سواپ در فارکس✅ سواپ اسلامی و غیر اسلامی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 19 ژانویه 2024
سواپ در فارکس یکی از جنبه‌های کلیدی و مهم در دنیای معاملات مالی است. در این بازار، زمانی که موقعیت‌های معاملاتی بیش از یک روز باز می‌مانند، بحث سواپ در فارکس مطرح می‌شود. سواپ در فارکس یکی از ابزارهای اصلی برای درک اینکه چگونه نرخ بهره ارزها در طول زمان روی معاملات تأثیر می‌گذارد است. معاملات فارکس شما ممکن است برای چند روز یا حتی بیشتر نگه داشته شود. این به معنای این است که ما یک ارز را در حساب‌های خود نگه می‌داریم، در حالی که در عین حال با کمبود ارزی که برای خرید ارز اولیه فروختیم، مواجه هستیم. این وضعیت باید متعادل شود چرا که در پایان روز حساب‌ها باید صاف باشند. وقتی یک ارز را بفروشید تا ارز دیگری بخرید، کارگزار شما حساب را با انجام کار معکوس به تعادل می‌رساند. این فرایند معمولاً به نام رول‌اور معروف است و ممکن است کارمزدی (هزینه سواپ نیز گفته می‌شود) ایجاد کند که به عنوان کارمزد رول‌اور یا کارمزد‌ی سواپ شناخته می‌شود. ما در این مقاله نگاهی به این می‌اندازیم که این چه معنی‌ای برای معاملات شما دارد و چگونه می‌تواند کارمزد یا سودی برای حساب شما ایجاد کند. همچنین نگاهی به این مسأله می‌اندازیم که چگونه می‌توان قبل از آنکه یک معامله خرید یا فروش انجام دهید، پیش‌بینی کنید که نگه‌داشتن موقعیت در طول شبانه‌روز یا بیشتر، سود یا کارمزدی را ایجاد می‌کند. همچنین یک نگاه سریع به اینکه دقیقاً سواپ‌های ارزی چی هستند هم ضروری است، و یک مقدمه به ریاضیات پشت پرده‌ی محاسبات آن نیز بحث خواهد شد. این محاسبه به ما نرخ آتی و عدد سود یا کارمزد برای نگه‌داشتن موقعیت‌ها به مدت بیشتر از روزانه خواهد داد. همچنین اگر قصد دارید در نرخ‌های آتی فارکس معامله کنید، این مسئله مفید است. شما حتی اگر یک تریدر روزانه هم هستید خوب است که این نکات را بدانید و شاید زمانی به درد شما بخورد. یک تریدر خوب همیشه سعی میکند یاد بگیرذ و تمام مطالب زمینه ای فارکس را گوشه ی ذهن خود داشته باشد.  

کارمزد سواپ

این کارمزد یا سودی است که هنگام نگه‌داشتن یک معامله در طول شبانه‌روز یا بیشتر ایجاد می‌شود. همانطور که گفته شد، ما از یک ارز کم‌ داریم و در عوض ارز دیگری را بیشتر داریم. با این حال، حساب‌ها باید تعادل داشته باشند و کارگزار برای اطمینان از صاف شدن حساب در پایان روز عملیات معکوس را انجام می‌دهد. اگر عملیات فوق کارمزدی ایجاد کند، به عنوان کارمزد سواپ در فارکس شناخته می‌شود، برخی کارگزاران ممکن است این کارمزد را معمولاً در ازای اسپردهای پیشنهادی گسترده‌تر یا کمیسیون‌های بیشتر نگیرند. با این حال، کارمزد‌های سواپ در فارکس باید به یک شکل یا دیگر محاسبه شود. کارگزاران فارکس بدون سواپ نیز وجود دارند، اما آنها باید جبران کارمزد نگه‌داشتن موقعیت‌های باز در طول شبانه‌روز یا بیشتر را انجام دهند. بعضی از کارگزاران ممکن است فقط کارمزد‌ها را کسر کنند و زمانی که موقعیت شبانه‌روز به سود می‌انجامد درآمد را وارد نکنند. اگر قصد دارید موقعیت‌هایی را برای چند روز باز نگه دارید، ارزش دارد که در این مورد تحقیق کنید. برای مثال، فرض کنید ما EUR/USD را خریداری می‌کنیم. اکنون ما یوروها را نگه می‌داریم که به جای آن دلارهای آمریکایی را فروخته‌ایم. دلارهایی که فروخته‌ایم، از ابتدا در حساب‌های ما نبوده است. این امر باعث تولید چیزی شده است که به آن "کوتاه" یا "short" گفته می‌شود. ما چیزی را که در واقع نگه نداشتیم، فروخته‌ایم. بنابراین، ما نیاز داریم تا این ارز را قرض بگیریم و یوروها را به تعادل برسانیم. اگر ما €10,000 با نرخ تبادل 1.2000 خریداری کنیم، ما $12,000 را فروخته‌ایم که از ابتدا نداشتیم. بنابراین، ما نیاز به قرض گرفتن $12,000 داریم تا آنها را به‌جای €10,000 تحویل دهیم. این کار به طور خودکار توسط کارگزاری که حساب شما را مدیریت می‌کند، انجام می‌شود. این کارمزد می‌تواند با قرض دادن یوروهایی که ما برای همان دوره نگه می‌داریم، جبران شود. در مثال بالا، نرخ‌های بهره دلار آمریکایی در حال حاضر بیشتر از یوروها است. بنابراین، قرض گرفتن دلارهای آمریکایی و قرض دادن یوروها کارمزدی را ایجاد می‌کند. البته، اگر ما بخواهیم یوروها را بفروشیم و دلارهای آمریکایی بخریم، معکوس این وضعیت درست است. ما نیاز داریم که یوروها را قرض بگیریم و دلارهای آمریکایی را قرض دهیم، زیرا ما بیشترین بهره را برای قرض دادن دلارهای آمریکایی دریافت می‌کنیم تا بهره‌ای که برای قرض گرفتن یوروها پرداخت می‌کنیم. این موضوع باعث می‌شود که حساب ما سود داشته باشد که به آن "حمل مثبت" می‌گویند. برای روشن شدن مطلب یک مثال عددی را بررسی می‌کنیم. فرض کنید ما €10,000 EUR/USD را خریداری کرده‌ایم و موقعیت را برای 3 روز نگه می‌داریم. ما یوروها را اصطلاحا "بلند" و دلارهای آمریکایی را "کوتاه" میگوییم، این اصطلاح بدان معناست که ما باید یورو قرض دهیم و دلارهای آمریکایی را قرض بگیریم تا حسابمان را تعادل بیاوریم. فرض کنید نرخ بهره یورو برای قرض دادن 0% و برای دلار آمریکایی 2% باشد. حال جریان ارزی و کارمزد زیر را داریم:  
سواپ در فارکس

سواپ در فارکس

  با توجه به جدول بالا، نگه داشتن این موقعیت طولانی EUR/USD برای 3 روز، کارمزدی معادل 1.97 دلار به ما ایجاد خواهد کرد. این مقدار در ترم‌های معاملاتی به 1.97 پیپ ترجمه می‌شود که ممکن است اهمیت زیادی نداشته باشد، اما شما باید مقداری که کارگزار شما ازتان پول می‌گیرد را با بقیه مقایسه کنید. برای انجام این کار، شما باید بتوانید نرخ بهره مربوطه هر ارز را تعیین کنید، زیرا تفاوت در این نرخ‌ها نهایتاً مثبت یا منفی بودن نقل و انتقال موقعیت شما را ایجاد می‌کند. چگونه پیپ‌های کارمزد سواپ 1.97 دلار را محاسبه کردم؟ به سادگی کارمزد سواپ را بر تعداد معامله تقسیم کرده و آن را به قیمت نقدی معاملاتی اضافه کنید، به عبارت دیگر (1.97 / 10,000) + 1.20000 = 1.200197. نرخ بهره هر ارز توسط بانک مرکزی مربوطه تعیین می‌شود. این یک راهنمای خوب است تا بدانید کدام نرخ بهره برای هر ارز باید اعمال شود. به خاطر داشته باشید که کارگزار از نرخ بهره ارائه شده توسط بانک مورد استفاده برای تسویه معاملات فارکس استفاده خواهد کرد. بانک از نرخ بهره میان‌بانکی استفاده خواهد کرد که به طور ضروری از نرخ‌های تعیین شده توسط بانک‌های مرکزی کمی متفاوت است. تحقیق درباره نرخ بهره مربوطه برای ارزهایی که در حال معامله هستید، به شما امکان می‌دهد تا تعیین کنید کدام موقعیت‌ها تاثیر مثبت یا منفی دارند. در مثال بالا، دیدیم که فروش EUR/USD یک نقل و انتقال مثبت ایجاد می‌کند. این به دلیل این است که در حالی که ما دلارهای آمریکایی را نگه می‌داریم که بهره آنها بیشتر از بهره پرداختی برای قرض گرفتن یوروها است، سود دریافت می‌کنیم. بیشتر وب‌سایت‌های بانک مرکزی نرخ‌های بهره آن‌ها را در اختیار دارند، یا می‌توانید در فارکسstreet یا Tradingeconomics نیز بررسی کنید که همچنین نرخ بهره هر ارز را منتشر می‌کنند. نرخ‌های منتشر شده در این وب‌سایت‌ها نرخ بهره بانک مرکزی است. این نرخ‌ها در مقایسه با آنچه که به کارگزار شما در دسترس است کمی متفاوت خواهد بود، اما به شما ایده‌ای از این کدام جفت ارز با معامله خرید یا فروش نقل و انتقال مثبت یا منفی می‌آورد خواهد داد. ارزهایی که یک جفت ارز فارکس را تشکیل می‌دهند به دو دسته تقسیم می‌شوند: ارز داخلی و ارز خارجی. ارز داخلی ارزی است که اولین بار در نامگذاری یک جفت ارزی ذکر شده است. به عنوان مثال، در جفت ارزی EUR/USD، یورو ارز داخلی است و دلار آمریکایی ارز خارجی است. این بدان معناست که نرخ فارکس نشان دهنده تعداد واحدهای دلار آمریکایی مورد نیاز برای مبادله 1 یورو است. یک قانون عملی این است که اگر شما در مقابل یک ارز داخلی بلند با نرخ بهره کمتری از ارز خارجی که کوتاه هستید برخورد کنید، نقل و انتقال منفی ایجاد خواهد شد. به طور مشابه، اگر شما ارز داخلی با نرخ بهره بیشتری نسبت به ارز خارجی بلند باشید، این موقعیت نقل و انتقال مثبت ایجاد خواهد کرد. جدول زیر مرکب‌های ممکن نرخ بهره در مقابل نگه داشتن معاملات خرید یا فروش را نشان می‌دهد. یک نگاه به ما می‌گوید کدام موقعیت‌ها نقل و انتقال مثبت یا منفی ایجاد می‌کنند. اصطلاح نقل و انتقال برای بیان نگه داشتن یک موقعیت در زمان است، به این معنا که برای جلوبردن استفاده می‌شود. فقط برای روشنی، نقل و انتقال مثبت درآمدی برای حساب شما ایجاد خواهد کرد، در حالی که نقل و انتقال منفی کارمزدی برای حساب شما ایجاد خواهد کرد.  
کارمزد سواپ

کارمزد سواپ

 

محاسبه کارمزد سواپ در فارکس با متاتریدر

MT4 و MT5 همچنین به ما امکان محاسبه نرخ سواپ یا نرخ رولوور برای هر جفت ارز فارکس را می‌دهند و همچنین نشان می‌دهد که کارگزار ما در واقع چه کارمزدی از ما دریافت می‌کند. درک محاسبه امتیاز سواپ روی MT4 نسبت به یک وب‌سایت با یک ماشین حساب که به ما مستقیماً کارمزد یا سود را می‌دهد، کمی دشوارتر است. با این حال، هنوز مفید است و به ما این امکان را می‌دهد که ببینیم کدام موقعیت‌ها کارمزد یا سود ایجاد می‌کنند. کارمزد سواپ بلند یا کوتاه در پنجره MT5 نشان داده می‌شود. برای رسیدن به آن، ما جفت ارز را انتخاب کرده و روی موس راست کلیک کرده و سپس مشخصات را انتخاب می‌کنیم، سپس به پایین پیمایش می‌کنیم تا همانند «سواپ بلند» و «سواپ کوتاه» را ببینیم. این دو عدد به ما می‌گویند که چند پیپ باید به حساب ما اضافه یا کاسته شود. از مثال زیر، می‌توانیم ببینیم که اگر موقعیت طولانی AUD/USD باشیم، کارگزار 2.86 پیپ را برای یک موقعیت شبانه‌روزی کم می‌کند. این پیپ‌های دلار آمریکایی هستند، اگر حساب ما در یک ارز دیگر باشد. به عنوان مثال، اگر یورو باشد، باید 2.86 را بر تعویض ارز EUR/USD تقسیم کنیم. این منجر به 2.83/1.200 می‌شود که ما را به کاهش 2.38 پیپ یورو می‌رساند. اگر یک لات کامل معامله کنیم، می‌بینیم که یک کم کردن در حساب ما رخ می‌دهد که برابر است با 0.000238 * 100,000 = ‎€23.8 است.  
کارمزد سواپ در متاتریدر

کارمزد سواپ در متاتریدر

 

سواپ در فارکس

جابه‌جایی ارزی که به عنوان سواپ در فارکس معروف است همانند معامله دو پایی در بازار ارزی است، هر پا یک معامله فارکس است. پای اول یک معامله فوری در هر جفت ارزی مشخص است، پای دوم یک معامله با تاریخ پیش رو در همان ارزها ولی به جهت مخالف است. بیایید به عنوان مثال یک سواپ یک ماهه GBP/USD را در نظر بگیریم. این سواپ فارکس از دو پا تشکیل شده است، پای اول در به صورت فوری و پای دوم با معامله آتی تاریخ یک ماهه در همان ارزها اما به جهت معکوس انجام می‌شود. خرید یک معامله آتی یک ماهه GBP/USD به معنای خرید پوند برای فروش دلارها در یک ماه بعد از تاریخ نقدی است. این بدان معناست که برای تاریخ نقدی ما دلارها را خریداری و پوند را فروخته‌ایم. نرخ معامله اول برابر با نرخ فعلی جفت ارزی است، نرخ معامله آتی با محاسبه تفاوت بین دو نرخ به دست می‌آید. نرخ بهره برای دلارهای آمریکایی بالاتر از پوند بریتانیا است، این موضوع هنگام نگه داشتن موقعیت‌هایی که در آن‌ها ما دلارهای آمریکایی را خریداری می‌کنیم، سود مثبتی ایجاد می‌کند. در نظر گرفتن مثال فوق که ما پوند را خریداری می‌کنیم، دلار را به صورت معامله آتی می‌فروشیم و دلار را خریداری و پوند را به صورت نقدی فروختیم: ما برای یک ماه باید دلارها را قرض داده و پوند را قرض گرفته باشیم. اگر نرخ بهره برای قرض دادن دلار 2% و بهره برای قرض گرفتن پوند 0.25% باشد، می‌توانیم ببینیم که ما سود مثبتی به اندازه 1.75% برای یک ماه خواهیم داشت. بیایید نرخ نقدی GBP/USD را برای مثال بالا برابر با 1.3000 در نظر بگیریم، در جدول زیر ما جریان نقدینگی و نرخ معامله آتی برای سواپ یک ماهه GBP/USD را خواهیم دید:  
سواپ در بازار فارکس

سواپ در بازار فارکس

  از جدول بالا می‌توانیم ببینیم که فروش GBP/USD به صورت فوری و خرید معامله آتی، یک کارمزد برای پوند انگلیسی به اندازه 2.05 پوند و یک درآمد به میزان 21.37 دلار برای دلار آمریکا ایجاد کرد. تقسیم دو مقدار معامله آتی (13,021.37/10,000.05) به ما نرخ سواپ در فارکس یا نرخ معامله آتی را می‌دهد. می‌بینیم که ما این جفت ارزی را با قیمتی کمتر (1.3000) از آن فروختیم که یک ماه بعد آن را (1.30187) خریداری خواهیم کرد. این برای جبران واقعیت است که ما یک ارز را نگه داشته‌ایم که نرخ بهره بالاتری نسبت به ارز دیگری که فروختیم، دارد. نرخ بهره برای قرض دادن دلارهای آمریکایی 2% بود، در حالی که نرخ بهره برای قرض گرفتن پوند بریتانیا 0.25% بود. این تفاوت در نرخ بهره، جریان نقدینگی مثبتی ایجاد می‌کند و بنابراین در قیمت معامله آتی بررسی شده است.  

محاسبه‌ی دقیق سواپ فارکس

بیایید به طور دقیق‌تر به محاسبه‌ی سواپ فارکس نگاهی بیندازیم. این کار نسبت به آنچه به نظر می‌آید آسان‌تر است و درک بهتری از نه تنها نرخ معامله آتی بلکه همچنین از کارمزد‌های سواپ در فارکس را به دنبال خواهد داشت. نرخ معامله آتی تفاوت نرخ بهره بین دو ارز در جفت ارزی فارکس را منعکس می‌کند. هنگامی که ارز داخلی نرخ بهره بالاتری نسبت به ارز خارجی داشته باشد، نرخ سواپ معامله آتی کمتر از نرخ نقدی خواهد بود. در صورتی که نرخ بهره برای ارز داخلی پایین‌تر باشد، نرخ سواپ بالاتر از نرخ نقدی خواهد بود. این ویژگی برای جبران تفاوت نرخ بهره بین دو ارز ضروری است. اگر ارز داخلی با نرخ بهره بالاتری را بخرید، آن پول را به منظور کسب جریان نقدینگی مثبت نسبت به پولی که از ارز خارجی قرض گرفته‌اید، قرض می‌دهید. بنابراین نرخ معامله آتی زمانی کمتر خواهد بود که ما می‌خواهیم ارز داخلی را بفروشیم، که این جبران برای تریدر مقابل در معامله‌ی شما است. فرمول محاسبه‌ی نرخ سواپ در فارکس به شرح زیر است: F = نرخ معامله آتی S = نرخ نقدی R1 = نرخ بهره ارز داخلی R2 = نرخ بهره ارز خارجی D = تعداد روزها به توجه به قراردادشمارش روز،تعداد روزها می‌تواند 360، 365 یا تعداد واقعی روزهای سال باشد.  
فرمول محاسبه سواپ

فرمول محاسبه سواپ

  می‌بینیم که وقتی نرخ بهره ارز داخلی از نرخ بهره ارز خارجی بالاتر باشد، فرمول یک ضرب‌کننده‌ی S کوچکتر از 1 خواهد داشت. این باعث ایجاد قیمت معامله آتی کمتر از قیمت نقدی می‌شود و برعکس. هنگامی که نرخ بهره داخلی کمتر از نرخ بهره ارز خارجی باشد، نرخ معامله آتیی بالاتر از نرخ نقدی تولید می‌کند.  

سواپ در فارکس اسلامی

یک مسئله مهم برای ما ایرانیان اسلامی بودن معاملات است. اکثر کارگزاران فارکس حساب‌های اسلامی را ارائه می‌دهند و برخی از آن‌ها به عنوان کارگزاران فارکس اسلامی محسوب می‌شوند که به نیازهای خاص دنیای ترید در بازار ارز برای افراد مسلمان پاسخ می‌دهند. زیر نظام مالی اسلامی، امکان داشتن نرخ بهره وجود ندارد، بنابراین امکان دارد برای مواقع نگهداشتن موقعیت‌های شبانه، کارمزد بهره دریافت نشود. کارگزارانی که به نیازهای مالی اسلامی پاسخ می‌دهند، این کارمزد را یا دریافت نمیکنند یا این کارمزد را به صورت کمیسیون‌ها یا اسپرد‌های بیشتر برای خرید و فروش پیشنهادی در اختیار قرار می‌دهند. برای افرادی که به دین اسلام پیروی می‌کنند، عوامل دیگری نیز وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. همانطور که گفته شد، پرداخت نرخ بهره مجاز نیست، بنابراین معامله با مارجین نیز ممکن است ممنوع باشد. کارگزار ممکن است بهره‌ای را برای قرض گرفتن پول مورد نیاز برای ترید در سرمایه‌های بزرگتر از آنچه در حساب شماست، دریافت کند. همچنین، معاملات آتی مجاز نیستند زیرا به عنوان یک اسپکولاسیون خالص در نظر گرفته می‌شوند. این بدان معناست که شما قادر نخواهید بود بر روی این حساب‌ها فیوچر یا سواپ‌های معامله آتی را معامله کنید. این کارگزاران هم باید تحت نظارت یک نظامنامه ملی قابل اعتماد مانند FCA، CFTC یا CySEC باشند. به یاد داشته باشید که بیشتر حساب‌های اسلامی کارمزد سواپ را به طور دائمی معاف نخواهند کرد. بسیاری از آن‌ها محدودیت یا محدودیتی را در مورد تعداد روزهایی که می‌توانید موقعیت خود را شبانه نگه دارید، تعیین می‌کنند. قبل از باز کردن یک حساب اسلامی، باید بیابید که برای نگه داشتن موقعیت‌های شبانه، چه کارمزد‌ها و کمیسیون‌هایی وجود دارد، چه مدت زمانی برای نگهداشتن موقعیت‌ها مجاز است و آیا نیاز به سپرده‌گذاری بیشتری دارند یا خیر.     حرف آخر این مهمه که بدونیم معاملات خرید یا فروش برای هر جفت ارز، چه مقدار سود یا زیانی را ایجاد می‌کنند. برای برخی جفت‌های ارزی، وقتی تفاوت نرخ بهره بین دو ارز کم است، کارمزد سواپ هم بی‌اهمیته. اما برخی جفت‌های ارزی، مثلاً EUR/TRY، بازه وسیعی بین دو نرخ بهره دارند. در حال حاضر نرخ بهره لیر ترکیه 19٪ است، در حالی که یورو صفر درصد است. وقتی موقعیت‌هایتان را در این جفت ارزی شبانه باز می‌دارید، 19٪ بسیار سریع اضافه می‌شود. پس مهمه که به طور قطعی بدونیم چقدر کارمزد سواپ تفاوتی در سود و زیان ما ایجاد می‌کنه وقتی معاملات رو بیشتر از یک روز باز نگه می‌داریم. برای راحتی، می‌تونی وبسایت‌های مختلفی رو پیدا کنی که جداول نرخ‌های سواپ فارکس رو نشون می‌دن. این بهت نشون می‌ده که سریع ببینی کدوم جفت‌های ارزی برای معاملات خرید یا فروشت سود یا زیان میارن. اغلب کارگزاران با کارمزد سواپ هستند و در صورت لزوم، کارمزدی اعمال می‌کنند. باید چک کنیم که وقتی ارزی با نرخ بهره بالاتر را نگه می‌داریم، آیا آن‌ها هم به حسابتون سود می‌دهند یا نه. برای کسانی که کارمزد سواپ رو معاف می‌کنند، باید بپرسیم که کارمزد‌هایی که دریافت می‌کنند چقدره یا آیا اسپردهای بهتری دارند یا نه.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها