جفت ارزهای عجیب و غریب فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 4 ژوئن 2023

معامله جفت ارزهای عجیب و غریب فارکس می تواند راهی برای تنوع بخشیدن به ریسک با انجام معاملات ارزهایی باشد که ارتباط چندانی با جفت های اصلی ندارند. بیشتر معامله‌گران با جفت ارزهای اصلی شروع می‌کنند و اخبار مرتبط زیادی دارند. این ارزها مکان خوبی برای شروع معاملات در فارکس و همچنین ارائه مقدار متوسطی از نوسانات هستند.

جفت ارزهای عجیب و غریب فارکس

جفت ارزها همبستگی بالایی با یکدیگر دارند. اگر EUR/USD یک رالی صعودی بزرگ را تجربه می کند، به احتمال زیاد پوند/دلار آمریکا و AUD/USD نیز به نوعی روند صعودی را تجربه می کنند. در حالی که در جفت ارزهای عجیب و غریب فارکس تمایل کمتری به ارزهای اصلی دارد.

به این دلیل است که اقتصاد آنها نسبت به اقتصادهای توسعه یافته اشتراکات کمتری دارد. واضح است که ایالات متحده، منطقه یورو، بریتانیا و استرالیا اقتصادهای مشابه بیشتری نسبت به ترکیه، چین یا مجارستان دارند.

جفت ارزهای عجیب و غریب  فارکس توسط یک ارز خارجی از یک کشور در حال توسعه یا قبلاً در حال توسعه نشان داده می شوند، در حالی که پول داخلی معمولاً دلار آمریکا است. به جز برخی استثناها، جفت ارزهای عجیب و غریب نیز در برابر یورو نیز محاسبه می شوند.

یک ارز عجیب و غریب به عنوان یک ارز از کشوری در مناطقی مانند آمریکای جنوبی، آفریقا، اروپای شرقی یا آسیا تعریف می شود. برخی از کشورها مانند آفریقای جنوبی یا مکزیک ممکن است بسیار توسعه نیافته باشند، اما سایر کشورهای توسعه یافته تر مانند مجارستان، لهستان و کره جنوبی نیز به عنوان کشورهای عجیب و غریب در نظر گرفته می شوند.

 USD/CNY یک جفت ارز عجیب و غریب فارکس است، CNY مخفف یوان چین است. بر اساس داده های بانک تسویه بین المللی، این جفت عجیب و غریب 4.2 درصد از کل معاملات روزانه یا 270.6 میلیارد دلار را تشکیل می دهد.

در طول سال ها، تجارت جفت های عجیب و غریب با گسترش اقتصاد این کشورها محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. گسترش اقتصادی تقاضای بیشتری را برای ارزهای آنها ایجاد می کند و همچنین سفته بازان بیشتری به خصوص صندوق های تامینی و خانه های تجاری را جذب می کند.

لیست ارزهای عجیب و غریب

فهرست زیر تنها بر اساس علاقه معامله گران خرده‌ فروش است. همانطور که در بالا دیدیم، جفت ارز عجیب و غریب، USD/CNY است. دومین و سومین جفت های عجیب و غریب پرمعامله عبارتند از USD/HKD (دلار هنگ کنگ) 3.3% یا 217.8 میلیارد دلار و USD/KRW (وون کره) 1.9% یا 125.4 میلیارد دلار از حجم معاملات روزانه.

 با این حال، از تجربه شخصی و قرار گرفتن در معرض تجارت عجیب و غریب، فکر می‌کنم فهرست زیر ممکن است هنگام در نظر گرفتن علاقه معامله‌گران خرده‌فروش مناسب‌تر باشد.

USD/MXN دلار آمریکا / پزو مکزیک

USD/BRL دلار آمریکا / رئال برزیل

USD/HUF دلار آمریکا / فورینت مجارستان

USD/DKK دلار آمریکا / کرون دانمارک

USD/CZK دلار آمریکا / کرون چک

USD/PLN دلار آمریکا / زلوتی لهستان

USD/SEK دلار آمریکا / کرون سوئد

 

USD/TRY دلار آمریکا / لیر ترکیه

USD/ZAR دلار آمریکا / راند آفریقای جنوبی

USD/RUB دلار آمریکا / روبل روسیه

EUR/TRY یورو / لیر ترکیه

EUR/DKK یورو / کرون دانمارک

EUR/SEK یورو / کرون سوئد

EUR/HUF یورو / فورینت مجارستان

EUR/PLN یورو / زلوتی لهستانی

داده های اقتصادی و جفت ارزهای عجیب غریب فارکس

قبلا به شما در پستی دیگر در خصوص استفاده از تقویم اقتصادی فارکس توضیح داده ایم، برای ارزهای عجیب و غریب هم میتوانید از همان مقاله استفاده کنید و در سایتهای معرفی شده مانند فارکس فکتوری اخبار اقتصادی مرتبط با این ارزهای عجیب و غریب را پیگیری کنید.

هنگامی که جفت های عجیب و غریب معامله می کنید، ممکن است زمانی که انتظارات برآورده می شود یا حتی از آنها فراتر می رود، همچنان شاهد فروش باشید. این واکنش ممکن است به این دلیل باشد که ناشران مختلف انتظارات بازار برای انتشار داده ها قادر به دستیابی به اجماع دقیق نیستند.

این بدان معناست که بازار انتظار عدد بسیار متفاوتی را داشت، بنابراین به نظر می‌رسد انتظاراتی که به صورت آنلاین نشان داده می‌شوند مطابقت داشتند در حالی که در واقعیت نبودند.

همچنین همیشه یک پرسش مهم در خصوص قابلیت اطمینان از صحت داده ها وجود دارد. برخی از کشورهایی که دارای رژیم های سیاسی بسته هستند، به جای واقعیت های موجود، در معرض انتشار داده ها بر اساس نیازهای خود هستند. برخی از کشورها در مورد انتشار داده ها شهرت ضعیفی دارند زیرا همه این فرآیندها در دست دولت است. این امر به ویژه در مورد کشورهایی که نظارت فرا دولتی محدود است یا وجود ندارد، صادق است. 

اگر بخواهیم به یک نمونه از این کشور ها اشاره کنیم یقینا کشور چین را میتوان دارای یکی از بسته ترین کشورها در این خصوص دانست.

مداخله دولت محلی در ارزهای عجیب و غریب

جنبه دیگر برخی از جفت ارزهای عجیب و غریب فارکس مداخله دولت است. در برخی کشورها، دولت محلی ممکن است برای دفاع از ارزش پول داخلی خود مداخله کند. این اتفاق اخیراً در چین و از طریق بانک مردم چین (PBOC) رخ داده است. کشورهای دیگر مانند ترکیه یا برزیل نیز در مداخله گرایی سهیم هستند. به طور کلی، در اقتصادهای کمتر توسعه یافته بسیار مکرر است که بانک مرکزی محلی برای تقویت قیمت در بازار، ارز داخلی را خریداری می کند.

مشکل در اینجا عدم وجود اطلاعات است، گاهی اوقات مداخله توسط مقامات محلی به بیرون درز می کند تا تأثیر بیشتری در خرید آنها ایجاد کند. در برخی مواقع، خریدهای زیادی با قیمت‌های پایین‌تر اتفاق می‌افتد و اطلاعات مداخله بانک مرکزی بعداً به بیرون درز می‌کند.

ارزیابی مداخله بانک مرکزی آسان نیست زیرا آنچه ما انتظار داریم اتفاق بیفتد همیشه محقق نمی شود. به طور کلی، اخبار مربوط به خرید ارز محلی توسط بانک مرکزی باید باعث رشد آن شود. با این حال، همیشه اینطور نبوده است. در واقع، در مواردی باعث فروش ارز شده یا مداخلات زیادی برای جلوگیری از کاهش قیمت ارز محلی لازم بوده است.

تجزیه و تحلیل تکنیکال جفت ارزهای عجیب و غریب فارکس

تجزیه و تحلیل تکنیکال به لطف قدرت کامپیوترهای شخصی مدرن و اتصالات اینترنتی پرسرعت به خط مقدم تجارت فارکس رسیده است. این دو عامل به معامله گران این امکان را داده است که به اطلاعات و ابزارهای نموداری دسترسی داشته باشند. 

ما می دانیم که شاخص های فنی چگونه کار می کنند و چقدر برای جفت ارزهای اصلی قابل اعتماد هستند. برای اکثر اندیکاتورها، جفت ارزهای اصلی محل آزمایش آنها بود. مطالعه اندیکاتورهای فارکس و توسعه آنها صرفاً بر اساس مجموعه خاصی از جفت‌های ارزی با همبستگی بالا به این معنی است که آنها احتمالاً بهترین عملکرد را در آن جفت‌ها خواهند داشت.

شما به احتمال زیاد در حال حاضر مجموعه ای از اندیکاتور ها و ابزارهایی دارید. با این حال، واقعیت این است که این تنظیمات خاص ممکن است با جفت‌ ارزهای عجیب و غریب فارکس به خوبی کار کند یا نکند.

ترجیحاً باید هر یک از اندیکاتورها و ابزارهای خود را با هر جفت ارز عجیب و غریب آزمایش کنید. سپس می‌توانید عملکرد آنها در سطح فردی را مشاهده کنید و بنابراین تصمیم بگیرید که کدام یک به اندازه کافی قابل اعتماد هستند تا در مجموعه ابزارهای تحلیل شما گنجانده شوند.

نوسانات عجیب و غریب فارکس

نوسان یک عامل ضروری برای معامله گران در هر بازاری است. حرکت قیمت چیزی است که فرصت معاملاتی را ایجاد می کند. اگر نوسانات بسیار کم باشد، ورود و خروج از یک بازار بسیار دشوار می شود. به احتمال زیاد هنگامی که حرکتی در یک جهت اتفاق می افتد و سیگنال تجاری شما فعال می شود، بازار به سطح اولیه باز می گردد.

البته، می‌توانید از اهرم‌ها برای کسب سود حتی از حرکات کوچک استفاده کنید، با این حال، ممکن است همیشه امکان‌پذیر نباشد. اهرم بالا همچنین شما را در معرض زیان‌های بالقوه بالاتر از پیش‌بینی‌شده در زمان حرکت بازار قرار می‌دهد.

آنچه ما نیاز داریم این است که میزان نوسانات را برای هر بازار مشخصی درک کنیم. جفت ارزهای اصلی دارای نوسانات روزانه بین 60 تا 100 پیپ هستند . ارزهای عجیب و غریب اغلب دسته های بسیار بزرگی دارند. این بدان معنی است که حرکت آنها از نظر پیپ به طور کلی بسیار بالاتر از جفت ارزهای اصلی است.

برای انجام یک مقایسه دقیق از نوسانات، باید نوسانات را بر حسب درصد اندازه گیری کنیم. شرکت های اصلی دارای نوسان متوسط ​​روزانه هستند که از 0.57٪ برای EUR/USD تا 1.01٪ برای NZD/USD متغیر است. این میانگین نوسانات در بیست هفته گذشته با استفاده از وب سایت Investing.com محاسبه شده است. با توجه به نمونه بزرگ، حملات نوسانات بالا که پس از داده های اقتصادی مهم یا رویدادهای خبری رخ می دهد ، کاهش می یابد.

نمودار زیر با استفاده از داده‌های Investing.com، نوسانات جفت‌های اصلی و برخی از جفت‌های ارزهای عجیب و غریب اصلی را نشان می‌دهد. به استثنای چین که ارزی است که زیربنای آن PBOC است، می‌توان دید که نوسانات برای جفت ارزهای عجیب و غریب در برخی موارد چهار برابر بیشتر از EUR/USD است.

جفت ارزهای عجیب و غریب فارکس
جفت ارزهای عجیب و غریب فارکس

پیامد اصلی نوسانات بالاتر هنگام معامله جفت ارزهای عجیب و غریب فارکس ریسک بیشتر است. این بسیار درست است که با ریسک بیشتر، سود بیشتری نیز به همراه دارد. با این حال، ما باید نگران این باشیم که در هر معامله چقدر ریسک می کنیم. این مفهوم باید برای جفت های عجیب و غریب نیز اعمال شود.

اگر جفت ارز عجیب و غریبی که ما معامله می‌کنیم چهار برابر پرنوسان‌تر از جفت ارز اصلی باشد که معامله می‌کنیم، به طور بالقوه می‌توانیم چهار برابر مقداری که معمولاً هنگام معامله از دست می‌دهیم از دست بدهیم.

منطقی است که اندازه تجارت خود را بر این اساس کاهش دهید. اگر EUR/USD را به قیمت 50000 دلار در هر معامله معامله می کنید و به دنبال معامله USD/TRY هستید، باید این جفت را هر بار 12500 دلار معامله کنید.

کاهش اندازه توسط نوسانات اضافی USD/TRY در مقایسه با EUR/USD تعیین می‌شود. اگر جفت عجیب و غریب چهار برابر بیشتر از جفت اصلی نوسان داشته باشد، باید اندازه معامله خود را بر چهار تقسیم کنید تا تقریباً همان میزان ریسک را در معاملات خود برای جفت عجیب و غریب حفظ کنید. 

بهترین جفت ارزهای عجیب غریب فارکس

بیایید نگاهی به لیستی از بهترین جفت ارزهای عجیب و غریب فارکس برای معامله بیندازیم. این لیستی است برای دریافت ایده از آنچه به دنبال آن هستید. همه ارزهای عجیب و غریب انتخاب خوبی برای یک معامله گر  نیستند.

دسترسی به اخبار و رویدادهای ژئوپلیتیکی مرتبط با ارز ضروری است. بسته به موقعیت جغرافیایی خود، ممکن است زمانی که این جفت عجیب و غریب با بالاترین نقدینگی معامله می شود، جلوی رایانه خود باشید یا نباشید.

جفت ارز عجیب USD/MXN

این جفت عجیب و غریب در میان بسیاری از معامله گران  شروع به جلب توجه می کند. اقتصاد مکزیک در دهه گذشته با نرخ ثابتی در حال رشد بوده است. تجارت فرامرزی با ایالات متحده آمریکا نیز عامل بزرگی در پیشروی این ارز بوده است. 

صادرات و واردات با همسایه شمالی مکزیک در حال گسترش مداوم بوده است. تجارت بین المللی بیشتر تقاضای بالاتری برای ارز ایجاد می کند.

جفت ارز عجیب USDMXN
جفت ارز عجیب USDMXN

نمودار بالا تراز تجاری مکزیک را در 10 سال گذشته نشان می دهد. با گسترده‌تر شدن قله‌ها و فرودها، گسترش مداوم در تجارت نشان داده می‌شود. 

داده های اقتصادی به راحتی قابل دسترسی است، اگرچه همیشه مطمئن نیست که پیش بینی ها برای انتشار داده ها همیشه هدف بوده است. هنگامی که به دنبال معامله با این ارز در یک رویداد یا اتفاق هستید، این می تواند کارها را دشوار کند زیرا ممکن است با شگفتی هایی روبرو شوید.

برای معامله در جفت ارز مذکور، دوره‌های زیر با نقدینگی بالاتر و اسپرد پیشنهادی محدودتر بهترین گزینه هستند: جلسات معاملاتی در سشن‌های لندن و نیویورک. برگزاری جلسه لندن بدون شک مفید است، اما حرکت‌های برجسته‌تر در جلسه و سشن معاملاتی نیویورک رخ می‌دهد.

حرکت قیمت این جفت ارز پس از بسته شدن نیویورک یکسان می شود زیرا به نظر نمی رسد در ساعات توکیو زیاد فعال باشد.

به طور کلی، این یک جفت عجیب و غریب امیدوارکننده است زیرا معامله گران می توانند دسترسی نسبتاً آسانی به رویدادها و اخبار ژئوپلیتیک داشته باشند. 

همچنین دارای ویژگی های اقتصادی و تجارت بین المللی در حال گسترش است. علاوه بر این، این جفت در ساعات معاملات لندن و نیویورک دارای بازار نسبتاً نقد است که باید ادامه یابد و سهم خود را از بازار افزایش دهد.

جفت ارز عجیب USD/BRL

این جفت ارز عجیب و غریب برخی از ویژگی های مشابه USD/MXN را دارد. اقتصادی که از لحاظ تاریخی عملکرد خوبی داشته و تراز تجاری رو به رشدی دارد. برزیل ممکن است به اندازه مکزیک برای صادرات خود به ایالات متحده وابسته نباشد، اما نمودار زیر نشان می دهد که چگونه تراز تجاری آن حتی بیشتر از مکزیک گسترش یافته است.

جفت ارز عجیب USDBRL
جفت ارز عجیب USDBRL

این جفت ارز نیز دارای دو دوره اصلی معاملاتی در طول روز است. لندن و نیویورک نقدشونده ترین پنجره های معاملاتی هستند و نیویورک دوباره حرکت های بزرگتر را به طور منظم انجام می دهد. نوسانات بیشتر به دلیل ورود معامله گران محلی به بازار تقریباً همزمان با نیویورک است. این مورد برای USD/MXN نیز صادق است.

جفت ارز عجیب و غریب EUR/TRY

این جفت برای مدت زمان کمتری وجود داشته است اما در جفت ارزهای عجیب و غریب به خط مقدم می آید. لیر ترکیه احتمالاً پیچیده ترین معامله در بین 3 ارز عجیب و غریب ذکر شده در 3 ارز برتر است.

اگر اشتهای شما برای ریسک بالا باشد، ممکن است آن را به بهترین قیمت تبدیل کند. ترکیه برای ورود به اتحادیه اروپا که بزرگترین شریک تجاری آن نیز می باشد، رقابت می کند. این عوامل باعث می شود لیر ترکیه با شروع مبادله ارز توسط شرکت ها و بانک ها جذاب تر شود و حجم بازار آن در فارکس افزایش یابد.

همانطور که قبلا دیدیم USD/TRY بی ثبات ترین جفت در لیست ما است. افزایش نوسانات تا 15 درصد برای این ارز غیر معمول نیست. مراقبت زیادی لازم است و اکثر معامله گران خرده فروشی موقعیت های خود را در همان روز می بندند تا در معرض کارمزد سوآپ قرار نگیرند.

 کارمزد سوآپ برای این ارز به نرخ های بسیار بالایی رسیده است. بنابراین، حتی اگر فقط یک روز موقعیت خود را حفظ کنید، هزینه ها ممکن است بیش از حد باشد.

این جهش‌ها در نرخ‌های بهره یک شبه لیر ترکیه زمانی اتفاق می‌افتد که ارزش این ارز وجود دارد. کاهش شدید قیمت TRY باعث می‌شود بانک مرکزی ترکیه نرخ‌های بهره را که برای محاسبه کارمزد سوآپ استفاده می‌شود، افزایش دهد تا زمانی که بازار ثابت شود. 

بانک مرکزی به مداخله در بازار نیز معروف بوده است. اغلب میلیاردها یورو لیر می خرند تا ارزش خود را حفظ کنند.

احتمالاً بزرگترین عامل بازدارنده برای کاهش ارزش لیر ترکیه، افزایش گسترده نرخ بهره است که بانک مرکزی مایل به اجرای آن است. حتی در دوره‌های نسبتاً آرام، نرخ بهره برای لیر ترکیه اغلب حدود 20 درصد است که باعث می‌شود یک شبه ارزی پرهزینه باشد.

همانطور که گفته شد، ساده ترین راه برای جلوگیری از این هزینه ها استفاده از استراتژی های معاملاتی روزانه است .

دسترسی به اطلاعات ممکن است به آسانی سایر ارزها نباشد. بیشتر اخبار مهم ژئوپلیتیک توسط رسانه های اصلی منتشر خواهد شد. با این حال، پیش‌بینی صحیح داده‌های اقتصادی ممکن است کمی پیچیده‌تر باشد.  

جمع بندی

جفت ارزهای عجیب و غریب فارکس نوسانات بالاتری را تجربه می کنند و آنها را برای ما با ریسک پذیری بالاتر جالب می کند. برای کسانی که به دنبال تنوع بخشیدن به ریسک معاملاتی خود هستند، باید حجم معاملات خود را کاهش دهند.

 کاهش حجم معاملات به شما این امکان را می دهد که ریسکی مشابه معامله با یکی از جفت های اصلی داشته باشید.

دسترسی به اطلاعات برای اکثر ارزها نسبتاً آسان است، اگرچه برای برخی ممکن است واکنش‌های غیرمنتظره‌ای در انتشار داده‌ها تجربه کنید زیرا پیش‌بینی‌ها ممکن است نادرست بوده باشند. مداخله دولت برای انتشار داده‌ها در برخی ارزها ممکن است به معنای غافلگیری در رویدادهای داده باشد.

به طور کلی، جفت ارزهای عجیب و غریب یک راه عملی برای تنوع بخشیدن به ریسک ایجاد می کنند، زیرا ارتباط زیادی با یکدیگر یا با شرکت های اصلی ندارند.

 استراتژی‌های معاملاتی که روی شرکت‌های اصلی کار می‌کنند ممکن است برای جفت‌های عجیب و غریب موفق باشند یا نباشند و باید به درستی مورد آزمایش مجدد قرار گیرند.

آواتار سید مهدی حق شناس

سید مهدی حق شناس

من سید مهدی حق شناس هستم و از سال 2008 بصورت حرفه ای در بازارهای مالی مختلف منجمله فارکس فعالیت دارم. خوشحال میشم نظرتون رو در مورد مقالات من در هر مقاله با من به اشتراک بزارین.
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

واقعا اطلاعات جالبی راجع به جفت ارزهای عجیب و غریب و معرفیشان ارائه شده بود