الگو‌ی پرچم🚩 مهم‎‌ترین الگوی ادامه دهنده روند کلاسیک

تاریخ آخرین بروزرسانی: 22 اکتبر 2023
الگو‌ی پرچم یک الگوی ادامه دهنده روند کلاسیک است که بخاطر تعیین حد سود و حد ضرر مشخص در این الگو جزو الگوهای محبوب است. الگوهای نموداری یک جزء بسیار مهم از تحلیل تکنیکال هستند. هر الگو‌ی کلاسیک نمودار به تریدر نگاهی منحصر به فرد به حرکت قیمتی بالقوه می‌دهد. به طور کلی، الگوهای نمودار می‌توانند بر اساس حرکت قیمتی بالقوه‌شان به دو دسته تقسیم شوند - ادامه دهنده و بازگشتی. امروز در مورد یک الگو‌ی ادامه دهنده با احتمال بالا به نام الگو‌ی پرچم صحبت خواهیم کرد. مطلب زیر به شما یاد می‌دهد چگونه الگو‌ی پرچم صعودی و نزولی را مانند یک حرفه‌ای تشخیص دهید و با آن معامله کنید. دیگر الگوهای ادامه دهنده روند کلاسیک را می‌توانید در آموزش فارکس صفر تا صد مطالعه کنید.

الگو‌ی پرچم

الگو‌ی پرچم فارکس یکی از شناخته‌شده‌ترین الگوهای ادامه در معامله است. این یک شکل روی نمودار است که به طور معمول به عنوان یک تثبیت کوچک بین لگ‌های تمایلی یک روند ظاهر می‌شود. وقتی این الگو بر روی نمودار شکل می‌گیرد، احتمال بالایی وجود دارد که حرکت قیمت به سمت روند فعلی شکست خورده و ادامه یابد. بیشتر در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد، اما در حال حاضر بیایید با ساختار تکنیکال الگو‌ی پرچم آشنا شویم.  

ساختار الگو‌ی پرچم

الگو‌ی پرچم از دو قسمت تشکیل شده است - میله پرچم و پرچم. بیایید به هر دو این دو بخش نگاهی دقیق‌تر بیندازیم: میله پرچم اولین بخش الگو‌ی پرچم نمودار میله پرچم است. این یک تمایل مداوم در نمودار را نشان می‌دهد. هر حرکت تمایلی می‌تواند به یک پرچم تبدیل شود، که ما را به موضوع می‌رساند که هر تمایل مداوم ممکن است به عنوان یک میله پرچم ظاهر شود. هنگامی که الگو‌ی پرچم در حال ظاهر شدن است، حرکت تمایلی بزرگ را مشاهده خواهید کرد که به عنوان میله پرچم شناخته می‌شود. یک تثبیت کوتاه پس از آن ظاهر می‌شود و این تثبیت شکل پرچم را به خود می‌گیرد. پرچم بعد از ایجاد میله، یک الگو‌ی پرچم معتبر شروع به معامله در محدوده‌ای تنگ می‌کند و شکل پرچم را به خود می‌گیرد. پرچم شامل حرکت قیمتی با قمم‌ها و ته‌ها به طور یکنواخت است. در عین حال، این حرکت قیمتی یک شخصیت تصحیحی در نمودار دارد. به این ترتیب، به سمت معکوس تمایل حرکت تمایلی که میله را ایجاد می‌کند، زاویه می‌گیرد. نگاهی به تصویر زیر بیندازید که تصویر را برای شما واضح‌تر می‌کند:  
الگو‌ی پرچم

الگو‌ی پرچم

  این یک نمودار الگو‌ی پرچم است. خط قرمز میله پرچم و کانال آبی پرچم است. این الگو‌ی پرچم واقعاً شبیه یک پرچم است، درست است؟ این الگو‌ی نمودار نسبتاً آسان است وقتی بدانید چه چیزی را باید ببینید آن را تشخیص دهید.  

پتانسیل الگو‌ی پرچم

همانطور که گفتیم، الگو‌ی پرچم پتانسیل ادامه روند را در نمودار دارد. بنابراین، یک الگو‌ی پرچم معتبر احتمالاً قیمت را به سمت میله پرچم - تماس روندی - بیشتر هدایت می کند. علاوه بر این، وقتی یک تشکیل پرچم را در نمودار قیمت خود مشاهده می کنید، می توانید هدف قیمت تقریبی تشکیل را اندازه گیری کنید. دو هدف مرتبط با شکل نمودار پرچم وجود دارد: هدف 1: اندازه پرچم اولین هدف الگو‌ی پرچم تأیید شده با استفاده از تکنیک حرکت اندازه گیری صورت می گیرد. هدف حرکت اندازه گیری فاصله ای است که برابر با اندازه پرچم است. برای اندازه گیری اندازه پرچم، فقط باید فاصله عمودی بین کانال بالا و پایین درون پرچم را بگیرید. سپس این فاصله را از نقطه شکست شروع کنید. هدف اول شما در انتهای این فاصله قرار دارد. هدف 2: اندازه میله هدف بعدی تشکیل پرچم برابر با اندازه میله پرچم است. بنابراین، برای دریافت این هدف 2، باید فاصله عمودی بین بالا و پایین میله را اندازه گیری کنید. بعد از دریافت این فاصله، باید آن را به الگو اعمال کنید. دوباره، همانطور که با هدف 1 کردیم، آن را از نقطه شکست شروع کنید. نکته کنید که هر دو طول از سطح شکست الگو استفاده می کنند.  
هدف های الگو‌ی پرچم

هدف های الگو‌ی پرچم

  نمودار بالا الگو‌ی پرچم را نشان می دهد. هدف اول با پیکان های بنفش و خط بنفش در نمودار مشخص شده است. این هدف اندازه عمودی پرچم موجود در کانال آبی را اندازه گیری می کند. هدف دوم با پیکان های بنفش و خط بنفش در نمودار مشخص شده است. این هدف اندازه عمودی میله پرچم را اندازه می گیرد. توجه کنید که هر دو طول از سطح شکست الگو استفاده می کنند.   مدیریت معاملات در الگوی پرچم بیشتر مواقع، پس از اتمام دو هدف، شما می‌خواهید تمامی موقعیت را بسته کرده و سود خود را بانک کنید. اما در برخی موارد، شما ممکن است تصمیم بگیرید یک موقعیت کوچک را باز نگه دارید تا حرکتی بزرگتر زمینه شود. بنابراین، اگر هنوز هم نشانه‌هایی از یک روند قوی ببینید، حتی پس از رسیدن به هدف 2، به هر حال، یک قسمت از موقعیت را باز نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که معامله خود را با استفاده از نشانه‌های مبتنی بر قیمت مدیریت کنید تا نقطه خروج نهایی را تعیین کنید. به عنوان مثال، شاخص خط روند در مدیریت یک حرکت بلند می‌تواند بسیار مفید باشد. می‌توانید تصمیم بگیرید تا زمانی که خط روند سالم باشد، با معامله همراه شوید. قوانین پشتیبانی و مقاومت نیز بسیار مهم هستند. اگر ببینید قیمت به یک سطح برخورد می‌کند و سپس در تضاد با روند برمی‌گردد، این ممکن است نشانه‌ای از خستگی روند باشد. از طرف دیگر، اگر ببینید قیمت با سرعت زیادی یک سطح را شکست می‌دهد، این ممکن است بدان معنا باشد که روند قدرت می‌گیرد. نشانه‌های شمع و الگوهای نمودار نیز اهمیت زیادی دارند. یک الگو‌ی برگشت ممکن است دلیل کافی برای بستن معامله و کسب سود باشد.  

انواع الگوهای پرچم

بر اساس ساختار و پتانسیل خود، دو نوع الگو‌ی نمودار پرچم وجود دارد - الگو‌ی پرچم نزولی و الگو‌ی پرچم گاوی. هر یک از اینها کاملاً معکوس یکدیگر هستند. بیایید کمی به جزئیات هر کدام بپردازیم.   الگو‌ی پرچم نزولی الگو‌ی پرچم نزولی در طول روندهای نزولی شکل می‌گیرد. شکل با یک پیشرفت روند نزولی آغاز می‌شود و به یک اصلاح تبدیل می‌شود که به سمت بالا است. در طول فاز اصلاح، قله‌ها و قاعده‌ها به طور یکسان توزیع می‌شوند و یک کانال موازی ایجاد می‌کنند. تایید الگو‌ی پرچم نزولی زمانی رخ می‌دهد که عملیات قیمت حاصل از شکست مرزهای کانال پرچم به سمت پایین باشد. هنگامی که این شکست رخ می‌دهد، ما فرصتی برای فروش جفت ارز داریم. در اینجا نمایی از الگو‌ی پرچم نزولی آمده است.  
الگو‌ی پرچم نزولی

الگو‌ی پرچم نزولی

  توجه کنید که میله پرچم به سمت نزولی است. پرچم یک اصلاح صعودی است. با شکست خط کانال پایینی، انتظار داریم که ادامه روند نزولی فعلی را ببینیم.   الگو‌ی پرچم صعودی الگو‌ی پرچم صعودی کاملاً متضاد الگو‌ی پرچم نزولی است. ابتدا در طول روند صعودی شکل می‌گیرد. الگو با حرکت صعودی آغاز می‌شود که سپس وقفه می‌کند و به یک اصلاح کوچک نزولی تبدیل می‌شود. قمم و قعر این اصلاح نیز موازی هستند. تأیید الگو‌ی پرچم صعودی با شکست به سمت بالا اتفاق می‌افتد و ما برای یک موقعیت خرید آماده می‌شویم. سپس قوانین هدف مشابهی را که قبلاً بحث شد، اعمال می‌کنیم. حالا به یک طرح الگو‌ی پرچم صعودی نگاهی بیندازیم.  
الگو‌ی پرچم صعودی

الگو‌ی پرچم صعودی

  توجه کنید که الگو‌ی پرچم بالا با میله پرچم صعودی آغاز می‌شود که به یک اصلاح نزولی تبدیل می‌شود. با شکست خط کانال بالا، انتظار داریم که ادامه روند صعودی فعلی را ببینیم.  

معامله‌گری با تشکیل پرچم

اکنون که برخی از ویژگی‌های الگو‌ی پرچم صعودی و پرچم نزولی را بحث کردیم، می‌خواهم توجه را به ایجاد یک استراتژی معاملاتی محکم در اطراف این تنظیم جلب کنم. در ادامه، قوانین و راهنماهایی برای معامله به‌طور موثر با الگو‌ی پرچم توسعه خواهیم داد. برای ورود به معامله با الگو‌ی پرچم، ابتدا باید یک سیگنال تأیید بدست آورید. تأیید پرچم با شکست اتفاق می‌افتد. اگر پرچم صعودی دارید، جفت ارز فارکس را خریداری می‌کنید وقتی که عملکرد قیمت یک شمع بالای سمت بالا بسته شود. اگر پرچم نزولی دارید، در زمان بسته شدن یک شمع زیر سطح پایین الگو، جفت ارز را فروش می‌کنید.  

دستور توقف ضرر در الگو‌ی پرچم

بعد از باز کردن معامله پرچم، باید دستور توقف ضرر خود را قرار دهید. این کار برای حفاظت از معامله شما در برابر حرکت های غیرمنتظره قیمت لازم است. یک قاعده پایه باید در نظر گرفته شود وقتی محل مناسبی برای قرار دادن دستور توقف ضرر در این نوع معامله تعیین می شود. اگر قیمت به سمت سمت مقابل شکست بخورد، باید فوراً از معامله خارج شوید، زیرا احتمالاً الگو نادرست است. محل منطقی ترین برای قرار دادن دستور توقف ضرر، فراتر از بیشترین نقطه نوسان در ساختار پرچم است. بنابراین، اگر شما در حال معامله با یک پرچم نزولی هستید، دستور توقف شما باید در بالاترین قمة در پرچم قرار داده شود. به همین ترتیب، اگر شما در حال معامله با یک پرچم گاوی هستید، دستور توقف شما باید در پایین ترین قعر در پرچم قرار داده شود.  

دریافت سود از الگو‌ی پرچم

سود حاصل از الگو‌ی پرچم باید با استفاده از دو هدفی که قبلاً بحث کردیم، مدیریت شود. به شما بستگی دارد کدام هدف را دنبال خواهید کرد. با این حال، من پیشنهاد می کنم سود را در هر سطح هدف بگیرید تا ریسک کاهش یابد و سود ثبت شود. بطور طبیعی، هر تاجری سبک مدیریت معاملات خود را دارد که بیشترین سازگاری را با او دارد. در زیر یک مثال از اینکه چگونه ممکن است تصمیم بگیرید که یک معامله پرچمی نزولی را مدیریت کنید، آورده شده است. وقتی معامله پرچم خود را باز می کنید، دستور توقف ضرر خود را در زیر نقطه بیشینه پرچم قرار می دهید. وقتی قیمت افزایش می یابد و اندازه پرچم را کامل می کند، می توانید 1/3 از اندازه موقعیت خود را ببندید و سود را ثبت کنید. همچنین، شما باید دستور توقف ضرر خود را با بالا بردن آن در زیر سطح هدف اول تنظیم کنید. سپس اگر قیمت ادامه یابد و به سطح هدف دوم شما برسد، می توانید 1/3 دیگر از موقعیت را ببندید تا سود خود را بیشتر قفل کنید. حالا در معامله باقی مانده خود، دستور توقف خود را دوباره تنظیم کنید تا درست زیر سطح دوم قرار گیرد. اگر قیمت به سمت بالا ادامه یابد، آنگاه می توانید با دقت حرکت قیمت را نظارت کنید و آخرین 1/3 موقعیت معامله خود را تا زمانی که منطقی به نظر برسد نگه دارید.  

تحلیل تکنیکال با استفاده از الگو‌ی پرچم

تا اینجا باید با معامله کردن الگو‌ی نمودار پرچم آشنا شده باشید. اما هیچ چیز بهتر از نمودارهای واقعی برای روشن شدن ایده هایی که تاکنون ارائه شده است وجود ندارد. بنابراین، اکنون توجه خود را به برخی از مثال های عملی استفاده از الگوهای پرچم می کشیم.  
تحلیل تکنیکال با استفاده از الگو‌ی پرچم

تحلیل تکنیکال با استفاده از الگو‌ی پرچم

  این نمودار ساعتی جفت ارز GBP/USD است. تصویر نشان می‌دهد که چگونه تحلیل را برای رسیدن به فرصت معامله‌ای ممکن انجام می‌دهید. شما پرچم قرمز و کانال پرچم آبی را در نمودار مشاهده خواهید کرد. در حلقه سبز، لحظه‌ای را می‌بینید که عملکرد قیمت از سطح بالای پرچم عبور کرده است. این تایید الگو را ایجاد می‌کند و فرصت خرید بلند مدت را در نمودار ایجاد می‌کند. لحظه سبز زمان مناسبی است برای خرید جفت ارز GBP/USD. با اجرای معامله، باید سود هدف را درست زیر نقطه کمینه پرچم قرار دهید که در تصویر نشان داده شده است (S/L 1). سپس با هر هدف، سفارش توقف ضرر باید به بالا حرکت کرده و سود را در حالی که قیمت پیشرفت می‌کند بسته‌کند. دو سفارش توقف ضرر دیگر با S/L 2 و S/L 3 نشان داده شده‌اند. پیکان‌های مجنتا و بنفش اندازه پرچم و اندازه پرچم را اندازه‌گیری می‌کنند. همانطور که می‌بینید، این دو اندازه از نقطه شکست شروع می‌شوند. هر دو هدف به دست می‌آیند. و هر زمان که هر هدف رسیده شود، سفارش توقف ضرر باید مطابق تصویر بالا تنظیم شود. پایان معامله وقتی رسیده می‌شود که قیمت GBP/USD سومین سفارش توقف ضرر را شکست دهد (S/L 3). همانطور که می‌بینید، قیمت پس از آن برعکس می‌شود که شرایط نامطلوبی برای معامله بلند مدت ایجاد کرده است.   تفاوت بین الگو‌ی پرچم و پنانت پنانت یک الگو‌ی ادامه دهنده است که بسیار شبیه به پرچم است. تفاوت اصلی بین دو الگو شکل اصلاحی است که پس از پرچم می‌آید. الگو‌ی پرچم یک اصلاح کانال ایجاد می‌کند، در حالی که پنانت یک اصلاح مثلثی ایجاد می‌کند. در هر دو مورد، پتانسیل الگوها یکسان است. همانند پرچم، دو نوع پنانت وجود دارد - پنانت خرسانه و پنانت گاوصندوقی. آنها به همان روش پرچم و با قوانین هدف کاملاً همانند معامله می‌شوند. اگر پرچم خرسانه باشد، شما زمانی که عملکرد قیمت از سطح بالای پرچم عبور می‌کند، معامله بلند مدت را آغاز می‌کنید. اگر پنانت خرسانه باشد، شما زمانی که عملکرد قیمت از سطح بالای اصلاح مثلثی عبور می‌کند، معامله بلند مدت را آغاز می‌کنید. بگذارید یک نمونه از راه‌اندازی پنانت در نمودار زیر را نشان دهم:  
پنانت

پنانت

  در حال حاضر به نمودار H4 از GBP/USD نگاه می‌کنیم که یک الگو‌ی نمودار پنانت صعودی را نشان می‌دهد. این الگو از مثلث آبی و خط صعودی قرمز ضخیم تشکیل شده است که میله پنانت است. سیگنال خرید در این نمودار زمانی ایجاد می‌شود که قیمت از طریق سطح بالاتر نمودار پنانت شکست صعودی را ایجاد می‌کند. این با دایره سبز در نمودار نشان داده می‌شود. در این حالت باید یک سفارش متوقف کننده (stop loss) را در زیر نقطه پایین‌ترین نقطه پنانت قرار دهید. سپس باید اهداف الگو را اعمال کنید. این با پیکان‌های ارغوانی و قرمز در نمودار نشان داده شده است. هدف اول برابر با اندازه عمودی مثلث آبی است که از نقطه بالاترین است. هدف دوم برابر با اندازه عمودی میله است. توجه کنید که قیمت هر دو هدف را تکمیل می‌کند، که به این معنی است که سفارش متوقف کننده می‌تواند دو بار تنظیم شود. این با خطوط افقی قرمز در تصویر نشان داده می‌شود (S/L 2؛ S/L 3؛). معامله می‌تواند تا زمانی که قیمت عملیات متوقف کننده آخر را به سمت پایین عبور کند، نگه داشته شود. همانطور که می‌بینید، اشکال پنانت بسیار شبیه به الگو‌ی پرچم است و قوانین یکسانی برای معامله در هر دو الگو اعمال می‌شود. به یاد داشته باشید، تنها تفاوت بین پرچم و پنانت در طبیعت اصلاح است.   خلاصه نکات الگوی پرچم الگو‌ی پرچم یکی از محبوب‌ترین الگوهای ادامه دهنده است. این الگو از دو عنصر اساسی تشکیل شده است:
 • میله پرچم - روند فعلی
 • پرچم - اصلاح روند با ساختار کانال
دو هدف اصلی مرتبط با الگو‌ی پرچم وجود دارد:
 • هدف 1 - برابر با اندازه عمودی پرچم و باید از لحظه شکست اعمال شود
 • هدف 2 - برابر با اندازه عمودی میله پرچم و همچنین باید از لحظه شکست اعمال شود
دو نوع پرچم بر اساس پتانسیل آنها وجود دارد: پرچم نزولی
 • با حرکت نزولی شروع می‌شود و پس از آن یک اصلاح کانالی در حرکت صعودی دارد
 • پتانسیل نزولی دارد.
پرچم صعودی
 • با حرکت صعودی شروع می‌شود و پس از آن یک اصلاح کانالی در حرکت نزولی دارد
 • پتانسیل صعودی دارد.
برخی قوانین برای معامله در پرچم‌ها در بازار فارکس:
 • ورودبه معامله زمانی که عملکرد قیمت پرچم را در جهت روند شکست می‌دهد.
 • سفارش متوقف کننده را خارج از حد متضاد پرچم قرار دهید.
 • سود را در هر یک از اهداف بگیرید. می‌توانید سفارش متوقف کننده خود را در زمان تکمیل هدف تنظیم کنید.
تفاوت بین پرچم و پنانت در اصلاحی است که پس از میله اتفاق می‌افتد.
 • پرچم یک اصلاح کانالی دارد.
 • پنانت یک اصلاح مثلثی دارد که مخالف روند است.
 
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها