشتغال

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی فارکس که بسیار توجه می‌شود، گزارش اشتغال ایالات متحده، گزارش NFP است که هر ماه در روز جمعه اول منتشر می‌شود، مگر اینکه جمعه اول ماه باشد و در این صورت انتشار به روز جمعه دوم ماه می‌شود. علاوه بر این، اگر جمعه اول یک تعطیلی باشد، دولت گزارش را به روز جمعه دوم ماه منتقل خواهد کرد. دو گزارشی که توسط وزارت کار منتشر می‌شوند و گزارش اشتغال را تشکیل می‌دهند وجود دارد. گزارش حقوق و دستمزد غیر کشاورزی، که یک گزارش است که تعداد کارمندان اضافه شده از طریق یک نظرسنجی شرکتی را شمارش می‌کند، و گزارش نرخ اشتغال، که یک گزارش نظرسنجی خانوار است. هر دو گزارش برای همان دوره نظرسنجی را پوشش می‌دهند. گزارش شرکتی نشان می‌دهد که تمام کارمندانی که از کسب و کارهایی با اندازه خاص اضافه یا کاسته شده‌اند را نشان می‌دهد، در حالی که گزارش خانوار، تعدادی از خانه‌ها را نظرسنجی می‌کند. گزارش حقوق و دستمزد غیر کشاورزی، مشاهده‌شده‌ترین گزارش است و به طور کلی برای تاجران ارز مهمترین است. نرخ بیکاری نشان می‌دهد که درصد جمعیتی است که در جستجوی کار هستند. همچنین شامل یک زیربخش است که تعداد افرادی را که در دوره نظرسنجی استخدام و اخراج شده‌اند را به شما می‌گوید. یک بخش سوم از گزارش اشتغال، درآمد ساعتی است که افزایش حقوق را نشان می‌دهد. وظیفهٔ رزرو فدرال حداکثر اشتغال با تورم در محدوده هدف خود است. حقوق همراه با مسکن بخش قابل توجهی از انتظارات تورمی را تشکیل می‌دهند، که گزارش اشتغال را یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی فارکس ماه می‌کند.  

معیارهای تورم

تریدرهای خبری فارکس همچنین بر تورم بعنوان یکی از شاخص‌های اقتصادی فارکس تمرکز می‌کنند زیرا این یکی از اجزای مهمی است که بانک مرکزی برای تعیین نرخ بهره‌ای استفاده می‌کند و یکی از شاخص‌های اقتصادی فارکس مهم است. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که بیشترین توجه را به خود جلب کرده است، شاخص تورمی است که وضعیت ارزش کالاها و خدمات در سطح مصرف‌کننده در طول دوره آماری را نشان می‌دهد. شاخص قیمت مصرف‌کننده به عنوان راهنمای مهمی برای تورم در اقتصاد آمریکا در نظر گرفته می‌شود. این شاخص تغییر در هزینه یک سبد ثابت از کالاها و خدمات را که شامل غذا و نوشیدنی، مسکن، پوشاک، مراقبت‌های پزشکی، تفریح و سرگرمی، آموزش، حمل و نقل، برق، آرایشگاه و رستوران‌ها می‌شود، اندازه‌گیری می‌کند. این شاخص به صورت ماهانه منتشر می‌شود اما تاریخ انتشار آن همواره تغییر می‌کند، اما زمان انتشار گزارش ثابت است. شاخص قیمت مصرف‌کننده به‌طور منظم باید به دقت پیگیری شود. وقتی قیمت‌ها افزایش می‌یابند، قدرت خرید مصرف‌کننده را کاهش می‌دهد. همچنین، اگر حقوق ثابت بماند، این نیز باعث کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده می‌شود که معمولاً به کاهش استانداردهای زندگی منجر می‌شود. تورم نقش مهمی در رأی‌گیری سیاستمداران و برنامه‌ریزی شرکت‌ها دارد. شیوه عملکرد کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان می‌تواند به طور مستقیم تحت تأثیر تورم قرار گیرد. سخت است فشار قیمتی را در یک کالای خاص یا خدمات خاصی سنجید و آن را به عنوان یک معیار کلی برای سطح تورم استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر قیمت الکل به میزان 10 درصد در یک ماه افزایش یابد، اگر قیمت نوشیدنی‌های دیگر کاهش یا ثابت بماند، این موضوع نباید نگران‌کننده باشد. شاخص قیمت مصرف‌کننده به عنوان یک شاخص کالاها پیگیری می‌شود تا بهترین ترندهای کلی تورم را تعیین کند. شاخص دوم تورمی که تریدرها باید در تقویم داده‌های اقتصادی خود نظارت داشته باشند و یکی از شاخص‌های اقتصادی فارکس است، شاخص قیمت تولیدکننده یا PPI است. این شاخص برای اندازه‌گیری تورم عمده در سطح کالاهای واسطه استفاده می‌شود. بنابراین به جای بررسی قیمتی که مصرف‌کننده برای کالاها پرداخت می‌کند، دولت گزارش می‌دهد که عمده فروشندگان برای کالاها چه مبلغی پرداخت می‌کنند. به طور کلی، خدمات در سطح عمده به وسیله شاخص قیمت تولیدکننده اندازه گیری نمی‌شوند. شاخص قیمت تولیدکننده هر ماه، در ایالات متحده توسط وزارت کار گزارش می‌شود. در ایالات متحده، همچنین چندین شاخص دیگر تورمی وجود دارد که نظارت می‌شوند، از جمله مصارف شخصی که در گزارش درآمد و هزینه شخصی منتشر می‌شود. شاخص تورم GDP یکی از شاخص‌های تورم است که اغلب ارزیابی می‌شود.  

نظرسنجی‌های احساس

نظرسنجی‌های احساس راهنمای خوبی برای آنچه در نهایت در اقتصاد رخ می‌دهد، ارائه می‌دهند و یکی دیگر از شاخص‌های اقتصادی فارکس است. اگر قبل از گزارش دولت بپرسید که چه اتفاقی می‌افتد، احتمالاً نکاتی راجع به ترندهای محتمل در بازار خواهید داشت. اکثر کشورهای توسعه یافته گزارش‌های مدیران خرید (PMI) را در سطح تولید و خدمات گزارش می‌دهند. این نظرسنجی‌ها اجزای زیر را ارزیابی می‌کنند که شامل اشتغال، قیمت‌های پرداخت شده و دریافت شده، سفارشات جدید و سفارشات معوقه می‌شود.  

گزارش‌های مسکن

آمارهای مسکن بخش جدایی‌ناپذیری از داده‌های اقتصادی آمریکا هستند. بیشترین دارایی افراد در ایالات متحده در خانه‌هایشان قرار دارد. این یکی از شاخص‌های اقتصادی فارکس اصلی است. شاخص‌های اقتصادی فارکس مرتبط با مسکن هر ماه اعلام می‌شود از جمله شروع ساخت مسکن، مجوزهای ساخت، فروش خانه‌های جدید، فروش خانه‌های قدیمی و خانه‌های قراردادی. قیمت خانه‌ها همراه با اعداد اشتغال نشانگر قویی از تورم هستند. همانطور که قیمت خانه‌ها افزایش می‌یابد، انتظارات تورم نیز افزایش خواهند یافت. همچنین، با افزایش قیمت خانه‌ها، مالکان خانه معمولاً بیشتر هزینه می‌کنند چرا که حس ثروتمندی بیشتری دارند. شروع ساخت مسکن به سرمایه‌گذاران تعداد خانه‌های جدیدی که در مرحله آغاز ساخت قرار دارند را می‌گوید. قبل از ساخت یک خانه، پیمانکار نیاز به مجوز دارد که به تخمین تعداد شروع‌های جدیدی که در آینده صورت خواهد گرفت کمک می‌کند. فروش خانه‌های جدید تعداد فروش خانه‌های تازه‌ساخت را ثبت می‌کند که برای اولین بار در بازار عرضه شده‌اند. این عدد با شکل فروش خانه‌های قدیمی متفاوت است که تعداد خانه‌هایی که قبلاً فروخته شده‌اند را نشان می‌دهد. در نهایت، فروش خانه‌های قراردادی خانه‌هایی را که در قرارداد هستند و در آینده ممکن است فروخته شوند توصیف می‌کند. عدد اشتغال، شاخص‌های تورم، همچنین اعداد مسکن و تولید، به تولید ناخالص داخلی منعکس می‌شوند. تولید ناخالص داخلی منعکس کننده رشد کلی یک کشور است. به همین دلیل، گزارش تولید ناخالص داخلی منعکس‌کننده رشد کلی یک کشور برای معامله‌گران فارکس بسیار مهم است.
شاخص‌های اقتصادی فارکس اصلی

شاخص‌های اقتصادی فارکس اصلی

 

خلاصه‌ای از شاخص‌های اقتصادی فارکس

شاخص‌های اقتصادی فارکس می‌توانند به معامله‌گران کمک کنند تا قدرت یا ضعف یک اقتصاد را سنجیده کنند. این اعداد پس‌زمینه‌ای است که بانک‌های مرکزی برای تعیین مسیر سیاست پولی استفاده می‌کنند. از آنجا که بازارهای فارکس بسیار همبسته با تغییرات در بازار نرخ بهره هستند، تغییرات ناشی از داده‌های اقتصادی به بازار ارز تاثیر می‌گذارد. مهم‌ترین اطلاعاتی که می‌توانید از اعلام داده‌های اقتصادی به دست آورید این است که آیا اعلامیه مورد نظر بزرگتر، بدتر یا مطابق با انتظارات بوده است. بیشتر معامله‌گران معتقدند که تمام اطلاعات موجود در یک جفت ارز قیمت‌گذاری شده است و فقط اطلاعات جدید مانند داده‌های اقتصادی می‌توانند ارزش یک جفت ارز را به طور قابل توجهی تغییر دهند. یکی از بهترین راه‌ها برای دنبال کردن داده‌های اقتصادی پیدا کردن یک تقویم مالی معتبر است. این تقویم نه تنها به شما می‌گوید کدام نقاط داده را هر روز انتظار داشته باشید، بلکه اعداد پیش‌بینی شده که توسط اقتصاددانان مورد انتظار است نیز را ارائه می‌دهد. کلید برای معامله در این اعداد این است که ببینید آیا آنچه که مورد انتظار است به احتمال زیاد به یک شکل واقعیت خواهد پیوست. تغییرات در ارزش یک ارز رخ می‌دهد زمانی که اعلامیه اقتصادی واقعی از آنچه که مورد انتظار است متفاوت است. در این موارد، بازارها برای بازتاب دادن اطلاعات جدید به حرکت می‌آیند. اعلامیه‌های اقتصادی که اهمیت قابل توجهی دارند شامل اعداد اشتغال و گزارش‌های تورم هستند. گزارش اشتغال آمریکا، به طور معمول به عنوان گزارش حقوق و دستمزد خارج از کشاورزی شناخته می‌شود و یکی از پرمنتظرترین گزارش‌ها ماهانه است. این گزارش به طور کلی وضعیت اقتصادی ایالات متحده، بزرگترین اقتصاد جهان را نشان می‌دهد. بدون توجه به گزارش، معامله‌گرانی که قصد دارند با شاخص‌های اقتصادی فارکس معامله کنند، یا قبل از اعلام یک اعلامیه موقعیتی برای خود ایجاد می‌کنند یا منتظر می‌مانند تا غبار از بین برود و پس از کشف یک محدوده قیمت جدید، موقعیتی را ایجاد کنند.  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها