روش‌های اندازه‌گیری احساسات تریدرهای فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 17 اکتبر 2023
علاوه بر ارزیابی سطوح عرضه و تقاضا در بازار فارکس از طریق استفاده از روش‌های مختلف تحلیل فنی، بسیاری از تریدرهای فارکس نیز به یک شکل از تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند. تحلیل بنیادی مجموعه‌ای از روش‌های تحلیلی است که معمولاً بر روی مطالعه تغییرات شرایط اقتصادی اساسی تمرکز می‌کند و به عنوان عاملی برای تحریک حرکت در جفت ارزهای خاص استفاده می‌شود. احساسات تریدرهای فارکس عنصری حیاتی برای تریدرها در بررسی تحلیل بنیادی بازار است و به تریدر فارکس چشم اندازی از طریقه‌ای که بازار کلی یا بخش‌های کلیدی آن درباره جهت و همچنین تعدادی از نشانگرهای بازار و اقتصادی مهم که می‌تواند بر جهت بازار تأثیر بگذارد، می‌دهد. با توجه به عنصر روانی قابل توجه که معمولاً در تجارت در حوزه ارز حاکم است، احساسات تریدرهای فارکس می‌تواند بر جهت آینده و نوسانات جفت ارزی تأثیر بیشتری داشته باشد تا رویدادهای ژئوپلیتیکی و اقتصادی معتبر. علاوه بر این، انجام تحلیل دقیق و دقیق احساسات تریدرهای فارکس فارکس می‌تواند به تریدر ارزی کمک کند تا انتظارات جهتی خود را با بازار کلی - یا عناصر ماهرتر در آن - هماهنگ کند و این می‌تواند به تریدر پایه‌های قوی‌تری برای برقراری معاملات سودآور بدهد.  

احساسات تریدرهای فارکس

بیشتر تریدرهای ارزی که از تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند، به داده‌های اقتصادی کلیدی و نتایج رویدادهای ژئوپلیتیکی جاری در هر کشوری که جفت ارز مربوطه را تشکیل می‌دهد، نگاه می‌کنند. سپس از این اطلاعات برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد جهتی که در جفت ارز باید گرفته شود، استفاده می‌کنند. مجموع تصمیم‌گیری‌های جمعی آنها منجر به پدیده‌ای به نام احساسات تریدرهای فارکس می‌شود. احساسات تریدرهای فارکس جزئی از جنبه روانی بزرگی است که تغییرات در ارزش بازار جفت ارز را تحریک می‌کند. در کل، اگر عوامل اقتصادی و ژئوپلیتیکی برای یک کشور خاص نشان دهند که اقتصاد آن باید عملکرد دیگر کشورها را ببالاید، این مجموعه شرایط معمولاً احساسات تریدرهای فارکس زیرین را به سمت مثبت منتقل می‌کند و نتیجه در ارزش بهتر آن نسبت به ارزهای دیگر خواهد بود. از سوی دیگر، یک واکنش احساسات تریدرهای فارکس منفی ممکن است برای یک ارز خاص رخ دهد اگر اعداد اقتصادی کمتر مطلوبی منتشر شوند که نشان دهنده کاهش اقتصادی کشور است یا اگر یک نشانگر اقتصادی مهم مانند اعتماد مصرف‌کننده به دلیل شرایط اقتصادی کمتر مطلوبی مانند بازار کار ضعیف، شروع به ضعیف شدن کند. به عنوان مثال، اگر یک کشور به تولید ناخالص داخلی در حال گسترش، کاهش تراز تجاری یا بالانس، نرخ بهره جذاب و اعداد استخدام قوی دست یابد، این عوامل باید احساسات تریدرهای فارکس مطلوبی برای آن ارز فراهم کنند.
احساسات تریدرهای فارکس

احساسات تریدرهای فارکس

استفاده از شاخص‌های احساسات تریدرهای فارکس انجام یک شکل معمول از تجزیه و تحلیل احساسات تریدرهای فارکس فارکس می‌تواند شامل مرور دقیق داده‌های خام باشد که نشان می‌دهد چه درصد از معاملات به یک موقعیت خاص در جفت ارزی انجام شده است و چه نوع معامله‌گرانی تصمیم به انجام چنین معاملاتی گرفته‌اند. به عنوان مثال، فرض کنید که نه صد معامله‌گر با حجم بالا در جفت ارزی EUR/USD موقعیت خرید باز را انتخاب کرده‌اند، در حالی که فقط صد معامله‌گر با حجم کوچک موقعیت خرید باز متضاد را در EUR/USD انتخاب کرده‌اند. در این حالت، یک شاخص احتمالی احساسات فارکس که قصد تجزیه و تحلیل تفاوت در احساسات خرید در مقابل فروش را دارد، ممکن است نشان دهد که در مجموع 90 درصد موقعیت خرید است. علاوه بر این، این داده‌های احساسی خام نشان می‌دهد که معامله‌گران با حجم بالا 100 درصد موقعیت خرید را انتخاب کرده‌اند، که به طور کلی فرض می‌شود این معامله‌گران حرفه‌ای‌تر هستند و بنابراین احتمالاً به درستی جهت آینده بازار را پیش‌بینی می‌کنند. برای معامله‌گران فارکس، مهم‌ترین و مورد احترام‌ترین داده‌های احساس بازار، گزارش Commitment of Traders (COT) کمیسیون بورس کالاهای آمریکا یا CFTC است. این گزارش محبوب درباره بازار احساسات صرفاً مربوط به بازار آتی معامله شده در بورس بین‌المللی شیکاگو یا IMM استفاده می‌شود، اما به خاطر اینکه اکثریت زیادی از معاملات فارکس در بازار بدون نظارت Over the Counter (OTC) انجام می‌شود، به صورت معاملات بانکی یا از طریق کارگزاران آنلاین فارکس، به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. به عبارتی دیگر، تخمین دقیق حجم معاملات در هر جفت ارز و انواع معامله‌گرانی که آن را تشکیل می‌دهند، در اکثر مواقع بسیار دشوار است. با وجود محبوبیت غالب بازار فارکس OTC، تعدادی از معامله‌گران نیز انتخاب می‌کنند که از طریق IMM شیکاگو برای معامله قراردادهای آتی ارزها استفاده کنند که در بیشتر ارزهای اصلی در مقابل دلار آمریکا و برخی از جفت ارزهای کم اهمیت و جفت ارزهای ترازنامه‌ای موجود است. گزارش Commitment of Traders نشان می‌دهد که جهت موقعیت‌هایی که این معامله‌گران آتی ارزها را انتخاب کرده‌اند، چه نوع معامله‌گری هستند و حجم این موقعیت‌ها را در طی یک هفته نشان می‌دهد. علاوه بر گزارش COT، برخی کارگزاران آنلاین فارکس مانند FXCM شاخص‌های مفیدی از احساسات تریدرهای فارکس را در وب سایت‌ها یا پلتفرم‌های معاملاتی خود منتشر می‌کنند که به طور معمول نشان می‌دهد که معامله‌گران دیگری که با کارگزار معامله می‌کنند در حال حاضر چه کارهایی انجام می‌دهند. یک شکل دیگر از شاخص‌های احساسات ی که ممکن است مفید باشد، نظرسنجی‌های اقتصادی است که برای نشان دادن وضعیت اقتصادی اصلی کشورهای جهان انجام می‌شود. تغییرات غیرمنتظره در نتیجه این نظرسنجی‌های معمولاً تأثیرگذار می‌تواند باعث تغییرات شدیدی در نرخ ارز شود و عبور از سطوح کلیدی در خواندن آنها می‌تواند به عنوان سیگنال‌هایی برای انجام معاملات فارکس استفاده شود. بخش‌های بعدی این مقاله به بررسی برخی از شاخص‌های احساسات تریدرهای فارکس محبوب استفاده شده توسط معامله‌گران ارز می‌پردازد.  

گزارش تعهدات معامله‌گران یا گزارش COT

همانطور که در بالا ذکر شد، گزارش تعهدات معامله‌گران یا گزارش COT یکی از مفیدترین شاخص‌های احساسات تریدرهای فارکس است که برای معامله‌گران فارکس در دسترس است. این گزارش همچنین اطلاعاتی در مورد بازارهای سایر کالاها و آتی و مشتقات مالی را نیز فراهم می‌کند، علاوه بر معاملات آتی و گزینه‌های تبادل ارز خارجی. CFTC گزارش تعهدات معامله‌گران را به‌صورت منظم هر جمعه منتشر می‌کند، مگر این‌که جمعه تعطیل باشد و در این صورت انتشار ممکن است یک یا دو روز کاری تاخیر داشته باشد. اطلاعات موجود در گزارش COT بر اساس موقعیت‌های آتی و گزینه‌هایی است که معامله‌گرانی که از طریق Chicago IMM معامله می‌کنند، در روز سه‌شنبه قبلی برقرار کرده و نگه می‌دارند. اگرچه انتشار داده‌های COT معمولاً تا حدی از زمان تجمیع آن تأخیر دارد، اما اطلاعات هنوز برای معامله‌گران فارکس میان‌مدت و بلندمدت بسیار مفید است. این اطلاعات توسط تعداد زیادی از این نوع معامله‌گران که بر این اطلاعات برای برنامه‌ریزی معاملات خود به عنوان یک شاخص احساسات تریدرهای فارکس اعتماد دارند، پیگیری می‌شود. گزارش COT فهرستی از مواردی را که می‌تواند توسط معامله‌گر فارکس برای اندازه‌گیری احساس سرمایه‌گذاران استفاده شود، فهرست می‌کند و یکی از اصول اساسی تجزیه و تحلیل احساسات فارکس را که توسط بسیاری از معامله‌گران ارز انجام می‌شود، تشکیل می‌دهد. علاوه بر نشان دادن جهت و اندازه موقعیت‌های باز، گزارش COT نیز به بخش‌هایی تقسیم می‌شود که نشان می‌دهند معامله‌گران رشته‌های مختلف چگونه خود را در بازار آتی قرار داده‌اند. اطلاعات نشان داده شده در گزارش COT شامل موارد زیر است:
  • تعداد معاملات باز: این عدد تعداد کل قراردادهای آتی یا گزینه‌هایی را نشان می‌دهد که هنوز توسط یک معامله مخالف مانند تحویل یا استفاده در مورد گزینه‌ها، جبران نشده‌اند.
  • تعداد معامله‌گران: این نتیجه تعداد کل معامله‌گرانی را نشان می‌دهد که مجبور به گزارش دادن جایگاه‌های خود به CFTC هستند.
  • جایگاه‌های گزارش‌پذیر: این تعداد کل جایگاه‌های آتی و گزینه‌هایی را نشان می‌دهد که توسط معامله‌گرانی با اندازه‌ای بیشتر از سطوح گزارش‌دهی خاصی که توسط مقررات CFTC تعیین شده‌اند، نگهداری می‌شوند.
  • جایگاه‌های غیرقابل گزارش: این تعداد جایگاه‌های کوتاه و طولانی را نشان می‌دهد که نیازهای گزارش‌دهی تعیین شده توسط CFTC را در مورد اندازه آن‌ها برآورده نمی‌کنند.
  • گزارش کوتاه: این به تعداد جایگاه‌های کوتاه مربوط نیست، بلکه یک گزارش COT کوتاه‌تر است که توسط CFTC صادر می‌شود و سطح سرمایه‌گذاری باز در هر قرارداد آتی را به صورت جداگانه بر اساس تعداد جایگاه‌های گزارش‌پذیر و غیرقابل گزارش نشان می‌دهد. داده‌های اضافی نیز در این گزارش نشان داده می‌شود که شامل میزان نگهداری‌های تجاری و غیرتجاری، هرگونه تغییرات نسبت به گزارش قبلی، فعالیت‌های انتشار، درصد جایگاه باز شده براساس دسته بندی و تعداد معامله‌گران مشارکت کننده است.
  • گزارش طولانی: این به تعداد جایگاه‌های طولانی مربوط نیست، بلکه یک گزارش COT گسترده‌تر است که شامل تمام اطلاعات موجود در گزارش کوتاه فوق الذکر است و شامل جایگاه‌های گزارش‌پذیر و غیرقابل گزارش است. گزارش طولانی همچنین داده‌ها را بر اساس سال گروه بندی می‌کند و تمرکز جایگاه‌های باز برای بزرگترین چهار و هشت معامله‌گر را نشان می‌دهد.
  • تجاری: این عدد جایگاه‌های نگهداری شده توسط شرکت‌هایی که در تولید، فرآوری و/یا بازرگانی کالاهایی که بر روی صرافی IMM شیکاگو معامله می‌شوند، عکس‌العمل دارند را نشان می‌دهد. این جایگاه‌ها معمولاً شامل آنچه به عنوان جایگاه "همسان" برای جایگاه زیرین علاقه تجاری است که به صورت طبیعی به عنوان نتیجه‌ای مستقیم از فعالیت‌های غیرتجاری مرتبط با کسب و کار آنها به وجود می‌آید.
  • غیرتجاری: این طبقه‌بندی شامل مجموع مقدار تمام جایگاه‌های تخمینی است که شامل جایگاه‌های تخمینی افراد، مؤسسات بزرگ، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر کاربران غیرتجاری بازار آتی است که نیازهای گزارش‌دهی CFTC را برآورده می‌کنند. این یک شاخص احساسی مختصراً مفید را نشان می‌دهد.
با وجود کمبود قابل توجه آنالیز احساس نسبت به حجم برای بازار فارکس OTC، گزارش COT یکی از مفیدترین ابزارهای تجزیه و تحلیل احساس بازار فارکس برای معامله‌گران ارز است.  

انواع معاملات براساس احساسات تریدرهای فارکس

رایج‌ترین روشی که معامله‌گران فارکس معمولاً برای استفاده از احساسات تریدرهای فارکس فارکس استفاده می‌کنند، اندازه‌گیری حد کمال در موقعیت‌گیری در بازار و استفاده از آن به عنوان نشانگر معکوس است. به طور کلی، وقتی سطوح احساسات تریدرهای فارکس به اندازه‌ای برسند که تعداد زیادی معاملات بلندمدت نسبت به معاملات کوتاهمدت و یا بالعکس وجود داشته باشد، بازار در جهت غالب به "شلوغ" تلقی می‌شود و اغلب برای تغییر جهت آماده می‌شود. به طور کلی، هنگامی که اکثریت غلبه کنندهٔ معامله‌گران در یک جفت ارز خاص در همان سمت بازار باشند، اغلب بازار تمایل دارد که جهت یا روند فعلی خود را تغییر دهد و تصحیح معکوسی در نرخ تبادل جفت ارز اتفاق بیفتد. هر چه تعداد کمتری از معامله‌گران یا منافع تجاری باقی بمانند که مایل به پذیرش سمت معامله مخالف باشند، معمولاً فقط مسأله‌ای از زمان است تا تغییر جهت معکوس نرخ تبادل در جهت مخالف به وقوع بپیوندد. بنابراین، سطوح بیش‌احساسی در احساسات معامله‌گران عموماً به عنوان یک سیگنال ممکن برای تغییر جهت نرخ تبادل در نظر گرفته می‌شوند. به هر حال، در اینجا نیاز به احتیاط برای یک معامله‌گر احساسی فارکس وجود دارد به دلیل رایج بودن روندهای بلندمدت در بازار فارکس که اغلب به دلیل تغییرات در تفاوت نرخ بهره به وجود می‌آیند هنگامی که سیاست پولی رسمی در یکی یا هر دو کشور مرتبط با جفت ارز تغییر می‌کند. به علت این پدیده روندهای شدید در جفت ارزها ممکن است رخ دهد، مهم است به یاد داشته باشید که می‌توان برای یک جفت ارز خاص به حدی‌های برجسته در موقعیت‌گیری دست پیدا کرد و با این حال جفت ارز ممکن است همچنان این سطوح بیش‌احساسی را به مدت طولانی نشان دهد قبل از تغییر قابل توجهی در جهت آن. علاوه بر این، عوامل ماکرواقتصادی و دیگر عوامل بنیادی ممکن است بر ارز یک کشور به گونه‌ای تأثیر بگذارند که احساسات تریدرهای فارکس ممکن است به نظر بدهندهٔ یک سیگنال سنتی به نظر برسد، اما به دلیل شرایط برجسته، بازار به طور معمول به اندازه‌ای که معمولاً انتظار می‌رود پاسخ نمی‌دهد. این رویدادهای خبری می‌تواند شامل سیاست پولی کشور، نرخ بهره، رفراندوم در مورد مسئله‌ای مهم مانند رای‌گیری برای خروج از اتحادیه اروپا، یک رویداد جغرافیایی، یک فاجعه طبیعی، مداخلهٔ بانک مرکزی در بازار ارز یا هر شرایط دیگری که می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر ارز یک یا چند ارز در یک جفت ارز خاص داشته باشد و در احساسات تریدرهای فارکس تاثیر بگذارد.  

شاخص احساسات گمراه‌کننده

شاخص احساسات گمراه‌کننده یا SSI شامل یک شاخص است که دو بار در روز توسط بروکر آنلاین معروف فارکس FXCM منتشر می‌شود. به عکس گزارش COT، این شاخص احساسات فارکس به موقع تر نشان می‌دهد که تعداد خریداران نسبت به تعداد فروشندگان فعال در یک جفت ارز خاص در زمان انتشار آن چقدر است. اگر شاخص SSI منفی باشد، به عنوان مثال اگر خواندن آن -4.5 باشد، این به این معنی است که برای هر تاجری که موقعیت بلند را انتخاب می‌کند، 4.5 تاجر موقعیت کوتاه در جفت ارز دارند. به طور معکوس، اگر شاخص مثبت باشد، به عنوان مثال +2.3، این خواندن نشان می‌دهد که برای هر تاجری که تصمیم به موقعیت کوتاه گیری می‌کند، 2.3 تاجر موقعیت بلند داریم. عجیب نیست که SSI می‌تواند برای تاجران حرفه‌ای فارکسی که به مدت کوتاه معامله می‌کنند بسیار مفید باشد. از آنجا که اکثر تاجران خرده‌فروشی فارکس به دلیل اشتباهات خود سود نمی‌کنند، SSI می‌تواند به عنوان یک شاخص معکوس مفید جهت جهت بازار در جفت ارز عمل کند. بنابراین، یک حرفه‌ای ممکن است در جهت مخالف جهت اکثر تاجران خرده‌فروشی که توسط SSI نشان داده شده است، معامله کند.
شاخص احساسات گمراه‌کننده یا SSI

شاخص احساسات گمراه‌کننده یا SSI

نظرسنجی‌های اقتصادی موثر بر احساسات تریدرهای فارکس

چندین نظرسنجی یا شاخص احساسات تریدرهای فارکس کسب و کار و مصرف کننده به عنوان شاخص‌های اقتصادی برای اقتصادهای اصلی به صورت منظم منتشر می‌شوند. این انتشارها به دقت توسط تاجران بازار فارکس پیگیری می‌شوند و بسیاری از آنها به عنوان شاخص‌های پیشگوی جهت اقتصاد مربوطه در نظر گرفته می‌شوند. به طور کلی، یک خواندن بالاتر و بهتر از انتظار از این نظرسنجی‌ها می‌تواند احساس بازار را به طور قابل توجهی برای ارز کشور مربوطه افزایش دهد، در حالی که یک نتیجه قابل توجهی ناامید کننده می‌تواند احساس بازار را به طور قابل توجهی برای ارز تضعیف کند. چندین نظرسنجی اعتماد مصرف‌کننده و کسب و کار به صورت دوره‌ای منتشر می‌شوند، علاوه بر شاخص‌های مدیران خرید یا PMI. نتایج این شاخص‌ها که به طور معمول ماهانه منتشر می‌شوند، می‌توانند به تحلیلگران اساسی در ارزیابی جنبه‌های مختلف احساسات مرتبط با اقتصاد در کشورهای مربوطه کمک کنند. جدول زیر شامل برخی از نظرسنجی‌های مهمترین از این انتشارات است، و همچنین ارزی که احتمالاً بیشترین تأثیر را بر روی آن دارد:
احساسات بازار

احساسات تریدرهای فارکس

موفق باشید.  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها